WENSENPAKKET VOORSCHOTEN: 7,5 MILJOEN I VVSB mikt op de toekomst Hazerswoudse IJS Club bouwt nieuw clubhuis Corso 73 is financieel rond streeknieuws „Kom over de Brug" in Leiden Deze week in de Leidse bioscopen De duivelin uit Texas Wat kan ik nog meer zien A clockwork Orange VRIJDAG 24 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE De Hazers woudse IJs Club gaat nabij de veldijsbaan aan de Voorweg te Hazerswoude-dorp een nieuw clubhuis bouwen. Het bestuur, dezer dagen met de leden in vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer P. v. d. Eyk, heeft de ontwerptekening reeds ter goedkeuring bij het gemeentebestuur ingediend. Zo dra de vergunning afkomt, kan met de bouw van het clubhuis, waarvan de kosten worden geraamd op negen- tot tiendui zend gulden, worden gestart. Wanneer de winter nu niet al te vroeg invalt, kan nog het ko mende (schaats?) seizoen de nieuwe accommodatie wor den beschikt. H.IJ.C. had deze plannen al enige tijd op het programma staan, maar er bestond nog altijd on zekerheid over de vraag, wan neer de club het huidige terrein aan de Voorweg zou moeten verlaten. Nu van de zijde van het gemeentebestuur van Ha- zerswoude nog geen enkele defi nitieve mededeling hierover kan worden verstrekt (zoals bekend bestaan er plannen om in de Boterpolder o.a. woningen te bouwen), heeft het bestuur de knoop doorgehakt. Dit besluit is. gebaseerd op het feit, dat het nog wel enkele jaren kon duren, voordat de ijsbaan aan de Voor weg zal moeten verdwijnen én op het feit, dat de thans aanwe zige ,,tent" in een slechte toe stand verkeert. Het clubhuis, waarvan de noordzijde wordt voorzien van een grote glazen wand waar door men dus een fraai uitzicht krijgt op de veldijsbaan is van een zodanige reconstructie dat het later kan worden afge broken. Het H.IJ.C.-bestuur blijft dus rekening houden met het vertrek uit de huidige omge ving en hoopt het clubhuis dan te verkopen, overtuigd als men ervan is. dat het optrekken daarvan op een andere plaats niet zal worden toegestaan. Overigens voelt het bestuur er niets voor om de nieuwe clubac commodatie van H.IJ.C. (bijna 600 led'en) in de zomermaanden aan anderen te verhuren. De club beschikt bovendien niet over het recht van overpad. Omdat in de vorige .winter" vrij wel geen activiteiten werden ontplooid (de wintergoden lieten het immers afweten!), werd penningmeester C. Ooms gecon fronteerd met weinig uitgaven en kon hij derhalve een „spaar potje" aanleggen voor de nieuw bouw. Daarnaast werd tijdens de vergadering de contributie gesteld op 7,50 per jaar. Voorzitter P. van de Eyk werd in zijn functie herkozen. In de va cature, ontstaan door bedanken van J. Lourier, werd voorzien door verkiezing van J. Groene- wegen. Jaap van de Eyk blijkt nog steeds de sterkste hardrij der op de schaats bij H.IJ.C.: hij bezit fnmiddels al drie be kers, behaald tijdens de schaatskampioenschappen in de afgelopen jaren. LEIDEN Het Jeugdactie-comi- té van ,,Kom over de Brug" heeft voor het komend weekend een aantrekkelijk programma samengesteld ten bate van zen ding en missie. De leerlingen van tal van scholen zijn reeds op het doel van „Kom over de Brug" attent gemaakt en op het weekend dat gehouden wordt in het Jeugdhuis aan de Breestraat 19 te Leiden. Het programma van het evene ment luidt: vrijdag, 24 novem ber: 's avonds 20.00 uur Caba retgroep „Part time Family" met het programma „Snert"; zaterdag. 