Dramatische start van biljartstrijd Topijshockey op Houtrust Kornelis beslist voor Nee JUMPING AMSTERDAM STERKER DAN OOIT Nee lonkt naar Pool Lubanski Korfbalploeg DKOD gaat reclame maken voor hartstichting Bob Lutz elimineert Newcombe SPORTTOTO Freddie Knie nieuwe attractie in RAI Brit Follows kandidaat post in UEFA DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 CROSNE Dramatisch, Dat is de enig mogelijke kwalificatie voor de gang van zaken in de eerste ron de van het Europees kam pioenschap driebanden in de Parijse voorstad Cros- ne. Want door de feilen van het materiaal en de te kille atmosfeer in de in een betonnen sporthal aange brachte biljartarena blevr de twaalf spelers uit alle delen van West-Europa ver beneden hun kunnen. Dra matisch was het verloop vooral voor de Nederlandse kampioen Jan Doggen, die door de Fransman Albert Laserre werd geklopt en na 100 beurten op het scha mele gemiddelde van 0.360 bleef staan. Dat was het al leruiterste van de slechte resultaten in de openings ronde, waarin de andere favorieten, ook Rini van Bracht, met hangen en wurgen op de been bleven. Bracht. Peder Thoegersen en Roland Dufetelle, die gewend zijn partijen en meestal ook hele toernooien met moyennes rond de 1.000 te spelen, kwamen nu uit op overwinningen die twintig jaar geleden normaal waren. De oorzaak? De Franse organisatoren hadden de biljarts te laat opgebouwd waardoor ze onvoldoende verwarmd hadden kunnen worden. De boventempe- ratuur was veel te laag en de ballen voor deze omstandigheden te zwaar. De Belg Ludo Dielis, bij het ontbreken van Raymond Ceulemans en Johann Scherz met Rini van Bracht behorend tot de grote kanshebbers, zei het zo: ,,Je kunt je met dit ma teriaal niet normaal verdedigen. Het is een gokspel geworden. De gelukkigste wint". Tot die gelukkigen behoorde Jan Doggen beslist niet. De West brander maakte een fout door tegenstander Laserre te laten vertrekken en dat speelde hem de hele partij door het hoofd. ,,Ik begrijp nog niet hoe ik dat heb kunnen doen. Bij het inspe len had ik bijna alles gemaakt. En dan begin je toch zelf". Doggen raakte totaal van slag. liet tientallen poedels noteren en verloor als een beginneling: 60—36 in liefst 100 beurten. ..Misschien gaat het de volgen de partijen beter. Na het kam pioenschap van Nederland en dat recordgemiddelde van 1.039 wil je nog beter spelen. Dat is nu onmogelijk geworden. Het gaat er van dit moment af om te winnen". Rini van Bracht redde later de eer door de toch altijd moeilijke ontmoeting tegen de langzame Zwitser Jacques Blanc in 97 beurten te winnen: 60—55. De Waalwijker had nog een fout in het materiaal ontdekt: „De hou ten rand rond het biljart is te hoog. Daardoor kun je niet be hoorlijk afstoten als de bal aan de wand ligt". Van Bracht red de zich overigens door twee hoge series, een tien in zijn 24e beurt en daarna nog een zeven. Zonder die reeksen was mis schien ook hij ten onder ge gaan. Eerste en tweede ronde: Poule A: Jan Doggen ondervond het meeste last van het biljartmateriaal. Hij verloor dan ook zijn eerste partij kansloos. Dielis 60 72 7 0.833 W. Anreitter 42 72 4 0.597 Alb. Laserre 60 100 6 0.600 J. Doggen 36 100 3 0.360 E. Rudolph 42 69 3 0.623 P. Thoegerse n 60 69 6 0.869 Groep A: Anreiter 41 75 3 0.546 Doggen 60 75 5 0.800 Thögersen 60 57 10 1.052 Laserre 37 57 5 0.649 Rudolph 37 58 4 0.637 Dilis 60 58 7 1.034 De stand na de eerste dag in groep A is: Thögersen 4 10 0.952 Dilis 