Bulgarije Roemenië en Tsjecho-Slowakije blijven goedkoopte-eilanden (tnafip Noorwegen - EEN OOSTBLOK AAN HET WINTERBEEN SLAVISCH KLEIN DUIMPJE TUSSEN DE WITTE REUZEN VAN WINTERTOERISME T ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 Wintersport Weg Wezen '72/'73 Eten Voor de echte Nederlan der een geruststelling: Het Bulgaarse eten is even gevarieerd als het landschap. Voortreffelijke vleesgerechten, al dan niet gekruid zijn een aan gename uitzondering op de Oost-Europese regel. Vaak met een Oosters tintje, zoals de kebabtsjé, of de koefteta. Talons Wie een „inclusieve" reis naar Bugarije boekt, krijgt meestal talons voor z'n consumpties en maal tijden.. Dat is papieren ,,nep"-geld, waarmee in alle restaurants betaald kan worden. Voordeel er van is dat de toerist niet vastzit aan een voorge schreven menu, maar ge rechten naar smaak en prijs kan uitzoeken. Meenemen De Bulgarije-toerist doef er verstandig aan zelf van huis zonnebrandolie en zonnebrillen en vooral film- en fotomateriaal mee te nemen, aangezien die artikelen schaars zijn in het Balkanland, Dranken De Bulgaarse alcoholica zijn al een veelgevraagd exportartikel. In Bulgarije zelf ontzettend goedkoop: Een glas wijn valt nauwe lijks te krijgen, voor enke le guldens krijg je name lijk al een hele fles op ta fel. Aanbevolen: De Bul gaarse Kabernet, de voor treffelijke Coniac Pliska (kruising tussen Cordial Medoc en Hennessy) en natuurlijk de volksdrank Slivova. Ijskoud te nutti gen, liefst met daarnaast een schoteltje Chopska Sa- lata. Prijzen Ski's en ski-schoenen kun nen gehuurd worden. Kos ten, resp. 4,- en 13,- per dag. Vanuit de diver se wintersportgebieden zijn ook sledetochten mo gelijk. Dat gaat op „taxi basis": Bij een „volle bak" kost het ongeveer 6 gulden per uur. Geen visum Een visum heeft men voor een vakantie in Bulgarije niet nodig. Een geldig pas poort is voldoende. Bij aankomst dient een vi sum-formulier ingevuld te worden, dat bewaard moet worden tot de uit- Inlichtingen Verdere inlichtingen over prijzen, folders en andere nuttige informatie zijn te verkrijgen bij het Natio naal Bulgaars Verkeers bureau, Reguliersdwars- straat 54 Amsterdam. Te lefoon 020-248431. Je hoeft de Noor waarachtig niks meer over skieën te leren, want hij heeft het zelf uitgevon den. Uit barre noodzaak overi gens, want al eeuwen heeft hij zo'n zes maanden per jaar de lange lat nodig om zich in zijn witte oneindigheid op de been te houden. Sinds kort hebben ook andere Europeanen ontdekt, dat er boven hun noordergrenzen een eenzaam paradijs ligt. waar het 's winters goed toeven is. De echte sportskieër, die snel heid prefereert boven plezier zal misschien niet zo snel besluiten om het vertrouwde Oostenrijk of Zwitserland in te ruilen voor een paar splinternieuwe Noren, maar de rustzoeker en natuur liefhebber komen er daarente gen meer aan hun trekken, dan in de ontdekte, overvolle oorden irr de Alpen. Transkandia. de Carpentier- straat 143a, in Den Haag, tele foon 070858362 laat u dit jaar graag kennis maken met typisch Noorse wintergeneugten. U kunt kiezen uit een vlieg- of een boot reis, respectievelijk van Am sterdam naar Oslo en van Am sterdam naar Gotenburg. Er is bijvoorbeeld een 8-daags vlieg- arrangement in het moderne Vagslid hotel Fjellkro vanaf 774 gulden. Een 11-daags boot/trein arrangement naar het Noorse hooggebergte van Fager- nes kost u vanaf 498 gulden. U kun er nog goedko-iy heen. als u per boot en auto reist en het hoofd te ruste legt in een jeugd herberg: vanaf 310 gulden voor eli dagen. Ook Scandinaian Arctic Sun- way, Saxen Weimarlaan 58 in Amsterdam, telefoon 020 719012 heeft een handvol voor treffelijke Noorse winterbestem- m'ngen geprepareerd. Het Vitosja-gebergte torent direct boven Sofia uit bineren met de sneeuw van de Balkanwinter. i vanuit een verblijf in hotel Statsliwetsa valt de cultuur i de hoofdstad te com-' Sinds de