- Minister wil AZ Leiden Amsterdams model opdringen Informatie van actiegroepen in Volkshuis Provincie zet rem op bouwdrift Zoeterwoude Zoeterwoudse kleuters zijn goed gehuisvest stad en randgemeenten Onderhoudskosten voor ambtswoning opnieuw verdeeld Hartebruggetjes ontwerpen zelf spelgelegenheid 197)AGINA 3 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Vervolg van voorpagina) ■De trein voor Amsterdam kan deze week starten en ik mag van Leiden en Utrecht eisen, dat ze meerijden", aldus minister Van Veen, die vond dat dit wel mocht, na drie jaar studie die 13 mil joen gulden had gekost. „Ik wil geen dubbeltje overschrijding en ook geen verbeteringen die al leen maar geld kosten, tenzij ze kostenbesparend werken". De minister wacht nu nog op „keiharde gegevens" van Leiden, „waar men nog een kwart miljoen nodig zegt te hebben om verder te studeren. Ik zeg daarentegen, dat men ervoor moet zorgen, dat men één vogel in de hand heeft. Als Leiden op eigen houtje nu weer 250.000 gulden nodig heeft, zeg ik: nee. Ze hebben zich maar te voegen naar de plannen van de bouw- coördinator". £n anders kunnen ze opvliegen". 'In deze sfeer vult men in de be trokken Leidse kringen de uit- i spraken van de minister aan, lop dit moment. Het college van (Coördinatoren van het Universi tair Medisch Centrum-Leiden (overlegorgaan van Rijksuniver- desiteit, Academisch Ziekenhuis en Faculteit der Geneeskunde), lhoudt het been vooralsnog stijf. .Men is, op z'n zachtst gezegd, 'zeer onvoldaan - over de gang van zaken. In een commentaar Iover de mededelingen van de minister zegt het college welis waar „met waardering kennis te hebben genomen van het sterk gewijzigde structuurplan, dat nu door de gezamenlijke ar chitectenbureaus op tafel is ge- i'legd", maar direct daarop deelt het mede, dat aan de bestuurlij ke instanties te Leiden voorge steld zal wörden. onverminderd vast te houden aan de wens na nadere studie op dit plan alle 5) n verantwoorde wijzigingen te ak mogen voorstellen om te komen SjJ-g tot een voor Leiden beter en <si goedkoper ziekenhuis, wat be- mu;!- treft de kapitaalsinvesteringen en exploitatiekosten. Zulks on- mei der aanvaarding van de taken opleiding van (200) artsen en verder specialisten, onder- ropr. zoek en ontwikkeling en regio nale gezondheidstaak: voorts onder aanvaarding van stan daardisatie van de basiselemen ten, waaruit het ziekenhuis is opgebouwd. linister Van Veen wil de drie nieuwbouwprojecten (bouwduur 6 tot 9 jaar voor elk ervan) aan elkaar houden: „Ik vertrouw, ?der- dat men niet afhaakt". Het Uni- versitair Medisch Centrum Lei- den vindt de houding van de mi- nister halstarrig. De Leidse deelnemer in 't architectenteam acht het nieuwe structuurplan goed voor Amsterdam, maar niet voor Leiden. In Leiden houdt men vast aan een verder onderzoek van drie maanden naar het beste en goedkoopste ziekenhuis. De heer N. P. van Schouwenburg, voorlichter van het AZL, zegt: „Leiden kan met ende 3qq bedden minder af, ondanks 7.5Ó de onderwijstaak die wij ook 8 24 thans aan kunnen met 800 bed- den in totaal. Zowel Utrecht als ade: Leiden willen een ziekenhuis <sr.) bouwen dat volgens de jongste van ramingen 50 miljoen goedkoper 12.22 kan zijn. We vinden het Leids- ?2 40' Utrechtse plan, dat door buiten- 13.'05 landse ziekenhuisdeskundigen is adio. bekeken, nog steeds optimaal". °pHet AZL heeft, bij 800 bedden in graad van 75 pet.; er is een ..over-bedding" in de Leidse re gio. De gemiddelde verpleeg- duur in deze regio is lager dan het landelijk gemiddelde (ca. 19.5 dagen), namelijk 13.7 voor het Ac. Ziekenhuis. Voorlichter Schouwenburg: ..We kunnen dus met minder bedden meer pa tiënten behandelen dan b.v. Am sterdam, waar de gemiddelde verpleegduur dit jaar 25 dagen was en volgens een prognose in 1980 rond 21 dagen zal liggen. Het aantal patiënten per jaar ligt voor beide steden ongeveer gelijk: vorig jaar had het AZL 18.005 patiënten. In deze streek zijn meer ziekenhuizen dan el ders, maar ook sommige ziekte beelden zijn hier soms zeldza mer, zodat het kan voorkomen, dat een hoogleraar zich erover beklaagt te weinig patiënten te hebben ten dienste van het on derwijs". De opzet van het nieuwe Amster damse ziekenhuis is voor Leiden te groot en veel te duur de kosten gaan 430 miljoen belo pen. Wat van de oorspronkelijke 750 miljoen resteert moet over Leiden en Utrecht worden ver deeld. „We kunnen het goedko per", zegt men in Leiden, maar omdat de gegevens niet op pa pier staan zegt de minister „nee". Eventueel wil hij het aan de coördinator, die februari in functie treedt, overlaten hier een beslissing te nemen. Overigens heeft Leiden nog wei nig gelegenheid gehad, de Am sterdamse opzet, die ook voor In de nieuwe coördinatie-opzet voor de nieuwbouw van academische ziekenhuizen zal deze maquette van het nieuwe ziekenhuis te Leiden niet meer passen. De verwijzing van de letters in het ..oude" plan zijn: A - Beheer, administratie, kantine en ambulatorium: B - poliklinieken; C - idem. klinische fysiologie en intensive care; D - heddetorens; E - alge. diensten, röntgenafdeling en operatiekamers; F - laboratoria G - onderwijscentrum: H - pre-klinieken; N - Poliklinieken Inwendige ziekten van het huidige complex; P - Opleiding en wooncentrum van het voltooide Nieuweroord; Q - Legern LEIDEN Onder het motto „Leiden tegen lijden" gaat vanavond in het Leids Volkshuis, Haarlemmer straat 73-b, een serie avon den van start over het werk van Leidse actiegroe pen die zich inzetten voor landelijke en internationa le problemen. De cyclus is georganiseerd door de Leidse Studenten Bond en richt zich vooral op de niet-universitaire bevolking van Leiden. Ze heeft een informatief karakter. Ter afsluiting zal de lijn ge trokken worden naar de taak van ieder persoonlijk ten aanzien van de ver schillende problemen. Hiervoor zal de medewer king gevraagd worden van de Leidse wijkverenigin- gen en -comité's. De avon den zijn gratis toeganke lijk voor iedereen en be ginnen om 20 uur. Vanavond zal ter inleiding de ex- pressiegroep „Psychopolis" van de Vrije Academie in Den Haag een spel opvoeren, wwarin al lerlei maatschappelijke onvolko menheden aan de orde zullen worden gesteld. De bedoeling is, dat het publiek steeds sterker betrokken wordt in het spel en op den duur ook daadwerkelijk gaat meedoen. Volgende week komt de werk groep Buitenlandse Arbeiders bod, onder de titel „Gastar beid is lastarbeid". Verder ziet het programma er als volgt uit: 7 december: „Het land waar het leven goed is alleen voor blanken" (Zuid-Afrika- groep); 14 december: .Israël recht of onrecht?" (Palestina- groep); 21 december: „Meer Allendes. minder ellende" (We reldwinkel); 28 december: Slot- avond i.s.m. de wijkverenigin- gen: „Wat kunnen wijzelf doen?" of „Ieder heeft zijn ei gen Zwarte Piet". Leiden en Utrecht geldt met inachtneming