-Projectgroep gaat plan voor Haver- en Gorte- buurt voorbereiden LEZING OVER TAALARMOEDE Rapport burgemeesterswoning wacht op juridische adviezen Raadslid tegen dure eeuwfeest viering van de universiteit stad W. Drees in Stadsgehoorzaal Voerman exposeert in Burgers Schip van „Kom over de Brug1'' in Alphen en Leiden Breestraat- dehat in t Praetiiuvs DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT laaj heel korte termijn moeten ver anderen om aan de meest ur gente eisen te kunnen voldoen. Dit moeten we zien in te passen portefeuilles beheert, maar laat zijn collega die met brandweer zaken is belast ook eens wat zeggen". andere plannen die we heo- De voorzitter ging op die sugge- I (Van onze raadsverslaggever) I LEIDEN Het gloeiend met elkaar eens zijn en dan toch nog ruim 3 uur lang over de zaak praten, iets dergelijks be hoort tot de kwaliteiten van de Leidse gemeenteraad. Vooral en I als de publieke tribune afge stampt is en het nog maar twee i dagen voor de verkiezingen is. .,,1 Dit lot trof gisteravond de Ha- 'j ver- en Gortebuurt. Mevrouw Kerling (PvdA) mocht over een bestemmingsplan voor deze I buurt een interpellatie houden. Daarbij diende zij een voorstel in, dat met algemene stemmen (33 tegen 0) werd aangenomen, Èr zal een projectgroep worden t I ingesteld waarin de buurtbewo ners vertegenwoordigd zijn, wel ke groep zich gaat buigen over een bestemmings- of verbete ringsplan voor liet gebied tussen Levendaal en Plantsoen, waarin een deel van de (opgeknapte) huizen kan blijven staan De projectgroep krijgt als richtlijn mee, dat het gebied ten oosten van de Kraaierstraat woonge bied moet blijven. „Zolang er geen plan is, blijft het romme len in zo'n buurt met al die pakhuizen", aldus mevrouw Kerling. De tribune was gisteravond am per groot genoeg óm alle Ha ver- en Gortbewoners, goedlach se vrouwen en hun collectie spandoeken en borden te kun nen herbergen: „Het wordt ons te gortig" was er weer met de grijze enge speelgoedrat, „Geen zakken op mijn hoek", „Onze wijk geen rottend lijk" en meer van dergelijke informatie. Er waren speelgoedtoetertjes en belletjes en het gereserveerd staande gelaat van de eerste magistraat, burgemeester Vis. Alles wees op een onderhoudend Bi. avondje, een Haver- en Gort show ten bate van bewoonbare i huizen. De heer Vis nam met een zijn maatrege'en: „Dat ge toeter moet onmiddellijk uit zijn, anders wordt de tribune subiet ontruimd; ik kan niet na gaan wie toetert De tribune heeft zich werkelijk keurg ge houden, ook al omdat de burge meester nu en dan bij een ople ving van de belangstelling „echt hoor" naar boven riep. Wethouder Kret deelde mede, dat de eerste aflevering van een uit drie delen bestaand rapport van de afdeling ESS op de pers staat, het tweede deel moet nog in B en W worden besproken en het derde volgt over enkele maanden; „de zaak was ingrij pender dan we dachten", zei de neer Kret, „van de feitelijke bouwtechnische toestand in de wijk is veel bekend, maar niet over de toekomstige bestem ming ervan. De sociografische situatie heeft zich de laatste zes jaar en na alle gehouden onder zoeken gewijzigd". De realiseer- De heer Cornelissens (KVP) baarheid van een goed plan is noemde de voorstellen van me- een moeilijke zaak, het is een vrouw Kerling constructief, onderdeel van één grote op- „maar er zijn dingen die op dracht binnen het kader van een structuurplan voor de slad.. We moeten niet te gauw ver wachtingen wekken, meende de wethouder. DR. W. DREES JR iu ook de stem van zijn vader LEIDEN „Door een relatieve verschuiving van het gemeente budget, kunnen de specifiek Leidse problemen worden opge lost". Dit was de conclusie, die lijsttrekker van DS 70 dr. Wil lem Drees gisteravond in de Stad gehoorzaal uitsprak naar aanleiding van een vraag uit de zaal. Zelf bekende de cx-minsi- ter van verkeer en waterstaat weinig af te weten van de Leid se problemen. „Sinds ik weer gewoon kamerwerk doe, ben ik Natuurlijk kwamen ook de proble- me vooral gaan toeleggen op men rond de motor- en rijtui- woningbouw". gen belasting en het