Arthur Ashe: 25.000 dollar en titel bij de tennisprofspelers Veronique v. d. Laan stelt haar eisen bij terugkeer Sponsorreglement basketbal moet nader bekeken worden DUEL VAN MENTALE INZINKINGEN Gruwelijke nederlaag judoteam Hoogerwaard gunde AMYJ geen bonuspunt MAANDAG 27 NOVEMBER a. BKKBgMSBöSISESBesffl WÊÊÊÊÊBMÊÊÊÊm Arthur Ashe en Tom Okker troffen elkaar in de finaleronde van de proftennis opnieuw. Weer was de donkere Amerikaan sterker. Vervolgens veroverde Ashe de titel door Bob Lutz in een vijfsetter te verslaan na een ongemeen spannende strijd. ROME Met een kwieke tred stevende Arthur Ashe op het net af. Een triomfantelijk glimlachje sierde de lippen van de donke re Amerikaanse tennisser. Hij had zojuist de winnende klap ge geven die hem 25 duizend dollar en de wereldtitel bij de profs opleverde. Na tweeeneenhalf uur kon Ashe de hand schudden van zijn landgenoot Bob Lutz, die er niet in was geslaagd zijn tegenstander in de proffinale van de overwinning af te houden. Ashe is met zijn triomf de opvolger geworden van Ken Rosewall, die vorig jaar in de eerste prof serie Rod Laver versloeg. De finale tussen Ashe en Lutz heeft een ongemeen spannend ver loop gehad. Nadat Ashe de eerste set met 6—2 had gewonnen, greep Lutz de winst in de tweede reeks. Vervolgens wonnen bei de Amerikanen om beurten een set, waardoor de vijfde set de beslissing moest brengen. Geheel in overeenstemming met het verloop van de vier voorgaande sets kwam het zelfs nog tot een tie-breaker. Daarin benutte Ashe zijn grotere servicekracht door Lutz met het meest minimale verschil van 7—6 definitief van zich af te schudden (6-2, 3-6, 6—3, 3—6, 7-6). Ashe behaalde daarmee in twee weken even zoveel toernooizeges. Vorige week versloeg hij Tom Okker in Rotterdam. Door de ver rassende uitschakeling van favoriet John Newcombe gold Ashe als de grootste kandidaat voor de wereldtitel. Hij heeft die prog nose volledig bewaarheid door gistermorgen in drie sets met Tom Okker af te rekenen. Okker slaagde er evenals een week eerder in de eerste set op zijn naam te brengen, nadat hij nog een voorsprong van 5—2 uit handen had moeten geven. Het werd 1 tenslotte nog 7—6. In de beide volgende reeksen buitte Ashe zijn vermogen om op kritieke momenten gedurfd te retourneren en zijn sterke opslag te benutten volledig uit. Okker kon in totaal nog maar zes games op zijn naam brengen en dat was uiteraard niet voldoende. Okker revancheerde zich gistermiddag door in de strijd om de derde plaats met Cliff Drysdale af te rekenen. De Zuidafrikaan kampte met de gevolgen van zijn verlies in de halve finale tegen Bob Lutz en serveerde zwak. Ook de volley van Drysdale func tioneerde niet naar behoren. De zeer geconcentreerde Okker maakte beheerst gebruik van de zwakke onderdelen van zijn tegenstander, door in twee sets 6—3 en 75, de derde plaats definitief naar zich toe te trekken. Ok ker verdiende met dit resultaat 5000 dollar Overigens had Okker zich het misgenoegen van het Romeinse pu bliek op de hals gehaald door tijdens zijn partij tegen Ashe en kele malen onbeheerst met zijn racket te smijten. De toeschou wers gaven Ashe na zijn winst op de Nederlander een ovationeel applaus. De eindronde van de toernooienreeks van de World Championship Tennis bracht een recordaantal van 8000 toeschou wers op de been. Dat is voor Italiaanse begrieppen een extreem aantal. Tot afgelopen weekeinde stond het grootste aantal toe schouwers op naam van de Davis Cupwedstrijden tussen Italië en de Verenigde Staten tien jaar geleden. ROELOFARENDSVEEN Meest kritische toeschouwer bij