De Sint: ook vriend zieken en bejaarden Boerenburg werd grotendeels betrokken door Noordwijkers Grondverkopen in Hoogmade Vragen over Noordwijks begroting Half miljoen extra voor Leidschendam Pastoorjubileum in Aarlanderveen IJsclub vierde voorz. J. Oud Ade jubileum van Schie ——j Markt berichten PAGINA 4 MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Over de toeris tenbelasting wordt intern nog beraad gepleeg en het college hoopt zo spoedig mogelijk met een voorstel ln de gemeente raad te komen. Het college deelt dit mee bij de schriftelijke beantwoording van de vragen, die bij de raadsleden zijn gere zen over de begroting voor 1973. Uit de beantwoording kan verder nog het volgende nieuws worden gehaald: het saneringsgebied Molensteeg zal wederom worden bebouwd, maar hoe de verhou ding eengezinswoningen - meer- gezinshuizen (flats) zal zijn is nog niet bekend. Daardoor kan nog geen antwoord gegeven worden op de vraag hoe de ex ploitatielasten van het gebied zullen zijn. Wat is nu eigenlijk een apparte ment? Deze vraag komt aan de orde bij de bespreking van de woningbouw. In het totaal van op 1 oktober jl. in aanbouw zijn de woningen, werden de 59 ap partementen aan de Koningin Astrid Boulevard meegeteld. Volgens sommige raadsleden gaat het hier om gewone flatwo ningen, die miets met de hore- ca-sector gemeen hebben. Maar dan is deze bouw in strijd met het bestemmingplan. Op deze manier worden de grond- speculanten in de kaart ge speeld, meent een der raadsle den. Aan de Koningin Astrid Boulevard lag grond met be perkte mogelijkheden en die wordt zomaar omgezet naar de wens van de exploitanten. Dit vereist wijziging van het be stemmingsplan wil er niet van boerenbedrog worden gespro ken. Andere raadsleden menen, dat B. en W. de 59 appartemen ten niet tot gèwone woningen mogen rekenen. Het college vindt het hanteren van het begrip appartement" een hachelijke zaak, zolang niet een sluitende begipsomschrij- ving is gemaakt. Er is een ont werp voor een nieuw bestem mingsplan voor de Zuidduinen in de maak en daarin wordt ook aan dit vraagstuk aandacht ge schonken. De appartementen aan de Koningin Astrid Boule vard zijn voor de plaatselijke volkshuisvesting praktisch zon der betekenis en in dat licht ge zien zijn het dus geen norma le" woningen. Zij voldoen ech ter aan de eisen, welke normali ter voor het begrip woning gel den. Zij zullen bij de woning- Toeristen belasting is nog in studie telling zonder'meer als woning worden aangemerkt zodat zij uiteindelijk toch geacht worden deel uit te maken van de totale woningvoorraad. Vandaar dat zij zijn meegeteld. Waardering heeft de raad voor het grote aantal woningen, dat op een zo korte termijn in Boe renburg is gereed gekomen. Aandacht wordt gevraagd voor het feit, dat er hoofdzakelijk voor de Noordwijkers wordt ge bouwd. Bepaalde flats zijn te duur en voor de bevolking onbe reikbaar. Het college van B. en W.: Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk nieuw gebouwde huizen door Noordwijkers te doen betrekken. Dit streven is zeker in Boerenburg waarge maakt. Vel vragen zijn opgeroepen door het investeringsplan. Uit het antwoord van B. en W. blijkt, dat in de toekomst zeker enige kruispunten van verkeerslichten zullen moeten worden voorzien. Het meest noodzakelijk zijn deze op het kruispunt Gooweg Van de Mortelstraat, wanneer straks de rechtstreekse verbin ding met de Lageweg gereed is. Verder blijkt, dat in overleg met de gemeente Noordwij kerhout wordt onderzocht om het gehele recreatiegebied van het Lange- veld doch voornamelijk de Duindamse Slag en omgeving van riolering te voorzien. Het wegdek van de Koningin Wil- helmina Boulevard verkeert in een zodanige toestand, dat de reconstructie dringend noodza kelijk is. Het college hoopt zo spoedig mogelijk een plan aan de raad voor te leggen. De kwestie van de stenen palen op het Lindenplein is in de raad reeds meermalen een onder werp van discussie geweest. Deze palen blijven staan, ook als B. en W. een voorstel tot re constructie van het plein gaan doen. De verbetering van de 45 wonin gen van de vroegere bouwver eniging ,,St. Jeroen" (van