Bruggen houden verband met bouwplan-Zuid ACTIECOMITÉ „BEHOUD SLUISPLEIN": Leerlingental Voorschotense scholen loopt terug Leidschendam int kwart miljoen meer aan belasting ACTIE STOPLICHT TE KOUDEKERK W oon wagencentrum Recreatiepark Noord-Hofland in '73 klaar Geen eind aan surprises voor Leidschendam Huisvestings moeilijkheden Voorschotense bibliotheek vlietstreek en sportD Uw mening De sluis moet blijven DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten wijzen in hun aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1973 op de te rugloop van het leerlingen aantal bij het begin van het thans aangevangen school jaar 1972/'73 in vergelijking met voorgaande jaren. De oorzaak hiervan is toe te schrijven aan de sterk mute rende bevolking, „vergrij zing" van de bevolking en de gezinsverdunning. Bij de bouw van scholen zal terde ge rekening mee worden ge houden. Er zal alleen school- bouw plaats vinden volgens de minimum behoefte en eventueel gebruik gemaakt worden van noodlokaliteiten. In de wijk Noord-Hofland vindt thans overleg met de school besturen plaats over de huis vesting van de scholen en met name ten aanzien van de kleuterscholen. Door de verdere uitgroei van de ba sisscholen, zullen voor het komende schooljaar 1973/74 kleuterscholen in deze wijk aanwezig moeten zijn. Het geplande 4-klassige school gebouw in de wijk „Bosch- geest" zal naar verwachting niet bij de aanvang van het schooljaar 1973/74 gereali seerd zijn. De oorzaak is ge legen in het feit, dat tegen de voorgenomen aanvraag om afgifte van de anticipa tie-verklaring bezwaren van omwonenden zijn ingebracht. Met het bestuur van de Stich ting Katholiex Onderwijs Voorschoten vinden thans be sprekingen plaats over de definitieve huisvesting van de Mariaschool (Adegeest). LEIDSCHENDAM „Het bouwplan voor Leidschendam-zuid loopt te veel vooruit op het bestemmingsplan, als er beslissingen over het bouwplan van de woningbouwverenigingen worden genomen staat ook het overgrote deel van het bestemmingsplan al vast. En als het wegennet volgens het bouwplan wordt aangelegd liggen ook bijna zeker de oeververbindingen vast". Dit zegt de heer van Leeuwen, voorzitter en initiatiefnemer van de Aktie „Behoud Sluisplein" naar aanleiding van wat wethouder van Dongen vorige week tijdens de behandeling van de begroting heeft gezegd over de „bedroevende zaak" dat de woningbouw nu weer door nieuwe bezwaarschriften wordt opgehouden. KOUDEKERK/HAZERSWOUDE In Koudekerk en Hazerswoude wordt sinds enkele dagen de actie „stoplicht" gevoerd. Merf wil op de Rijndijk, ter hoogte van de Koudekerkse brug, stoplichten. Ter plaatse steken dagelijks honderden schoolgaande kinderen de gevaarlijke Rijndijk over. In het ver leden zijn er vele ongelukken gebeurd. De laatste twee jaar wel een kleine 200 stuks. De socialistische senator Meester heeft er al vragen over gesteld bij de minister. Foto boven: de Koudekerkse jeugd be zig met het maken van affiches. STOMPWIJK/LEIDSCHENDAM De gemeenteraad heeft gis teravond eenstemmig de door burgemeester en wethouders voorgestelde belastingverhogin gen voor 1973 vastgesteld. De totale meer-opbrengst zal 266.200 gulden zijn. De straatbelasting zal 78.000 gulden meer opbrengen door verhoging van 24 tot 27% van de zg. belastbare opbrengst van gebouwde, en van 12 tot 12i/2% van de ongebouwde eigendom men. De rioolbelasting brengt 41.000 gulden meer op door verhoging van de aansluiting per jaar van 75 tot 85 gulden mét zuivering en van 44 tot 