Tolbrug heeft rijke historie .Bewoners Zuidhoek keren zich tegen houw P. van Ruiten Verrassingen in de oude boerderij Tol was dag en nacht bezet rijn- en veenstreek M' Echtpaar Straver in het goud Wat u ook moet weten DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 yjVGINA 5 LEIDSE COURANT Itaa- sve$-KEMADE - Al met al was ^et g's*eren weer een „volle ■bak" in de gemeenteraad van Alkemade en moesten belangstel lenden zelfs met een plaats ge noegen nemen naast de raad zaal. Burgemeester Smolders zag in deze belangstelling een aanwijzing, dat er enkele be langrijke agendapunten te be handelen waren. iteraard ging de Raad uitvoerig in op de nota van B. en W. in zake de struktuurschets voor de bestuurlijke indeling. Namens de V.G.A. stelde de heer Patist, dat zijn fraktie geen voorstan der is van gewestvorming die van boven af wordt opgelegd, en noemde het nemen van een spoedige beslissing in de fu nest. Noemde zich ook geen voorstander van getrapte ver kiezingen voor een gewestraad. Gewestvorming met Alphen a/d Rijn wordt afgewezen, waarbij de V.G.A. staat achter de pogin gen van B. en W. om te komen 'tot een gewest met andere ge lijkgerichte gemeenten waarin Haarlemmermeer niet is weg te denken. SjKVP-fractie voorzitter N. J. Verhaar vond het onmoglijk nu al tot een besluit te komen. Aan herstructuering zal in de toe- Volgend jaar plannen openb. kleuterschool een aantal jaren noodvoorzienin gen nodig zullen zijn. ren. Het kardinale punt is gele gen in het feit dat bij gemaakte aanspraken over grondverkoop voor woningbouw vrije sektor achteraf is geclaimd dat de vrijkomende eigen bezitswoning alleen aan ingezetenen of econo misch gebondenen verkocht zou mogen worden. Spr. achtte het noodzakelijk dat bij de eerste verkoop een bepaling met tijds duur wordt opgenomen. Gezien de uitgebreidheid van deze nota verkregen B. en W. de goedkeu ring om hierover in een volgen de vergadering met hun ant woord te komen. Het hierdoor verschoven agendapunt tot ver koop van bouwterreinen voor de bouw van 49 gesubsidieerde ei- genbezitswoningen ten noorden van de Middenweg ter hoogte van het „Alkebad" te Roelofa- rendsveen werd hierna overeen komstig het voorstel van B. en W. aanvaard. komst niet ontkomen kunnen Een heet hangijzer tijdens deze worden. Schaalvergroting meer in het belang van de grote steden dan van de kleine ge meenten. Spr. is angstig voor de aantasting van autonomie van de eigen gemeente. Moet het echter tot een bepaalde keus ko men dan is zijn fraktie niet af wijzend tegen gewestvorming met Haarlemmermeer en Bol lenstreek. Na beantwoording 1 door burgemeester Smolders ging de Raad over tot vaststel ling van de door B. en W. aan geboden nota over deze materie. Accoord ging de Raad met het voorstel tot het vaststellen van het bestemmingsplan „Rijpwe- tering", alsmede tot het be schikbaar stellen van een kre diet van 24.900,- voor het aan schaffen van een draadloos alarmeringssysteem voor de blusgroep Rijpwetering van de vrijwillige brandweer. Voorts besloot de Raad tot een bijdra ge van 50% in de onderhouds kosten van de Zwarteweg te Oud Ade echter tot een maxi- n -mum van 1.000,—. Bij raadsbesluit van 29 mei 1972 was door de Raad een krediet gevoteerd van 126.000,voor de bouw en inrichting van een kleuterschool ten noorden van de Lupinenstraat te Roelofa- rendsveen, waarbij in het pre advies was gesteld dat één lo kaal bestemd zou zijn voor huis vesting van een openbare kleu