Massale betoging voor vrijlating Sean MacStiofain Druglijn" naar VS Marseille gestoord Anesthesisten beraden zich over uitspraken prof. Smalhout NEDERLAND VERWERPT BREZNJEV-DOCTRINE Gastarbeiders ruimen storm schade in bossen Geen plannen vof*r gesprek Nixon-Thieu Egyptt rie dringt aan op - uitstoten Israël uit VN - •R 19 __JX)NDERDAG 30 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 (WASHINGTON (Reu ter) President Nixon heeft gister avond een gesprek van tweeëneenhalf uur gehad met een speciale afgezant van president Ngueyen Van Thieu van Zuid-Vietnam. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, zei dat Nixon een „zeer ge detailleerde en zeer openhartige gedach- tenwisseling" met Ngueyen Phu Due. Ziegler voegde hier aan toe dat er voor het ogenblik geen plannen zijn voor een ontmoeting tus sen president Nixon en het Zuidvietna- mese staatshoofd Thieu. De woord voerder verklaarde niet te weten of Ngueyen Phu Due een boodschap had meegebracht waar in president Thieu om een gesprek met Nixon vroeg. fictrice Ann Margret wordt hier in Las Vegas hartelijk begroet door zangeres Mamma Cass tijdens een receptie. Ann Margret liep on- g langs ernstige verwondingen op toen zij tijdens een show van een ■vil stellage viel. DUBLIN (AP) Meer dan twee duizend betogers zijn gister avond naar het parlementsge bouw in Dublin getrokken om de vrijlating van Sean MacStio fain en stopzetting van premier Jack Lynch's maatregelen tegen het Ierse republikeinse leger te eisen. Op datzelfde moment ver klaarde Lynch in een toespraak tot de leden van het parlement, dat Dail, dat het IRA wellicht van plan is om ook raket-aan vallen uit te voeren op doelen In Dublin en andere steden in de Ierse republiek. MacStiofain, de 44-jarige leider van de militante voorlonige af- deling van het IRA, ligt nog NEW YORK (Reuter) steeds in het militair hospitaal te Dublin. Hij heeft nu elf da gen geen voedsel gebruikt en zijn toestand is kritiek. In Dublin zijn gisteren zesenzestig personen gearresteerd uit een menigte die bij overheidsgebou wen en woningen en leden van regering van premier Jack Lynch protestbetogingen hielden tegen het wetsontwerp dat strenge maatregelen tegen het terrorisme wil invoeren. Velen, zowel binnen als buiten het parlement, vinden dat de rege ring te ver gaat en van het land een politiestaat wil maken. Vooral de bepaling dat, ruwweg gezegd, 'iedereen als terrorist beschouwd kan worden tenzij hij het tegendeel kan bewijzen, zit de meeste Ieren dwars. Zelfs leden van premier Lynch's ei gen partij, de Fianna Fail, heb ben te kennen gegeven dat zij de regering in deze kwestie niet zullen steunen. VN-uitspraak tegen alle kernproeven in atmosfeer De Alge-1 mene Vergadering van de VN heeft zich gisteravond uitgespro ken tegen alle kernwapenproe ven in de atmosfeer „in de Stil- le Oceaan of elders in de we reld". Frankrijk en China die nog dergelijke proeven nemen, werden niet met name ge noemd. Beide landen stemden tegen, evenals Portugal en Al banië. Onder de 105 voorstemmers be vonden zich Amerika, Rusland en Engeland die hun kernproe ven in de dampkring al hebben gestaakt. Negen staten onthiel den zich van stemmen. Schaakgrootmeester Ludek Packman kon gisteren met zijn echtgenote Eugenie (midden) en zijn schoon moeder Stepanka Pedjas- kom, na de moeilijkheden over zijn vertrek uit Tsje- choslowakije, ontspannen wandelen in München. Pachman. die dinsdagavond uiteindelijk toestemming kreeg zijn geboorteland Tsjechoslowakije te verla ten. heeft van 1969 tot 1971 gevangen gezeten omdat hij een uitgesproken aan hanger was van de afgezet te partijleider Alexander Dubcek. Pachman zei gis teren in München dat in Tsjechoslowakije ongeveer veertig intellectuelen ge vangen zitten wegens acti viteiten tegen het huidige bewind. Hij verklaarde voorts geen communist of Marxist meer te zijn. Bin nenkort zal hif zich in So. lingen gaan vestigen en be zoeken brengen aan Neder land en Engeland. De dood op tafel Van onze correspondent Adoptie reeds mogelijk na een jaar DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft de Tweede Ka mer voorgesteld om de verzor gingstermijn die aan de adoptie vooraf moet gaan, te bekorten tot een jaar. Tot nu moeten echtparen, die kinderen willen 1 adopteren deze kinderen al ge- durende twee jaar verzorgd en j opgevoed hebben. De verzorgingstermijn is bedoeld als een tijd van beraad voor al len die met de adoptie te maken hebben. Tot nu toe is het vol gens de minister nog niet voor gekomen dat de beslissing om een kind bij adspirant-adoptie- ouders te plaatsen tijdens de wettelijke verzorgingstermijn ongedaan gemaakt moest wor den. UTRECHT De dood op ta fel, de inaugurele rede die prof. dr. B. Smalhout aan de Utrechtse universiteit Zaterdag komt het bestuur die dan van de zijde van de Vereniging van Anesthe sisten tendentieuze benade ring genoemd. gehouden heeft, waarin hij stelde dat jaarlijks zo'n tweehonderd patiënten door narcose sterven, heeft de beer los gemaakt onder het vrij kleine, zeer mach tige, en exclusief besloten kringetje specialisten. Vooral de openheid van prof. Smalhout wordt hem kwalijk genomen, al wordt NEW YORK (UPI/RTR) Egypte heeft gisteren een be roep op de Verenigde Naties gedaan schorsing en zelfs —uitstoting van Israël te overwegen als dat land de vredes- initiatieven blijft negeren. Bij de opening van het debat in de Algemene Vergadering over het Midden-Oosten vestig de de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mo hammed Al-Zajjat, ook de aandacht op de mogelijkheid van economische en militaire sancties. U- Zajjat beschuldigde Israël er- tatie voortzet, geen vrede met van dat het de spot drijft met Israël wenst, aldus Tekoah. alle beginselen van het VN- De Egyptenaren staan erop dat Israël bij voorbaat hun stand punt over grenzen en terugtrek king aanvaardt en maken daar door onderhandelingen zinloos. „Er is een weg die tot vrede tussen de partijen kan leiden een dialoog tussen hen. Alle an dere mogelijkheden zijn gepro beerd maar hebben niet tot re sultaat geleid", zo verklaarde de Israëlische vertegenwoordi- Israëlische VN-ambassadeur Josef Tekoah, die direct na Al- Zajjat aan het woord kwam, hernieuwde de oproep van zijn land aangaande rechtstreekse vredesbesprekingen met de Ara bieren. Het is duidelijk dat Egypte zolang het zijn huidige politiek van wisselende confron- ger. 612e Staatsloterij 29 november 1972 eerste klasse prijzen van 10.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 100.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 100.- zijn gevallen op nummers eindigende op 200.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 400.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000.- zijn gevallen op nummers eindigende op: een pri|s van 2.000.- is gevallen op het nummer: 000690 2.000.- is gevallen op het nummer.- 073050 2.000.- is gevallen op het nummer: 015735 2.000.- is gevallen op hef nummer: 058227* 2.000.- is gevallen op het nummer: 066320 de prijs van: 5.000.- is gevallen op het nummer: 054667* 25.000.- is gevallen op het nummer: 084903 Een extra prijs van 50.000.- is gevallen erie F op het nummer: 025526 troostprijs van 1.000.- op nummer: 025526 f van de andere series. Een extra prijs van 50.000.- is gevallen erie U op het nummer: 071093 troostprijs van 1.000.- op nummer: 071093 *an elk van de andere series. let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Bombrief ontploft in Tunesië TUNIS (UPI) In een PTT-kan- toor in Tunis is gisteren 'n bom brief ontploft, waardoor drie mensen verwondingen opliepen. De bombref, die afkomstig was uit Tunesië zelf, was bestemd voor het buitenland. De politie wilde niet zeggen aan wie de geadresseerd. HELSINKI (ANP) Nederland heeft op de bijeen komsten ter voorbereiding van de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking die vorige week in Helsinki zijn begonnen, de Brezn- jev-doctrine over de beperkte soevereiniteit der socialistische landen verworpen en sterk de na druk gelegd op de noodzaak dat de volkeren van Oost en West elkaar vrij kunnen ontmoeten. De