Onderste Boven sloeg niet aan Telefoonnet Leiden wordt uitgebreid Zegetocht van VVD in Minerva begeleid door golven van enthousiasme Reconstructie nieuw wegdek ergert de bewoners van Lammermarkt stad en randgemeenten Nieuwe centrale aan Corn. Schuytlaan Wachtlijst binnen twee maanden opgeheven VAGINA 3 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT De scoreborden in sociëteit Minérva hadden gisteravond een massale belangstelling LEIDEN Het Progressief Akkoord, het PAK, zou een grote zege hebben behaald als gisteren gestemd zou zijn voor de Leidse gemeente raad. De PvdA, D'66 en de PPR zouden samen 20 van de 39 zetels in de raad heb ben gekregen. De PvdA zou van 13 op 15 zijn gekomen, D'66 zou 2 zetels hebben be houden en de PPR zou met 3 zetels haar intrede doen in de Leidse raad. DS'70 zou een andere winnaar zijn ge weest: 3 zetels tegen 1 op het ogenblik. De verliezers in Leiden zouden zijn ge weest: de KVP (van 6 naar 4), de Prot. Chr. groepering (van 7 naar 3) en de PSP (van 2 naar 1). De VVD, D'66 en de CPN zouden met resp. 6, 2 en 2 zetels gelijk blijven. Wie zich gisteravond na 8 uur in Sociëteit Minerva aan de Breestraat waagde, kon zich gemakkelijk in het hol van de leeuw wanen. Het verkie- zings-circus, dat op de eerste verdieping voor de grootste beroering zorgde, werd voor het overgrote deel bepaald door een, in uitbundige hoe- ra-stemming verkerende WD-aanhang. De VVD lag immers al in de eerste avond uren samen met de PPR op kop in de landelijke race naar een zo gunstig mogelijk aantal zetels in de Tweede Kamer van de Nederlandse volksvertegenwoordiging. Er was kwistig omgesprongen met een aantal kleuren-tele- visietoestellen en in alle hoe ken kwamen de uitslagen van de verklezineen triom fantelijk of onbarmhartig op de beeldbuis De victorie van Bas de Gaay Fortmanns PPR Bas' fijne en sympa thieke glimlach is achteraf bezien toch wel ergens goed voor geweest werd be schaafd. begroet met ap plaus, maar de VVD-opmars werd omlijnd met onbesuisde kreten van roodhoofdige vol doening. Een van onze omroepvereni gingen probeerde aanvanke lijk hog even de aandacht af te leiden met Simon van Col- lem, die om kwart over acht een zekere Mister Swing als circusattractie aankondigde, maar al gauw binnen de Mi- nerva-veste werd verdrongen door de eerste politicus die zijn innerlijke roerselen wil de prijsgeven aan een inter viewer en een roezemoezige menigte. Het was mr. M. v. d. Stoel, PvdA-specialist op het gebied van buitenlandse zaken en schaduwminister in •het kahinet van Jood den Uyl, die met ingehouden en thousiasme cnet was nog-vrij vroeg, enin computer-prog- nosetijd) vertelde, dat er in rechtse kringen een zeker onbehagen heerste en dat dit gevoel nu tot een uitbarsting was gekomen: „De KVP heeft niet kunnen kiezen tus sen links en rechts en beide richtingen heeft deze partij verloren". s in Minerva (dat een potje bij hem Wie wint er en wie wint er niet?, was een vraag die nauwelijks meer werd ge steld. De kaarten waren reeds vroeg geschud. En dan waren er nog altijd wel rea listische lieden die wisten mede te delen, dat Ajax met 3-0 voor stond en dat F.C. Twente er eveneens bijzon der florissant bij stond. „Het ziet er naar uit, dat de VVD en PPR de grote winnaars zijn", las een onpartijdige t.v.