Kerk in Spanje wil herziening van concordaat Pleidooi voor Suriname van Raad van Kerken Reformatie wil geen slaafse r.-k. kerk GEREFORMEERDE SYNODE OVER MENSEN DIE HOMOFIEL ZIJN KORTE METTEN Urujm DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT In Madrid zijn deze week de Spaanse bisschoppen, aarts bisschoppen en kardinalen bijeen om zich te beraden over de plaats die de kerk moet innemen in de huidige maatschappij, met name in de Spaanse samenleving. In de bijeenkomst, die door on geveer tachtig prelaten wordt bijgewoond zal vooral het rapport „De betrekkin gen tussen de kerk en de po litieke maatschappij" een belangrijke rol spelen. Hoewel de inhoud van het rap port niet exact bekend is ge maakt, hebben kerkelijke kringen laten doorschemeren dat het de meeste conclusies bevat van de gezamenlijke bijeenkomst van priesters en bisschoppen van september 1971, waarop de traditionalis tische kringen veel kritiek hadden. In het rapport zou duidelijk naar voren komen Kerk en Wereld dat de kerk niet neutraal kan blijven in politieke en sociale vraagstukken. Het document dringt dan ook aan op herziening van het concordaat van 1953 dat de kerk een bevoorrechte plaats binnen de staat geeft en dat de staat invloed geeft in ker kelijke aangelegenheden. Hoewel het document niet zover gaat dat men geestelijken zou willen verbieden politie ke taken te aanvaarden, zegt het wel dat ,,de apostolische vrijheid van een prelaat bij na noodzakelijkerwijze klei ner wordt, wanneer hij een rol speelt in de politieke in stellingen van de staat". In de loop van de week zal het document worden voorgelegd aan de bisschoppenconferen tie. Deze bestaat in meerder heid uit prelaten, die voor standers zijn van de onaf hankelijkheid van de kerk. Op de laatste dag van zijn „kruistocht voor Christus" in India heeft de Amerikaanse evangelist Billy Graham gedacht, dat de boog niet altijd gespannen kon blijven en een stukje tra vestie opgevoerd. Hij tooide zich met dos en speer van een Naga-krijgsman, hoewel hij er echter geen misverstand over liet bestaan, dat hij een „strijder voor Christus" was en bleef. Alles moet in het werk worden gesteld om binnen de kortst mogelijke tijd in Suriname en de Nederlandse Antillen meer gerechtvaardigde eco nomische en sociale verhou dingen op gang te brengen. Dit moet waar dit mogelijk Is vanuit Nederland worden gestimuleerd en gesteund. De i kerken in Neder land zegt dit in een verkla ring over Suriname en de Ne- derla. dse Antillen met het oog op de komende regerings periode. De raad vindt het gewenst dat een nieuwe rege ring een openlijk onderzoek laat instellen naar de reden en de oorzaak van het feit. dat tot nu toe niet is terecht gekomen van de meest gede tailleerde plannen, die al sinds meer dan tien jaar klaar liggen. De goede ad viezen stapelen zich boven dien op bij de Nederlandse ministeries. De raad van kerken acht bo vendien intensieve voorlich ting nodig om de Nederlan der te leren samenleven met niet-inheemse bevolkings groepen. Er zijn nu zestig tot tachtigduizend Surina- mers en Antillianen in Ne derland. De Raad van Kerken heeft zelf besloten tot Instelling van een werkgroep van Surina- mers en Antillianen om op korte termijn een grondige studie te verrichten. Ook bin nen de kerken bestaat te weinig menselijke interesse. De verklaring van de raad is voorbereid door de sectie So ciale vragen en Pax Christi Nederland na intensieve ont moeting van Surinamers en Antillianen. DS. LANDSMAN: „Als de Romana weer zou te rugvallen tot het oude inte- gralisme, dan vindt men de Reformata weer op dezelfde wijze tegepover zich, als toen deze bekende op te ko men voor „het reformatori sche karakter van staat en volk". „We laten ons niet door een nuntius regeren, maar we willen hier met een kerk te maken hebben, die zich in de Nederlandse samenleving verantwoordelijk weet en met een beroep op het woord van God, zoals dat leeft, die verantwoordelijkheid tracht na te komen. We prefereren een kerk, die niet slaafs af hankelijk is van encyclieken van Rome of van de politiek van de curie. Zo'n kerk zal de Reformata altijd tegenover zich hebben". Aldus reageert ds. F. H. Landsman, de secretaris-ge neraal van de Nederlands Hervormde kerk in een in terview ir. De Bazuin van deze week op bepaalde ont wikkelingen binnen de rooms-katholieke kerk, die tot doel hebben de Neder landse katholieken enigszins tot de orde terug