VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW SLAPENDE SLANK WORDEN Handig huishouden SUIKER, GELIEFD EN VERGUISD MEDISCHE RUBRIEK I,, j I 0 DECEMBER 1972 PAGINA Franse krijtstreep-broeken uit wollen flannel. Links met blouson over korte pullover en shirt; rechts met blouson afge zet door dambordruiten jersey (ook langs het armsgat). Voor slank figuur van elke leeftijd. (Foto links). Daverende Londense jurk, ontworpen met de gedachte aan glamourgirl Monroe. (Fo to rechts). Uit de 27-confectie-collectie van Dick Holthaus de felge kleurde broekpakken uit dia gonaal wolmerk-jersey. Het jasje in kimono-model is be scheiden maar de broekspij pen zouden als schoorsteen op Sinterklaas' stoomboot niet misstaan. Ze misstaan de vrouw die geen meisje is wèl. (Foto uiterst rechts). Micro-new-look in satijn gedragen door Londens top- teen-model. (Foto rechtsonder). Broeken en rokken in buitenmodel Met een variant op het .oude rijmpje over de. jongenskiel, zouden wij willen zeggen: hoe zalig wie de meisjeskiel thans om de schouders glijdt. Want nooit is het meisje (althans op het gebied van mode) zo vol komen van alle zorgen bevrijd geweest, zij kan doen en laten, aan en uittrekken wat zij wil. Hoe ernstig hebben de mode mensen haar niet gewaar schuwd bij het aanbreken van dit laatste seizoen: de lange pantalon zou terrein verliezen, de minirok waanzinnig ouder wets zijn! De waarschuwing is in de wind geslagen dat doen meisjes meer met advie zen! Er wonen in Londen en Parijs, in Amsterdam tot zelfs in Klazinaveen wel spring-in- het-velds die eigenzinnig ge noeg zijn om het op hun eigen manier te doen. En modema kers en -verkopers die daarop bedacht waren. Het zalige is dan ook dat je alle kleren die vanaf 1950 in de mode waren, nu weer dragen kunt en daar naast de allernieuwste die van daag pas het licht zagen. Mocht je nog een koffer met oude kleren hebben, dan kan daaruit heel wat te pas komen. Zowel meisje als vrouw heeft meer keuze in modestijlen dan ooit. Maar de een zou de een niet zijn als zij zich geen stijl uitkoos die de ander (lekker) Tot nu toe hebben de meeste mensen gedacht dat je alleen maar door vasten in gewicht kunt afnemen. Zegt de practi- sche raad soms niet: eet de helft van wat je gewend bent? En leggen artsen en diëtisten niet een korte lijst voor met toegestaan, naast een veel lan gere met verboden? Wanneer zij aanhangers worden van een der allernieuwste methode zullen den toedienen die luiden: „Ik wil dat u slaapt! In Parijs leeft een duizendkop pige upper-ten en daarnaast nog wel een miljoen ijdeltuiten die allen veel aandacht hebben voor hun maat en omvangr De helft houdt het silhouet behoor lijk in bedwang, de' rest blijft ver van het ideaal verwijderd. Nu is in die wonderstad de vermagerïngs-hypnose in op komst. De methode staat nog pas aan het begin, men kan er meer van verwachten, wordt gezegd. Het resultaat lijkt anders al zodanig dat men nauwelijks meer verwachten dürft: de welbekende New Yorkse Elai ne die een Parijse bistro voor snobs en zeer beroemde perso nen drijft, verloor dank zij deze nieuwe vermageringskuur 50 van de 110 kilo waarmee zij tussen de tafeltjes van haar etablissement schommelde. Haar goede humeur verloor zij echter niet. Elaines wonder baarlijke gedaantewisseling toont het tastbare gelijk -aan van de Amerikaanse sophrolo- gen (bijzonder' soort hypnoti seurs). Deze geleerden verban nen de verhalen over koolhy draten, over alléén ananas eten of alléén asperges, over het beoefenen van Zen en 1001 andere vermageringsadviezen, naar het rijk der fabelen. (Zij die het weten kunnen zeggen dat Jacky Onassis haar lijntje bewaart door te leven op wei nig meer dan asperges). Een jonge vrouwelijke Franse arts is voorvechtster van de vermageringshypnose en zegt: „Men moet wel begrijpen dat het verliezen van de kilo's niet het grote werk is van de hyp nose. Mager of slank worden is niet moeilijk, maar zo blij ven wèl. Niet opnieuw aanko men nadat het radicale diëet of het innemen van vermage ringsmiddelen is afgelopen. Een kuur is door de meeste mensen op te brengen. Maar voor het daarop volgende, niet eindigende gevecht laat de wilskracht ze in de steek. De zwaargewichten weten dat maar al te goed. De vermage- rings-specialisten nog beter". In een centrum als de Franse hoofdstad zijn dergelijke spe cialisten