Overgang Richey naar Hunt geen succes Carmichael wankelde tegen Jan Hordijk Cor du Buy had na vier partijen ai genoeg gezien Publiek genoot vroeger van het spektakel in de rally' Onbedreigde triomf van Carlos Monzon 0* Recordscore van Timmer UITSLAGEN VAN HAAGSE SCHAAKBOND "interland in cijfers 'w aüÉilf Cliff Richey behoorde als onafhankelijke speler tot de top. Sinds zijn komst bij de groep van Lamar Hunt vervult de Amerikaan een ondergeschikte rol. ROTTERDAM Jan Hordijk heeft het sfeertje geproefd en er geen nare smaak van overgehouden. Toch mag de Nederlandse tenniskampioen niet verder eten uit de grote pot van het proftoernooi in het Rotterdamse Sportpaleis. Hij moest zich na de eerste „gang" laten excuseren. Toch heeft Hordijk kansen gehad om verder aan te zit ten aan het galadiner in Rot terdam. Bijna had Bob Car michael zich namelijk in de nieuweling in het Profmilieu verslikt. Maar bijtijds legde de Australiër zijn bestek recht om daarmee zijn plaats aan de tafel verder zeker te stellen. Jan Hordijk komt de eer toe als buitenstaander bijna voor een sensatie te hebben ge zorgd. De Rotterdammer, die pas na enige tijd i heen en weer gedrenteld te hebben de baan betrad, pak te onmiddellijk de zaken energiek aan. Voor Bob Car michael goed en wel besefte wat er gebeurde had Jan Hordijk zijn eigen servicega- me, waaronder twee knallen de aces, gewonnen en een voorsprong genomen. Met een overrompelende vrijmoe digheid liet Hordijk de bal enkele keren naar de hoeken van het speelveld van zijn tegenstander suizen. Hordijk schuwde het risico niet en dat imponeerde Carmichael zichtbaar. De Australiër, die erom bekend staat dat hij zich nogal gauw opwindt en dan de oorzaken van zijn slechte spel gaat zoeken in een beslissing van een lijn rechter of bij een rondlopen de fotograaf, moest ook zijn ROTTERDAM Cliff Richey is één van de artiesten van het tenniscircus van de Texaanse oliemiljonair La- mar Hunt. Hoewel voor hem bij zijn contractering, die ge paard ging met 100.000 dollar handgeld, een belangrijke „act" was toebedacht zal Ri chey de laatste uitvoering moeten missen. Slechts de topacht treden bij de slot- voorsteling in Rome op en daar behoort Cliff Richey niet toe. Na elf uitgaven be zet Richey de elfde plaats, waardoor hij op de galavoor- steling in de Italiaanse hoofdstad ontbreekt. Voor Cliff Richey, die in zijn periode als onafhankelijke één der sterkste en best verdie nende tennissers ter wereld was betekent dit een teleur- steling, hoewel hij er net zwaar aan tilt. „Ik heb in derdaad in toernooien waar het om de punten ging niet voldoende resultaten be reikt", zegt hij. „Daardoor val ik er nu net buiten. Maar er staan voor mij enige posi tieve zaken tegenover. Ik heb dit jaar mijn eerste gro te toernooi, Zuid-Afrika, ge wonnen. Dat geldt toch nog steeds als een van de zeven sterkst bezette. Verder kwam ik tot de laatste vier in Forest Hills. Dat is ook niet uit te vlakken. Neen, echt teleurgesteld over dit seizoen ben ik niet. Het is al leen jammer dat ik de fina leronde in Rome moet mis sen. Maar er komen nog meer kansen". Laatste Cliff Richey is de laatste spe ler die Lamar Hunt aan zijn groep heeft toegevoegd. In april van dit jaar werd de Amerikaan na zes maanden onderhandelingen voor een ex treem hoog bedrag ingelijfd in het profgezelschap. „Het heeft lang geduurd", vertelt Richey, „voor ze me boden wat ik wilde hebben. Als on afhankelijke heb ik uitste kend verdiend en daardoor waren mijn eisen misschien aan de hoge kant. Ik stond toen voor de keus meteen in de proftoernooien uit te komen of de nieuwe serie af te wachten. Ik ben direct begonnen en in de vijf toernooien die toen nog in die reeks werden gehouden heb ik behoorlijke resultaten behaald. Ik won een toernooi en bereikte eenmaal de fina le. De acht punten die ik daarmee in de wacht sleepte waren helaas niet meer gel dig voor de nieuwe serie. In juni is die vana strt gegaan, maar ook in deze ronde heb ik echt niet zo slecht ge speeld. Van de veertien par tijen verloor ik er maar drie. Ik ben echter in de belang rijke toernooien niet ver ge noeg gekomen. Ik heb tot Rotterdam zestien punten vergaard, terwijl Bob Lutz, die op de achtste plaats staat, tot 26 kwam". Zekerheid Mag Cliff Richey sportief ge zien