terschool en één lokaal voor de uitbreiding van de r. k. kleuter hof „St. Anna". Aan de hand van de inmiddels ontvangen aanmeldingen van kleuters voor de openbare kleuterschool heb ben B. en W. gemeend te moe ten constateren, dat het niet verantwoord is om per 1 jan. 1973 te starten .met een openba re kleuterschool en stelden voor om beide lokalen beschikbaar te stellen voor de kleuterhof Anna" welke voor een voledige bezetting van beide lokalen kon den zorgen, hi een uitvoerig pleidooi werd door de heer Van Hees gepleit voor een derde lokaal, maar dan wel het tweede lokaal ter 'beschikking te houden voor de openbare kleuterschool. Zowel de heer N. J. Verhaar als mevr. Elsgeest bestreed dit voorstel. Zij wilden wel meewerken aan een derde lokaliteit voor open bare kleuterschool, maar von den het aantal kleuters van St. Annahof voor bezetting van eer ste twee lokaliteiten van door slaggevend belang. Na de toe zegging. van wethouder J. S. Wagenaar dat begin 1973 ge werkt zal worden aan de plan-- ""nen tot realisering van een n,t>penbare kleuterschool, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot toewijzing van de huidige in aanbouw zijn de twee lokalen aan de kleuter hof „St. Anna". In een nota wer door de heer H. M. L. van Duijkeren uiteengezet waarom door hem en de raads leden van Hees en Van Ruiten verzocht was om het beleid t.a.v. de grondverkopen Sota- weg en Spirenstraat te bespa- raadsvergaderng was het voor stel tot verkoop van grond in bestemmingsplan „Zuidhoek" aan heer P. H. I. J. van Ruiten, Dijkstraat 20 voor de bouw van 6 halfvrijstaande woningen met 5 garages en 2 bungalows met 2 garages nabij Zuidhoek te Roe- lofarendsveen. Inmiddels had den B. en W. hiervoor bouwver gunning verleend en is men met de bouw begonnen. Naar aanlei ding van dit voorstel wa: echter een brief binnengekomen van de heer J. J. Bakker, Zuid hoek 11 a, die alsnog als aspi rant-koper van een gedeelte van de grond in aanmerking wilde komen, omdat hij van mening is, dat ondanks een bespreking met burgemeester, hem de mo gelijkheid tot koop was onthou den. Voorts was er een schrij ven van 8 bewoners van de Zuidhoek, die niet tevreden wa ren met de gang van zaken, waarbij zij verzochten alsnog hun bezwaren kenbaar te mo gen maken. Zij vroegen ons op schorting van de in uitvoering zijnde werkzaamheden. De dis cussies rondom dit voorstel, waar het raadslid van Ruiten als belanghebbende niet aan mocht deelnemen en tevens van stemrecht was uitgesloten, wer den nogal gevreesd door de he ren H. P. v.d. Poel, Van Duijke ren, N. J. Verhaar, KI. Uit den Boogaard en P. C. W. v.d. Meer. n een besloten vergadering werd na de openbare raadsvergade ring tot ver na middernacht aan de bewoners van de Zuidhoek gelegenheid gegeven hun be- zwaen aan de Raad kenbaar te maken. Bejaardenkoor brengt hulde bij Van Nunen VOORHOUT Het bejaardenkoor De Herfstklanken uit Voorhout brengt donderdagmiddag een muzikale hulde bij de acteur Rien van Nunen, die sinds enige tijd verpleegd wordt in Huize Sole Mio in Noordwijk. Daarbij zullen ook aanwezig zijn de vrouw en twee dochters van de heer Van Nunen. OEGSTGEEST - In café „De Rode Leeuw" werd gis teravond een grote biljartde monstratie gegeven. Bert van Nijnatten en Chris van Smissen speelden de partij, waarbij van Smissen een se rie van 500 caramboles maakte. Hiermee versloeg hij zijn tegenstander, die bij 72 stopte. HAZERSWOUDE Morgen is het vijftig jaar geleden dat het j