47 gulden 50 voor zonder zuivering. De reinigingsrechten zorgen voor een meer-opbrengst van 97.000 gulden door verhoging per perceel van 34 gulden 80 tot 42 gulden en een verhoging van het ophalen van bedrijfsvuil tot vergoeding van alle kosten. De opcenten van de personele belasting zullen stijgen van 220 tot 260, waardoor in 1973 35.700 gulden méér zal worden ontvan gen. Door verhoging van het jaarta rief voor honden van 40 tot 45 gulden en afschaffing van het lage tarief voor bedrijfs- en waakhonden zal nog 4.500 gul den meer worden ontvangen. De aanpassing van de leges aan de gestegen kosten zal ten slotte nog eens 10 mille meer opbrengen. ZOETERWOUDE In het afge lopen weekeinde is er aktie ge voerd om het comité Neder- land-Vietnam financiële steun te verlenen. Er werd gestart met een film avond in Babel, waar de film „In the year of the pig" met achter grond-informatie over de kwes tie Vietnam werd vertoond. Er was slechts een handjevol be langstellenden waarbij 23,75 bijeenkwam. De winkeliersaktie met busjes in een aantal zaken waarin de klanten werden ver- f 650,- voor Comité Vietnam zocht 'n kwartje te doen bracht 60 op. Het autowassen op za terdag verliep ondanks het slechte weer beter en< leverde 235,- op. Bij de inderhaast georganiseerde fancy-fair was in korte tijd 300,- bijeen. De verwachtingen werden hier overtroffen, zodat de deuren vroegtijdig moesten worden ge sloten. De prijzen aan de bar in Babel waren gedurende het ge hele weekend verhoogd de op brengst hiervan van 65,65, dat kwam bruto op een totaal van 684,40 waarvan men na aftrek van de kosten 650,- hoopt over te kunnen maken. Woensdag avond staat Babel in het teken van de verkiezingen en vrijdag avond is er openbare vergade ring. Als woonwagenbewoonster sta ik wat kritisch tegenover 't programma over woonwagenbewoonsters (Brandpunt), dat op 11 november is uit gezonden. Ik ben de heer Langebent en de heer Buis wel dankbaar dat zij voor ons opkomen, maar toch is de zaak te eenzijdig belicht. Ik heb er bezwaar tegen, dat alleen de heer Buis, direkteur van het Katholiek Landelijk Bureau Woonwagenwerk is opgetreden als ver tegenwoordiger van het woonwagenwerk. Ik had liever gezien, dat de werkers op de centra en de bewoners zelf aan het woord waren gekomen. Op de vraag uit de zaal: ,Kun je ze niet laten werken? had ik willen antwoorden dat men vrij moet zijn een beroep te kie zen. Uit deze vraag blijkt hoe weinig de mensen afweten van de be roepen die woonwagenbewoners uitoefenen (koopman, sloper, mat- tenvlechter, muzikant). Op 4e vraag of „woonwagenmensen niet verplicht moeten worden in huizen te gaan wonen?", zou ik met een wedervraag geantwoord hebben: „Hoe zou u het vinden om gedon gen te worden in een woonwagen te gaan wonen?" Het voorwtel om actie te voeren ten bate van de woonwagenbewoners vind ik wel goed, maar deze actie moet dan niet om materiële steun gaan, maar gericht zijn tegen de overheid om druk uit te oe fenen, cpdat zij haar verplichtingen nakomt. Als een programma over woonwagenbewoners uitgezonden wordt, zal het prettig zijn als. deze informatie van te voren verstrekt wordt aan woonwagenbewoners. Mevr. T. K. Regionaal woonwagencentrum, Haarlemmertrekvaart, Leiden. NIEUWKOOP Het plassendorp Nieuwkoop heeft sinds enkele dagen een Passage. De heer Arendse heeft zijn platenboetiek aan de Dorps straat helemaal verbouwd. Er zijn nu vier zaken in ondergebracht, waarin men nu onder meer platen, boeken, tijdschriften, bijouterieën