UITKERING STORMSCHADE KAN Ruim 6% meer AANZIENLIJK OPLOPEN Gezagsgetrouwe katholieken in Rome bijeen melk dan in 71 Maat schappijen over stroomd met claims Toch woningen in stankgebied Meningen verdeeld over structuur van missiewerken Reformatorisch getuigenis tegen verval in kerk en theologie KERK EN WERELD LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG De verzekeringsmaatschappijen hebben het K.N.M.I. te de Bilt gisteren niet nodig gehad, om te kunnen vaststellen, of de orkaanachtige storm met windkracht 12 wel als „storm" aange merkt kan worden. Ook al hebben de deskundigen van de maat schappijen misschien zelf geen schade ondervonden aan „huis "en haard", ze hebben wel aan den lijve gevoeld, dat de storm van zon dag op maandag veel sneller geweest is dan 14 meter per seconde. Dat is namelijk het minimum, waarbij voor de maatschappijen de uitkering wegens stormschade gaat werken. Sinds gistermorgen staan de tele foons op de kantoren van de le vensverzekeringsmaatschap pijen of bij hun agenten en in specteurs nu en dan rood gloeiend. Duizenden mensen hebben gisteren stormschade opgelopen door vernielde huizen of gedeelten ervan, vernielde auto's, bromfietsen, fietsen, ca ravans, schuren, tuinen enz. Hoeveel de schade alleen al in Ne derland is, durft men bijna niet te becijferen, omdat de duidelij ke gegevens nog lang niet bin nen zijn. Sommige experts schat ten echter, dat in ons land aan particuliere en bedrijfseigendom men minstens 50 miljoen gulden aan schade is opgelopen. Maar deze cijfers, aldus deze experts, moeten met grote omzichtigheid gehanteerd worden. Eerst moet afgewacht worden wat precies de schade is, of en wat er pre cies verzekerd is, of de schade wel direkt onder stormschade kan vallen. Maar vooral gaat het erom, dat de deskundigen, die Riviertje weer in oude bedding sche riviertje de Lhomme, dat vorige week woensdag bij Ro- chefort plotseling zijn bedding verliet om In de bodem te ver dwijnen, volgt zijn oude bedding De Belgische dienst van wegen en bruggen (Waterstaat) is al sinds eind vorige week bezig het gat waarin het riviertje onder gronds verdween, te dichten. Vijftig ton stenen en kiezer wa ren er voor nodig om hét „ver- dwijngat" voorlopig af te slui ten. Conflictstof te over in ziekenhuizen UTRECHT (ANP) „In alle zie kenhuizen is de kiem aanwezig voor conflicten als die in het Eindhovense Binnenziekenhuis en het academisch ziekenhuis in Utrecht rondom de hartchdrur- gie. Die conflicten vinden hun oorsprong in de onduidelijke or ganisatie-structuur van de Ne derlandse ziekenhuizen. Er be staat grote onduidelijkheid over wie het in de ziekenhuizen voor het zeggen heeft: het bestuur, de directie of de medische staf. De bevoegdheden zijn onvol doende afgebakend". Aldus de heer J. Hendriks, directeur van het Centraal Ziekenfonds dn Til burg, in het blad van het NKV „Ruim zicht". Volgens hem heeft de medische staf in het ziekenhuis functio neert die staf als een handvol vniije ondernemers, die volstrekt autonoom en individueel hande len, aldus de heer Hendriks die vind dat het bestuur van het ziekenhuis verantwoordelijk dient te zijn voor de gehele gang van zaken. Schade aan bedrijven thans op pad zijn voor de maat schappijen hun werk vlot kun nen afhandelen. De schade aan de natuur toege bracht is eveneens aanzienlijk. De raavg is, hoe deze schade verhaald kan worden. Het aantal omgewaaide en vernielde bomen bijvoorbeeld beloopt wellicht meer dan 100.000. Afgezien van de direkte schade is met geen mogelijkheid weer te geven wat de indirekte schade door ver woesting van de natuur gaat ver oorzaken door bijvoorbeeld der ving van recreatieve inkomsten en dergelijke. Voor deze vragen staan thans de verzekeringsmaatschappijen en daarnaast voor vele vragen rond Schade aan monumenten de afgesloten verzekeringen zelf. Hoeveel Nederlanders wel voor dergelijke vernielingen door storm verzekerd zijn, is bij be nadering niet te zeggen. Het