4 7 0.923 Laserre 2 6 0.630 Doggen 2 5 0.549 Rudolph 0 4 0.629 Anreitter 0 4 0.570 Poule B: A. de Paepe 60 77 5 0.779 C. Nadal 48 77 5 0.623 R. Dufetelle 60 99 5 0.606 V. Leal 58 99 4 0.585 R. v. Bracht 60 79 10 0.759 Jacq. Blanc 55 79 4 0.696 Nijmegen In Nijmegen is gister avond- 'n wedstrijd voor de licht- competiïie gespeeld tussen NEC en FC Utrecht. .De uitslag was 1—0 in het voordeel van NEC. Kornelis scoorde in de 90e mi nuut de winnende treffer. Toe schouwers 1100. De stand is: PSV FC Twente Sparta FC Utrecht NEC FC Den Haag 1 0 7 6—3 5 3-0 4 4—2 2 4—5 2 2—4 0 4—9 Rome De Amerikaan Bob Lutz heeft gisteravond na een lange en zware strijd de Australische favoriet Newcombe verslagen met 6-7, 7-6 en 6-3. Lutz gaat naar de halve finale. Met de overwinning van de 25-ja- rige Amerikaan is de kans dat Newcombe wereldkampioen wordt, in rook opgegaan. Het gevecht was zeer spannend en duurde meer dan twee uur. In de Ijalve finale komt Lutz uit te gen Cliff Drysdale die eerder op de avond de Brit Mark Cox had NIJMEGEN NEC heeft onderhandelingen aange knoopt met de Poolse international Wlodzimierz Lu banski. e 25-jarige spitsspeler die nadrukkelijk de aandacht op zich vestigde tijdens de Olympische Spelen van München verblijft momenteel in Nijme gen en voert onderhandelingen met het NEC-be- stuur. De mogelijkheid bestaat dat Lubanski tijdens de transferperiode in december naar NEC zal ko men. Volgens de NEC-functionarissen draait de zaak alleen nog om de financiën. NEC heeft reeds gerui me tijd contact met de Pool. Tijdens de Spelen van München zijn de Nijmeegse functionarissen reeds naar zijn spel komen kijken. Het NEC-bestuur hoopt zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over de al of niet transfer van de Pool, die 61 maal in bet Poolse elftal heeft gespeeld. Het korfbal wil niet van de regen in de drup terecht komen. De Heer- lumse club DKOD heeft daarom een ideëel initiatief tot sponsoring genomen. DEN HAAG Morgen om 20.00 uur speelt Raak IJshockey op Houtrust een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse nationale kampioen DEG uit Düsseldorf. Deze for matie, getraind door de vroegere oefenmeester van lands kampioen Tilburg Trappers, Jiri Pokorny, kan beschouwd worden als één der sterkste teams van West-Europa. In de strijd om de Europa Cup schakelde Düsseldorf dit sei zoen eerst Chamonix uit met 115 en 53 en in de tweede ronde werd met groot gemak van Tilburg gewonnen (73 en 8—1). Saillant detail: In de tweede wedstrijd kon Düs seldorf niet voluit spelen, omdat vier spelers beschikbaar moesten zijn voor het Duitse nationale team. Topscorer bij DEG is de 28-jari- ge center speler Peter Hejma. een genaturaliseerde Tsjech, die in de Duitse competitie al weer 15 goals en 7 assists achter z'n naam heeft staan. Vorig jaar was Hejma topscorer in de na tionale competitie met 33 doel punten en 29 assists. Hejma. technisch tekenaar van beroep, staat in deze lijn met Vladimir Vacatko, een 20-jarige Tsjech, die ook weet wat doelpunten maken is, evenals Walter Stad- ler, een 20-jarige student, die vorig jaar van Rosenheim naar DEG overschrijving kreeg. De doelman van DEG is Rainer Makatsch (26), student rechten en goalie van het Duitse team bij de wereldkampioenschappen in Praag en bij de Olympische Winterspelen, doch reserve goa lie Manfred Fleischer (22) is van bijna hetzelfde kaliber. Ingenieur Seop Reif is met z'n 35 jaar de senior van Düsseldorf. maar nog