Sacco van der Made toch liever op toneel i Beroep van VN op Portugal Doe het zelf bij Studio Vrij no honderden hoorspelen TELEVISIE VANAVOND Hou het scherm in 't oog RADIO MORGEN LEIDSE COURANT NEW YORK (Reuter) De alge mene vergadering van de Ver enigde Naties heeft eert beroep op Portugal gedaan om zijn strijdkrachten uit Portugese ge bieden in Afrika terug te trek ken. Voorts werd op alle rege ringen een beroep gedaan de bevolking van de betrokken ge bieden te helpen bij het verkrij gen van zelfbeschikking en on afhankelijkheid. De desbetreffende resolutie werd aangenomen met 98 tegen zes stemmen bij acht onthoudingen. Nederland stemde voor. In de resolutie wordt bevestigd wat maandag al door de beheer- schapscommissie werd uitge sproken: dat de „nationale be vrijdingsbewegingen in Portu gees Afrika de ware vertegen- woordigers van de autochtone bevolking zijn en dat de Ver enigde Naties met hen zaken zouden moeten doen". De veiligheidsraad van de Ver enigde Naties komt vanavond bijeen om zich te beraden de toestand in de Portugese ge bieden in Afrika. Premier Caetano van Portugal heeft in een toespraak voor de radio en televisie verklaard dat zijn land nooit met de guerrilla strijders zal onderhandelen over de overdracht van „Portugals provincies in Afrika." Sacco van der Made heeft nooit anders dan naar het toneel gewild. Zijn hart trok bovendien naar de film. Zijn kantoorbaan werd een grote flop. Met zijn artistieke prestaties liep het beter. Hij is nu een bekend acteur en wordt door velen uit duizenden herkend, alleen al door „die rare kraakstem", die zo dikwijls door de radio klinkt. Door de Duitse inval moest hij in 1940 in Zeeland waar zijn vader jarenlang dokter was blijven hangen, terwijl hij juist na voorspelen bij Ko Arnoldi in september als volontair op het toneel had kunnen beginnen. Na de oorlog greep hij zijn kans bij het Zuid-Nederlands Toneel onder Pierre BalleduX in Den Haag. Tegelijkertijd werd hij door dr. Ritter en Kommer Kleyn in de radio-hoorspelkern opgeno men. In de daaropvolgende jaren kwam hij bij een troepje dat voor de militairen speelde, stroopte hij met Lou Steenbergen eens een zo mer lang met een tentje heel Brabant af om kindertoneel te geven en rolde hij in Het Rotterdams Toneelgezelschap. Hij stapte o.a. over naar Arnhem en keerde later (voor 13 jaar) weer terug naar Rotter dam. Nu is hij al weer voor het tweede seizoen verbonden aan de Noorder Compagnie, het toneelgezelschap onder leiding van Jaap Maarleveldt dat zetelt in Drachten. Tot 1953 heeft Van der Made in zeker 600 hoorspelen meegespeeld, soms wel in 2 per week. De repetities van een hoorspel nemen 2 tot 3 dagen in beslag, zodat vaak zijn hele week eraan op ging. Vaste ver bintenissen zowel met de radio als met een toneelgezelschap gaan niet samen. Hij koos voor het toneel, maar deed en doet nog ontelba re malen als gast aan een hoorspel mee. Intussen stond hij in een honderdtal tv-produkties. Hij was zelfs al bij de allereerste officiële vara-tv-uitzending. Gelukkig smaakte hij ook het genoegen in verscheidene films (o.a. ca. 10 Nederlandse) mee te spelen. Kortgeleden werd hij nog op ons tv-scherm gepresenteerd in een film uit een Engelse filmserie. Verder speelde hij recentelijk o.a. in de NCRV-tv-serie ritmeester Buat en in de kinder-tv-serie Floris. Door zijn radiowerk heeft hij de juiste behandeling van een tekst ge leerd evenals het belangrijke sfeer-maken met de stem. Hoorspelen worden door acteurs vaak onderschat. Zij denken het er wel even bij te kunnen doen. „Maar het is een heel apart métier", zegt