:ALPHENSE MUZIEKSCHOOL KRIJGT M NIEUWE BEHUIZING Verenigingsleven Boskoop dreigt in de knel te komen Bijna duizend leerlingen en 24 docenten .fffr Culturele evenementen in Alphen rijn- en veenstreek WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT DIRECTEUR L. J. PEYS ALPHEN AAN DEN RIJN De muziek school in Alphen gaat direct na de jaar wisseling verhuizen. Naar een groter ge- - bouw. Daarmee zal voor de ruim twee jaar in Alphen en Ter Aar opererende Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn voorlopig weer voldoende ruimte zijn. Na een lange tijd van voorbereiding wist het I Het nieuwe pand van de Alphense muziekschool aan de Hooftstraat I ALPHEN AAN DEN Op zondagmorgen 24 RIJN Voor de maand december heeft de Kulturele Raad in Alphen we derom een geva rieerd programma weten samen te stellen. Het begint met een concert door het Neder lands 'Kamerkoor op 7 december, een onderdeel van de serie concerten in de Oudshoornse Kerk. Dit koor, dat uit 18 beroepszah- gers en -zangeres sen bestaat, werd in 1937 opgericht door Felix de No bel, die tot 1 sep tember van dit jaar als dirigent aan het koor verbonden was. Het koor staat nu onder leiding van Hans van den Hombergh. Voor het concert in de Oudshoornse Kerk is een geva rieerd, klassiek programma samen gesteld met onder meer werken van Schumann, daPales- strina, Monteverdi, Britten, Poulenc, Bruckner en Swee- linck. Het concert begint om kwart over acht. december is weer een koffiecon cert in De Bron. Ditmaal is* er een uitvoering van het Nederlands Saxo foonkwartet met medewerking van de accordeonist Harry Mooten. In Leiden heeft dit kwartet enige tijd geleden goede kri tieken gehad. Het kwartet werd in 1969 opgericht. In zijn vrij korte be staan heeft het toch al belangrijk bijge dragen tot de ont wikkeling van de saxofooncultuur. Het kwartet, dat bestaat uit Loe van Oosterom (sopraan saxofoon), Ed Boogaard (altsaxo foon). Adri van Velsen (tenorsaxo foon) en Jacques Landa (bariton saxofoon), geeft veel concerten en vooral ook school- concerten en is bo vendien vaak te be luisteren voor de Nederlandse omroe pen. Onlangs tra den zij ook op in ,,de Vuist" van Wil lem Duys. Aan het concert in De Bron werkt ook stichtingsbestuur de hand te leggen op een niet meer piepjong, maar niettemin geschikt gebouw aan de Hooftstraat 162. Voor administratie, directie, docenten en leerlingen een hele opluchting. De admini stratie was tot nu gevestigd in het Baart- huis eveneens aan de Hooftstraat maar de lessen vonden verspreid plaats; op elf verschillende plaatsen.... Al met al heeft het zoeken naar een passende huisvesting voor de zeer snel groeiende school ongeveer een jaar in beslag ge nomen. Eerst werd gedacht aan een huisvesting in het Chr. ly- ceu nabij het raadhuis, maar deze plannen gingen niet door. Ten langen laste kon het be stuur dan het pand Hooftstraat 162 aankopen. Het gebouw telt 10 kamers, waarvan er zeven gebruikt zullen worden voor het geven van instrumentaal muziek- onderricht. De zgn. AMV-les- sen (Algemene Muzikale Vor ming) zullen nog op de bekende plaatsen worden gegeven, omdat de afstanden voor de hoofdzake lijk zeer jeugdige leerlingen voor dit elementaire muziekon derwijs te groot zijn naar het nieuwe schoolgebouw in Oud-Al phen. Directeur L. J. Peys is blij met zijn nieuwe schoolgebouw. Al leen hoopt hij nu maar dat de schilders, behangers, stucadoors en andere ambachtslieden op tijd klaar zullen zijn met het geschikt maken van het pand, zodat in de eerste weken van het nieuwe jaar de school offi cieel geopend kan worden, waarna bovendien een „open huis" voor de ouders en leerlin gen kan worden georganiseerd. Om de gebeurtenis ook muzi kaal luister bij te zetten, zullen de leerlingen op „Presentatie '72" acte de présence geven en deze voor Alphen grote manifes tatie afsluiten. Van de gelegen heid zal dan gebruik worden ge maakt de muziekschool weer eens onder de aandacht van de Alphenaren te brengen. Op 2 januari zal deze „uitvoe ring" in de