Van boerenkip tot slachtkuiken Pahlplatz ster bij FC Twente Ziiijdfwijcli oude haagsche van 1836 fysiotherapeut R DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 1.EIDSE COURANT BEEKBERGEN Goed, iedereen heeft de neiging om zo nu en dan te ver zuchten: vroeger was 't allemaal veel beter. En zeker als het om eten gaat: vroeger smaakte het allemaal veel beter. Maar is zo'n overpeinzing he lemaal ten onrechte? Een van de „zegeningen" van onze welvaartsmaatschap pij is het standaardpro- dukt. Zelfs een kip mag niet eens meer een ei leg gen dat een tikkeltje af wijkt van de andere of de sorteerbanden ontdekken het onmiddellijk: gewogen en te licht bevonden. Trouwens die kip. wat dacht u daar van? Panklaar eenheids- produkt, meestal kil en onper soonlijk gepresenteerd in een diepvrieskist. De naam die er aan is gegeven is al veelbete kenend: slachtkuiken. Kuiken gedachte: we hebben het niet eens tot kip mogen brengen. En of u nu wel zo'n geslacht beestje uit de diepvries haalt of niet, aan de smaak veran dert het bitter weinig. Met dit versqhil dat bij de poelier het vlees de kans krijgt te bester ven. Maar dat proces kunt u bij een diepvrieskip ook be werkstelligen door het beest de kans te geven zo'n vierentwin tig uur te ontdooien. Maar de echte smaak van de kip zoals die haar graantje en haar grasje pikt op het boeren erf, haar natje en haar droogje zelf opscharrelt, die te savoueren is nog maar aan en kelen voorbehouden, de bege nadigden met het eigen kip- penfarmpje of dat van de goedwillende boer uit de buurt. Wina, Bom, onze supersmaak- specialiste, schreef eens: ,,Wat is kip tegenwoordig? Een treurig wangedrocht met botten die in weekheid wegsmelten: met poten waarop nimmer ge staan, gelopen en gerend is; met waterig, slap en smake loos vlees; geen kip gelijk; een armzalig voortbrengsel van berekening en van een mentaliteit die altijd weer goe de, eerlijke smaak als laatste argument ziet; en alleen maar streeft naar steeds goedkoper, steeds makkelijker voedsel. Nou ja, voedsel... Men slikt het kritiekloos en probeert te red den wat er te redden valt met „sausjes", steeds mallere sausjes, die als cache-misère moeten dienen voor alle flauwe Dr. ir. D. Erdtsieck, leider van het onderzoekteam in Beek bergen. narigheid en die in eigen opge tutte zieligheid die narigheid nog meer accentueren". De Fransen hebben het een heidsgevaar onderkend. „Wil de" kippen, zo van het boeren erf. afkomstig uit Bresse, worden verkocht met een lood je aan de poot, dat de goede kom-af garandeert. Wie weet of niet een Nederlandse boer ook eens dat idee gaat overne men. Laat nu door deze opmerkin gen niemand denken dat de smaak van het Nederlandse slachtkuiken niet nauwlettend in de gaten zou worden gehou den. Het Instituut voor pluim- veeonderzoek „Het Spelder- holt", te Beekbergen dat de kip letterlijk begeleidt van de wieg tot het graf. is al jaren bezig met te onderzoeken hoe i Beekbergen waar de kip begeleid u-ordt van de de smaak beïnvloed kan wor den door het voer. Een proef van de Afdeling Verwerking van dat instituut met slacht- kuikens. die in het voer krui den verstrekt kregen, heeft duidelijk aangetoond, dat de smaak in positieve zin beïn vloed wordt. Waarom dan niet altijd door de mesters kruiden toegevoegd worden? Te duur en bovendien, wat zul je je druk maken, de grote massa eet het immers zo ook wel! Dat klopt. In 1971 at iedere Nederlander zo'n 6:3 kilo slachtgevogelte. In vergelijking met 1970 was dat 0.3 kilo meer. Daarvan bestond 5.6 kilo uit braadkuikenvlees. Een deel van deze groei moet toege schreven worden aan de be langstelling van de consument voor verder bewerkt pluimvee in de vorm van filets, schnit zels en rollades. Meer dan de helft van alle ge vogelte werd in de zelfbedie ningswinkels gekocht. Met res pectievelijk 12 en 11 procent hebben poelier en markt even eens een redelijk aandeel in de verkoop. Slechts vijf procent wordt rechtstreeks bij de pluimveehouder gekocht, of schoon deze toch al de laagste prijs per kilo berekende: 2,45 tegen 3,42 in de supermarkt, 4,39 bij de poelier en 3,97 op de markt. Deze prijzen zijn gemiddelden die betrekking hebben op het hele assortiment gevogelte, zowel diepvries als anderszins. Jaarlijks wordt ongeveer 7.400 ton gevogelte in de horecabe drijven geconsumeerd. Voor 77 procent zijn dat braadkuikens. voor 19 procent soepkippen. 