Meer ongevallen door medicijnen dan door alcohol Britse pubs langer open 98! Uit de sportbibliotheek Luitenant werd anarchist; 9 dagen cel „Pardon" gevraagd voor illegale gastarbeiders Vele doden hij tyfoon Filippijnen amro-piersonfund' GDAGCVERS FRICANDEAU Meer veroor delingen voor onder invloed achter stuur zitten Epilepsie patiënten geen gevaar in verkeer WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 CNV wil rooms-rood kabinet UTRECHT (ANP) Het CNV acht een kabinet met een duide lijk sociaal beleid een dringende eis. Tot de partijen die zo'n be leid voorstaan behoren in ieder geval de linkse drie en de con fessionele partijen. Deze partijen samen zouden op sociaal-economisch terrein een beleid kunnen voeren dat de vakbeweging aanspreekt, oor deelt het CNV in zijn officieel orgaan De Gids. Het CNV blijft het dan ook ern stig betreuren dat partijpolitieke tegenstellingen en meningsver schillen op andere terreinen deze samenwerking in de weg staan. UTRECHT (ANP) Meer ongevallen worden veroorzaakt door het gebruik van bepaalde geneesmiddelen dan door het overmatig ge bruik van alcohol. Dit heeft prof. dr. R. A. A. Maes, hoogleraar in de toxicologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, vanmiddag ge zegd in zijn inaugurele rede „Toxicologie in een huidige maatschap pij". Prof. Maes is volgens de Universiteit in Utrecht de eerste hoogleraar toxicologie (leer der vergiften en der vergiftigingsver schijnselen) in Nederland. Uit een Westduits onderzoek is gebleken dat in tien tot twaalf procent van een aantal ongevallen zonder duidelijke oorzaak achteraf werd vastgesteld dat de autobestuurder in de 24 uur voorafgaand aan het ongeval medicijnen had gebruikt. Bepaalde medicijnen beïnvloeden volgens prof. Maes het gezichtsver mogen, het oordeelsvermogen en het reactievermogen. „Andere stoffen veroorzaken hallucinaties", zo ging prof. Maes verder. ,,In volle bewustzijn leven de gebruikers van deze middelen als in een droomwereld, die echter als werkelijk wordt beleefd." Hij stelde dat de moderne levensstijl een stroom van vergiftiging tot gevolg heeft. „Een aldoor groter deel van de technische beschaafde volkeren wordt door de westerse jachtige levenswijze blootgesteld aan steeds grotere spanningen en velen roepen allerlei middelen te hulp. Vanouds dienden daartoe alcohol en tabak, maar thans ook kal merende of opwekkende, verdovende of hallucinaties opwekkende stoffen. En passant noemt prof. Maes het een bijgeloof dat melk een univer seel tegengif zou zijn. Daarvoor is, zo zei hij, geen enkele weten schappelijke basis. jaap Eden-Ard Schenk Met „Van Jaap Eden tot Ard Schenk" schreef Klaas Peereboom een „compleet" schaatsboek. De komst van de profs immers bete kende het einde van een periode, die begin en eindigde met een Nederlandse hegemonie. Het nadeel van de meeste sportboeken (onvolledigheid) want prestaties worden steeds verbeterd) kon daarmee worden vermeden. Het eide van een schaatstijdperk is echter niet de enige garantie voor de historische waarde van het boekwerk. Klaas Peereboom groef diep en ontrafelde de presta ties van grote kampioenen als Clas Thunberg, de onvergetelijke Fin, Ballengrund en Oscar Mathissen, de Noorse grootheden. Aandacht wordt ook besteed aan de opkomst en de sterke terugval van de Russen. Veel achtergrondinformatie doet de tijd van Jaap Eden herleven. In de boeiende eerste hoofdstukken wordt verhaald over de chaotische taferelen bij wedstrijden uit de vori ge eeuw. Desondanks vestigde Jaap Eden een wereldrecord op de tien kilometer, waarover Ard Schenk nog zijn bewondering uitspreekt. Voor beide grootmeesters heeft Klaas Peereboom hoewel de opkomst van andere Nederlandse favorieten - lange- dijk, Broekman, Pesman, Van der Grift, Liebrechts en Verkerk, om er maar een paar te noemen - niet wordt vergeten, een aparte plaats ingeruimd. De schrijver laat