IIEUW AKKOORD iNTWIKKELINGS- 1AMENWERKING CcidócSoiPtant MacStiophain nu „zeer zwak CSU wil met CDU praten Rede prof. Smalhout wekt beroering Caballero filter Anders dan andere Ouders eisen uitleg over dood van Joeri Galanskov \Bormann kocht zijn vrijheid" P' I door Peron Regering Ierland wil harder optreden Pachman vanmorgen vertrek geweigerd Kritiek van Stimezo op wetsontwerp abortus Markten Weerbericht DAG 28 NOVEMBER 1972 I.EIDSE COURANT Express: iiDEN (AP) De daily ex- jess schrijft vandaag dat Mar- li Bormann, eens Hitiers 9 Batsvervanger, 200 miljoen |llar heeft betaald om zijn I tijheid in Latijns-Amerika te I dit artikel zegt Ladislas Fara- p, een vroegere deskundige an de Amerikaanse inlichtingen- enst, dat Bormann op 17 mei |4S Argentinië binnenkwam op Bspoort 073.909, dat door het jatikaan was uitgereikt aan een iatenloze. mian, aldus de Daily Express, jad de beschikking over vreem- e valuta, juwelen, platina, joud en kunstwerken. Een deel •an het goud was afkomstig |an slachtoffers van nazikam- p groot deel van deze bezittin- jen werd op naam van Eva )uarte Ibarguren, de actrice lie later de echtgenote van Ar- fentiniës president Juan Feron »erd, bij Argentijnse banken jedeponeerd. non Wiesenthal, hood van het podse documentatiecentrum te Venen, heeft gezegd „uiterst septisch" te zijn over het I laai in de Daily Express. Je man van wie de inlichtingen ifkomstig waren evenwel een jfdruk van Bormanns vingeraf drukken kon leveren", zei Wie- Jenthal, „dan kon de zaak in 40 üur tot klaarheid worden ge bracht." DEN HAAG (KNP) Minister C. Boertien van ontwikke lingssamenwerking en de particuliere organisaties die van de overheid geld ontvangen voor ontwikkelingsprojecten hebben na langdurige besprekingen een betere samenwer king bereikt. De overeenkomst werd bereikt binnen het overlegorgaan van de overheid en de drie bemidde lende organisaties, de neutrale Novib, het protestantse Icco en het katholieke Cebemo. Het me definancieringsprogramma stijgt in 1973 van 41.5 tot 46 miljoen gulden. Belangrijk winstpunt van de nieu we regeling, waarop al vijf jaar is aangedrongen door het cen traal missie commissariaat en later door de nieuwe organisatie Cebemo, is dat de behandeling van de aanvragen sneller kan worden afgewikkeld en dat veel meer van de voorbereiding aan de drie bemiddelende particulie re organisaties wordt overgela- ger beledigd iUENOS AIRES (Reuter) Pre sident Lanusse .van Argentinië heeft in een boodschap aan alle I eenheden van het Argentijnse leger verklaard, dat ex-presl- dent Peeron van Argentinië de Argentijnse strijdkrachten heeft I beledigd. I Won verklaarde zaterdag op een persconferentie in de Argentijn se hoofdstad, dat het aan Ar gentinië grenzende Paraguay het eervarenste leger van Zuid- Amerika heeft. ten. Voor projecten beneden de 50.000 gulden is een sterk ver eenvoudigde procedure inge voerd. Besloten is ook het programma uit te breiden tot sociale wo ningbouw, kadervorming, cur sussen en gehandicaptenzorg. Hierdoor kan het zwaartepunt verlegd worden van ziekenhui zen en scholen naar vormen van gemeenschapsontwikkeling en bewustmaking. Een bezorgd kijkende mevrouw McStiofain bij het verlaten van het Materziekenhuis. Zij mocht haar man bezoeken even voor hij naar het legerkamp werd overgebracht. Stemmen SCHIERNDING (RTR) Tsjecho- slowaakse grenswachten hebben vanochtend vroeg geweigerd schaakgrootmeester Ludek Pachman de grens met West- Duitsland te laten passeren. Pachman zei dat twee onbeken de mannen hem gisteren in zijn hotel bij de grens hadden opge zocht en hem hadden meege deeld dat hij uitsluitend vanmid dag om 14.00 uur het land zou kunnen verlaten. Het is niet be kend of dit de reden was dat hij vanochtend werd tegengehou den. De Tsjechoslowaakse schaakgroot meester was om 7 uur met zijn moeder, schoonmoeder en kat aan de grens verschenen. Reeds eerder poogde hij tot twee keer toe te vertrekken. Twee weken geleden moest hij daarvan af zien, omdat zijn papieren nog niet in orde waren. Ruim een week geleden had hij geldige documenten, maar toen