Rijnstreekhal te be luisteren zijn. De plaatselijke fotoclub Alphoto heeft een serie foto's gemaakt, die de verschil lende aspecten van het Alphen se muziekonderwijs op duidelij ke wijze illustreert. Na de uit voering zullen de prenten dienst dan als wandversiering in het nieuwe schoolgebouw. Verder heeft directeur Peys alle lagere scholen uitgenodigd „iets te gaan doen". Elf scholen hebben gehoor gegeven aan de oproep en zullen een werkstuk maken, dat het muziekonderwijs als motto heeft. Drie scholen zullen op de 2e januari een muzikale bijdrage leveren. De leerlingen van de j school zullen in instrumentale ensembles getuigen van hun vorderingen, verder is er nog een zangkoor en een Ambonnese Leerlingen van de muziekschool oefenen nu al voor de uitvoering begin januari in de Rijnstreekhal de accordeon-vir tuoos Harry Mooten mee. Hij won enke le concoursen en legt zich nu al eni ge jaren toe op het spelen van klassie ke muziek (Bach) op de accordeon. Het kwartet en Harry Mooten bren gen werken ten ge hore van Eugène Bozza, J.S. Bach, Wim Petersma, L. van Beethoven, J. Haydn, W. A- Mo zart, Jean Rivier, D. Scarlatti en Jean Absil. Het concert begint om 12.30 uur. Vanaf 12 uur kan men een (gra tis) kop koffie krij gen. Een zeldzame combi natie geeft 't decem- berprogramma van de films in „Nabij" te zien: 9 december draait er om kwart over zeven en kwart over negen de Jamesbond-film „Diamonds for ever", terwijl op 16 december de groot ste bijbelspectakel- film „De Tien Ge boden" wordt ver toond. Deze laatste film draait in ver band met de lengte alleen om kwart over acht. ROELOFARENDSVEEN De uitslag van het prijskaar ten ten bate van het jeugd werk, hetwelk werd gehouden in de Alkeburcht, was als volgt: 1. Th. Doggermans 5899 p.; 2. Mevr. Van Rui ten-Koek 5613 p.: 3. Nic. van Egmond 5563; 4. L. Hooger- vorst 5323 p.; 5. Sjaak v. d. Zwet 5116 p.; 6. Frans Colla 5112 p.; 7. Wim van Rijn 5073 p.; 8. mevr. Volwater 5011 p.; 9. mevr. Bakker-Kouwcnho- ven 5003 p.. Volgende week dinsdag is er in de Alkeburcht weer prijskaarten ten bate van het jeugdwerk. zanggroep. Bij gelegenheid van deze nieuwe mijlpaal voor de school, vroe gen wij directeur Peys naar de ontwikkeling uit het jongste ver leden en naar zijn toekomstver wachtingen. In vogelvlucht schetst hij de stormachtige groei van zijn school; op 1 au gustus 1970 is de school officieel van start gegaan. Als huisves ting had men de beschikking over het sousterrein van de Op- standingskerk. In het begin wer den alleen AMV-lessen en groeps- blokfluitlessen gegeven. Na en kele maanden begon men met het verspreiden van folders in Alphen en Ter Aar, wat als re sultaat had dat een kleine 300 leerlingen worden aange meld. Op 1 oktober van dat jaar vonden lessen plaats in Alphen, Ter Aar en Langeraar. Naast de heer Peys waren er drie do centen. Aan het eind van dit eerste cursusjaar was het aan deel docenten gegroeid tot 12. In het volgende jaar gaven al 18 leraren les. Op het ogenblik be schikt de school over 24 docen ten en zijn een kleine 1000 leer lingen („eigenlijke inschrijvin gen, omdat verschillende leerlin gen meer dan één vak volgen") ingeschreven. Sprekende over dat grote aantal leerlingen, verhaalt de heer Peys nog van een initiatief, dat enkele maanden geleden vorm kreeg. nl. de start met ritmiek- lessen voor kleuters. Op het ogenblik volgen 90 zeer jeugdige Alphenaartjes deze lessen, drie groepen in Ridderveld en twee in het Centrum. Waarom dit ini tiatief? „Bij ons geldt als regel dat leer lingen van de tweede klas van de lagere school ingeschreven kunnen worden als leerling van de muziekschool. Maar om de nog jongere kinderen alvast kennis te laten maken met de wereld van beweging, ritmiek en muziek, is het zeer nuttig zo vroeg mogelijk met deze vor men van expressie te beginnen", zo legt de heer Peys uit. Hij zegt het opvallend te vinden dat van de 90 kleuters ongeveer de helft jongetjes zijn. Wanneer de jongelui belangstelling blijven houden voor deze vorm van ex