BOOSDOENER" SEMMELING: AANVAL VAN NEDERLAND VIEL ME ZWAAR TEGEN Schotse bond laakt gedrag Docherty van SPELERSRAPPORT 4 Vrienden van Houtrust "MKip Cyprus Ep: geen partij voor Bulgarije Troostprijs voor Banks FC Ben Haag tegen PSV Limburgs elftal sterker dan „rest van Nederland" Deurnes hel van minuut tot minuut Voetbalster weg gestuurd PR0FPL0EG MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 A3 ANTWERPEN Met zijn vijf overtredingen was Leon Semmeling de groot ste boosdoener van het Bel gische elftal. Hij ging geen duel uit de weg, schuwde het lichamelijke contact niet en was er een van het type „fors tegenaan gaan". Achter een krabcocktail aan het koud buffet na afloop van het eerste duel voor de voorronde, strijkt Leon Semmeling de reeds schaars wordende haren glad en ontkent pertinent dat het een te felle wed strijd is geweest. Zelfs Jo- han Neeskens met zijn do zijn overtredingen neemt hij in bescherming. „Ach, dit is modern voetbal. Of je tegen Italië, Duitsland of welk land dan ook speelt, het gaat tegenwoor dig altijd hard. Misschien dat de Chinezen nog niet zover zijn. Maar onver schillig elk ander land wel". Leon Semmeling laat geen kwaad woord vallen, noch over zijn ei gen ploeg, noch over het Neder lands elftal. Maar met enige aarzeling wil hij toch wel con cluderen, dat Nederland hem sterk is tegengevallen. ,,Er was een grote roep van de ploeg uit gegaan. We waren bevreesd voor spelers als Johan Cruyff en Piet Keizer, maar ik geloof dat Cruyff gekwetst was. An ders kan ik niet verklaren, waarom hij zoveel minder speelde dan wij van hem op de televisie hebben gezien. Voor ons is het Nederlandse voetbal allen Ajax. Want dat team heb ben we verscheidene keren op het scherm gezien. Piet Keizer? Ik heb hem nauwelijks kunnen ontdekken". Uit ervaring kan Leon Semmeling een vergelij king trekken met het Neder lands elftal van zo'n vijf jaar geleden en thans. ,,lk heb twee keer teger. Nederland gespeeld, eenmaal gelijk, 11, en een keer gewonnen 20. Toen was Cruyff er ook bij en Moulijn. Die twee herinner ik me omdat ze uitblonken. Van dit elftal kan ik eerlijk gezegd niet een opval lende speler noemen. Als ik de rda{Stijlvol kopt Aad Mansveld de bal weg voor de aanstormende Vandendaele, die overigens ook nog door Krol wordt bewaakt. Neeskens e voo meling (rechts) kijken toe. wedstrijd nog eens naga, had den wij er verscheidenen: Van Himst, Van Moer, Heylens, Thissen, Devrindt. Het is voor Nederland spijtig, dat ik het tnoet zeggen, maar het elftal is me tegengevallen". Leon Semmeling is er echter wel van overtuigd, dat het moeilijk zal worden om de Nederlandse ploeg ondanks de mindere pres tatie dan was verwacht, uit te schakelen „Ten eerste mag Ne derland tevreden zijn met het resultaat. Naar mijn mening is op de nul gespeeld en dat is be reikt. Mag ik er wel aan toevoe gen, dat het met enig geluk is geweest. Dat schot op de paal van mijn clubgenoot Thissen en de prachtige redding van jul lie doelman bij het schot van Heylens. zeg eerlijk, Piot heeft toch niet meer te doen gehad dan dat verre schot van Nees kens?" Niettemin de nodige reserve als een totaalstand na het verwer ken van de poule ter sprake komt. „Dat duurt nog een jaar. En we hebben een oudere ploeg dan Nederland. Zij is wat dit betreft tegen die tijd natuurlijk in het nadeel. Maar het moet me toch van het hart, dat die jongere spelers van Nederland niet het vuur konden opbrengen, dat wij hebben laten zien. Ne