Brabantse bisschoppen over OMO- cursus I wee miljoen voor wereldmissiedag Kerk en wereld KORTE METTEN Wit-Gele Kruis Leidschendam kampt met tekort DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT De bisschoppen zouden het be treuren als de schijn gewekt zou worden, dat zij geen volle dig vertrouwen hebben in de oprechte geloofsinstelling van de katecheten en de samenstel lers van de cursus. Het was hun liever geweest als de gere zen moeilijkheden op andere wijze waren opgelost. Dit schrijven de bisschoppen Bluyssen van Den Bosch en Ernst van Breda in een com muniqué, uitgegeven naar aan leiding van het besluit van het OMO-bestuur de delen drie en vier van de katechesecursus voor middelbare scholen terug te nemen. (Zie ons blad van gisteren). Hieronder volgt de letterlijke tekst van dit communiqué: „Op de hoogste klassen van de scholen van „Ons Middelbaar Onderwijs" in Nóord-Brabant (OMO) is in gebruik een expe rimentele katechese-cursus voor vwo en havo. Tegen de tekst van deze cursus zijn in het najaar van 1971 ernstige bezwaren geuit van de kant van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer en de con gregatie voor de clerus. Hoe wel de congregaties de kwali teiten van de cursus erkennen, vinden zij dat in deze cursus te kort wordt gedaan aan het katholieke geloof, in die mate, dat hij onbruikbaar en onver beterbaar is. Vragen De bisschoppen van Breda en 's-Hertogenbosch delen deze laatste mening niet. Zij hebben grote waardering voor de cur sus. Niettemin hebben ook zij hun vragen en bedenkingen rond de tekst van de cursus, die zij begin 1972 hebben ken baar gemaakt in een nota ten dienste van de samenstellers. De nota van de bisschoppen had voornamelijk betrekking op de delen 3 en 4, waartegen ook de bezwaren van de Ro meinse congregatie bijzonder waren gericht. Uitgaande van het voorlopige en losbladige karakter van de cursus hoopten de beide bis schoppen dat door een zorgvul dig hei schrijven van de tekst de gerezen moeilijkheden zou den kunnen worden opgelost. De schrijvers hebben immers Mgr. H. Ernst van Breda destijds uitdrukkelijk hun be reidheid uitgesproken om in nauw overleg met de bisschop pen van Breda en 's-Hertogen bosch tot een nieuwe tekst te komen. In de voorbije periode is daaraan door hen zeer in tensief gewerkt. De prefecten van de twee Ro meinse congregaties hebben in hun schrijven van 7 augustus 1972 opnieuw verklaard, dat de cursus onverwijld buiten ge bruik dient te worden gesteld. Vanuit deze situatie hebben de bisschoppen van Breda en 's- Hertogenbosch op 20 septem ber 1972 aan het algemeen be stuur van „Ons Middelbaar Onderwijs" gevraagd de delen 3 en 4 van de cursus als hand boek buiten gebruik te stellen. Vertrouwen Aan dit verzoek is na veel overleg thans voldaan door het algemeen bestuur van OMO. Omdat de bisschoppen weten hoe moeilijk deze beslissing voor het bestuur is geweest, spreken zij hun waardering uit voor dit besluit dat is ingege ven door de erkenning van de uiteindelijke verantwoordelijk heid van de bisschoppen. De bisschoppen zouden het betreu ren als door deze gang van za ken de schijn gewekt zou wor den, dat zij geen volledig ver trouwen hebben in de oprechte geloofsinstelling van de kate cheten en de samenstellers van de cursus. Het initiatief tot het samenstel len van deze eigentijdse kate- chesekursus werd juist op grond van dit vertrouwen door de bisschoppen toegejuicht. Daarom was het hun liever ge weest als de gerezen moeilijk heden op andere wijze waren opgelost. Tot de ouders en de jeugd die bij deze cursus betrokken zijn zouden de bisschoppen uitdruk kelijk willen zeggen, dat zij vertrouwen behouden in de ka techeten, die een zo moeilijke taak consciëntieus vervullen. Omdat een gevaarlijke lacune dreigt in het godsdienstonder richt hopen de twee betrokken bisschoppen oprecht, dat de voorbereiding van de nieuwe cursus tot goede resultaten leidt ten bate van de op groeiende jeugd". Prof. Raymond Cauwe, hoogleraar in de filosofie aan het seminarie in Brugge is be noemd tot secretaris-generaal van de Belgische bisschoppen conferentie. Prof. Cauwe volgt In deze functie pastor Leo De- clerck op, die nu vicaris-gene raal van het bisdom Brugge wordt. Volgens het door Jezuïeten geleide radiostation „Radio Fi des" in La Paz is het conflict tussen de regering van overste Banzer en do