Verdeeldheid velt Belgische regering Huis en auto voor Johnny Jordaan CciddcSouAOtit Voerstreek struikelblok Woedende vrouwen bestormen medisch verbond gebouw Acties verwacht na straf YYDM Nederlaag voor Britse regermg OMO-voorzitter naar Rome voor gesprek Doden bij drugsorgie Hells Angels DERDAG 23 NOVEMBER 1972 L.EIDSE COURANT (Van onze showredac tie) BEVERWIJK Aan het slot van een groots afscheid gis teravond van John ny Jordaan van de planken hij mag op medisch advies alleen nog plaatjes maken kreeg de gevierde Jordaan- zanger een reeks geschenken en ere tekens aangeboden, te indruk maakten een eigen huis en een auto. Het huis wordt bekos tigd uit de baten van deze avond. De Beverwijkse sport hal was gevuld met meer dan 2000 Jor- daners die 15 gul den voor een kaart hadden neergeteld. Ook de meer dan 25 meewerkende ar tiesten stonden voor dit doel hun hono rarium af. Tot slot kwam er nog een grote gift binnen van een aannemer uit Castricum, die onbekend wenste te blijven. Op de muziek van het orkest van Har ry de Groot brach ten alle artiesten favoriete nummers uit hun repertoire, terwijl Johnny zelf niet achterbleef en menige Jordaanleis met onvervalste weemoed de zaal in zong. Maar geen van hen greep Johnny zozeer in het hart als Tante Leen, die alle lief en leed met Johnny deelde en vele her inneringen ophaal de. Onder aanvoering van Willy Alberti, de Jantjes met Ramses Shaffy, Rika Jansen en zo vele anderen kreeg dit afscheid met Bij ons in de Jor daan een indruk wekkend besluit met nochtans bij 2000 Jordaners ook tranen van ontroe ring. Op zaterdag 9 decen)- ber komt deze af- scheidsshow op de inrty Jordaan kon gisteren tijdens de opnamen van de Tros-show Bedankt Johnny" zijn tranen niet ieer bedwingen. De zanger werd bedolven onder de afscheidsgeschenken. De show wordt op 9 decern- er uitgezonden. Frainco is overgrootvader MADRID (UPI) Generaal Franco van Spanje is overgroot vader geworden. Zijn 22-jarige kleindochter Maria del Carmen Martinez-Bordiu, getrouwd met Alfonso Bourbon Dampierre kleinzoon van Spanjes laatste koning schonk het leven aan een zoon, die ze, zoals Franco, Francisco zal nemen. Generaal Franco van Spanje is gisteren overgrootvader gewor den. Zijn 22-jarige kleindochter Maria del Carmen Martinez Bordiu schonk het leven aan een zoon, die zij Francisco noemt. De vader van het kind, de Spaan se ambassadeur in Denemarken, Alfonso Bourbon-Dampierre, brengt hier een toost uit. THEO EN DE POLITIEK WOENSDAGAVOND lichtte de VARA luisterend Nederland is. dat aan een nieuwe verkiezingsstunt van de progressieve drie ook medewerking wordt verleend door Theo Koomen. Onze nationale ,,Nee, hij zit! "-roeper zou zijn stemadvies ondersteund hebben met het argument dat de voetballerij het met Van Hanegem, Pietje en Johan tegenwoordig ook helemaal van links moet hebben. Als Theo, nu hij zijn neus in de politiek steekt, daar straks óók maar niet de ontdekking moet doen. dat in het meest recente verleden wat de voetbalerij betreft links op papier wel veel belooft, maar in de praktijk denk aan Deurne nog al eens malaise oplevert. Van spelovertredingen is men links bepaald niet vies en zelfs Johan Cruyff krijgt om tactische èn praktische redenen, soms het consigne om het maar over rechts te proberen. Neen. Joop den Uyl heeft be tere voorbeelden nodig dan die welke volgens de VARA Theo hem levert. SPITSUUR y00R een pittig foto-onderschriftje bij Den Uyl's tweede schaduw- kabinet mag de VARA trouwens ook aanspraak maken op auteurs rechten. Iemand die de zeer royale vertegenwoordiging van Amsterdammers In de tweede, maar niet bijster verbeterde editie van aspirant-regeer ders opgevallen was, zag een „dreigende opmars vanaf het IJ". Een ander, zich het vaste VARA-radioprogram op maandagochtend vroeg herinnerend, sprak over: „Spitsuur