derland stelde aanvallend niet veel voor. Er werd soms zo traag gespeeld, en dan bedoel ik niet de periode tegen het ein de alleen, toen een gelijkspel voor Nederland meer dan vol doende bleek. Ik dacht ook, dat wij meer een eenheid vorm den". Leon Semmeling was er ook bij, toen België een maand of vier geleden tegen West-Duitsland speelde in het toernooi om het Europeer kampioenschap. „Het was slechts één wedstrijd en dat is een moeilijke maatstaf. Maar ik vond de Duitsers toen veel sterker dan Nederland van avond. Nogmaals, jammer dat er een jaar tussen zit, eer we weer tegen elkaar komen. Dat is in hei voordeel van Neder land. Jullie komen hier en halen een punt. Wij moeten over een jaar nog maar zien, dat we het zover brengen. Want Nederland op eigen veld moet toch sterker kunnen spelen dan vanavond in Deurne". HERMAN VAN BERGEM. IICOS1A Bulgarije behaalde zondag een overwinning met 4o op Cyprus in de eerste wed strijd tussen beide landen voor groep 6 van de voorronden van het toernooi om het wereldkam- To< pioenschap voetbal. De wed strijd werd gespeeld te Lyssi, nabij Nicosia. nbui^e Bulgaren waren veruit supe- 0_3, rieur aan hun tegenstanders, •foe die met drie debutanten aantra den. De Cyprioten hoopten, dat hun solide verdediging de Bul- 1);: garen in bedwang zou kunnen 1—1. houden, maar reeds in de eerste Toe helft moest deze driemaal kapi-1 tuieren. De doelpunten kwamen van Michailov (2e min.), Denev 1—A (16) en aanvoerder Bonev (19) van Lokomotiv Plovdiv, die de iop)-|grote man was in de Bulgaarse nert,'ploeg en de tweede helft nog jeenmaal scoorde. Het zat de fel spelende Cypriotenoverigens niet mee. Tot driemaal toe trof- I gifen zij de lat. Er waren 10.000 Hoeschouwers. 53-pegoslavië dat eerder tegen Span- Toeje gelijk speelde: 22, behaalde een magere 10 overwinning op iGriekenland, dat al eveneens het geluk niet aan zijn zijde had. Voor de Grieken trof Anto- liadis tweemaal het houtwerk. Het was een hard duel tussen twee aan elkaar gewaagde ploe- groep 2 van de Afrikaanse I zone speelden zondag te Agadir I Marokko en Senegal de eerste P-wedstrijd tegen elkaar. De jj strijd eindigde onbeslist: 0—0. De tweede wedstrijd wordt over De 34-jarige Banks, die bij het on- 4twee weken te Dakar gespeeld.geluk ernstig aan zijn rechter- LONDEN Engelands nationale oog werd gewond, moet zeker doelman Gordon Banks, die nog nog drie maanden wachten steeds in het ziekenhuis verblijft voordat hij weet of hij ooit weer na het auto-ongeluk van enkele kan voetballen, weken geleden, is gisteren door Mary Peters, de wereldrecord- GLASGOW Tommy Docherty, manager van de Schotse Natio nale Voetbalbond zal een straf opgelegd krijgen. De secretaris van de Schotse F.A.. W. len, zei zaterdag dat e het Engelse blad Daily Express uitgeroepen tot sportman van het jaar 1972. (Van onze sportredactie) Den Haag Morgenavond, aan vang 20.00 uur, gaan FC Den Haag en PSV duelleren voor de „Floodlightcompetitie". FC Den Haag komt met het volledige le elftal op de grasmat, behoudens dan dat het meespelen van Kees Weimar (verkoudheid) niet ze ker is. Eventueel zal Aad Kila hem vervangen. De formatie is als volgt: Doel: Thie; achter: Weimar(?), De Zoete, Mansveld en Korevaar; midden: Advo caat, Berg en Van Vliet: Breg- man, Fuglset en Bres. Als wis man, Fuglset en Bres. Als wis selspelers zijn aangewezen: Louwer'ens. Kila, Augustsson, port over het gedrag van Do cherty tijdens en na de wed strijd tegen Denemarken