Begin volgende week progressief kabinet Oegandese Aziaten in vakantiehuisjes li' Samen „schone motor maken Justitie stuurt Krekelberg dwangbevel Doorlopend geld achter de hand. TDaar voel ik wel voor. "1 Algemene Bank Nederland „Harttransplantaties snel weer op gang" Verkochte bruid V/OENSDAG 15 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De progres sieve drie van P.v.d.A., D'66 en PPR zal waar schijnlijk begin volgende week een progressief kabi net presenteren. De kiezers weten dan tijdig welke per sonen gaan regeren, als de linkse drie aan het bewind zou komen. Het is de be doeling dat de progressie ven een kernkabinet van vijf of zeven man samen stellen, met zo'n vijftien onderministers. Het progressieve kabinet van vijf topministers zou het gehele regeringsbeleid in vijf beleidsterreinen onder verdelen. Die gebieden zijn: algemene zaken (bin nenlands bestuur en de wet), financieel- sociaal- economisch beleid, buiten landse zaken (o.a. defen sie), welzijn (o.a. c.r.m. en onderwijs) en een vijfde sector, waarin o.a. verkeer en waterstaat, volkshuis vesting en ruimtelijke or- diening zijn ondergebracht. De progressieve topminis ters zouden zich alleen met de grote beleidslijnen van het regeringsbeleid bezig houden. Een groot aantal onderminis ters zou dan met de behar tiging van deeltaken op de verschillende bestuursge bieden worden belast. De onderhandelingen tussen P.v.d.A., D'66 en PPR over de samenstelling van een progressief kabinet gaan onverminderd voort. Oppo sitieleider Den Uyl zal ook nu weer als minister-presi dent het progressieve kabi net aanvoeren. De verhou ding van ministers en on derministers over de drie partijen P.v.d.A., D'66 en PPR wordt ongeveer 3-2-1. Duizenden Belgische studenten van alle universiteiten in het land heb ben gisteren omvangrijk in Brussel betoogd tegen de nieuwe rege ringsmaatregelen, die het getal van buitenlandse studenten beperken en het inschrijfgeld meer dan verdubbelen. Een .deinende" menigte studenten in de Brusselse Avenue de l'Hippodrome. Amerika en Europa BRUSSEL (AP) De Verenigde Staten en vijf van hun Europese bondgenoten zijn gisteren overeengekomen om samen te werken bij de ontwikkeling van een „schone" automotor. Engeland, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland de belangrijkste producenten van auto's in het Europe se NAVO-gebied tekenden gezamenlijk met de Verenig de Staten een „afspraaks-memorandum" waarin voorzien wordt in de uitwisseling van gegevens en samenwerking op het gebied van de ontwikkeling van een dergelijke „vervuilingsvrije" automotor. Japan en Zweden, die geen lid van de NAVO zijn, zullen later uitgenodigd worden zich bij de 1 groep aan te sluiten. De regeringen van de landen van de Noordatlantische verdragsor ganisatie hebben gisteren ook een Amerikaans voorstel aan vaard om een oplossing te zoe ken voor het verkeersprobleem in de grote steden. Gedurende een periode van onge veer twee jaar zullen in het ka der van het proefproject studies worden verricht over zaken als verkeersvrije zones, vrije rijba nen voor het openbaar vervoer en beter gebruik van bestelau to's. \Ta afloop van deze studieperiode zal de commissie een aantal aanbevelingen aan de NAVO-re- geringen doen. Deze aanbevelin gen zullen niet bindend zijn. SS-er Altmann voelt zich bedreigd LA PAZ (AP) De voormaljge SS-er Klaus Altmann, die tegen woordig Boliviaans burger is, heeft gisteren verklaard dat hij voor zijn leven vreest. „Ik kan elk moment ontvoerd of vermoord worden", aldus Alt man in een interview. In het krantebericht stond niet wie erin geïnteresseerd was Altmann te doden of te ontvoe- De Franse regering heeft een uit leveringsprocedure lopen tegen Altmann, die van oorlogsmisda den wordt beschuldigd tijdens de tweede wereldoorlog in het bezette deel van Frankrijk. Vol gens Franse bronnen leidde Alt mann in de tweede wereldoorlog een eenheid van de SS tegen de Franse ondergrondse. Hij wordt beschuldigd van moord op de Franse verzetsleider Jean Mou lin. Zes maanden celstraf voor j uwelendieven ROTTERDAM (ANP) Drie ju- welendieven zijn gisteren door de rechtbank in Rotterdam ver oordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eis tegen de twee hoofddaders, de 39-jarige Haagse kunstschil der Simon S., en de 24-jarige Rotterdamse autohandelaar An- dré van der M., was anderhalf jaar. Tegen de 23-jarige lasser Aad de B., die medeplichtig was, had de