Sies Wever wacht al twee jaar op „de grote kans" [JUSTITIE ONTDEKT j TOTOZWENDEL Ajax9 tweede doelman accepteert situatie STEFAN KOVACS WIL VROEGTIJDIG WETEN AJAX WIL RUIMTE VOOR SPELEN VAN MEER CLUBDUELS DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT j OF HIJ MAG BLIJVEN de vakantie van Ste fan Kovacs begint, hij vertrekt de twee de helft van decem ber naar Roemenië, zal Ajax met zijn trainer praten over verlenging van diens contract. De avereen- komst tussen Ajax en de Roemeense trai ner loopt af aan het einde van dit seizoen. Het is volgens voorzit ter Van Praag niet zeker dat er al met een een beslissing zal worden genomen. „Maar", vertelde hij, „wij vinden het in het belang van beide mm ^'198 rlfl v fö&f. I Wm» dat ik daarop in ga. Ajax heeft wat mij betreft prioriteit ten opzichte van alle an dere mogelijkheden die mij zijn voorge houden. Er zijn mij aanbiedingen gedaan onder meer uit Frankrijk en Brazi lië. Zou ik langer in Neder land blijven dan twee jaar dan wil ik mij intensief gaan bezig houden met wat er achter het eerste elf tal komt. Wanneer je maar twee jaar bij een club bent, is eerst je taak de re deze zaak te praten". Groot aantal den. Dan ben je als het ware een binnen- huisarchitekt. die voor de verfraaiing Kovacs wil zijn vakan- tie in Roemenië ge- geleverde huis. Een interim-trainer, die zoeken of hij toe- stemming krijgt lan- i. ger buiten rijn va na een periode van aanpassing en ge wenning niet of nau- derland te blijven i ddn de periode van twee jaar waar hij bouw toekomt. Blijf je langer dan heb je nu aan bezig is. Hij t wil niet in de Jezek- situatie geplaatst tefan Kovacs wil niet in de situatie geraken woording voor het fundament waar het worden, die na een eindeloze reeks tele- grammen, telefoon gesprekken en reizen 'naar Tsjechoslowa- *kije leidde tot het te- rugroepen van de 'coach en een functie -als trainer in diens ♦geboorteland. Bonds vorige competitie bevond. Hij wil snel zeker heid hebben of hij langer uit zijn land mag weg. blijven. voor de wedstrijd „Ik heb bovendien", hebben wij urenlang vervolgde Kovacs, zitten praten en hij „een groot aantal an- bood mij die baan dere aanbiedingen, aan. Ik was er niet In de zomer, aan het enthousiast voor. begin van het tweede Hebben de spelers ook inspraak bij de be noeming van trainer voor de periode na het einde van dit sei zoen? Johan Cruijff aanvoerder en tevens contactman tussen spelers en bestuur nu coach is niet het eer- liste verlangen van ♦Kovacs.. „In Sofia", ♦zei Kovacs gister middag, „was de ♦voorzitter van de ♦Roemeense voetbal- 'fbond mij komen op doeken. Op de avond Zulk werk heb ik al seizoen hier, vroeg een hele tijd gedaan. Ajax of ik twee jaar Ik ga veel liever langer wilde blijven, naar een vereniging, (Van Praag: „Daar naar mijn oude club van kan ik mij niets Steaua Rosso bij- herinneren"). Er zijn voorbeeld als leider ook al twee andere van de uitgebreide clubs uit Nederland staf van trainers". bij mij geweest, de spelersraad niet meer bestaat, denkt wel dat er met de spelers overleg zal worden gepleegd. „In dit geval zal ik na tuurlijk zeggen wat de mening van de spelers is". Rf&s In nluekt bij pa locjie wordt i Van onze correspondent PARI&S In Frankrijk is een nieuw schandaal paardenrennen. Een zekere Bernard door de politie gezocht, omdat hij kant heeft gezien in de laatste tien jaar goedge lovige lieden voor tien miljoen frank op te lichten. Hij hfid een maatschappij opgericht die France Tietce heette, gevestigd in Cagnes-sur-Mer in het dep|rtement van de Var, waar volgens hem de justitie meer sliep dan wakker was. Aan 40.000 meien stuurde hij een prospectus waarin stond datjjn de afgelopen tien jaar dankzij een modern rekqnstelsel grote bedragen met paardenrennen warjn verdiend. Men kon zich abonneren voor driejmaanden, zes maanden en een heel jaar. De prijken van het abonnement waren respectieve lijk.450. 