25 november: vanaf 10.30 uur tot half elf 's avonds Bazaar met gelegenheid tot het beoefenen van handenarbeid (praktisch programmapunt, met Sinterklaas in het verschiet!en verkoop van broodjes. Op zondag, 25 november, houdt de heer Wolfskeel om half elf 's morgens een inleiding. Tot half twaalf is er gelegenheid om kof fie te drinken, waarna films worden vertoond over Venezue la, Honduras, Malawi, India en Senegal. In de pauze van 13.30 tot 14.30 uur wordt een brood maaltijd aangericht. Van 16.00 tot 17.00 uur wordt een kreatief- en rollenspel opgevoerd, naar aanleiding waarvan een discus sie. wordt gehouden. Om 17.00 uur begint in de Zuider- kerk een applausdienst en na 20.00 uur kan men in het Jeugd huis luisteren naar muziek en zang. ALPHEN Wethouder Paats van Alphen heeft gisteren in Alphen Ridderveld twee katholieke scholen ge opend. In de Troubadourschool gebeurde dat door een dekkleed voor een wandversiering weg te nemen (foto boven) en in de kleuterschool De Toverfluit blies de wethouder heel toepasselijk op een enorme fluit. VOORSCHOTENHet in het jaar 1973 te voeren beleid in Voorschoten zal in sterke mate bepaald worden door de financiële mogelijkheden, waardoor een afweging van prioriteiten zal moeten plaats I vinden. I In de periode oktober 1971 tot en met september 1972 werd in totaal gevoteerd voor kredieten ten l behoeve van de algemene dienst en de diensten I van de bedrijven een bedrag van rond 5,9 mil joen, welk bedrag ook de goedkeuring kreeg van Gedeputeerde Staten en uit eigen middelen gefinan cierd. Het programma van de investeringen over 1972 is volledig afgewerkt en zelfs de 2de fase van het sportpark „Adegeest", oorspronkelijk gepland tegen 1974/75 kreeg reeds een deelkrediet van I 210.000,-. De reeds vorig jaar voor het jaar 1973 geplande in- vesteringen zoals voorbereiding bouw nieuw raad- J huis, bedrijfszelfbeschermings-organisatie, auto brandweer en riolering Schoolstraat worden naar een later tijdstip overgeheveld omdat er thans nieuwe dringende behoeften in het investeringspro gramma noodzakelijk zijn. Het wensenpakket vraagt een netto investering van ruim 7,5 miljoen en netto jaarlijkse lasten van 813.880,-. Omdat dit totale wensenpakket onmoge lijk uitgevoerd kan worden hebben b. en w. als prioriteiten aangegeven een netto investering 6,3 miljoen en netto jaarlijkse lasten van 336.780,-. Deze lasten kunnen worden bestreden uit de nieu we post voor investeringen ten bedrage van 300.000,- en ten laste van onvoorzien een bedrag van 36.780,-. De prioriteiten voor 1973 zijn dan: renovatie Vernè- depark, woningverbetering complex V (achter Ver- nèdepark), restauratie bomen Voorstraat (3de ge deelte), verkeers- en vervoersplan Leidse agglome ratie, grafvelden algemene begraafplaats, onder wijs voorzieningen; Mariasdhool en 2 kleuterscho len in Noord-Hofland, sociale-culturele voorzienin gen: 2de fase Sportpark Adegeest, exploitatie Lin dehoeve, onderkomen Leif Ericson padvindersgroep en huisvesting bibliotheek, verlening watertrans portleiding. tl In de investeringenlijst 1973 ontbreken een drietal objecten, waaraan het college van b. en w. zeer! grote waarde hechten. Deze drie voorzieningen zijn de brandweergarage, het zwembad en het diensten-: centrum voor bejaarden zijn in verband met de s nood van een evenwichtige verdeling van lasten d over de komende jaren opgenomen voor het jaar' ti 1974. De jaarlijkse lasten van deze voorzieningen a worden in totaal geraamd op 435.000,-. B. en W. hebben daarom overwogen de voor de drie belang-! Eei rijke objecten benodigde fiscale ruimte te creëren L door beschikking over een gedeelte van de saldi-re- e serve ten bate van de gewone dienst. De saldi-re- ti serve per 31 december 1972 wordt geraamd op bij-' k na 1 miljoen. a Hierop kan van de hogere overheid een gunstiger a beschikking verwacht worden indien de gemeente v kan aantonen dat de lasten voor deze objecten kun- S' nen worden opgevangen in de begroting van 1974 r door hetzij verhoging van de inkomsten hetzij ver- d laging van de uitgaven. Voor dekking uit de saldi- E reserve willen b. en w. de raad voordragen in g chronologische volgorde van indiening. 