pressie, bestaat misschien de mogelijkheid („als het met de nodige subsidie tenminste in orde komt"), om door te gaan met balletlessen. „Tot nu toe hebben we in ieder geval leuke ervaringen". De heer Peys heeft een druk bezet leven. Naast zijn gezin vrouw en twee kinderen en het feite lijke directeurschap heeft de 40-jarige muziekschooldirecteur vour zijn plezier nog deel in een strijkkwartet, volgt nog een stu die in orkestdirectie, geeft enke le AMV-lessen, vioollessen, leidt een koor en is begonnen met het geven van zanglessen aan volwassenen. „Het runnen van de school neemt je helemaal in beslag. Er gaat veel tijd in zit ten, vooral met al die vergade ringen De met een sappige Brabantse tongval sprekende directeür kreeg zijn muzikale scholing aan het conservatorium in Til burg, eerst voor het geven van schoolmuziek en later behaalde hij nog de onderwijsbevoegdheid voor het hoofdvak viool. Na zijn opleiding gaf hij les als muziek leraar aan middelbare scholen, als leraar op een muziekschool en als koordirigent. Hoe ziet de heer Peys de toe komst voor zijn school? In de eerste plaats zegt hij te ver wachten. dat vooral uit nieuw- Alphen nog een behoorlijke toe loop van nieuwe leerlingen zal zijn te verwachten. Maar over de ontwikkeling van de muziek scholen in het algemeen, heeft hij nog zo zijn eigen mening. „Er is een trend waarneem baar", zo legt hij uit. „dat lang zaamaan het AMV-onderwijs op de lagere scholen moet wor den gegeven. Maar dan zal er nog wel veel moeten gebeuren aan de opleiding van de onder wijzers en het opvoeren van het aantal bevoegde muziekleer krachten". Vrrder meent hij dat, vooral uit financiële over wegingen. het instrumentaal on derwijs meer in groepsverband zal moeten worden gegeven. „De hele toekomst van de mu ziekscholen zal anders zijn. en wel om financiële, sociale en muziektheoretische redenen. Die veranderingen zijn overigens nog niet allemaal duidelijk, on der meer doordat de pedagogi sche inzichten nog niet zijn uit gekristalliseerd", aldus de heer Peys. Hij haalt nog eens dat voor het AMV-onderwijs nog te weinig adequate docenten be schikbaar zijn en hij vindt bo vendien dat de AMV-colleges op het conservatorium veel te uit gebreid zijn. De muziekbeleving in Alphen De heer Peys ervaart deze als goed. In de laatste jaren is, zo meent hij, veel aan muziek ge daan. Vooral de Kulturele Raad heeft daartoe het nodige bijge dragen, met de concerten in traditionele zin, de popconcerten en de koffieconcerten op zon dagmorgen. De Streekmuziekschool Al phen aan den Rijn dit jaar voor 140.001) druk kend op de gemeentebegro ting hoopt die beleving van de muziek verder ge stalte te geven. Directeur Peys: ,,Dat moet niet al leen blijken uit de kwanti teit ('het grote aantal leer lingen), maar na de eerste moeilijke beginjaren ho pen we nu ook meer aan dacht kunnen te gaan be steden aan de kwaliteit van het muziekonderwijs". WIM BAVELAAR. BOSKOOP Een groot deel van de Boskoopse jeugd vermaakt zich wekelijks uitstekend in het r.k. verenigingsgebouw aan de Rozen- laan. Maar, hoe lang nog? Het oude verenigingsgebouw is „in". Het is er bijzonder gezellig voor jong en oud. Niemand voelt zich daar eenzaam. Wie binnenkomt wordt direct opgenomen in de prettige sfeer. Maar helaas, ondanks al de inspanning van de jeugd en de heer C. W. Dufais, die met groot talent voor de bars en buffet zorgt, staat dit Boskoops cultureel centrum op zeer losse schroeven, want als het r.k. kerkbestuur kans ziet het gebouw, met de grond uiteraard, te verkopen is het gebeurd. Wim Rijnbeek bestuurslid van de danssociëteit „Het Fetertje: „We hebben lang en breed met het kerkbestuur gesproken maar nul op request gekregen". Men houdt vol dat het gebouw niet rendabel is voor het kerkbe stuur. We hebben de kwestie bij een landelijk servicebureau voor jongeren in behandeling gegeven en via dit bureau kan deze zaak wellicht door het mi nisterie van C. en M. worden bekeken. Tenslotte wordt voor vele zaken subsidie gegeven en waarom zouden