650 en 900 frank. Zelf bleef Roche na tuurlijk buiten schot. Op zijn kantoor kwam hij nooit, maar wel reed hij in een peperdure slee langs hotels en restaurants van de Middellandse zeekust. Hij had een stroman in dienst, Francis Derouault, die het archief bijhield en alle post in ontvangst nam. Drie weken na het verzenden van de prospecti was al een bedrag van 85.000 frank bij elkaar. De post was zo omvangrijk dat het postkantoor de brieven niet meer wilde be zorgen, maar tot Derouault het verzoek richtte om de zakken zelf te komen halen. Aan de abon nees werd de plechtige verzekering gegeven dat zij hun geld terug zouden krijgen als er niet ge noeg gewonnen werd. Derouault werd enkele dagen geleden gearresteerd toen hij bij het postkantoor een groot bedrag aan geld en brieven met cheques kwam halen. De justitie die in werkelijkheid in het geheel niet sliep, had argwaan gekregen omdat voorspellin gen ver uitslagen van paardenrennen in vele ge vallen precies dezelfde waren als een. jaar gele den. Derouault bekende bij zijn arrestatie dat hij van paarden geen syllabe verstand had. maar een stroman was in handen van Roche, aan wie 80 procent van het binnengekomen geld moest worden afgedragen. AMSTERDAM Toen ruim twee jaar geleden voor Heinz Stuy eindelijk de weg naar het doel van Ajax' elitegroep vrij was gekomen na het vertrek van Gert Bals, brak voor Sies Wever de periode van „wachten op de grote kans" aan. Een periode die inmiddels 2l/2 seizoen heeft geduurd. En ook morgenavond, als Ajax zich definitief van CSKA Sofia probeert te ontdoen, zal Sies Wever, zeer onvoorziene omstandigheden voorbehouden, weer op de bank met wisselspelers zitten. Voor hem hoeft het allemaal niet zo moeilijk te gaan. Wever: ..wedstrijdzenuwen? Eerlijk, ik heb er nooit last van gehad. Tenminste, in de vorm van be paalde symptomen of iets der gelijks. Als ik zenuwen heb, dan merk ik er zelf in ieder geval niets van. Op het gebied van bijgeloof ben ik helemaal brand schoon. Ik heb een keeperspet je. een lor van een ding, dat ik al een jaar of tien altijd bij me heb. Na die wedstrijd met het amateur elftal in Italië kon ik die pet aan een Italiaan verko pen voor duizend gulden. Maar ik heb het mooi niet gedaan". BERT BREVOORD. ,,Och, daar wen je wel aan", lacht Sies Wever zonder een spoor van cynisme. Wie er ook een probleem maakt van zijn positie als reservedoelman, Sies Wever zelf in geen geval. „Ik accepteer de situatie zoals die is. Het is ook echt niet zo dat ik op de bank ga zitten met de ge dachte van: zo, en nou maar zien wat er van komt. Nee, ik leef intens met het gebeuren op het veld mee. Trouwens, dat wordt gewoon van me ver wacht. Want stel je voor dat er iets met Heinz gebeurt, dan moet ik er toch in. En dan is het noodzakelijk dat je daar vooral geestelijk helemaal op bent voorbereid. Ik weet wel van andere reserve-keepers dat ze met het zweet in de handen zitten als ze er alleen maar aan denken dat ze moeten invallen. Dat heb ik helemaal niet. Ik ben me van mijn verantwoorde lijkheid bewust als ik die krijg. Het zou