Hans Yonk komt tot verrassende ontplooiing 1 Partijen antwoorden IKV over toe komst van Europa Korte metten Spaarde S-jes" op de flesjes van bottelvers Keilerbier Engelse van De satire Cirkel Cornells Vreeswijk fleurige zanger PAUS: VEEL ONBEGRIP BIJ VERNIEUWING VRIJDAG 24 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (ADVERTENTIE) dan komt u voordelig aan prachtige artikelen ver beneden de winkelwaarde folderen spaarkaart alléén bij uw slijter! Het is ons nu wel duidelijk gewor den, dat Hans Vonk tijdens de laatste Mei-cyclus van het Resi dentie-Orkest zich onder de bij zondere omstandigheden onvol doende kon ontplooien. De 20-ja- rige assistent-dirigent van het Concertgebouworkest hoorden we in de eerste maanden dit winterseizoen met zijn gen" orkest, in een zangspel van Haydn bij de Nederlandse Opera en nu twee maal als gast bij de Rotterdamse Filharmo nie. In al deze gevallen spraken zijn kwaliteiten een veel duide lijker taal. Ook gisteravond in de Doelen was Vonk in twee sterk uiteenlopen de orkestwerken volstrekt over tuigend. De voor grote bezetting in de oorlogsjaren geschreven Musique pour l'esprit en deuil van Rudolf Escher blijft, de sterke invloed van Ravel ten spijt, een indrukwekkend stuk dat indrukwekkend werd gege ven. In de weinig bekende maar toch heel aantrekkelijke tweede symfonie, de zogenaamde ..Kleinrussische", van Tsjai- kovsky deed de dirigent de folk loristische inslag alle recht. Technisch zowel als artistiek waren het alleszins respectabele prestaties, ook van het orkest. In de begeleiding van het derde vioolconcert ®an Saint-Saëns paste Vonk zich alert en be kwaam bij Ida Handel aan. Door de jaren heen blijft deze Pools-Engelse musicienne een fameus instrumentaliste, maar haar voordracht is altijd nogal larmoyant en van een overwe gend Oosterse sensualiteit. Voor ons heeft Saint-Saëns een meer Franse charme, maar gegeven de opvatting was de vertolking in zijn soort grandioos. Zowel de dirigent en de soliste als het orkest zijn door de volle zaal terecht uitbundig gevierd. Ks. In Gif sur Yvette bij Parijs, zijn gisteren en vandaag de ge heime besprekin gen tussen Amerika en Noordvietnam voortgezet. Het overleg werd gevoerd in een ontspannen sfeer, hetgeen er volgens waar nemers op zou kunnen duiden vaak in geanimeerd gesprek gezien met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho. In het midden een Geef Peter Nichols een goed ge- Onder de aanvaardbare regie geven, vooral van deze tijd hij maakt er een toneelstuk van dat bijt. Althans bleek dit gis teravond in het Theater In de Steeg, waar de toneelgroep De Cirkel een voorstelling gaf van zijn spel Een dag uit de dood van verdomde Lowietje in een goede vertaling van Walter tolk. Het méést VEILIGE KINDERLEDIKANTJE RAIDI Bedtuigje overbodig Hoge (veilige) spijlen Verstelbare bodem Zakbare zijkant Wit laqué uitvoering Afmeting 60/120 model >modinette< 149,50 Zeventiende eeuwse tekeningen uit Holland en Vlaanderen den tentoongesteld in Museum Boymans-van Beuningen Rotterdam van 2 december tot 7 januari 1973. De tekeningen zijn afkomstig van de collecties de Hermitage te Leningrad het Poesjkin Museum in Mos kou. De verzameling behoorde oorspronkelijk aan keizerin Ma- ria-Theresia die een prentenka binet inrichtte in de Hermitage in het toenmalige St. Peters burg. ■ilan de Duitse kunstenaar Ger hard Richter worden in de i maanden december en januari twee tentoonstellingen gewijd in het Museum voor hedendaagse kunst te Utrecht. Van 2 tot en met 30 december worden er fo- to's en schetsen van Richter 05 geëxposeerd, van 6 tot en met 7 28 januari zullen er 48 portret- ten van hem te zien zijn. Illen Mandel, piano en Nancy Ir^andel, viool geven een recital iü Diligentia te Den Haag op donderdag 14 december, onder auspiciën van Stichting Nieuwe Muziek. Kunst en Kunstenaars Maria de Ronde exposeert haar I