Jurist KNVB: „Bij grote straffen eerst verhoren" Advocaat en strafdelegatie verschillen van inzicht over strafzaak Timmers 4 OENSDAG 15 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT DEN HAAG Mr. Nico Gianotten de zeer jeugdige (31) en enige jurist in vaste dienst van de KNVB is het niet eens met de strafdelegatie van de afdeling 's-Gra- venhage die een maand geleden de speler Timmers van SOA een schorsing van tie- jaar oplegde, zonder dat deze speler zich kon verdedigen. ,,In zo'n geval staat de af deling wel reglementair in haar recht maar alvorens zo'n forse straf uit te spr ken zou ik persoonlijk eerst de verdachte gehoord hebben", aldus de jonge jurist di vervolgt: ,,Ik acht bij een straf van die grootte een mondeling onderzoek op plaats. Maar ja de afdeling is een auto noom lichaam, dus ook wat strafzaken aan- Over de straf van de speler Henk Timmers die op 15 oktober tijdens de wedstrijd van het zevende elftal van SOA tegen Groen Wit de scheidsrechter een kopstoot gaf en daarvoor met tien jaar schorsing werd gestraft hebben grote en kleine bond kennelijk geen unaniem standpunt. Glaasje op, toch maar uit rijden. Tegenwoordig ge rangschikt onder de kleine vergrijpen waarbij de politierechter dan via helaas dikwijls een te milde straf moet trachten de voeten van de de linquent recht te zetten. Is het delict om een ex treem voorbeeld te noemen in strijd met het vijfde van de tien geboden, dan zal de politie rechter zeggen: „Mij niet gezien" en laat het oor delen over des delinquentes' toekomst over aan de rechtbank. Bij de KNVB, beter gezegd de afdeling 's-Gravenhage is een dergelijke gedifferentieerde rechtspraak volkomen vreemd. Een college van grijzen en wijze mannen, die op woensdagmiddag even bijeenkomen om aan de hand van 26 straf- normen over recht en onrecht te oordelen, hanteren strafmaten die variëren van 1 wedstrijd schorsing tot levenslange uitsluiting. Voorbeeld daarvan was de schorsing van tien jaar van de voetballer Henk Timmers. We moeten el kaar goed begrijpen een speler zoals Timmers die een scheidsrechter een kopstoot geeft „li chamelijk letsel tot gevolg hebbend" behoort het recht ontzegd te worden ooit nog een voet op een sportveld te zetten. Zijn misdraging is niet discuta bel. Dat is echter het criterium niet. De straf van tien jaar is op woensdagmiddag 18 oktober vastge steld door een strafdelegatie van een gemiddelde van 55 jaar en de vraag is of dit college van „vrije- tijdsleken" onder voorzitterschap van de heer Ten Dam (67) bevoegd is een straf \an een dergelijke zwaarte uit te spreken. Bij de rechtbank is een straf van tien jaar voor een hele zware jongen. Weliswaar is de tien jaar voor Timmers geen cellulaire separatie, hij blijft een getekende, zonder gehoord te zijn. Voorzitter Ten Dam van de strafdelegatie verder bestaande uit de heren Essers en Ter Hoeven die deze straf adviseerde: „Natuurlijk is die straf cor rect, omdat „zoals hij emotioneel opmerkt „deze man een mentaliteit heeft om te slaan. Dat is laag en uiteraard helemaal in strijd met norm 8". Deze norm 8 luidt: mishandeling van de scheidsrechter minimaal 1 jaar tot algehele uitsluiting. Een troika van volontairs zonder juridische opleiding hebben binnen dit kader een scala van mogelijkhe den. Tien jaar is een hele tijd en nogmaals, er zal niemand Timmers willen vrijpleiten, maar bij de rechter heeft de grootste boef recht op wederhoor. En een verdediger zal dan in het kader van de mogelijkheden die de wetgever en de mazen in de wet bieden de minimale straf vragen. In