2 procent kalkoenen en dan nog een percentage eenden. Er wordt overwegend niet-bevro- ren gevogelte gebruikt Een derde van de restaurants gebruikt geen tam gevogelte, en dat geldt ook voor 44 pro cent van de cafetaria's en 51 procent van de pensions. Des alniettemin wordt in de overi ge 66 procent van de cafeta ria's de grootste hoeveelheid gevogelte aan de man gebracht. Wat een heerlijk idee dat be halve uzelf nog zo'n kleine der tien miljoen Nederlanders exact dezelfde smaak voorge schoteld krijgen! Eén schrale troost Is er: de combinatie van kippen en vis smaak blijkt bij het publiek niet in te slaan. Dat constateerde bovengenoemd instituut, toen er te veel klachten binnenkwa men bij de slachterijen over een afwijkende smaak van de slachtkuikens, die omschreven werd als „vissig". Het Spel- derholt wierp zich op het on derzoek, smaakpanels kwamen tot conclusies. Ir. W. M. M. A. Janssen van het instituut hierover: „De uitdrukking ,over smaak valt niet te twisten' laat wel duidelijk uitkomen, dat men hier te maken heeft met een uitgesproken subjectief ken merk. Wil men echter weten schappelijk verantwoorde uit spraken kunnen doen. dan dient men via de subjectieve smaak-waarnemingen tot ob jectieve maatstaven te komen. Bij dit onderzoek werd gebruik gemaakt van de medewerking van kleine groepjes personeels leden, die in vorige smaak- proeven bewezen hadden een goed onderscheidingsvermogen te hebben. Deze mensen wer den regelmatig in smaakproe- ven betrokken om dit onder scheidingsvermogen zoveel mo gelijk op te voeren. Deze proe ven zijn erg arbeidsintensief en er zijn vele factoren, die de resultaten en de mogelijkheden tot het doen van verantwoorde uitspraken in ongunstige zin kunnen beïnvloeden." Weer had de zucht naar winst het gewonnen van de lust een goed, smakelijk produkt te brengen: de vismeelprijzen waren erg laag... Overigens gaat men op het In stituut Het Spelderhoit ervan uit dat die nostalgische verge lijking met het verleden niet mogelijk is. Dr. ir. B. Erdtsieck, onder wiens leiding het smaakonder zoek de laatste jaren heeft plaatsgehad: „Een vergelij king met het verleden is niet mogelijk. Vroeger bestond het braadkuiken in deze vorm niet. En als u een vergelijking met de Franse kip wilt gaan trek ken dan durf ik de vraag aan: Wat wilt u nu gaan vergelij ken: de Franse kip of de Franse kok. Een werkgroep, waarvan ik deel uitmaakte heeft dit voorjaar een bezoek gebracht aan een Franse slach terij. In het rapport daarover heb ik geschreven: „Opvallend was de aandacht die besteed werd aan de presentatie van het produkt. De opmaak was er duidelijk op gericht de in druk te wekken dat men te doen had met een ouderwets produkt la grand-mère), terwijl tevens gespeeld werd op het chauvinisme (poulet „Douce France"). Zo werden de kuikens geplaatst op een soort bodem van spaanderhout. bodem en kuiken met kunstfo lie overtrokkken, het geheel geknoopt in een kleurige, pa pieren servet met strik en voorzien van labels, lintjes, speldjes etc. Gesteld werd dat hierdoor een zoveel hogere prijs verkregen werd, dat de kosten van het versieren er dubbel en dwars uitkwamen". De Fransen zijn zó chauvinis tisch dat ze een doodgewone kip nemen en daar lintjes en medailles aanhangen h la grand-mère en nog veel meer hocus pocus. Het mooie is dat re voor die kip drie-vier gul den meer