namen grenswachten zijn uitreisvisa in beslag. Pachman, die zich in Nederland j wil vestigen, heeft gedreigd in honderstaking te zullen gaan als hij vandaag niet mag vertrek ken. DUBLIN (AR/Rtr) Sean MacStiophain is vanmorgen be gonnen aan de tiende dag van zijn hongerstaking. De aartsbisschop van Dublin, mgr. Dermot Ryan, die hem gisteren heeft bezocht, verklaarde dat zijn toestand snel achteruit ging. „Lichamelijk is hij zeer zwak, maar gees telijk lijkt hij alert en krachtig. Een arts heeft mij ver teld dat hij plotseling kan sterven". "jtf ORGEN om deze tijd is de beslissing gevallen; de vervroegde stembusstrijd is dan gestreden. Nederland heeft een verkie zingscampagne achter de rug die in kleine kringen heftig gevoerd werd, maar die velen toch minder beroerd heeft dan de coryfeeën van de polarisatie denken en beweren. Een niet gering deel van de kiezers heeft de gebeurtenissen na de Kamerontbinding vrij apathisch ondergaan en het is bepaald niet alleen denkbeeldig dat grote groepen van deze kiezers momenteel van plan zijn morgen niet naar de stembus te gaan. De redenen van dit voornemen zijn sterk-uiteenlopend. Er is een groep die alle vertrouwen in de politiek verloren heeft en die door een paar maanden van koortsachtige politieke activiteiten niet te bekeren valt. Er zijn mensen die de polarisatie als een on stuitbaar kwaad beschouwen en weigeren zich door de golven van die polarisatie te laten meesleuren. Weer anderen zijn teleurgesteld in het beleid van gisteren, en hebben onvoldoende vertrouwen in de boodschap van morgen zodat ze er voor passen hun stem daaraan te geven. Meer tvegen 'T'OCH is ook ons laatste dringend advies vóór de verkiezingen om te gaan stemmen; een advies aan jong en oud. Want wie niet stemt, loopt grote kans de uitslag toch te beïnvloeden en wellicht in een zin zoals hij/zij die zeker niet bedoeld heeft. Om dezelfde reden ontraden wij te stemmen op lijsten, waarvan met zekerheid kan worden aangenomen dat ze geen zetel behalen. Van die stemmen profiteert misschien juist uw politieke tegenstander, zodat het voorkeur verdient dan 'te stemmen op de partij welke qua ideologie zo'n splinterpartij het meest nabij komt. In het bijzonder doen we een beroep op de stemgerechtigden, die van plan zijn thuis te blijven, omdat ze in de dreigende polarisatie een bron zien van onhoudbaar-scherpe politieke en maatschappelijke te genstellingen. Er staan morgen immers meer wegen open dan die waarheen de nadrukkelijk op links en rechts ingestelde borden wij- MOSKOU (Reuter) -- De ouders vrouw Galanskov, „zullen wij van de Russische dichter Joeri volhouden dat onze zoon is ver- Galanskov die op 4 november moord", op 33-jarige leeftijd in een straf- Joeri Galanskov die stierf MacStiophain is gisteren per heli kopter overgebracht naar het militaire hospitaal in het hoofd kwartier van het Ierse leger in Curragh, even ten westen van Dublin. In het weekeinde waren pogingen gedaan hem uit het ziekenhuis van Dublin te bevrij den. De Ierse regering heeft bij het parlement een plan ingediend dat haar toestaat harder op te treden tegen leden van illegale organisaties. Bovendien zijn alle politieverloven ingetrokken. Hoge regeringsfunctionarissen en buitenlandse diplomaten zijn onder bewaking gesteld om te voorkomen dat de IRA gijze laars maakt om hen in te ruilen tegen MacStiophain. Een stakingsoproer van David O'Connell, tweede man in de IRA, is gisteren niet op grote schaal gevolgd. Wel hebben de journalisten besloten in staking te gaan uit protest tegen de ver oordeling van een radiojourna- list die geweigerd had MacStio phain te indentificieren als de man met wie hij een gesprek had gehad. Mogelijk yOOR die wegen kiezen behoeft (zoals sommigen beweren) geen be- wijs van lafheid of dubbelzinnigheid te zijn. In Nederland is de sociale en maatschappelijke emancipatie van de grote massa zonder polarisatie tot stand gekomen; hetzelfde geldt voor het economisch welzijn van de natie. F.n wie bewijst dat het zelfde niet mogelijk is voor de verdere democratisering van onze samenleving, voor