de onder houdende Sacco van der Made. „Ik zou nooit mijn hele leven alleen aan hoorspelen willen meewerken, maar ik vind het erg fijn zo vaak te hebben meegedaan. Toneel en film trekken mij meer. Zij bieden mimisch zoveel meer mogelijkheden". Hij heeft veel gevoel voor dialecten en omdat deze geheide Rotter dammer overal in Nederland heeft gewoond, kon hij zo'n streektaal nog in de praktijk Ieren ook. Hij beheerst Frans, Duits en Engels eveneens goed, wat o.a. meebrengt dat hij nooit moeite heeft met het begrijpen van buitenlandse regisseurs. Zonder souffleur Het was voor van der Made (54) een hele stap van Rotterdam naar het gezelschap van Jaap Maarleveldt, die hij al vanaf 1947 kent. „Zo hadden we in Rotterdam twee souffleurs en nu spelen we zonder zo'n steun", zegt hij. „Dat is wel eens griezelig. Omdat we een betrekke lijk klein budget hebben, wil Jaap de kosten laag houden. We hebben evenmin een eigen kapper of kleedster. Dat zijn luxes, die we in het westen gewend waren. Ik vind het bijkomstigheden en eigenlijk is het wel prettig óm veel zelf te doen. Met souffleur kan ook iedereen een black-out overkomen. Dat had ik eens in Breda. Ik hoorde alleen „oh" uit de zaal komen en niets van de souffleur. In de tegenwoordige décors is geen plaats meer voor hem, zodat hij meestal opzij in de coulissen staat. Als je net aan de andere kant van het toneel bent, valt het niet mee hem te horen". Toneelvernieuwing mag van Sacco van der Made best, mits hij haar opzet kan begrijpen. „Ik heb veel experimenteel toneel gedaan, zoals in het Rotterdamse Piccolo-theater. Dat is een vierkant theater, waar het publiek bovenop je lip zit. Het eist een angstwekkende concentra- >m te spelen als de toeschouwer je -vanaf gelijke hoogte aankijkt. Sacco Dat experimenteel toneel is niet mijn liefste werk, maar ik onttrek me er niet aan. Ik wil voorkomen dat wordt gezegd dat ik alleen Heyermans kan spelen", aldus deze goed met jonge spelers omgaan de acteur. „Ik vind het ergens wel een uitdaging. Het meest houd ik echter van goede speelstukken en ik speel ook graag blijspelen. Door traditie is het de droom van bijna iedere acteur om Hamlet te spelen. Daar ben ik nooit de figuur voor geweest (mijn zoon zou er geknipt voor zijn). Ik vind het wel geweldig toneel". Jarenlang heeft de bescheiden Sacco van der Made gevoetbald en ook gehockeyd. Deze sportiviteit en zijn drukke werkzaamheden leden niet onder de op 20-jarige leeftijd ontdekte suikerziekte. Hij heeft zich van meet af aan voorgenomen, zijn „handel en wandel" er niets door te laten veranderen en hij weet er uitstekend mee te leven. Intussen gaf hij zichzelf gedurende 34-jaar dagelijks 3 maal een injectie. Hij had daar zelfs niet op gezinspeeld als ons gesprek door het zoetje-in-de-kof- lle er niet op was terechtgekomen. NEDERLAND I 17.00 uur Nog wiedus 18.35 uur Ti-ta tovenaar 18.40 uur Zendtijd PSP 18.55 uur Journaal AVRO: 19.05 uur Proftennis 19.50 uur Stichting Socutera 20.00 uur Journaal 20.21 uur Openbaar kunstbezit 20.25 uur Columbo 21.40 uur Proftennis KRO: 20.21 uur Studio vrij 22.05 uur Het leerhuis 22.50 uur Zendtijd RPN 23.00 uur Journaal 23.05 uur Teleac kleur. BELGIE NEDERLANDS r Jevanjong r De Fabeltjeskrant r Keurig Frans r Politieke tribune r Mededelingen en weerbericht r Nieuws r Piste 21.00 uur Dubbeldekkers 21.15 uur Bedat 22.10 uur Horen en zien 22.30 uur Nieuws Vanavond brengt de KRO-televisie voor de derde maal het ruim an derhalf uur durende programma „Studio Vrij" op het scherm in een direkte uitzending. Dit pro gramma wil verpozende informa tie