zijn er wel heel wat en telkens, wanneer zich weer zo'n calami teit voordoet, melden zich ij lings een x-aantal Nederlanders om zich tegen stormschade te dekken. Het zal je immers gebeuren, dat in enkele minuten tijd je huis, je auto, je bromfiets, je cara van, je schuur of wat ook ver woest wordt. Om dan nog niet te spreken van andere kostbaar heden bij de inboedel, die dik wijls met de vernieling van huis of gedeelta ervan, verloren gaat. Men kan het ieder moment van het jaar verwachten, aldus onze zegsman. Zeker in de periode van oktober tot februari maart, wanneer noord- west- of zuidwesterstorm dikwijls onver wacht toeslaat. Soms heeft het K.N.M.I. niet eens tijd om te waarschuwen, soms gaat het alarm tijdig uit, zodat men nog de nodige maatregelen kan ne men. Maar wanneer de storm iemand goed trèft, kan hij heel wat schade oplopen. De maatschappijen zijn sinds gis teren weer voor de zoveelste keer voor de harde feiten ge plaatst. De schade in het gehele land is zeer aanzienlijk; deze indruk hebben de stormdeskundi- gen al. Het zou voor de verzeke ringsmaatschappijen wel eens een forse financiële aderlating kunnen worden, aldus onze zegsman. Ook al lopen de be dragen lang niet zo sterk op als bij bijvoorbeeld brandverzeke ringen. Deze slaan tegenwoordig alle trieste records meent deze zegsman. Voor wat de verzekering tegen Schade aan eigendommen storm betreft: deze kan gecom bineerd worden met de brand verzekering. men kan ook een zogenaamde uitgebreide geva- renverzekering afsluiten, die dekking geeft tegen brand en te gelijk tegen een vrij groot aan tal andere calamiteiten zoals onder meer storm. Soms is er een stormverzekering met een bepaald bedrag aan eigen risi co, of een andere vorm. Zij ver schilt nogal eens per maat schappij. Maar de maatschappijen zijn het over één onderdeel eens: uitke ring tegen stormschade gaat pas in, wanneer De Bilt officieel aangeeft, dat de windsnelheid tijdens het oplopen van de scha de minstens 14 meter per secon de geweest is. Maar bij de storm van zondag op maandag is daarvoor bij geen enkele maatschappij ook maar enige twijfel, aldus onze zegsman, die erop wijst, dat de laatste tijd er in Nederland een tendenz merk baar is, dat men zich ook meer Men moet er sinds maandag wel rekening mee houden, dat de uitkering van de opgelopen schade even op zich kan laten wachten. Vooral omdat het aan tal schadegevallen naar de maatschappijen vermoeden zeer aanzienlijk zal zijn. De speciale afdelingen bij de maatschappij en ontvangen nu al heel wat te lefoontjes en voordat de beno digde formaliteiten vervuld zijn voor zo'n aanzienlijke hoeveel heid zal men wat geduld moeten opbrengen. „Per slot van zaken hebben de maatschappijen voor calamiteiten van een dergelijke omvang niet zoveel menser schikbaar. Dit geldt ook voor woningbouwcorporaties e.d., die meestal wel verzekerd zijn". „Maar niet veel mensen zullen de dupe worden, als ze maar even geduld willen opbrengen", aldus een zegsman van een der Ne derlandse verzekeringsmaat schappijen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Produktschap voor Zuivel verwacht dat de melkproductie dit jaar ruim zes procent groter zal zijn dan die van vorig jaar. De rond 1,9 mil joen Nederlandse koeien zullen samen ruim 8,9 miljard liter melk geven, een gemiddelde melkgift per koe van 4540 liter. Dat is een verbetering van de gift per koe met ruim twee pro cent. De hogere melkproductie wordt verder veroorzaakt door uitbreiding van de koeienstapel met bijna vier procent vergele ken me tvorig jaar. De grote melkproductie voor dit jaar wordt vooral veroorzaakt door de boven verwachting gro te productie in het afgelopen weideseizoen. Het weer was nat ter, veel kouder en minder zon nig dan normaal, maar voor de grasgroei en dus de melkgift was dat gunstig. De veehouders gaven hun dieren bovendien meer krachtvoeder. Tevens speelt rasverbetering enige rol. De goede productieresultaten de