VEILIGHEIDS- CONFERENTIE VERLOOPT NIET VLOT Veilig verder PTT tarieven in 1973 drastisch omhoog O Consumentenbond verivaeh t: voorde slanke lijn Uitgave voor militaire research nemen snel toe iDINSDAG 28 NOVEMBER 1972 Kort geding De RK Partij Neder land wil een kort geding aanspannen tegen KVP-lijsbtrek- ker Andriessen. Volgens de RKPN heeft de heer An driessen in een ge sprek voor de radio iin „grof beledigen de bewoordingen" de RKPN beticht vafi onwaarachtig heid en leugens, waar zij stelt dat de KVP bereid is tot medewerking aan legalisatie van abortus. Alfred Mozer, jaren lang secretaris in ternationale zaken PvdA en later kabi netschef van Mans- holt in Brussel, ziet het niet meer zo zitten. De polarisa tie die de PvdA be drijft, iis volgens hem funest. De PvdA doet volgens hem te veel conces sies aan D'66. Het beste is volgens hem dat er na de verkiezingen maar partijenka- blr.et van confessio- -. VVD en DS '70 komt. Woning- handel Liberalen en socialis ten zullen miiat sa men in een rege ning wiillen zitten, handelen doen' ze desnoods met .el kaar wel. Tenmin ste, VVD-lijsttrek- ker Wiegel en Am sterdamse PvdA- wethouder Lam- mers. Wiegel kocht vorig jaar het pand Leidsegracht 25 in Amsterdam voor zo'n 90.000 gulden. Wethouder Dam mers, eens actief in de radicale nieuw linkse stroming bin nen de PvdA, heeft het pand nu van Wiegel gekocht. Volgens gefluister voor 230.000 gulden. Even bellen Als het progressieve kabinet aan het be wind komt, krijgen de burgers op vaste tijdsbippen gelegen heid de ministers even te bellen over zaken die zwaar op de maag liggen. Gratis ritje Vandaag konden 240 mensen een gratis treinritje tussen Utrecht en Den Bosch krijgen. De PPR had de trein afgehuurd en wilde nog eens een plei dooi houden voor gratis openbaar vervoer. Dat idee 'komt van de radi cale senator Van Huiten. Tijdens de rit werd er heftig gediscussieerd over het openbaar ver voer. Bezuini- gingen VVD-diijsttrekker Wie gel meent dat bij de overheid verder gaande bezuinigin gen nodig en moge lijk zijn. In Amster dam verklaarde hij dat bij de ministe ries aparte bureaus moeten worden In gesteld die zich met de baakafbake ning gaan bezighou den. De bureaus moeten nagaan wel ke taken bij de overheid moeten worden afgestoten. Dat draagt bij tot de beperking van de overheidsuitga ven. Wiegel bepleit te de vorming van een kabinet van confessionelen, - VVD en DS '70. Re cente prognoses vond hij maar be trekkelijk. „Ik pluk de veren van de uil niet voor het beest naar beneden is ge haald." Maar dat de VVD gaat win nen sbaat voor Wie gel vast. Rijks diensten" Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken kreeg het gisteravond tijdens een verkiezingsbij eenkomst van de WD in het Con gresgebouw te Den Haag aan de stok met zijn partijge noot, de Haagse v.stnouder Van Om men Kloeke. De 'aatste vond, dat het gemeentebe stuur van Den Haag praktisch geen inspraak heeft gehad in de rege- ringsplannen tot verplaatsing van rijksdiensten. Vol gens Geertsema was de spreiding van de rijksdien- LEIDSE COURANT Mr. F. H. J. J. Andriessen (K.V.P.): (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Mr. Franciscus Henrlcus Jacobus Johannes An driessen, de lijsttrekker van de al meer dan 50 jaar regerende Ka tholieke Volkspartij, vervult nu ruim een jaar de wat genoemd wordt moeilijkste functie in de Nederlandse partijpolitiek: frac tievoorzitter van de KVP. Zijn vader, bekende bestuurder van de KAB en later NKV en Tweede- Kamerlid, was jarenlang vice- voorzitter van de