geven over vrije-tijdsbesteding en Zelf-doen. In deze aflevering van „Studio Vrij" wordt aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: Nieu wigheden voor doe-het-zelvers; oorduurpatronen maken zonder :ekentalent; wat zetten we in de plantenbak, en hoe?; wat is fijn 'cinderspeelgoed?; koude start van ie auto bij vorst en vocht; het :elf maken van een ikoon, en Ra- Jen Maarmet Kees Schilper- tort. Aan deze aflevering van .Studio Vrij" werken mee: de \NWB, Ned. Katholieke Jeugd raad, Maandblad Doe het zelf, let Bouwcentrum, Handwerkblad \riadne en Kon. Mij. v. Tuin- louw- en Plantkunde. •Jed. II 20.21 uur. trapeze. Verder: Medifreds (top- jongleurs) Troupe Larible (spring nummer) Charlie Cairoli (clown) en de drie Gamby's met polstok akrobatiek. Ned. II 19.05 uur. Leerhuis Piste °roftennis De KRO zet zijn niet te verwoes ten „Piste" vanuit Treslong in Hillegom voort. Les Ballan's ma ken capriolen op de fietsen. Car men de Castello doet dat aan de In het derde leeiTiuisgesprek wor den de verhoudingen tussen gebod en vrijheid door rabbijn mr. dr. M. König uit Amsterdam aan de orde gesteld. Hoe kan in de bijbelse traditie een man als Mozes tege lijk de opstandeling tegen het ge zag van Egypte zijn en de wetge ver van Israël. Ned. II 22.05 uur. n samenwerking met de AVRO- v heeft het Rotterdamse sportpa- •is Ahoy het Amerikaanse tennis- -ircus van Lamar Hunt naar ons fcnd gehaald. Wij zien o.a. Arthur ',she, Tom Okker en John New- ombe. led. I 19.05 uur. Zolombo 'eter Flak de wat slungelig aan- oende politieagent moet weer heel wat boeventuig tot de orde ?epen. Colombo moet de moord op avid Buckner een man van root aanzien oplossen. Een neef in David maakt zich verdacht »or zonder overleg de leiding in het bedrijf van het slachtof- tr over te nemen. Hij wordt hier- j welwillend bijgestaan door rtty Bishop, een juffrouw die ■el wat meer blijkt te kunnen tn brieven typen. 'd. I. 20.26 uur. Subsidie voor de schooladviesdienst LEIDEN De Schooladviesdienst heeft van het ministerie Onder wijs en Wetenschappen de toe zegging gekregen dat hij voor het jaar 1973 een subsidie van j 150.000.- krijgt. Hiermee krijgt de dienst zelfs meer subsidie dan de schooladviesdienst in Helmond, die maar 100.000,- kreeg. Het geld wordt speciaal besteed aan de activiteiten van de dienst in Leiden-Noord en de Kooi. De mogelijkheid is nu ge schapen om meer klassen dan alleen de eerste klassen te gaan begeleiden. De subsidie geldt voor één jaar met de mogelijkheid tot verho ging of verlaging. Bas Roodnat weg bij Achter het nieuws Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Moeilijkheden bij de afdeling Achter het Nieuws hebben bij de redacteur Bas Roodnat geleid tot het indienen van zijn ontslag bij de VARA. Het bestuur van de VARA heeft be grip voor het standpunt van de heer Roodnat en heeft hem het gevraagde ontslag verleend. Bas Roodnat zal de VARA per i ja nuari verlaten. Hij gaat bij NRC- handelsblad werken. Van het standpunt van de overige redac teuren is nog niets naders be- Landboutvprijs voor Roel Renssen van NOS-t.v. Van onze radio- en tv-redactie UTRECHT Roel Renssen, chef van de afdeling regionale pro gramma's van de NOS-televisie, heeft dit jaar de KNLC-prijs van 1000,- ontvangen, die het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité KNLC ieder jaar geeft aan iemand, die op bijzon dere wijze heeft bijgedragen aan het versterken van de goe de betrekkingen tussen het Ne derlandse volk en zijn land- en tuinbouw. De heer Renssen, sinds 17 jaar bij de televisie, is sinds 1968 verantwoordelijk voor