Haan troont weer o spits van Grote Ker Com nu met sangh deed het goed in de Pancratiuskerk LISSE SLUIT ZESKAMP AF V Werkeloosheid in Bollenstreek neemt sterk toe OOK Wat u moet weten „Looft den Heer" gaf voorproefje op jubileumconcert Markt berichten Restauratie over 3 jaar gereed PAGINA 5 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 J.EIDSE COURANT Lisse Het aantal werkzoeken den in de Bollenstreek is de af gelopen weken sterk gestegen. Volgens het Gewestelijk Ar beidsbureau in Lisse met 100 man. De oorzaken: stijgende werkeloosheid in de bouw, me- tast, horeca en losse landarbei der;. Gedeeltelijk komt dit door het aflopen van seizoenwerk zaamheden. Ook onder de vrou wen is het aantal werkzoeken den bijna verdubbeld. Dit is voornamelijk ook te wijten aan het afnemen van seizoenwerk zaamheden. LISSE In gebouw „Reho- both" wordt vanavond een verkiezingsbijeenkomst ge houden van de ARP. Het eerste kamerlid prof. Albeda ^.zal spreken over het sociaal akkoord. De bijeenkomst begint om 20.00 u. LISSE In de recreatie zaal van „Rustoord" wordt a.s. dcnderdag een lezing ge- nouden over Zuid-Afrika door de heer Van der Kruk. Aan vang 15.00 u. ALPHEN/LISSE -De Alphen- se chr. muziekvereniging Arti et Religionl en de Lisse- se harmonie Canita Tuba be staan binnenkort 55 jaar. Ter gelegenheid daarvan concer teerden beide muziekvereni gingen gisteravond in de Goede Herderkerk in Alphen onder leiding van Wim van Duyn, die gisteren ook zijn tweede lustrum als dirigent vierde. Het jubileumconcert dat op 24 november in de Agathakerk aan de Heere- weg in Lisse herhaald zal worden, werd door het pu bliek goed onthaald. Men had met name van veel waardering voor de Hobaho Mars van Van Duijn. Op de foto: Canita Tuba en Arti et Religioni tijdens het concert in De Goede Herderkerk. VAIKENBURG - De Val kenburger Ron van Dam is aan de Rijksuniversiteit Lei den geslaagd voor het Candi- daatscxamen Scheikunde met als bijvakken biologie, wis- en natuurkunde, t VALKENBURG Ook In Valkenburg wordt deze week gecollecteerd in het kader van de aktie Jantje Beton van het Nationaal Jeugd Fonds. De opbrengst komt ten goede aan het georgani seerde jeugd- en jongeren werk. Het kontaktadres voor Valkenburg is: Dr. Remou- champsstraat 9. SASSENHEIM Eén van de hoogtepunten van het culturele leven van Sassenheim is onge twijfeld de jaarlijkse oratorium uitvoering van het Chr. Orato riumkoor (,Com nu met sangh". Dit jaar had men het werk van Brahms „Ein Deutsches Re quiem" gekozen, geen eenvoudi ge opgave, die echter gister avond door het koor op een goe de wijze werd vertolkt, bijge staan met prima orkestrale be geleiding van het Gewestelijk Or kest Zuid-Holland en de solisten Lize Schoo (sopraan) en Henk Smit (bas). Het werk, dat niet ten onrechte een religieuze belevenis wordt genoemd, werd ook als zodanig door het koor en de andere me dewerkenden gebracht. Hierbij kwam het geheel ten goede de plaats van uitvoering, namelijk voor de eerste maal de Pancra tiuskerk, wat met zijn akoestiek de magistrale koorzang ten goe de kwam. Wel werd enigszins de indruk gewekt, dat met dit moeilijke werk van Brahms door het koor wat hoog gegre pen was. Zo waren de tenoren wat iel en sommige altstemmen wat scherp, maar daartegen over waren dè sopranen en an dere heren weer goed. en de so listen weer zeer goed. Al met al kan gesproken worden van een avond op hoog peil. De Pancra tiuskerk was tot de laatste plaats bezet met publiek, niet alleen uit Sassenheim, maar ook uit omliggende plaatsen, tot uit Noordwijk toe! Met een volgende uitvoering ho pen we „Com nu met sangh" danook weer in de Pancratius kerk te kunnen beluisteren. Op 21 december moet in het Amsterdamse Carré de nieuwe show van 1 Jasperina de Jong in première gaan. Deze zal de titel krijgen: I Jasperina's Grote Egotrip. Haar man Eric Herfst heeft de regie. Met een gezelschap meedansers wordt momenteel druk gerepeteerd. LISSE Hulde aan Aat van Vliet en zijn koor. Dat was de reactie van het publiek dat gisteravond in