Amsterdam". Niet zo'n best program overigens! BUSSEL (ANP) De Belgische regering Eyskens is gis- ermiddag gevallen. De 67-jarige premier gaf er de brui lan nadat hij gistermorgen moest constateren dat hij bij lijn politieke achterban in Kamer en Senaat geen steun neer vond voor zijn beleid ten aanzien van de Voer- itreek. De Voerstreek, amper 5000 inwoners verdeeld »ver zes onaanzienlijke dorpen, grenzend aan het zuiden ran Nederlands Limburg werd in 1962, toen de taalgrens n België werd getrokken, Vlaams gebied. De Voerstreek {ing toen over van de Waalse provincie Luik naar de Vlaamse provincie. Limburg. h de in twee vleugels (Waals h Vlaams) gesplitste christelij- ;e katholieke volkspartij ver- jachtte de Waalse vleugel elec- praal voordeel van een opnieuw (verhevelen van de Voerstreek iaar de Waalse provincie Luik. fan de verdeeldheid van hun Ïialitiepartners trachten de so- alisten gebruik te maken om |e macht te grijpen. Zij hopen (amelijk in een volgend kabinet let premierschap te kunnen jemachtigen. I het merendeel van de nog te iehandelen veranderingen in de rondwet aan te brengen is een neerderheid in het parlement lan tweederde vereist. De coali- ie die thans aftreedt is niet zo leisgezelschap na ongeluk op Majorca teruggekeerd an een onzer verslaggeefsters) ÏN HAAG Het ongeluk met ten bus op Majorca, dat gister- lacht aan drie Nederlanders het leven kostte, heeft de andere le ien van het reisgezelschap, al len employés van Nederlandse j reisbureaus, diep geschokt. Gis- leravond kwamen 95 leden van het gezelschap terug op Schip- bol. 6 mensen zijn op Majorca ach tergebleven in een ziekenhuis. Een van hen, de Haagse Sandra van Iperen is er het slechtst Ban toe. Zij brak een sleutel- Iggetuige Europa Expres-direc- jteur W. Vermaat vertelde over net ongeluk: „Ik reed in de .tweede bus. Plotseling zag ik Voor mij, in een flauwe bocht, dat het wegdek zeer glad was. De voorste bus begon te slip pen. De chauffeur trachtte nog bet gevaarte uit de slip te ha len. hetgeen niet lukte. De bus kantelde op zijn linkerzijde en schoof over de weg de vangrail t chauffeur van de bus en een van de passagiers moeten op slag dood zijn geweest. Twee {andere gewonden overleden op sterk. Met de hulp der liberalen zou zij het kunnen klaren, maar dezen voelen er niet veel voor zich bij de grotere partijen aan te sluiten. Fataal ongeluk bij wegrijden van autobus AMSTERDAM (ANP) Een 79- jarige vrouw uit Amsterdam is om het leven gekomen, toen zij bij een halte poogde in te stap pen in een juist wegrijdende j bus. Tot ontzetting van de overige pas sagiers bleef haar arm steken tussen het rubber van de dicht klappende deur, zodat ze ge dwongen was mee te lopen. Daarbij kwam ze ten val, sloeg met het hoofd tegen de stoep rand en kreeg vervolgens het rechter achterwiel van de bus over haar benen. Ze werd ij lings naar een ziekenhuis ver voerd, waar ze korte tijd later overleed. De Belgische premier Eyskens trok gisteren de deur Vi parlement achter zich dicht nadat hij het ontslag had aangeboden. Voorzieningen voor fietsers en voetgangers DEN HAAG Wat gaat u aan de dood en vermin king op onze wegen doen? Met deze vraag heeft de Nederlandse vereniging bescherming voetgangers (V.B.V.) zich schriftelijk gewend tot alle fractie voorzitters In de Tweede Kamer. Slechts vier frac ties hebben gereageerd: KVP, PvdA, GPV en PPR. Zij hebben toegezegd aan het inhalen van de ach terstand van voorzienin gen voor voetgangers en fietsers, met name binnen de bebouwde kom, een absolute voorrang te wil len verlenen. Het aantal gedode voetgan gers en fietsers was vorig jaar weliswaar minder dan in 1970, maar het aantal gewonden steeg; het aantul doden en ge wonden onder deze cate gorie weggebruikers nam daardoor toe van 8019 tot 8205. En van die stijging van 186 doden