Europa trekt meer geld uit voor defensie Ruppert, een echte dienaar van koningin £eidbcSowci/nt Bedrijfsbezettingen zullen meer voorkomen Groep paters weg uit Oeganda Minic minister buitenlandse zaken Luchtbasis bij Saigon beschoten LEGER KOOPT VOOR 80 MILJOEN ANTITANKWAPENS Griep houdt Engeland in de greep Enka-dossier, handboek voor bezetters WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 BRUSSEL (ANP-Reuter) De Europese lidstaten van de NAVO zijn ingegaan op de Amerikaanse eisen dat zij meer aan hun eigen defensie moeten besteden. Ze hebben aangekon digd dat ze voor volgend jaar tenminste anderhalf miljard dol lar meer zullen uittrekken. De ministers van defensie van landen van de Eurogroep hen- ben voorts in Brussel een ver klaring getekend waarin de be ginselen zijn vervat voor nau were samenwerking bij de pro- duktie enaanschatiing van de fensie materieel, en een lijst op gesteld van het materieel dat in oe loop van het volgend jaar in gebruik zal worden genomen. Deze lijst omvat o.a. bijna 2.000 tanks en pantserwagens, bijna 200 vliegtuigen, ruim 150 helikopters en bijna 2.000 lucht doelraketten. Elf duikboten waarvan twee met kernaandrij ving, drie torpedobootjagers, i vier mijnenvegers en zeven lan dingsvaartuigen, die groter standaardisatie hebben bepleit, aldus minister De Koster. Minister De Koster verklaarde een beslissing over de vervan ging van de Honest John raket ten door de Lance te zullen overlaten aan zijn opvolger. Mede namens Nederland, Bel gië, Duitsland en Italië onder handelt de Engelse minister van defensie lord Carrington over deze vervanging met de Ver enigde Staten. BELGRADO (DPA) De Servi sche politicus Milos Minic is voorgedragen als nieuwe Joe goslavische minister van buiten landse zaken en tevens vice-pre mier. Premier Djemal Bijedic heeft een voorstel tot Minics be noeming voorgelegd aan de commissie voor de benoemingen van het Joegoslavische parle ment. SAIGON (AP) Artilleristen de Vietkong hebben vanmorgen kort voor zonsopgang, de grote luchtbasis Tan Son Nhut van Sai gon beschoten. Een Amerikaan kwam om het leven en negen an deren werden gewond. Boven dien werden 40 Zuidvietnamezen gedood of gewond. De Russische 122 mm raketten nietigden een Amerikaanse red dingshelikopter en zetten een brandstofdepot in brand. Verder werden twee Zuid Vietnamese he likopters beschadigd. Andere raketten kwamen bij de basis neer op een installatie van het Zuidvietnamese leger, op een school en in een drukke straat een buitenwijk van Saigon. De Britse premier Edward Heath heeft van de Vereniging voor Milieubescherming een fiets als kerstgeschenk gekregen. Het ge schenk werd aangeboden naar aanleiding van de moeilijkheden die de Britse premier onlangs ondervond toen hij op een recep tie te laat arriveerde wegens ver keersopstoppingen in Londen. Fruitteelt nog onrendabel ARNHEM (ANP) Volgens het jaarverslag van de tuinbouw- vakorganisaties van de Algeme ne Boeren- en Tuindersbond wordt voor de fruitteelt ver wacht dat het nog tot 1975 kan duren, voor er een zodanig evenwicht tussen vraag en aan bod is ontstaan, dat er weer Sprake kan zijn van een redelij ke rentabiliteit. In de glastuin bouw is men ervan overtuigd, dat elke uitbreiding van de pro- duktie een verstoring van het evenwicht op de afzetmarkt tot gevolg kan hebben. Niet elke maatregel van de over heid, die de uitbreiding zou kun nen stimuleren, wordt verant woord geacht. Gewezen wordt nog op de toenemende concur rentie die de bloemkwekerijen ondervinden vanuit landen rond de Middellandse Zee. Alleen goede ondernemers zullen vol gens het verslag de concurren tie kunnen weerstaan. De orka Clovia die deelneemt aan