Leidse met in raad stemt takenpakket Zoeterwoude geeft volgend jaar bijna vijf miljoen uit Achtergebleven wijken dupe van Leidse toets? Honderdjarige Leidse Loge schonk bomen aan Steenschuur Kattesterfte in wijk Lisse stad en randgemeenten Kleinvee-expositie in de Hobalio-hallen Rijnmondkwintet musiseerde op hoog niveau Begroting sluit door meevaller amro-pierson fund' Meer begeleiding dringend nodig PAGINA 3 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Van onze raadsverslaggever LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond na vijf uur vergade ren besloten in te stemmen met een voorstel van B. en W. het in de begroting 1972 neergelegde tekenpakket voor 1973 en vol gende jaren onverkort te hand haven. Ter bepaling van het fi nanciële kader voor de begro ting '73 en voor die van de ko mende jaren werd voorts in be ginsel aanvaard, dat voor het opvangen van de extra uitgaven nodig om in een periode van 15 jaar het actuele structurele De tekort voor '72 te laten uit groeien tot het werkelijk struc turele tekort voor dat jaar bij een adequaat voorzieningenpeil —een bedrag van 1.470.000 aan budgettaire ruimte wordt ge creëerd. Er wordt op gerekend, dat het Rijk dit bedrag beschik baar stelt. dementen op het takenpakket- moeilijkheden gaan geven, voorstel ingediend. College en Hoe mooi de meeste raadsleden raad konden hierover wel tot zaken doen komen doordat aan beide zijden wat water bij de wijn werd gedaan. Een van de overgenomen amendementen van de heer Van Dam was, dat B. en W. vóór 15 januari a.s. op tafel komen met een lijst van investeringen, waarmee in 1973 een begin moet worden ge maakt. Deze lijst dient voorzien te zijn van een toelichting en prioriteitenstelling. heer Cornelissens (KVP) noemde het totale voorstel „reële uitgangspunten, die de Leidse positie tegenover de B. en W. en de raad hadden (vol gens een nieuwe methode) geza menlijk de begroting voor '73 samengesteld en de prognose van een cijferontwikkeling werd over het algemeen gunstig beoordeeld. Een alternatieve PAK-begroting, zoals vorig jaar, was niet meer nodig. Een en ander bracht met zich, dat de raad zich wel kon verenigen met de door het college voorge stelde maatregelen tot verlaging de uitgaven en verhoging trale overheid versterken". Deze meerjarige basis voor een beleid zou zelfs de wat gehaven de image van de Leidse raad landelijk kunnen verbeteren, al dus spreker. PAK-voorzitter In 't Veld was eveneens goed te spreken over het financiële plan voor taken. Hij nam aan, dat in „Den Haag" geen argumenten meer aanwezig zouden zijn om de vastgestelde begroting niet uit te voeren. Binnen een maand kan het college van zijn fractie een nota tegemoet zien met enkele grondgedachten over de organisatie van het ambte lijk apparaat. Volgens In 't Veld moet het bestand afge stemd zijn op de werkelijke be hoefte. van inkomsten. Alleen de heer Wethouder Harmsen stelde met Zunderman (DS '70) vrouw v. d. Blom (CPN) wilden niet, dat de sport en culturele zaken van de bezuinigingen de dupe zouden worden. „Dat zijn we ook helemaal niet van plan"," aldus wethouder Harm sen; „alleen het kostenvraag- stuk moet eengunstiger effect krijgen. De kwaliteit zal niet worden aangetast." Door het PAK werden vijf amen- het opgezette financiële kader voor de begroting '73 ook den, het werd, naarmate de uren verstreken, toch wel taaie bedoening. De publieke tribune bleef bij het doorpraten van deze „proeve van financiële technieken" ongewoon leeg. Zo- j waar sloeg tegen middernacht opeens „het uur der waarheid" en werd even het sprookje van De Kleren van de Keizer opge- voerd. De rol van het onbevan- 1 gen kino, dat de keizer ziet zoals h'i werkelijk is, werd ver tolkt door PvdA-er Waal, die gewoon vertelde, dat dit essen- tiële stuk, dit politiek contract. Voor het Logegebouw was gisteren een enorme belangstelling voor het planten v voor de meeste raadsleden on- begrijpelijk was. „Zeggen, dat het een goed stuk is en er ver der het zwijgen toe doen, kan iedereen", zei Waal raak. „Ei