weten te maken door haar op te sieren. Vroeger ging je naar de poe lier en dan zocht je een kip uit. Nu zijn alle kippen gelijk. Ze wegen allemaal geslacht ongeveer een kilo. Ze hebben allemaal dezelfde kleur. Ze zijn allemaal op dezelfde wijze ingevroren. Het produkt is uni form geworden. Dat wekt de indruk dat er een zekere ver vlakking optreedt. Zit daar nog wel smaak aan? Smaakt die kip soms anders dan vroeger? De ouderwetse kip smaakte in derdaad anders. Maar dat was een heel ander produkt. Als men toch wil vergelijken. Natuurlijk smaakt zo'n boeren kip anders, maar wat kwaliteit betreft staat ons slachtkuiken zo hoog, dat wij voor Europa met trots mogen zeggen dat we „goed" zitten. Laat men zich echter wel rea liseren dat de huisvrouw het produkt in de keuken moet ver volmaken. Een slachtkuiken is niet zo maar een pannetje aard appelen dat je even opzet. Ver gelijk 't slachtkuiken maar met het runderlapje. Die boerenkip is dan voor de „happy few" voor de mensen, die het er voor over hebben. ENSCHEDE Toen de wurgende onzekerheid of 2—0 wel voldoende zou zijn zich meester maakte van FC Twentes supporters, dook Theo Pahlplatz ineens, alsof hij uit het niets kwam, voor Doelman Cervantes op. De simpele voetbeweging, waarmede de linksbuiten van FC Twente de door Rene Notten in de diepte gespeelde bal over de laatste man in de defensie van Las Palmas wipte, bracht de stand op 3—0 en omdat het daarbij bleef kan de enig overgebleven Nederlandse vertegenwoordiger in het toer nooi om de UEFA-cup met een vrij comfortabele voor sprong beginnen aan de op 13 december op het eiland Gran Canaria te spelen return. Dat verschil vnn drie doelpunten was het resultaat van een lang durige Twentse jacht op oen royale score. Een jacht, welke in de eerste helft niet alleen voorspoedig, maar ook fortuin lijk verliep. Het eerste doelpunt kon in de 19e minuut immers alleen tot stand komen dank zij de onmisbare medewerking van centrumverdediger Francisco Castellano, die de bal na een mislukt schot van Jan Jeuring in eigen doel deponeerde: 10. De tweede treffer, na een half uur gescoord door Willy van de Kerkhof, nadat Cees van Iers- scl. Kick van der Val en Jan Jeuring schitterende voorberei dende werkzaamheden hadden verricht, ontstond volgens de Spanjaarden vanuit buitenspel positie. De Poolse scheidsrech ter Srodecky bevond zich echter evenals grensrechter Suchaneck op een lijn met Willy van de Kerkhof en beiden wezen zeer gedecideerd naar het midden: 2—0. Bij die score bleef het in de eerste helft en dat was meer het gevolg vnn de nervositeit, die FC Twente beheerste, dan van de kunde der Spaanse verdedi gers. Zenuwen Dat het de F.nschedeërs, bij wie Van der Vail, Oranen en Willy van de Kerkhof uitblonken, moeite kostte de zenuwen In be dwang te houden Is niet zo ver wonderlijk. Het was voor hen de eerste keer, dat zij een Eu ropa Cuptegenstander eerst op eigen veld ontmoetten en het niet wetpn hoe een dergelijk karwei dient te worden aange pakt. speelde zonder twijfel een rol. Bovendien toonde Las Pal mas zich aanvankelijk niet de verwachte defensief ingestelde tegenstander. Met als gevolg, dat het vrij lang duurde alvo rens de Twentenaren in hun rit me kwamen. En toen dat een maal het geval was, bleek Jnn Jeuring zo veel hinder te onder vinden van een hem al na zes minuten door doelman Cervan tes toegebrachte dijbeenblessu re. dat hij zich niet kon ontpop pen als de onvermoeibare spits, die hij altijd pleegt te zijn. Dat FC Twente, hoewel het door de vaak handig combinerende Spanjaarden niet In de gelegen heid werd gesteld zo te juichen als tegen b.v. FC Den Haag, bij rust met 20 voorstond, was weliswaar niet In strijd met het spelbeeld, maar wel een vrij ge lukkige zaak. Tijdens de pauze overheerste de verwachting, dat de thuisclub in de tweede helft met de steun van de stevige winst het karwei