1. diensten- e' centrum; 2. zwembad; 3. brandweerkazerne. B. en W. achten het zeer wenselijk dat binnen kor- te termijn begonnen wordt met de aanleg van de Leidse Baan. Aan de aanleg van deze nieuwe pro- vincialeweg kan niet ontkomen worden. Niet alleen voor het doorgaande verkeer, doch ook voor het verkeer van en naar Voorschoten, waarbij zich" aanstonds het probleem van de haking op het inter- locale wegennet manifesteert (Rijksweg). Ver dere verbetering en uitbreiding van het openbaar vervoer had niettemin niet achterwege kunnen blij-1 Voorschoten wordt geconfronteerd met de ook kwa lijke gevolgen van technische verbeteringen en: vooral het motorisch verkefrr tast thans het woon- en leefklimaat aan. De steeds sterker wordende verkeersstromen door de gemeente vragen drin gend om een oplossing. De Leidsebaan en de Rijks weg 11 zijn daarom voor Voorschoten noodzakelijk. NOORDWIJKERHOUT De verbouwing van het kan toor van de Algemene Bank Nederland NV aan de Heren weg i is voltooid. Aan de werkzaamheden wordt de laatste hand gelegd en bin nenkort staat de cliënten van de ABN een geheel ver bouwd en gemoderniseerd kantoor ter beschikking. Het verbouwde kantoor staat op woensdag 29 november a.s. tussen 17.00 en 19.00 uur ter bezichtiging open. VALKENBURG Het voet- veer Valkenburg—Oegstgeest zal met ingang van 1 januari 1973 stijgen in prijs. Enkel tarief volwassenen van 15 naar 20 cent, kinderen van 8 naar 10 cent en fietsers van 20 cent naar een kwartje. Ook de knipkaarten en week kaarten zullen met enkele dubbeltjes stijgen. N OTANT ALS 'N SOElEfJ» 3OE.K Een van de ontwerpen in het Corso, dat geïnspireerd is op de elf provincies. De Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Alkemade heeft zich in de enkele jaren van haar bestaan doen kennen als een zeer aktieve vereniging. Een van deze aktiviteiten is o.a. de keuring van de particuliere tuinen in al de woondorpen van de gemeente Alkemade. Begrijpelijk omvangrijk werkterrein, maar het stimu leert ongetwijfeld de zorg voor een vooral mooie voortuin bij de bewoners. Op de bijeenkomst van dinsdag a.s. des avonds kwart voor acht in de kantine van de bloemen veiling „E.M.M.-Roelofarends- veen" wordt de uitslag van deze keuring bekend gemaakt en zul len de hiervoor beschikbare prijzen door wethouder J. S. Wagenaar worden uitgereikt. Deze prijsuitreiking zal echter worden %'oorafgegaan door een voorlichtingsprogramma welke wordt aangeboden door het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit. Na een korte inleiding wordt voorlichting gegeven over het gebruik van groenten en fruit met vertoning van dia's door pen voedingsdeskundige van het Produktschap. Na de pauze kan mtn proeven van een groentesnack en is er een gratis verloting van zakjes fruit, ge volgd door het vertonen van en kele kleurengeluidsfilms o.a. „Groenten en Fruit, wat doen we ermee", en „Het ligt voor de hand" met o.a. Lex Goud smit en Rudi Falkenhagen. DOLLENSTREEK „Wél corso - géén corso" is thans geen pro bleem meer: op 28 april 1973 rijdt het 26ste Corso Bollen streek weer. De heer S. Bonken- burg, de voorzitter van het Co mité Corso Bollenstreek kon dit in een vergadering in Treslong- Hfllegom mededelen. (En wèt er dan te zien zal zijn werd ge toond door de talloze ontwerpen van de heren Van Driel Sr. en Van Driel Jr. waaruit de be langstellenden voor het Bloe mencorso 1973 weer hun keuze kcr len maken. Iet was voor velen een moeilijke keuze, want de ontwerpen zien er allemaal bijzonder fraai uit. let zier er naar uit. dat het Bloe- Wethouder Wagenaar reikt prijzen tuinkeuring uit mencorso ook financieel geen buitengewone problemen meer geeft. Te verwachten is, dat het Productschap voor Siergewas sen (PVS) ten halve ton aan subsidie beschikbaar zal stellen en de gemeente Haarlem telt ƒ15.000 uit voor het feit, dat het Bloemencorso weer vanuit de Bloemenstad Haarlem zal star ten. Voorts zijn nog andere sub sidies te verwachten en Van de Streek-VW's en het Nationaal Bureau voor Touristen is mede werking te verwachten in de vorm van het laten meerijden van praalwagens. Eén probleem ls nog op te lossen. De tentoonstelling van de praal wagens aan de vooravond van het Bloemencorso. Deze shew vondt de laatste jaren plaats in de hallen van H.B.G