onsportief zijn tegen over de andere spelers en te genover de hele club als ik niet of niet goed voorbereid het veld in zou moeten". Liever Natuurlijk staat Sies Wever liever in het doel dan dat hij op de bank toekijkt hoe zijn medespe lers het er van af brengen. We ver: „Natuurlijk denk ik wel eens dat ik bij een andere ere divisieclub misschien wel in het eerste elftal zou staan, maar ik heb een vrouw en kind waar voor ik moet zorgen. En finan cieel zit ik hier bij Ajax natuur lijk niet slecht. Als je vrijgezel bent denk je mis schien wat gemakkelijker over dat soort dingen, maar met een gezin achter je loop je liever geen risico's. Sies Wever (25) verhuisde onlangs van Amsterdam naar Kromme nie, waar hij een huis kocht. „Zuiver als investering. Ook weer met het oog op de toe komst. Of die toekomst nog lang bij Ajax ligt weet ik niet. In ieder geval heb ik een con tract tot en met het volgende seizoen". Plotseling In de zomer van 1970 dook de naam van Sies Wever vrij plot seling op in het lijstje van con tractspelers van Ajax. Tot het moment waarop Ajax erin slaagde de talentvolle doelman aan zich te binden, was Sies Wever een zeer gewaardeerde laatste man bij de amateurver eniging sportclub Assen. Een beetje triest constateert de volbloed-Drent dat het na zijn vertrek niet best is gegaan met zijn oude club. „Toen ik door Ajax werd gekocht hadden we er een schitterend seizoen op zitten in de eerste klasse. Op twee punten na werden we kam pioen. Het is rot, maar toen ik wegging bleef er eigenlijk geen keeper over bij sportclub Assen. Op het ogenblik speelt de ploeg in de derde klasse". Niet alleen bij sportclub Assen speelde Sies Wever zich in de belangstelling van diverse prof clubs. Hij deed dat vooral in het Nederlands amateur elftal, waarmee hij in het voorjaar van 1970 uitkwam in de eindron den van het Europees kam pioenschap voor amateurs in Italië. Nederland speelde daarin na ver lenging met 1-1 gelijk tegen Spanje, maar verloor de nood zakelijk geworden beslissings wedstrijd met 2-1. In die eerste finalewedstrijd steeg Sies Wever naar grote hoogte. „Dat was de beste wedstrijd die ik ooit speel de. Ik kon alles. En die wed strijd kwam op een gunstig mo ment, want daardoor werd de belangstelling van de kant van de betaalde clubs nog groter". Aanpassen Voor Sies Wever werd het dus Ajax. „Moeite om me aan te passen in Amsterdam heb ik niet gehad. Het aanpassen bij Ajax ging wat moeilijker. Ik ging er eerlijk gezegd een beet je te optimistisch naar toe. Maar die instelling heeft Mi- chels er snel uit weten te krij gen". De in Assen en de Nederlandse amateurselectie hoog geprezen doelman kwam met een forse klap terug in de werkelijkheid. Hij is Rinus Mlchels er maar wat dankbaar voor. Kansen om zich in het eerste elftal van Ajax te manifesteren heeft Sies Wever tot dusver weinig gehad. „Met een paar vriendschappelij ke wedstrijden meegerekend denk ik. dat ik een keer of acht in het doel heb gestaan. Maar helemaal precies weet ik het niet hoor". Het tekent de instelling van de nuchtere Drent die Sies Wever ondanks ruim twee Amsterdam se jaren in wezen nog altijd is. voorspoedig. Ook zijn haar- FA schaft de status van amateur af LONDEN Het bestuur van de Engelse voetbalbond heeft be sloten de amateurstatus af te schaffen, waardoor betaalde en niet-betaalde voetballers niet meer van elkaar zullen worden onderscheiden. Het bestuur van de Football Asso ciation besloot alle voetballers de status van „speler" te ge