Leeu wenstraat en omgeving) zal nog op zich laten wachten. Tot dus ver kon geen overeenstemming worden bereikt over de som, waarvoor het werk kon worden aanbesteed. B. en W. streven naar een spoedige oplossing. De raadsleden vinden, dat de sub sidie voor de reeds jaren be staande bibliotheek schril af steekt tegen die voor de stichting openbare bibliotheek Noordwijk. Anderen vragen of het niet mo gelijk is de openbare bibliotheek een flinke financiële impuls te geven, bijvoorbeeld voor de aankoop van een grote partij jeugdboeken. In hun antwoord attenderen B. en W. op het feit, dat het biblio theekwerk geheel bij of krach tens de wet zal worden gere geld. De beide reeds jaren be staande bibliotheken ontvingen oorspronkelijk een subsidie van - 250 per jaar. In 1969 is deze bijdrage met 100 verhoogd. Daarna is geen verzoek om ver hoging meer gedaan. De jeugd in Noordwijk heeft in korte tijd de leesplgnken van de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek vrijwel geheel leeg gemaakt. Er zijn tot heden 1102 jeugdabonnementen afgegeven. Men verwacht dat nog deze win ter het aantal tot 1400 zal stij gen. Het aantal abonnementen voor volwassenen bedraagt 542. Men wil op korte termijn aan de jeugdbibliotheek 1000 boeken toevoegen. - ZOETERWOUDE Het Kath. Vrouwengilde viert het Sint Nicolaasfeest a.s. woens dag met een bijzondere kaartavond in het Don Bosco- huis waarbij de prijzen in de sfeer van de Goedheiligman liggen. TER AAR Voor een uitverkocht huis speelde De Aarkanters vrij dag en zaterdag in het Dorpshuis van Ter Aar het stuk .Hoogheid, uw kameel staat voor". In onze editie van zaterdag berichtten wij reeds over het succes dat deze toneelgroep van TAVV met het blijspel van Max Andrea had. LEIDSCHENDAM Burgemees ter en wethouders hebben mee gedeeld dat van ede minister van binnenlandse zaken, op grond van een nieuwe bereke ning, bijna vijfhonderdduizend gulden zal worden ontvangen als nabetaling voor onderwijs kosten. Een het gemeentebestuur, midden in de begrotingsbehan deling, uiterst verrassende me dedeling, omdat de minister de gemeenten vorig jaar heeft meegedeeld dat zij niet hoeven te rekenen op een nacaloulatie. Leidschendam zal voor vesti ging, onderhoud en inrichting van scholen over 1969 ruim 92.000 voor 1970 ruim 248.000 en voor 1971 bijna 153.000 gulden krijgen uitbetaald, samen bijna 499.000 gulden. De eidschendamse begroting voor 1973 is zoals bekend, door belas tingverhogingen en scherpe kos- tenbegrotingen, sluitend. B. en W. hebben echter in de Algeme ne Toelichting gezegd dat nieu we en noodzakelijk geachte ta ken nauwelijks of in het geheel niet kunnen worden aangevat. PAK en D'66 hadden bij de schrijftelijke beschouwingen een aantal wensen geformuleerd, die door KVP-fractieleider van der Laan werden afgewezen omdat het om tonnen zou gaan. Het is te verwachten dat de wensen van de twee fracties, en ook de wensen die de KVP zelf geformullerd had, vanavond op de laatste avond van de begro tingsbehandeling opnieuw ter sprake zullen komen. PAK-wethouder Boone zei „Als je niks doet kun je he geld aan de saldi-reserve toe voegen, maar dat hoeft natuur lijk niet. We zullen voor eenma lige uitgaven over een deel het bedrag kunnnen beschikken bijv. voor de aanstelling een spraaklerares voor het derwijs. We kunnen daar m dagavond over praten maai is ook mogelijk dat ik in de gadering van december of ja nuari, nadat we dat in de com missie voor financiële plaatsing hebben besproken, met een lijst je van plannen komen. We kun nen ook door begrotingswijzigin gen allerlei inpassingen WOUBRUGGE/HOOGMADE ln de raadsvergadering van mor genavond komt onder meer aan de orde de verkoop van 16 ka vels grond, die liggen ten wes ten van De Bruynlaan in Hoog made. Op deze kavels komen premiekoopwoningen. De kavels moesten 16.300 gulden per stuk opbrengen. De raad van Woubrugge moet morgenavond ook een beslissing nemen over de ver koop van 36 kavels grond aan Intrabouw NV uit Leidschen dam. Deze bouwmaatschappij moet daarvoor 738.000 gulden op tafel leggen. Het bedrag moet bovendien betaald worden op een zodanig tijdstip dat het door