bijvoorbeeld Ard Schenk uitvoerig aan het woord over Jaap Eden, zichzelf en natuurlijk Kees Verkerk. Gesprek ken met onder anderen Jan Langedijk foto's en zeer uitge breide ranglijsten completeren het geheel. „Van Jaap Eden tot Ard Schenk" (Uitgeverij De Boekerij, 256 bladzijden) is een waardevol schaatsboek, dat ondanks de hogeprijs 18,90) thuis hoort in de collectie van elke liefhebber. Trimmen Trimmen wordt steeds populairder. Zelfs de meest fervente „stilzit ter" wordt met het schrikbeeld van „een buikje" of teruglopende gezondheid gedreven tot wat meer lichaamsbeweging. Een blik op een trimbaan in de vroege ochtenduren zegt genoeg voor de groeiende belangstelling. Vreemd aspect daarbij was het achter wege blijven van voldoende lectuur voor de „doe-het-zelvers". Al- bert Sluijs, leraar lichamelijke opvoeding M.O., vulde de leemte iets op. Van zijn hand verscheen het werkje, dat hoe kan het anders de titel „Trimmen" kreeg. In samenwerking met het Nationaal Trim Comité, stelde Sluijs, voorafgegaan door een aantal praktische wenken, alle mogelijke oefeningen samen. De talrijke variaties van „Trimmen met een bal" tot „Trimmen met een handdoek" kunnen niet ver hinderen dat het boek soms vervalt in een droge opsomming. Hetgeen niet inhoudt, dat alle soms moeilijke oefeningen gemakkelijk te begrijpen zijn. Het boekje besluit met een opzien barende test van de Amerikaanse arts Kenneth Cooper, die het mogelijk maakt de conditie te meten. „Trimmen", uitgeverij An- dries Blitz NV-voorziet zeker in een behoefte, maar met iets meer illustratie, zou de uitgave aantrekkelijker en beter leesbaar zijn geworden. Cruijff Nico Scheepmaker heeft bij het schrijven van zijn boek over Jo- han Cruijff bewust naar een andere dan de normale aanpak ge streefd. De t.v.-criticuf, vertaler en medewerker aan diverse sport- en andere rubrieken in dag- en weekbladen gebruikte voor zijn „Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen" een formule die bij het grote (voetbal) lezerspubliek moeilijk zal aanslaan. Scheep maker geeft geen schetsmatige tekening van de carrière van de Amsterdamse stervoetballer, wat de gemakkelijkste manier ge weest zou zijn om een populair en waarschijnlijk goed te verko pen boek te maken, maar put zich uit in uiterst diepgaande ana lyses om het leven van de Ajacied te belichten. Zo wijdt hij onder meer een diepgaande studie aan de naam Cruijff en de verbasteringen die bijvoorbeeld in de buitenlandse pers daarvan zijn gemaakt. Op deze wijze, een overigens veel door Scheepmaker toegepaste benadering in zijn sport rubrieken, heeft de auteur doelbewust het commerciële aspect van zijn boek over Cruijff terzijde geschoven. Hij heeft „Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen op een hobby-achtige manier aangepakt. Ui teraard leidt dit tot een veelheid van informatie over de hoofd persoon. Maar het is niet aannemelijk dat dit aspect veel voet balaanhangers ertoe zal brengen het boek aan te schaffen. Zij missen dan echter wel een vrijwel unieke beschouwing over het leven van waarschijnlijk Nederlands beste voetballer aller tijden. Voor degenen die 12,50 gulden over hebben voor de paperback is het zoals eerder gezegd, een taaie kluif. (Van onze correspondent) LONDEN Het ziet er naar uit, dat Engeland in de toekomst ook land en Wales de toestand onderzocht heeft op tea- en borrelgebied, Europeser zal gaan borrelen. Een speciale commissie, die in Enge- stelt voor de wettelijke leeftijd waarop de Britten hun pubs (drank gelegenheden) mogen betreden van 18 op 17 jaar te brengen. Het buitenlanders onaange naamste aspect van de „pubs" is. dat ze op vastgestelde tijden dicht gaan en enkele uren later hun deuren weer openmaken. Militairen kunnen verpleegster ïiiet vinden ASSEN (ANP) Honderd mili tairen uit de Johan Willem Fri- sokazerne in Assen hebben gis teren in de bossen bij Appel scha