openbaar vervoer aan de orde. De heer Naar aanleiding van de kabinets- Drees: „Het autobezit is geen crisis zei de heer Drees: „In probleem. Je kunt moeilijk zeg- het jaar 2004 zal de opvolger gen dat vrouwen niet in auto's van L. de Jong wel een boek schrijven over „De zomer 1972" waarin ieder kan lezen hoe de vork in de steel zat. Hier wil ik er wel iets over zeggen. De Brauw en ik hadden het afgelo pen jaar tot een maximum be zuinigd. Toen kwam de minister van financiën met nog meer be zuinigingen voor het jaar 1973, terwijl er van tevoren al een sluitende afspraak gemaakt mogen rijden (hilariteit) of mensen'onder de 25 jaar. We moeten het autogebruik beper ken maar dan wel op plaatsen waar dat nodig is. Zoals bij voorbeeld in de natuurgebieden en in de binnensteden". ben. De tijd dringt, bij deze dringende noden". Mevrouw Van Seters (PvdA) laakte het uitblijven van ge meentelijke reacties op verzoe ken uit de buurt: „Er zijn brandveiligheidsmaatregelen toegezegd, maar er is nog niets gebeurd. Autowrakken worden niet verwijderd, al weken lang wordt er een actie gevoerd te gen de plastic zakken met be- i trekking tot het verkeerspro bleem, maar de gemeente houat er de mond over. De buurt voelt zich in de steek gelaten". Me vrouw v.d. Blom (CPN) wilde de w'jk bewoonbaar houden tot dat het bestemmingsplan er is: ,,Wt hebben als gemeentebe stuur daar een grote verant woordelijkheid; als er weer iets met brand gebeurt is de ramp niet te overzien" Ze wees er op, dat de mensen daar niet zijn gaan wonen omdat ze het zo'n mooie buurt vonden, „voor al jonge mensen zijn hier ide- lijk het slachtoffer van de wo ningnood", zei mevr. v.d. Blom, die pleitte voor het vuil ophalen door kleine karretjes, zoals dit ook in de Groenoordhal door de gemeentereiniging gebeurt. Ook de heer Zunderman (DS'70) vroeg om spoedige maatrege len: „sluit de pakhuizen die het brandgevaar groter maken" Leendert Jonker (PvdA), z'n laatste avond nis raadslid meemaakte, was politiek waak zaam: „Zunderman en Cornelis sens hebben in de gemengde commissievergadering op 19 ok tober geen woord gesproken en nu opeens wel. Maar ja, woens dag zijn de verkiezingen al". Wat de pakhuizen betreft, meen de wethouder Kret, dat juri disch waterdicht geopereerd moet worden als pakhuisbezit- ters zich verzetten tegen contro le door de brandweer: „ook een pakhuiseigenaar heeft een recht". KVP-leider Driessen vond het fijn, dat Kret „alle stie in en vertelde, dat de helft van de pakhuizen door de brandweer is betreden. Eén ge bruiker heeft een aanschrijving ontvangen tot verwijdering van brandbare spullen. Men zal trachten een lijst van eigenaren samen te stellen om een „schouw" te kunnen verwezen lijken. Wethouder Lijten had een bedenkelijk hoofd in het te voet laten ophalen van vuilnis zakken door personeel" van de reiniging: „we hebben er te weinig mensen voor, de psychi sche belasting wordt te groot, er zijn veel zieken, het is stress-achtig werk op het ogen blik. De reinigers en chauffeurs doen meer dan ze moeten Rommelen met verkiezingen doen". De heer Lijten had laten becijferen, dat gemiddeld twee keer per week de omgeving van de Gortestraat met de hand wordt geveegd, omdat d<- veeg- auto's er niet in kunnen. De mo gelijkheid van karretjes zou hij mei de directeur van dc- Reini ging bespreken, die De heer Verboom (PvdA) had zich een tijdlang kunnen inhou den, maar toen moest hij toch wel even politieke munt slaan uit het feit dat andere dan zijn fractie thans opeens begaan zijn met het lot van de omstreden buurt. Als een profeet riep hij uit: „Vergis u niet: we gaan naar de verkiezingen. Sticht een sociale maatschappij!" Het pu bliek was opgetogen. „Stem links", vulde mevrouw v.d. Blom zachtmoedig aan, „maar dan echt links". „Ja, ja", schamperde Verboom, „maar dan toch niet de CPN". De heer Cornelissens kon „plechtig be vestigen", dat wat de heer Ver boom over de noden van de be woners van de stad had gezegd zijn volledige instemming had: „er is een kader van wettige mogelijkheden om binnen korte termijn iets te doen". Hij stelde