de gemeente kan worden aange geven voor de financiering van het bouwrijpmaken van het bouwterrein. De maatschappij moet zich tevens verplichten tot de bouw van 6 bejaardenwonin gen in Hoogmade. Het aannemingsbedrijf Fronik N.V. uit Wilnis gaat het plan bouwrijp maken. Daarmee is een bedrag gemoeid van 433.656,- De raad moet morgenavond ver der beslissen over: de verbouw van een toilettengroep in de openbare lagere school (kosten: ruim 24 mille) een rekening-cou rant overeenkomst met de sportvereniging MMO voor een periode van 6 maanden met een maximaal op te nemen krediet van 25 mille, en subsidiëring van het Cultureel Centrum Hoogmade (maximaal 7500 gul den per jaar). In de raad komt verder aan de orde het ontwerp-streekplan Plassengebied. Het gemeentebe stuur van Woubrugge heeft gro te bezwaren tegen dit ontwerp plan. Men vindt de toegestane groei van de bevolking absoluut onvoldoende en de cijfers in het plan verouderd. Men staat bovendien sceptisch te- geen de vergroting van 't water areaal. ,,ln verband met de vooral in Hoogmade te ver wachten sterke toeneming van de recreatie dient ook de ver keersproblematiek die hieraan inherent is, te worden onder kend", aldus het gemeentebe stuur van Woubrugge. OUDE WETERING Sint Nicolaas bezocht Oude Wetering per auto. De Goedheiligman maakte een glorieuze intocht. De organi satie was in handen van de plaatselijke middenstand, die dezer dagen een grote actie voert waaraan aantrekkelijke prijzen zijn verbonden. WARMOND/OUDE WETE- RING/HAZERSWOU- DE/SASSENHEIM Sint Nicolaas, die vorige week op de eerste dag van aankomst in Nederland bijna alle Ne derlandse gemeenten aan deed maar er wegens een overladen programma een paar moest „laten zitten" heeft afgelopen zaterdag een bezoek gebracht aan War mond/Oude Wetering/Ha- zerswoude en Sassenheim. Zieken en bejaarden hadden vaak zijn speciale aandacht. In het Kaagdorp Warmond kwam de Sint aan bij de Ge- meentehaven, waar een uit gelaten menigte jongens en meisjes op hem stond te wachten. De Goedheiligman maakte vervolgens voor de eerste keer kennis met de nieuwe burgemeester, de heer De Vreeze. Er werd ui teraard ook een rondrit ge maakt. Die stond ook op het programma in Oude Wete ring en Hazerswoude. In deze laatste gemeente had den burgemeester en wethou ders de goedgeefse bisschop al een week eerder welkom geheten op het gemeentehuis aan de Rijndijk. Ondanks de wat verlate komst maakte de Sint een rondtocht door het dorp, waarbij hij achter de muziek van Hazerswoudes „eigen" tamboer- en trom petterkorps aan ging. Enkele langdurig zieken werden ver rast met een presentje van de Sint (lees: middenstand) en ook de jeugd in het Ver enigingsgebouw, die daar te gen entree bijeen was voor een door de middenstand „geschonken" filmvertoning, vergat hij niet. Bejaarden, Groene Kruis en muziek korps gaan overigens de vruchten plukken van de Sin terklaasactie van de midden standers. In Sassenheim kwam de Sint na aandrang van de SAMA- winkeliers. Bejaarden en zie ken stonden bij de Sint bij zijn bezoek aan het bollen- dorp op het eerste plan. Hij bracht met zijn drie pieten een bezoek aan de Schutse, waar hij door directrice Ver hoef werd ontvangen. Daar na bracht de Goedheiligman een bezoek aan „de Bernar- dus", waar na ontvangst door directrice Koevoets de Sint geruime tijd vertoefde in de z.g.n. Groene Zaal, die stampvol was met bejaarden en verpleegden. Hier onder hield de Sint zich in het bij zonder met de oudste bewo ner, de 95-jarige heer W. Wesseling. Deze zei met trots dat Sint het hem niet na kon zeggen 92 klein- en 108 achterkleinkinderen te hebben. Als laatste van de drie bejaardentehuizen werd „Vredesteyn" bezocht, waar behalve in de woonkamer ook bejaarden in de zieken kamers bezocht werden. Bij de diverse bezoeken zorgde Sint voor speculaaspoppen als tractatie, klonken de be kende liederen en sprak Sint op geestige wijze de bewo ners toe, waarbij hij o.a. de nadruk legde op de SAMA- Sinterklaas-actie t.b.v. de ge handicapten van de bollen streek. 