een show in Antibes heeft kou gevat. Het dier is in een zuurstoftent met een inhoud van 5000 kubieke meter ondergebracht. Dagelijks krijgt hij een groot aantal anti-biotica-injec- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het lag niet zo voor de hand dat Staatsraad Ruppert. door de koningin benoemd als informateur, in het (in)formatiespel zou worden betrokken, omdat hij al lang geen actieve rol meer speelt in het politieke bedrijf en zich ook in zijn partij niet roert. Dat Ruppert de opdracht heeft aangenomen, ligt echter wel voor de hand. Want hij is echt een „dienaar van de koningin" en een ver trouweling van het hof. Meermalen heeft hij de koningin met zijn adviezen bijgestaan. Vooral op sociaal-economisch terrein. Op verzoek van de koningin legde hij bijvoorbeeld eigentijdse arbeidsvoorwaarden voor het hofpersoneel, dat nog niet zo lang geleden werkte bij de gratie van de vorstin, op papier vast. Ruppert is een man met een grote staat van dienst. Hij is zijn loop baan begonnen als ....werkloze. Helemaal waar is dat niet, want voordat hij in 1932 werkloos werd had hij al in de tuin gewerkt. Dat was nadat hij zijn mulo-diploma had gehaald. Op 18-jarige leeftijd werd hij voorzitter van de afdeling Aalsmeer van de Christelijke Landarbeidersbond. Toen hij zich 3 jaar later als werkloze op het kantoor van zijn bond om steun meldde, kreeg hij te horen dat hij maar als propagandist het land in moest. In de oorlog deed hij ille gaal werk. Na de bevrijding riep het vakbondswerk weer. In 1947 DEN HAAG De Koninkliqke landmacht heeft bij de Ameri kaanse Hughes Aircraft Cy. voor 80 miljoen gulden aan TOW-anti-tankwapens besteld. De TOW is een lanceerinrich- ting die een draadgeleide raket verschiet. De wapens worden in gedeeld bij de pantser infanterie bataljons. Met de TOW zouden kunnen wor den uitgerust een vijftigtal heli kopters, over de aankoop waar van minister De Koster een plan heeft op gezet. Hiermee zou 100 miljoen gulden gemoeid zijn. De beslissing laat de mi nister echter over aan zijn op volger. Een aantal hoge lucht machtofficieren is verontrust over dit plan ter „Vietnamise- ring" van het Nederlandse le ger. SCHIPHOL (KNP) Elf Neder landse missionarissen van de congregatie van Mill Hill zijn gisteren vanuit Oeganda op Schiphol aangekomen. Bij aan komst weigerden zij commen taar. Zij vertelden wel dat de 144 Nederlandse Mill Hill-mis- sionarissen, die nog in Oeganda zijn, het goed maken. De elf paters moesten het land verlaten, omdat bij de door pre sident Amin gelaste registratie was gebleken, dat hun papieren niet preceis in orde waren of dat hun werkvergunning was verlopen. Binnenkort zullen nog enkele pa ters naar ons land terugkeren. Zij maken deel uit van de groep van achtenvijftig geestelijken die naar huis moeten terugke ren. Oeganda telt ongeveer vijf honderd Europese missionaris sen. Mgr. Serapio Bwemi Magambo, de vorige week benoemde bis schop van Fort Portal, die voor de actie „Kom over de brug" in Nederland was, zou vandaag voortijdig naar Oeganda terug keren. Hij is teruggeroepen in verband met de kritieke situa tie. Bonnen voor Dordtse horeca DORDRECHT (ANP) De om streden maatregel van B. en W. van Dordrecht om het slui tingsuur van cafés terug te draaien tot één uur 's nachts heeft volgens burgemeester Van der Lee het gewenste effect ge had. „Het is heel wat rustiger en grote vechtpartijen bleven de laatste weken uit." Dordrecht zal terugkeren naar het bonnen systeem, waarbij iedere bon een horeca-ondernemer het recht geeft zijn zaak tot drie uur 's nachts open te houden, maxi maal één maal per week. LONDEN (AFP) - Alle zieken huizen in Engeland hebben het consigne