de finale van de dames competitie was Frans Schoofs. Onopvallend greep de ex-international steeds naar een notitieboekje om de gedragingen van de speel sters in het duel De Tref fers-Tempo Team- dat onbe slist eindigde: 55 schrifte lijk vast te leggen. Schoofs had daarvoor zijn reden; in hem immers vond de tafel- tennisbond degene, die het damespeil omhoog moet stu wen. En de rol van dames- coach bevalt hem goed; na het beëindigen van een lang- durige-succesvolle-carrière was Frans Schoofs dan ook de meest geschikte voor die moeilijke taak. Drie maanden geleden aan vaardde de kenner bij uit stek zijn functie, in die korte tijd leerde hij al veel. „De mogelijkheden zijn aanwezig, maar daarvoor zal er eerst vreselijk veel moeten veran deren. Bepaalde lichtpuntjes zijn al merkbaar, ze weten dat er bij mij gewerkt moet worden. Discipline moet er zijn en bovendien behoort de inzet veel groter te zijn. Voor al aan dat laatste ontbrak het vroeger altijd, men ging dan nog slechter spelen. Dat wil ik eruit hebben." Met die wetenschap toog Frans Schoofs naar Roelof- arendsveen, waar de Treffers en Tempo Team streden om de hegemonie. Zijn aandacht ging uit naar Ellen van der Helm en vooral naar Veroni- que van der Laan, het „ver loren schaap". De Haagse topspeelster verliet vorig sei zoen de nationale selectie, omdat de trainingstijden niet overeen kwamen met haar werk. Intussen echter bleef zij wel bewijzen de sterkste te zijn. Daarom wil Frans Schoofs haar zo graag terug halen. Tegemoetkomend aan haar eisen, iets dat de tafel- tennisbond eerder nooit zou doen. Veronique van er Laan wil met het oog op de komende wereldkampioenschappen ook graag terugkomen. „Ik be dankte voor de A-selectie, toen de training naar de middag werd verplaatst. Je moet eisen en normen aan jezelf stellen ook wat betreft het werk. Daar moet je je ook honderd procent voor in zetten, vind ik." Zonder de selectietraining bleef de speelster van De Treffers ook in vorm, maar het nood zakelijke internationale con tact bleefnatuurlijk achter wege. „De vereniging kwam het eerst naar mij toe met de vraag weer terug te ke ren in de selectie. Dat wilde ik wel, als er bepaalde trai ningsmogelijkheden ge creëerd werden. Later kwam ik Frans Schoofs tegen en toen zijn de eerste afspraken gemaakt." Zaterdagavond werden de be sprekingen vervolgd, maar nog niet afgesloten. Veronique van der Laan mag eisen stellen. „Ik heb veel in ternationaal gespeeld en op een gegeven ogenblik kon ik me niet meer verenigen met de organisatie. Er worden dingen beloofd, die niet wor den nagekomen. Neem het internationaal contact, er wordt nog maar een toernooi gespeeld, verder niets. Daar om wil ik me beperken tot alleen de wereldkampioen schappen. Er is toch niets anders." Ondanks alle kritiek verlangt Veronique van der Laan naar een come-back. „Een goeie sportvrouw heeft be paald eergevoel. Als je een maal achter de tafel staat, zou je er niet zonder kunnen. En al ben ik het met bepaal de dingen niet eens: ik wil winnen". Dat deed ze zater dagavond dan ook, drie keer bewees de 20-jarige slagers dochter haar aparte klasse. Vooral de overwinning op El len van der Helm was van bijzondere betekenis. Zij was tenslotte degene, die de plaats van Veronique van der Laan overnam in de na tionale ploeg. »e 25-jarige Amsterdamse speelster had haar argumen ten voor een come-back. „Daar heeft de instelling van een dames-competitie - die door velen werd bekritiseerd - toe bijgedragen. Elke keer weer moest ik* bij de heren in de overgangsklasse uitko men. Daar raakte je op uit