te roepen. „Als we", zo zegt ds. Lands man, „in de Raad van Ker ken met de rooms-katholieke kerk samenwerken, dan wil len we graag een r.k. kerk provincie, die zich van haar opdracht en verantwoorde lijkheid bewust is en ook de ruimte heeft om die te reali- Volgens dr. P. Vriens, secreta ris-generaal van de Neder landse kerkprovincie, heeft er zich de laatste tijd een dui delijke ommezwaai voorge daan in de buitenlandse be richtgeving over Nederland. Hij dit tijdens een lunch journalisten in Parijs. „Volgde men vroeger met grote belangstelling, met een zekere welwillendheid een goed geinformeerd en gedo cumenteerd de ontwikkelin gen binnen de Nederlandse Negatief beeld van Nederland in pers buitenland kerkprovneie, nu is een aan tal publiciteitsmedia steeds meer alleen op sensatie be lust", aldus dr. Vriens. „Waarom komt men zich zelf niet wat meer en beter op de hoogte stellen?", zo vroeg hij zich af. Hij constateerde ook een steeds meer zich afzetten te gen de Nederlandse ontwik kelingen. Hij noemde de stroomversnelling, waarin de kerk van Nederland is ge raakt „een stroomversnel ling, die niet te stoppen is" en toonde met cijfers aan, dat het in Nederland, verge leken met andere landen, be slist niet zo slecht is gesteld als uit sommige buitenlandse persberichten wel eens blijkt. (n een rapport dat dezer dagen op de generale synode van de gereformeerde kerken is besproken stelt een speciale synodale commissie dat be vorderd moet worden dat in de kerkelijke gemeenten en in andere vergaderingen van kerken veel meer dan tot dusver over het vraagstuk van de homofiele naaste moet worden gesproken. De commissie hoopt dat op den duur de homofiele mede mens geheel in de gemeen schap en de kerkelijke ge meente zal worden geïnte greerd. Maar de commissie ls van mening dat geaccep teerd worden minder gemak kelijk zal zijn voor de homo fiele predikant. Onder de huidige theologische studen ten zijn er volgens de com missie homofielen die hopen dat zij na verloop van tijd in kerkelijke gemeenten beroe pen zullen worden. In de synodezitting lichtte dr. M. Zeegers, psychiater in Amsterdam en één van de samenstellers van het rap port toe. dat er in het verle den ten onrechte een beroep is gedaan op de bijbel om de homofilie te veroordelen. De uitleg, die altijd aan de be treffende bijbelteksten werd gegeven, was naar de me- Het rapport „over mensen die homofiel zijn" zal op ruime schaal beschikbaar worden gesteld als „zijnde een goede bijdrage tot de meningsvor ming", zo heeft de gerefor- meede synode besloten. Op een audiëntie voor leden van de bisschoppelijke com missie voor de ecumene uit vijftig landen heeft paus Pau- lus gezegd dat de katholieke kerk thans een „bijna totale" gemeenschap met de ortho doxe kerken heeft bereikt. De paus onderstreepte de zeer grote vorderingen die zijn ge maakt op de weg van de we derzijds begrip en de broe- derljike liefde. I „Geloven-vandaag", dat wordt het centrale thema van de eerste zitting van de pasto rale synode van de Oostduitse bisdommen, die van 22 tot en met 25 maart in de Hofkerk van Dresden wordt gehouden. Het thema is vastgesteld door verschillende vertegenwoordi gers uit de Oostduitse bis dommen, die daartoe in de af gelopen maanden driemaal bijeen zijn geweest in Oost- Berljjn. ft In het jongste nummer van het tijdschrift van de inter nationale beweging „Mannen en vrouwen in de kerk" wordt In een „open brief" bittere teleurstelling uitge sproken over de onlangs in Rome gepubliceerde mdtu proprio's over de diakenwij ding en de lagere ambten in de kerk. „De verleiding is groot om het bijltje erbij neer te gooien en het zoeken aan de basis voort te zetten zonder zich nog iets aan te trekken van de volkomen ou- Amnesty International, de beweging die zich reeds ver schillende jaren Inzet voor mensen die vanwege hun po litieke of religieuze opvatting gevangen zitten, houdt dit jaar weer de gebruikelijke kerstkaartenactie. De kaar ten getekend door Peter Vos worden rond kerstmis onder meer naar gevangenen toe gestuurd. Do prijs van de kaarten bedraagt ƒ2,50 per vijf stuks plus ƒ0,75 porto kosten en zijn te bestellen door overschrijving op giro 454000 t.n.v. Amnesty Inter national Amsterdam met vermelding „Kerstkaarten •72". Amsterdam eert Felix de Nobel AMSTERDAM (ANP) Maan dagmiddag heeft Felix de Nobel uit handen van de Amsterdamse wethouder Brautlgam de zilve ren medaille van de