,WE VOELEN ONS IN ANDERE KERK NU EENMAAL NIET THUIS' Opzoek naarh°ge rente? AM li. li I5JPII Wallace zal niet meer kunnen lopen Bomaanvallen duren voort in afwachting van bestand Bezetters St. Lambertuskerk £eidocSouoant VVD-stichting: Misbruik sociale uitkeringen strafbaar stellen Eerste sneeuw u krijgt tot 61% bö de postspaarbank PATIËNTEN IN DE KOU I WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT EINDHOVEN De lamp brandende houden. Een oer vaderlandse uitdruk king die wil zeggen dat men ook in tijden van opperste duisternis en nooddruft overeind pro beert te blijven. De Lambertus parochie in de Eindhovense wijk Gestel-zuid doet het let terlijk. Die houdt tégen een bisschoppelijke be slissing in de godslamp brandende. De parochia nen kunnen niet anders. Ze worden gedreven door een vorm van gees telijke paniek die in deze tijd van kerkver nieuwing misschien wat vreemd aandoet, maar die wortelt in een diepe persoonlijke traditie. Om iets te noemen: de bisschoppelijk voorgeno men sluiting van de St.- Lambertuskerk betekent tevens de sluiting van het achtergelaten kerk hof. Zerken, met duur geld gekocht om dat de gelovigen dachten dat hun doden er vijftig of zelfs honderd jaar rust zouden vinden, dreigen opeens te verdwijnen. Tegen deze achtergrond bezien krijgt de bezetting van de Lambertus in Eindhoven op eens een dramatisch mense lijk accent. De eerste kerk- bezetting in de Nederlandse kerkprovincie - op zich al op zienbarend genoeg. En hij vond plaats toen bisschop Bluyssen van Den Bosch af gelopen zondag het bedehuis om economische motieven definitief wilde sluiten - uit gerekend op de feestdag van de H. Willibrordus, de ker- kenbouwer bij uitstek. Wel licht heeft deze symbolische datum de bezetenheid van de bezetters nog aangewakkerd. Want ze zijn gelovig, daar in het Eindhovense Gestel, op een zo niet praktisch, dan toch zielsverwarmende ma nier. Kenmerkend is wat de 67-jarige bezetter Van den Boezem zegt: „De Lamber tus dateert uit 1910. Onze Lieve Heer heeft het hier zestig jaar uitgehouden. Daar kunnen als het aan ons ligt, zeker nog een paar we ken bij". Historisch schijnt de Lamber tus overigens nog ouder te zijn, en wel 800 jaar. Achter deze mededeling staat bezet tingsleider G. van den Berg, van beroep administratief beambte, maar hobby-ist in de geschiedschrijving. Hij is van alle bezetters de meest alomtegenwoordige. Hij heeft zijn geschiedschrijving opge schort tot na de bezetting. Hij heeft er vakantie voor opgenomen. „Ik ga hier niet weg voordat vast is komen te staan dat de Lambertus open blijft", zegt hij. Vanaf de neo gothische toren spits wappert een zwarte vlag. Zondag werd hij gehe sen. De daaropvolgende or kaan heeft hem aan flarden gescheurd. De bezetters la ten hem hangen. Ook die flarden hebben symbolische betekenis. Binnen in de Lam bertuskerk heerst de serene rust die in een godshuis past. Er branden veel kaarsen. Het ontbreekt de bezetters aan niets. Daarom geven sympathisanten een tientje, en zeggen: „Steek er maar kaarsen voor op". Hetgeen geschiedt. De bezetters zelf halen trou wens zo nu en dan een kwar tje uit de portemonnee om een kaars op te steken bij de beeltenissen van Maria of van hun beschermpatroon Lambertus. Op de offer schaal ligt zeker voor veer tig gulden aan klein geld. De parochie of het bisdom of de Nederlandse kerkprovincie of Rome - wie er in de ogen van de bezetters ook verant woordelijk moge zijn voor de situatie - zullen er geen cent aan tekort komen. „Ze steken de draak met ons", zo schilderde iemand in Eindhoven op de sokkel van het St. Jorisbeeld dat voor de ingang staat van de St. Lambertuskerk. De kerk, die zondag door