gekeken. Het damestafelten- nis was dood, je hoorde er nooit iets van. Wij stonden maar twee keer per jaar in de belangstelling: bij de Ne derlandse kampioenschappen en de achtkampen." De da mescompetitie maakte aan die onbevredigende situatie inderdaad een einde. „Nu zijn we even belangrijk als de heren en er veel meer bij betrokken. De sponsors heb ben ook belangstelling voor ons. Eindelijk heb ik het ge voel ook wat te betekenen in de tafeltennistop. Die belang stelling stimuleert enorm, daar is iedere topsporter ge voelig voor." Een nationale titel kon Ellen van der Helm sponsor Tem po Team (nog) niet bieden. Zonder steunpilaar Ellen Klatt (hielblessure) was een gelijkspel - dus een beslis singsduel - het hoogst bereik bare. De kittige Mieke Arntz verving haar echter boven verwach tingen; evenals haar teamge noten Ellen van der Helm en Connie van Moorst versloeg zij de falende Mary Thuis. Met Ellen van der Helm leg de zij in het dubbelspel de basis voor het onverwachte gelijkspel. 22—20 in de derde game. Aan de andere kant verraste Nellie van Paridon. Zij was de enige, die door overwinningen op Mieke Arntz en Connie van Moorst, ongenaakbare Veronique van der Laan kon bijstaan. Veronique van der Laan: „In een team speel je natuurlijk om te winnen. Toch ben ik tevreden door het spel van mijzelf en de derde dame. We hebben de pech, dat Mary Thuis een off-day had. Dat kan niet twee keer ge beuren. Dus in het beslis singsduel hebben we kansen genoeg". KEES KOOMAN De 29-jarige Italiaanse huisvrouw Maria Cressari heeft zaterdag in Mexico City het werelduurrecord wielrennen voor dames ver beterd. Bij haar tweede poging brak zij het veertien jaar bestaande record van de Lu xemburgse Elsy Jacobs met een afstand van 41.471,74 km. Het oude record stond op 41.347,27 km. De afgelopen dagen heeft Maria Cressari reeds drie andere wereld records gebroken: de vijf, tien en twintig km. I Na haar geslaagde poging reed de jube- lende Italiaanse drie ererondjes. Aan het eind daarvan kwam zij in botsing met een fotograaf en viel van haar fiets (foto). (Van onze basketballmedewerker) HULSHORST De 25e jaarvergade ring van de Nederlandse Basketbal Bond heeft het uit zestig man bestaan de parlement die de dertien districten vertegenwoordigen niet toegestaan om met directe invoering een nieuw spon sorreglement te aanvaarden. Op advies van de zes belangrijkste en met soms wel een ton gesponsorde verenigingen werd het bestuur wel gemachtigd om te improxise- ren maar het zeer gedetailleerde en voorge stelde reglement zal op korte termijn, moge lijk vóór 1 januari, bekeken worden door een commissie waarin vertegenwoordigd zijn de clubs met een grote sponsor, een afgevaardig de voor de clubs met een kleine donateur, een vertegenwoordiger van de districtsbesturen, van de reglementscommissie en van het bondsbestuur. Deze brengen advies uit en er zal getracht worden het reglement nog voor afloop van het seizoen in een extra vergade- ring te behandelen. Nieuw bestuur In het recreatiecentrum „de Beyaerd" in Huls- horst, waar men twee dagen bijeen was, na- i men acht nieuwe bestuursleden achter de ta- j fel plaats: voorzitter Ruud Frese, vice-voorzit- ter, mr. A. Mandersloot, penningmeester G. j Kaaper en de leden J. Janbroers, P. Leegwa- ter, A. Eekhout, F. Krips en W. Seppenwolde. Het principe van het nieuwe bestuur is, dat men steunt op drie takken binnen de bond: de 1 topsport, de jeugdsport en de recreatiesport, terwijl men anderzijds uitgaat van drie steun- j: pilaren: de beoefenaars, de overheid en de 1 sponsoring. Het geheel ziet