tevergeefs gezocht naar de De meeste „pubs" zijn echter 's Avonds blijven ze evenwel nooit later open dan half 12. Volgens de commissie zouden de pubs er goed aan doen een systeem van „flexibele" ope nings- en sluitingsuren toe te passen. Men acht het bovendien wense lijk, dat in Engeland en Wales (Schotland is een apart geval, met eigen drankwetten) „op con tinentale leest geschoeide ca fés" geopend zouden worden, waarin men naast alcoholische dranken ook koffie, thee en snacks kan nuttigen. Voor cafés, die heel de dag en tot laat in de nacht geopend blijven, is geen plaats in vele streken van Engeland en Wales. Vele Britse kasteleins voelen er weinig voor cm iets te verande ren aan het huidige systeem, want ze hebben geen zin om langer en later te werken. sinds zaterdagavond verdwenen 18-jarige verpleegster Klaasje de Wind uit Joure. De militairen hebben alleen de bossen doorzocht rondom het sanatorium Beatrixoord, waar de verpleegster werkzaam is. Het zoeken werd bemoeilijkt, doordat overal nog door de storm van 13 november omge waaide bomen liggen. Helder zienden, die door de familie van het meisje zijn ingeschakeld, hebben verklaard dat ze nog in leven moet zijn. gendom van grote brouwerijen, die wel graag meer drank zou den verkopen, maar hun kaste leins niet gemakkelijk tot grote re inspanningen zuilen kunnen bewegen. Ofschoon er ook verzet is vanwe ge organisaties voor drankbe strijding, wordt algemeen aan genomen, dat de „Europese golf", die Engeland momenteel overspoelt, mettertijd ook vol doende sterk zal blijken om grondige wijzigingen aan te brengen in het huidige borrelsy steem, dat de vrijheid van de verbruikers al te zeer beperkt. ROTTERDAM (ANP) De „liga van minderheden" in Rotter dam wil dat de minister van so ciale zaken een „generaal par don" afkondigt voor illegale gastarbeiders die minstens een jaar bij een Nederlands bedrijf hebben gewerkt. De liga consta teert, dat bedrijven in het Wa terweggebied in toenemende mate de neiging hebben de bij hen in dienst zijnde illegale gast arbeiders te ontslaan. Deze ko men dan in een hopeloze positie, omdat ze volstrekt rechteloos zijn. Een „pardon" kan een op lossing betekenen voor dit pro- wenselijk is illegale buitenlan ders in het arbeidsproces te handhaven, maar dat deze er dikwijls voor hebben gezorgd, dat veel bedrijven bij de zeer gespannen arbeidsmarkt aan de slag konden blijven. Door een bijdrage te hebben geleverd aan de welvaart in Nederland, heb ben ze zekere rechten verdiend, vindt de liga. De organisatie protesteert tegen de praktijken waarbij illegalen zonder enige afvloeiingsregeling worden ontslagen die daardoor in een wanhopige situatie ko men en het slachtoffer kunnen worden van allerlei kwalijke praktijken. De liga vindt, dat bij ontslag de illegale buiten landse werknemers een af vloeiingsregeling moeten krijgen die gelijk is aan de regelingen voor legaal werkende buitenlan ders. Mevrouw Whitelaw (links), echtgenote van de Engelse staatssecretaris voor Noord-Ierland, in gesprek met een kerstmannetje op de speelgoedafdeling van een warenhuis. Deze afdeling werd vijf weken geleden door een bom vernield, doch met grote spoed hersteld voor de kerstinkopen. Spijkerbanden monteren DEN HAAG (ANP) De KNAC heeft bij het ministerie van nanciën een verzoek ingediend om in de komende maanden toe te staan, dat wintersportbeoefe naars bij de douanekantoren hun wielen kunnen wisselen (spijkerbanden) en de gedemon teerde exemplaren kosteloos in bewaring kunnen geven, totdat deze op de terugweg weer worden opgehaald. Zoals gemeld is het met ingang van 20 november j.I. verboden op de Nederlandse wegen met spijkerbanden te rijden. Slechts speciale categorieën weggebrui kers kan een ontheffing worden verleend. Max Tailleur biedt mevr. Wekers uit Eindhoven een vakantiereis naar Majorca aan. Hij kon dit gisteravond doen dankzij de