gebouw Rehoboth een zanguitvoe ring van de chr. gem. zangvereniging Looft den Heer bijwoonde. Dat concert was een voorproefje op de komende jubileumuitvoering. In 1973 bestaat Looft den Heer namelijk 70 jaar. Gisteravond werden onder meer werken uitgevoerd van Mpzart en 1 Handel. Daarbij onderscheidden zich sopraan Janny Göbel en tenor jn rotterdam is gisteravond een loods afgebrand v Gert Hesseling. Ook in het lichtere genre deden koor en solisten het blussingswerk nam geruime tijd in beslag.' i uitstekend. Niet in de laatste plaats dank zij de goede begeleiding j van pianist Leen Ramp. - ROELOFARENDSVEEN - De uitslagen van de achtste ronde van de onderlinge competitie van schaakclub „Utile Dulci" waren als volgt: OlierookSterk 0-1; J. C. v.d. Meer—G. van Rijn 1- 0; Bouwmeester—Schrama 0-1; Jos v.d. Aart—Ton Ollj- erhoek 1-0; P. Olijerhoek André v.d. Aart 1-0; W. Oomen—R. van Leur 0-1; Koppelaar—Van Bostelen 0- 1; WindhorstNico de Jong 1-0; André Akerboom—Bert Volwater 0-1. Bewuster kleuren kiezen LISSE De leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Lis se en Hillegom zijn er gister middag op gewezen meer met kleuren te doen. Dat werd ge daan door mevr. Smit-Goeman, die ook allerlei stoffen toonde en daarbij adviezen gaf. Mevr. Smit: „Men moet kleurbe- wust kiezen, er moet rekening gehouden worden met leeftijd en ook met gezinsomstandighe den en het gezinsleven. In een gezin kan het bijvoorbeeld erg onrustig zijn als gevolg voor het feit, dat de kleur van het pa troon van het behang irriteert". Dinsdag 28 november gaan de da mes van de NWH Sinterklaas vieren in Warong Dja a. i de scheepswerf P. Smit aan de Stadionweg. Het LISSE De Zeskampplocg van Lisse gaat vrijdagavond 24 november de activiteiten rond het tv-spel afsluiten met een slotfeest In gebouw Trefpunt aan de Schoolstraat. Het Zeskampcomité zal dan ook de exploitatie overdragen aan de ge meente, waarna het comité zal worden ontbonden. Voor het feest zal worden uitgenodigd het gemeentebestuur, medewerkers van de NCRV, de Vrienden van Zeskamp, commissieleden, de kernploegle den en personen die minder opvallend aan de zeskampen hebben meegewerkt. Op de slotavond zal ook de trekking plaatshebben van de loterij, waarvan de opbrengst ten goede is gekomen aan dc tral- ningsfaciliteiten van de zeskampploeg. De hoofdprijs in deze loterij is een auto. tijds knaagt zijn door deze fir ma en de bij haar werkzame specialisten herschapen in cul tuurmonumenten, waarop bur gerlijke en kerkelijke gemeenten trots zijn. Tijdens de rondleiding vestigde architect Van der Sterre de aandacht op verschillende mar kante punten van de restaura tiewerkzaamheden. Veel tuf steen wordt er gebruikt, een materiaal van vulkanische her komst. Verder veel natuursteen. De ramen zijn ontdaan van de vroegere rafelige omlijsting en hebben de fraaie, oorspronkelij ke vorm gekregen. Zij worden straks voorzien van lichtgroen getinte glas. In het koor zouden eigenlijk gebrandschilderde ra men moeten zijn, vertelde de heer Van der Sterre, en ook zouden daar tapijten moeten lig gen. maar dergelijke luxueuze zaken laten dc beschikbare mid delen niet toe. Zo is het ook nog de vraag of het kerkgebouw straks van een vloerverwarming zal worden voorzien tussen do betonfundering en de daarboven gelegde hardstenen zerken. Een dergelijke verwarming zou ideaal zijn. doch het blijft een kostbare zaak. Veel zal afhan gen van de offervaardigheid der gemeente. De heer Van der Sterre attendeer de op verschillende openingen in de zuidgevel, waaruit duide lijk was geworden, dat het kerk gebouw in het verleden een fraai, gotisch voorportaal moet hebben gehad met daarboven enkele zolderingen. Het kerkdak is thans bijna geheel voorzien van een nieuwe leien bedekking, waarboven een zware loden kap. In de dakvlnkken zijn nok jes aangebracht om lucht in het kerkgebouw toe te laten. De oorspronkelijke kerk was niet voorzien van een goot, meent de heer Van der Sterre. Het hemel water gutste langs de muren naar beneden. Om ook ten aan