zal worden gestuurd aan de straf- commissie van de bond. raP* Schotland won deze wedstrijd, ge speeld voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap en geleid door Char les Corver. met 2-0. De Neder landse scheidsrechter stuurde tijdens het duel twee spelers naar de kleedkamer, Peter Lo- rimer (Schot.) en Per Röntved (Den.) De heer Allen stelt zich op het standpunt, dat de manager van een nationaal elftal in geen en kel opzicht een bevoorrechte po sitie heeft. „Hij dient op precies dezelfde manier te worden be handeld als willekeurig welke manager, die kritiek op wed strijd en leiding uit". i Beveren De doelman van PSV speelde een vlekkeloze interland. In de eer ste helft voorkwam hij een ach terstand door in reflex een spet ter van Heylens uit z'n doel te ranselen. Na de hervatting straalde z'n optreden zelfverze- Johan Cruyff kerdheid uit. J Nederlands meest gevreesde pen uitsluitend toeschouwer) te gen Noorwegen. Brokamp toon de echter wat meer initiatief dan zijn voorganger en deed toch nuttige dingen, al had hij te vaak periodes van lijdzaam toe- valler begon erg terughoudend. Hij onttrok zich daardoor aan de direkte bewaking van Dewal- que, die pas na rust recht streeks werd geconfronteerd met Cruyff. Flitsende momen ten leverden de inspanning van de aanvoerder van Oranje niet op. Hij leek nog veel hinder te ondervinden van de blessure, die zijn meespelen lange tijd Aad Mansveld dubieus maakte- De vervanger van Israel speel- Pte' Keizer de angstig. Hij wachtte dikwijjs De n„kst)ui,en. die legen Noorwe- Wlm Suurbler De na lange afwezigheid door Fadhronc eindelijk weer eens gekozen verdediger van Ajax was voldoende zonder op te val len. Hij durfde niet zo vaak mee naar voren te gaan als hij bij Ajax gewend is te doen, maar stichtte toch met enkele goede voorzetten gevaar. te lang met het afspelen bal, waardoor hij remmend werkte. Verdedigend maakte de Hagenaar geen slechte indruk. De inzet van de lange voorstopper was weer voorbeeldig. Aanval lend voldeden üjn akties echter minder dan gewoonlijk. gen schitterde was de grootste teleurstelling. Zijn spel ontbeer de iedere vorm van verrassing, waardoor de kort dekkende Heylens geen kind aan hem had. Ruud Krol. De snelle linksback van Ajax had het vaak moeilijk tegen de felle Semmeling. Hij slaagde er ech ter toch in te voorkomen, dat de Belgen over rechts gevaarlijk werden. Johan Neeskens. Nederlands jongste speler ontpop te zich naarmate de strijd vor derde steeds meer als een mee dogenloze breker, die niet ten onrechte herhaaldelijk vanaf de tribunes werd uitgefloten. Zijn charges tegen Van Himst had den met voetballen niets te ma ken. Fadrhonc moet er op reke nen in de eerstvolgende W.K.- duels niet over Neeskens te kunnen beschikken omdat de strafcommissie van de FIFA wellicht overgaat tot het opleg gen van een schorsing. Theo de Jong De Feyenoorder viel op door z'n grote inzet, maar was slechts zelden fortuinlijk. Hij kreeg geen kans om gevaarlijk te worden met zijn befaamde af standsschoten. Wim van Hanegem. "De kromme" kon zijn draai niet vinden en begon daarom geïrri teerd te spelen toen hij steeds vaker voorbij werd gelopen. Z'n overtreding tegenover Martens zal hem wellicht ook op schor sing komen te staan. Wllly Brokamp De enigszins verrassend boven Henk Wery verkozen Limburger ondervond op de rechtsbuiten plaats dezelfde problemen als Theo Pahlplatz (dit keer niet bij de laatste 16, hij was in Antwer- BRUSSEL