doch dit jaar zal daar om redenen van practische aard aan de zijde van H.B.G. geen mogelijkheid toe zijn. Misschien zijn er mo gelijkheden in de hallen van de Hobaho, doch dit staat nog niet vast. - SASSENHEIM De Gere formeerde Kerk van Sassen- heim heeft in de persoon van ds. D. W. Gesink een derde predikant beroepen. Hij was sedert 1967 luchtmachtpredi kant in Duitsland. Daarvoor werkte hij in Bant (N-0 pol der), zijn eerste gemeente. Ds. Gesink is 38 jaar, ge huwd en heeft 2 kinderen. Hij studeerde aan de VU in Amsterdam. Zaterdag brengt hij een oriëntatie-bezoek aan Sassenheim, waarbij van 5 tot 6 uur gelegenheid is tot kennismaken in Het Jeugd- NOORDWIJKERHOUT Het af gelopen verenigingsjaar heeft de sportvereniging VVSB be steed om op velerlei terreinen een reorganisatie door te voe ren. Op bestuursorganisatorisch terrein, rond de opleiding van jonge en oudere voetballers, op het gebied ook van bewustheid dat sportiviteit op en buiten het voetbalveld een eerste vereiste Op dit laatste girtg en gaat het VVSB niet bepaald naar de vle ze. De relaties met de strafcom- missie zijn te intiem. Dit bracht de vereniging tot het besluit om vanaf heden de jaarvergadering op donderdag, 23 november, de kosten van de strafzaken door de overtredende leden zelf te la ten betalen. Voor terugtredende bestuursleden werden nieuwe ploegleden gevonden. Het dage- lijke bestuur werd weer volledig door de benoeming van de heer J. A. M. de Jong tot penning meester in de plaats van de heer C. Peters. Aan de training worden belangrij ke bedragen besteed. Op de be groting is daarvoor meer dan f 25.000.- uitgetrokken. Aan het team trainers is opdracht gege ven binnen enkele jaren de voetbaljeugd van VVSB op een aanmerkelijk hoger peil te bren gen. Daaraan werkt ook de ac tieve groep jeugdleiders in de vereniging. Zij hebben de zorg en verantwoordelijkheid voor meer dan 300 jeugdleden en ver vullen daarnaast dikwijls nog een taak binnen de vereniging zelf. Van hen gaan akties uit om de vereniging aan een nieu we aanvullende terreinverlich ting te helpen. De oud-papierak- tie en vooral de op 14 december a.s. te houden kerstveiling in café De Zwaan. De financiën baren het bestuur zorgen. De begroting voor 1972/73 vertoont een tekort van 12.500,-. Dat gat zal gedicht moeten worden door velerlei ak ties, waaraan ook de seniorle den zullen kunnen meewerken. Met enige tegenzin wordt vanaf het verenigingsjaar 1973/74 de contributie voor de senior-leden van 75,- verhoogd tot 100,- per jaar. De dames-voetbalaf- deling groeit gestadig en is voorlopig nog zelf-supporting. Zij aanvaardt gemakkelijker de wijzging in costumering dan de i-broeders. Voorzitter P. C. Heemskerk, vol ledig inspraak gevend maar dwars tegen gekanker achteraf, dankte tot slot het bestuurs- korps voor hun inzet en wekte de leden op zich daadwerkelijk achter het bestuur te plaatsen. Dan gaat VVSB een goede toe komst tegemoet. Expositie in „Alpha" Alphen aan den Rijn Donder dagavond is in Galerie „Alpha" aan de Julianastraat een exposi tie geopend van de Amsterdam se kunstenares Yvonne Kracht (41). De tentoonstelling werd geopend door de nieuwe voorzitter van de Kulturele Raad, de heer M.B. Figee, die van de gelegen heid gebruik maakte mevrouw Kracht op de hoogte te brengen van het besluit van het gemeen tebestuur om twee „objecten" voor gymnastieklokalen aan te schaffen. Mevrouw Kracht zal hiervoor ten behoeve van de gymlokalen - in Zwammerdam en Aerlanderveen - een speel- plastiek en een wandversiering ontwerpen. De tentoonstelling in Alphen om vat 34 zeefdrukken en 9 zgn. perspectkubussen. Voor het ge bouw van de Raiffeisenbank is bovendien een plastiek opge steld. De expositie in galerie Al pha, beheerd door Corné Rij laarsdam. duurt tot het eind j van het jaar. Mevrouw Kracht exposeerde hiervoor in het Ste- j delijk Museum in Amsterdam I en gaat half december eveneens I exposeren in Bazel. LEIDEN Deze week vier prolongaties