de voltooiing van een sociale welzijnspolitiek. voor de milieu-beveiliging en niet in de laatste plaats voor een internationale samenleving waarin rechtvaardigheid beter tot uiting komt en het kompas op vredespolitiek staat zonder dat kwaadwilli gen de vredesbereidheid van anderen kunnen misbruiken? Wie niet stemt, kiest geen positie. Maar wie niet stemt, mag straks ook niet klagen dat hij door anderen „gemanipuleerd" wordt. En het is juist die klacht die vandaag zovelen en dat juist bij de ou deren en jongeren op de lippen ligt. kamp aan buikvliesontsteking is overleden, hebben het ministe rie van binnenlandse zaken in Moskou in een brief gevraagd om een officiële verklaring over de omstandigheden van hun zoons dood. In de brief waarvan afschriften in handen kwamen van buitenland se journalisten, zeggen de ou ders van de dichter dat zij wil len weten hoe het mogelijk is geweest dat een jongeman van 33, omringd door artsen die zes jaar lang verklaard hadden dat zijn toestand niet ernstig was en dat er geen gevaar voor zijn le ven bestond, zo onverwachts aan zijn einde is gekomen. „Als wij geen uitvoerige, overtuigen de en officiële verklaring krij gen", aldus de heer en me- strafkamp ten oosten van Mos- kou, zat daar een straf van ze- i ven jaar uit wegens „opruiing tegen de staat". De aanklacht j was gebaseerd op zijn medewer-1 king aan het ondergrondse blad Phoenix, waarin kritiek werd uitgeoefend op de beperkingen die de Russische auteurs zouden zijn opgelegd. Levenslang SEATTLE (AFP) De 43-jarige Frank Markoe Sibley is in Seattle veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens het kapen van een vliegtuig op 18 augustus en poging tot afper sing van een bedrag van twee miljoen dollar. ROTTERDAM (ANP) De Stichting voor Medische Verant woorde Zwangerschapsonderbre king Rotterdam (Stimezo) heeft aan het parlement een memo randum gestuurd, waarin com mentaar wordt geleverd op het wetsontwerp Stuyt/Van Agt. Te vens wordt hierin aangegeven hoe het abortusprobleem het beste kan worden opgelost. De Stimezo meent, dat de abor tushulpverlening moet worden opgenomen in het normale pak ket van de gezondheidszorg. De stichting zou gaarne zien, dat de abortus niet alleen in de kli nieken wordt verricht, maar dat deze hulpverlening ook in de ziekenhuizen, gezondheidscentra en de huisartspraktijken wordt verleend. Bovendien moet de abortus in het ziekenfondspak ket worden opgenomen. Penny Patterson (25), studente in de psychologie aan de Stanford- universiteit te San Francisco, heeft deze zestien maanden oude go rilla Coco enkele taalsymbolen geleerd. Coco geeft hier duim in mond) de wens te kennen te willen drinken. Behalve dat beheerst hij ook de symbolen voor uitgaan" en ,,eten". Penny hoopt op die manier methoden te ontwikkelen voor het onderwijs van gehandi capte kinderen. Niet allemaal puin en ellende in ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - „Er wordt veel tegen ziekenhuizen aange blaft, en soms ligt dat blaffen dicht bij bijten", aldus prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, de voorzitter van de nationale zie kenhuisraad, vandaag in Utrecht bij de opening van de ledenvergadering van de NZR. Hij zei dit naar aanleiding van de publiciteit over kostenstijgingen, overbedding, overbouwing, ver ouderde strukturen, gebrek aan samenwerking, geruchtmakende conflicten en falend bestuursbe leid. Men zou de indruk krijgen dat het bijna allemaal „puin en ellende is, te wijten aan de prutsers en de sufferds die do leiding van de instellingen hebben", aldus prof. De Vreeze. Van onze correspondent BONN Na een vergadering van zes uur hebben Strauss en andere leiders van de Christen Sociale Unie gisteren in München besloten toch onderhandelingen te voeren met i de christen democraten over een voortzetting van de ge zamenlijke parlementaire groep in de Bondsdag. In de gelederen van de CSU heerst ontevredenheid over de wijze waarop de christen demo craten de jongste verkiezings campagne gevoerd hebben. En kele leden van de Beierse partij hadden daarom geëist dat de