ven. nadat men tot de conclusie was gekomen dat de regels ten aanzien van amateurspelers openlijk overtreden worden. Dennis Follows, de secretaris van de bond, zei in een verklaring na afloop dat „het bestuur van mening is, dat aan deze onre glementaire situatie een einde moet komen". In zijn verklaring zei Follows dat oen der gevolgen van deze be slissing was dat het bestuur in tern besprekingen zou houden over de toekomst van interna tionale competities. Volgens Follows werden amateur spelers betaald voor deelname aan amateurwedstrijden, het geen tegen de reglementen is. „Ik heb niets dan het grootste respect voor profvoetballers en ik heb er geen enkel bezwaar tegen dat mensen geld krijgen voor het spelen van voetbal. Waar ik, bezwaar tegen heb is dat mensen betaald worden en daar geen belasting over beta len. Ik hou niet van bedriegers en ik hou niet van oplichterij", zo zei hij. Jaap Edenbaan besmet bij ISU DEVENTER - De I.S.U. heeft de K.N.S.B. laten weten, dat de Amsterdamse ijsbaan de tradi tionele schaatswedstrijden van het Suikertoernool, dat in de cember en januari in Nederland zal worden gehouden, niet mag organiseren. Volgens I.S.U.-af gevaardigde Hennie Roos is de Amsterdamse ijsbaan besmet verklaard wegens de tolerante houding tegenover de prof schaatsers. die vorige maand trainingsfacillteiten hebben ge kregen. Zo stond het elftal van Ajax geprojecteerd in het stadion tussen beide teams. Met enige fantasie zijn daarvan de nam genavond opnieuw tegen de Bulgaren in het veld komen. tie) AMSTERDAM Tij dens een gesprek met mr. Jacques Ho- gewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft het be stuur van Ajax, vori ge week enig be zwaar gemaakt tegen de volgens de Am sterdammers wat te overladen agenda van vriendschappelij ke interlands voor het Nederlands elftal. Voorzitter Jaap van Praag: „Ik wil voor op stellen.dat Ajax zich niet van het Ne derlands elftal afzij dig wenst te houden. Het tegendeel is het geval. Het bestuur en de spelers staan voor honderd procent ach ter het streven om Nederland in de eind ronden van het we reldkampioenschap 1974 in West-Duits- land te krijgen. Wel hebben we gevraagd, of er enige rekening kan worden gehou den met de clubbe langen voor vriend schappelijke duels, waarvan er in het ko mende voorjaar twee op het programma staan. Op 28 maart tegen Oostenrijk en op 2 mei tegen Span je. Vooral die wed strijd tegen Oosten rijk zien wij niet zo erg zitten, ook al om dat het programma voor de spelers van Ajax in maart over bezet is. Op 4 maart spelen we thuis tegen Feyenoord, op 7 maart is de eerste wedstrijd voor de kwartfinale van de Europa Cup en we mogen er toch wel van uitgaan dat we daarbij zullen zijn. Dan op 11 maart FC verse clubs, die Ajax graag op bezoek zou den krijgen. Dat soort wedstrijden is financieel ook bijzon der aantrekkelijk, niet in de laatste plaats voor de spe lers. Maar met een programma zoals wij dat hebben, komt het er doodgewoon niet van". Gewillig Jaap van Praag liet weten dat hij met Ajax meer vriendschappelijke clubwedstrijden wil spelen om daardoor rendement te trekken van de Europese titel. De bestuurders van Ajax vonden bij mr. Hogewoning een ge willig oor. Van Praag: „Hij had alle begrip voor het be zwaar dat wij hebben geopperd. En het wordt straks zo, dat het bestuur van Ajax en de besturen van andere clubs die spe lers ann het Neder lands elftal leveren voor een gesprek worden uitgenodigd. De toezegging is ge daan. dat cr indien