in de Leidse bioscopen. In STUDIO gaat de film „Family Life" zijn vierde week in. Het is de verfilming van een generatieconflict. Jean Paul Belmohdo en Omar Shariff zijn voor de tweede week te zien in TRIANON met hun „Inbrekers". Ook „Een vuist vol dynamiet" beleeft zijn tweede week. De film van Sergio Leone is een kakafonie van ge weerschoten, en knallende motoren. Een vierde prolongatie is de voorlichtingsfilm „Ik een vrouw" LIDO. De film draait als nacht voorstelling in het REX-theater. CAMERA heeft deze week een reprise en wel „A Clockwork Orange". Voor de jeugd is er in hetzelfde theater weer een spannende film over „De zoon van Rin Tintin". Als nachtvoorstelling heeft Camera een reprise van de western „Django". LUXOR komt deze week met een in wol len dekens gehulde Raquel Welch als „De duivelin uit Texas". Voor de liefhebbers van sexfilms, tenslotte, is er de «nbegrijpe- lijke film „Wat kan ik nog meer zien" in REX. LUXOR Regisseur Burt Kennedy leek zich in het recente verle den met films als o.a. „The War wagon" te scharen in de tradi tie van de klassieke Amerikaanse western van mannen als Ho ward Hawks (Rio Bravo, Eldorado). Maar sinds het succesvolle optreden van Sergio Leone, schijnt de western in Amerika een tik van de Italiaanse molen te pakken hebben. Dit betekent: veel doden, het optreden van premiejagers, wreedheden bij de vleet afgewisseld met mooie plaatjes van zwijgzame ruiters tegen Met „De duivelin van Texas" heeft Kennedy geprobeerd zijn film ook zo'n Italiaans jasje aan te meten zonder zijn collega Sam Peckinpah te vergeten. Het resultaat: een film zonder eigen ge zicht. Opmerkelijk is echter de rolbezetting. Raquel Welch is de duivelin, die op wraaktocht gaat tegen drie bandieten, die haar man vermoordden en haar aanrandden. De drie bandieten zijn Jack Elem, Strother Martin en Ernest Bornine. Met wat vertraagd schiet- en messenwerk la Peckinpah tracht Kennedy hen de smerigsten aller schurken te maken. Dan is er nog Christopher Lee als een edele wapensmid en Diana Dors, die haar vergane sexglorie uit kan dragen als madame van een huis van lichte ze den. De huidige sex-generatie wint het glorieus door middel van de, in een deken geklede, op hoge hakken door het Wilde Westen stappende Raquel Welch. Alleen de make-up ontbreekt. REX Anthony Balch's „Wat kan ik nog meer zien" is een pre tentieloos filmpje, waarvan je je op het einde van de film af vraagt waar de titel op slaat. De film laat de verhouding tussen mannen en vrouwen zien door de ogen van een 1000 jaar oude Het kijkfestijn begint met een naakt meisje en twee dito jongens in het hooi. Vervolgens verspringt het beeld naar een rechter, die 1000 jaar geleden leefde. Onderwijl vertelt een mysterieuze stem wat er precies aan de hand was met die rechter. Hoewel het verhaaltje bedoeld is om de aanwezigheid van de mummie te verklaren, blijkt dit niet zo duidelijk. Er zijn vervolgens zes kor te stukjes te zien. waarin of de man of de vrouw bedrogen uit komt, (twee moeten het zelfs met de dood bekopen). De moraal komt. bij zovele van deze films, aan het eind. De mummie ver telt met een grafstem dat hoewel vrouwen vijanden van mannen zijn (de film tovert een groep naakte meisjes tegenover jongens met stenguns te voorschijn), de vrouwen toch altijd winnen. Daar kan men het dan mee doen. CAMERA Hoewel de nieuwste film van Stanley Kubrick „A C clockwork Orange" een reprise is (hij heeft al eerder in Luxor I gedraaid) is de film toch alleszins nog even het vermelden j waard. De film centreert zich vooral rond het begrip „geweld". E In Engeland werd A clockwork Orange een groot commercieel succes, toch is de film eigenlijk iets te lang. Dit komt omdat Ku brick er moeilijk toe kan komen overbodige scènes eruit te knip- I pen. Hierdoor krijgen sommige zaken een enorm accent, terwijl ze als ze snel gespeeld zouden worden, niet eens op zouden val- r len.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4