genlijk heb ik er niets van be grepen". En Waal is echt niet zo'n domme jongen; z'n ontboe zeming was onthutsend, nadat iedereen urenlang het takenpak ket in de fraaiste kleren voorbij had zien gaan. „Wat zijn actue le structurele tekorten?" vroeg Waal. Lichtelijk geamuseerde gezichten hier en daar schenen hem gelijk te geven. Waal zou best een alternatief PAK-kader- tje hebben willen zien, zo kre gen we de indruk. „Wat is er van de begroting voor '72 te rechtgekomen? Er is geen ga rantie, dat het in 1973 beter zal gaan", aldus Waal. tebestuur i jaren van mening is, dat met de huidige financiële verhoudingswet het niet moge lijk is, op den duur de gemeen ten aan een sluitende begroting te helpen. De nieuwe onroerend goed-belasting achtte hij laat gekomen. Volgens hem zal deze wet in Leiden, krachtens de be volkingsopbouw, aardig wat L1SSE De pluimvee- en konij- Op de jaarvergadering van deze nensportvereniging Lisse Omstreken organiseert op 30 no vember en 1 en 2 december in de hallen van Hobaho een klein- veetcntoonstelling. Oegstgeestse won vliegreis LEIDEN Mejuffrouw Tine Buikstra uit Oegstgeest en haar verloofde, en het echtpaar A. Binker (Noordwijk) zijn de ge lukkige prijswinnaars van de Leidato-prijsvraag van Agfa Ge- vaert en foto Jan Wolfslag. Het eerste stel heeft een volledig verzorgde 10-daagse vliegreis gewonnen naar „ergens in Eu ropa". Ze zijn helemaal vrij in de keuze van het vakantie-oord en het tijdstip. Toen zij gisteren in de Turk het verheugende nieuws hoorden, moesten zij nog beslissen of het een wintersportvakantie zou worden of een ander soort reis. Het echtpaar uit Noordwijk heeft een weekeind-trip gewonnen. Het wist direct te vertellen dat de bestemming Londen zou zijn. Binnenkort hoopt mevrouw Bin ker te bevallen van een baby en om dat te vieren maken zij en haar echtgenoot graag ge bruik van dit onverwachte bui tenkansje. vereniging werden gisteravond als keurmeester benoemd: J. Hortland (hoenders), Baars (sierduiven), P. Louter, C. van Oers en G. Barbanson (konij nen) en C. van Oers (cavia's). Gisteravond werden ook de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de Jong-Dierendag. Met een prijsje gingen naar huis: F. van Driest, S. Rode, D. Tolsma, H. den Butter, A. de Groot, mevr. Nederpelt en Bianca Nederpelt. Toen eenmaal dit punt bereikt was durfde Wouter Kuyper van D'66 (PvdA) óók: „het is alle maal niet te volgen." Hij zei de grootste moeite te hebben met een uitdrukking als „neergeleg de takenpakketten en het woordje „moet" had ergens „moeten" moeten zijn: „Ambte naren dienen een woordenboek te gebruiken". Zunderman stoof 1 op en wethouder Harmsen was over zoveel betoond onbegrip een beetje bedrofed, „na alle samenwerking en de grootst mogelijke eenstemmigheid in raad en het college". Zelfs bur gemeester Vis leek zich een beetje op te winden over Kuypers fratsenachtige opmerkingen. Maar de overige raadsleden gaven geen krimp en steunden B. en W.t if ze nu alles door hadden of niet. Het voorstel werd uiteindelijk aangenomen met al leen le stemmen van Waal en Kuyper tegen. Dat was begrijpe lijk. Bij de ingekomen stukken bevond zich de mededeling, dat Leen- dert Jonker binnenkort de raad zal verlaten, omdat hij zich in Frieslanl gaat vestigen. Naar zijn opvolger in de PvdA-fractie zal worden gezocht. LEIDEN Eens zal het kale Steenschuur bij het Levendaal weer lommerrijk zijn. Aan de zijde van de Korevaarstraat zijn zeven jonge lindebomen in de plaats van de oude gevelde reu zen gekomen. Twee van de nieuwe exemplaren zijn ge schonken door de Loge „La Vertu" van de Orde van Vrij metselaren, bil gelegenheid in het Logegebouw nog woorden gewijd aan de band, die er sinds lang bestaat tussen „La Vertu" en de gemeente Leiden. Burgemeester Vis herinnerde daarbij aan de periode van symbiose de verhouding van ongelijksoortige organismen tot wederzijds voordeel die, naar hij hoopte onverminderd zal worden voortgezet. het honderdjarig bestaan van het De „achtbare Meester" der Loge, de heer A. de Groot, sprak in