fractie. Die functie, een onverwachte erfenis van zijn door ziekte gevelde voor ganger dr. Veringa, kreeg Frans Andriessen heel opmerkelijk reeds na 4 jaar Kamerlidmaat schap. Als politieke leider van een echte volkspartij moet hij met de be langen van iedereen rekening houden. In de fractie weet hij zich omringd door boeren, mid denstanders, werknemers, onder nemers, door linksen en rechtsen, kortom door het gehele scala waaruit Nederland en ook het katholiek volksdeel bestaat. Zo'n functie maant tot behoedzaam heid, dwingt tot het bezitten van een open oog en oor voor een ve len omvattende belangen-beharti- ging, dwingt tot evenwicht. „Vei lig Verder" is het motto op de verkiezingsbiljetten van de KVP. Die leus is niet toevallig. Andries sen weet dat hij vanuit zijn posi tie een vaak ondankbare taak te vervullen heeft. Want zelden kan men het iedereen naar de zin ma ken. Dat geldt in het gewone le ven, dat geldt zeker in de poli tiek. Romme was een man wiens gezag als fractieleider onbestreden was, de leider zonder meer. Die tijd is al lang voorbij. Na Romme moest Schmelzer en nu in ver sterkte mate Andriessen zijn lei derschap voortdurend waar ma ken. Dat kan alleen zolang hij erin slaagt de wensen van zijn mensen onder één noemer te brengen en zijn fractie meer te laten zijn dan een optelsom van delen. De harmonie boven het conflict, de samenwerking boven de polarisa tie, de veilige weg boven het on gewisse zijpad. Die koers moet de voormalige directeur van het uit het NKV voortgekomen Ka tholiek Instituut voor de Volks huisvesting Andriessen iedere dag opnieuw varen. Vriend en vijand geven toe dat An driessen het als fractieleider goed doet. Zijn persoonlijkheid is ge groeid. Naar het uiterlijk blijft hij vaak koel, en weinig geëmo tioneerd. Het gedrevene, het be zetene van sommige andere politi ci, mist hij. Toch hoeft niemand hem - een van de tien kinderen uit het gezin van de textielarbei der en oud-voorzitter van de NKV-bouwbond Andriessen se nior - te vertellen wat er op so ciaal-economisch gebied nog te doen valt. „Veilig Verder": het motto zou door Andriessen zelf gekozen kun nen zijn. Hij zal zich er zeker aan houden. sten onderdeel van het regeerakkoord en heeft het overleg met het Haagse ge meentebestuur ge leid tot het terug brengen van de aanvankelijk gep- aanvankelijk geplan de 25.000 overplaat singen tot 16.500. Duel Biesheuvel Den Vul (Van onze parlementai re redactie) Minister-president en AR-lijsttrekker Bies heuvel en PvdA-lijst- trekker Den Uyl heb ben heel serieus voor de televisie de poli tieke degens ge kruist. Blesheuvel heeft verdedigd dat zijn kabinet een so ciaal verantwoord beleid heeft gevoerd. Den Uyl heeft ver klaard dat een ander beleid dringend gebo den is. Het is mogelijk ook met de VVD een goed sociaal verant woord beleid te voe ren, zei Biesheuvel. De VVD was bereid tot redelijke compro missen inzake de be lastingen. Den Uyl wierp de AR-lijst trekker tegen: Het inflatiebeleid Is mis lukt. De prijsstijgin gen zijn hoger dan ooit. Biesheuvel er kende dat maat schappelijke veran deringen nodig zijn. De vermogens- en in komensverschillen zijn nog te groot. „Maar wij willen die veranderingen stap voor stap tot stand brengen". Den Uyl zei dat een ander beleid nodig is om het welzijn van de mensen te verbe teren. „Dat betekent: meer geld voor het welzijn, terwijl onder het kabinet-Biesheu vel de uitgaven voor het welzijn zijn ver minderd". Op vragen van de minister-pre sident moest de kan didaat-premier van het progressieve ka