In Hazerswoude—Rijndijk ('t Zwaantje) woonachtige echtpaar I H. H. Straver-M. Straver-van Amsterdam in de Groenedijkse Scheepjeskerk trouwde. Na de eucharistieviering op zaterdag 2 december (14.00 uur) in deze zelfde kerk recepleert het gou den paar tussen 16.00 en 17.00 uur in hotel-restaurant „Groe nendijk". De heer (76) en mevrouw (74) Straver uit de Zonneveldstraat 1 („we wonen al 50 jaar in 't Zwaantje") hebben één dochter en drie zoons en twaalf klein kinderen. H. H. („Manus") Straver is in het maatschappe lijk leven van zijn woonplaats geen onbekende. Ongeveer twin tig jaar maakte hij bijvoorbeeld deel uit van de woonruimte-ad viescommissie. Zegt de bruide gom, geboren in Hoenkoop (bij Oudewater): „Je moet in deze functie goed voor je zelf weten, dat je het zo eerlijk en goed mogelijk probeert te doen, dat werk". De woningnood en de lijst van woningzoekenden in Hazerswoude is héél groot, en dat brengt mevrouw Straver, die in de Groenendijk werd ge boren, tot de uitspraak: ,,'t Is ook wel eens ondankbaar werk!" Straver, die zo'n dertig jaar aan een stuk in het bouw vak werkzaam was, is in vak bondskringen ook geen onbeken de: 25 jaar was hij secretaris van de (toenmalige) R.K. Bouwvakbond St. Jozef en daar naast geruime tijd ook van de toenmalige K.A.B. AARLANDERVEEN Aarlanderveen verliest zo langzamerhand wat oude vertroüwde plekjes in de Dorpsstraat. Een aantal maan den geleden ging de bejaarde koestal tegen de vlakte en nu wordt het oudste pand onder handen genomen; de boerderij op de hoek van de Dorpsstraat. Na 380 jaar moet de boerderij plaats gaan maken voor een stukje nieuwbouw. Sedert enkele weken is eigenaar G. C. v. Dolder met enkele medewerkers bezig dit voor Aarlanderveen historische ge bouw met de grond plat te maken. Een karwei dat met de grootst mogelijke zorg wordt uitgevoerd want elke steen wil men heel houden zodat deze eventueel nog kunnen worden gebruikt voor restauratie van kerken of andere oude boerderijen. Zodra er geen steen meer recht op staat gaat men onderzoeken wat er onder de boerderij tevoorschijn komt. Vroeger stond op deze plaats namelijk een klooster en de verwachting is dat men veel onderaardse gangen zal tegen komen. Een is er reeds ontdekt maar men wil het speurwerk niet te gühaast uitvoeren omdat dan de kans groot is dat de gangen onder water komen te staan. De heer Van Dolder is wel erg nieuwsgierig wat hij daar onder in die gangen tegen zal komen. „Ik verwacht wel dat we op verras singen zullen stuiten", zegt hij. Zes weken voor Leidse slager DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een 25- jarige slager uit Leiden veroor deeld tot zes weken gevangenis straf, waarvan drie weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De jonge slager is onlangs betrok ken geweest bij de rellen in de Leidse onderwereld rond de fi guur van de karateman- Van Leeuwen. Hij stond 'terecht omdat hij in het bezit was ge weest van een flobertgeweer, waarvoor hij geen vergunning bezat. Met de nodige brutaliteit reageerde hij op vragen van de rechter. Hij zei onder meer het wapen te hebben gekocht in verband met schuldeisers. Ver der gaf hij geen inlichtingen. „Dan denken wij er het onze van", aldus de rechter, die ook nog constateerde dat de slager ook betrokken was geweest bij een drugs-zaak. Riders Paradise gaat in beroep WASSENAAR Donderdagmid dag wordt In het raadhuis een openbare vergadering ge houden van de rechtskundige commissie. Op