Bayrischzell, waar Beieren niet Bayrischer kan zijn Wasserngrat Griinten Schattberg (tnofc Een schot horen (en zien) vallen ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 ALLEEN HET DECOR IS STEEN EN IJS Wintersport Weg Wezen '72/'73 Vlak voor de hoge stenen en ijzige bergkam van Les piablerets ligt aan de noordkant een ring van ikleine bergen, die een waar paradijs voor de skiër zijn. .De Wasserngrat, bij het mondaine wintersportplaats je Gstaad is er een van. Wie niet de gletscherpisten van Diablerets op wil kan zich hier volledig uitleven. De piste Montgomery (de maarschalk was hier een Iveelgeziene gast) >is al vele Ijaren bekend en zeer ge liefd. Een bijna ideale pis te, zonder rotsen, zonder hinderlijke, gebaande, paden jdoor het bos Hoewel er voor Zwitserland, een vrij 'dichte begroeiing is, merkt «ven daar an de praktijk niets van. De belangrijkste lilt naar de top van de Wasserngrat j(1974 m) bestaat uit twee gedeelten. De piste van het middenstation naar Gstaad 'is niet te steil en voor wei nig gevorderde skiërs ple zierig te gaan. Het bovenste 'deel van de piste is erg «teil .maar toch zonder gro te moeilijkheden te nemen. jWte snel naar beneden wil kan dat doen; de meesten •wagen zich er beslist niet aan Halverwege de helling ds een tweede lift, die het mo- Igelijk maakt dat ook de rechterkant van deze noord- |helling optimaal wordt be nut. Ook deze kant ds ge heel vrij gemaakt van ste nen, zodat er met weinig sneeuw geskied kan wor den. De afdaling van de top tot aan het dalstation is onge veer drie kilometer lang met een hoogteverschil van 820 meter. Wie in Gstaad logeert, een plaatsje met alle vormen van vertier, heeft niet al leen de Wasserngrat om te skiën, in de heel nabije om geving zijn zeker tien ande re vrijwel even mooie afda lingen te maken. De plaat sen zijn vast wel bekend: Eggli, Rougemont, Chateau d'Oex, SaaneiT Op de foto de top van de Wasserngrat en het boven ste gedeelte van de piste Montgomery die afdaalt tot in Gstaad. VOOR EEN DAGJE UIT, MAAR NOOIT OP ZONDAG In het Duitse Allgëu, de streek rond en ten zuiden van Kempten, ligt het dorp je Kranzegg. Een piepklein dorpje in een streek waar de wintersport nog niet op zijn hevigst is, maar dat de laatste tijd steeds sterker w de belangstelling raakt. Kranzegg vindt u door de weg van Kempten naar Sonlhofen en het Kleinwal- zertal te nemen, en dan vlak voorbij Immenstad richting Rettenberg <te gaan. U komt dan vanzelf bij de liften, die de helling van Griinten ontsluiten en be ginners en gevorderden de mogelijkheid van een paar heerlijke afdalingen geven. Er zijn twee combinaties van liften. De eerste vlak bij Kranzegg, de tweede wait verder in de richting Rettenberg. Er zijn grote parkeerplaatsen. Beide lif ten brengen u halverwege de top van de Griinten, maar met een korte afda ling is het dalstation van een sleeplift naar de top (1680 m) te bereiken. De afdaling to t aan Kranzegg is dan ongeveer 4 kilometer lang met eon hoogte ver schil van 850 meter. Een heerlijke tocht voor een middag, zonder de twijfel aan eigen kunne en doods angsten voor al te steile hellingen. Toch is de Griin ten ook weer niet te onder schatten. Beginners kunnen beter niet naar de top gaan, maar hert houden bij de twee liften bij het dorp. Kranzegg is een bezoek waard, maar niet voor een hele week. De mogelijkhe den zijn daarvoor te gering. Kranzegg is ook niet voor het weekeinde. De parkeer terreinen zijn dan overvol en de liften kennen lange wachttijden. Echt een ski gebied om eens een dagje te doen voor de afwisseling, als u logeert in Oberstdorf, in het Kleiwalzertal, in Im- menstadt, fei Hindelang of in Oberstaufen. Op de foto: een gedeelte van de piste bij Kranzegg. De liften brengen u vrijwel tot de top waar 't oorlogsgedenkteken zichbaar is. Het hoge ding even verder op de top is een zendmast. VOOR WIE GELUK EN SNEEUW HEEFT Wie er behoefte aan zou hebben tijdens zijn vakantie