binet toegeven dat in de komende jaren van echte loonsver beteringen bar wei nig kan komen, „want het geld is no dig voor de collectie ve voorzieningen, be ter onderwijs, meer welzijn. Dat komt vooral ten goede aan de laagstbetaalden". Als de progressieven aan het bewind ko men, zullen de hoge re Inkomens er in de komende jaren op achteruit gaan, de middelbare inkomens (van 25.000 gulden af) zullen voor drie, vier jaar worden be vroren en de laagst betaalden zullen meer Inkomen krij gen. De AOW zou be langrijk worden ver hoogd, er zou een volksverzekering te gen arbeidsonge schiktheid komen. De AR-lijsttrekker zei dat de laagstbetaal den er nauwelijks be ter van kunnen wor den, als de hogere inkomens worden af geroomd. Overigens, aldus Biesheuvel, wij hebben de hogere in komens meer belast en daarom wil ik het belastingbeleid ook sociaal verantwoord noemen. Biesheuvel verweet de progres sieven de politieke tegenstelligcn aan te scherpen en de deur voor samenwerking met de confessione len te hebben dicht gegooid. Den Uyl reageerde: „De politiek Is nu in de mist gehuld, wij willen de kiezers dui delijkheid verschaf fen. De maatschap pelijke tegenstellin gen zijn reëel. Wij willen de harmonie bereiken door die te genstellingen op te heffen". Biesheuvel: „De link se drie jaagt het con flict na. Politieke lei ders moeten echter geen bruggen opbla zen, maar bruggen van samenwerking bouwen". DEN HAAG (ANP) De Consumenten bond vreest, dat de PTT in 1973 genood zaakt zal zijn opnieuw de post- en tele foontarieven te verhogen doordat de PTT in 1973 een extra bijdrage van 87 miljoen gulden aan de schatkist moet leveren. De Consumentenbond ageert tegen deze ex tra bijdrage in de Consumentengids van december. schatkist gestopt. Bedragen die wij via voortdu rend hoger wordende post- en telefoontarieven moeten opbrengen. Een - zij het schrale - troost was daarbij dat de leiding van de PTT kans zag, deze bedragen voor investeringen weer aan de schatkist te ontfutselen, omdat de PTT als staatsbedrijf nu eenmaal niet zelfstandig geldle ningen mag aangaan. Met ingang van 1973 schijnt echter in deze situatie verandering te komen, en, volgens de Consumen tenbond: ten kwade. Volgens de begroting 1973 moet de PTT in dat jaar 87 miljoen gulden meer in de schatkist stoppen dan er voor investeringen weer uitkomt. Hoesseiin beschuldigt Arafat BEIROET (AP) Koning Hoes sein van Jordanië heeft de Pa lestijnse guerrillaleider Jasser Arafat beschuldigd van het be ramen van een aanslag op zijn leven. In een vraaggesprek met het blad An Nahar, een gezaghebbend Libanees blad, verklaarde de Jordaanse koning dat eerdere berichten over een tegen hem beraamde coup, die op 6 no vember zou hebben moeten plaatshebben maar werd verij- I HELSINKI (AP) De Verenigde z|jn Westeuropese hebben zich giste- De Fransman Emmanuel Vitria heeft gisteren met zijn vrouw het feit herdacht dat hij vier jaar geleden een ruilhart kreeg. Vitria is op één na het langst in bezit van een ruilhart. deld, op waarheid berustten. Volgens Hoessein zou de Libische leider Kolonel Muammar Kadafi volgens de plannen, als de staatsgreep eenmaal begonnen was, naar Damascus hebben moeten vliegen om Syrië en Irak te bewegen vliegtuigen naar Amman te zenden om het koninklijk paleis te bombarde ren. De aanslag zou in Jordanië worden geleid door een officier van het leger. „Wij wisten van de contacten tus sen de legerofficier en Jasser Arafat en dienst medewerker „Salah Khalaf", aldus koning Hoessein. Staten bondgenote ren gesteld achter