Stad Am sterdam ontvangen voor zijn verdiensten ten behoeve van het Nederlandse muziekleven. Felix de Nobel, in 1907 ir Haar lem geboren, studeerde een jaar bij de pianist en componist Hen drik Andriessen, waarna hij aan het Amsterdamse Conservato rium als hoofdvak piano koos en les ontving van de Weense Martini Autergruber. Ir 1930 be gon hij zijn carrière als solo pianist en begeleider. Felix de Nobel was onder meer pianist van het Concertgebouwquirtet en van het Amsterdamse Ka- mermuziekensemble. Voorts was hij begeleider van zangers met wie hij in binnen- en bui tenland optrad. Na de oorlog werd de kunstenaar bovendien internationaal bekend met de concerten en grammofoonopna men van het door hem opge richte en geleide Nederlandse Kamerkoor. Herhaaldelijk werd hij uitgenodigd als jurylid van de grote koorfestivals in Llan gollen. Arezzo, Spital en Cork. Nu De Nobel op 27 mei jl. 65 jaar is geworden, zal het door hem opgerichte en ruim 30 jaar geleide Nederlandse Kamerkoor volgend seizoen optreden onder zijn nieuwe dirigent Hans van den Hombergh. Burgemeester opent Jubileum tentoonstelling in Pulchri Studio De burgemeester vun Den Hang. Mr. V. G. M. Marijnene zal op zaterdag 2 december te 20,30 uur in Pulchri Studio „Aspekten van 125 jaar beeldende kunst" openen. Dit is de jubileumten toonstelling ter gelegenheid van het 125 jurig bestaan van dit oude Haagse schilderkunstig ge nootschap. De collectie omvat een keuze uit de werken vun overleden kunstenaars die lid waren van Pulchri. Het Amsterdams Toneel zal onder regie van Lodewijk de Boer op voeren „The Family" een to neelfeuilleton in vier delen ge schreven door hemzelf in het HOT-theater te Den Haag op maandag 4 december. Elisabeth Brasseur die een van de meest bekende koren in Frankrijk oprichtte is te Ver sailles op 76-jarlge leeftijd over leden. In de serie Jazz in PePijn treedt op zondag 3 december het Kwartet Leo vnn Oostrom op. Het Trio Irv Rocklin met Jim my Gourleu komt op 10 decem ber in PePijn. Lucky Luke Jesse James S—l'WUïUNHiEC p - geen vaste bespeler van schouwburg? TITER DAM (ANP) Als het co''ege van burgemeester en wethouders van Rotterdam zich met het advies van de door de gemeente ingestelde commissie toncelbestcl kan vcrpHn.cn, zrl er in het seizoen 1973/74 geen vast geze'schao voor de bespe ling van de Rotterdamse schouwburg aan de stad verbon den zijn. Hiermee komt de posi tie van het artistiek, technisch en administratief personeel van de stichting Nieuw Rotterdams Toneel in gevaar. De commissie, die maandag over haar bevindingen rapport uit bracht aan het college, heeft het optreden van een aantal groe pen voorgesteld. Wat de gevol gen hiervan zijn voor het perso neel van het NRT is thans moeilijk te overzien, zo schrijft in haar rapport. Het administratief en technisch personeel (in totaal 47 nor» ral vo'gens de commissie gemrkke- liik-jr emplooi kunnen vinden bij het op te richten centraal voor zieningen apparaat dan de ar tiesten (18 man). Voor de bespeling van de schouw burg adviseert de commissie een project van Jerome Ree huis, een plan van Josephine vun Gasteren voor uitvoering van „Smal craft warnings" van Tennessee Williams, een pro- duktie van de Oost-Berlljn.se re gisseur Fritz Marquurdt en het voorstel van het Nederlands Thentcrcentrum het stuit „Pri vate Lives" van Noel Coward Voor de bespeling van hot Piccolo Theater vo-don enkele projec ten van Wik Joigsma on Jose phine Vnn ri:.1" c:i ven r; steld en incidentele voorstelling o.a. via de Thentorunie. De commissie beraamt de kosten op een bedrag van 2.400.000. Daarbij komen nog de kosten van het centraal voorzieninge napparaat, die globaal worden geschat op 550.000. Het Medics kommitce Vietnam geef', op vrijdag 1 december een concert in het Koninklijk Con servatorium te Den Haag ten bate vun zijn uctlviteiten. Mede werkende zijn o.a. het koor „Morgenrood" te Rotterdam en het orkest „De Volharding". Keramiek van Gijb Zaalberg wordt getoond in de LAK-foycr te Lel den (Lcvendual 150) tot en met 15 december. In Galerie des Arts, Noordeinde 28 te Den Haag, is van 1 tot 22 december een collectie romanti sche schilderijen te zien. Er zijn werken onder van Nuyen, Leic- kert, cohler em Verschuur. Zeefdrukken van Aen T. A. Sauer- born worden geëxposeerd in ga lerie 't Venster. Gouverr.estraat 129 te Rotterdam, van 2 tot 22 december.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11