de agenda staat een beroepschrift van de exploi tant van de manege „Riders j Paradise" tegen een beslissing van burgemeester en wethou ders, waarbij vergunning werd I geweigerd tot het gebruiken van j een caravan op het terrein van i de manege als slaapplaats. Op vrijdagavond 1 december te 20 uur is er, eveneens in het raad huis een openbare vergadering van de commissie voor interge- j meentelijke zaken en ruimtelij- ke ordening. Aan de orde ko men de volgende punten: de uit- breiding van het Kasteel De Wittenburg met hotelaccommo datie en de verkoop van gron den aan bedrijven in de omge ving van de Van Hallstraat. Per auto naar de stembussen LEIDERDORP Ouden van da gen of mensen, die slecht ter be enzijn, kunnen naar de stem bus gebracht worden per auto. Gegadigden (van alle gezindten) kunnen zich opgeven bij me vrouw J. van der Vegt, Drake- stein 10, tel. 31282. Mevr. Van der Vegt is aangesloten bij de Organisatie Vrouwen in de VVD te Leiderdorp, welke onlangs is opgericht. Deze groep dames beschikt over een tiental auto's waarmee men op de stemdag, woensdag 29 november, kris kras door Leiderdorp wil rijden om liefhebbers voor de stembus te vervoeren. Wel even tijd'ig opgeven zodat een rijschema kan worden opgesteld. AARLANDERVEEN In de kantine van de Sportvereni ging Anrlunderveen, werd er weer gekaart, de uitslag van deze avond luidt als volgt: 1. J. Hoogeveen 5428 p. 2. K. Zuidam 5162 p. 3. B. Luyben 5104 p. 4. C' v. Rijswijk 5048 p. 5. L. Zuidam 5044 p. De volgende kaartavond is op vrijdag 8 december a.s. aan vang 20.00 uur. AARLANDERVEEN De col lectie die ten bate van de St. het „Hoogelund" werd ge houden, heeft in Aarlander veen 180.82 opgebracht. LISSE De filmclub „Amfi '66" gaat een filmcur sus opzetten. De cursus duurt vijf avonden en begint op 30 januari 1973. Informa ties zijn te krijgen bij de heer W. Kamerman, Ent ma- straat 43, tel. 02521-13495. HAZERSWOUDE - Op vrij dag 1 december, vanaf 20.00 uur, organiseert de voetbal vereniging St. Bernardus weer een klaverjas avond. Omdat het Sint Nicolaas-tijd is, hebben de organisatie van de kantiene diverse attrac ties voor de deelnemers. 9> BOSKOOP De eigenaar van de enige meubelzuak die de Snijdelwljk rijk is, Bas van Wijngaarden vierde af gelopen zaterdag zijn 25-jari- ge jubileum. Vele bekende Boskopenaren. waaronder gemeentesecretaris P. Q. Groot, waren op de receptie aanwezig. HAZERSWOUDE De Ie- den van de gemengde zang vereniging Zang- en vriend schap uit Hazerswoude kon den zich op de jaarvergade ring best vereniging met het voorstel van het bestuur om de contributie met vijftig procent (van /I naar 1,50 per week) te verhogen.Secre taris C. Francken noemde in zijn jaarverslng de in het af gelopen jaar op een concours in Leiden behaalde resulta ten (drie bekers!) het meest in het oog vallend. Mevrouw D. Matzecok. die zevenen twintig jaar de financién be heerde. stelde haar functie van penningmeesteressc be schikbaar. Secretaris Franc ken overhandigde haar bloe men en nog een geschenk, voordat de leden in do vac.