er erg ambitieus uit en staat in schrille tegenstelling tot het vertrekkende be- stuur waarvan liefst vier leden ruim tien jaar en de voorzitter zelfs 24 jaar in het bestuur i zaten. CHOLET Wat kon worden verwacht is gebeurd. De Neder landse judoploeg, die lange tijd in Europa toonaangevend kon worden genoemd, is internationaal ernstig teruggevallen. De nederlaag tegen Frank rijk met de cijfers 19—1, het afgelopen weekeinde in Cholet, is er het bewrijs van. Twiee jaar geleden werd het dn Parijs een zege van 128, maar toen waren Ruska en Eugster er nog bij. Inmiddels zijn ook Poglajen, Van der Pol en Gieteldnk gestopt, zodat de nationale ploeg veel „nieuwe namen" tel de. De enige overwrinnang kwam op naam van debutant Peter Lager waard, die in het midden gewicht met een houd greep Clement versloeg, menit versloeg. „We zijn met de neus op de feiten gedrukt", aldus chef d'équipe Van Deur- sen. „Mentaal en vooral conditioneel konden we niet tegen de Fransen op. Dat komt doordat zij de zaken professioneel aan pakken en wij gedwon gen amateuristisch. Mounier (Europees kam pioen lichtgewicht) vertel de me dat hij 600 frs. per maand krijgt en sociaal gedekt is. Daar valt voor ons niet aan te denken. Het wil niet zeggen dat wij bij de pakken gaan neerzitten, maar het zal moeilijk zijn weer bij de top te komen". De Fransen traden aan zon der Brondara' (gestopt), Choche en Auffray (ge- AMSTELVEEN Geen zinnig mens die iets van volleybal afweet zou ooit geloofd hebben dat de afstand in één set tussen de twee Nederlandse volleybal giganten Deltalloyd/AMVJ en Blokkeer ooit eens 14 punten zou bedragen en dat een set in die wedstrijd slechts zeven minuten zou bedragen. Toch is dat zaterdagmiddag in de koude Amstelveense sporthal „Bankras" gebeurd. De stand na vier sets was 22 zodat een vijfde noodzakelijk was. In die „verlenging" geloofde Blokkeer het wel en liepen de Amster damse landskampioenen achter elkaar uit naar 140. Dankzij persoonlijke interventie van Jacques de Vink werd het nog 14—3 waarna Deltalloyd/AMVJ de wedstrijd met 15—3 in Amsterdam se voordeel kon beslissen. Over het verloop van deze laatste set was Blokkeer helemaal niet kapot en was Deltalloyd/AMVJ niet verheugd. „Als er zoiets ge beurt is er iets aan de hand", aldus de coach van de Amster dammers Jaap Korsloot, die er aan toevoegde: „Blokkeer is een te geweldige ploeg om zich op zo'n grote achterstand te laten zetten. Neen, deze laatste set is beslist geen maatstaf". Henk Hoogerwaard die tijdens de wedstrijd zijn aanwezigheid met zijn stentorstem enkele malen kenbaar maakte, moest toch la chen na de nederlaag van 3—2. „Wij hadden geen landstitel te verdedigen en bovendien die wedstrijd heeft geen enkel effect op het verloop van de competitie. Was dat wel het geval geweest, dan hadden wij beslist wel anders uitgepakt. Maar in zo'n wed strijd laat je toch het achterste van je tong niet zien. Straks in de kampioenscompetitie krijgen wij Deltalloyd/AMVJ nog twee maal en dan spelen wij wel anders. Vanmiddag hebben we een trainingspartijtje gespeeld." Inzinkingen Hoewel Henk Hoogerwaard de wedstrijd als een training be schouwde is daarvan in de eerste vier sets niets gebleken. Daar- Na de competitiewedstrijd had Veronique van der Laan (midden) in tegenwoordigheid van be stuurslid Van Berkel (rechts) een gesprek met Frans Schoofs (links). Ellen van der Helm heeft zojuist het wedstrijdformulier door Veronique van der Laan laten ondertekenen. Ofschoon dit duel dan voor het verloop van de competitie geen ef fect mocht hebben, het was toch een prestigeslag