officier twee maan den gevorderd. Simon S. en André van de M. bra ken in maart van dit jaar in bij een juwelierswinkel in Rotter dam." Hierbij maakten ze voor circa 200.000 gulden aan siera den en horloges buit. De in braak werd gepleegd vanuit een aangrenzend huis. B. was ook betrokken bij de kraak in het Dordts museum, waar op 13 ok tober jl. zeven schilderijen wer den ontvreemd. Hiervoor ver oordeelde de rechtbank in Dor drecht hem onlangs tot een jaar cel. Volgens de Amerikaanse geoloog, die deze voorhistorische vondst deed bij het Rudolf Meer in Kenia is deze schedel meer dan 2l/2 miljoen jaar oud. Als dat zo is, is het de oudste complete schedel van een mens ooit gevonden. Heel voorzichtig zijn de gaten opgevuld met plastic, zodat de schedel een opzienbarend moderne verschijning kreeg. „Anderen worden nu de dupe (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Pater E. Krekelberg Sj. uit Rijswijk blijft volharden in zijn weigering om een hem opgelegde boete van 93 te voldoen voor het gooien van een steen door de ruit van een sexboetiek. Hij weigert de wet te erkennen op grond waarvan hij is veroordeeld, omdat deze in strijd is met de (voorrang hebbende) Tien Geboden. Vorige maand besloot de Haagse officier van Justitie af te zien van tenuitvoerlegging "an de subsidiaire straf (15 dagen hechtenis) en, na een laatste aanmaning, de boete via de deurwaarder te verhalen op de inkomsten of bezittingen van de pater. Dat laatste zal nu gebeu ren. Dezer dagen zal een dwangbevel uitgaan. Het zal pa ter Krekelberg alleen maar meer gaan kosten, omdat op de boete nu ook de kosten van de deurwaarder komen. „Tegen dat verhaal zal ik niets Opvangeomité zoekt complexen (Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG Het opvang eomité voor de 300 Oegan dese Aziaten die naar Ne derland komen zoekt naar vakantiecomplexen om de Aziaten tijdelijk onder te brengen totdat er werk en definitieve huisvesting voor hen is gevonden. Vandaag vergadert de vereniging van recreatie-ondernemers Recron, en ook hier zal het verzoek van het opvangeo mité aan de orde komen. Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voory die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1 per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! o aanvraagformulier v< Ik hebrekening bij de Algemene Bank Nederland. n: Algemene Bank Nederland, Het comité denkt aan complexen vakantiebungalows. Er zijn "wel aanbiedingen binnengekomen, maar vooral van grote tehuizen, zoals een seminarie in 's Hee- renberg. Maar het opvangeomi té geeft de voorkeur aan aparte kleine woningen voor de Oegan dese gezinnen, zodat ze snel weer op zichzelf staan en vlot kunnen acclimatiseren. Een CRM-ambtenaar uit het op vangeomité gaat vandaag op de oostelijke Veluwe enkele vakan tiecomplexen bekijken waarvan een aanbieding binnenkwam. Hij zal onder meer vanwege de naderende winter letten op goe de verwarming. Het comité denkt dat de tijdelijke huisves ting van de Oegandese gezinnen toch wel vier maanden kan du- kunnen doen, het geld wordt me nu met geweld afgenomen", zegt pater Krekelberg. „Bezit tingen heb ik niet, alles is van mijn hospita en van vrienden, dus zullen ze mijn salaris moe ten pakken. Dat is echter geen straf voor mij persoonlijk. Mijn salaris besteed ik aan eten en huur (roken en drinken doe ik niet) en wat ik overhoud sta ik af voor goede werken, pastoraal werk. ontwikkelingshulp en der gelijke zaken. De Justitie treft dus niet mij. maar berokkent schade aan anderen. Maar dnar ben niet ik verantwoordelijk voor". De bewuste steen heeft heel wat geld gekost. Onthult pater Kre kelberg de Jezuïetenorde heeft overigens tegen mijn wil 1.269 voor die ruit betaald. Kunst en Kunstenaars Monotypes van Simon van Bies- broek zijn van 18 november tot 18 december te zien in kunst centrum De Vaart te Hilver- Het echtpaar Elisabeth Taylor-Richard Burton werd gisteren in Rome ontvangen door de Italiaanse president Leone. De Italiaanse presi dent ontmoette in zijn ambtswoning buiten het echtpaar Burton ook andere winnaars van de David van Donatello-prijs (geli/kwaardlg aan de Amerikaanse Oscar). naar de vluchtelingenkampen in Oosten- rijk waar Nederland 300 Oegan- dezen. vandaan wi! iaten ko men. Er zijn daar 1450 Oegan dese Aziaten in verschillende kampen. Nederland is het eerste land dat er wil laten overko- Ook de Zweedse regering over weegt een aantal Aziaten uit Oostenrijk