schilderijen, etsen en houtsne- I1 den in Galerie Edison te Den Haag van 28 november tot en met 24 december. .Ninette y un senor de Murcia" van Miguel Mihura is een popu laire comedie die opgevoerd woidt door een groep van het Theater „Tirso de Molina" van Madrid, op 4 december in Ami- citia te Den Haag. Het slotconcert van de Cesar Franck-cyclus zal plaatsvinden op 10 december in de St. Jaco- buskerk te Den Haag, waaraan Elisabeth Cooymans, alt-mezzo en Ton van Eek, orgel, hun me dewerking verlenen. In de Kunstzaal Heuff te Wasse naar wordt van 2 tot en met 30 december een tentoonstelling gehouden waaraan deelnemen Pauline Zwaai, pastels en teke ningen, I.ïachteld Hooyen, goua ches en Kees Hoogendam, kera miek. iunstdrukte '72 is een grote ver kooptentoonstelling die op zater dag 25 en zondag 26 november gehouden wordt in de Haagse Kunstkring. De collectie omvat werken van 40 kunstenaars. Henny van den Berg, die reeds enkele opdrachten uitvoerde voor wandkleden in kerken, krijgt een tentoonstelling in de Haagse Kunstkring van 4 tot en met 14 december. Tegelijk met haar werk worden ook de siera den van Ton Postma en de schilderijen van Evelien Schef- fer getoond. Johan Wagenaar- sticliling verleent opdrachten De Johan Wagenaarstichting heeft een viertal opdrachten verleend aan Nederlandse componisten: Hans Kox uit Haarlem compo neert een werk voor twee violen en piano, Henk Stam kreeg op dracht een werk voor vrouwen koor te schrijven ten behoeve van het Residentie Vrouwenkoor te Den Haag dat zijn 35-jarige jubileum gaat vieren; Jan Straesser in Loenersloot is ver zocht een hobokwartet te com poneren en Ton Brynèl uit Utrecht zal een lied schrijven voor mezzo-sopraan en twee klanksporen. Uitvoering,/emies werden toege kend aan duo Bernard Kruysen. Paul Niessing en het duo Rita van HarmeienMees van Huis. Het Nederlands Kamerkoor krijgt een premie voor de uit voering van de koorcyclus „Ciels, Aris et Vents" van Ru- dolf Escher. Het bestuur van de stichting bestaat thans uit de volgende personen: Paul Nies sing, voorzitter, Jaap Geraedts, vice-voorzitter. drs. H E. Ko- kee-van den Berge, secretares se-penningsmeesteres; Jolle de Wit; 2de secretaris-penning meester en als leden «nej. Mr. H. M. H. Walhain en A. A .J. M. van Lier van de Haagse Ge meenteraad. ANOUK is boos op Cor tie Groot UTRECHT (ANP) Onder de musici van de verschillende om roeporkesten is volgens de Bond van uitvoerende kunstenaars, ANOUK, onrust ontstaan Wie van operette en musical "houdt •N houdt van Elscvicrs Grote boek voor Operette en Musical. "Waarin ca.1 alfabetisch gerangschikte biografieën uiïtotae'erTvM dT^'planUIfóradccn minder Monde Cor de Groei. componisten - v in Abrnhem tot Rogers, van Berlin tot Strauss - compleet met ca. 150 inhouds beschrijvingen van hun werken, inclusief vermelding van bezetting, première, grammofoonopnamen, films, enz. Plus: geschreven portretten van en interviews met prominente componisten en artiesten cn vele foto's. Samensteller van deze unieke gids: Fred Bredschneyder. Voorwoord van Robert Stolz. Voor Z4,50 bij elke bock- cn muziekhandel. De heer De Groot heeft afgezien van een definitieve terugkeer naar het concertpodium waarbij hij de musici van het orkest waarmee hij aan het repeteren was, verantwoordelijk heeft ge steld. ANOUK meent dat de heer De Groot echter de psychische spanningen van een come-back wellicht niet heeft kunnen ver werken. Mary Roos die duidelijk op dit kleine toneel niet al te best met haar groep uit de voeten kon werd deze macabere sa tire door de spelers tot een aan trekkelijke voorstelling gemaakt mede door een goede tekstken nis. Vraag bleef voor ons of deze groep dit spel wel aan kon. Wij kregen de indruk dat de executanten de harde, soms vlij mende teksten niet hartgrondig hebben geanalyseerd. Harro Roos, die de rol van Guus vertolkte, was voor ons de enigo