gevestigd en aan de zwakke wil van hun patiënten danken zij de goede praktijk. Misschien fluisteren afgun- stigen noemen zij daarom de hypnose-methode kwakzal verij. Maar allen die er in ge loven, menen dat de hypnose de mogelijkheid tot het beïn vloeden van de psyche biedt en daarmee het beste instru ment is om de wil te buigen en het gewicht op peil te houden. Op een vibrerende relax-bank, net zo een als wij kennen uit schoonheidsinstituten, wordt de volslanke vrouw of man in slaap gesust. Het vibreren draagt bij tot algehele ont spanning. De blik moet voor eerst gericht blijven op een ob ject dat de patiënt wordt voor gehouden. Een zachte stem klinkt uit verborgen luidspre kertjes ter weers zijden van het hoofd en kabbelt in kalmeren de zinnen, stelt controlevragen, doet suggesties. De patiënt slaapt zoetjes in, maar dan wordt hem een afkeer ingeboe zemd van dit boter en slagroom, gebonden soep en saus, krokant gebakken of vet gesudderde ge rechten, zoet gebak, zoutjes en chocolade en van geestrijke drankjes. Kortom van alles waarop hij zich placht te trac- teren in de waan aldus van het leven te genieten of waarop hij gedachteloos knabbelde tij dens gesprek of bij teevee. In derdaad een fabelachtig rijk waarin de calorieën en koolhy draten gaan leven! Snoepachti- gen, smulpapen en veelvraten die in de grond van de zaak met hun gewoonten tekenen vertonen van onevenwichtig heid of een gebrek aan voldoe ning, worden van die gewoonte afgeholpen. Zo zal in vier of vijf slaap-hypnoses (150 francs voor de eerste en 100 francs voor elke volgende) de verma gerde dikzak van hun snoep lust verlost zijn, maar niet van de dieper liggende kwel lende oorzaak. Dan zoekt en vindt hij een ander middel tot compensatie. Middelen die niet dik maken. Gaat hij misschien roken? Geen nood, ook daarte gen biedt hypnose een wapen, zo goed als tegen slapeloos heid. Hardnekkige slapeloosheid wordt in de aangewezen insti tuten bestreden in nachtelijke slaap-behandelingen. Al mogen artsen en diëtisten het niet op de sophrologen begrepen heb- Iben, dan zou men ze om het genezen van het roken en de slapenloosheid toch een prak tijk gunnen. Zolang de geneeswijze in ons land nog niet wordt uitge voerd, kan het geen kwaad zelf te dokteren. Allen die de weegschaal in het oog moeten houden, zouden tijdens de ko mende feestdagen maar veel walgelijks over de verleidelijke lekkernijen tegen zichzelf ten zeggen. De laatste gedach te vóór het inslapen wijden aan die afkeer. Baat het dan schaadt het niet. niet dragen kan. Daarom voor beiden de pantalon, maar al leen het meisje de buitenmo- delse. Voor beiden de rok. maar alleen voor het jonkie de Marilyn Monroe modellen in mini. Er is een niet weg te denken verschil tussen de twee vrouwelijke groepen. Het heeft iets te maken met leeftijd, maar minstens zoveel met fi guur en niets met de huwelijk se staat, hoe ongerept de titel „meisje" ook mag geklonken hebben. Alle sexbommen uit vroegere jaren kunnen zich nu wel de haren uit de pruik trek ken dat in hun goede tijd de mini-rok niet bestond. Allen behalve Mariene. Haar benen wordt alles vergeven. Slapende slank worden Mooi opgemaakte sneetjes brood en andere snacks drogen beslist niet uit als u er een stuk folie overheen vouwt. Om te zorgen dat de folie niet gaat kleven aan bijvoorbeeld de mayo naise, kunt u houten prikkertjes in het brood steken en daar over de folie vouwen. Als uw haar na het wassen erg elektrisch is, kunt u in het laatste spoelwater een scheutje wasverzachter doen (dezelfde die u voor de gewone was gebruikt). Het haar is dan veel makkelijker op rollers te draaien. Serviesgoed en andere voorwerpen van plastic worden dik wijls vlug lelijk en dof. Als u de voorwerpen een uurtje in wat azijn legt en daarna goed afboent, zijn ze nadat ze goed zijn afgespoeld, weer als nieuw. Bij gladheid kunt u niet zo gauw uitglijden als u onder de zolen van uw schoenen of laarzen een paar stroken hechtpleis ter plakt. Bezorgd over het welzijn er de gebitten van onze kinderen, trachten Instanties die het goed met ons voor hebben Sin terklaas. de Kerstman en alle moeders af te leren het suiker goed en marsepein met gulle hand te strooien. Maar de ap pels die zij daarvoor in de plaats adviseren (Eet verstan dig) vallen niet goed (letterlijk en figuurlijk), ze komen te hard aan. In