het bisdom formeel is gesloten, wordt door bezetters open gehouden, om daarmee duidelijk te maken dat er begeleidingsfouten zijn ge maakt. Selectief Hoe de bezetting georganiseerd is? Men moet vooral niet denken aan de sfeer van de Enka-bezetting in Breda. In Gesten-zuid gaat het in de ogen van de bezetters om hogere waarden en men han delt er nadrukkelijk naar. Driehonderd namen kreeg P. Diepstraten, lid van het ac tiecomité, onmiddellijk bin nen na de oproep tot bezet ting. „Maar we gaan selec tief te werk", zegt hij, „er staan te grote belangen op het spel". Daarmee doelt hij met name op de aanzienlijke kerkschatten die aanwezig zijn, en die men tot geen prijs wil laten vertrekken - niet vanwege hun geldelijke waarde, maar omdat ze de sacramenten bevatten, „ons Heer", zoals ze in Eindhoven zeggen. Als de sacramenten uit een kerk verdwenen zijn, is het geen sacrale, geheilig de grond meer. Dan hoeft de Godslamp niet meer te bran den. En de lamp moet bran dende blijven, vinden de be zetters. In de praktijk komt het er op neer dat er 's nachts vijf be zetters aanwezig zijn die sla pen bij een gaskachel in de sacristie. Overdag kan men er tien tot twintig tellen. Al les geschiedt in ploègen- dienst. Er is radio en er is een draagbare televisie. Drieduizend liter stookolie voor de verwarming zijn in de tank gestort - belange loos. zoals alles belangeloos geschiedt. Men heeft voor ja ren sigaren en sigaretten ge kregen. Aan koffie geen ge brek, noch aan frisdranken. Aan alcoholhoudende dran ken zal men in de Lamber tuskerk geen druppel vinden. Nu hebben ze in Gestel-zuid een carnavalsvereniging die „de blauwbuiken" heet. Ze weten er van wanten, als de elfde van de elfde eenmaal in de maand is geweest. Maar in de Lambertus geen druppel- het wordt door de sympathisanten niet aange boden, en het zou door de bezetters niet worden geac cepteerd. Ook vrouwen mo gen het kerkgebouw niet bin nen. Over de reden daarvoor denkt men in Eindhoven (dat massaal aan de kant van de bezetters lijkt te staan) ver schillend. Overigens is het niet al religie wat de klok in het bezette bedehuis slaat. Vier mannen zitten in het achterportaal weliswaar onder de zware houten, van binnen vergren delde deur de toegang te be waken, op de vingers gekeken door een beeltenis van St. Cristoffel, maar ze doden de tijd met het zeer profane kaartspel dat „toepen" heet. Politie en justitie houden zich afzijdig. Het gaat volgens de autoriteiten om een „kerke- lijk-juridische aangelegen heid". Van die kant geen ge vaar. Maar wat dan? Als er geen enkele provocatie van welke zijde dan ook is - het bisdom zwijgt, de bezetteps onderhouden de Lambertus zoals hij nog nooit onderhou den is - wat dan? De bezetters geloven heilig in hun overwinning. En ze zijn nog voor reden vatbaar ook. Ze kunnen er echt wel in ko men dat hun kerk op den duur dicht moet. Ze realise ren zich dat er niets anders op zit in een stad als Eindho ven, waar de in totaal dertig parochiekerken op religieuze hoogtijdagen tweemaal zo veel plaats bieden als er kerkgangers zijn. Ze realise ren zich ook dat het deke naat Eindhoven jaarlijks een tekort lijdt van een half mil joen gulden (dit jaar waar schijnlijk 600.000 gulden) en dat er dus gesaneerd dient te worden. Fouten Waar het om gaat, is de ma nier waarop. Er zijn daar in Gestel-zuid (eens een kerk dorp van eenvoudige lieden, nu opgeslokt door de grote stad) begeleidingsfouten ge maakt vinden de parochia nen. Het bisdom heeft - veel gehoorde grief - over het hoofd gezien dat de Lamber tus indertijd door de paro chianen bij botje en beetje, met dubbeltjes en kwartjes, bij elkaar is gebracht. Het bisdom is vergeten - andere grief - wat het kan beteke nen om van de ene dag op de andere bij een „concurre rende" parochie te worden ondergebracht - bij Maria Middelares, waar die van Gestel-zuid zich nu eenmaal niet thuis voelen. Dit soort begeleidingsfouten willen de bezetters van de Lambertus hersteld zien. Het kan, zeg gen ze. Is in Woensel soms niet een kerk onder soortege- lijke omstandigheden geslo ten zonder dat zich moeilijk heden hebben voorgedaan? Het kan, zeggen ze in Ge stel-zuid, al zal het weken duren. Eén doel duidelijk I^R is nog maar weinig tekening in het beeld van de Kamerverkie zingen 1972; hoop en vrees hebben nog ruimschoots de overhand op stellige verwachtingen en zekerheid. De opiniepeilingen van erkende bureaus en deskundige zelfstandigen produceren in feite slechts reeksen sprongetjes omhoog en omlaag; maar ook die wekken wel eens de indruk van een Echtemacher- springprocessie. Een paar weken vóór de verkiezingsdag zit er in de prognoses als enige dominant: er komen verschuivingen en daarvan zullen partij en die afgelopen jaren in de oppositiehoek zaten, profiteren; maar grote verschuivingen, laat staan een politieke aardverschuiving naar links, zijn heel wat minder waarschijnlijk dan een aantal maanden geleden in het vat scheen te zitten. Door een aantal ge compliceerde gebeurtenissen zijn zulke verwachtingen in het vat toch verzuurd. Is het onder indruk van deze verwachtingen en de geschatte getallen waarop ze berusten, dat het linkse oppositieblok het sprookje van „ondubbelzinnige overwinning voor het trio-Den Uyl" weer in het boekenrek gestopt heeft om nu ter lezing aan te bevelen het essay over de gezamenlijke partijen van links, die als grootste minder heidsgroep straks het recht kunnen claimen om als eerste de vor ming van een minderheidsregering ter hand te kunnen nemen? Twee voorwaarden T^WEE praktische voorwaarden zullen vervuld moeten zijn om mA A die claim ook buiten eigen kring indruk te kunnen maken. Ten eerste moet gezorgd worden dat „links" bij een eerste algemeen debat in de Kamer en bij het uitbrengen van adviezen aan het staatshoofd inderdaad duidelijk het sterkste blok vormt. Vandaar de intensieve pogingen van de Partij van de Arbeid en D'66 om het voorbeeld van de PPR te volgen en dus zo dik mogelijk aan te pap pen met de PSP. Ten tweede voorkomen dat op een andere manier dan De Gaay Fort man Junior in laatste instantie bedoelde, een Kamermeerderheid zich straks gaat uitspreken voor een vorm van extra-parlementair kabinet. Want Den Uyl c.s. hebben begrepen, dat zo'n kabinet de afhankelijkheid van zijn beleidsmogelijkheden van de confessionelen niet minder groot maakt dan in het geval van een links minder heidskabinet en bovendien de mogelijkheid van verdeeldheid in de eigen achterban vergroot. Die verdeeldheid, nu potentieel en straks mogelijk reëel, zou met de verdere ontwikkelingen aan het christen-democratische front wel eens beslissend kunnen zijn voor de periode na 29 november a.s. De knapste politici in de PvdA en D'66 voelen zich daarom terecht verplicht, dit ook nu niet helemaal uit hun denkpatroon te bannen. NEW ORLEANS, (AFP) Gouverneur George Wallace van Alabama zal waarschijnlijk nooit meer kunnen lopen, zo heeft dr. Garber Galbraith, de arts die de kogel verwijderde uit de ruggegraat van Wallace, verklaard. Op de gouverneur is .een aanslag gepleegd tijdens een verkie zingscampagne. Dr. Galbraith zei dat de toestand van Walla ce niet is verbeterd na de operatie. De kogel heeft een paar zenuwen doorgesneden. Jtode lijn" tussen Oost-West- Duitsland )NN (Reuter) Bonn en Oost- BerLijn hebben-besloten dat een „Rode lijn" zal worden aange legd tussen de