aanvaardbare vertolker die wer kelijk de soms op het absur de af cynische teksten wist over te dragen. Renée Bost, die de rol van Ellen, zijn vrouw speelde, trok zich goed op aan de sfeer die door Harro Roos werd opgeroepen. Van de overi gen moeten wij noemen Elza Thierbach. die haar moederrol op de haar bekende vakkun dige wijze neerzette. Dc Cirkel gaf ons de indruk met deze voorstelling zeer zeker np de goede weg te zijn, nadat deze groep zich lange tijd niet aan het publiek op een dergelij ke wijze had voorgesteld. Wij menen ronduit te kunnen zeg gen dat ook met medewer king van Ad Hugens in dc Fred- dierol, Mary Roos als Karin en Ineke Venroov als Wiesje dit spel van De Cirkel is te kwalifi ceren als een dapper pogen dat respect afdwingt. Wanneer deze groep zich daarbij nog eens zint op het decorwerk cn het op timale gebruik van geluid belichting dan belooft dit voor de toekomst veel goeds. INT. De Italiaanse regisseur Vittorio de Sica begint binnenkort met de opnamen voor de film Una Vacanza (Een vakantie). De hoofdrollen in deze film worden gespeeld door de Braziliaanse actrice Florinda Bulkan (midden) en de Italiaanse acteur Renato Salvatori. (rechts). de panty die benen mooier maakt (In de lila verpakking) O Comelis Vreeswijk, de Zweedse Nederlander, die momenteel een tournee maakt door ons land, heeft zeer voor de hand liggen de antwoorden op gecompliceer de levensvragen, die wonderwel aansluiten bij zijn /eer directe gitaarmuziek. Het lied van dc liefde tussen de nozem en de non vormt daar het meest spre kende voorbeeld van. De sa menleving accepteert een derge lijke Helde niet en daarom maakt de politie er een einde aan (sic). Hij zingt laconiek en toch met een zekere zangerigheid zijn liedjes de zaal in, zoals gisteravond in de Delftse Stadsdoelen en op donderdag 30 november In het Haagse Diligentia. Hij spreekt veel mensen aan. omdat hij zijn simpele filosofie melodieus weet waar te maken, eigenlijk een soort veredelde straatzanger is en dit dan met alle respect be doeld, want de prins onzer ca baretiers Jean-Louis Pisuisse begon destijds ook op de open bare weg. Toch laat hij je soms met lege handen zitten. Waar gaan wij naar toe na onze dood. laat hij een open vraag blijven, terwijl een nummer als Hopeloos blues ook weinig optimistische ver wachtingen los laat. Misschien wordt het morgen beter leidt bij hem tot de conclusie, dat dit de zaken ook al niet veel zal ver anderen. Maar hij beschikt ook over een groot getal anekdoti sche liedjes, die niet vrij van humor zijn en die zich speels cn zangerig weg loten zingen, zoals De haan en de hen Samba de Maria en Felicia. Deze num mers waarderen wij het meest, omdat hij hierin niet zoekt naar antwoorden, muar zaken be zingt, die het leven een zekere kleurigheid verschaffen. Corne lls Vreeswijk toont zich dan een impressionistische zanger, die met ferme streken fleurige toet sen aanbrengt in het leven. T.O. Voor allen die de bezorgheid van het Interkerkelijk Vredes beraad delen valt er bij de verkiezingen en daarna nog heel wat te doen. Dit concludeert het I.K.V. in het naschrift bij een nota, die het tijdens een persconferentie in de publiciteit heeft gebracht onder de titel „reacties van politieke partijen op de stand puntenbepaling van het IKV over de toekomst van Euro pa". Het IKV had enkele maanden geleden de partijen gevraagd te reageren op haar standpunt bepaling. die het militair af- schrikkingsevenwicht en het gebruik van kernwapenen af wijst en kiest voor een veilig Europa (met inbegrip van het Oostblok) dat geen super- macht-oude-stijl dient te wor den. duidelijk te maken, dat het hierbij niet alleen mag gaan om lonen, prijzen en winsten, maar dat in de komende rege ringsperiode ook de belangen van de wereldbevolking betrok ken dienen te worden. Van de politieke partijen heb ben niet gereageerd de CPN, DS'70, SGP en