's Middags werd de jeugd van half drie tot half zes in het Bruine Paard door Sint en z'n staf ontvangen. Bij de ingang werd door één -van de Pieten het jeugd- spaarboekje in ontvangst ge nomen, waarvoor ze een leu ke surprise in de plaats kre gen. Er was uiteraard een grote opkomst. De Sint en z'n staf hadden handen te kort om de mooie tekenin gen, rijmpjes en werkstukjes in ontvangst te nemen. WASSENAAR Burgemeest aan de Schoolstraat officie kregen. Als symbool daarvc gebouw, uit een stoof aan. <r Staab heeft zaterdag het vernieuwde gebouwtje van de hervormde kerk l geopend. Het gebouwtje, de Stoof, heeft een geheel nieuw interieur ge- i biedt de heer Van der Berg de burgemeester, de sleutel van De Blauwband huldigde zijn - ere-voorzitter R SASSENHEIM Tijdens de vr ring van het 25-jarige jubileif van postduivenvereniging „I1 Blauwband" zijn ere-voorzitt' L. J. Drost en erelid H. I' Krom gehuldigd. Beiden kregt een wandbord waarop, uite aard, een blauwband stond i gebeeld. Voor de huidige voorzitter, P. I Krom, was er een nieuwe vod zittershamer. Terwijl „de "Picij diums" uit Leiden voor de m zikale omlijsting zorgden, reik ceremoniemeester Nico Koe) wijn, de bekers uit voor kampioenen-generaal van afgelopen jaar. Het waren: Wolvers, N. V. D. Zwaan, L. j Drost, mevr. Slootweg, i Krom, Gebr. Krogt, A. P. i Goey, G. P. Ammerlaan, get Kruik en L. Slikkerveer. T vens werden op de viering de d den van de traditionele tentod stelling bekend gemaakt. De 4 positie wordt gehouden op 15 i 16 december, voor de eert maal in het clubgebouw van i vereniging. LISSE In Salvatori werd vrijdagavond een politieke instuifavond gehouden door KVP, CHU en ARP. Het werd een confrontatie tussen een vijftiental jongeren en raadsleden. AARLANDERVEEN Pastoor Jac. van Duivenvoorden is zondag 17 december 12' '2 jaar pastoor van Aarlanderveen. Het lag in de bedoeling van de nu 65-jarige pastoor dat ongemerkt voor bij te laten gaan. Temeer omdat hij er nog niet aan denkt om met pensioen te gaan. Na aandrang van parochianen wordt het bronzen jubileum toch gevierd. Op zondag 17 december is er eerst een plechtige eucharistieviering, waarbij rector Vreeburg de predikatie zal verzorgen, 's middags is er een receptie van twee tot drie uur in het schoolgebouw naast de kerk. werd op de vergadering ook n gesproken, maar volgens I» bestuur is dat een moei lij) kwestie. Men moet diep in I put of onder het ijs zitten, men ervoor in aanmerking 1 Nadat de vergadering het stuur, dat aftredend was, herkozen werd de avond vi doorgebracht met een verloti en werd Marmerkoning Bruno Santanera tussen een gedeelte van de marmeren beeldencollectie, waarmee hij van het Groningse terpdorpje Godlinze een toeristische attractie maakte. Santanera heeft zijn hele beelden- bezit overgedaan aan een stichting. Het beeldige Godlinze beschouwt Santanera als een voorbeeldig inwoner. De 73e jaarvergade- begiftigde met de draaginsigoe. de Ijsclub Oud Ade in zijn openingswoord herdacht de voorzitter drie leden, die dit jaar overleden, de heren G. en H. Vrijburg en J. v.d. Poel, die ook zeer actieve leden waren. De secretaris kon in zijn jaar verslag zeer kort zijn. Omdat de ijsclub is aangewezen op na tuurijs is het ruim 10 jaar gele den, dat onderlinge wedstrijden op het Vennemeer konden wor den gehouden. De jeugd, die toch wil schaatsen en daarvoor veelal naar Amsterdam moest, kan nu wat dichter bij huis te recht als in december de ijs baan Uithof in Den Haag ge reed komt. Over subsidiëring OUD ADE ring var stond in het teken van het jubi leum van voorzitter J. P. van Schie; 25 jaar was hij bestuurs lid, waarvan 20 jaar voorzitter, van de vereniging, die thans 200 leden telt. Door zijn eigen bestuur (zonder voorkennis overigens) en door het gewest Zuid Holland bij monde van de heer Kolf werd de jubilaris in het bijzijn van zijn echtgenote in het zonnetje gezet. Als stoffelijke blijken van dankbaarheid werden hem een wandbord van de club en een taart aangeboden, terwijl het Gewest de heer Van Schie ROELOFARENDSVEEN. Blot nov. Anjers Sim Rose. V ter, Arthur Esperenet 23-20, Soi ny Gold. Belinda. Noi >d 31-40, Rozen Garnette. "abergo. Znrlno. S 64-70, Spanish Sun,

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4