-functionaris van een briefje voor. Mr. v. d. Stoel verwachtte (gelet op het drievoudig bondgenootschap binnen het schaduwkabinet met een zegevierende PPR en een minder glorieus D'66), dat de verkiezingsuit slag niet alles ondersteboven zou gooien in het progressief kabinet, dat thans op de te waterlating wacht. Generaal b.d. J. van Eisen van de KVP en oud-Oegst- geestenaar, reageerde vrij rustig op de voor hem onge lukstijding: „De A.R. heeft een goede binding gehad en de overwinning van de PPR is spectaculair, want Bas spreekt meer aan dan de fi guren van de - christelijke partijen. Het jongere team heeft z'n pré's. Het succes van zo'n nieuwe partij als de PPR het lelijke eendje bij de progressieven maakt dat ik de duidelijkheid bin nen het linkse blok nog niet zo zie zitten". Minister De Koster van Defen sie en van VVD-stempel, stond blij op het podium te dringen, terwijl iedereen op hem wees. Hij voelde zich prima thuis overigens in het bolwerk van de VVD, dat Minerva gisteren weer was. Onder veel „heehee, hoho en boe" geroep sprak hij van een „geweldige winst" en van de „geweldige aantrek kingskracht van Hans Wie gel". „De toekomst is aan de jeugd. Kijk maar naar Bas en Hans", riep de minister, die zich nog nooit door een generaal heeft laten sarren (wat de recente dienstplichti ge moeilijkheden betreft). „Er is nu een doorbraak van de VVD naar een algemene liberale partij. Men is het so cialisme moe", aldus de mi nister met verheffing van stem. Een uitbarsting van meelevende vreugde was het gevolg. De heer De Koster vond de KVP-achteruitgang jammer, want ,,het is een partij met heel goede men sen". Dat D'66 geeft garen heeft kunnen spinnen bij de linkse hoogconjunctuur acht te de VVD-minister niet ver wonderlijk, „want deze par tij heeft geen eigen cachet en zij heeft alleen maar de PvdA nagedaan". Om half tien was pas 'n tussen stand van Leiden bekend, de Leidse KVP- voorzitter wenst meer duidelijkheid helft van het aantal stembu reaus ongeveer, terwijl Haarlem al helemaal binnen was. De Leidse uitslag was omstreeks een uur later compleet, omdat er twee stembureaus waren die moeilijkheden met het tellen hadden. Burgemeester Vis zat op kamer 13 van het stadhuis rustig de resultaten in ontvangst te nemen en de gemeentebodes liepen onaan gedaan rond met koffie en sherry, waaraan winnaars en verliezers zich te goed de den. Maar in Minerva bleef de verkiezingskoorts op peil. VVD-er Portheine gaf om elf uur graag een reactie. Hij vond het geweldig, zei hij, tussen een paar slokken pils en met spetters op zijn dis creet gestreept colbert: „dit is het succes van een ware op de hoogte van het buiten- volkspartij, ook al door onze voortreffelijke lijsttrekker Wiegel". De heer Werter, voorzitter van de KVP afdeling Leiden, had het verlies van zijn partij niet als een verrassing erva ren. Maar dat dit zo groot zou zijn had-ie niet ver wacht. „Overduidelijk blijkt, dat het Nederlandse volk niet door een centrumpartij, maar door links of rechts ge regeerd wil worden. De KVP moet komen met een pro gram, dat volkomen duide lijk is en niet een stuk waar mee men alle kanten op kan. De KVP", aldus de heer Werter, „heeft het falen van de progressieve drie niet uit gebuit, wat Wiegel wèl heeft gedaan". Voor een raadsver kiezing achtte de heer Wer ter deze uitslag geen graad meter, „maar men zal we! met iets duidelijks dienen te komen: óf rechts, óf links, anders treed ik af.". Prof. Pen heeft de VVD on langs vergeleken met een brontosaurus. Interviewer Ruud Pauw vroeg gister- vond aan Portheine: „Met welk dier zoudt u de VVD willen vergelijken? Na een heel verhaal besloot Porthei ne: „met een hond, met een hazewindhond. Die zijn zo gezwind. „Ome" Joop Vervoorn, kopstuk in Plan Noord en de grote man ach ter de actie