het geval Timmers is er een oordeel geveld zon der dat de verdachte werd gehoord. „Een normale zaak" zegt voorzitter Nico de Doelder van de afde ling. „Waarom? Wel uit de stukken, de rapporten van de scheidsrechter en de tegenpartij is onom stotelijk komen vast te staan wat er gebeurd Is". De scheidsrechter een clubman van tegenstander Groen-Wit moest zich na de kopstoot in een zieken huis laten behandelen. Heeft de arts kunnen con stateren dat, toen hij zijn rapport schreef, hij vol ledig toerekeningsvatbaar was? En wie beoordeelt dat dan bij de KNVB? „Timmers heeft schuld toegegeven" zeggen de regle menten „want hij heeft niet binnen 2 maal 24 uur en verweerschrift ingediend". Als je niet weet wat je boven het hoofd hangt is verweren erg moeilijk. Mr. Gianotten, de juridische jeugd kan het zelf niet helemaal eens zijn met de niet juridische vergrij zing en zegt dan ook onomwonden: „Het zou inder daad veel beter zijn als in zo'n strafdelegatie wat jongere mensen zouden zitten, maar waar vind je die". Hij stelt zich uiteraard voorzichtig op ten op zichte van de afdeling, maar als jurist!toch zegt hij: „Ik zou persoonljk de verdachte gehoord hebben". Dat is nu niet gebeurd en zegt de heer Rijkhoek, se cretaris van de strafdelegatie: „De vereniging SOA heeft hem geroyeerd, dus het was een duide lijke zaak voor ons". „Dat SOA deze man heeft geroyeerd heeft met de uitspraak niets te maken", aldus mr. Nico Gianot ten. „Dat is een aparte zaak die buiten de tucht rechtspraak van de KNVB valt". Heeft SOA correct gehandeld?: „Ik heb op dezelfde dag van de overtreding de heer Timmers namens het bestuur bericht dat hij geroyeerd is", aldus se cretaris IJzerloo van SOA. Dus daartegen hoefde Timmers zich niet te verweren en over de straf die drie dagen later werd uitgesproken. „Inder daad gebeurt mededeling van een straf via de clubsecretaris. Ik dacht dat Timmers wel op de daarop volgende zondag zou komen, dus heb ik ge wacht met hem te berichten", vervolgt secretaris IJzerloo. Een toch wel kinderlijke veronderstelling. Want Timmers die inmiddels via de pers had moe ten vernemen hoé men bij SOA over hem dacht woonde in Rotterdam en wat had hij dan nog in Den Haag te zoeken? Kort en goed Timmers werd geacht de wet te ken nen, maar geacht wordt ook dat de scheidsrechter of de aanvoerder van zijn elftal hem er op attent maakt dat hij recht heeft zich te verweren tegen het uit het veld zenden, want het verweer geldt te gen wat op het ruilformulier wordt vermeld. En dat nu is niet gebeurd. En in het reglement van de afdelingen staat in art. 56: „De straffen als om schreven in art 55: boetes en schorsingen, mogen door het bestuur niet worden uitgesproken nadat aan het betrokken lid gelegenheid tot verweer is gegeven". „Hij heeft schuld erkend door zich niet te verwe ren", zegt voorzitter De Doelder. Want weer geldt dat elke voetballer wordt geacht de wet te kennen, iemand aan deze gemeenplaats op te hangen moet redelijke figuren toch een gevoel van onbehagen geven, temeer daar een jurist persoonlijk van oor deel is dat er eerst gehoord had moeten worden. Nu staat de mogelijkheid van beroep met rede nen omkleedt, jawel nog open. En dat moet dan binnen 14 dagen na de officiële publicatie. Tot slot Timmers heeft het recht om zich te verdedi gen bij de afdeling die norm 8 laat hanteren op woensdagmiddag door mensen die een generatie verschillen van de huidige voetbullers en de blind doek van Vrouw Justitia soms willen aftreken. BART HOOGDUIN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15