dezelfde geest: „Zonder zijn bo men is het oude Steenschuur het Steenschuur niet meer". In de grote zaal beneden stonden de prachtige, uit de eerste 50 jaar van het bestaan der Loge date rende, insignes der bestuursle den uitgestald, alsmede oude notulenboeken en het ledenregis- ter met legendarische namen, waaronder die van de Boerenge neraals De Wet en Smuts. het Steen schuur. Gistermiddag was er aan de wal- lekant een kleine plechtigheid rond een geschonken lindeboom. De meester der Loge, de heer A. de Groot, bedekte de wortels met een paar scheppen aarde, gevolgd door burgemeester dr. A. J. Vis en de heer M. G. J. Ham, wethouder van Openbare Werken. Nadien werden binnen LEIDEN Uit een hengel- sportartikelenzaak aan de Lage Rijndijk is in het week einde een aantal goederen gestolen tot een waarde van bijna 2200 gulden. LEIDEN Gisterenmiddag speldde burgemeester Vis de gouden medaille behorende bij LEIDEN Het is onbegrijpelijk dat de Stadsgehoorzaal niet tot aan de nok was gevuld bij het optreden dinsdagavond van het Rijnmondkwintet voor de „Leidsche Kunstkring voor allen". Klaarblijkelijk heeft men het a\.>ntuur van deze heel aparte combinatie niet aangedurfd. Maar degenen die het slechte weer hebben getrotseerd om dit evenement bij te wonen, stonden aan het slot als één man overeind om de vijf kunstenaars toe te jui chen. Zij hebben in hun musiceren die sprankelende, lichtvoetige toets van de latijnse geest, zich uitend in de drie klassieken: Danzi, Haydn en Johann Christian Bach, maar vanzelfsprekend meer nog in Milhaud en Ibert, die bewegelijker, spitsvondiger zijn. Vooral Ibert, geestig, soms met een lichte ironie, kwam prachtig uit de verf. Het is vooral de kleur van deze blaasinstrumenten, de afgewogenheid van klank en het zo exact op elkaar afge stemd zijn, die het luisteren tot een verrukking maken. Voeg daarbij de stilistisch rake typering en men zal niet aarzelen om het musiceren van het Rijnmondkwintet op hoog niveau te plaat sen. Tot slot de vorm-variaties op „In Holland staat een huis" van Hugo de Groot, geestig vooral in de blues, met veel vreugde uitgevoerd. Het Rijnmondkwintet liet zich na lang aandringen van zijn geestdriftige toehoorders verleiden tot een toegift: een i deel (de Rumba) uit de „vijf dansen" van de Amerikaanse com ponist Agay.Wat ons betreft mogen zij het volgend seizoen terug t komen! Maar dan wel voor een vólle zaal! B. Rijnders de Orde van Oranje Nassau op bij de heer J. D. Slegtenhors j wegens zijn grote verdiensten in de Leidse EHBO.. Gedurende 34 jaar was hij eerste voorzitter en daarna nog 4 jaar tweede. Als 1 donor heeft hij 40 maal zijn bloed gegeven, waarvoor hij enige tijd geleden de dr. THa- j nusmedaille kreeg. Naast deze EHBO-acbiviteiten rvas de geëerde ook jarenlang voorzitter I van de zondagsschool de Graankorrel" in de Koof en mede-oprichter van K. G. ZOETERWOUDE Met een eindcijfer op de gewone dienst van bijna 5 miljoen gulden geeft de gemeente-begroting over 1973 een tekort aan van 40.000 wat sluitend wordt gemaakt met een voorlopige beschikking over de saldireserve van dit bedrag. De post onvoorziene uitgaven is ge steld op 32.557,10. Verwacht wordt dat deze voorlopi ge beschikking later teniet kan worden gedaan door dekking uit de meeropbrengst van de post „Leges voor bouwvergunnin gen" ontvangen In 1972. Aan leges is n.l. meer ontvangen dan was geraamd. Hierdoor kan zowel de beschikking ove: saldireserve voor de begroting 1972 ad 70.000 als die voof de ontwerp-begroting 1973 40.000 worden gedekt zonder dat de voorlopige berekende sal direserve per 1 januari 1972 ad 350.000 zal worden aangetast. In de ontwerp-begroting vooi komende jaar is rekening ge houden met een verhoging de tarieven, genoemd in de le gesverordening en in de veror dening reinigingsrechten. De le gesverordening is sinds 1966 niet meer gewijzigd. Gezien de sedert dien plaatsgevonden prijsstijgingen wordt het nood zakelijk en zeer redelijk geacht deze aan te passen. De meerop brengst wordt geraamd op 4000. De kosten van