kunstnijverheidsartikelen, verven en cosmetica en farmaceutische artikelen kan krijgen. De voorgevel van het pand is helemaal in glas uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling ook een koffieshop in de zaak te richten. Binnenkort totaalbeeld over moeilijkheden in plan-Zuid LEIDSCHENDAM Wethouder Van Dongen van Openbare Wer ken heeft gisteravond in ant woord op vragen van KVP-frac- tievoorzitter Van der Laan over de moeilijkheden in plan-zuid geantwoord dat als B. en W. alle instanties hebben geraad pleegd de raad „in één pakket" alle moeilijkheden over plan zuid zullen krijgen voorgelegd. Bij de hoofdstuksgewijze behande- ling van de begroting sparken PAK en D'66 zich uit tegen de post van 36.700 gulden voor sub sidie voor jeugdwerk en jeugd- sport omdat niet was aangege ven waaraan dit bedrag zou worden besteed. Wethouder Bunnik zei dat bij de behande ling van de begroting spraken geling van jeugdwerk en jeugd- sport op 18 december de defini tieve cijfers pas op tafel kunnen komen. De woordvoerder van de twee fracties, de heer Roo- vers, zei zich niet te willen vastleggen op het bedrag ook omdat hij het veel te laag acht te. Revanche zorgt voor sensatie LEIDEN In de zestallencompe- tritie van de Leidse Schaakbond zorgde Revanche in poule A voor de nodige sensatie. Het kwam met slechts drie spe lers naar Reed 2. Reglementair moeten er echter 4 man achter de borden zitten voordat begon nen mag worden. Het resultaat was bijna een uur tijdwinst voor Reed 2, en een voorsprong van 20 voordat de vierde man aanwezig was. Revanche wist het verlies echter toch nog tot 3'--2 li te beperken. Philidor 9 trad aan tegen middenmoter Bodengraven 2. Regelmatig werden de Leidenaars naar een 4—2 nederlaag gespeeld. Lei- muiden, met nog geen enkel matchpunt moest wederom het loodje leggen; Boskoop haalde met 514V2 vernietigend uit. In poule B wonnen de koplopers VTL 2 en Katwijk 4 overtuigend van resp. Rijnsburg 2 (42) van Valkenburg 2 (5'i—li). Kat wijk 4 staat slechts 2 bordpun- ten voor op VTL 2. De onderste plaats wordt bezet door Sassen- herim 3 dat Leithen 3 op zijn weg vond (24). Standen zestallen na 3e ronde: Poule A: 1. Boskoop 2: 5 matchpunten 12>4 bordpunt; 2. Revanche: 4\U/2\ 3. Reed 2 491/2; 4. Bodegraven: 4—10; 5. Philidor 9: 16; 6. Leimuiden 2: 0—41/2. Poole B; 1. Katwijk 4: 614'/;; 2. VTL 2: 6—12^; 3. Leithen 3: 3—9; Rijnsburg 2: 38'j; 5. Valkenburg 2: 05li; 6. Sassenheim 3 04. Mevrouw Kiers, lid van het aktie- comité zegt dat de gemeente oneigenlijk gebruik maakt van art. 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening omdat het arti kel bedoeld is gedeelten ver sneld tot stand te brengen waar over iedereen het eens is. Als B en W op mijn bezv/aarschrift hadden teruggeschreven dat het wegenplan en de bruggen er niet onverbrekelijk mee te ma ken hadden hadden wij ons be zwaarschrift wel ingetrokken, zegt de heer van Leeuwen. B en W hebben niet onze, mondelin ge, vraag bevestigend willen beantwoorden dat alle mogelijk heden voor een andere brug open zullen blijven. Als ze dan bovendien op het raadhuis zeg gen dat ik er bij het indienen van bezwaren op moest rekenen dat „man en paard" genoemd zullen worden, noem ik dat ge woon een bedreiging. Wij hou den vast aan de bestaande toe stand met twee bruggen en de sluis op de oude plaats. Het Aktiecomité is tegen de dr. van Zeelandbrug omdat het aanzicht van het dorpskarakter rondom de sluis dan wordt ge schonden, we zijn er zeker van dat door die