voor, regelmatig deze wijk in de betreffende commissies te be handelen en de mensen uit de buurt te laten zeggen welke pro blemen het meest klemmend zijn. „Dat gebeurt dan ook wel, als de projectcommissie een maal draait", beloofde wethou der Kret. De heer Driessen trof PAK-voor- zitter In 't Veld diep in zijn ge voelens door te zeggen, dat de PvdA niet actief was geweest voor de Haver- en Gorte-buurt tijdens de gemengde commissie vergadering: „twee PvdA-ers j waren toen afwezig". „Een leu gen, leugen", riep In 't Veld, maar het verslag van de verga- j dering gaf Driessen gelijk. Op i zo'n moment denk je dan: men sen, mensen, wat wordt die keu ze moeilijk, morgen. Wethouder Kret, die het eerder op de avond niet zo goed zag zitten met die projectgroep (omdat er 1 ook reeds zwaar belaste ambte naren in moeten), achtte ten slotte „alle mogelijkheden aan wezig om met zo'n projectgroep te starten". Het aangenomen voorstel Kerling c.s. werd met gejuich en gebel begroet, alvo rens men enigszins getroost Ha ver- en Gort-waarts trok. LEIDEN De leden van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel depar tement Lelden komen op G december in Klein Minerva bij een voor een ledenvergadering. Aansluitend op deze vergadering wordt een lunchbijeenkomst ge houden. Gastspreker is dr. F. A. Hoogendijk, hoofdredacteur van Elzeviers Magazine, die als uit gangspunt voor het gesprek de stelling lanceert „Het bedrijfsle ven en politiek Den Haag ken nen elkaar te weinig". Hetgeen LEIDEN Van vandaag tot 31 uur, zaterdag en zondag vanaf december exposeert schilder-fo- 14 uur. tograaf Floor Voerman in socië- Voermans schilderijen kenmerken teit Burgers, Burgsteeg 2a. De zich door de afbeeldingen van openingstijden zijn van 16 tot 01 mooie mannen en vrouwen, dui- delijk herkenbaar door de na drukkelijke contouren. In deze realiteit en het schema van licht en donker herkent men de fotograaf in de schilder. Floor Voerman gebruikt zachte kleuren, haast zoetelijke pas tels, zoals de Amerikaan Lich- tenstein. Een eventuele dreigen de saaiheid van al te strakken lijnen en al te lichte kleuren wordt telkens doorbroken door een schijnbaar overbodig detail vaak in het centrum van het schilderij. Floor Voerman be wijst daarmee een harmonisch kunstenaar te zijn. LEIDEN Voor een groot deel van de Leidse gemeenteraad was het gisteravond alleszins redelijk, dat het rapport van de Commissie voor de Rekeningen inzake de ambtswoning van de burgemeester integraal werd aanvaard. PSP-er Amptmeijer stond erop, dat een beslissing werd genomen. Toen het er naar uitzag, dat de zaak niet in een paar woorden kon worden afgedaan verliet de heer Vis de raadzaal (als degene die het huls bewoont) en liet de leiding aan „loco" Harmsen over die wel de ambtsketen maar niet de burgemeestersstoel wilde „warmhouden" en daarom maar op z'n eigen plaats bleef zitten. De heer Harmsen kwam meteen met een voorstel om een beslissing over het rapport op de langere baan te schuiven. „Een aantal rechtsvragen in het rapport is onvoldoende behan deld", was de mening van de wethouders in het college; „we willen eerst nadere juridische adviezen inwinnen om die in een nota te kunnen vastleggen. Daarna kan de raad dan op za kelijke gronden over het rap port beslissen", stelde wethou der Harmsen. Amptmeijer hield vast aan directe behandeling: „dat is fair tegen over de oude burgemeester (Van der Willigen), het is toch al steeds een zaak van uitstel en afstel geweest". Voorzitter Harmsen dacht, dat de heer LEIDEN Vanavond wordt in Augustinus, Rapenburg 24, een avond gehouden over het ver schijnsel „Taalarmoede" en wat daaraan gedaan kan worden, aanvang 20 uur. De heer R. Gerstel, zal een lezing houden over het onderwerp en de discussie na afloop leiden. Leden van de Augustinus-bijles- dienst in de Kooiwijk zullen aanwezig zijn om duidelijk te maken welke taal-armoede-pro- blemen zij tegen komen en hoe zij deze trachten op te lossen. „Taalarmoede" is het verschijn sel dat kinderen uit sociaal ach tergestelde milieus een veel kleinere woordenschat hebben, dan 'kinderen uit meer welge stelde milieus. Hierdoor zijn de kansen in de maatschappij voor een kind uit de laatste groep aanzienlijk veel groter dan een kind met taalarmoede. Door een aantal Amerikaanse psychologen is een „Taalcom- pensatieprogramma" ontwor pen, waardoor de woordenschat van kinderen vergroot kan wor den. Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v.d. Water, waar u de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals u weet ..altijd voor deliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - briljant. Eigen ateliers, waardoor prima vakservice. Doe er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. Van der Willigen niet gebaat zou zijn bij een haastig besluit van de raad over een rapport, waarin de oud-burgemeester on der „morele dwang" wordt ge plaatst alsnog 3000 gulden aan onderhoudskosten te betalen. In 't Veld, die meende dat de com missie de feiten voor en te na had bekeken, wilde eventueel wel met het uitstel akkoord gaan, maar vroeg niettemin de heer Harmsen waar de juridi sche schoen wrong. Ook kolonel b.d. Wessels (VVD) stelde er prijs op te verklaren, „dat deze aan alle politieke kanten zo stinkende en ruikende zaak" in de commissie in volledige zui verheid en glashelder is behan deld". Behandeling van het rap port werd (enige raadsleden stemden tegen) niettemin uitge steld. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met een voor stel van B en W om te verkla ren, dat de vaststelling van een bestemmingsplan c.q. de herzie ning van geldende bestem mingsplannen wordt voorbereid voor het gebied tussen de He rengracht, Haven, Zijlsingel en Nieuwe Rijn. Ook stond de raad achter een voorstel van me vrouw Kerling c.s. om het ont- werp-bestemmingsplan in twee fasen te doen plaatsvinden, waarbij aan het eind van de eerste fase door de raad een be sluit wordt genomen over het programma van eisen, en aan het eind van de tweede fase over het ontwerp-bestemmings- plan. In het programma van ei sen moeten op zijn minst voor komen uitspraken uit „Pro grammatische overwegingen ten aanzien van bestemmingen in het Herengracht-Zijlsingelge- bied" van ESS, en voorts plaats en aantal van de te handhaven bruggen en grachten, plaats en karakter van de hoofdwegen, de parkeerplaatsen en de omvang van het in de wijk toe te laten verkeer, de plaats van de woon gebieden, en de z.g. „harde ele menten". De raad ging ook mee met het preadvies m.b.t. de uitvoering van de motie-Jonker c.s. inzake het experimenteerproject van de universitaire Werkgroep Milieu beheer voor het vervoer in het gebied Den HaagLeiden. Meer moeite gaf het voorstel over uit te voeren werken in het bestem mingsplan Meerburgerpolder, waarbij PvdA-er Waal meende, dat door het niet realiseren van een aantal voorzieningen er wel geld zou overblijven voor wijk- voorzieningen, zoals het stichten van een wijkcentrum in de Ri vierenwijk in overleg met de De woning van burgemeester Vis aan de Witte Singel bewoners. Hij maakte daar een amendement van, dat met 11 te gen 10 stemmen werd verwor pen. Het werd om 1 uur van nacht nog even ingewikkeld doen. De heer Kret zei, dat men nog helemaal niet wist of er een potje werd overgehouden: „de wijk heeft ook een betere aan sluiting op de Hoge Rijndijk no dig en scholen". Waal stelde voor het beschikbare bedrag van ruim 108.000 gulden voor aansluiting van de Lekstraat op de Hoge Rijndijk aan te houden en deze reservering te doen plaatsvinden in overleg met de bewoners. Ook dit voorstel werd door de min of meer wakkere bestuurders, voor zover nog aanwezig, verworpen met 12 te gen 9 stemmen. Met het voorstel van B en W ging men akkoord. Er kwam nog een voorstel tot wijziging van de gemeentebe groting voor '71 door, maar Van Dam (PvdA) was tegen het be drag daarin van 34.000 gulden, benodigd voor het creëren van een zesde wethouderskamer ten stadhuize (voor wethouder Lij ten); dit voorstel was nooit in de commissie geweest. Bij amendement wilde hij dit be drag eruit lichten, maar de raad verzette zich daar met 12 tegen 9 stemmen tegen. Wethou