steeds een zeer waar devolle speler. Verdedigers Ha- rald Kadow (33) en Heiko An- tons, die zojuist 21 is geworden, spelen beiden in het Duitse Na tional team. Antons was uitblin ker in Sapporo en wordt alge meen gezien als één van de grootste talenten. Kadow is de aanvoerder van DEG. In de strijd om 'de nationale titel is Düsseldorf thans in hevige strijd gewikkeld met Füssen (waarvan afgelopen week werd verloren) en Krefeld. Heeft Raak IJshockey tegen dit topteam kansen? Het zou over dreven zijn te stellen, dat de Haags/Rotterdamse formatie de Duitsers kan verslaan. Wèl kun nen de ijshockeyfans echter on getwijfeld een zeer boeiend duel verwachten, waarbij de tegen stander een spel laat zien. dat de laatste jaren in Den Haag volledig onbekend was. Het is trouwens de eerste keer sinds jaren, dat er weer een Duitse topploeg naar Houtrust komt. Hoewel het honorarium van de Düsseldorfen niet gering is, heeft het bestuur van Raak IJshockey besloten de toegangs prijzen niet te verhogen. Raak zal het in deze wedstrijd vooral dienen te hebben van z'n Cana dezen, die nu spelers van top klasse tegenover zich vinden. Masener, afwisselend zeer goed en zeer slecht spelend, Lee Ing- lis en aanvoerder Kenny Brown. Wellicht zal Larrv van Wieren voor deze wedstrijd weer in de verdediging spelen. Raak IJshockey maakt de afgelo pen tien dagen een duidelijke inzinking door. Na de successen in het begin van het seizoen 9 overwinningen in 10 wedstrij den werd onverwacht van Hijs verloren en de week daar op nog eens van Tilburg en Den Bosch, maar thuis tegen Nijme gen werd het een overwinning van 9—3. En tegen dezelfde ploeg kon Hijs in Nijmegen twee dagen later met moeite een gelijkspel beha len. Waarmee geïllustreerd wordt, dat óók een ijshocky- puck vreemd kan rollen. DEN HAAG De premie van toto no. 13 ten bedrage van bruto 147.450,40 is ten deel gevallen aan de houder van het formu liernummer h 4741922. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 165.881.70. HEELSUM In de Ne derlandse korfbalsport is Iets unieks gebeurd. De Heelsumse vereni ging D.K.O.D. komt het aanstaande weekeinde binnen de lijnen met een nieuwe vorm van sponsoring. „Bewegen is leven", staat er op de rug van de korfballers en de dames demonstre ren de kreet: „Doe zelf sport". Ook op de tassen van de Heelsumse sport mensen staat deze aan beveling opzichtig aan geduid. De inspirator van deze unieke zaak is de Nederlandse hart stichting, die met het idee van DKOD om via de sport sport te stimu leren erg in zijn nopjes is. Deze vorm van ideële reclame wordt nog ner gens in ons land toege past, al ligt het wel in de bedoeling van de Hartstichting ook in an dere sporten clubs voor dit initiatief te interesse ren. Men kan deze vorm van sponsoring beschou wen als een verfrissend windje, dat momenteel door de sportwereld waait waarin de spon sors ook al veel hebben afgebroken. Het idee is op een wel zeer merkwaardige manier ont staan. DKOD is een kleine club met maar een paar hon derd leden, die aan de Velu- wezoom wonen. In een vrij gesloten gemeenschap met Heelsum, Doorwerth en Ren- kum als centra. Tot voor kort was daar korfballen op zondag vrijwel onmogelijk. De publieke opinie verzette zich er hevig tegen. Het gek ke is, dat juist door dit ver zet het opmerkelijke initia tief een feit is geworden. Want toen bekend werd, dat de christelijke korfbalbond een federatie met de Konink lijke Nederlandse Korfbal- bond zou