TWENTE DRUKT DEN HAAG UIT SUBTOP Sparta liet in eerste helft kansen liggen Haagse muur door pressievoetbal toch geslecht Spion Las Palmas geïmponeerd Ditmaal is Ton Thie meester van de situatie. Jeuring kan de bal niet bereiken. Van links naar rechts zijn Piet de Zoete, Reneé van de Kerkhoff, Aad Kila en Aad Mansveld toeschouwers ENSCHEDE De wedstrijd FC Twente—FC Den Haag werd zaterdagavond bijge woond door hulptrainer Er nesto Forns van Las Pal mas. Deze Spaanse club is woens dag in het stadion Diekman tegenstander van de Ensche- dese ploeg in de derde ronde van het toernooi om de UE- FA-cup. Forns, die de van daag in Enschede arriveren de equipe van oefenmeester Sinibaldi uitvoerig verslag van zijn ervaringen zal doen, toonde zich vooral geïmpo neerd door de snelheid waar- 1 mee FC Twente tegen het gehandicapte Den Haag opereerde. De beste spelers vond hij de vleugelspitsen René van de Kerkhof en Pahlplatz,- alsmede midden velder Notten en linksachter Oranen. „Omdat FC Twente behalve tempo ook de nodige kracht in zijn aanvalsspel kan leggen, verwacht ik een bijzonder moeilijke avond voor mijn club", aldus j Forns. ENSCHEDE F. C. Twente kan het UEFA-cupkarwei te gen Las Palmas met ver trouwen tegemoet rien. In de ontmoeting met F.C. Den Haag demonstreerde de En- schedese ploeg niet alleen een goede vorm, maar ook een ijzersterke conditie. F. C. Twente bleek te beschik ken over voldoende kracht om gedurende bijna de gehe le wedstrijd in hoog tempo te blijven jagen. Het resultaat dat de levende muur voor het Haagse doel uiteindelijk toch werd geslecht. Doelpun ten van Jan Jeuring en Eddy Achterberg leverden een overwinning van 20 op en daarmee kwam F. C. Den Haag slecht weg uit het Diekmanstadion, waarin 10.000 toeschouwers zater dagavond de kou vergaten. Ofschoon de Hagenaars puur defensief waren ingesteld werd F. C. Twente's genera le repetitie voor de wedstrijd tegen Las Palmas een spec taculaire gebeurtenis. Op pa pier leek het een duel tussen twee gelijkwaardige elftal len, maar daar bleef in de praktijk niets van over. F. C. Twente was zoveel ster ker, dat het gevecht zich vrijwel uitsluitend op Haagse helft afspeelde. Evert Teu- nissen, de coach van F. C. Den Haag, had daar wel een verklaring voor. „We waren te zeer verzwakt", zei hij doelend op de blessures van Fuglset, de Caluwe, Van Ee- den, Wijngaarde en Ardesch en op de ziekte van Bres en Weimar. Omdat er zoveel spelers uit de A-selectie niet beschikbaar waren, koos Teunissen voor een verdedi gende speelwijze, waarbij hij hoopte, dat F. C. Den Haag evenals in het vorige seizoen de score op 0—0 zou kunnen houden. „Als dat", aldus Teunissen, „was gelukt zou het onverdiend zijn geweest, maar ik moest wel iets pro beren. Wij hadden echter op het middenveld geen man, die de bal bij zich kon hou den en daarom leden we steeds veel te snel balver lies". lijk resultaat op te leveren. Want hoe F. C. Twente zich voor rust ook uitstoofde, een doelpunt leverde het langdu rige offensief niet op. Rene van de Kerkhof, die Kore- vaar soms compleet dol draaide, besloot een schitte rende solo met een schot te gen de buitenkant van de paal, De Vries vuurde na een verrassende rush even eens tegen het houtwerk - de bal sprong via de binnenkant van de paal terug in het veld - en een keihard schot van Jeuring ketste af op de borst van toevallig in de baan van het schot vallende Thie. F. C. Den Haag wankelde voortdurend, maar bleef voor rust toch overeind er dat was voornamelijk te dan ken aan aanvoerder Mans veld, dit uitgroeide tot de enige uitblinker