hoofdsteden van West- én Oost-Duitsland zodra het onlangs afgesloten basisver drag van kracht wordt. De tele foonlijn is nodig om dringende zaken op te lossen die zich kun nen voordoen bij het toepassen van het normaliseringsverdrag. Belg dood door drijfstang in meelfabriek LEIDEN In de meelfabriek is vanmorgen een Belg tussen drijfstangen geraakt en meege sleurd. Hij was op slag dood. De juiste toedracht van het on geval is nog niet bekend. Het slachtoffer stond op een lad der werk te verrichten aan een buis, die vrij dicht in de buurt van de drijfstangen zat. De po litie en bedrijfsinspectie stellen een onderzoek in. DEN HAAG (ANP) De eerste sneeuw van dit sei zoen is vanmorgen in ons land gevallen n Gronin gen en Limburg. De tem peratuur schommelde daarbij dicht bij het vriespunt. altijd safe SAIGON (UPI/Rtr) - In afwach ting van een bestand hebben Amerikaanse B-52-bommenwer- pers bevoorradingscentra bij Thanh Hoa, 133 km. ten zuiden van Hanoi gebombardeerd. Zij waren sedert 25 april niet zover in noordelijk gebied doorgedron gen. Thanh Hoa ligt 21 km. ten zuiden leider, Pham Dang Lam, is op weg naar Parijs. Hij wil dat Zuid-Vietnam deelneemt aan het vredesoverleg. Er is evenwel ontkend dat Lam gezegd heeft, dat Saigon bereid is een gedeel telijke terugtrekking van Noord- vietnamese troepen uit het zui den en een hergroepering van de overige strijdkrachten te W aanvaarden, van de twintigste breedtegraad. De Amel.,kaiwn vermoede- de grens die president Nixon op 23 oktober voor bombardemen ten stelde met het oog op de vredesonderhandelingen. Inmiddels is de belangrijkste Noordvietnamese onderhande laar. Le Due Tho, uit Peking vertrokken. Hij zal via Moskou naar Parijs reizen. Ook de Zuidvietnamese delegatie- J. J. Loerakker nog twee jaar ARKA-voorzitter MAASTRICHT (ANP) Het con gres van de algemene rooms- katholieke ambtenarenvereni- ging ARKA in Maastricht heeft gisteren de heer J. J. Loerakker voor twee jaar opnieuw gekozen tot algemeen voorzitter. Dit gebeurde ondanks de bezwa ren van één van de afdelingen van deze bond, die de wettelijke regeling van pensionering bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd dermate zwaar achtte dat hierop geen uitzondering ge maakt zou mogen worden. Het is een kwalijke zaak indien een ambtenarenorganisatie op deze regeling inbreuk maakt, aldus de afdeling. lijk niet willen toegeven aan de wens van Saigon tot bijwoning van de onderhandelingen tussen Kissinger en Le Due Tho. Stakingen in Frankrijk PARIJS (REUTER) In Frank rijk is het spoorwegpersoneel gisteren een reeks wisselstakin gen begonnen. Het eerste was het westen aan de beurt waar het stakingsparool voor 80 tot 100 procent werd opgevolgd. Doordat de in Parijs werkende forenzen per auto naar de hoofd stad kwamen, ontstonden reus achtige verkeersopstoppingen, stoppingen. De komende dagen zal elders In het land bij de spoorwegen wor den gestaakt voor hogere lonen en betere werkomstandigheden. Vandaag gebeurt dit in het zuid westen. Verwacht wordt dat slechts ongeveer een kwart van de hoofdverbindingen zal wor den onderhouden. Bij het buurt verkeer zal de Irequentie nog geringer zijn. Deze week gaat ook ander over heidspersoneel in de verschillen de delen van Frankrijk bij toer beurt in staking. DEN HAAG (ANP) - Het opzet telijk ten onrechte genieten van een sociale uitkering moet als afzonderlijk delict strafbaar worden gesteld. Aldus een con clusie van de Prof. Teldersstlch- ting, het wetenschappelijk cen trum van de VVD, in een rap port over de sociale wetgeving. De berechting van het bedoelde misbruik moet volgens de stich ting geschieden door de econo mische politierechter. Tegelijk