gekregen bedden vrij te houden voor slachtoffers van een griepepidemie die het land in haar greep gekregen heeft. De griep is een nieuwe variëteit van Hongkong-griep en wordt de Engelse griep genoemd. In Londen zijn er al duizenden mensen mee op het ziekbed ge worpen. Australische Nederlander door straling overleden NEWBOROUGH (ANP) John Thoonen uit het ten zuid-oosten van Melbourne gelegen Newbo- rough, de man die in 1956 in het brandpunt van de publiciteit stond toen hij ten gevolge van radio-activiteit een been ver loor, is op 42-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. De uit Nederland afkomstige Thoonen had in 1956 een op een grasveld gevonden radio-actieve capsule in de heupzak van zijn I overall gestopt. Het gevolg van zijn ondoordachte daad was dat zijn gehele been moest worden afgezet. Sedert dien ging zijn gezondheid gesta dig achteruit. V.v. AMBASSADEUR Binnen kort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. E. O. van Suchtelen tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Addis Abeba. De heer van Such telen is thans werkzaam op het ministerie van Buitenlandse Za ken als chef directie westelijk halfrond. Limburgs verbijstering roept ook vragen op ITVP-Limburg is boos, omdat politiek leider Andriessen zich blijft gedragen als iemand die weer uit is op regeringsverantwoorde lijkheid. En dit terwijl de grote meerderheid van de partijraad dui delijk zou hebben laten blijken, dat ze de partij voor een poosje in de oppositie wil zien. Een dergelijk gedrag van Andriessen „verbijs tert" de Limburgse partijraadsleden. Is deze verbijstering op haar plaats of moet men zich misschien ook een beetje verbijsteren over de simpele manier waarop het Lim burgse de eis stelt: partijbestuur, dwing Andriessen oppositiewaarts te marcheren? Was de partijraad in Oisterwijk wel zo duidelijk? Ja. er is gezegd: niet met Den Uyl zoals die nu zingt en nog minder met Wiegel zoals die tijdens de verkiezingscampagne gezongen heeft. Dèt on derschreven ook Andriessen. De Zeeuw en Steenkamp. Maar verder was het geluid in Oisterwijk slechts duidelijk inzoverre sommige partijraadsleden zich en dan nog op uiteenlopende wijze uitge sproken hebben. Oppositie? 1YTISSCHIEN mogen we ook de vraag stellen of partijraad en par- tijbestuur nog helemaal representatief zijn voor hun op 29 no vember zwaar aangeslagen partij. Beide organen zouden zich feitelijk eerst eens grondig moeten bezinnen op de nieuwe situatie om op ba sis daarvan over te gaan tot het uitstippelen van een nieuw beleid. In Oisterwijk hebben de KVP-officieren meer afgereageerd op een nederlaag dan nagedacht over oorzaak en gevolgen. We zeggen niet dat Andriessen en zijn fractie het staatshoofd het best-mogelijke advies gegeven hebben. Maar hoewel misschien een paar jaar oppositie onder bepaalde omstandigheden de KVP geen kwaad zou doen, is wat de Limburgse KVP nu direct begeert ook niet alles. Want dan komt er óf een zakenkabinet óf gaat er een minderheidsregering aan de slag welke alleen maar regeren kan bij de gratie van de oppositie. Dit laatste kan tot de „roomsrode" verzoening leiden, maar ook tot de „partijdood" welke men in Limburg vreest. Want succes en fa len van zo'n minderheidskabinet zullen beide de KVP worden ver weten en stuurt het minderheidskabinet het bij een politieke crisis andermaal op vervroegde verkiezingen aan. dan zou zulks wel eens vergezeld kunnen gaan van de bijbedoeling de KVP definitief uit te schakelen. Zakenkabinet O EST dus het zakenkabinet? Daaraan kleven soortgelijke bezwaren plus nog het risiko, dat een KVP welke zich hiertegenover opstelt, feitelijk niet meer doen zal dan schljn-oppositie voeren. Achter