in de equipe van Teunissen. F. C. Twente had meer opval lende spelers. Naast Rent van de Kerkhof waren dat Pahlplatz. en middenvelders Dat Notten en Van der Vall en de veelvuldig opkomende verdedigers Oranen en De Vries. Twente had in feite niet één zwakke plek en daarom was het ook onwaar schijnlijk dat Den Haag te gen de druk bestond zou blij ven. Zes minuten na rust be reikte de paniek in de Haag se defensie een climax. Met drie hoekschoppen op rij kreeg De Vries een kans. maar zijn schot werd door Kila van de doellijn gehaald. Korevaar wilde voor verdere opluchting zorgen, maar hij knalde de bal tegen de toelo pende Jeuring aan en via diens lichaam werd het eer- sprong was het resultaat van ste doelpunt een feit: 10. Evert Teunissen: „Die voor de pressie, welke Twente uit oefende. Dat het niet op een andere wijze tot scoren kon komen, vind ik niet eens zo positief". Alleen jagen Zijn collega Kohn: „Als je speelt tegen een muur, die niet van cement maar van beton is, kun je alleen door te blijven jagen succes berei ken. Ik kan me voorstellen, dat Den Haag wel defensief moest spelen omdat het nog al wat geblesseerden heeft, maar als ik in dit geval het woord defensief gebruik dun druk ik me nog netjes uit". Twente de voor sprong niet onmiddellijk kon uitbouwen was niet zozeer de verdienste van de Haagse verdediging, waarin Thie die ondanks een aantal goede reddingen geen betrouwbare indruk maakte. De doelman, die jarenlang een toonbeeld van zelfverzekerdheid was, bleef veel te veel op de lijn staan en Jeuring kon daar door in de 62ste minuut de bal na een voorzet van Pahl platz van dichtbij in koppen. Gelukkig voor Thie werd het geen doelpunt, zoals hij ook geluk had, dat een schitte rende boogbal van de onver moeibare Notten op de lat uiteen spatte. Pittig duel Twintig minuten voor het ein de verzuimde scheidsrechter Keizer die het pittige duel overigens goed leidde, F. C. Twente een strafschop toe te kennen toen Kila een grove overtreding tegen Rene van de Kerkhof beging. De defi nitieve beslissing werd daar door nog even uitgesteld. Welgeteld drie minuten. Slecht wegwerken van De Zoete leidde toen tot balbezit voor Rene van de Kerithof, die achterberg een kans offreer de. Op het niet eens zo harde schot reageerde Thie onvol doende: 2—0. Pas daarna kwam F. C. Den Haag voor het eerst dicht bij een doel punt. Roodnat, onmiddellijk na Achtrbergs doelpunt in gevallen voor Ouwehand, schoof echter na voorberei dend werk van Berg tegen Schrijvers op. TON VAN DALEN |ELSEN Leo Steegman had alle reden om op gelucht adem te halen. Met veel kunst- en vlieg werk had zijn ploeg de benauwde slotfase van het duel tegen Telstar doorstaan. De al in de ze vende minuut van de eerste helft geproduceerde treffer bleek beslissend te zijn. „We hebben .dankzij de lat gewonnen", deelde Steegman lako- niek mee. Daarmee doelde de oefenmeester van de Rotterdammers op de kopbal van Kees van Kooten, die in de laatste minuut het houtwerk op zijn weg vond. Het zou de verdiende beloning zijn geweest voor Telstar, dat gedurende de hele tweede helft furieus heeft aangevallen om op ge lijke hoogte te komen. ver had Sparta het overigens helemaal niet behoeven te laten komen. De Rotterdammers eta leerden in de eerste spelperiode i'n groot klasseverschil dat het niemand zou hebben verbaasd als de ploeg van Steegman in die fase al twee of drie doelpun- ou hebben gemaakt. Het was zelfs nog verrassend dat het tot de zevende minuut duur de alvorens Van der Meeren de ;bal uit zijn doel moest halen. [De verdediging van de