Geertruidenberg. notabene het centrum van de suikerindustrie, strooide Sint dit jaar pinda's in de dop. Daartegen kunnen artsen be zwaar maken, want nootjes zijn voor kleuters tot en met jonge kinderen gevaarlijk voor de luchtwegen. Suiker in mijn autoband Suiker dient niet alleen voor snoeperij of voedingsmiddel. Suiker wordt gebruikt in kunst stoffen, kleurstoffen, plasma vervangers, geneesmiddelen. den sleepte hij de suikerindus trie in zijn val met zich mee. Pas veertig jaar later krabbel de die weer overeind, nu in Ze venbergen. Er ontstonden tien tallen grote en kleinere fa briekjes. nu verenigd in twee grote centrales, samenwerkend op meerdere punten. De fabrieken maken verschil lende soorten suiker: dubbelge- rafflneerd voor bepaalde fris dranken, basterd- en poeder suiker voornamelijk voor koek en banketfabriek, „Grein fijn" en „Grein grof" voor game- ring, vloeibare suiker voor li monade en ijs, en fondro voor zachte fondant. Maar vooral de schitterende gewone kristal suiker. De opmars van automaten hebben de fabrikanten weer voor nieuwe vraagstukken ge zet. Eerst leek het gemakke lijk: gewoon fijne suiker en klaar is de koffie. Maar zo was het niet. Er volgden expe rimenten met korrels in drie verschillende groottes. De bes te oplossing is gevonden in een gemiddelde korrel die kleiner is dan de gewone en voor dit Het vervult een rol in chemi sche, farmaceutische en con- jervenindustrie, in land- en tuinbouw en dan toch weer m de levensmiddelensector voor gedistilleerd, bier en fris drank. Direct of indirect wordt suiker verwerkt in aardewerk, tandpasta, spiritus, autobun- den, papier, zeep, weefsels, terwijl bijproducten van suiker nodig zijn voor synthetisch rubber en breekvrij glas. We hoeven de suiker dus niet al leen maar lelijk aan te kijken als bedreiger van de gezond heid. Twee-en-een-kwart eeuw gele den kenden wij alleen suiker uit riet. Maar in 1747 ontdekte een Berlijnse apotheker dat ook de wortels van bieten sui ker bevatten. Het lukte in 1799 aan een van zijn leerlingen de suiker uit bieten te winnen. De eerste Nederlandse suiker fabriek werd gebouwd in Wa- geningen. Dat was in 1811. Maar kort daarna viel Napo leon en om een of andere re- Snoep verstandig De meeste kinderen prefe reren zoete spijs en drank bo ven elk ander voedsel. suikertje dan weer een bijzon dere verpakking om het snel en veel vocht aantrekken tegen te gaan. De verpakking be staat nu uit papier in drie la gen, waarvan de middelste een heel dun vliesje polythyleen is. Daar kan geen vocht doorheen dringen. Jonge snoepers Massa's volwassenen, maar ze ker kinderen onder de 15 jaar prefereren zoete spijs en drank boven elk ander voedsel. Een merkwaardige Jeugdclub levert daarvoor een bewljsje: in een Franse stad hebben kinderen hun fijnproeverskring opge richt. Men zal er naur alle waarschijnlijkheid slechts dis cussiëren over zoetigheden, want in de stencils die ze heb ben rondgestuurd om tot toe treding op te wekken, staat al leen maar van alles te lezen over banketbakkerswerk, choco lade en ander snoepgoed. Het bestuur Is gekozen uit Jongelie den met de fijnste tong. Bakkers en fabrikanten van het goede werk kunnen gerust gesteld zijn over het voortbe staan van hun zaak, wie de Jeugd heeft, heeft de toekomst. In het blaadje worden nou- veauté's onthuld met voor- en nadelen. Bijvoorbeeld een plus punt: Ultra-grote bonbons, ver pakt in papiertjes met leuke mopjes gedrukt tegenover het nadeel dat ze niet in ééns In de mond kunnen. Wie In de snoeplust van kinde ren een handeltje zag: de uit gever van boekjes waarvan de blaadjes geuren naar chocola de, zuurtjes of versgebakken koekjes. Het geheim sluit in micro-capsules met het gewens te aroma. Aan de manisch-depressieve psy chose lijdt een half pet van de totale bevolking. Dit percentage betekent de tweede plaats in de lijst van de ernstige geestes ziekten. Het is een aandoening die twee uitersten kent: de ma nie en de depressie. De zieke is onderhevig aan een toestand van opperste uitgela tenheid of van diepe wanhoop. Men spreekt ook van „circulai re psychose", wat de onjuiste indruk verwekt dat de twee fa sen onmiddelijk op elkaar vol gen. Soms beperkt zich alles tot slechts één depressieve fase of één aanval van manie. Meestal is het beeld ernstiger en kunnen er in de loop van het leven meer zware depressies