waarbij geen van beide ploegen zich een afgang kon permitteren. En het had er de schijn van dat de ploegen het elkaar ook niet gunden. Hoe anders is het te verklaren dat Blokkeer in de eerste set met 10 —3 voor kwam te staan en dan tenslotte toch met 17—15 het hoofd moest buigen. Goed Deltalloyd kwam formidabel terug, als er toch niets op het spel dan alleen prestige staat, waarom zakte Blokkeer dan in elkaar? In de tweede set kwam Deltalloyd op voordeel van 10—5 en kon maar net met 15—13 winnen. Twee sets voor de Amsterdammers dus. Henk Hoogerwaard: „Ik gunde hen niet alle drie de punten, daar om kwamen wij met twee sets terug. Nu staan we allebei met een gelijk aantal punten aan de leiding." Aantrekkelijker Om het volleybal aantrekkelijker te maken is de Nevobo op het idee gekomen om per wedstrijd drie punten te verdelen. Bij winst van 30 of 31 krijgt de winnende ploeg twee winstpunten plus een bonuspuntr Is de winst slechts 3—2, dan krijgt de win naar de twee punten en gaat het bonuspunt naar de bezoekende ploeg. Bovendien spelen de twaalf eredivisieploegen een halve competitie om uit te maken wie er bij de bovenste zes en wie bij de onderste zes eindigen. Dan (ongeveer eind januari) wordt er pas ecnt om de landstitel gespeeld, wat uiteraard weer een aangelegenheid gaat worden tussen Deltalloyd/AMVJ en Blokkeer. Misschien wel voor het laatste jaar, want Blokkeer heeft nog steeds geen sponsor gevonden en kan uit eigen middelen onmogelijk de voorbereidingen die nodig zijn om topvolleybal te bedrijven, be kostigen. Henk Hoogerwaard: „Het verschil is inderdaad dan het geld. Neem dit jaar bijvoorbeeld. Deltalloyd/AMVJ heeft gewoon bete re ploegen in de voorbereiding gehad. Het kon zelfs naar Tsje- choslowakije om aan een toernooi deel te nemen. Wij hadden niet eens geld om naar Noord-Frankrijk te gaan. En nu hebben wij in de competitie ook nog zwakkere tegenstanders gehad dan Deltalloyd/AMVJ, dat kan op de spelers nadelig werken." Blokkeer had nogal moeite met het plafond, waar de bal meerdere malen tegenaankwam. Johnny Groen, van wie met zekerheid kan worden aangenomen dat hij als Blokkeer geen sponsor vindt, bij de Rijswijkse formatie weggaat, verklaarde na af loop: „Wij krijgen normaal nooit een bal terug. Als je die over het net slaat is dat meestal een punt, nu worden ze geretourneerd en dan weet je soms niet hoe je die ballen moet opvangen. Dan kan het dus gebeuren dat ze de lucht invliegen". Die verdediging speelde beide ploegen toch parten en had Blok keer daar meer moeite mee dan Deltalloyd/AMVJ. Vooral het blokken van de Rijswijkers was dikwijls erg broos. Een bezigheid waar deze ploegen zich in Nederland te weinig mee bemoeien. Niettemin, ondanks de tekortkomingen was het voor het publiek een zeer aantrekkelijke wedstrijd waarbij beide ploe gen het heilig vuur soms voor totale ontreddering moest plaats- maken. De taktiek van de Amsterdammers die het vertrek van Tinga niet adequaat hebben kunnen opvangen was tenslotte doorslaggevend. Henk Hoogerwaard: „Zij hebben de eerste set gewonnen door hun wisselspelers. Hun time-outs warsn op en toen heeft Korsloot ons ritme door steeds maar te wisselen ver- j stoord. Maar denk eraan Deltalloyd /AMVJ is bepaald geen mis- selijke ploeg. We krijgen echter nog een paar kansen om te la- I ten zien wie we echt zijn". Dan zal er in elk geval geen giller bij zijn zo als de laatste set Henk Hoogerwaard; fijn trainingspartijtje" Deltalloyd/AMVJ—Blokkeer 5—2 (17—15 15—13 9—15 14—16 15—3). BART HOOGDUIN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18