en gewon den in één jaar komen er 175 ten laste van de groep kinderen van 0 tot 14 jaar. Raket treft bommen werper van superklasse SAIGON (UPI Reuter) Een achtmotorige Amerikaanse straalbommenwerper, die giste ren van een bombardement op Noord-Vietnam terugkeerde en in Thailand neerstortte, is vol gens de Amerikaanse legerlei ding in Saigon waarschijnlijk door een raket getroffen. LONDEN (AFP3Rtr) Het Brit se Lagerhuis heeft gisteravond met 275 tegen 240 stemmen j nieuwe immigratiebepalingen van de regering verworpen die burgers uit dz landen van Eu- ropdse Gemeenschap zouden hebben bevoordeeld boven per sonen uit landen van het Geme nebest. Onmiddellijk werd van Labour-zijde om het ontslag van de regering geroepen, maar premier Heath zei dat hij te zij ner tijd met nieuwe voorstellen zal komen. Het was de eerste grote nederlaag voor de rege- ring-Heath sedert zij in juni 1970 aan de macht kwam. Volgens de tegenstemmers zouden j I de maatregelen banden met Au- stralië en anderen blanke leden van het Gemenebest verzwak ken. Tot nu toe kunnen Austra liërs. Canadezen, Nieuw-Zeelan- ders In het Verenigd Koninkrijk gaan werken zonder arbeidsver gunning. De nieuwe bepalingen Na een brandje in een kelder in de binnenstad van Amsterdam moes- zouden tot gevolg hebben dat ten de brandweerlieden onderzocht worden op radio-actieve straling. ook zij een werkvergunning no- Inderdaad bleken enkele mannen lichte straling af te geven. Zij dig moesten hebben. kregen het advies om kleding en lichaam grondig te wassen. TILBURG (KNP) De voorzitter van de vereniging „Ons Middel baar Onderwijs", mr. J. Molkenboer zal een dezer dagen naar Rome gaan voor een gesprek met de kardinalen Seper en Wright over de O.M.O.-katechese. Dit bezoek zal morgen ter sprake komen in een gesprek met alle be trokkenen. Men hoopt dan ook tot een gezamenlijk standpunt te ko men over de te volgen gedragslijn na de eis uit Rome de cursus in zijn geheel terug te trekken en het verzoek van de bisschoppen van Breda en Den Bosch de delen drie en vier niet langer te gebruiken. Samenstellers en auteurs hebben een begin gemaakt met de her schrijving van de cursus. De nieuwe versie hoopt men in augustus klaar te hebben. Een groot deel van de auteurs meent dat tot zo lang de „oude" cursus moet worden gehandhaafd, omdat anders het gehele katechese-onderwijs stil zou komen te liggen en ook omdat men ervaringen moet opdoen. Men hoopt in Rome begrip te ontvan gen voor dit standpunt. Abortusproces Frankrijk (Van onze correspondent) PARIJS Woedende vrouwen hebben giste ren het gebouw van het Frans nationaal medisch verbond bestormd uit protest te gen de houding van deze instantie tegen over het veelbesproken proces tegen vier vrouwen die van abortus provocatus be schuldigd worden. Enige tientallen vrouwen- drongen het ge bouw binnen, smeten met stinkbommen en kalkten „fascistische mummies" op de mu ren. Dat was even nadat de rechtbank uit spraak had gedaan in deze opzienbarende zaak. Een moeder had haar minderjarige dochter geadviseerd zich te laten behande len, aangezien deze een kind verwachtte van een jongen uit een verbeterhuis. De moeder kreeg een voorwaardelijke boete van 500 franc, de aborteuse een voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar. Twee vriendinnen van de moeder, die adviezen hadden verstrekt werden vrijgesproken. Opmerkelijke lichte vonissen ondanks de druk die de Franse ïnaatschappij voor de geneeskunst had uitgeoefend. De verdediging had twee Nobelprijswinnaars laten opdraven als getuige k décharge: Jacques Mounod en Francois Jacob. Ook de schrijfster Simone de Beauvon tri d ten gunste van de beklaagden op. Voorts ge tuigden ettelijke filmactrices tijdens het proces dat ook zij abortus hadden laten plegen. Hun bedoeling was duidelijk: ze wilden het ministerie