van eventuele „redelijke bijstellingen" te be studeren. „We kunnen nu nog niet beslissen", zegt de heer Van Schouwenburg, „het con flict is niet van de baan, de pro blemen zijn nóg niet opgeruimd. I al wekt de minister deze schijn. AL de minister tegen ons zegt: niet goed? stap dan maar uit de i boot (wat ons uit de urgente sector haalt), dan is dit niet erg netjes gespeeld". kest.HB 1972, een gemiddelde bezettings- LEIDEN JAN. zomaar een lie verdje uit Leiden-Noord, opende gisteravond plechtig een dubbe le tentoonstelling in de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan. Er zijn kindertekeningen uit de gehele wereld en tekeningen van leerlingen van de school over de wereld, te zien. Jan ver telde bij de opening hoe fijn het was om op de Heilig Hartschool te zitten, maar ook over de minder leuke kanten van het schoolleven. Hij stipte een paar moeilijkheden aan. waarmee de school in Noord te maken heeft. Aan de tentoonstelling is een in formatiecentrum verbonden v.ciar ouders en kinderen inlich tingen kunnen krijgen over al lerlei creatieve materialen en hulpmiddelen en de mogelijkhe den ervan. Hierdoor hoopt de schoolleiding te stimuleren dat er met vijf december meer „ver antwoord" speelgoed gegeven zal worden. De tentoonstelling kwam tot stand met medewerking van liet Goe the instituut te Amsterdam. Ze is geopend: vandaag en mor gen van 4 tot 9 uur en zaterdag van 12 tot 5 uur. LEIDEN Het onderzoek dat een commissie ad hoe uit de ge meenteraad heeft ingesteld naar de kosten van onderhoud van de ambtswoning van de burge meester, heeft aangetoond, dat burgemeester Vis in geen enkel opzicht invloed heeft uitgeoe fend op de werkopdrachten. Toch resulteert het rapport van de commissie in een concept- raadsbesluit dat de kosten die ten onrechte door de Gemeente lijke Woning Stichting voor het onderhoud gemaakt zijn, toege rekend zullen worden aan de vier in het geding zijnde partij- De vier partijen zijn: burgemees ter Van der Willigen, burge meester Vis, de gemeente Lei den als eigenares van de wo ning en de Gemeentelijke Wo ning Stichting, die het technisch beheer en onderhoud van het pand was toevertrouwd. De woning aan de Witte Singel werd in 1965 door de gemeente gekocht. Er moest zoveel aan vertimmerd worden dat 't ach teraf bezien misschien beter was geweest, meteen een nieuw huis te bouwen. Na het vertrek van burgemeester Van der Willigen moest een groot aantal herstelwerkzaam heden verricht worden. Boven dien werd het hele huis opnieuw geschilderd en behangen en werd een groot aantal elektro technische voorzieningen getrof fen. De nieuwe bewoner betaal de prompt de rekening voor deze voorzieningen en ook een bedrag van 1.776,56 dat hem door de GWS in rekening werd gebracht. De directeur vun de Woningstichting had, volgens opdracht en na overleg met zijn bestuur, zelf alle opdrachten voor het werk gegeven „en daarbij ten aanzien van het ni veau van onderhoud een crite rium gehanteerd, dat veel aan dacht vertoont voor het gewich tige representatieve karakter I Leiderclorpse K politici in sï groot forum Ng®;jLEIDERDORP - Morgenavond be- 15.00 leggen alle in Leiderdorp georga- niseerde politieke partijen 'n fo- vei^l nimbijeenkomst in de Schep- plngskerk, aanvang 20 uur in verband, met de snel naderende verkiezingen. Plaatselijke partijleden zullen de 1 standpunten van hun fracties belichten en discussiëren met vragenstellers. Het