Roemenen de prikke lende lucht der kapitalistische deviezen geroken hebben is hen geen moeite meer te veel om de westerse baasjes door hun hete zand te rollen of in te pakken in originele Karpaten-sneeuw. De eerlijkheid gebiedt ons te zeg ge"1, dat de wintersporter In dit land aanzienlijk beter aan zijn trekken komt dan de buikladin gen zonaanbidders. die elke zo mer aan de branding van de Zwarte Zee worden gedropped. De hotels in de Karpaten zijn beter dan de doorsnee pakhuizen in Mamaia en omstreken en de verzorging wordt nog niet be paald door de minimum-eisen, die men aan de Roemeense kust aan hoffelijkheid stelt. Van de Roemeense wintersport- oorden heeft Polana Brasov verreweg het meeste te bieden. Het dorp is ideaal gelegen te midden van bergreuzen, die de skiërs en wandelaars het volle pond geven. Men heeft in Poiana Brasov ook niet het gevoel, dat men door de betonnen hotelko lossen de natuur niet meer ziet. De onverbiddelijke schoonheid van de Karpaten blijft op elke vierkante meter de voornaamste troef. En wie op een onverdacht mo ment genoeg heeft van de witte eenzaamheid behoeft zich slechts langs een geriefelijke au toweg omlaag te begeven, ten einde de middeleeuwse lucht van de stad Pr s on te snui ven. FIT breng', u er heen voor de prijzen, di' v i r n "an -81 tot 629 gulden vo tve*» weken Aanzienlijk minocr hebben d.- oorden Predeal en Sinaia te bie den. Het --adeel van Predeal: het dorp is langgerekt en mist een hart. Her en der tussen de sparren liggen de hotels, pen sions en (overigens voortreffelij ke) appartementen. Airtour-Nes panda brengt u er heen vanaf 352 gulden voor elf dagen. Air tour adverteert ook met Poiana Brasov, maar brengt u in feite onder in het zeer luxe. maar deerlijk onpersoonlijke Carpati- hotcl in Brasov, dat nog altijd zo'n 15 kilometer van de sneeuw ligt. Voor een echte wintersport vakantie een levensgroot nadeel. Sporthuis Centrum heeft het be gerig oog laten vallen op Sinaia, d->t nog /waar geurt naur de vorsten, die eens Roemenië be stuurd hebben. Toch is het min der echt wintersport-oord dan Poiana-Brasov. Een uitzondering maken we graag voor hotel Al- pin, dat hoog boven het eigenlij ke stadje Sinaia troont. Naar Si naia brengt men u vanaf 495 gulden. S ids kameraad Dubcek het po litieke bos is ingestuurd, figu reert Tsjechoslowakije niet langer in de rij van wintersport- arrangementen. die de Neder landse reisbureuas aanbieden. Doodjammer, want de winter sportdorpen in dit land zoals Spind Leruv Mlyn en Zclezna zijn nog steeds do moeite van een goedkoop winterbezoek dub bel en dwars waard. U vindt er een fijn land met welbespraakte fijne mensen. Cedok in Amster dam, Leidsestraat 4, telefoon 22.27.88 wil u graag op het spoor zetten. Als 't niet zo „gekleurd" klonk, zou je Bulgarije het „ontwikke lingsland onder de wintersport- centra" kunnen noemen. Een Slavisch Klein Duimpje tussen de overbekende Witte Reuzen als Davos, Kitzbühel, Val d'Isè- re en Zermatt. De ontdekking van het Balkanland Bulgarije als volwaardig wintersportland heeft nogal op zich laten wach ten. De Bulgaren zelf konden al enkele jaren lang kiezen bij hun door de regering voor het sym bolische bedrag van 1 leva per dag verstrekte vakanties tussen de zomerzon aan de Zwarte Zee-kust en de winterzon in een van de drie' „sneeuw-centra": Borovetz, Vitosja of Pamporovo. Pas sinds het internationaal toe risme naar de Zonnekust zo'n grote vlucht heeft genomen, heb ben de smaakmakers van onze westerse reisorganisaties zich wanhopig afgevraagd waarom ze niet eerder een plaats voor Bulgarije op hun menukaart hadden gereserveerd. Bulgarije heeft een zacht land klimaat dat ideaal is voor win tersport. Vier maanden lung valt er in elk geval op vaste sneeuw te rekenen en de toerist heeft er de ruimte. Maar tot voor enkele jaren was er nauwe lijks iets te merken van de ker misachtige bedrijvigheid die zich