wij niet probe ren dit gebouw voor de jeugd van Boskoop te redden? Wij werken tenslotte samen met* de r.k. Instuif „Jong Boskoop". In zoverre, dat wij onze dansavon den coördineren zodat we ieder weekend iets nieuws kunnen brengen. Piet van den Nieuwendijk mede oprichter van „Het Fetertje" is helemaal somber gestemd. „Er moeten aan het gebouw voorzie ningen worden getroffen die zeer kostbaar zijn. Hoe langer deze zaak op zijn beloop blijft, hoe duurder alles wordt". De heer L. van Jaarsveld voorzit ter van de „Instuif": „Wij heb ben wekelijks een volle zaal. Waar moet het heen als het ge bouw verkocht wordt? We zijn trouwens niet alleen. De tennis- 75 mille voor herstel gemeentehuis Hazerswonde HAZERSWOUDE Op de staat van investeringen, behorende bij de begroting voor het ko mende jaar, staut een bedrag van ƒ75.000,- opgenomen voor het herstel van het gemeente huis van Hazerswoude. Burgemeester en wethouders heb ben er zekerheidshalve al reke ning mee gehouden, dat de arbi tragezaak als verloren dient te worden beschouwd, en hebben daarom dit hoge bedrag doen ramen. Zoals bekend werd be sloten tot een arbitragezaak, ten einde definitief te zien uitge maakt of er tijdens de bouw al of niet fouten zijn gemaakt. Overigens bestaan er plannen, om de dienst gemeentewerken tegen het eir>d van 1973 elders onder te brengen, waardoor er in het gemeentehuis voldoende ruimte voor de secretarie-afdelingen zal ontstaan.Waarschijnlijk zul len hieruit geen of althans geen belangrijke kosten voortvloeien ten laste van de begroting 1973. Nadere mededelingen willen b. ?n w hierover nog niet doen, terwijl ze dit motiveren als zou dit niet in het belang van de ge meente zijn. Onderlinge wedstrijden R.B.-Leiden het onzekere. Hij wil het ge- A y^ bouw wel kopen maar zijn prijs is niet hoog genoeg. „Ik doe wat ik kar om de zaak v' goed te runnen", zegt de heer ,A' Dufais. „Ik word hier beslist niet slapend rijk, ik moet ervoor sjouwen. Ik betaal de huur en al les wat ik verplicht ben aan het r.k. kerkbestuur en verder mag deze jongen afwachten wat er gaat gebeuren". Het r.k.-kerkbestuur zegt desge vraagd dat het verenigingsge bouw inderdaad niet rendabel „Als we de zaalhuur verhogen- worden de verenigingen boos en zeggen dat ze niet meer kunnen betalen", aldus de heer W. M. Brand voorzitter van het r.k.- kerkbestuur. „We wachten rustig af, er zal best nog eens een koper komen die onze gepeperde prijs wel wil betalen". vereniging. Die Gouwe Sang- To- zolang zal het verenigingsge- hers". Floreant. Arbori Cultura. houw alleen maar verder afta- de danscursussen van Visser. kelen. „Ach", zegt dhr Brand enz. enz. staan straks op „dan houden we altijd nog de js er jn Boskoop dan geen vereni- straat". ^ure 8ronc' over. Het is maar ging of groep die de affaire rond De heer Dufais die het gebouw hoe men het bekijkt". verenigingsgebouw uit de beheert verkeert al drie jaar in De kerk kan het gebouw ook niet impasse kan helpen? PIET VAN DEN NIEUWENDIJK LEIDEN De Leise R'ddings Brigade heeft haar jaarlijkse on derlinge wedstrijden gehouden. Voor 'leze gelegenheid was „de Overdekte" feestelijk versierd. Er was veel belangstelling. Win naars groep-I: jongens en meis jes van 6—8 janr. Ingrkl Stikkc- lorum, Wouter van Wijk, C. Zwikker, A. Oudshoorn, A. v. d. Reyden, II. Hellendoom en Ma rion Griffioen. Groep II: 9 en 10 jaar. Meisjes: Joke Verbaan. Hanneke Zwik- ker, Micke Ncuteboom. Jon gens: Dio Deegenaars, Maarten v. d. Poel. Ilco Luyendijk. Groep III, 11 en 12 jaar. Meisjes: J. Postma, M Doornik, A. Zwikker. Jongens: R. v. d. Poel, G. v. d. Poel en C. van Vliet. Groep IV. 13 en 14 jaar: meisjes. M. Zwikker. A. Klom, A. v. d. Ley. Jongen*: H Brussel R. van Hees en C. Eindhoven. 100 meter schoolslag jongens: Gerrit v. d. Peel en meisjes: Jolanda Hes. In di* groep 15 jaar en ouder werden winnaar: de dames M. de Bruin, J. v. d. Boogert-d. Snee en R. Harte- vcld. Heren: G. Mank, H. v. d, Steen en R. Jansen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7