een verzoek van Roemenië dat de Soviet-U- toestemmen militaire ambassadeur te Helsinki. Val Peterson, die ook de delegatie van zijn land leidt, gezegd, dat hij Valtentin Lipatti zou kunnen gaan steunen, dat is de man die spreekt namens Roemenië. allianties niet te betrekken bij Roemenië behoort tot het War- Leug ens ker Andriessen om 't standpunt van zijn partij over abortus uiteen te zetten. An driessen heeft .zich scherp opgesteld te genover de R.K. Par tij Nederland van Klaas Beuker. „Die partij verspreidt leu gens over ons stand punt inzake abortus. Ik ben daardoor ge schokt", zegt Andries sen in een verkla ring. De R.K. Partij Nederland probeert de schijn te wekken, alsof de KVP voor stander zou zijn van toeneming van de abortus. Dat is niet waar. De waarheid is, aldus Andriessen, dat de KVP het le ven, ook het ongebo ren leven, wettelijk wil beschermen. Ik betreur het diep dat de R.K. Partij Ne derland in naam van het christendom door middel van leugens de bedoelingen van medechristenen ver dacht maakt. Onbereken baar Het liberale fenomeen Van Riel heeft zich heel spaarzaam In de verkiezingsstrijd ge mengd. Gisteravond heeft hij in Hippoly- tushoef van zich la ten horen. Ook nu weer gaf de liberale senator een paar markant geformu leerde uitspraken weg. Andriessen is volgens Van Riel „onbere kenbaar". Maar ge lukkig is Wiegel er die zich „tot een pri ma geestelijk advi seur en moderator van Andriessen zal ontwikkelen". „De heer Andriessen ver telde indertijd dat hij meer las dan de heer Wiegel. Dat wordt dus best een goed span. Lezelaar en weifelaar Andriessen en de rechtlijnige, voortvarende, zeer praktische politicus Wiegel.... een Absa lom met een exquis kapsel en Wiegel als een Jacob". het voorbereiden van de grote Europese conferentie over vei ligheid en samenwerking. De Sovjets vinden dit niet nodig. Aan de oppervlakte gezien lijkt de conferentie te Helsinki vlot te verlopen maar in wer«elijkheid zijn er grote moeilijkheden schaupact maar staat erop, toont dit keer op keer, dat het toch een eigen koers wil varen. Tot de landen die Roemenië steunen behoren Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Griekenland, Turkije, Spanje, Ierland en Zwitserland. Westerse mogendheden pius Joegoslavië staat er niet afwil. Nixon gaat namen noemen CAMP DAVID (Rtr/UPI) Pre sident Nixon heeft meegedeeld, dat de samenstelling van zijn nieuwe kabinet voor zijn tweede 1 ambtsperiode half december be kend zal zijn. Vanavond zal hij de eerste namen bekendmaken. Op een onaangekondigde perscon ferentie op zijn buitenverblijf Camp David verklaarde Nixon dat er ingrijpende wijzigingen zullen komen en aanzienlijke in krimping van personeel. De grootste besnoeiingen zal hij aanbrengen in zijn eigen staf van het Witte Huis als voor beeld voor de rest van het amb telijk apparaat. De regering kan meer doen met minder mensen", zo zei hij. Nixon verklaarde dat hij een ein de wilde maken aan de specula ties volgens welke oud-minister van financiën John Connally, de enige democraat in het Republi keinse kabinet tot zijn aftreden in mei jl. en gouverneur Nelson Rockefeller van New York in het nieuwe kabinet zullen wor den opgenomen. Europa wensen dat de grote conferentie besluit met een krachtige verklaring die de Sov jet-Unie er dubbel goed over zou doen nadenken alv trens nog eens te beginnen met militair op treden tegen de eigen bondgeno ten, zoals dat in 1968 met Tsje- choslowakije was gebeurd. Volgens Amerikaanse conferentie kringen heeft de Amerikaanse zend