rond de typisch westerse •wintersportplaatsjes in Oosten rijk en Zwitserland afspeelt. Bulgarije's wintertoeristenfa- briek stond nog in de kinder maat ski-schoenen. Hier en daar een hotel, te weinig ski-leraren, te weinig ski's. Reisbureau FIT moest de gebruikelijke service zelfs een keer uitbreiden tot het overvliegen van een vliegtuig vol ski's toen die in Bulgarije ontbraken. Maar inmiddels zijn we een aan tal jaren verder. Er zijn meer hotels, er zijn bars en er zijn ski's. Maar toch houdt het iets aparts. Die opbouw van winter sportcentra uit het niets, houdt tevens in dat Bulgarije wat dat betreft in geen enkel opzicht lijkt op de luxe-uitstalkasten van de traditionele wintersport. Je hebt er de eindeloze ski-pistes als je wilt bijna voor jezelf al leen en je hoeft bij de ski-liften niet te dringen of je in de file voor de snelbus naar het cen trum staat. Voor de opgeprikte après-ski waarbij de wintertoe- ris' pur sang gewend is de ogen van zijn mede-reizigers uit te steken is er dan ook geen plaats. De Bulgaren hebben een alternatief. De bars in de hotels, open tot in de kleine uurtjes, doen op hun eigen manier aan het „entertainment": veel mu ziek en folkloristische program ma's. De gemiddelde Nederlander die je op dit moment zou vragen wat hij over Bulgarije weet, zal waarschijnlijk niet verder ko men dan een schouderophalend: „de hoofdstad heet Sofia, geloof ik, en je hebt er een voetbalelf tal CSKA waartegen Ajax ge speeld heeft in de Europacup". De rest is stilte. Maar Bulgarije is in geen enkel opzicht de on herbergzaam kale boel die je van een bar Balkanland ver wacht, waar de Turken tot eind vorig eeuw nog een late variant van het kromzwaard zwaaiden. De zomer is voor een groot deel groen en overal gastvrij. Bulga rije staat in het teken van de roos (in Centraal-Bulgarije is een langgerekte Rozenvallei). En wat de winter betreft kan de toerist met fantasie er van alles van maken. Dj accommodatie laat weinig of niets meer te wensen over, de prijzen zijn laag (vanaf rond de 450 kan je er al twee weken inclusief doorbrengen) en de sfeer is er nog ontspannen. Ideaal voor de wintersporttoerist dife het allemaal voor de eerste keer wil proberen, of voor de verwende overwinteraar die „te- ZORGT MOEITELOOS VOOR ROMANTISCHE WINTERBERGING Borovetz (hotels Bor en Edelweiss) ligt in een ideaal ski- en wandelgebied in het Rila-gebergte, 80 Het Rila-gebergte met z'n Maliovitsa-piek is een van de mooiste berggebieden van Bulgarije; het ge- kilometer van de hoofdstad Sofia. bergte o.a. wat dorpjes met moskeën en het kleurrijke Rila-klooster. Bovendien, je hoeft beslist niet alleen de stoute ski-schoenen aan te trekken wil je in Bulga rije aan je trekken komen. De natuur staat nog niet zwart van de mensen, je kan uitgebreid wandelen en vanuit Borovets in het Rilagebergte is het niet ver voor een excursie naar het we reldberoemde en prachtige Ri la-klooster en maar zo'n 80 kilo meter van de hoofdstad Sofia. Vlak boven Sofia ligt het Vitos ja-gebergte en vandaar uit zijn nog gemakkelijker trips te on dernemen naar de hoofdstad, waar in de winter ook op cultu reel gebied (de Bulgaarse opera d jjl Pamporove, wintersportcentrum in zuidelijk Bulgarije dicht bij de hoogstgelegen stad van het Balkan land, Smoljan, op 2191 meter. De Balkan ligt klaar voor de wintersport. Het ligt te wachten op de toerist met dat kleine beetje durf om het eens „an ders" te doen. Een onbekende „witte plek" op de landkaart van het wintertoerisme, die er or.: vraagt ingevuld te worden. beroemd, o.a. om z'n formidabe le bassen) veel te doen is. Pam porove ligt in een veel woester gebied vlak bij de hoogstgelegen stad van Bulgarije, Smoljan op 2191 meter. Op 80 kilometer ligt Plovdiv, een schat van een stad, waar heden en verleden elkaar met een glimlach van verstand houding ontmoeten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11