brug later de sluis bruggen tot een grote brug zul len worden veranderd. Volgens mevrouw Kiers maken B en W de vertraging groter door de be zwaren te lang te laten liggen. Het Aktiecomité meent ook dat de zin in de Algemene Toelichting van de begroting dat t.z.t. een hearing over het sluisvraagstuk zal worden gehouden „waarin de noodzaak tot het treffen van bepaalde voorzieningen nog eens uitvoerig uit de doeken wordt gedaan" niet veel goeds voorspelt. In de juni-vergade- ring van Provinciale Staten heeft de gedeputeerde Eysink gezegd dat de provincie een plan zal maken waar het aktie comité „Behoud Sluisplein" bij betrokken zal worden. Als de wethouder zegt dat hij de bezwaarden voor een bespre king heeft uitgenodigd moet ik zeggen dat ik daarvoor geen uit nodiging heb ontvangen, zegt de voorzitter van het comité ten slotte nog. Voor het aktiecomité staat maar een ding vast: de sluis moet blijven! Snel Wethouder van Dongen zegt ons in antwoord hierop dat art. 19 gekozen is omdat het niet het eerste plan is maar een vervolg op het door GS goedgekeurde! bestemmingsplan-zuid en omj snellere realisering van de wo ningbouw mogelijk te maken.; Het sluizenplan is met opzet, en: met medeweten van de aktie- groep, uit het bouwplan ge haald, zegt de wethouder. Wat de toegangswegen betreft: er, worden geen nieuwe toegangs-i wegen aangelegd om Leidschen dam-zuid te bere ken, alle be staande wegen blijven, alleen wordt een ontsluitingsweg aan gelegd door de Starrevaartpol- óer voor verkeersontlasting op de Leidsekade. De gevestigde middenstand in Damlaan en omgeving zal via de brug bij de: Damhouderstraat 'n impuls krij gen door de zuid-bebouwing. Dej wethouder zegt te herhalen watj B en W aan bezwaarden hebben j geschreven dat beslist geen ge bruik van het bouwplan zal wor- oen gemaakt om de dr. van I Zeelandbrug „er door te druk ken", alles komt pas bij het be stemmingsplan aan de orde. Van te lang laten liggen van be zwaarschriften is volgens de heer van Dongen ook geen spra- ke. B. en W moeten ze van commentaar voorzien en het be zwaarschrift over de geluidshin-J der moet van een rapport van de TNO worden voorzien. Dat de heer Van Leeuwen niet meer mondeling gehoord is komt, vol gens de wethouder, omdat hij aan verschillende ambtenaren verklaard heeft „als gc-ed Leid-| sehendammer op geen enkele! wijze de woningbouw te willen! dwarsbomen". Het college was daarom bijzonder verwonderd na de besprekingen, van hem nog een bezwaarschrift te ont vangen. Wat er verder ook nog heen en weer gezegd gaat worden, dé steeds duurderd wordende woningbouw in Leidschendam zal er de dupe van worden. De eerste paal wordt voorlopig nog, niet geslagen. VOORSCHOTEN In de Voor schotense begroting voor 1973 is ruimte om het recreatiepark „Noord-Hofland" te voltooien. Verwacht mag worden dat in het voorjaar 1973 de openstel ling plaats vindt van het park „Ter Wadding". De wijk Noord-Hofland zal hierdoor met respectievelijk 4'/2 en 3 ha of in LEIDSCHENDAiM/STOMPWIJK Er blijkt nog geen eind te zijn gekomen aan de financiële surprises die Leidschendam van het rijk krijgt toegeschoven. Wethouder Boone verklaarde gis teren tijdens de slotzitting van de begrotingsbehandeling dat hij opnieuw een brief van de minister van binnenlandse za ken heeft gehad. Daarin werd meegedeeld dat de na-uitkerin gen voor het onderwijs die eerst bijna 499.000 gulden bedroegen berekend zullen worden volgens de uitgaven voor 1972. Op deze basis wordt het bedrag 566.525 gulden „en zeven en zestig cent", zoals de heer Boone zei, dus bijna 68.000 gulden meer. Burgemeester Kolfschoten zwakte dit rooskleurige beeld meteen maar wat af door op te merken dat de raad zorgen heeft over de reconstructie rondom het winkelcentrum „Leidsenhage" en dat een glo bale opstelling van cijfers met inbegrip van verkeerslichten en de aanleg van het stuk Noord singel U/2 miljoen gaat kosten ofwel jaarlijkse exploitatiekos ten van ruim honderdduizend gulden. VVD-fractieleider Ber- geren deed daar weer een schepje bovenop door te vragen het hele bedrag toch maar in de reserves te doen „waardoor vol gend jaar de kostenstijgingen misschien kunnen worden opge vangen". Dezelfde VVD overi gens die om reconstructie van het kruispunt Bachlaan-Van Ruysdaellaan had gevraagd... VOORSCHOTEN - De hulsves ting van de Openbare Bibliotheek Voorschoten verkeert in een zeer moeilijk stadium. De biblio theek wordt gehuisvest in twee gebouwen. Het gebouw Veurse- weg 18, waarin de jeugdbiblio theek is ondergebracht, is in middels van eigenaar verwis seld en moest in verband hier mede reeds per 1 oktober veria- Een (tijdelijke) oplossing werd tot dusver nog niet gevonden. In middels heeft de Rijksinspectie der openbare bibliotheken in het vooruitzicht gesteld, dat indien voor 15 december 1972, geen op lossing gevonden is, zij zich ge noodzaakt zal zien aan de staatssecretaris van C.R.M. te adviseren over te gaan tot op schorting van het rijkssubsidie. Op de Voorschotense begroting voor 1973 is 300.000,- uitgetrok ken voor de huisvesting van de bibliotheek. „Dit bedrag is met een natte vinger gedaan, want er is nog geen oplossing voor de huisvesting gevonden", aldus wethouder Iestra, die dit een ernstige zaak vindt, te meer daar de Voorschotense bibliotheek een uitstekende naam in „Den Haag" heeft en een kleine staf een groot aantal uitleningen ver totaal 7'/2 ha recreatiegebied worden uitgebreid. In de wijk „Adegeest" zal het groen rond om de verzorgingsflat, ongeveer 1 ha, in het voorjaar 1973 wor den voltooid. In de wijk „Bosch geest" staat o.a. op het pro gramma voor 1973 de beplan ting rondom het bejaardencen trum „Pro Senectute" en de be planting van het 3de deel van de verkeerstraverse (Veurse- weg). In de eerste helft van 1972 zijn alle aandacht en ambtelijke werk kracht geconcentreerd op de wijk Noord-Hofland, waardoor de herziening van het bestem mingsplan „Boschgeest" is ver traagd. Daarnaast vroeg de voorbereiding voor de totstand koming van een globaal plan voor Bijdorp I de nodige aan dacht en voorts moest op i drang van Gedeputeerde Staten, de voorbereiding van het plan Natuurgebieden verder ter hand worden genomen. Aldus schrij ven B. en W. van Voorschoten in de aanbiedingsbrief bij de be groting 1973. Het schetsontwerp voor Bijdorp I is in ontwerp gereed en enige malen met de commissie van advies en bijstand voor Open bare Werken doorgesproken. Thans zijn enkele alternatieven in studie en de gemeenteraad zal binnenkort worden geïnfor meerd. Thans wordt een studie object van een herziening op de reeds gerealiseerde woonbebou wing uitgewerkt voor de straten gelegen tussen de Raadhuislaan en de Tolstraat. De voorgenomen procedure tot vaststelling van een bestem mingsplan voor het woon- en in dustriegebied Dobbeweg-Donk- laan ondervindt vertraging door de onzekerheden met betrekking tot de Leidse Baan welke pro- vincialeweg dwars door dit ge bied geprojecteerd is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6