tegenover. Hongarije, Po len, de DDR, Tsjechoslowakije en Boelgarije, steunen de Sovjet- Unie. Brandt tot weekeinde in ziekenhuis BONN (DPA) Bondskanselier Willy Brandt die zaterdag jl. voor behandeling van een ont steking aan de stembanden in een ziekenhuis In Bonn werd op genomen, zal daar tot het ko mende weekeinde moeten blij ven. Brandt kan hierdoor niet deelne men aan de eerste twee ronden van het coalitiegesprek met de liberale FDP onderminister van Buitenlandse Zaken. Walter Scheel. Nadat de bondskanselier het ziekenhuis zal hebben verla ten, zal hij nog twee weken rust moeten houden. Zijn verslagen tegenstander, de chriten-democratische leider Rainer Barzel moet op advies van zijn artsen ook het bed hou den. Hij lijdt aan griep. Belasting inspecteur kreeg dode biggetjes HOOGEVEEN (ANP) Nu kun nen jullie zien hoe slecht het met de boeren gaat, riep de landbouwer G. H. uit Beilen gis teren in het kantoor van de in specteur der rijksbelastingen in Hoogeveen, terwijl hij een zak met acht pasgeboren biggetjes leeggooide in de hal voor de lo ketten. Boos om de aanslag die hij gekregen had besloot de Bei- lenaar de dode biggen naar het belastingkantoor te brengen in plaats van naar een destructie bedrijf. De inspecteur zei het een min of meer geslaagde grap te vinden, al hoopte hij niet op navolging. De actie had geen enkele invloed op de aanslag van de Beilenaar. De algemene inspectiedienst in Zwolle, waaronder Hoogeveen ressorteert, zal proces-verbaal opmaken wegens overtreding van de destructiewet. Volgens de gemeenteverordening moet destructiemateriacl worden af- Kamerlid constateert klasse-politie DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- kamerlid Roethof meent, dat er sprake is van rechtsongelijkheid nu ln één week de vroegere Haarlemse rechter nir. R. naar huis is gebracht door de politie toen hij wegens het rijden onder invloed niet in staat bleek een auto te besturen, terwijl een uit Suriname afkomstig echtpaar met de sterke arm gedwongen werd mee te gaan naar een Amsterdams politiebureau we gens een geconstateerd tech nisch gebrek aun de auto. Het kamerlid noemt het verzet van de Surinaamse familie te gen de gedwongen gang naar het politiebureau niet geheel on begrijpelijk, zolang er onduide lijkheid blijft bestaan over ge vallen waarin men wel en waar in men niet naar de politiepost wordt geleid. Hij vraagt of daarover meer rechtszekerheid kan worden gegeven. (ADVERTENTIE) SPECIAAL-CASSIS tijdelijk van437 voor Zwervers in Rhodesië uit steden (Van onze correspondent) SALISBURY De minister van binnenlandse zaken van Rhode sië dient vandaag bij het parle ment een wetsvoorstel ln ter wijziging van de landloperljwet. Het wetsvoorstel maakt het mo gelijk ledereen die zich onbe voegd ln een stadswijk bevindt, tot „zwerver" te verklaren én hem voor maximaal twee jaar de toegang tot de steden te ont zeggen. Vorige week heeft men ineens wetten ingevoerd waarin van de Afrikanen geëist wordt dat zij altijd indentiteitspapieren bij zich dragen. Verwacht wordt dat deze wetten, samen met de nieuwe zwerverswet, de basis gaan vormen voor een nieuwe passenwet. Men neemt aan dat deze nieuwe wetgeving de basis vormt voor een nieuw officieel beleid om werkeloze leden van de neger stammen van het platteland te weren uit de blanke gebieden. Vliegende bom moest Marcos doden MANILLA (UPI) De Filippijn se veiligheidsdienst heeft een complot om president Fernand Marcos te vermoorden opgerold. Dc samenzweerders wilden ken nelijk geen halve maatregelen nemen, want zij