ophalen, afvoer en verbranding van huis vuil zijn de laatste jaren enorm gestegen. Op de begroting voor 1973 worden deze geraamd op 109.620,07 terwijl de opbrengst zonder tariefsverhoging slechts 55.000, of wel 50% zal bedra gen. Het tarief van de reinigingsrech ten per jaar per perceel uitslui tend in gebruik als woning be draagt sinds 1970 30. Als de raad het advies van b. en w. zal volgen komt dit op 36. Voor percelen uitsluitend in gebruik voor bedrijfsdoeleinden gaat dan het bedrag van 60 naar 72 en het tarief voor panden in gebruik als woninug annex be drijf komt dit van 90 op 108. De meeropbrengst zal dan 11.000 bedragen. Deze tarieven zijn verantwoord ten opzichte van de tarieven in andere ge meenten in de omgeving. Wijzigingen in het model van de begroting en in de voorschriften met betrekking tot het opmaken van de begroting hebben tot vele veranderingen in de ont werp-begroting van de algeme ne dienst geleid. Werden voor heen de salarissen, de kapi- taalslasten en de overige mate riële uitgaven veelal weinig tot de verschillende gemeentelijke taken toegerekend, thans heeft een veel verdergaande verbij zondering van kosten plaatsge vonden. merkelijk groot aantal katten gestorven. Waarschijnlijk ten gevolge van vergiftiging. De afd. Lisse van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft een cadaver naar een la boratorium opgestuurd. Wan neer vaststaat dat er opzet in het spel is, zal er een uitgebreid de jaarvergadering van de afde ling uitgebreid ter sprake. Uit de jaarverslagen bleek overi gens dat de afdeling afgelopen jaar goed werk heeft verricht. Men is met name blij met het opvangcentrum voor katten dat de heer en mevr. Tulen aan de Julianastraat hebben ingericht. LEIDEN —In galerie 't Duivenhuis exposeren van 24 november tot 16 december Laetitia de Haas met dozen, schilderijen en grafiek en Gerard van Westerloo met keramiek. De Galerie, Rapen burg 94, is geopend van dins dag tot en met zondag van 14 tot 20 uur. Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Piersoa Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer #Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson. LEIDEN „De schooltoets moet de diagnose zijn waar uit blijkt of de leerling in onderwijskundige zin „ziek" is. Maar bij een alge mene toets, zoals ook de Leidse toets is, wordt de the rapie niet aangegeven". Dat is de mening van drs. J. H. G. Poell, directeur van de School Advies Dienst te Lei den. Zijn dienst werkt in het sociaal sterk achterliggende Leiden-noord aan een pro ject. dat o doel heef opti male kansen te scheppen voor de schooljeugd van dat stadsdeel. De heer Poell heeft nogal wat bezwaren tegen een toets, die voor 5.000 leerlingen van verschillende basisscholen gelijkluidend is. Bezwaren, die nog versterkt worden doordat de toetsuitslagen aan de onderwijzers worden me degedeeld in een percentile- score. Dot wil zeggen dat de onderwijzer aan de hand van computer-hiëroglyfen kan uitmaken hoe één van zijn leerlingen zich verhoudt tot 5.000 anderen. „De toets moet niet een verza meling zijn van feiten die de onderwijzer al weet. Ze vraagt om interpretatie en moet gelegenheid bieden tot advies. Het basisonderwijs is niet gediend met een alge mene toets maar met een toets per school, per klas of per groep, die op verschillen de tijden en op verschillend niveau gebruikt kan worden als oriëntatie voor de onder wijzer en als steun bij de be geleiding van de leerling. Een uniforme norm zal de intelligente kinderen weinig prikkelen. Maar het halen van die norm is voor kinde ren die door omstandigheden wat achter liggen nog altijd moeilijk. Een toets, zoals die eind van de zesde klas in eens niet meer op". De kritiek van de heer Poel geldt niet alleen de (Leidse) toets maar al evenzeer het geharrewar binnen de BA- VO-commissie. „De toets is wettelijk geregeld. Maar dat wil niet zeggen dat men de tegenstellingen binnen de commissie moet verdoezelen met de opmerking: „Het moet nu eenmaal". Ik vind dat ze de discussie over de vorm en inhoud ervan