aangaan en de competities - vooruitlopende daarop - reeds geïntegreerd werden, kreeg DKOD het vo rig jaar een uitnodiging om op zondag aan een toernooi van Westerkwartier in Am sterdam deel te nemen. De spelers hadden geen bezwa ren, dus reisde er een af vaardiging naar de hoofdstad af. Maar de ouderen, de op richters van de club keken daarvan vreemd op en rie pen onmiddellijk een verga dering bijeen. De stemming op die bijeenkomst liep zo hoog op, dat een compromis zeer ver weg leek. Bart Crum, een broer van de voorzitter van DKOD, die in de lichamelijke opvoeding werkzaam is, werd opge trommeld om de controverse de wereld uit te helpen. Hij herinnert zich nog: „Ik heb op die vergadering verkon digd: Mensen het is voor een christelijke vereniging niet essentieel of je nou op zon dag speelt of niet. En of je nou beroepssport doet of niet. Maar het is wel essen tieel hoe je het speelt en of je alleen maar op de presta tie, het resultaat let of dat je - zeg maar- een norm aan houdt. En als je bijvoorbeeld met een sponsor in zee gaat, accepteer je dan alles of zeg je, we nemen niet iedereen, we willen een boodschap ver kondigen, we willen reclame maken voor een doel, waar we ook achter kunnen staan. Dus niet voor Caballero en Mars, producten die in feite strijdig met de sport zijn". Het betoog van Bart Crum moet in die periode wel In druk gemaakt hebben, want hij kreeg de vergudering niet alleen „om", maar er volgde ook het verzoek om dat idee verder uit te werken. Dat is nu gebeurd. DKOD, in de mlcrocompetitie strijdend in de hoofdklasse en In de veld- competitie meespelend op het niveau van de over gangsklasse, vond bij de Ne derlandse hartstichting een gewillig oor voor dit initia tief. Langzaam aan kreeg het idee dan ook steeds meer gestal te. En uiteindelijk ging de kogel door de kerk en werd DKOD een ideële sponsor rij ker. „Voorlopig levert deze reklame de vereniging geen cent op. Er is dan ook hele maal niets op papier gezet. Maar dat was ons doel niet. We wilden alleen maar be reiken, dat er een sportfonds van de Hartstichting met een tweeledig doel in het leven werd geroepen. In de eerste plaats moet dat fonds de ad vertentiecampagne voor de clubs gaan betalen. Momen teel dus alleen nog voor korfbal, maar het wordt straks echt de bedoeling, dat dit fonds ook een club bij het handbal het volleybal en basketbal gaat verder is het zo, dat in de toekomst de verenigingskas ook wat toegeschoven gaat krijgen. Dan denk ik niet aan spectaculaire bedragen, waar het tegenwoordig in de sport meestal wel om gaat. maar aan enkele duizenden guldens. Dat is voor een korfbalclub, die een sponsor van vijf- zesduizend gulden al veel vindt, een welkome ondersteuning". Het geld voor dut sportfonds van de Nederlandse hart stichting is in eerste instan tie op een vrij simpele ma nier bijeen gekomen. De le vensverzekeringmaatschap pij Interpolis deed een eerste storting van enkele duizen den guldens en een tweede gift lag ook snel in de bus. Het streven is or nu op ge richt. om zo groot mogelijk deel ^an he- bedrijfsleven voor dit sportfonds te inte resseren. Als dat lukt en de initiatiefnemers kunnen aan het plan de armslag geven die ze denken nodig te heb ben, dan ligt het in de bedoe ling een bestuursraad te kie zen, die de verantwoordelijk heid over de besteding van het geld op zich neemt. Daarvoor zal ook de Neder landse sportfederatie bena derd worden. Het streven van het comité zal dun