melkveehouderij zijn niet in alle opzichten gunstig te noe men. De landbouwministers van de ÉEG-Ianden maken zich weer enige tijd zorgen over de groeiende berg boter. Er besloten deze winter koelhui^ ter tegen een met een kwaï gereduceerde prijs in de aan te bieden. Half oktober de ingeleverde botei die op EEG-kosten pakhuizen ligt, het dubbele de voorraad van vorig jaar streeks dezelfde tijd. ROTTERDAM (ANP) De Rijn- mondraad heeft er geen be zwaar tegen dat in het stankge bied van Hoogvliet bij Rotter dam 426 huizen worden ge bouwd, ondanks het feit dat de raad enkele maanden geleden via de aanvaarding van de nota milieubelasting zich uitsprak te gen het tot stand komen van woningbouw in gebieden waar de mileubelasting door stank meer dan 30 pet. bedraagt. Het deel van Hoogvliet waar de 426 huizen zullen worden ge bouwd het Hoogvliet-binnen- gebied ligt weliswaar binnen de in de nota genoemde 30 pet. stankgrens, maar de meerder heid van de Rijnmondsraadsle den heeft gisteren overwogen dat er in dit geval sprake is van in de nota genoemde zwaarwegende overwegingen (woningnood) die een beslissing voor de bouw van de woningen I acceptabel maakt. Kremlin zoekt voordeel in Europees beraad MOSKOU (AP) De voorbeit dingen voor een Europese vt ligheidsconferentie beginnen 1 nov. Westerse diplomaten hit geloven dat het Kremlin daaru veel politieke voordelen hoopt halen Met name bevestiging van de st; tus quo in Europa, vermind* ring van de Amerikaanse it vloed in Europa, een grot? aandeel in de economie en tecfc nologie van hetWesten, afren men van de ontwikkeling va: de EEG en vermindering va de druk in het Wein het Weste in verband met de moeilijkhe den in het oosten met Chini Moskou heeft reeds achttie jaar voor een dergelijke conl: rentie geijverd. Nu zijn 32 Et ropese landen plus de V.S. e Canada uitgenodigd naar He, sinki te komen om een agend op te stellen voor een conferen tie van ministers van buiter landse zaken, die als alles gaat in juni 1973 zou kunnen be ginnen. Ondertussen zullen gelij klopend daaraan in januari be sprekingen beginnen ovei mindering van de troepensterk te in Europa. RUDOLF FRIML OVERLEDEN HOLLYWOOD (AP) Rudol! Friml, de in Praag geboren componist van operettes „Rose Marie" en „De koning der vagebonden" is zondag op 92-ja- rige leeftijd te Hollywood over leden. Naast zijn 33 operette Componeerde hij veVscheidwe andere werken en was hij ook bekend als pianist. Hij schïtttf ook populaire liedjes als de „Donkey Serenade". Met de eerder gestorven Victoj Herbert en Sigmund Romberf vormde hij de grote drie van de operette. De federatie „Pro Fide et Ec clesia" (voor geloof en kerk) heeft dit weekeinde in Rome een bijeenkomst gehouden, waaraan duizenden mensen hebben deelgenomen, voorna melijk Fransen, maar ook uit vele andere Europese landen, waaronder Nederland. Tot degenen, die het congres toespraken, behoorden de voor zitter van de federatie, de Oos tenrijkse prof. Balduin Schwarz, Pierre Debray, voor zitter van de „vereniging van de zwijgenden in de kerk", de lutherse dominee Michel Viot, mag. dr. J. van der Ploeg o.p., medewerker aan het maand blad Confrontatie en pater We- renfried van Straaten o.praem., leider van Kerk in Noord Ooost priesterhulp. De verschillende sprekers spraken trouw uit aan de paus, het concilie en de bisschoppen. Wij zijn geen traditionalisten of progressieven. Wij zijn te gen een vertaling van de tradi tie die verraad zou zijn en te gen de zelfontbinding van de kerk. zo kan hun opstelling on der meer worden samengevat. Ds. Viot, directeur van het cul tureel Luthers centrum te Pa rijs verwierp het werk „van onze modernistische aanhan gers vain een ondoordachte oe cumene. Er bestaan belangrij ke verschillen tussen ons en het zou ernstig zijn deze weg te moffelen. Deze verschillen zetten in feite de fundamentele leer van het christendom op het spel". Prof. dr. v.d. Ploeg wees er in zijn inleiding onder meer op, dat sinds de