Velsena- Iren stapelde vanaf het begin fout op fout en de Rotterdam mers kwamen diverse keren in kansrijke positie. Op de meest eenvoudige wijze zetten de Spartanen hun opponenten op het verkeerde been, maar de doelman van Telstar kon in eer ste instantie onheil voorkomen. Niet echter toen de getructe Nol Heyerman op links Frans van Essen met een schijnbeweging misleidde en vanuit een moeilij ke hoek langs Van der Meeren knalde: 10. Stormrijp Telstar leek stormrijp, maar de Rotterdammers beperkten enigszins hun aanvalsdrift. Met Henk Bosveld als de grote ar chitect op het middenveld - te genstander Klaas Bijl, die met de mandekking van de Spartaan was belast, werd volkomen dol gedraaid - bleef Sparta zich echter toch kansen scheppen. Inmiddels zat het publiek ver bijsterd toe te kijken hoe Tel star zich teweerstelde. In de Velser linies was geen enkel verband te ontdekken. Jan Rab: „Mijn tactische opdrachten om het spel breed te houden werden volledig in de wind geslagen. Daardoor trad er veel balverlies op en dat is tegen Spartaris kant". Geen enkele pass bereik te een medespeler en de Rotter dammers konden zich naar har telust uitleven. Echter in de buurt van Van der Meeren stok te het ritme. Daardoor kon Tel star zich in de laatste tien mi nuten enigszins herstellen. De Velsenaren slaagden er zowaar in enige combinaties op te zet ten, waarbij de overigens falen de Dick Bond pas acht minuten voor de rust voor het eerste echte gevaar zorgde door Paul van Egmond te lanceren die echter gehinderd door Jan van de Veen hoog over schoot. Miserabel Met Jos Jonker voor Bond cheerde Telstar zich voor de miserabele vertoning van de eerste helft Sparta werd onder druk gezet, maar de verdedi ging van de Rotterdammers kon zich eenvoudig overeind houden. Met Hans Eykenbroek als de Staveren, stelde Bosveld welis-NoI Heijerman, naar links ge- rustbrengende figuur pareerde waar nog in de gelegenheid te zwenkt, heeft Frans van Essen Sparta de massale Velser aan- scoren, maar op advies van zijn op het verkeerde been gezet en vallen. Naarmate de tijd ver- grensrechter keurde Van Ge streek kregen de acties van Tel- mert deze treffer af omdat de star iets chaotisch. De Velsena- Spartaan Van der Meeren weg ren raakten geagiteerd en de- geduwd zou hebben, monstreerden dat door Arie laat vervolgens doelman Paul van der Meeren kansloos. Geheel rechts Jaap Zwaan verzuimd de mogelijkheden te Gemert, die strak en goed leid-Telstar bleef domineren, maar benutten. Er waren veel kan- de, massaal te belegeren toen n08 te veeI raakten de Velsenu- sen, maar als je ze allemaal deze de voordeclregel niet toe- ren de bal onnodig kwijt door mist kan er een kentering ko- paste bij een doorbraak dre. Deze had om de buitenspel- val te omzijlen een poging on dernomen de hele Spartaanse li nies te „nemen" maar was daarbij door een van de Rotter dammers onreglementair ge stuit. Sparta trachtte via enkele snelle uitbraken van Kreuz en Heyer man tot succes te komen, maar de Velser linies sloten aanzien lijk beter dan voor de rust. Jan Klijnjan, die op de linkervleugel acteerde in plaats van Arie van i. Die kwam inderdaad in de tweede helft. Maar met enig geluk geluk zijn dammers hadden niet te klagen toen achtereen- Dat was de fortuin dut Telstar volgens Stout. De Wit en Vun gisteren niet kende. Kooten mogelijkheden lieten lig- FRANK WERKMAN gen. De beste kans kreeg Van Kooten. maar zijn kopbal stuitte Scorevcrloop: 7 Heijermaji 0—1. Toe- j i u«. «u r», schouwer»; iOOO S< hcldirerhtcr via de lat weer in het veld. „De Vnn Gemert. Telstar: Vnn Mee- pechduivel heeft bij Ons meege- ren. Vim Essen. Andre, Zwuan, Bl- speeld", oordeelde Jon R.b la- ter. „Voor het zelfde geld gaat ten. sieut. ie erin en spelen we nog ge-g lijk". Rabs collega Steegman: Walbeek, KÜJnJun (Vnn Staverei „We hebben in de eerste helft van Veen, Heijerman en Krouz. Stap Y^EELVOUDIG International Frans Schoofs, die zijn actieve carrière dit jaar beëindigde, vroeg en kreeg bij zijn aanstelling als da- mescoach vrij mandaat van de Nederlandse Tafeltennis Bond. Hij mag zelf beslissen en reeds na drie maanden wierp zijn invloed vruchten af op het „onderontwikkelde gebied" damestafeltennls. Zo lijkt zijn poging om topspeel- ster Veronique van der Laan, die de tafeltennisbond liet vertrekken, terug te ha len in de selectie, te slagen. Daarbij wordt ook rekening gehouden met de eisen van de speelster zelf, wat vroe ger nauwelijks denkbaar was. Een stap in de goede richting. Eindelijk. Hoopgevend E1 R rees, en niet ten onrech te, twijfel toen de vier schaatsmusketiers destijds een profcontract tekenden. De top was ineens weggeval len. Daarom werd met meer dan normale belangstelling uitgekeken naar de wedstrij den om de IJsselcup waar mee het schaatsseizoen tra ditioneel wordt geopend. Schaatscoach Leen Pfrom- mer is er niet de man naar om optimistische geluiden te laten horen indien daartoe geen voldoende reden be staat. Hij deed het in Deven ter wel. De prestaties waren van dien aard dat hij zich te vreden kon tonen. Een schaatser van de „oudere garde", Peter Nottet, restte hem nog. En Nottet lijkt een welkome aanvulling te wor den van de kernploeg die dan wel talenten mag bevat ten maar geen routiniers als Nottet er een is. Het lijkt dat de vrees, dat de amateurs zouden wegvallen tegen de profs, ongegrond is. De IJs- selcupwedstrijden hebben voor de amateurs een hoop vol perspectief opgeleverd. Aanhouder ÏTET oeroude gezegde dat de aanhouder wint. heeft eens al is 't op bescheiden wijze opgeld gedaan. De raadscommissie voor sport en recreatie heeft zich ge steld achter het verzoek van de „Vrienden van Houtrust" om optie te verkrijgen op Houtrust. Dat Is zonder meer een overwinning van die vasthoudende groep die Hout rust weer door een betalen de vereniging wil laten be spelen en daarvoor sinds de fusie ADO—Holland Spert ij vert. Enerzijds mag men het betreuren dat die fusie niet heeft opgeleverd wat men er van verwachtte, anderzijds moet niet uit het oog worden verloren dat die fusie veel „oud zeer" teweeg heeft ge bracht, dat niet kon worden weggenomen. Er blijken meer werkers aan de herop bouw van een tweede beta lende club te zijn dan werd vermoed. Er dient echter diepgaand overleg te komen tussen „Vrienden van Hout» trust" en de andere betrok kenen gemeente o.a. opdat wordt voorkomen dat daden worden gesteld die fa- likant kunnen aflopen. Indien althans het advies van de commissie voor sport en re creatie wordt opgevolgd. En dat blijft voorlopig nog een vraag. Gelijkmatig UVERIG is in de basket- ballbond gewerkt aan het tot stand komen van 'n nieuw sponsorreglement. Het werd op de zaterdag gehouden vergadering niet aangeno men en moet nader bestu deerd worden. Tegen waren o.m. de verenigingen die reeds over een diep in de buidel tastende maecenas be schikken. Zij vrezen wellicht te worden beknot. Sponsoren is vrijwel onontbeerlijk ge worden maar als de „toe vloed" niet enigermate ge lijkmatig is, zal een steeds groter krachtsverschil ont staan want wie het meeste geld heeft, kan zich het meest veroorloven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13