regelmatig verdorie te roe pen, kan beter niet naar Saalbach gaan. Het dorpje, in de schaduw van de Schattberg, met de gesti leerde ui op het natuurlijk iets hoger liggende kerkje, is door de reisbureaus tot zo'n Nederlandse kolonie gemaakt, -dat de skileraren goedbedoeld „kontje hoch" roepen als iemand uit nood de „Textilbremse" gebruikt heeft. Dat in dit Saalbach de afdaling van de Schattberg ook een van de mooiste middelzware afdalingen van Oostenrijk is weten weini gen. Niet altijd is de afda ling van de Nordseite een plezier. Vrijwel immer in de schaduw, is de piste hard en ijzig. Het onderste gedeelte is ongewoon steil en ook de „Wellentechnik" zal vaak gebruikt moeten worden. De piste is matig onderhouden, omdat de stei le helling het gebruik van pistemachines niet toelaat. Wie echter het geluk heeft goede sneeuw aan te tref fen, (Pulver of Firn) geniet Lijkt de vier kilometerlange (hoogte verschil ruim 1000 meter) Nordabfahrt toch te koud en te donker, dan is er neg de Westabfahrt. Een heerlijke afdaling die een probleemloos naar beneden glijden in een hele mooie omgeving betekent. Ga eerst van de top van de Ostglpfel van de Schattberg naar beneden naar de lift naar de Westgipfel. In de middag - ga beslist niet eerder dan half drie - kunt u deze heerlijke afdaling naar Hlnterglemm maken. Wie zich niet wil wagen aan deze vermoeiende ervaring kan op do Schattberg de kleine liften gebruiken die, in de zon, veel skigenot ga randeren. Ook de andere 26 skiliften van Saalbach ge ven voldoende mogelijkhe den. Op de foto de Nordab fahrt van de Schattberg. Veel bos. waar de piste zich tussendoor slingert. De an dere hellingen in Saalbach zijn kaler. Op de open hel lingen, vlakbij het dorp oe fenen beginnende sknklas- jNiet ver van Bayrischzell ligt het dorpje Schliersee I mogelijkheden op hel dichtgevroren meer. et en eigen skigebied en veel bijzondere wintersport- BAYRISCHZELL In het uiter ste puntje van Duitsland, waar Beieren niet Bayrischer zou kun nen zijn, ligt het dorpje Bayrisch zell. Klein en heel rustig, op een driesprong van dalen aan de voet van de Wendelstein. Een berg van 1838 meter en een afdaling van vijf kilometer. Achttien liften om de skiër omhoog te brengen en op het dorpsplein een linde, .die daar geplant is omdat een zekere Kai ser Wilhelm tegen de berg op klom. Een typisch Beiers dorp, niet duur, eigenlijk eer. beetje verge ten in die uithoek. Je komt er ook met zo gemakkelijk. Per trein is het vanuit Mllnchen je vindt het lfjntje bijna niet op dat druk ke Hauptbahnhof tachtig kilo meter of anderhalf uur. Toch 'is Bayrischzell een reis waard voor de vakantieganger, die rviet een internationaal skicentrum wil, maar wait rust en veel skimo gelijkheden. Achttien liften, hellin gen voor beginners en gevorder den. Je verlangt eigenlijk niets meer. En tóch heeft Bayrischzell nog meerr. U moet naar dit oord. en dan cite ren we bij uitzondering een ook in het Nederlands verschenen fol der als u wilt kuren voor vegatie- ve dystonie. chronische bronchitis of reconvalescentie. Woorden die je haast niet durft uit te spreken als je niet een dagelijkse praktijk hebt als huisarts, maar waarvoor u in Bayrischzell terecht kunt. Overigens ook voor storingen in de bloedsomloop en stofwisselings ziekten, en wie heeft in deze tijd van vetaf zetting op kransslag aders daar geen last van? In handboekjes voor de skiër staat vaak de goede raad dat al cohol en intensieve wintersport niet samen gaan. In Bayrischzell, in Schliersee, In Neuhaus, in Spit- zing see, dn al die dorpjes in de uithoek van Oberbayern moet u zich beslist niet aan die regel sto ren. Het blijft Beieren waar u heen gaat. Het dorp heeft mooie brede stra ten, de huizen lijken er willekeu rig neergezet. Er zijn veel hotels en restaurants. Hele goede en ook een paar mindere. Er is een uit stekende skischool, met moderne lesmethoden. Er wordt miniski gebruikt, er wordt de kurz-ski