wel ling". „Vernieuwing van het onder wijs, democratisering en aanpassing van het onder wijs aan de kinderen, waar van sprake was bij de invoe ring van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, gaan op deze maaier aan het kan overlaten bijvoorbeeld aan het CITO in Arnhem (Centraal Instituut voor Toets Onderzoek) om verder over functie en toepassing ter plaatse te kunnen blijven praten". Naar de mening van de heer Poell kan het aspect van de studieregeling niet zwaar ge noeg wegen. „De toets is helemaal geen barrière. Voor niemand", meent daarentegen de heer J. J. van Riessen, gemeente lijk inspecteur van het on derwijs en (als zodanig) ad viseur van de BAVO-com- missie. Sinds de invoering ervan in 1968, gaun meer kinderen naar MAVO-HA- VO-VWO dan tevoren. IIpI ongenoegen zit in de huidige structuur van hot voortgezet onderwijs. Zolang er geen middenschool is, moet er in de zesde klas van de basis school een selectie gemaakt worden. De onderwijsrichting die het kind inslaat, hangt af van het sociale milieu (de ouders), van het verwachte studieresultaat en van het advies van de school. Dat laatste komt tot nu toe voor ongeveer 80% overeen met de uitslag van de toets waarvoor overigens het grootste deel van de stof door het basisonderwijs wordt aangedragen. Als we alleen op het advies van de schoolhoofden afgin gen, zouden er veel minder kinderen naar het voortgezet onderwijs zijn gegaan dan nu met de toets. Dat is niets ten nadele van de school hoofden. Bovendien: wat is het doel van het onderwijs? Niet langer het vergaren vun kennis als zodanig maar het functioneren van de mens in de maatschappij. Nu staan de scholen voor lager be roepsonderwijs wel in het verdomhoekje maar uitge sproken doe-kinderen zullen er zich anders dan door het volgen van het specifiek auditief gerichte avo kun nen ontwikkelon tot een zeer bijzondere intelligentie'. Terug naur het basis-onder wijs: „Bij meer individueel gericht onderwijs zou het klassikale systeem losgelaten kunnen worden en de leer stof in „blokken" ingedeeld kunnen worden die men in de loop van het jaar zou kunnen toetsen. In het stre ven naar gelijke ontwikke lingskansen voor ieder kind, tendeert het basisonderwijs inderdaad naar het niveau- onderwijs. Maar het voortge zet onderwijs is daur niet op ingesteld; haar structuur is (nog) niet zo flexibel. Wanneer de kinderen uit een bepaalde wijk de toetsnorm niet halen, dun komt dat niet door de toets maur door de maatschappelijke achter stand, die wc de vorige eeuw(en) gekweekt hebben. Het milieu, dat ligt aan onze hele woonsituatie, daur zit veel méér achter. Maar dat lost de toets niet op. Het punt Is: hoe komt het dat kinderen uit een bepaalde wijk niet dezelfde vruchten plukken van het zelfde on derwijs als andere kinderen buiten die wijk volgen? Heb ben ze minder intelligentie? Nee. Wc geven meer centen uit voor leer- en hulpmidde len voor scholen in Leiden- noord dan aan scholen in andere delen van de stad. De klassen zijn er ook niet gro ter dan ergens anders. De fout is, dat vroeger het on derwijs werd losgemnakt van de maatschappelijke problemen. Nu hoeft geluk kig het inzicht veld gewon nen dat het totaal geen re sultaat heeft als je je alléén op de school richt. Dat komt door de ouders. Ze hebben vaak geen belangstel ling voor het onderwijs en de ontwikkeling van hun kinde ren. Dat komt doordat ze de school zien nis een vreemde maatschappij, een vreemd element in hun wijk. Ik ver wijt dat die ouders niet. Maar hun belangstelling is de enige stimulans voor de kinderen. Kijk maar naar die huisvrouwcursussen, die nu in Leiden-noord en de Kool begonnen zijn. De ou ders staan er achter. Dat Is een stuk ontwikkelingswerk; relatie leggen tussen ouders, school en het onderwijs aan hun kinderen. Het is een lange weg, voor Je van verbetering zal kunnen spreken. Maar die komt dan wel rechtstreeks in de toets tot uitdrukking. Nu kan men er alleen de achterstand dui delijker door constateren".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3