zijn Marietje van der Molen (PvdA), de he- ren Flapper (D'66), De Jong (SGP), Lamers (AR), Nievaart (DS 70) Tichler (VVD) en Tie- ken (KVP). Burgemeester Ten Have zal het forum voorzitten. Sint-Nicolaas in Pieterswijk LEIDEN De Sint komt een speciaal bezoek brengen aan de bewoners van de Pieterswijk, op verzoek van het actiecomité aldaar, en wel volgende week woensdag (29 november). Met zijn gevolg komt hij in een lan dauer om 2 uur aan op het speelterrein aan de Pieterskerk- gracht, waar hij zal keuren of de gemeente zijn best heeft ge daan en al of niet de zak ver dient. Onder blijde orgelklanken maakt de Heiligman een rondrit door het har' van de oude wijk, wahrna hij ontvangen zal wor den in het clubhuis „De Vrolijc- ke Arke", Pieterskerkchoor- steeg. Voor kleuters zal daar een spannende poppenkastvoor stelling worden gegeven, terwijl kinderen van 6 tot en met 11 jaar kunnen kijken naar een va riété-programma van de Haar lemse toneelgroep „Centrum". Een tractatie zal de feestvreug de nog vergroten. ZOETERWOUDE Verwacht moet worden dat de provinciale planologische commisie de rea lisatie van bestemmingsplannen enigszins zal afremmen. In een aan B. en W. gericht schrijven vermeldt deze commissie o.m.: „Met de bebouwing van het be stemmingsplan Westeinde 1 is een groot aantal forenzen aan getrokken, hetgeen, gelet op de functie van deze gemeente in het streekplan Rijnstreek-West, geen juist uitgangspunt is. Bij alle volgende bestemmingsplan nen zal moeten worden uitge gaan van de behoefte die er be staat (verwacht mag worden) aan huisvesting van de eigen, locaal gebonden bevolking". De woningbouw beweegt zich in een hoog tempo. Op dit moment zijn 170 woningen in aan bouw. Dit betreft allen wonin gen in de koopsector, zowel ge subsidieerd als ongesubsidieerd. Deze zullen allen in 1973 gereed komen. Betreurt wordt dat hier bij geen enkele woningwetwo- f ning gereed komt. Wel hebben eén 46-tal ingezetenen een reeds gereed gekomen koopwoning in Westeinde 1 betrokken. Geluk kig hebben Gedeputeerde Staten hun goedkeuring gehecht aan de wijziging van het bestemmings plan Zonnegaarde waarin 16 w.w. woningen zijn opgenomen. Dat zal het eerste complex zijn j na de bouw in de Cowman- deurshof. Verwacht wordt dat 1 nog dit ia.-r met het bouwriin maken kan worden begonnen. Toch bliift het aantal w.w. wo ningen zeer nover. Daarom woe den momenteel pogingen in het werk gesteld om zo snel mo gelijk te komen tot vaststelling van een nieuw bestemmirgspln" Westeinde II. en III. Daarbij wordt gedacht - aan 40°,' w.w.-bouw. 40% in de premie sector. zowel koop als verhuur en 20% ongesubsidieerde bouw. Er is hoop dat de Kroon spoe- dig uitspraak zal doen inzake I het beroepschrift rond bestem-1 mingsplan „De Grote Polder". Wanneer deze uitspraak gunstig is kan aan de H. R. eveneens een bestemmingsplan met wo ningbouw gereed gemaakt wor den. Er staan momenteel 257 woningzoekenden ingeschreven waarvan 30 in de de leeftijd van 18—20 jaar waarvan geen enke le gehuwd. In de leeftijdsgroep van 2124 jaar 95 waarvan ge huwd: 18. Er zijn 100 woning zoekenden van 25 jaar en ouder waarvan gehuwd: 48. Bovendien zijn er 32 inwoners die reeds een woning bezitten doch ande- re, hetzij grotere hetzij kleinere j woonruimte zoeken. Deze aan tallen betreffen een totaal waar bij geen onderscheid is gemaakt tussen hen die staan ingeschre- j bij de gemeente lingbouwvereniging. Leiden „Beste burgemeester, ik heb vernomen dat de oude pakhui zen in de buurt van de Hartebrugschool (Caeciliastraat) afgebroken zullen worden. Ik weet zeker dat daar weer parkeerplaatsen voor In de plaats komen, terwijl wij scholieren niet eens kunnen spelen, al leen klas 1, 2 en 3. Wij van de vierde, vijfde en zesde moeten bin nenblijven. Nu dachten wij dat in plaats van de parkeerplaatsen veel beter een speelruimte voor de kinderen aangelegd kan worden. Ook de oudjes van het bejaardenhuis kijken liever nanr spelende kinderen dan naar geparkeerde auto's. Bij voorbaat dank, Margot". Zo luidt de brief die Margot samen met 25 brieven van klasge nootjes aan de burgemeester schreef en die gisteren' aan hem werden overhandigd door een afvaardiging van de zesde klas. Bij de brieven overhandigden zij hem ook tekeningen van de bestaande situatie en hoe 't vol gens hen moet gaan worden. De heer Rotteveel legde aan de burgemeester uit dat in de Camp (de naam van de wijk) een ernstig tekort aan speel ruimte is en hoopte dat de bur gemeester en wethouder Kret zich eens zelf op de hoogte kwa men stellen van de situatie, In zijn weerwoord beloofde de heer Vis dat, terwijl wethouder Kret nog een stapje verder ging door onmiddellijk mee te gaan. Noch de wethouder, noch de burge meester konden echter iets defi nitiefs beloven, want „wat je belooft, moet je ook doen" do ceerde de heer Vis de kinderen. Zij op hun beurt beloofden oog te hebben voor de problemen van de gezagsdragers. van de ambtswoning". Op grond van de desbetreffende regeling ontving de nieuwe bur gemeester na zijn vestiging te Leiden een uitkering, aangevuld met de aangetoonde kosten van verhuizing. Wanneer hij had aangetoond dat de totale kosten van verplaatsing en inrichting hoger waren dan de hem ver strekte tegemoetkoming, dan had het college kunnen beslis sen tot een verhoging van de verleende som. Burgemeester Vis heeft van deze mogelijkheid nooit gebruik „emaakt. Daarentegen is de gemeente in het verleden in gebreke geble ven door aan de vorige bewoner van het huis niet het „volgens wet en plaatselijk gebruik" voor diens rekening komende onder houd in rekening te brengen. De toerekening van de kosten zoals die alsnog door de com missie is samengesteld luidt: Burgemeester Vun der Willigen behoort te betalen f 2.917,20, de huidige bewoner nog 2.275,04. voor rekening van de gemeente komt 24.288.08 en niet voor re kening van een der bovenstaan- den komt een bedrug van 3.401,45. De commissie advi seert de gemeenteraad, dit be drag niet betaalbaar te stellen cn ook niet te aanvutirden. maar het t.z.t. als oninbare vordering of onder welke andere post ook op de rekening van de GWS te doen opvoeren. De commissie acht zich niet be voegd, een uitspraak te doen of de wcthouder(s) van mei 1971, hetzij ook het bestuur van de GWS. hetzij ook de directeur van deze stichting voor dit be drag hoofdzakelijk verantwoor delijk zijn te houden. De commissie meent, dat genoem de personen deze vraag zelf moeten oplossen en doet de raad een regeling aan de hand om in de toekomst misverstan den rond het onderhoud van de burgemecsterswonlng te voorko- - OEGSTGEEST - De KVP houdt maandag in het ge meentecentrum aan de Lijt- weg een verkiezingsbijeen komst waarop de defensie specialist in de Tweede Ka mer, de heer J. van Eisen, zal spreken over „De KVP, een wakkere partij". Aan vang 20.00 uur. De heer J. Thorn, wethouder