ge bruikt. maar ook kunt u les krij ger» volgens de conventionele me thode. Er fis een skischool voor kinderen. Er is een rodelbaan. Er is een wintercamping, er is een ijsbaan, er ij een springschans. Het nevelige dorpje, want voor de zon moet u wel naar boven, is ei genlijk veel te klein voor zoveel mogelijkheden. De burgemeester en de gemeente raad, waarin alle belangen van het dorp zijn vertegenwoord;gd, zouden graag een tweede Kitzbü- hel van bun dorp maken, maar. .het ..Haus des Gastes" midden in het dorp, is al'es wat er aan vertier is. Een leeskamer vx>r rokers, een lees-aal voor niet-rokers, een kegelbaan, een tafeltenniszaal een bibliotheek en dan is het op. De plaatselijke ho reca organiseert nog wel eens wat, maar alleen in het hoogsei zoen, als er veel gasten zijn. Toch een sfeervol dorp. Beslist om eens terug te komen. Met de modernste pistenmachines wordt het skigebied Südelfeld bij Bayrischzell onderhouden. De top van de Wendelstein. Hiervandaan kan men kiezen uit twee vijf kilometer lange afdalingen, die ook voor de gevorderde skiër te doen zijn. Toegegeven: in het gezegende Jaar 1971 is or geen vlok sneeuw van eni ge betekenis Is» Schotland gevullen, maar dit mag niet op dc debctzijdc van de befaamde Schotse zuinigheid worden bijgeschreven. Het was dom weg de schuld van de weergoden, die Europa een winterbeurt Heten over slaan en hun jute-zakken met koude vlokken op de hemelzoldcr lieten staan. Voor vele wintersportoorden beteken de het uitblijven van sneeuw een puur menselijk drama, maar niet voor de Schotten. Die houden toch al rekening met meteorologische up percuts en hebben dan ook uit voor zorg een wintersportcentrum ge bouwd, dat nauwelijks afhankelijk is van het weer en onder zijn betonnen dak vrijwel selfsupporting is. Mocht de sneeuw onverhoopt verstek laten gaan, dan laat uw de skies rustig in het vet staan en zoekt u uw vertier elders in een pretwcreld, waar men op de meest gangbare grillen van potverteerders gerekend heeft. Dit unieke centrum vindt u In de Centrale Hooglanden, het wordt be grensd door het Monadhliath-geberg- te en de machtige Cairngorm-keten. In de onmiddellijke nabijheid liggen de vier hoogste bergtoppen van Schotland, die stuk voor stuk meer dan 1200 meter hoven A.P. uitsteken. De verwoede skiër wordt er - als er sneeuw is - op zijn wenken bediend via ski-liften en een stoeltjeslift naar de hoogste toppen, Vertier In het centrum zelf, het hypermoder ne Aviemore, kunt u terugvallen op machtige brokken vertier In een bioskoop, een danshal, een verwarmd zwembad, een droge ski-helling, bow lingbanen, een tentoonstellingshal, restaurants, bars en winkels. U kunt er paardrijden, vissen, kanovaren, golfen en aan pony-trekking doen. Het offioiële ski-seizoen loopt van de cember tot eind april. Smakelijke primeur Wilt u werkelijk iets anders dan an ders, wilt u met eigen oren een Schot horen vallen, dan biedt Britain-tours u dit jaar een smakelijke'pnmeur- U vliegt van Amsterdam of Rotterdam met één van de hypermoderne BAC 1-11-vliegtuigen van Caladonlon-Air- ways naar Glasgow of Edinburgh, vandaar in een eerste klas-trein naar Aviemore. Daar wacht op u het eerste klas. vier sterren-hotel Strath spey, één der parels aan dc keten van Thistle-hotels. Alle 90 kamers hebben een privé-badkomer en cen trale verwarming. Het hotel beschikt verder over twee bars, eon uitste kend restaurant, een kindercrèche en een echt Fins saunabad. Voor een 6-daags-arrangement be taalt u 469 gulden, voor een 9-daags 619, voor een 11-daags 69J, voor een 14-daags 844. Alle arrangemen ten zijn op basis van half-pen:.ion. V kunt uw wintersportvakantie ook ver- l.-ngen met een weekend In Edin- :,ur;;h. oor twee nachtjes slapen ko- 'i cr dan nog eens 48 gulden bij. Wilt u cr meer van weien: Lucht- oger.turen Astrca NV, Westblaok 11 in Rotterdam, telef. 010-130090 staan voor u klaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13