eind oktober gestarte actie „Geef Max de Zak", waaraan door 14 lagere scholen in Eindhoven is deelge nomen. Er werd voor een bedrag van 12.000 gulden oude kleren op gehaald, waardoor twaalf gehan. dicapten een buitenlandse reis kan worden aangeboden. Bejaarde vrouw lag drie dagen met heupbreuk naast haar bed DEN BOSCH (ANP) De 90-|a- rige weduwe Van der Horst heeft van zaterdag af in haar woning in Den Bosch hulpeloos naast haar bed gelegen. Giste ren werd zij daar bewusteloos door de politie aangetroffen. De politie was door de buren ge waarschuwd, omdat men de vrouw sinds zaterdag niet meer had gezien. Zij is overgebracht naar het Groot Ziekengasthuis, waar een heupbreuk werd ge constateerd. Hoe het ongeluk is gebeurd is nog niet bekend, om dat de vrouw nog steeds buiten kennis is. Van onze correspondent ARNHEM „Vanuit mijn anar chistische levensvisie heb ik ge weigerd nog langer in militaire dienst te blijven."Dit zei giste ren voor de krijgsraad in Arn hem de 31-jarige projektleider Gerard Schut uit Vlaardingen die terecht stond wegens dienst weigering. Schut is de eerste militair met de funktie van lui tenant die uit overtuiging wei gert dienst te doen.De krijgs raad veroordeelde de reserve eerste luitenant tot negen dagen gevangenisstraf met aftrek, ont slag uit militaire dienst en ont zegging uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Schut had op 21 augustus een op roepkaart ontvangen om zich op die datum bij zijn onderdeel irv Ossendrecht te melden.Hij scheurde de oproep echter ka pot en ging niet.De volgende dag werd hij door de mare chaussee ingesloten en later naar Ossendrecht gebracht. Daar weigerde hij te gehoorza men aan een kolonel, die hem het bevel gaf naar de admini stratie te gaan om zich daar te laten inschrijven en naar de dokter om zich te laten keu ren. Daarop werd luitenant Schut weer naar de cel ge bracht om de volgende dag in Arnhem te worden voorgeleid bij de auditeur-militair.Na ne gen dagen in voorarrest In Nieuwersluis te hebben gezeten, werd Schut op vrije voeten ge steld, waarbij hij kreeg te ho ren, dat hij voor de krijgsraad zou moeten verschijnen wegens dienstweigering. Gerard Schut gaf gisteren voor de krijgsraad wel toe de oproeping te hebben verscheurd.De audi teur-militair achtte de feiten wettig en overtuigend bewe zen.Hij wees er op, dat van een officier kan worden verwacht, dat hij zich bewust is van de af gelegde eed.„Indien u zich daar aan niet had willen houden had u desnoods ontslag uit militaire dienst kunnen vragen, waarbij u ook een beroep had kunnen doen op de wet gewetensbezwa ren." Schut, die nu werkzaam is als projektleider bij de stichting open jongeren centrum Kommu- nio te Vlaardingen, hield zelf een uitvoerig pleidooi, hij stelde namelijk geen prijs op een juri disch raadsman.Na een half uur maakte de president een einde aan het op een politieke rede lijkende betoog, tegen de zin van Schut in. MANILLA In het zuiden van de- Filippijnen zijn het afgelopen, weeke'nde als govolg van de ty foon Therese ongeveer 170 men sen om het leven gekomen eit honderden gezinnen dakloos ge worden. Mensen verdronken toen in de provincie Misamis 500 huizen bij overstromingen werden weggespoeld. Men. vreest dat het dodencijfer nog zal stijgen. Geen akkoord over Europese salarissen BRIJSSEL(ANP) De Europese Ministerraad in Brussel heeft gisteren, ondanks een hele dag vergaderen, geen oplossing kun nen bereiken over het probleem met welk bedrag de salarissen van de ongeveer 10.000 Europe se ambtenaren volgend jaar verhoogd moeten worden. De raad zou daar vandaag een nieuwe vergadering aan wijden. Het salarisgesprek is vastgelopen op de houding van Duitsland co- Frankrijk, welke landen menend dat het Europees personeel slechts een snlarisverbetering— van 1.3 pet dient te krijgen. ter-~ wijl de Europese commissie een~ reële verbetering van 3,75 pet- had