Nederlandse ambassadeur mr. T. F. Valck Lu- cassen, verklaarde op de bijeenkomst der ambas sadeurs van 32 Europese landen die belangstel ling hebben voor een Veiligheidsconferentie, dat Nederland het van essentieel belang acht dat op een conferentie de beginselen worden vastgelegd voor de betrekkingen tussen de staten, j Deze beginselen omvatten de soevereine gelijkheid van staten en de gelijkberechtiging van alle vol keren, het verwerpen van geweld of het bedrei gen van de territoriale onschendbaarheid of de politieke onafhankelijkheid van andere staten. Gisteren heeft de Sovjet-Unie verklaard voorstan der te zijn voor het houden van een Europese Veiligheidsconferentie op ministerieel niveau in Helsinki tegen eind mei. Volgens de Russische ambassadeur in de Finse hoofdstad, Maltsew, zou de agenda de volgende punten moeten om vatten: de kwestie van de versterking van de veiligheid in Europa en de betrekkingen tussen de staten in Europa; de ontwikkeling van de handels-, economische, technische, wetenschappe lijke en culturele betrekkingen en de vorming van een orgaan voor de vraagstukken van de veilig heid en de Europese samenwerking. genoemde vereniging en het be stuur van de commissie die het toezicht heeft op de opleiding van anesthesisten bijeen om zich over Smnlhouts uitspraken te beraden. Men overweegt nu al stappen te gaan nemen tegen de Utrechtse hoogleraar. In de hoofdbestuursvergadering van de Maatschappij ter bevorde ring van de Geneeskunst komt zaterdag de kwestie aan de orde wat met de beweringen van prof. Smalhout aan te vangen. Overigens wacht de maatschap pij alvorens commentaar te ge geven de reaktie van de Anes thesistenvereniging af. Berrigan s.j. komt vrij De Barbara Streisand en Robert Red- ford in innige omhelzing tijdens de opnamen van de film ,,The way we were" in New York. WASHINGTON (Rtr) - Amerikaanse Jezuïet Philip Ber rigan (49), die een gevangenis straf van zes jaar uitziet we gens het vernietigen van oproe pen voor militaire dienst, komt 20 december vrij op erewoord. Dit is gisteren door de justitiële autoriteiten in Washington be kendgemaakt. Pater Berrigan zit al sedert 5 juli 1968 in de gevangenis. Hij was ook beschuldigd van deelneming aan samenzwering ter ontvoe ring van Nixons adviseur dr. Henry Kissinger en pogingen om het ondergrondse verwar mingsstelsel van regeringsge bouwen te vernietigen. Deze be schuldigingen zijn later inge trokken. Ontploffing in Rome: 11 doden Nn New York zijn gisteren op een tentoonstelling ski's getoond die gebruikt kunnen worden op grasvelden. Volgens de ontwerpers bieden de ski's niet alleen de mogelijkheid om te oefenen voor de echte sneeuw ski-banen worden betreden maar ook zijn ze goede toestellen om de lichamelijke conditie op peil te I houden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Heidemaat schappij wil tijdelijk vijftig tof honderd gastarbeiders aantrek- I ken om de stormschade van 13 november in de Nederlandse bossen op te ruimen. Door de storm werden tussen de drie en vier miljoen bomen ontworteld. De schade is het grootste in Drente. De gastarbeiders zullen bosarbeiders zijn, die men voor- al in Joegoslavië hoopt te vin den. Alle omgewaaide bomen zullen voor 1 mei opgeruimd moeten zijn, dit om te voorkomen dat gezonde bomen worden aange tast door het insect de denne- scheerder. Het rijk overweegt een vorm van hulpverlening aan de boseigenaren, die voor grote kosten kunnen komen te staan omdat er voor stormschade aan bossen geen verzekering is. Met de buitenlandse arbeiders hoopt de Heidemaatschappij de bosei genaren te kunnen helpen. Er is zeker werk voor 2,5 tot 3 mil joen Mislukte roof ran schilderijen I ROME (AFP) - In ten tirn ver- i diepingen hoog gebouw in Rome heeft een ontploffing in do afge lopen nacht ministens elf men senlevens geëist. j Ni de ontploffing mogelijk in de ketel van de centrale ver warming ontstond brand, die zich snel naar de hogere verdie pingen uitbreidde en paniek ver oorzaakte onder de bewoners, van wie er 64 min of meer ern stig werden