PSP. In de nota zijn ook reacties opgeno men van mr. J. Luns, secreta ris-generaal van de NAVO en dr. S. Mansholt, voorzitter van de commissie van Europese van de PvdA en de KVP zijn Gemeenschappen. De reacties het uitvoerigst. De eerste deelt het standpunt van het IKV grotendeels, maar de KVP is nogal kritisch. In het feit ech ter, dat ook de KVP de huidige kringprocessen heilloos vindt, ziet het IKV aanleiding tot een nader gesprek. In het algemeen ziet het IKV trouwens toch als groot winst punt van de enquête, dat de partijen zich gedwongen heb ben gevoeld beter over dit soort zaken na te denken. Door de vragen van het IKV is een bewustwordingsproces bij de politieke partijen op gang ge komen, die zal leiden tot een verheldering van de situatie. De nota van het IKV zal dezer 'Jagen in brochurevorm ver schijnen. Zij is te bestellen door overschrijving van twee gulden op g-ro 788824 ten name van Penningmeester IKV-do- cumentatie te Voorburg, met vermelding IKV-nota 4. Amerikanen steeds minder kerkelijk Uit een sociologisch onderzoek, dat In het weekblad van de Amerikaanse Jezuïeten is ge publiceerd, blijkt dat de kerke lijkheid van de Amerikanen aan het afnemen is. Het katho lieke bevolkingsdeel onder scheidt zich qua levenshouding steeds minder van de totale bevolking. De sterkste verandering in ze den en gewoonten is echter te bespeuren bij de groep in de leeftijdscategorie tot dertig jaar. die in totaal zevenentwin tig procent omvat van de Amerikaanse katholieken. In 1963 bezocht nog 71 procent van alle Amerikaanse katholie ken op „ondag de kerk. In 1972 is dat nog maar 55 procent. In de leeftijdsgroep van 20 tot 29 jaar bezocht nog 76 procent één keer in de maand de kerk, dat is nu teruggelopen tot 46 procent. Achtendertig procent van de ondervraagde katholieken ach ten het in feite onjuist om voor het huwelijk een sexuele rela tie aan te gaan, terwijl van de groep onder de dertig jaar slechts veertien procent derge lijke betrekkingen om princi piële redenen afwijst. Een teruggang is in de Ver enigde Staten ook geconsta teerd in het aantal missionaris sen dat in missiegebieden werkzaam is. De afgelopen vier jaar is hun aantal met twintig procent afgenomen, zo blijkt uit een bericht van de Ameri kaanse katholieke missieraad. In 1968 waren er nog 9655 priesters, broeders en zusters in missiegebieden werkzaam. Dat aantal is nu vastgesteld op 7649. Kerkelijke kringen in de VS hebben deze teruggang ..zorgwekkend" genoemd. De meeste Amerikaanse missio narissen zijn werkzaam In het Nabije Oosten en Latijns-Ame- rika. Paus Paulus vindt dat de kerk zich de laatste tien jaren verre gaand heeft vernieuwd, in antwoord op de door het Tweede Vuti- kaans Concilie gevraagde veranderingen. Hij is echter vun me ning dat „die vernieuwingen binnen de kerk niet altijd cn door iedereen juist zijn begrepen en in praktijk gebracht". In sommige kringen in de kerk is. aldus de paus, op zijn weke lijkse audiëntie het ideaalbeeld van de kerk zelfs „niet ver nieuwd. maar volledig kapot gemaakt". Men heeft een kerk wil len stichten „zonder dogma's, zonder gezag, zonder hiërarchie, zonder gehoorzaamheid, zonder liturgische voorschriften en zon der offers". Maar wat is een kerk, zo vroeg de paus zich af. zon der kruis? Volgens paus Paulus willen talrijke christenen zich in hun leven geen enkele beperking meer opleggen, ieder onderscheid met het profane leven opheffen. En doordat zij geen geloof, hoop en lief de meer kennen, nemen zij hun toevlucht tot vreemde ideologie. De paus riep daarom de kerk cn al haar gelovigen op een chris telijke levensstijl te ontplooien „die beantwoordt aan het geloof". „Een christelijke levensstijl is echter niet altijd gemakkelijk, jn vaak veeleisend, van tijd tot tijd vol ongemakken en niet ultijd de modegrillen volgend", aldus de paus. De stichting „Door de eeu wen trouw" houdt ook