Onderste Boven, keek triest, zeer triest zelfs. Zijn partij, de KVP, had ver loren. „Dit is verschrikke lijk, het land is nu helemaal onregeerbaar". „Maar", zei hij en zijn gezicht klaarde weer op, „over een half jaar gaan we weer naar de stem bus". In Leiden hebben slechts enkele tientallen „on derste boven" gestemd. Dat wil zeggen: ze stemden op de onderste kandidaat van de lijst van hun keuze om daarmee tot uitdrukking te brengen, dat ze het helemaal niet eens zijn met de geringe financiën waarmee Leiden van „Den Haag" moet zien rond te komen. Het lage on derste bovenstemmers viel Joop Vervoorn niet tegen. „Dat geeft helemaal niets. Ons doel hebben we bereikt. Bij verschillende Tweede Ka mer-fracties is de aandacht gevestigd op de problematiek in Leiden. Ik heb goede hoop dat men er iets aan gaat doen". Ton Pieters. LEIDEN „Het is er hier, na de aanleg van die nieuwe rij weg niet beter op geworden. Ze hadden ons beloofd, dat we tenminste een fatsoenlijk trottoir zouden krijgen. In plaats daarvan staan de auto's bijna tegen de deur". Mevrouw Siere van de Lammermarkt maakt zich kwaad; haar buurman Van der Hoeven stemt met haar in. Zijn vrouw kreeg vorige week een lading witte verf over haar kleding omdat ze tussen een geparkeerde auto en de gevel door, een bedrijfsruimte pas seerde, waar met een, verfspuit gewerkt werd. De heer Van der Hoeven en mevrouw Siere horen bij de zwij gende meerderheid. Ze weten niets van een schrijven, dut „namens bewoners van de Lammermarkt" aan het college van Burgemeester en Wethouders gericht werd. Een schrij ven, waarin „eerbiedig te kennen gegeven wordt dat bij de reconstructie van het wegdek ter plaatse, op geen enkele wij ze rekening is gehouden met du bewoners van de Lammer markt". Die „verschuldigde eerbied" zit niet zo diep, daarvoor zijn er teveel klachten. Om er maar een paar te noemen: voor de woningen zijn parkeerplaatsen gecreëerd, waar iedereen zijn wagen kan zetten, bij gebrek aan trottoir, tot tegen de voor deur aan; de vuilniszakken kunnen daardoor niet buiten ge zet worden omdat de bewoners er dan over moeten stap pen om naar buiten te kunnen; zelfs is er te weinig ruimte om een rijwiel tegen de gevel van de woning te plaatsen; wie naar zijn buurmun wil, moet soms over de rijbaan lopen om de geparkeerde auto's heen. Bovendien waren er voordat de Lammermarkt in de oost-west verbinding werd opgenomen, tegenover bijna alle straten en steegjes, die op de Lammermarkt uitmonden, doorgangen tus sen de geparkeerde auto's. Die zijn nu ook „bezet" omdut het verkeer van de Oude Singel alleen via de Lange Scheistraat op de nieuwe bijbaan kan komen. Ter verhoging van de veiligheid van voetgangers die de Schei- straat oversteken en om botsingen te voorkomen tussen au to's die die straat passeren, is een soort vluchtheuvel met paaltjes aangelegd. De bewoners van de Lammermarkt ergeren zich eraan, dat ook die vluchtheuvel al door automobilisten als parkeerruimte wordt gebruikt. Ze zeggen: „Natuurlijk is de hele reconstruc tie nog niet af. Maar juist daarom is hut nodig, dat we nu aandacht vragen voor de situatie. We willen een trottoir van minstens anderhalve meter waardoor de geparkeerde uuto's wat verder uit de gevel komen. We hebben niets tegen de au to's. Die brengen kopers naar de binnenstad. Muur de Lam mermarkt is zo breed; waarom de ruimte niet beter inge deeld?". Voetgangers moeten wijken voor auto's De nieuwe telefooncentrale aan de Corn. Schuyliaan LEIDEN Het telefoonnet in Leiden wordt deze week belang rijk uitgebreid. Bij de PTT ver wacht men dat de wachtlijst in deze stad in de loop van de ko mende twee maanden geheel zal kunnen worden opgeheven. 