gewond. Geen vrijstelling dienstplicht ROM F. (AP) Vijf jongelieden onder wie een meisje hebben I den HAAG gisteren vergeefs getracht In j het San I.ucn-museum twee waardevolle schilderijen te ro- voor visser» Zij sloegen een bewaker neer met de kolf van een pistool, bonden hem vast en gristen toen een achilderij van Rubens en één van de hedendaagse Italiaanse schilder Carlo Carra van de muur. De bewaker slaagde er toch in alarm te slaan en het vijftal moest de schilderijen bij de vlucht achterlaten. Kustvaarder DEN HAAG (ANP) Voor de Engelse oostkust op 15 mijl ten zuidoosten van Lowestoft is van ochtend vroeg de Britse kust vaarder „Burtonla" vergaan. De Britse tankboot „John M" pikte drie van de acht beman ningsleden op. De overige vijf hadden toen al de kustvaarder verlaten. Personeel van de visserijvloot dat dienstplichtig is. zal geen vrijstelling krijgen van militaire dienst. Minister De Koster van Defensie heeft dit op Kamervragen meege deeld. Do minister wil het visse- rijpcrsoncel niet gelijk stellen met het personeel vun de koop vaardijvloot, waarvoor wel een vrijstellingsregeling geldt. Die regelinR is ingesteld omdat de defensie zowel In vredes- als oorlogstijd belang heeft bi) handhaving vun de koopvaardij. Dat is niet het geval met de visserij, aldus de minister. Hervormde gemeente Alle ver schillende bureaus van de Cen trale Kerkeraad, de Dlukonle en dc Kerkv gdij zijn onlangs, op 27 november, ondergebracht in het Centraal Kantoor van de Hervormde Gemeente te Den Haag. Het nieuwe centrale bu reau ligt aan de Conradkade 53 in Den Haag. PARIJS (AP) Met de arresta tie, eergisteren, van een bende handelaren in drugs door de Franse en Amerikaanse politie, is de drughandel tussen Frank rijk en Engeland een zware slag toegebracht, wellicht de zwaarste sedert de oorlog. Dit heeft een Amerikaanse functio naris laten doorschemeren. De laboratoria in Zuid-Frankrijk, waar de drugs, waarvan de grondstoffen veelal uit het Mid den-Oosten komen, verwerkt worden, zijn weliswaar niet ge heel uitgeschakeld, maar de mensen die er werken zijn bang De hoeveelheden geworden om zaken te doen; ze vertrouwen elkaar niet meer en onbekenden helemaal niet. Zoals bekend zijn eergisteren acht drughandelaren gearresteerd. Een van de arrestanten is dè vroegere Olympische kampioen, de Mexicaanse ex-generaal Humberto Mariles Cortes. Onge veer zestig kilo zuivere heroïne werd in beslag genomen. Hij is in staat van beschuldiging ge steld. De overige arrestanten zijn vijf Fransen, nog een Mexi caan en een Uruguees. De leider van deze bende is niet gearres teerd, het is de Fransman Con- demine, die waarschijnlijk door zijn eigen bendeleden om het le ven is gebracht. De „druglijn" tussen Marseille en j de VS is in ieder geval ernstig gestoord .Een aanwijzing daar voor is, dat de prijzen van he roïne in New York enorm geste gen zijn. namelijk van ongeveer 13 000 dollar per kilo tot 34.000 beslag geno- herolne en morfine zijn gestegen. In 1969 was dat 456 kilo. in 1971 1340 kilo en dit iaar tot nu toe 1402 kilo. Dit heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat de Franse brigade ter bestrijding van de drughan del van dertig tot zeventig man is uitgebreid. Razzia tegen „eenarmige bandieten" BRUSSEL (ANP) De rijks wacht van Kortrijk heeft in het arrondissement Kortrijk een grootscheepse aktie ingezet te gen jackpot-apparaten in cafés. Met behulp van een dertigtal overvalwagens wisten de rijks wachters in korte tijd een 150 stuks van deze „eenarmige ban dieten" te „arresteren". Uit een onderzoek dat na die ak tie werd ingesteld bleek dat deze 150 jackpots voornamelijk door een vier:al ondernemingen waren gedistribueerd. Dit on derzoek leverde ook de weten schap op dat per maand en per jackpot voor ongeveer 7000 gul den werd vergokt. Met afgrijzen ziet de vrouw op de voorgrond toe hoe mensen hun dood tegemoet springen tijdens oe, vige brand in een 16 verdiepingen hoog gebouw in New Orleans (VS). Zes personen werden gedood.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15