Aan de vooravond van BelgiëNederland tebben Waregem, Sint Niklaas en Spor ting Charleroi en Sparta, PSV en MVV reeds een voorproefje gegeven van de zo belangrijke interland. Alle drie Nederlandse clubs zegevierden: Sparta met 3—1 over Waregem. PSV met 3—0 over Sint Niklaas en MVV met 2—1 over Sporting Charle- KERKRADE In een benefiet- wedstrijd voor de nabestaanden van de overleden trainer van Roda-JC Jacques Koole heeft het Limburgs elftal gisteren in het gemeentelijk sportpark van Kerkrade met 3-2 gewonnen van een elftal, dat speelde onder de naam „Rest van Nederland". Met leidde de „rest" met 1-0 door een treffer van Kristensen, gescoord in de zesde minuut. In de tweede helft van deze aan trekkelijke ontmoeting, waarin de spelers elkaar lieten voetbal len, scoorde na 65 minuten Blo- tenberg de gelijkmaker. Acht minuten later gaf Hoenen de Limburgers de leiding: 2-1. weer vijf minuten later schoot Sjaak Swart de ploegen op gelij ke hoogte (2-2). Negen minuten voor het einde smaakte Van Leeuwen het genoegen de iets fellere Limburgers loon naar werken te verschaffen door de winnende treffer te scoren, r waren 4.500 toeschouwers, die zorgden voor een recette van 25.000 gulden. houdster op de vijfkamp en die Ouwehand en Roodnat, de enige gouden medaille won voor Engeland op de Olympi sche Spelen van München. werd uitgeroepen tot sportvrouw van j het jaar. (CONTACTADVERTENTIE) J|EN HAAG Met raambiljetten en het uitgeven ij van stencils geeft de vereniging „Vrienden van ya Houtrust" te kennen dat er nog steeds geijverd j.^| wordt voor het oprichten van een tweede betalen- de voetbalvereniging in Den Haag. De vereniging •■■ff heeft de gemeente optie verzocht voor het bespe- 'en van Houtrust en dit verzoek zal binnenkort in ifij de betreffende raadscommissie worden behan- *1 deld. Voorts wordt getracht een basiskapitaal bij- .1* een te krijgen, waarmee de KNVB kan worden overtuigd dat er voldoende financiële middelen tijn om betaald voetbal te kunnen bedrijven, "r. "Daartoe dient een wervingsactie met het doel kennismaking etc. Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuze HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: t> r j tweeduizend begunstigers leden van de vereni ging minimaal te vinden die honderd gulden storten. Zakenlieden en sponsors zijn bereid het bedrag te verviervoudigen zodat een miljoen ter oprechte VRIENDSCHAP, beschikking kan komen. Tot nu toe, een week na Leeftijd onbelangrijk, het begin van de actie, is reeds een bedrag van Reacties worden discreet 112.000 beschikbaar, niet meegerekend de toe- behandeld door uw zeggingen voor grotere bedragen. eigen sigaren De vereniging realiseert zich evenwel dat het mo- winkelier, gelijk kan zijn dat de plannen, om welke reden dan ook, niet gerealiseerd kunnen worden. De ge- storte bedragen zullen dan worden gerestitueerd. ANTWERPEN Het verloop van de wedstrijd BelgiëNederland van minuut tot minuut was: 1. Cruyff trapt af. Eerste overtre ding Neeskens. 2. Kopbal Neeskens uit voorzet De Jong. zware overtreding Thissen tegen Van Hanegem. 4. Dockx pakt Hulshoff. 6. uitval Belgen, eerste val voor Van Beveren. 7. kopbal Brokamp, Van Hanegem raakt Piot. 9. schot Semmeling. eerste hoek schop Belgen, onmiddellijk ge volgd door tweede hoekschop, schot Thissen naast. 12. technische foefjes Van Hane gem en Cruyff smoren in mas sale verdediging van de Belgen op de rand van het strafschop gebied. 