van jusitie in een ne telige situatie brengen, omdat men wist dat de autoriteiten de rel niet nog groter wilden maken door de lievelingen van het publiek aan te pakken. Het meisje zelf stond enige weken geleden al terecht: ze is vrijgesproken. Knesseth tegen doodstraf voor moordenaars Israëliërs JERUZALEM (UPI) De Knes seth, het Israëlische parlement, heeft met 33 tegen 19 stemmen een voorstel verworpen om rechtbanken te machtigen de doodstraf uit. te spreken tegen mensen die In het buitenland Is raëliërs vermoorden of ontvoe- Minister van justitie Shapira zei dat dc regering haar beleid, ge richt tegen het toepassen van dc wettelijke bepalingen over de doodstraf, zal voortzetten. In de geschiedenis van de staat Israël heeft tot dusver slechts één te rechtstelling plaats gehad, die van Adolf Eichmunn in 1960. Secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns sprak gisteren tijdens de openingszitting van de Atlan tische assemblee in Bonn de hoop uit, dat in Europa een periode van toenadering en sta biliteit was aangebroken. Hij zei voorts dat het westen de Sowjet- Unie onder druk zou zetten om vrij verkeer van personen en denkbeelden over de oost-west grens toe te staan. Goed jaar voor Bourgogne BEAUNE (AFP) Het jaar 1972 kan worden beschouwd als een goed Bourgogne jaar. Tot deze conclusie is een jury van des kundigen gekomen die in Beau- ne bijeen was ter gelegenheid van dc traditionele wijnverko ping ten bate van een uit de 15- de eeuw daterende hospitium. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het Nederlands Ka tholieke Vakverbond en de Ka tholieke Werkende Jongeren hebben In een gezamenlijke ver klaring geprotesteerd tegpn de straffen die het Hoog Militair Gerechtshof gisteren heeft opge legd aan 7 hoofdbestuurders van de vereniging van dienstplichti ge militairen (VVDM). De opgelegde onvoorwaardelijke vrijheidstraffen (een maand Nieuwersluis) staan volgens NKV en KWJ in geen enkele verhouding tot de gepleegde fei ten (het organiseren van de an- ti-groctdag). Bovendien, aldus de verklaring, zijn de krijg- stuchtelijke wetten waarop de uitspraak van het HMG is geba seerd niet in overeenstemming met het rechtsgevoel van de burgerij. NKV en KWJ veroor delen, dat op deze manier een belangengroepering die haar be staansrecht heeft bewezen monddood wordt gemaakt. VVDM-voorzitter K. necmslerboer is' vun mening, dat het HKMG de zaak met een formele straf had kunnen afdoen, temeer, om dat hij voorziet dat de groet- plicht, wanrom de actie draai de, binnenkort zal worden afge schaft. Hij zegt, dat met het op leggen van deze straffen de knuppel in het hoenderhok is gegooid. Hij verwacht acties van een aantal organisaties. Het solidariteitscomité '„handen af van de WDM", waarin 26 jon gerenorganisaties zitting heb ben. komt vanavond bijeen om zich over verdere acties te be raden. Een mars naar Nieuwer sluis behoort tot dc mogelijkhe den. Een woordvoerder van de VVDM heeft gezegd, dut de veroordeel den zich beraden over het indie nen van een gratieverzoek bij de KRoon. RICHMOND, (Callfomie), (AP) Een ongeneeslijke zieke, heeft gisteren voor de recht bank te Richmond verklaard dat twee motorrijders uit Geor- gia werden gewurgd en doodge slagen nadat tijdens een drugor gie van de Hells Angels in Rich mond In hun glazen LSD was geduun. De 41 jaar oude Bill Pifer, oud-lid van deze motorrijdersclub, sprak via een liplezer omdat zijn stembanden in een hopeloos gevecht tegen keelkanker zijn weggenomen. Hij getuigde tijdens een buitenge- wone hoorzitting in de zaak over de moorden op beide man- nen wier lijken zijn gevonden^ op een terrein in het district Mendocina, 160 km ten noorden van Richmond. Volgens hard- nekkige geruchten zou dit ter-"' rein dienst hebben gedaan als

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9