dit bureau in zijn werkkamer in het gebouw van de Raad van State zal de kabinetsinformateur dr. M. Ruppert in de komende tijd het hoofd buigen over een nieuw kabinet. werd hij geroepen om twaalf jaar het CNV te leiden. Vijf jaar later was hij lid van de Eerste Kamer voor de A.R. Ruppert nam deel aan het internationale vakbondswerk, woonde de internationale arbeidsconferenties in Genève bij, was lid van de S.E.R en van vele andere advies- en overlegorganen. Dbor zelfstudie ontwikkelde hij zich op het gebied van de economie, sociaal recht, arbeidsverhoudingen enz. Hij is een man die het ar beidsmilieu niet alleen van binnenuit kent, maar zich ook een enor me theoretische kennis heeft eigen gemaakt. Zijn belezenheid is bij zonder groot. Zijn grote kennis van de vakbeweging heeft hij in ver schillende boeken vastgelegd. In 1959 werd deze ervaren bestuurder met een grote maatschappelijke ervaring benoemd tot lid van de Raad van State. Hij was de eerste Staatsraad uit de kring van de vakbeweging in een adviescollege, waarin vroeger alleen maar juridisch geschoolde bedaarde en be jaarde heren zitting hadden. Zijn gezicht verraadt nog veel van de buitenman. Zijn nu ingehouden, maar soms ruige woordgebruik herinnert eraan dat de christelijke landarbeiders vroeger niet al te zalvend werden toegesproken. De verdiensten van Ruppert op maatschappelijk terrein werden twee jaar geleden gehonoreerd met een eredoctoraat aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam. MEER WONINGEN KLAAR DEN HAAG 'ANP) In de eerste tien maagden van dit jaar zijn in ons land 121.001 woningen klaar gekomen, hetgeen 14.440 woningen meer is dan in de overeenkomstige periode van 1971. Het aantal in de eerste tien maanden begonnen woningen bedroeg 131.221 (zelfde periode vorig jaar 115.227), te weten 44378 (37425) woningwetwoningen, 60693 (56835) premiewoningen en 26150 (20967) ongesubsidieerde woningen. In de maand oktober jl. is met de bouw van 16.142 woningen begon nen tegen 11.526 in oktober 1971. Het aantal voltooide woningen be droeg in oktober 14.928 tegen 13.739 in oktober 1971. Beroering 'in Nederlandse medische wereld y R IS in de Nederlandse medische wereld de laatste tijd enige be- J roering. Er zijn conflicten geweest op het terrein van de open hartoperaties en thans is de anesthesiologie de kat bij wie door prof. Smalhout de bel is aangebonden in zijn geruchtmakende inau gurale rede. Beide conflicten wortelen in dezelfde ondergrond. Het komt er op neer, dat de kaste van de medici in het algemeen gesproken uiterst conservatief is. Dat is verklaarbaar, immers de medicus is altijd een belangrijke voorpost geweest van het establishment. Hij, de geletterde, kwam het meest persoonlijk in aanraking met de onge letterde en sprak over de lichamelijke status van deze onge letterde in een soort wetenschappelijk bargoens dat de laatste niet verstond, maar wel met eerbied vervulde. Hij is voorts de man met het even romantische als magische aureool in bepaulde soorten goedkope romans. Daar staat uiteraard tegenover dat hij een man is met voor de mensheid onontbeerlijke vak- en mensenkennis en niet zelden een moeizame boterham verkrijgt in ruil voor huis-in, huis-uit, trap-op, trap-af en overvolle wuchtkamers die slechtom- schreven klachten produceren. Conservatief houdt iets in van vasthouden aan het oude en het geves tigde. Het valt een algemene chirurg moeilijk te aanvaarden, dat de hartchirurgie zo langzamerhand oen zelfstandig specialisme is. Dit is niettemin een realiteit die vele levens leefbaarder kan ma ken. Hetzelfde geldt voor de anesthesiologie, die in Nederland, an ders dan in Engeland of de VS, al veel te lung