CSU een aparte parlementaire partij zou vormen voor de eer ste keer In 23 jaar. Maar Strauss, die twee uur lang (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Na de verklaring van prof. dr. B. Smalhout, dat 200 patiënten per jaar sterven aan narcose, zijn zowel in de me dische wereld als daarbuiten reacties los gebarsten. In de medische wereld zijn de meningen nogal verdeeld. Een groep artsen is van mening dat de uitla tingen van prof. Smalhout afkeurenswaar dig zijn en niet in het belang van de pa tiënten. Een andere groep heeft bewonde ring voor zijn optreden, omdat hij daar mee een met veel zwijgzaamheid omgeven onderwerp onder de algemene aandacht heeft gebracht. Uiteraard zijn ook buiten de medische we reld de gemoederen in beroering gebracht. Om te stellen dat er in de ziekenhuizen een grote onrust is ontstaan onder mensen die nog geopereerd moeten worden, is te veel gezegd, maar wel mag aangenomen wor den dat een aantal mensen ongerust is. Prof. Smalhout verklaarde gisteren na afloop van zijn inaugurele rede, Hat het geens zins zijn bedoeling is geweest „koppen te snellen van collega's of patiënteri ongerust te maken". „Ik kritiseer geen fouten, maar systemen die tot fouten leiden", al dus prof. Smalhout. De Utrechtse hoogle raar verwacht overigens niet dat zijn ue onder de titel „de dood op tafel" door al zijn collega's in dank zal worden afge nomen. De professor verklaarde ook nog, dat het niet de bedoeling was de indruk te wekken, dat er maar met de pet naar gegooid wordt. sprak op de vergadering, maak te na afloop duidelijk dat de hernieuwde vereniging van de twee partijen geschieden moet op basis van een „nieuwe, pre cieze overeenkomst". Een van de belangrijkste punten bij de onderhandelingen is de geloof waardigheid van de houding van do CDU en CSU ten opzich te van de oostpolitiek. Strauss zei dat de CDU lang tevo ren zeker moet zijn van de ze gen van de Beierse partij en dan pas een beleid mag formu leren. De ervaring had aange toond dat de zaken verkeerd lie pen als de CDU niet voldoende rekening hield met de inzichten van haar partner. JE ETERVEILING 37 nov. - Aanvoer: lemming vlot. PrlJ- Ecn Ierse soldaat op wacht bij de prikkeldraadversperring van het Curragh legerkamp hij Dublin. IRA-leider Scan McStiofain. die uit protest tegen zijn arrestatie in hongerstaking is gegaan, is van het Materziekenhuis naar dit kamp overgebracht. Zl/n toe stand zou zeer slecht zijn. DE BILT Een gebied van hoge barometerstanden streht zich uit van het zeegebied ten noor den van de Azoren via de Golf van Biscafe naar Middeneuropa. Aan dc noordflank van deze gordel heeft zich op de oceaan een krachtige westcirculatie In gesteld die Inmiddels tot Polen is doorgedrongen. Depressies trekken van Labrador via IJs land naar de Noorse Zee en bij behorende frontensyster~0n brengen in onze omgeving veel bewolking waaruit plaatselijk regen valt. ussen de storingen bevinden zich enkele opklarlngs- gebieden, maar deze zijn in het algemeen van korte duur .In Frankrijk en Midden-Europa heeft het In de afgelopen nacht licht gevroeren. Aangezien ons land zich juist in het westelijk mclljk zachte lucht wordt aan gevoerd zijn de vorslkansen gevoerd zijn de vorstkansen voorlopig erg klein. Vooruitzichten voor donderdag: eerst opklaringen, later weer re gen. Temperaturen meest hoven normaal. Weersvooruitzichten In cijfers voor donderdagaantal uren zon0 tot 3. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden hoven normaal. Max. temp.: O tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: *0 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weerrapporten 5.20 6.65 (2e kW 6.60 (2e kwi 7.0Ó (Ie kwnl.) L70; irkenx 2.7»—2.M1 J.GO (le kwal.) 2.75 Gle A'dam De Bilt Deelcn Eelde temp. t w.bow. 8 w.bew. 6 w.bew. 5 gch.bew. 7 2,10; zwii- Eindhoven geh.bcw. r# vnrk.-n» «.£>-2ovrr/i. m Den Helder geh.bcw. ISf kwïï? - EiT' Rld. iw.bcw. hutser. varken» icroti r vlug -- lij Twente h.bew. slachUoutfen on- Vlissingen geh.bcw. prima's boven r iZd. Limb.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9