r.k. bisschoppen conferentie van Bolivia bijge legd. Uit verschillende omstan digheden leiden waarnemers af dat Ba.izerijn de huidige crisis in de binnenlandse politiek geen moeilijkheden wil met de kerk. De 49-jarige pastoor van Asheville in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, Josef Howze is de tweede niet-blanke die tot bisschop is benoemd In de Verenigde Staten. Hij wordt wij-bis9chop van het diocees Natchez-Jackson in de staat Missouri. De eerste zwarte bis schop in Amerika was wijbis schop Harold R. Perry van New-Orleans. Bij de Oostenrijkse drukke rij St. Gabriel in Mödling is onder de titel „Geestelijken in Dachau" een informatieve do cumentatie verschenen, dat in zicht geeft over het voormalige concentratiekamp Dachau. De documentatie omvat 1158 pagi na's, waarop onder andere de namen voorkomen van de bij na 2800 binnen- en buitenland se priesters die in het kamp hebben gezeten. Nu de laatste zitting van de synode In het Oostenrijkse bis dom Llnz is afgesloten zijn alle naconciliaire diocesane sy nodes in Oostenrijk geëindigd. In april van het volgend jaar zal de eerste zitting zijn van de gezamenlijke diocesen. Deze Oostenrijkse synode zal In de herfst van 1974 worden afgeslo ten met een katholiekendag. Het uitvoerend comité van de wereldvereniging voor het katholieke bijbelapostolaat heeft besloten begin 1973 het bureau over te plaatsen van Rome naar Stuttgart. Leider van het bureau wordt do Ne derlandse pater Van der Valk, die voorheen als missionaris in China werkzaam was. Het ka tholieke bijbelapostolaat wil in samenwerking met de protes tantse Verenigde Bijbel Ge nootschappen oecumenische bijbelvertalingen voor de derde wereld gaan mkacn. Preken met dialoog van bisschop en vicarissen In de kathedraal van het bis dom Rotterdam aan de Mathe- nesserlaan in Rotterdam zal het diocesaan bestuurscollege in de maand december een se rie Adventspreken met dialoog verzorgen onder de titel; „Heeft Christus in de kerk nog toekomst?" De preken worden gehouden op de drie Adventszondagen tijdens de eucharistieviering van kwart over twaalf. Onmid dellijk na de dienst zal gele genheid worden gegeven tot vrije reactie van de gelovigen. Op 3 december spreekt mgr. drs. W. v. d. Ende over „mu seum of avontuur", op 10 de cember spreekt mgr. dr. C. Rond Wereldmissiedag, op 22 oktober, hebben de Pauselijke Mis siewerken Nederland voor de hulp aan jonge kerken 2.175.000 gul den Ingezameld. Vorig jaar bedroeg de opbrengst 2.022.295 gul den. Met deze groei van 7,5 procent lijkt tenminsfe de geldont waarding bijgehouden. Aldus de voorzichtige prognose, nu alle collecte-opbrengsten en giften nog niet binnen zijn. Het totaal van de kerkcollecte zal vermoedelijk 1,6 miljoen bedragen en aan giften rekent men op 450.000 gulden. De opbrengst van de collecte in de vele tehuizen met kleine kapellen wordt geschat op 125.000 gulden. De bijzonder hoge groei van 15,9 procent in het aartsbisdom Utrecht is te danken aan een uitgebreide brlevenactie (48.000 aangeschrevenen), gevoerd door vrijwilligers en vrijwilligsters die de 150-jarige Pauselijke Missie Werken aan een jubileumge schenk wilden helpen. Ook in het bisdom Rotterdam is de groei aanzienlijk (14,9 pro cent), dankzij de nieuwe kerkfinanciering, waarbij het niet meer is toegestaan van zogeheten „doel-collecten" een deel voor de el- gen parochie in te houden. Het bisdom Haarlem vertoont een nog niet verklaarde daling van 1,7 procent, terwijl de teruggang met 0,2 procent in het bis dom Roermond een gevolg zou kunnen zijn van een zeker gevoel van matheid dat dit diocees nog steeds beheerst. Het bisdom Groningen gaf 5,1 procent meer dan vorig jaar, en de bisdommen Den Bosch en Breda respectievelijk 9,7 en 9,5 procent meer. Braun over „beklemming of ruimte" en op 17 december mgr. drs. W. Poslma over „rustoord of werkplaats". De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis, zal de cy clus afsluiten met zijn preek „Licht of donker?" tijdens de nachtmis op 24 december te middernacht. Theologisch gesprek moslims en katholieken Met een reeks voordrachten van Oostenrijkse theologen over de oud-testamcntische profeten zal in februari van het volgend Jaar een systema tisch theologisch gesprek tot stand worden gebrncht tussen de universiteiten van Innsbruck en Cairo, tussen katholieken en moslims. De professoren