laatste wereldoor log en meer in het bijzonder na het laatste concilie het er wel op lijkt alsof het wacht woord van de Reformatie „de bijbel alleen"— dat wil zeggen losgemaakt van het kerkelijk' leergezag, ook in ka tholieke kringen ingang heeft gekregen. „Men beroept zich niet zelden op de bijbel, op „het evange lie", zonder rekening te hou den met overlevering en leer gezag, zelfs om het gezag der kerk, haar voorschriften en uitspraken te bestrijden. Er is echter een verschil met de zes tiende eeuw: de hervormers geloofden vast aan het absolu te, goddelijke gezag van de bijbel, het woord gods", ter wijl velen die er zich tegen woordig op beroepen in haar slechts mensenwerk zien'-. „Zo doen wij met het evange lie. dat moet worden aange past aan de behoeften van deze tijd en dienovereenkom stig uitgelegd: „Jezus Christus is niet de zoon van God meer, zoals de katholieke kerk en een groot deel der christenheid belijdt, maar „de onvergetelij ke mens", men noemt hem het liefst „Jezus van Nazareth", om de nadruk te leggen op zijn mensheid". In de Sint Jan van Lateranen hebben drieduizend deelnemers een gezongen Latijnse mis bij gewoond, die werd opgedragen door twaalf priesters uit ver schillende landen. Daarna volgden een fakkeloptocht en het opzeggen van de geloofsbe lijdenis. Tijdens het congres was er geen discussie, omdat men aldus de congresleiding— aan gehoorzaamheid de voorkeur geeft boven discussie. Tot voorbeeld nam men daartoe zuster Agostina Pietrantoni, die dit weekeinde in de Sint Pieter werd zaligverklaard. De duizenden congresgangers woonden de zaligverklaring bij van deze Italiaanse religieuze verpleegster, die in 1894 op dertigjarige leeftijd door een patient werd doodgestoken, omdat zij zich verzette tegen zijn avances. Op het zondag in Lyon afgeslo ten congres van de Pauselijke Missie Werken (PMW) is men niet tot eensgezinde beslissin gen kunnen komen over de door velen gewenste herziening van de structuur en uitbreiding van de werkzaamheden van de organisatie. Grote verdeeldheid trad aan de dag ten aanzien van de be spreking van het door de di recteur van de Pauselijke Mis sie Werken in Nederland, rec tor J. Schoenmakers gedane voorstel om in de toekomst een groter accent te gaan leggen op de strijd voor de rechtvaar digere verdeling van de wel vaart. „Dit betekent niet dat de PMW van haar specialisatie moeten afstappen en aan ont wikkelingswerk moeten gaan doen, maar wel, aldus de Ne derlandse PWM-directeur, dat het ontwikkelingswerk, dat an deren op zich genomen heb ben. ook de zorg is van PMW". Als grootste bezwaar tegen deze opstelling gold dat hier mee de eigen, financiële basis, ondermijnd zal worden. Het bevorderen van de rechten van de mens en de rechtvaardig heid, zag men veel meer als een taak voor de pauselijke commissie voor de rechtvaar digheid en de vrede. Over de herziening van de structuur van PMW zei de Franse theoloog pater Congar op hel congres: „Binnen de r.k. kerk zijn er nog steeds ve len, die denken dat de paus op de eerste plaats verantwoorde lijk is voor de missie, maar het is in feite het college van bisschoppen samen met de paus". Binnen de PMW zou naar de mening van pater Congar de collegialiteitsge- Tussen de vier- en vijfduizend mensen uit het hele land heb ben in de Julianahal te Utrecht deelgenomen aan een door de Stichting Nederland van de „International Council of Christian Churches" georga niseerd reformatorisch getuige nis. De bijeenkomst was gericht te gen wat werd genoemd „het verval op het terrein van kerk en theologie, de zedelijke ver wording en in het algemeen de verlinksing van het openbare leven". Er werd een verklaring aange nomen, waarin onder meer wordt gezegd: „Tegen de geest van deze tijd in wekken wij op tot gehoorzame onderwerping aan het gezag van Gods woord, de enige kracht tot be lijdend getuigen, dienende lief de en de strijd tegen het kwaad". Volgens de verklaring is het onjuist de menselijke