blijvend naar Zwe den te laten komen. Indonesisch parlementslid kwam te vroeg HELSINKI (AP) Het Indonesi sche parlementslid Rachmat Witoelar is maandag in de Fin- se hoofdstad Helsinki aangeko- men om de veiligheidsconferen tie van de Interparlementaire I unie (IPU) bij te wonen. hij moest echter dezelfde dag nog naar zijn land terugkeren, want j tot zijn grote ontsteltenis ont dekte Witoelar eerst bij zijn aankomst dat de conferentie, die aanvankelijk in november gehouden zou worden, tot janua ri was uitgesteld. De organisatoren van de confe rentie, de Finse IPU-groep, Ver- klaarden dat de algemene ver- gadering van de IPU in septem-1 ber besloten had de conferentie uit te stellen en dat alle leden j verondersteld werden van de nieuwe aanvangsdatum op de hoogte te zijn. De heer Witoelar j is tot dusverre de enige die te vroeg is gearriveerd. Mannequin Jill Bernhard toonde in Londen een stukje opgewekt Parijs: een pakje van groene jersey afgezet met een witte wol len sjaal. De show was georganiseerd door de Avant-Garde Boutique; ex-Beatle Ringo Star en Robin Cruishank verzorgden de decors. Dr. Barnard JERUZALEM (RTR) De huidige pauze In het uitvoeren van hart transplantaties is slechts tijdelijk. Zij zullen weer met succes wor den uitgevoerd. De Zuldnfrlkaanse hartspecialist Christlaan Bar nard heeft dit als zijn mening te kennen gegeven In een vraagge sprek met de Jeruzalem Post. Dr. Barnard gelooft voor de toekomst meer in het trnnsplanteren van menselijke harten dan in het gebruiken van kunstharten voor het oplossen van bepaalde soorten medische vraagstukken. Hij legde er de nadruk op. dat, toen hij in december 1967 met hartoverplantin- gen begon, de operatie als een verzachtend maar niet als een gene zend middel was bedoeld. „Maar velen verwachtten wonderen en waren teleurgesteld. WIJ heb ben nooit wonderen beloofd. Wij handelen op dezelfde beloften als bij niertransplantaties: wij voe gen jaarlijks nuttig leven toe aan het bestaan van een patiënt. En dit aantal jaren neemt voortdurend toe daar de geneeskunst meer leert van de ingreep. Het vraagstuk van afstoting houdt daarmee gelijke tred en er is nog geen methode gevonden om dit geheel op te lossen. Ook in het eer ste stadium van open-hartoperaties stierf een aantal patiënten. De chirurgen gaven het echter niet op en de operatie wordt elk jaar met meer succes verricht". AMSTERDAM (ANP) Door in grijpen van de Amsterdamse politie is een 21-jarlg Turks meisje weer In het bezit van haar paspoort, dat haar door in de hoofdstad wonende familie leden was afgenomen om haar te dwingen in Nederland met een 34-jarige Marokkaan te trouwen. De Turkse was door haar vader tegen een bruidsschat van 2000 uitgehuwelijkt, maar toen de huwelijksdatum naderde liet ze de Marokkaan weten van de verbintenis af te zien. Ze gaf er de voorkeur aan In ongehuwde staat terug te keren naar Duls- land waar zij tot dusver had ge woond. De Marokkaan wil uiteraard zijn 2000 terug hebben, maar vol gens het meisje is haar vader spoorloos met het geld verdwe- De politie heeft de indruk dat de huwelijkstransactie een doorge stoken kaart van vader en doch- staat terug te keren naar Duits land al twee keer op dezelfde wijze zijn „uitgehuwelijkt". Collecte voor speelruimte voor jeugd GOUDA (ANP) Een deel van de opbrengst van de deze week te houden landelijke collecte van het Nationaal Jeugdfonds, de stichting voor verbetering van de leef- en speelruimte voor de Jeugd, is bestemd voor een project in Gouda. In die gemeente Is besloten enke le oude boerderijen midden In een nieuw bestemmingsplan te handhaven. Ze krijgen een sociale, culturele en recreatieve Bestemming. Zo komen er een biologisch cen trum. een ponyclub, een jeugd- boerderij en een wandelpark. De symbolische figuur van deze collectie is „Jantje Beton". Zijn motto: „De jeugd staat op het spel." BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche ministerie van Volksge zondheid heeft bepaald dat bin nenkort alle Belgische meisjes tussen I I en 16 jaar gratis een I vaccinatie tegen rode hond kun nen krijgen. Het vaccin zal op korte termijn via de provinciale gezondheidsdiensten worden ver- VARKENSFILET van de lende m,./.»», ARDENNER BOTERHAMWORST 150 gram BOERENMETWORST 100 gram GESCHOOND! SPRUITJES 500gram Uvindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad GOLDEN DELICIOUS 2 kilo

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7