uit Cairo zullen zich vooral bezig houden met het islamitische recht. De ka tholieke theologen zullen met name vertrouwd gemaakt wor den met het islamitische huwe lijksrecht. De contacten met Cairo stam men uit 1964, toen de Weense kardinaal König een bezoek bracht aan de Azhar-unlversi- teit. De contacten worden in de loop der jaren uitgebouwd, onder meer door bezoeken die de rector van de universiteit van Cairo in 1970 en 1972 aan Oostenrijk bracht. FC Groningen financieel in moeilijkheden GRONINGEN De Groningse wethouder J. J. van Zanten (sportzaken) en A. Barmentloo (financiën) en een delegatie van het bestuur van de FC Gro ningen hebben zich beraden de vraag hoe gezamenlijk een oplossing kan worden ge vonden voor de moeilijke finan ciële positie waarin de Gro ningse eredivisieclub al lange tijd verkeert. Men besloot een werkcommlssie in te stellen, waarin naast ver tegenwoordigers van de ge meente en de FC Groningen ook vertegenwoordigers van het pro vinciaal bestuur en het georga niseerde bedrijfsleven zitti.ig zullen hebben, die tot taak krijgt uiterlijk eind mei van het volgend jaar voorstellen te doen tot een financiering. Uit het ge- sprek tussen het gemeentebe- stuur en de FC Groningen is i duidelijk geworden, dat op korte termijn maatregelen zullen moeten worden genomen omdat anders betaald voetbal in Gro- I ningen onmogelijk zal worden mede gezien de grote offers, die de gemeente zich te dezer zake reeds getroost en de slechte toe- stand van de gemeente-finan- I ciën. De overgelegde begroting voor 1972—1973 van dc FC Gro- I ningen onderstreepte dit even- i (ADVERTENTIE) HANDBALVERENIGING JONG-ADE OUD-ADE nodigt u uit vooi haar KAARTAVOND op VRIJDAG 1 DECEMBER in Café „HET LAGE LAND" te Oud-Ade Aanvang: 8.00 uur VELE EN MOOIE PRIJZEN I Dierenshow in Avifauna Alphen a.d. Rijn De klcindle- rensportvereniging „Rijnland" uit Leiden houdt een tentoon stelling van haar mooiste dieren in Avifauna. De tentoonstelling wordt donder dagavond a.s. om zeven uur 's avonds geopend door de heer J. ten Heuvelhof, burgemeester van Hazerswoude. De trots van „Rijnland" is te be zichtigen op donderdagavond van 2022 uur, op vrijdag van j 12—22 uur en zaterdag van 10— 17 uur. Vrijdagochtends is de tentoonstel ling gratis opengesteld voor dc schooljeugd (onder geleide) en voor 65-plussers. LF.IDSCHENDAM De begroting van het Wlt-Gele Kruis vertoont voor 1972 een nadelig saldo van ruim 15.000 gulden op een uitgaven post van bijna 232.000 gulden. In de jaarvergadering heeft het bestuur meegedeeld dat in 1973 waar schijnlijk tot contributieverhoging zal worden overgegaun. Het be stuur is optimistisch over een verhoging van het gemeentelijk subsi die, wethouder Kranenburg heeft tijdens de behandeling van de be groting gezegd deze verhoging urgent te achten. De vergadering koos de heer A. A, vnn Delft opnieuw als voorzitter en al.s nieuwe bestuursleden mevrouw E. J. W. M. Visser-van Oijon en de heren mr. W. Hogeweg en F. do Rooy. HIJS Veronica voor 't eerst op eigen baan Van onze sportredactie DEN HAAG HIJS Veronica presenteert zich morgenavond voor de eerste keer op eigen baan aan het Haagse publiek. Op het nieuwe schaatscentrum de Uithof fungeert het team van de Raiders, een uit Canadese mili tairen in Europa geselecteerde ploeg, als tegenstander. De vriendschappelijke ontmoeting begint, zoals alle thuisweostrij- den van HIJS, om half negen. is verschenen In dit handige naslagwerkje vindt u - naast de vaste gegevens, zo als do eeuwigdurende kalender, feestdagen, enz. - lal van bijzon dorheden over het algelopen jaar. Hel boekje geelt een duidelijke registratie van de ontwikkelingen in Vietnam; do onlusten In Ier land; de afschuwelijke gebeurtenissen tijdens de Olympische Spe len; de kabinetscrisis; en van al hot overige nieuws dal 1972 tot een bewogen jaar maakte. In Wie? Wat? Waar? 1973 vindt u vorder o.m de automodellen 1973; Informatie over de bestaande linkse stromingen; de grootste milieuvervuilers; wie Ib wie In do buiten landse politiek; de verkiezingen; en 25 jaar filmfestival In Cannes. prijs 5,25 Wie? Wat? Waar? 1973 kunt u nu bestellen door storting/overschrijving van 5,25 op giro 531000 t.n.v. Sijthoff Pers, Den Haag; met vermelding: Wie? Wat? Waar? 1973. Het boekje wordt u zonder extra kosten thuisbezorgd. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9