*v ture voorzagen door verkie zing van ROELOIARENDSVEEN - In de Alkenburcht wordt vanavond weer een klaver- jasavond gehouden. De op brengsten zijn voor de Veen- se jeugd. Aunvung 20.U0 uur. 26 scholen in Alphein- Ridderveld ALPHEN Uit een onderzoek is het gemeentebestuur van Al- phen duidelijk geworden dat men moet vasthouden aan het oorspronkelijke voornemen in de nieuwbouwwijk Ridderveld in totaal 13 basis- en 13 kleuter scholen te stichten. Men is altijd uitgegaan van de vuistregel: „Per 500 woningen 1 school". Maar omdat het ge vaar niet denkbeeldig was, dat binnen betrekkelijk korte tijd een aantal lokalen leeg zou ko men te staan is men nog eens aan het rekenen geslagen. Men bleek zich zorgen gemaakt te hebben voor niets. Wel conclu deerde men aan de hand van de nieuwe cijfers dat gedurende LEIMUIDEN Gedeputeerde dr. R. Eijsink zal aanstaande vrij dag de officiële opening verrich ten van de nieuwe brug over de Drecht in Leimuiden. Aan deze brug, die de naam Tolbrug zal werkt. Het verkeer kon er 11 werkt. Het verkeer kon r 11 maanden niet overheen. Met de bouw is een bedrag gemoeid ge weest van ongeveer 1 miljoen gulden. De brug over de Drecht hee't een rijke historie. Tot de eerste helft van de 19e eeuw lag in de kom van Leimuiden een vaste brug, de zogenaamde „Hoge Brug". Deze was eigendom van de steden Gouda-Haarlem en had een doorvaartwijdte van 4.60 m. De stad Haarlem 'egde echter een balk in de brug om de doorvaartwijdte kleiner te maken. Hierdoor werden de schepen uit de richting Gouda- Leiden verplicht over de Haar lemmermeer via Haarlem naar Amsterdam te varen, waardoor Haarlem voorrechten kon heffen in 't Spaarne. Alleen bij storm, wanneer de grote Haarlemmer meer te onstuimig was, mocht de balk worden verwijderd, zo dat dan de schepen binnendoor via Drecht en Amstel naar Am sterdam konden varen. Bij de drooglegging van de Haar lemmermeer in 1852 kwam al enige verandering. De gemeente Leimuiden maakte in 1361 plan nen om de vaste brug te ver vangen door een houten ophaal brug. De stad Haarlem deed af stand van haar rechten en gaf bovendien nog een subsidie van 500,- ter gedeeltelijke dekking van de vernieuwingskosten. Op 11 mei 1861 werd de bouw van deze brug aanbesteed voor 4896,-. Bij besluit van 24 fe bruari 1861, no. 86 was er reeds Koninklijxe goedkeuring verkre gen om tol- of bruggeld te hef fen. Op 1 januari 1862 was de brug klaar en werden voor het Vrijdag officiële opening door de Gedeputeerde Eijsink eerst tolrechten geheven. Tot 1 april 1863 was de bruto-op- De intensiteit van het verkeer bi-engst voo' i, gemeente. Van- ka„ blijken ult Ieit iu Van 1 bleef bij hem in dienst, tot 1946, in welk jaar ook Co in gemeen tedienst kwam en een loon- en werktijdregeling werd inge voerd. Was de opbrengst van de tol in 1864 564,46, dit bedrag bleef ongeveer gehandhaafd tot in de twintiger jaren. De toename van het verkeer leidde in 1930 tot een opbrengst van f 8749,57 en in 1950 tot 21.564,67. Met de opening van de provincia le weg no. 7 en de ingebruikne ming van de vaste brug over de Drecht op 14 november 1953 verdween de tol en werd de be weegbare brug door de provin- cie Zuid-Holland van de ge meente overgenomen. al die tijd werd de tol verpacht, In 1883 werd de houten ophaal brug vervangen door een houten draaibrug, gebouwd door een Leimuidense aannemer voor een bedrag van 3250,-, waarbij de tol uiteraard bleef gehandhaafd en wel van 's morgens 5 uur tot 's avonds 10 der/brugwachter Hubertus de Koning, die in 1923 werd opgevolgd door zijn K'aas. De houten draaibrug deed diens tot 1925, toen hij werd vervan gen door een stalen draaibrug met Klaas de Koning als brug wachter/tolgaarder en vana 1927, toen de tol dag en nach en ook op zondag bezet worden met diens broer Co de Koning als hulp. Beiden werk ten toen zeven dagen per week 12 uur. juli 1946 tot 14 november 1953 