14. Van Himst breekt uit, overtre ding tegen Krol. 17. pass De Jong op Keizer, eer ste hoekschop. Dcwalque veroor zaakt meteen darna tweede hoek schop. Keizer schiet nog eens in, kopbal Brokamp op de vuisten van Piot. 18. schot Van Hanegem, Piot niet klemvast. 19. voorzet Martens, Van Beveren redt. 21. zware overtreding Thissen te gen Krol. 22. overtreding Semmeling. tegen Hulshoff. overtreding Krol tegen Semmeling. 26. vrije trap Van Himst, Mans veld kopt uit doelmond. 27. schot Van Moer, Van Beveren redt fraai in de hoek. Neeskens veroorzaakt derde hoekschop. 30. Mansveld laat op rechtervleu gel Semmeling en Van Moer volkomen vrij. 31. schot Heylens uit vierde hoek schop Belgen, Van Beveren pakt bal uit bovenhoek. 36. overtreding Krol tegen De vrindt bij hoekvlag. Hulshoff kopt weg. 37. woedend schot Neeskens uit pass Cruyff. Piot horizontaal, klemvast. Overtreding Hulshoff tegen Devrindt. 40. overtreding De Jong tegen Van Moer op 25 meter van doel, vrije trap levert niets op. 42. Thissen legt Brokamp neer. Vrije trap Suurbier, Brokamp kopt over. 43. Neeskens vloert Dockx. 45. solo Van Himst, schot naast. Tweede helft: 47. vijfde hoekschop België, Krol kopt weg. 48. eerste vloeiende aanval Neder land via Brokamp, Suurbier en weer Brokamp. Piot duikt de bal uit de hoek. 52. Mansveld glijdt uit, neemt in zijn val Van Moer mee. Walker streng. 57. overtreding VandenDaelc te gen De Jong. Na veel geharre war schiet Keizer vrije trap naast. Gele kaart voor Van Himst wegens herhaald te vroeg inlopen. 64. keihard schot Thissen op paal uit pass van Van Moer. 67. Neeskens k.o. na Klap van Van Himst. 68. overtreding Semmeling tegen Krol. 69. Heylens geeft Nederland derde hoekschop. 73. overtreding Neeskens tegen Thissen. Schot Van Himst, Van Beveren vangt klemvast. 74. Zesde hoekschop België, geen resultaat. 75. overtreding Semmeling tegen Krol. 76. overtreding Neeskens tegen Van Himst. Vrije trap Semme ling levert niets op. 77. Verheyen vervangt Van Moer. 78. gele kaart voor Van Hanegem na overtreding tegen Dockx. 79. overtreding Neeskens tegen Van Himst. 88. zwakke kopbal Cruyff, in han den van Piot. 89. Neeskens haalt Van Himst on deruit, die dreigt te worden aangespeeld. Gele kaart voor Neeskens. 90. Verheyen schopt Van Hane gem tegen knie. Walker fluit af, 0—0. DEVENTER Voor de eerste maal in de geschiedenis van het damesvoetbal in Nederland moest een scheidsrechter han delend optreden en een speelster van het veld sturen. In de wedstrijd ZutphenPuck, een ontmoeting in de eerste klasse van de KNVB, afdeling Gelderland, werd Hannie Klein Nagelvoort, die een trappende beweging maakte naar de Zut- phense doelvrouwe, door scheidsrechter Knippenberg van het veld gestuurd. Hannie Klein Nagelvoort werd onlungs gese lecteerd voor het Nederlands dameselftal. Sjaak Swart in actie tijdens een benejietwedstrijd van het Limburgs elftal tegen „De rest Hij brengt de stand op 2—2 ondanks de drie Limburgers die in de buurt zijn. SOEST Er komt een tweede Nederlandse profwielerploeg. Na Canada-Dry heeft nu de ta- pljtfirma Kela In Soest besloten geld te steken In wleleractlvitel- ten. F.x-wereldkampioen Harm Otten- bros is al gecontracteerd. Aan hem is gevraagd of hij nog vier andere renners wil zoeken. De te formeren ploeg zal niet mee doen aan de allergrootste wed strijden. zoals de ronde van Frankrijk, Italië en Spanje, maar wel aan de belangrijkste koersen in Nederland en België.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15