het stiefkind van de specialismen is geweest. De anesthesist werd en wordt nog in Ne derland meer gezien als hulpje van de chirurg, dan als een zelf standig vakman met eigen, zware verantwoordelijkheden. Het is goed dat deze dingen in het openbaar zijn aangesneden, want als over het lot van de zogeheten leken beslist wordt, dan hebben deze leken automatisch het recht te weten hoe er over hen beslist wordt en dat er goed over hen beslist wordt. In het Franse plaatsje Pech Laze, in de huurt van Bordeaux, rt/n O tl opgravingen beenderen gevonden die naar schatting 135.000 jaar oud zijn. Volgens de Amerikaanse archeoloog prof. A. Marschalk zijn deze beenderen één van de belangrijkste archeologische vondsten van deze eeuw. i goe- Ontroerend weerzien na 5 dagen afwezigheid: een Enka-bezetter sluit zijn dochtertje in de ar- Hij kan de toekomst yveer zonniger tegemoet zien. De eerste bedrijfsbezetting in Neder land heeft succes gehad. DEN HAAG Het is et de gedachte geweest journalisten A. v. Corten- berghe en J. Terllngen om de Enka-affaire te boek te stellen. In Breda immers is met de eerste georganiseerde bedrijfsbezetting in Neder land een stukje sociale ge schiedenis geschreven, dat wel eens de aanzet zou kun nen zijn in de strijd voor hervorming van onze maat schappijstructuren. Het gevaar bestaat, aldus de schrijvers, dat de bedrijfsbe zetting na het onbetwist bare succes in Breda waar 1700 mensen werkloos dreig den te worden wordt ge zien als een middel voor alle kwalen, maar het risico dat het fout guat is groot. Van daar hun boek „Enka-dos sier", dat dan ook als onder titel „Handboek voor bezet ters" heeft meegekregen. Want er zullen meer bezet tingsacties komen. Dat is ook de mening van NKV- voorzitter P. Mertens, die het boekje officieel ten doop hield. Een maatschappij die de menselijke aspecten tot sluitpost maakt bij de econo mische beslissingen kan een bezetting verwachten van mensen die daartegen in ver zet komen. Het boekje maakt duidelijk, dat bij de voorgenomen slui ting van enkele Enka-vesti- gingen in binnen- en buiten land. waardoor alleen in Ne derland al in totaal 2200 mensen op straat zouden ko men te staan, zuiver econo mische motieven van het we reldconcern Akzo (waarvan Enka een dochter is) een rol hebben gespeeld. De sociale consequenties werden dood eenvoudig onder de tafel ge werkt. Internationale arbei- derssolidariteit heeft hier een stokje voor gestoken. Minister Boersma van Sociale Zaken, die aanvankelijk toch wel in zijn maag zat met de bedrijfsbezetting, is er later positiever tegenover gaan staan, dit in tegenstelling tot zijn collega van Economi sche Zaken Langman. Maar daar is deze laatste dan ook VVD-er voor. Een winstpunt van de bedrijfsbezetting vindt minister Boersma, dat dewerknemer het gevoel is kwijtgeraakt, dat zijn in vloed van nul en gener waarde is. Alle gevolgen van deze eerste bedrijfsbezetting zijn nog niet te overzien. Zal deze stok-achter-de-dcur inder daad doeltreffend door ande ren worden gehanteerd? Het stakingsrecht kan wel op do helling. Waar ligt de wettelij ke aansprakelijkheid in ge val van schade? Velen zullen het jammer vinden, dat het in de Enka-affaire niet tot een rechtzaak is gekomen. Dat zou de nodige duidelijk heid hebben opgeleverd. En tenslotte, welke invloed zal er van de Enka-bezetting uit gaan op de ontwikkeling van het arbeiderszelfbestuur, waaraan al zo menig vak bondscongres is gewijd ge weest? De Enka-bezetters hebben zij het op een be perkt gebied en voor een be perkte periode aangetoond dat het kan. H. HEEZINS. (Enka-dossier, handboek voor bezetters. Uitg. Bruna, Utrecht).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9