niet helemaal tevreden zijn, financieel gaat het hem uitstekend. Zijn contract bij Lamar Hunt is nog drie ëneenhalf jaar geldig en die zekerheid is voor de volgen de maand 26 jaar wordende Richey een plezierige basis om op voort te borduren. Met zijn 1 trekt Cliff Ri chey de hele wereld door van het ene toernooi naar het andere. „Het bevalt me nog steeds uitstekend", ver telt hij. „Ik doe dit al vanaf mijn zeventiende jaar en het verveelt me nog geen mo ment. Het is een plezierig le ven. Maar je bent altijd wel bang voor een ernstige bles sure. Je moet serieus leven. Op tijd naar bed, goed eten en in redelijke mate drinken. Als je dan niet de pech hebt op de baan je enkel te bre ken kun je een behoorlijke tijd mee. Het risico dat je als proftennisser loopt is na tuurlijk wel groot. Je hoort veel over arm- of rugblessu res. Maar dat is een gegeven waar je mee moet leven. Ik heb zelf ook wel eens last van m'n rug, maar daar moet je maar niet te veel bij stilstaan". Warm hart Cliff Richey draagt Lamar Hunt een warm hart toe. Niet alleen doordat hij een zekerder bestaan heeft nu hij deel uitmaakt van de strak geleide proforganisatie. Hij meent dat Hunt een bijdrage heeft geleverd aan de rust in de internationale tenniswe reld. „Dankzij Hunt kunnen de profs nu op alle toer nooien weer spelen. Iedereen voelde het toch wel als een nadeel dat de profs niet aan toernooien als Wimbledon en Forest Hills mochten mee doen. Daar wil elke tennisser spelen. Nu kan dat. De situa tie is nu veel gezonder. Een jaar of zes geleden werd er in de tenniswereld veel ge rommeld met de betalingen. Dat is nu over. Dat is mede een verdienste van Hunt". In maart van 1969 speelde Cliff Richey zijn eerste partij als onafhankelijke prof. Dat jaar werd voor hem nog geen doorslaand succes, maar 1970 rekent Richey tot zijn beste seizoen tot dusver. „Vorig jaar ging het aan zienlijk minder", zegt hij. „Maar na deze periode bij Hunt voel ik me weer ster ker. Je blijft leren. Elke keer worden kleine onderde len in je spel beter. Zo wordt bijvoorbeeld mijn service steeds sterker. Het meest compleet is op dit moment John Newcombe. Die is niet te verslaan". Cliff Richey begon in Rotter dam overigens uitstekend. In twee sets rekende hij gister morgen af met Terry Addi son. „Tot zo ver gaat het nog", zegt hij. „Straks wordt het moeilijker". eigen service „inleveren". Jan Hordijk groeide. In ee door hem zelden vertoonde vorm snelde hij vervolgens naar 3-0, 4-0 en 5-0. Opmer kelijk sterk was Hordijks tweede opslag, waarmee hij in de tweede set zelfs ace scoorde. Even dreigde het toen mis te gaan voor le Nederlandse kampioen. Car michael behield zijn service en bracht de marge terug tot 5-1. Enkele minder sterke momenten van de getergd naar zijn vorm zoekende Au straliër brachten Hordijk de setwinst. Het publiek (1500 man sterk) rook een sensationele ontkno ping en gaf een in Nederland zelden gehoord applaus bij het betreden van de baan. De belangrijke eerste servi- cegame in de tweede set bracht een ommekeer. Car michael veroverde voor de tweede keer zijn eigen op slag en kwam daarmee op 1-0. Hordijk leek een afgang tegemoet te gaan, want hij verloor ook zijn eigen servi ce. Het herstel van Carmi chael zette zich echter niet voort. Hordijk kwam verras send terug tot 2-2. Tot 4-4 hielden beiden elkaar evenwicht. Daarmee had Hordijk zijn kruit verschoten. Op het be slissende moment struikelde de Rotterdammer toen hij een lob van Carmichael wil de retourneren. Het was geefs 6-4. De derde set, die een uur na het begin van de partij aanving, was een for maliteit. De uitslag werd tenslotte 6-2. De routine had tenslotte de doorslag gege ven. Maar Jan Hordijk heeft zich voortreffelijk laten z Opnieuw toonde hij aan Nederland op een eenzaam niveau te staan. Dat peil bleek echter nog niet vol doende om een uitgebluste Australiër te verslaan. Waar mee het Nederlandse tennis opnieuw met de neus op de feiten is gedrukt. RIE TIMMER ARNHEM Mevrouw Rie Timmer uit Beverwijk heeft haar nationale schaaktitel met een recordscore geprolongeerd. In de negende en laatste ronde van het toernooi om de Neder landse titel, dat in Arnhem werd gespeeld, won zij met zwart van Mulder. Mevrouw Timmer kwam daar door tot een totaal van 8,5 punt uit negen