dit jaar een kerstinzameling ten behoe ve van de in Indonesië in nood verkerende Zuidmolukkers en andere groepen die een beroep op de stichting doen. Van de bijdragen aan vorige acties konden honderden pakketten levensmiddelen en medicijnen gestuurd worden naar gevan genen, zieken en ouden van dagen op de Molukken en el ders. Postrekening 1130000 tnv. „DDET" te Eindhoven is voor deze kerstinzameling openge- i steld. Het herstel van de op Pink- sterdag ernstig beschadigde Piëtft van Michelangelo ver loopt naar verwachting. Vol- gens het Vaticaan is het her stel van het linkeroog, de neus en een -pdeelte van de sluier „perfect gelukt". Aan de her stelwerkzaamheden Is een lan ge periode van wetenschappe lijke experimenten voorafge gaan. Haagse getalgen van Jeho vah zullen op 25 en 26 novem ber tesamen met Jehova-getui gen uit het Rijnland in de Mer- wedehal aan de Graadt van Roggenweg te Utrecht de gas ton zijn van hun Utrechtse ge loofsgenoten. Da heer H. Steenkamp zal zondag spreken onder het motto „Is dit leven aiies wat er is?" De Duitse bisschoppelijke hulpactie Misereor verwacht dat het bedrag aan binnenko mende gelden dit Jaar hoger zal zijn dan dat van vorig jaar. Het toaalbedrag van de bisschoppelijke actie vertoont trouwens de laatste jaren steeds een stijgende lijn. Vorig jaar werd ruim 58 miljoen Mark ingezameld. Dat was in vergelijking met het jaar daar voor een toenam* van 7,2 pro cent. De secretaris van het bis dom Roermond, J. J. J. M. Hendrlx is door mgr. Gijsen benoemd tot pastoor van de parochie Velden. De benoe ming geschiedt op verzoek van secretaris Hendrix. „De diep ste reden van mijn verzoek", zo zei hij, „Is gelegen in het feit, dat ik altijd terug heb ge wild naar het pastorale werk. De huidige situatie in het bis dom Is wel mede oorzaak ge weest, maar ook als er een an dere bisschop zou zijn gei.o- men. zou ik over een of twee jaar verzocht hebben om een benoeming tot pastoor of kape laan". Ook de Heilige Stoel woont de conferentie bij die momenteel in Helsinki wordt gehouden ter voor bereiding van de Europese veiligheidsconferentie volgend voorjaar. Het Vaticaan is vertegenwoor digd door de apostolisch pro-nuntius in Finland, mgr. J. Zabkar, links voorgrond). Navo-militairen komen al over de (Bailey)brug De actie Kom over de Brug '72, de interkerkelijke actie voor hulp aan kerken overzee, die in Nederland haar zwaartepunt krijgt In de week van 11 tot 16 december, heeft in Duitsland al een eerste aanloop gekregen. In de garnizoensstad Zeven, tussen Bremen en Hamburg, hebben Nederlandse NATO-milltairen zich met man en macht achter de actie gezet. Zeventig medewerkers hebben in Zeven met elkaar besloten dc zevenhonderd gezinnen te bezoeken om een bijdrage te geven aan de actie Kom over de Brug. Drie maal, aan het eind van de maanden oktober, november en december wordt de gezinnen ge vraagd de actie financieel te steunen. De plaatselijke spaarbank, die een rekening opende voor de actie, bleef zelf niet uchter en stortte honderd Mark. Naast deze traditionele aanpak van actievoeren, doet men het In Zeven ook wel ludieker. Alle kinderen van de zevenhonderd ge zinnen hebben elk een vijf Mark-stuk gekregen, een talent wuarmee ze moeten woekeren. Een meisje kon door verkoop van eieren al honderd mark verdienen, In de compagniesbars wordt nu de hoofdrol gespeeld door twintig flessen cognac, die als ze l-eg zijn, weer gevuld moeten worden, maar nu met geld. In een fles zat al bijna vierhonderd mark. Stuwende krachten achter de plaatselijke actie in Zeven zijn de legerpredikanten en de aalmoezeniers. Om de actie voor de plaatselijke bevolking nog zichtbaarder te maken, zal de genie binnenkort een Baileybrug slaan voor de ingang van de leger plaats om de mensen nog meer duidelijk te maken, dat ze ..over de brug moeten komen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11