zien van dit punt het vroegere aspect te behouden, is thans een goot aangebracht, welke vrijwel onzichtbaar is weggewerkt. Aan het zuidelijke dwarsschip, waar aan nog niet is gewerkt, valt duidelijk te zien hoe ruïneus beuken en gevels worden als restauratie achterwege zou blij- Aan de noordgevel Is de consisto rie weggebroken. Men vindt daar sporen van een oude ka pel, die aangebouwd moet zijn geweest, alsmede van een sa cristie uit de tijd, dat de Grote Kerk bestemd was voor de rooms-katholleke eredienst, Bij de bouw is schelpkalk gebruikt, constateerde de heer Van der Sterre, want hij had er' sporen van schepjes In teruggevonden. Het koor laat zien, dut het in I een andere bouwperiode tot i stand is gekomen als de rest I van de kerk. het schip aanwezige graf monumenten. waaronder dat van Jan van der Does en de ambachtsheren van Noordwijk, zijn gedeeltelijk gedemonteerd. Straks zullen ook deze in oude luister worden hersteld, evenals het fraaie barokorgel. waarvan het front door een houten bekis ting wordt beschermd. De ge welven van het bedehuis, nu nog voorzien van houten stro ken, verkrijgen weer de gladde vorm uit het verleden door het aanbrengen van segmenten met nauweliiks zichtbare naden. Deze flitsen uit het betoog van architect van der Sterre maken duidelijk, dat Noordwijk over enkele jaren in de Grote Kerk een cultuurschat zal bezitten, waarmede de gehele gemeen schap verrijkt tal zijn. De heren Buys en Bezem zetten de weerhaan op zijn plaats NOORDWIJK De restauratie van de Grote Kerk te Noord- wijk-Binnen is thans zover ge vorderd, dat gistermorgen de haan weer op de spits boven het schip van het kerkgebouw kon worden gezet. Dit gebeurde on der het oog van een schare be langstellenden, onder wie het college van B. en W., de echtge note van de burgemeester, mevr. Bonnlke-Wyers, Noord- wijks ere-burgeres mevr. Van GiiseVan Geldermalsen, oud gemeentesecretaris en vroegere president-kerkvoogd B. Ike, en tal van andere kerkelijke en gemeentelijke notabelen. Zij za gen toe hoe uitvoerder W. Buys, samen met zijn assistent, de heer Bezem, via de steigers naar boven klom en de weer haan aanbracht op de daarvoor veel gescheeld of de recente bestemde plaats. Het heeft niei storm had deze klus verijdeld. De schade aan de kerk is geluk kig beperkt gebleven tot wat stuk gewaaide leien en dergelij ke kleinere vernielingen, deelde de heer Buys ons mede. Dat de weerhaan thans weer op de spits troont, betekent tevens, dat de leidekkers het kerkge bouw weer onder dak, of beter gezegd weer onder de leien heb ben. Zij zijn bezig daaraan de laatste hand te leggen. Dan zal de grote Kerk voor het eerst na jaren weer vrij zijn van lekka ge. In de tijd voor de restaura tie gebeurde het vaak dat na een regenbui de plassen op de zerken stonden. President-kerkvoogd J. de Geus en architect Van der Sterre, on der wiens leiding de restauratie werkzaamheden worden ver richt, gaven aan het selecte ge zelschap een uiteenzetting over de stand van de restauratie. Deze is thans ongeveer halver wege. Op de helft ook wat de fi nanciële mogelijkheden betreft. Van de 2,2 miljoen gulden die de restauratie gaat kosten, is op dit moment 1,1 miljoen besteed. Hoe vlotter de gelden beschik baar komen, zoveel te eerder is het werk gereed. Als men in het huidige tempo kan voortgaan, wordt verwacht dat de restaura tie van de Grote Kerk in 1975 voltooid zal zijn. Het is een indrukwekkend karwei waarbij het aankomt op vak manschap, gepaard gaande met kennis van geschiedenis en bouwkunde, met kunstenaar schap en precisie. Elke steen spreekt, vertelt iets van hetgeen vroeger is geweest, welke ver anderingen daarna zijn aange bracht. Want het is de bedoe ling, dat de Grote Kerk weer geheel in zijn oorspronkelijke staat wordt hersteld. Het is een werk, dat met grote liefde en animo moet worden verricht en daarvoor is men bij aannemer Woudenberg uit Ameide op het juiste adres. Reeksen kerkge bouwen, waaraan de tand des

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5