met zijn straf uitspraak zal hi'j ook in de gevallen, dat de ten onrechte genoten bedragen op eenvoudige wijze kunnen wor den vastgesteld, de verplichting tot terugbetaling dienen te bepa len. De stichting bepleit de aanstelling van sociale inspecteurs, omdat er enige controle moet zijn. Een klein, goed uitgerust opsporings apparaat dat in voorkomende gevallen een zaak tot op de bo dem kan uitzoeken, is een on misbaar sluitstuk voor een goe de functionering van de sociale wetgeving, aldus het rapport. Er zal ook krachtiger opgetreden dienen te worden tegen werkge vers, die onvoldoende of geen boek houden en het rijk en de sociale verzekeringsinstellingen bij hun faillissementen met gro te vorderingen laten zitten. Voorts wordt in het rapport ge pleit voor samenvoeging van de werkloosheidswet (die een werk loze zes maanden uitkering ga randeert) en de wet werkloos heidsvoorziening (die twee jaar financiële steun biedt). De rijks groepsregeling werkloze werk nemers kan dan worden opgehe ven. ALDERSHOT (UP1) Een En gelse rechtbank heeft gisteren de 42-jarige Noel Jenkinson tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, nadat deze schul dig was bevonden aan de bom aanslag op een kantine op de Britse legerplaats Aldershot op 22 februari van dit jaar. Bij de?e aanslag die het werk zou zijn geweest van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) kwamen zeven mensen om het leven. J T- T£ In één van de verwarmingsketels van het St. Claraziekenhuis in Rotterdam deed zich gisteren een ontplof fing voor waardoor een deel van de glazen wand van het ketelhuis en de schoorsteen werden vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Uit vrees voor verdere ontploffingen schakelde men aanvankelijk ook de andere ketels uit en overwoog men zelfs de 550 patiënten uit het (koude) ziekenhuis te evacueren. Van dat laatste zag men echter af toen gisteravond één van de ketels weer in werking kon worden gesteld. Nijmeegse katholieken schrijven naar paus NIJMEGEN (KNP) In een brief aan paus Paulus vragen Nijmeegse katho lieken om ruimte en rui mere mogelijkheden voor een eigen plaatselijke verantwoorde vormgeving van het christen zijn. „We willen leven in verbon denheid met de wereld kerk, maar die solidair teit". zo menen zij, „kan onmogelijk een dusdanige uniformiteit betekenen, dat in alle landen ter we reld de kerk eenzelfde ge stalte zou moeten heb ben." De brief is een initiatief van de pastores van de Emmausparochle en is ln 20.000 exemplaren ver spreid onder de parochies in Nijmegen, waarvan de helft besloten heeft om mee te doen. Volgens de ondertekenaars van de brief wordt de geheel el- gen en onal neem bare ver antwoordelijkheid, die ie dere christen bezit, be dreigd, door mensen die een gezag menen te moe ten uitoefenen dat niet meer in de lijn ligt van de jongste tradities. Vic. Braun naar Rome ROTTERDAM (KNP) Mgr. dr. C. Braun, vica ris-generaal van het bis dom Rotterdam, is giste ren naar Rome vertrok ken voor een internationa le bijeenkomst van het Romeinse sekretariaat voor de eenheid over het thema „Oecumene in de zending van de kerk". Mgr. Braun vervangt prof. dr. J. Groot, voorzitter van de Willibrordvereni- ging en gedelegeerde van het episkopaat voor oecu mene, die wegens ziekte verhinderd is. Het Is de bedoeling dat ln Rome niet de oecumene op zich wordt besproken, maar 'in het kader van katechese, liturgie e.d. Verwacht wordt dat bij de bespreking van het ge mengde huwelijk ook de open communie, welke 5 no-.-amtor in Rijswijk heeft plaatsgevonden en waartegen mgr. Si moois zich bee't uitgesproken, aan de orde komt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9