de pro gramma's van Gewest tot Ge west en Internationaal Agra risch Nieuws. Als lid van de internationale werkgroep voor agrarische tele visieaangelegenheden van de Europese Omroepunie heeft de heer Renssen kans gezien om tientallen televisieprogramma's over aspecten van agrarisch Nederland uitgezonden te krij gen in 11 Europese landen. Canada en Australië. Verr N. Inber, de Russische dich teres en literaire critica, die in dertijd de in ongenade gevallen schrijver Boris Pasternak heeft verdedigd, is op 82-jarige leef tijd overleden. Volgens vele cri tici was zij de belangrijkste Rus sische dichteres van deze tijd. Wij hebben, evenals u, een bru- to-salaris, dat erg hoopvol aan doet. We hebben ook een „loon- speclficatie" die allerei dingen aftrekt en we houden iets over waar u en wij met moeite mee rondkomen. Sommige van die aftrekposten werden gisteren uitvoerig aan de orde gesteld. In VARA's Ko ning Klant werd gemeld hoe één specialisten-oogopslag dertig gul den kostte. Dat onderwerp werd nader uit gewerkt in NCRV's Hier en Nu. De rubriek liet specialisten (rond twee ton per jaar inko men) aan het woord, benevens deskundigen op het gebied van ziektekostenverzekering. Wat voor ons het zwaarst woog was nog niet die onzinnige twee ton, maar wel het feit dat zo'n super-inkomen wordt bereikt door het instandhouden van een verouderd, onefficiënt systeem dat in feite de gezondheidszorg belaagt. Dit wat de aftrekpost „ziekte kosten" betreft. Er is ook een WW-aftrekpost. Van de WW wordt spaarzaam misbruik ge maakt en de (VVD) Telders- stichting maakte er een rapport over dat Hier en Nu als discus sie-punt aandroeg. We geloven dat misbruik van onze unieke sociale wetgeving verhoudingsgewijze verwaarloos baar is. Maar het feit dat som mige fraudeurs ervoor zorgen dat onze loonspecificatie onnodig laag uitvalt maakt ons nijdig. CNV-woordvoerder De Graaf scheen dit niet te begrijpen. Over dat unieke van de Neder landse sociale wetgeving sprak in „Den Haag vandaag" KVP- kamerlid Piet van der Sande, zomaar in een verkiezingsbijeen komst in Rijswijk. Zijn betoog sloot wonderwel aan bij wat eer der over onze sociale verwor venheden was gemeld. Dat deed ook de dagsluiting van ds. A. C. D. van den Bosch die het probleem van de dure spe cialisten van een heel andere hoek bekeek. Een afronding bood de verkie zingsuitzending van de CHU. Lijsttrekker Tilanus stelde er het ziekteverzuim aan de orde, ook zo'n geval waar sommigen gemakkelijk aan tillen. Met het gevolg dat anderen extra belast worden. Resumé: t.v. bracht een mogelijkheid tot een soort collectief „gewetensonderzoek" dat de niet-solidairen in de ver- dachtenbank plaatste. Vg. II). 19.50 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Woensdagavond Muzlekma- gazine. 23.55-24.00 Nieuws. Den Haag vanda'r HILVERSUM III how. 19.00 Nieuws. 19.03 deler Show. (20.00. 21.00. .00 Nieuws; Om 22.55 Me- NOS: 18.00 Splef i Duitsland: In. l Ochtendgym- 11.0. irheld. 12.20 9 00 Toppers (S) Voor de kleut •adlo. 0.00 mble. 12.25 Mededelingen lojoui (11.00 r 10.10 Arbeids- 11.03 S) Rondom Ilerlel r (11.55 Beursberichten), evue. 13 00 Nieuws. 13.H Ka- rnaal. 13.21 Alert! - op het 12.30 reld ichapplj. j opera: be. opera's. 15.00 (S) NCRV: 7 00 Nleu\ nor de huisvrouw. 8.45 (S) Tot ui >ek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Ider twaalf tot twee: KRO's pauzepro gramma. met om 13.00 Nieuw om 13.03 Raden maar Nieuws. 14.03 DIscJocke.vshow. (15.00 Nieuws) NOS: 16 00 Nieuws. 16 03 Da daverende dertig (17.00 Nieuws!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2