mogelijk rekening zal worden gehouden met de clubbelangen. Dat is dit jaar be paald niet zo ge weest". Het Groningen Ajax, op 14 maart de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker. op 18 maart Ajax NAC, 21 maart de tweede kwartfinalewed strijd voor de Euro pa Cup, 25 maart Telstar en dan nog eens op de 28ste die interland tegen Tos- tenrijk. Me dunkt". Overladen Als gevolg van zijn status als Europese topclub zit Ajax vrij wel gedurende het gehele seizoen met een overladen pro gramma. Van Praag: „Maar juist omdat Ajax Euro pees kampioen is. zou het bijzonder aantrekkelijk zijn om die titel te gelde te maken, om het maar eens mooi te zeggen. En dat kan door middel van vriend schappelijke wed strijden tegen sterke Europese tegenstan ders. Er is in diverse landen belangstelling om tegen Ajax te spelen. In Frankrijk. Italië. Spanje en Joe goslavië zijn er dl- meest recente voorbeeld van het niet rekening houden met de belangen van de clubs leverde de KNVB eind augustus, toen een groot aantal Ajacieden werd opge roepen voor de vriendschappelijke interland tegen Tsje- choslowakije in Praag. Die ontmoe ting viel welgeteld een week voor de wedstrijd van Ajax in Buenos Aires te gen de Zuid-Ameri kaanse kampioen In- dependiente. 'en soortgelijk ervr wil het Aijc-bes in de toekomst, Cs het even kan, voor komen. Jonge judoka overleden KROMMENIE (ANP) De der tienjarige Ron Martinus uit Krommenie Is zaterdagmiddag tijdens een judowedstrijd In een sportschool In Znnndljk zo ern stig gewond gerankt dat hij kor te tijd later In het Jullanazle- kenhuls te Zaandam is overle den. Het slachtoffer kwam In zijn wed strijd uit tegen een eveneens dertienjarige jongen. Belden hadden de blauwe band. De Jon ger bleef roerloos op de mat liggen nadat eer wurggreep op hem was uitgevoerd. Het onder zoek naar de doodsoorzaak is nog niet afgesloten. De wedstrij den stonden onder leiding van officiële scheidsrechters. Stadion geeft publiek over verkiezingen informatie (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De toeschou wers bi) de wedstrijd Ajax— CSKA Sofia krijgen morgen avond een unieke service voor geschoteld. Kort voor en na de wedstrijd en in de rust zullen uitslagen van de verkiezingen bekend worden gemaakt. „Ik dacht dat dut een unieke pri meur is in het Nederlands voet bal", aldus voorzitter Jaap van Praag. Het is overigens niet de eerste keer, dat Ajax een Europa Cup ontmoeting speelt op een dug waarop belangrijke verkiezingen worden gehouden. In het voor jaar van 1971 viel de tweede wedstrijd tegen Atletlco Madrid samen met de gemeenteraads verkiezingen. De kaartverkoop van Ajax—CSKA Sofia liep tot gisteren overigens vrij stroef. Er waren ongeveer 25.000 plaatsbewijzen verkocht. Jaap van Praag: „Geen veront rustend verschijnsel. Toen we vorig jaar voor de tweede ronde de thuiswed.trlld tegen Olympl- que Marseille speelden, leek de belangstelling ook niet groot te worden. Toch waren er zo'n 45.000 toeschouwers". Het be stuur van Ajax verwacht, dat morgenavond ook tussen de 40- tf\ 50 duizend toeschouwers in het Olympisch stadion aanwezig zullen zijn. Goedkoop tripje voor SCKA Sofia AMSTERDAM De trip naar Amsterdam wordt voor CSKA So'ia geen dure aan"rtegenheid. De Bulgaarse kam<*" die pas vi middag op Sf' -'">1 aan- k it, Is eregast 'en* een Bh gaarse week. die in Neder land wordt gehouden CSKA So fia logeert dan ook kosteloos lz. een motel in de hoofdjtad.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13