'Deze verbetering in de telefoonsi- '"'"tuatie komt tot stand dank zij de ingebruikname van de nieu- we telefooncentrale aan de '"Corn. Schuytlaan. Deze centra- Ie, die een begincapaciteit hèeft van 500 nummers, wordt vrij- i" dagmorgen om acht uur in ge- bruik gesteld. Het in te instellen van nieuwe aansluitingen en het overbren gen van aansluitingen van an- dere centrales op de centrale Corn. Schuytlaan is een zeer omvangrijk werk dat vrijdag ochtend begint met het in ge bruik stellen van 670 voorberei de nieuwe aansluitingen op de .centrale Cornelis Schuytlaan, waarna om 10.00 uur een begin wordt gemaakt met het op deze centrale overbrengen van de aansluitingen van 540 bewoners als een gewijzigd abonneenum- van de wijk Noord-Hofland die mer. tot dan toe waren aangesloten Om 13.00 uur volgt de omzetting op de centrale Voorschoten. Voor deze abonnees, die in Voor schoten ruimte maken betekent dit een ander netnummer zowel 500 aanges'otenen Morsch-kwartier en omgeving Rijndijk en Haagsche Schouw op de centrale Cornelis Schuyt laan. Zij waren tot dan aange- Om 22.00 uur worden 600 andere abonnees, deels bewoners van het Mors-kwartier, deels ver spreid wonend over het Zuid- Westen van Leiden overge bracht van de centrale Boom- markt naar de nieuwe centrale. Als gevolg van roe' kellike kabelwerkzaamheden zal deze groep van dat ogenblik af tot de volgende ochtend 10.00 uur, de een langer, de ander korter uitgesloten kunnen zijn. Zij zijn hiervan allen afzonderlijk in kennis gesteld. Tegen middernacht wordt de ope ratie voortgezet met het van de Boom markt overbrengen van ongeveer 2200 aansluitingen op de Cornelis Schuytlaan waarme de naar mag worden aangeno men uiterlijk zaterdag om 18.00 uur het geheel zal zijn voltooid. Er zijn maatregelen genomen om ongemakken tot het minimum te beperken. Daar waar langdu rige onderbreking door kabel- omlassing onvermijdelijk is zul len de openbare straatcellen in dienst worden gehouden. Voor de voor het openbare leven be langrijke aansluitingen als die van artsen, brandweer en poli tie worden afzonderlijke maat regelen getroffen. Aan hen wier aansluiting is voorbereid door het plaatsen van een wandcon tactdoos wordt verzocht hun te lefoontoestel daarop aan te slui ten omdat anders de noodzake lijke controlemetingen vanuit de Centrale niet kunnen plaats heb ben. Dat de telefoonsituatie voor de agglomeratie Leiden door e.e.a. drastisch gewijzigd wordt is dui delijk als men bedenkt, dat door de omzettingen tevens ruimte vrijkomt in de centrales Boom- markt en Voorschoten. Boven dien zal reeds In het vierde kwartaal van het komende jaar de nieuwe centrale Leiderdorp met 4900 nummers in dienst worden gesteld. Juist zoals in het wegverkeer is voor de telefooncommunlcatie bij uitbreidend abonneeverkeer verbreding van wegen en aan leg of verbetering van verkeers pleinen nodig. Zulk een „ver keersplein" is tic knooppuntcen- tralo aan de Willem de Zwijger laan te Leiden waarvan een be langrijk deel in het 3e kwartaal van 1974 in gebruik zal worden genomen. Don ook zal Leiden een kort netnummer krilgon en worden de abonneenummers zes-cilfcrlf. In 1075 zul deze verkeersccntrale dan du afwik keling van het interlokale en in ternationale verkeer van de centrale Boommnrkt overne men, waarmede ook de kwali teit van deze verbindingen zal verbeteren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3