naar behoren zal afwerken. Maar de door da 18.000 toeschouwers In het kille Dlekmanstadion zo vurig ver langde uitbreiding van de voor sprong, liet erg lang op zich wachten. Las Palmas bleek zich, wellicht dank zij de tactische aanwijzin gen van trainer Sinlbaldi wat beter te hebben ingesteld op het spel van de Enschedeëra de snelle buitenspelers Rene van de Kerkhof en Theo Pahlplatz werden tamelijk goed afgestopt met als gevolg, dat Twentes aanval zelden de kans kreeg flitsend door te breken. Het ge vaar, dat schoten uit de tweede lijn had kunnen opleveren, bleef eveneens uit omdat de verdien stelijk werkende Van der Vall, Willy van de Kerkhof en Notten hun aandacht in de eerste plaats moesten concentreren op het onderbreken van Spaanse combinaties. Naarmate het ein de dichterbij kwam, werd de strijd minder boelend. FC Twente leek niet meer te gelo ven in een grotere marge, en Las Palmas wekte de indruk 2—0 geen slechte uitgangspositie voor de return te vinden. De vervanging van Jan Jeuring door Eddy Achterberg blies FC Twente wel nieuw leven in, maar het duurde toch tien mi nuten voor het einde alvorens Pahlplatz er eindelijk in slaagde de stevig ingrijpende Spanjaar den voor de derde keer te ver rassen: 3—0. Wel goed Toen vond ook FC Twente het wel goed, wnarbij hot er kennelijk vanuit ging. dat zijn gerenom meerde defensie zich In Los Palmas zeker geen drie keer zal laten verrassen. Ofschoon de voorsprong voldoende moet kun nen zijn. kan de tweede wed strijd echter niet als een forma liteit worden opgevat. Los Pal mas bleek namelijk toch wel over zoveel kwaliteiten te be- achikken, dat het op eigen veld met de steun van 25.000 fanatie ke supporters nog tot gekke din gen in staat moet worden geacht. Dat de Spaanse ploeg bovendien hard spel niet schuwt een niet altijd overtuigende Srodecky moest legio keren het spel onderbreken wegens over tredingen: Soto en Fernandez kregen de gele kaart voor hun neus moet een waarschuwing inhouden voor FC Twente, dat op de 13e december wel eens eerst door een hel zou kunnen moeten gaan alvorens de kwart finales zijn bereikt. TON VAN DALEN In het rayon VOORSCHOTEN-WASSENAAR zoeken wij een energieke medewerker voor de buitendienst Hij zal naast het beheer van een verzekerings portefeuille, de belangen van onze cliënten behartigen door het afsluiten van verzekeringen, het regelen van schadegevallen, enz. een en ander in nauwe samenwerking met zijn inspecteur. Wij bieden een vaste werkkring. Het gemiddelde jaarinkomen, bestaand© uit een vast basissalaris en provisie, ligt voor deze functie op 17.000, Daarnaast kan men rekenen op alle sociale voorzieningen, een premievrij pensioen, onkostenvergoeding en een gedegen vakopleiding. Belangstellenden (in de leeftijd van 20-40 jaar) kunnen zich zowel schriftelijk als telefonisch in verbinding stellen met de Hoofdinsp. W. P. M. Brandt Hartelstein 10 LEIDERDORP Tel. 01710-46606. CONCERN NATIONALE-NEDERLANDEN jfjli P Medio april 1972 werd In Lelden Zuid-West ons nieuwe verpleeghuis en reaktiveringscentrum ZUYDTWIJCK in gebruik genomen. Het biedt plaats aan 156 patiënten; in een aan het verpleeghuis verbonden daghospitaal is ruimte voor 30 patiën- Omdat inmiddels steeds meer patiënten zijn opgenomen la het noodzakelijk geworden over te gaan tot aanstelling van nog een (mnl. of vrl.) Het verpleegtehuis beschikt over de modernste apparatuur. Nadere inlichtingen over deze funktie worden u gaarne verstrekt door de heer F. Jedema, hoofd van de afdeling Fysiotherapie, tel. (01710) 46546. verpleeghuis en reaktiveringscentrum Aaltje Noordewierlaan 50 te Leiden Niet gewend aan de voor hun doen ijzige koude zaten de reserve-tpeler» op de bank langs het veld. De dassen zo hoog mogelijk omgeslagen om i voor de wind te vinden. an Las Palmas te verkleumen toch maar enige bescherming

Leidse Courant | 1972 | | pagina 19