der Duyverman was tot midder nacht jarig geweest, hij kreeg verlate felicitaties. Tegen half twee werd afscheid genomen van Jonker, die ruim twee jaar de gemeente als zodanig had gediend. Vooral verkeerszaken hadden zijn bijzondere belang stelling en deskundigheid. De burgemeester overhandigde hem de presse-papier. „Sinds ik hier burgemeester ben wordt de beëdiging van de heer A. H. Wepster (Jonkers opvolger in de raad) mijn 7c installatiedaad in de Leidse raad. Dit grote, ook elders voorkomende, ver loop is niet ten voordele van een goed functioneren van de raad", aldus de heer Vis. ALPHEN/LEIDEN Op 8 de cember zal het schip ,Kom over de Brug' een bezoek brengen aan Alphen aan den Rijn, ligplaats Rijnkade bij de Alphense Brug. Op 9 en 10 december zal de boot in hel Galgewater In Lelden lig gen. Het schip maakt in het kader van de actie van de geza menlijke Protestantse en Ka tholieke kerken een informa tie-vaart door Nederland. Het programma begint, zo wel in Alphen als in Lelden, om 10 uur met een koffie- uurtje. Tevens gaat op het bovendek de .Informatiewin- kel' open, verzorgd door het Boekencentrum NV. Een ruime keus van boeken, tijd schriften en brochures is aanwezig en verkrijgbaar. Eveneens om 10 uur start de. eerste voorstelling van de drie-schermen-projectie „Mensen, mensen, medemen- De film wil een inzicht geven in de problematiek van de derde wereld en de rol die de kerken overzee bij de op lossing van kunnen spelen. Verdere voorstellingen begin nen op elk heel uur tot en met 21 uur. Twee gastheren zijn voortdu rend aanwezig om aan alle belangstellenden inlichtingen te geven. De informatie ein digt om 22.30 uur. Groepen kunnen 's morgens plaatsen reserverun voor een bezoek later op de dag. De tweede ligdag in Leiden (10 december) is speciua! ge richt op de jeugd. LEIDEN Brecstraat open of Breestraat dicht? Die vraag komt aan de orde op de eerst volgende gespreksavond in ,,'t Praethuys", op donderdag 30 no vember a.s. Het debat zal gaan tussen de heer Kret, wethouder van Stadsontwikkeling en ver keer, en Willem van Rooijcn, „Binnenstadsopposant", De sfeer In Leider hangt niet al leen van het al dan niet afslui ten van de Breestraat af, Manr het gevaar dreigt dat de „Brcc- straut-affaire" gaat bijdragen aan de opvatting dat in Luiden alles mislukt. Zelfs hel afsluiten van één straat. Hebben nieuwe ringwegen wel nut voor dc stud, wanneer nog niet bewezen is dat ze het verkeer door de Brecstruat ook zullen ontlasten en er een grote kans bestaat, dat de verkeersdrukte in de bin nenstad er alleen maar door toeneemt, Kan het beschikbure geld dan niet beter besteed wor den aan het tegengaan van de verkrotting, als de stedebouwers het er bijna allen over eens zijn, dat de oude stad toch niet kan worden aangepast uun het moderne autogebruik? Vele van deze vragen zijn in de raad en in ingezonden stukken aan de kranten bij herhaling ge steld. Maar zolang het antwoord nog aanleiding geeft tot nieuwe bezinning, is het nuttig zich in een nieuw gesprek tc oriënte ren. Zolang er niets gebeurt, is Leiden Immers ook geen plezieri ge stad meer? LEIDEN Raadslid Jonker (PvdA) heeft in schriftelijke vragen aan B. cn W. gevraagd om een stellingname In de kwestie van het In 1975 te vieren eeuwfeest van dc Leidse universiteit dat 55U.000 gul den moet gaan kosten. De heer Jonker vraagt zich af, of het college geen stappen kan onder nemen om een dergelijk uitbundig strooien met geld in een arme stad als Leiden tegen te gaan, bijvoorbeeld door het snel tot stand brengen van een overlegorgaan tussen de gemeente en de universi teit. Van een dergelijk overlegorgaan is reeds lange tijd sprake. Jonker schrijft in een toelichting: „In de globale kostenberaming is slechts één post van 5.000 gulden opgenomen die gericht is op de stad (prijsvraag middelbare schooljeugd.) Bovendien raamt men pro memorie een subsidie van de gemeente. „Dc ivoren toren van de „civitas academia" richt zich ook na 400 jaar nog voornamelijk naar binnen", aldus Jonker.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3