CRM zal aanwezig zijn om vragen on gemeentelijk gebied te ku- ber-i jrden. De se drie" vergaderen rrr avond or 20.09 it i t Roode Leeuw, linkele. nog aan te wijzen kamerle e zullen ook daar aanwezig ZOF.TERWOUDE Nu de r.k. kleuterschool „De Krakeplt" en de p.c. kleuterschool „De Blok hut" binnen afzienbare tijd een nieuw onderkomen zullen be trekken in de nieuw te bouwen dricklnsslge school aan de Oranjelaan zal het kleuteronder wijs goed zijn gehuisvest. kaal bijgekregen en „Zonne gaarde". dat reeds geruime tijd het muximum aantal kleuters huisvest, heeft behoefte aan een derde lokaal. Een daartoe strek kend verzoek heeft het college inmiddel; bereikt Sinds de openbare kleuterschool is onder gebracht in de nieuwe openbare basisschool heeft het aantal kleuters een gestadige groei te zien gegeven. Mede i.v r., de groei van de open bare basisschool zal voor deze kleuterschool in de toekomst moéten worden gezocht naar een eigen onderkomen. Wellicht zal een verrijdbaar lokaal de meest geëigende oplossing zijn. Het college stelt alles in het werk om de St. Bemardusschool in het komende jaar in een nieuw onderkomen te huisvesten, even eens aan de Oranjelaan. Ge dacht wordt aan een seml-per- manent type. De bouw van der gelijke scholen vergt minder tijd en is bovendien goedkoper. De ..Sjaloomschool" heeft dezer dagen 'n tweede noodlokaal in gebruik genomen. Wellicht is het mogelijk om in het volgend jaar een vierde leerkracht aan te stellen voor de openbare ba sisschool. Het bedrag per leer ling dat voorkomt op de begro ting voor 1973 is 200. Het aantal leerlingen uan de luge- re landbouwschool loopt zeer sterk terug. Het college ucraadt zich erover welke nuttige be stemming de gebouwen kan worden gegeven als, naar ver wachting deze binnen afzienba re tijd niet meer als zodanig ge bruikt worden. Levenskracht en vitamines bij het Gilde Oegstgeest Het begint zo lang zamerhand door te dringen tot de Nederlanders, dat zij met hun voedingsgewoonten op het verkeerde pad zijn. „Lekker eten" staat meestentijds op dc voorgrond en men vraagt zich veelal af of het wel verant woord is. Wellicht was dit laatste dc reden waarom er gisteravond grote belangstelling bestond voor de uiteenzetting over „Reform-voe ding", welke dc heer J. Bekx hield voor de leden van het Kath. Vrouwengilde te Oegst geest. Bij de reform-voeding gaat men uit van zuivere natuurproducten als maaltijd of ter aanvulling J daarbij. „Het gaat erom om onze weerstnnd zo hoog moge- lijk op te voeren, laat Uw voe- dingsmiddel Uw geneesmiddel zijn". Echte ..reformers" leven vegetarisch, zijn niet-rokers en gebruiken geen sterke drank. Zijn voorstanders van een ge zonde geest in een gezond li chaam. „Bestrijding van de mi lieuverontreiniging begint in ons zelf". Vroeger versleet men deze mensen meestal voor exen- triek, maar thans is het een ge zonde zaak geworden. Vooral nu het gebruik van Insecticiden zich doet gelden en de chemie een grote invloed op onze voe-, dinesmlddeien gaat uitoefenei^,. of reeds uitoefent. De nresidentc, mevr. J. Staal vnn, Snntvll"t bedankte de heren voor de interessante uiteenzet te 7,11 vestigde er dc aan-"" dacht on dat de kerstviering raf~' n'o.T«vinden op 19 december'' e met medewerking van de schriifs'er mevr. C. Boudens van Heel en een toneelgroep. „En gam u volgende week naar de stembureaus stem dan op

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3