voorko men die afwisselen met tegen gestelde toestanden. Soms schuift de patient rechtstreeks van een depressie naar de ma nie alhoewel er meestal een evenwichtstoestand optreedt die zelfs jaren kan duren. Tijdens de depressieve fase be vindt zich de patient bij wijze van spreken in een hel. Zijn stemming is somber, hij voelt zich hopeloos en geremd, zowel in zijn handelen als in zijn den ken. Zijn belangstelling daalt tot het vriespunt terwijl het ver leden en de toekomst vol zwarte wolken zitten. Daarbij is hij overtuigd van eigen schuld en zondigheid. Hij slaapt slecht, wordt vroeg wakker, voelt zich geradbraakt, mat. moe en loom. De geslachtelijke verlangens branden op een laag pitje ter wijl hij ook allerhande lichame lijke klachten heeft. Men be grijpt allicht dat het gevaar voor zelfmoord niet denkbeeldig is, vooral voor en onmiddelijk na het dieptepunt van de de pressie. De manische fase is de tegenpool van de depressietoestand. De stemming is opgewekt, zelfs uit gelaten. Niettemin bevindt de zieke zich duidelijk niet in de hemel. Hij is prikkelbaar en maakt een opgejaagde, over spannen indruk. Zijn denken is met de beste herinneringen en nog wat, het verleden zit vol chaotisch, en zijn ongebreidelde dadendrang loopt uit in een wan ordelijk handelen. De toekomst lacht hem rooskleu rig toe. Hij wipt vroeg en uitge rust uit het bed, de eetlust is voortreffelijk, hij voelt zich fit en in staat de wereld te veran Manische depressie treft half procent van bevolking deren. De contacten met de an dere personen zijn veelvuldig, vluchtig en voorbijgaand. Op geslachtelijk gebied krijgt hij „Don Juan allures", wat hem niet zelden de nodige last be zorgt. Zowel de manische als de depressieve fase, kunnen dagen tot maanden aanhouden. De ziekte treft meestal personen van dezelfde stamboom, m.a.w., men heeft steeds een familiale erfelijke aanleg vermoed, alhoe wel hierover niets zeker is. Ge durende jaren hebben geneeshe ren getracht te achterhalen hoe de aandoening van generatie naar generatie overgebracht werd. Enkele weken geleden meldde een team van de Colum bia-Presbyterian Medical Center dat het deze puzzel waarschijn lijk opgelost had: De meeste ge vallen van manisch-depressieve psychose zouden overgeërfd worden langs een afwijkend er felijk kenmerk gelegen in het X-chromosoom. Zoals u weet heeft iedere vrouw tweemaal het geslachtschromosoom X, terwijl de man als geslachts chromosoom één X en één Y chromosoom heeft. De erfelijke kenmerken, gelegen op de ge- slachtschromosoom, noemen we geslachtsgebonden kenmerken. Twee van deze kenmerken, na melijk de kleurblindheid en de bloedgroep XgA. zijn zo goed ge kend dat ze werkelijk als erfe lijke merktekens kunnen ge bruikt worden. Reeds vier Jaar geleden hadden onderzoekers van het Barnes Hospitaal te St. Louis opgemerkt dat in 2 grote families de personen, die aange tast waren door manisch-depres sieve psychose, ook kleurblind waren of behoorden tot deXgA bloedgroep. moeden dat deze geestesziek te werd overgedragen door een erfelijk kenmerk gelegen op het X-chromosoom. Verdere onder zoekingen bij manisch-depres- sipve patiënten van 't New York State Psychiatrie Institute be vestigden deze vermoedens. Deze bevindingen zijn van meer dan theoretisch belang. Voor eerst kan het begrip erfelijke aanleg voor geestesziekten scher per gesteld worden. De laatste jaren waait er een wind door de psychiatrie die vooral de na druk legt op de Invloed van de milieufaktoren bij het ontstaan van geestesziekten. De vaststel lingen van Dr. Fleve en zijn team plaatsen terecht de erfelijkheid weer in de schijnwerper. Inder daad, de erfelijke vormen van manische depressieve psychose schijnen goed te beantwoorden aan het recente geneesmiddel „lithium". Dit verzacht niet alleen de manische fase, maar zou ook het overslaan naar de depressieve fase ver hinderen. De Columbia-waarne- mingen maken het waarschijn lijk mogelijk om uit te pluizen in welke gevallen de erfelijk heid een doorslaggevende rol speelt en in welke riet. Zo zou men meteen weten welke pa tiënten voor de lithium behande ling in aanmerking komen en welke op een andere wllze moe ten behandeld worden. Tension# is dit alles weer een flinke stap vooruit bij de speurtocht naar de oorzaak van de geestesziek ten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13