voorgesteld. Pompidou naar Moskou PARIJS (Rtr.) De Franse pre-"~ sident Pompidou zal volgende - maand een tweedaags onoffk cieel bezoek brengen aan Mos kou voor besprekingen met de- Russische partijleider Brezj- njew. Het bezoek is vastgesteld op 11 eiuT 12 januari. Het vindt plaats in~ het kader van de Frans-Russi- sche samenwerking. Voornaam-^ ste gespreksthema wordt waar schijnlijk de Europese veilig—. heidsconferentie. Defensie bezuinigt op kalenders DEN HAAG (ANP) Vole.nd jaar zullen door Defensie min der dure kalenders worden uit gegeven. Minister Dc Koster heelt dit meegedeeld In ant woord op vragen uit de Tweede Kamer. Dit jaar ls nog een bijzonder luxueus uitgevoerde kulender toegezonden aan 1886 scholen; hij kostte 4,60 per stuk. fADVERTENTIE Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring £c Piersoa (ADVERTENTIE) 500gram GEKOOKTE GELDERSE WORST 150 gram BERLINER 150 gram 98 89 TJwcyiller-allef^BeSte kguze KL1ÜI AARDAPPELEN bintjes 88 JL« 5 kilo HARDE SPRUITEN 1 kilo U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3 van Uw damesblad c? DEN HAAG (ANP) In de eerste helft van dit jaar zijn 7500 personen wegens verkeers- misdrijven veroordeeld. In dezelfde periode van 1971 waren het er 7100. Uit voorlopige gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat wegens rij den onder invloed 3400 automobilisten wer den veroordeeld (eerste helft 1971: 2800). Voor bromfietsers en fietsers liep het cijfer iets terug (641 tegen 656). Voor het doorrijden na een aanrijding werden 2112 verkeersdeelnemers veroordeeld. Dit aantal was over de eerste helft van vorig jaar 2142. Het aantal veroordelingen wegens veroorzaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld daalde ten opzichte van de eerste helft van 1971 van 484 tot 422. In 49 (58) van deze gevallen was drank in het spel. Het aantal veroordelingen wegens joy riding liep terug van 430 tot 323. ROTTERDAM (ANP) Epilepsiepatiënten kunnen, mits zij onder medisch toezicht staan, zonder gevaar autorijden. Tussen 1959 en 1968 hebben zich slechts 155 verkeerson gevallen voorgedaan, waarbij één met dode lijke alloop, als gevolg van een epileptische aanval bij de bestuurder. In totaal zijn in die periode naar schatting 550.000 verkeersongevallen gebeurd. Dit heeft dr. P. J. M. van der Lugt, verbon den aan de neurologische afdeling van het Academisch Ziekenhuis te Rotterdam, gecon cludeerd uit een onderzoek naar „epilepsie en verkeer", waarop hij vandaag aan dc medische faculteit te Rotterdam is gepromo veerd. In deze studie geeft hij pilepsiepatiënten. die willen autorijden, het voorschrift regelmatig medicijngebruik in dc voorgeschreven dose ring en regelmatige en voldoende nachtrust. Voorts het verbod auto te rijden na alcohol gebruik. Dr. van der Lugt pleit voor soepele criteria bij de selectie van epilepsiepatiënten voor het verkrijgen van een rijbewijs. Student stikt na optreden als Zwarte Piet DELFT In Delft is in de nacht van maandag op dinsdag de 23- jarige student A. Voeten gestikt. Nadat hij als Zwarte Plet was opgetreden wilde hij in de dou checel van zijn woning het zwart van zijn gezicht wassen. De zuurstof in de douchecel werd echter vcrbruljtt door de geiser, die geruime tijd brandde terwijl het ventilatiekanaal was afgesloten. De student werd ge vonden door medebewoners. Vakantie buitenshuis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het merendeel van dc Nederlanders is dit jaar met vakantie van huis geweest. 61 procent van dc door het NIPO ondervraagde Nederlanders bracht de vakantie buitenshuis door. 41 procent daarvan ging slechts ói'-n keer met vakantie, terwijl 20 procent twee of nog meer keren dc vakantie buitens huis doorbracht. De vakantiegangers die meerma len met vakantie van huis gin gen, brachten de vakantie veel al in het buitenland door.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11