hudden een vliegende bom in Je vorm van een elektronisch bestuurd toe stel met explosieven geladen klaar staan. Het ministerie van voorlichting op de Filippijnen, dat dit maandag bekend maukte, zei dat zes Ame rikanen bij het complot betrok ken waren. Twee van hen zijn zakenlieden en een is een oud strijder uit de Vietnamese oor log en scherpschutter. Eén van hen bevindt zich thans in ge vangenschap op de Filippijnen. Uit het onderzoek was verder gebleken dat bij de samenzwe ring hoge politieke leiders, en kele militairen buiten dienst en bekende figuren waren betrok ken. Chauffeur dood bij reinigen tankwagen BERGEN OP ZOOM. (ANP) ln Bergen op Zoom is gisteren de 28-Jarlge vrachtwagenchauf feur A. F. R. Vastinaar uit Maarn om het leven gekomen toen hij de tank van zijn vracht wagen wilde schoonmaken. Dc tank, die gevuld was met anti vries was kort tevoren onder druk van stikstof gelost. Dit gas zat nog in de ketel toen het slachtoffer via het mangat erin kroop. Eerste hulp door toedie ning van zuurstof mocht niet automatiseringstechniek meef-, regel- en besluringsinstallaties Schiedam (010) 2694 86* o. de r-npjfc Het Haags Harmonie Orkest heeft zondag j.l. te Leiden, waar het deelnam aan een Najaarsmu ziekfeest. in de Ere-afdeling 319 punten behaald en kwam daar mee als hoogst-geklasseerde in het bezit van de wisselbeker. Grafiek van Bram van Velde is te zien in de kunstzaal ARTA te Den Haag van 5 tot 30 decem ber. Stichting Nieuwe Muziek organi seert op 14 december in Diligen- tia te Den Haag een concert door het duo Alan Mandel, piano en Nancy Mandel, viool. Zeefdrukken van Aen T. A. Sauer- born worden geëxposeerd in ga lerie 't Venster, Gouvernestraat 129 te Rotterdam, van 2 tot 22 i december. STOCKHOLM (AFP) Over de hele wereld Is In tien Jaar tijd een bedrag van 49 tot 52 mil jard gulden uitgegeven aan we tenschappelijk onderzoek voor militaire doeleinden en de ont wikkeling van nieuwe wapensy stemen. Dit heelt het Internatio nale instituut voor Vredesonder zoek van Stockholm (SPRI) gis teren bekend gemaakt. Volgens een SIPRI-studie komt 85 procent van deze uitgaven voor rekening van de Verenigde Sta ten en dc Sovjet-Unie. De uitga ven van de volksrepubliek Chi na, Grott-Brlttannië. Frankrijk en West-Duitsland zijn ongeveer gelijk en beslaan samen tien procent van het totaal. Wat de overige landen betreft, die dus een gezamenlijk aandeel van vijf procent in do onder/oe kosten hebben, wijst het S1PPI op een snelle uitbreid - va- de programma's voor wapenont- wii;''.ciing in Japan, Israël ei India. Het SIPRI constateert dat 't mili tair speurwerk en dc wapenont- wlkkeiing meer technici en ge leerden opslokken dan welk an der onderzoekterrein ook. On danks recente ontwikkelingen in de civiele sector, zoals op het gebied van milieu en ervoer, blijft het door dc staten gesubsi dieerd'- onderzoek grotendeels op militaire projecten geconcen treerd. Als voorbeeld geeft het instituut diverse percentages die de verhouding weergeven lussen de overheidsuitgaven voor mili tair onderzoek en die voor alle speurwerk: Verenigde Staten 53 procent, Grott-Brittannlë 41 procent, Frankrijk 32 procent cn Zweden 31 procent. Pri jsverhojïing huisbrandolie 1 ROTTERDAM (ANP) Met in- j gang van vandaag zijn dc maxi male prijzen van huisbrandolie een en twee, gasolic, dunne stookolie en autogasolle ver hoogd met 40 cent per 100 liter. Deze prijsverhoging is tot stand gekomen in overleg met het mi nisterie van economische zaken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7