voor auto's 1.250.000 bonnen werden afgegeven 10 ct. en 145.000 k 5 ct. voor motorrijwie len, paard en wagens; in het jaar van opheffing passeerden per dag ongeveer 1000 betalende auto's de tol. Tolgaar- De opheffing van de to'. leek ogen- sinds 1908 &chijnlijk een strop voor de ge meente, die de opbrengst van ±f 22.000,- ging missen; boven dien moest de gemeente aan de provincie een jaarlijkse bijdra ge in de kosten van 't onder houd van de nieuwe provinciale weg betalen. Daar stond echter tegenover dat de gemeentelijke wegen minder zwaar werden belast en dat de bediening en het onderhoud van de brug nu voor rekening van de provin.ie kwamen; de beide de Konings kwamen in provinciale dienst. De nieuwe brug over de Drecht, die vrijdag officieel wordt geopend vincie kwamen. Voor de vervangende brug werd gekozen het type ophaalbrug zolder kelder, aangezien het maken van een bouwkuip mid den in het dorp tussen de be bouwing niet goed mogelijk zou zijn. Daarvoor zou ook de door- En deze kortere bouwtijd was weer van belang voor het ver keer door de dorpskom van Lei muiden. De nieuwe brug moest immers weer op dezelfde plaats als de oude brug worden ge bouwd, zij het met grotere breedte-afmetingen de W. v. den gestremd. Voor het autoverkeer bestond de mogelijkheid gebruik te maken van de provinciale weg no. 7, voor het brede en zware land- bouwverkeer werd een aantal noodmaatregelen getroffen, te weten een zwaarder pontveer de nieuwe ophaalbrug bracht de noodzaak mee oen schuur te slopen en een langs de Willem v. d, Veldenweg gelegen boc- zemsloot gedeeltelijk te dempen. De daarvoor nodige grondaan kopen c.a. werden door de ge meente Leimuiden verzorgd en Door de toename van het verkeer Met de overname van de brug werd de opbrengst van de steeds groter. Daarom besloot de gemeente de tol niet meer te verpachten, maar deze in eigen beheer te houden, zodat de op brengst vanaf 1 april 1929 aan de gemeente-kas verviel. Klaas do Koning kwam in dienst'van de gemeente, ziin broer Co door de provincie nam zij plichtingen op zich ten aanzien van toekomstige vernieuwing van de brug. Vandaar dat toen de stalen draaibrug dermate slecht was geworden dat tot vervanging moest worden over gegaan, de kosten daarvan ge heel voor rekening van de pro- vaartwijdte zo moeten w.w.den verkleind, dut de schee ir.rt op de Drecht grotendeels worden ges'r d. terwijl e doorstroming van Rijnland boe zem ernstig zou worden ge schaad. Ook zou de bouw van een basculebrug meer tijd vor deren dan voor een ophaalbrug nodig zou zijn. d. Veldenweg kon piet.worden verlegd. Dit bete' or.c'c, dut de oude brug moest orden afge broken, voor net de bouw van de nieuwe kon worden begon nen, hetgeen inhield dat alle verkeer door Leimuiden ter plaatse van de kruising van de Drecht behalve voor Voetgan gers en fietsers wel moest wor- over de Oude Wcter'.ig en via vergunning beperkte toestem ming gebruik te ma' en van de autoweg. Eén en air'cr hleid ui teraard in dat de bouwtijd zo kort mogelijk moest zijn, opdat de moeilijkheden voor het ver keer zoveel mogelijk zouden worden beperkt. De grotere breedte-afmeting van betaald, waarbij tegelijkertijd een beperkte sanering van de omgeving van de brug kon wor den doorgevoerd Ook werd door de gemeente mot financië le hulp vun do provincie via het fonds voor de quartaire wegen de oo de brug aansluitende Wil lem v d. Veldenweg gerecon strueerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5