ge richt zijn op de stimulering van voorul de breedtesport. „Het idee, dat daarachter zit", zegt Bart Crum, „is ei genlijk vin de sport in de kij ker komen om tie mensen op te wekken zelf meer aan sport te gann doen. De hart en vaatzlektefi van de Neder landers nemen niet voor niets hand over hand toe". Een volslagen verfrissend element in de sportsponso ring, die de clubs de laatste jaren prostitueerde. HANS DE BRU1JN AMSTERDAM De vijftiende uitgave van Jumping Amsterdam brengt een deelne mersveld, dat zelfs voor dit traditionele indoor concours hippique uitzonderlijk is. De Westduitse epuipe, die Olyr- pisch kampioen werd en Graziano Manci- nelli, de gouden Olympische ruiter, schre ven beide in. Zilveren Ann Moore, wereld kampioen David Broome en de Europese titelhouder Hartwig Steenken behoren tot de deelnemers die van 30 november tot 3 december een honderd paarden over de hindernissen, opgesteld door parkoersbou wer)» Mellema en Van Vught, van de RAI zullen leiden. Ter gelegenheid van het derde lustrum is er ook weer een show. die volledig past in de lijn die Jumping Amsterdam de laatste jaren volgde. Na de fameuze Weense rijschool, dit jaar Freddie Knie uit het befaamde Zwitserse circusgeslacht, die met zijn Lippizaners en Friese hengsten vrij heidsdressuur zal laten zien. In het sterke internationale veld is ook plaats inge ruimd voor een tiental Nederlandse ruiters onder wie dc jongere generatie goed is vertegenwoor digd. Naast de Nederlandse kampioen Henk Nooren zullen Rob Eras, Peter Diks en De Weer uit military „teruggekeerde Hans Brugman met routiniers als Antoon Ebben, Jan Maathuis en Harry Wouters van den Oudenweyer deelne men aan de internationale concoursen waarin elf I nationaliteiten zullen zijn vertegenwoordigd. Mogelijk belangrijker nog dan bij de ruiters is de Nederlandse inbreng bij de paarden ook al moet Gert Wiltfang wegens een schorsing met zijn in Nederland gefokte paarden thuis blijven. Karl Heinz Giebmans start met Fanal en The Saint, Alwin Schockemoehle met The Robber en Golden Dream, Wolgang Kun met Parlermo en de onder een Duitse vergunning rijdende Drent Johan Heins met onder andere Grandioso. Onder de vertegenwoordigers van het sterkste ruitersport- land van dit moment is ook Fritz Ligges; maar bij zijn inschrijving dienen enige vraagtekens ge plaatst te worden, aangezien zijn beroemde paard Robin door een beenbreuk (voorlopig?) is uitgeschakeld. De berichten over het oprichten van een in Enge land gestationeerde profgroep, waren voor Jum ping Amsterdam van weinig betekenis. De heer Arts: „Het professionalisme in de ruiter sport is geen ontwikkeling van de laatste tjd. De meeste topruiters worden al gesponsort, er zijn al paarden met „reclamenanen". De ruitersport op topniveau zou al jaren onmogelijk zijn ge weest zonder steun van het bedrijfsleven en het zelfde geldt voor ons concours. Wanneer de pro fessionalisering zich verder voort zet, kan het voor alle partijen alleen maar gunstig zijn, ook voor ons". Denis Follows maakt een zeer goede kans voorzitter van de UEFA te worden. Hij zou Wie- derhehr opvolgen. LONDEN De Engelse voetbalbond heeft Denis Follows kandidaat gesteld voor de functie van voorzit ter van de UEFA. Deze post is vacant sinds het overlijden van de Zwitser Gustav Wicderkehr in juli jl. Denis Follows, die 61 jaar is, is sinds 1962 secre taris van de Engelse voet balbond.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13