factor in de Schrift te beklemtonen ten koste van de goddelijke factor en de 'bijbel te beschouwen als het getuigenis van mensen over God, in plaats van Gods getuigenis over de mensen. Ook wordt stelling genomen te gen de overtuiging dat de bij- belinhoud dient te worden ont daan van vorm en verpakking met een eigentijds karakter waarbij aan het menselijk oor deel wordt overgelaten de ei genlijke boodschap eruit te destilleren, zodat Van een ab soluut gezag niet meer kan worden gesproken. Daaraan wordt gekoppeld de gewekte indruk dat de begingselen van de revolutie in overeenstem ming zijn met het evangelie. Rector J. Schoenmakers, di recteur van de PMW Neder land. dachte doorgevoerd moeten worden. Men zou tevens gaan spreken van de Bisschoppelijke Missiewerken. Daarmee zou tevens de verantwoordelijkheid voor de missie verlegd moeten worden naar de plaatselijke kerken. Met name de vertegenwoordi gers van de jonge kerken ble ken voor dit laatste zeer be vreesd te zijn. Deze achten de pauselijke garantie voor de be hartiging van hun belangen het best. Wel is tijdens de confe rentie gebleken dat de jonge kerken het zich steeds meer tot hun taak gaan rekenen om ook zelf hun bijdrage te gaan leveren aan het missiewerk. In een boodschap aan het con gres verwierp paus Pauius de beschuldigingen dat het missie werk niet te verenigingen is met godsdienstvrijheid, dat het paternalistisch is en de wester se cultuur oplegt aan de ker ken in Afrika en Azië. 9 Jean kardinaal Danielou s.j. [67), theoloog en schrijver, is gekozen tot lid van de Academie Francaise. Hij neemt de zetel in van de overleden kardinaal Tisse- rant. De traditie, dat de academie altijd een hoge kerkelijke autoriteit onder zijn leden telt, is hiermee voortgezet. KORTE METTEN De katholieke vredesbewe ging Pax Christi heeft met het oog op de komende verkiezin gen een pamflet uitgegeven, getiteld „Kies partij voor de vrede". Het pamflet vraagt de aandacht van de kiezer voor vrede, ontwikkelingsstrategie, buitenlandse werknemers en vorming over dit alles. Het pamflet van Pax Christi dat in een oplage van 30.000 exempla ren is gedrukt, is voor vijftig cent verkrijgbaar bij Pax Christi, Celebesstraat 60, Den Haag. Paus Pauius heeft de Brazi liaanse byofisicus Carlos Cha- gas benoemd tot voorzitter van de pauselijke academie van wetenschappen. Hij is de eer ste leek die deze functie heeft gekregen. Chagas, die sinds 1961 lid van de academie is, volgt de Britse Jezuïet Daniel O'ConnelI op die vanwege zijn hoge leeftijd en slechte gezond heid als voorzitter is afgetre den. De secretaris-generaal van de Nederlandse Kerkprovincie, dr. P. Vriens heeft het KNP laten weten dat hij, nog voor dat het interview met hem in het Italiaanse weekblad Pano rama was gepubliceerd, be zwaar heeft gemaakt tegen de ontwerptekst, waarin de Ne derlandse kerk een triomfalisti sche indruk wekt. Dr. Vriens zou er in het vraaggesprek juist de nadruk op hebben ge legd dat er geen sprake van eenrichtingsverkeer mag zijn, maar van overleg. De indruk wordt nu gewekt dat een be paalde opvatting zou moeten winnen en Rome eenzijdig be keerd zou moeten worden. In het retraitehuis te Uden zal op 8 en 9 december de al gemene vergadering van de Franciskaanse Samenwerking een beslissing nemen over een nieuwe vorm van samenwer king tussen alle Franciscaanse orden en congregaties. Het nieuwe samenwerkingsmodel is de afgelopen maanden op tal van plaatsen in het land onder werp van bespreking geweest op zogenaamde hearings. Twee uitgeverijen in Parijs, de katholieke Le Cerf en de re formatorische Les Bergers et les Mages. hebben besloten sa men een nieuwe, oecumenische vertaling van het nieuwe testa ment te verzorgen. Het idee van een gemeenschappelijke katholiek-protestantse bijbel- vertaling in Frankriik dateert al uit 1964. Sindsdien heeft men de tegenstellingen in de uitleg van de bijbel overbrugd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10