partijen. Het hoogste totaal tot nu toe was 7,5 punt van mevrouw Corrie Vreeken. Met mevrouw Timmer plaats ten de volgende drie, mevrouw van der Griendt, mevrouw Heemskerk en Mej. De Graaf, zich automatisch voor het kampioenschap van volgend jaar. AMSTERDAM/VEGHEL Cor du Buy, de legendarische tafeltennisgod van de vijftiger jaren, die als een van de eerste Europeanen de opkomst van de Aziati sche suprematie afremde liep na vier partijen van de Interland Nederland- Japan (met wereldkampioen 1969 Ito) reeds de zaal uit. Hij had weer eens gezien waar het toptafeltennis van nu toe leidt en kon de herinnering aan wat eens was kennelijk niet van zich afzet ten. „Wat ik zag is me tegengevallen. Het boeit niet. De attractie van vroe ger is verdwenen. Er werd toen elke partij gerost en bijna elke rally lever de spektakel op. Dat was waar het pu bliek zo van genoot. Zo'n Vana tegen Bergmann was vast pandoer een regel rechte sensatie." Het publiek vermaakte zich. De vreugde van de spanning met alles wat ermee te ma ken had sloeg over op wie het meebeleefde. Maar dat is wel een verschil met nu. De Nederlandse tafeltennisbond dacht er goed aan te doen de Japanse stylisten de sen satie van de wereldkam pioenschappen van München 1968 een demonstratie van wat tafeltennis is en kan zijn te laten houden. Met de on verstoorbare wereldkam pioen Ito voorop bleek dit voornemen op een teleurstel ling uit te draaien. Het beste tafeltennis van de wereld dwingt slechts zelden tot op winding omdat het te mono toon, te machinaal aan het worden is. Bela Simon, de fameuze ex-Hongaar, die ook nog een blauwe maandag in Nederland als bondscoach heeft gewerkt, ervoer dat ook zo. Zodoende was het niet verwonderlijk dat hij za terdagavond bijna gelijk met De periode, dat een Nederlander (Bert Schoofs) het tegen twee Japan ners (Ito en Kono) kan opnemen zoals deze foto laat zien zal w< schijnlijk altijd een illusie blijven. De resultaten van het afgelopen weekeinde wijzen in die richting. Het tafeltennisteam van Japan was in wedstrijden in Veghel en in Amsterdam duidelijk superieur. Cor du Buy zijn plezier in het kijken naar wat eens hun geliefde sport was verloor. De trip van de Japanners naar ons land, die zesduizend gul den kostte, is zonder het gro te effect gebleven, ook al De Amerikaan Brisco haalt uit als de Argentijn Carlos Monson iets te overmoedig wordt. De triomf van de middengewichtkampioen kwam echter niet in gevaar. BUENOS AIRES De Argentijnse middengewicht Carlos Mon zon heeft zaterdag zijn wereldtitel in deze klasse behouden door een overwinning op punten tegen zijn Amerikaanse uitda ger Bennie Brisco. Monzon verdedigde zijn titel voor de zesde keer sinds hij in november 1970 in Rome de Italiaan Nino Ben- venuti had onttroond. Het was voor het eerst dat Monzon in een titelgevecht de volle vijftien ronden nodig had. De Argentijn had een enorme voor sprong op punten aan het eind van het gevecht waarin geen van de twee boksers neerging. Monzon was daar overigens het dichtste bij aan het eind van de negende ronde, na een rechtse van Brisco. De kaalhoofdige Amerikaan kon het werk niet af maken, doordat de gong Monzon de kans gaf zich te herstellen. De Europese boksunie (EBU) heeft tijdens een vergadering die in Genève werd gehouden besloten voortaan elke vier maanden een Europese ranglijst van de profs te publiceren. Per ge wichtsklasse zullen tien boksers worden geklasseerd. Alleen de boksers, die op de ranglijst voorkomen, zullen de titelhouder in hun gewichtsklasse mogen uitdagen. Rudi Koopmans, de Nederlandse amateur bokskampioen in het middengewicht, heeft een profcontract getekend bij de West- duitse manager Fritz Wiene. Het contract heeft een looptijd van vijf jaar. lohn Kaneman, bestuurslid van de Nederlandse Boksbond, was zeer verbaasd over het feit dat Koopmans prof is geworden. „Koopmans is door de NBB geschorst omdat hij zonder toe stemming heeft deelgenomen aan wedstrijden in de Duitse Bun- desliga. Wij zouden hem en Tonny van Eek, die om dezelfde reden geschorst is, juist deze week gaan horen in die zaak. Tot 31 december van dit jaar is Koopmans in elk geval nog lid van de NBB. Wat hij daarna gaat doen is zijn zaak". omdat de NTTB de onvoor stelbare fout maakte de offi ciële interland in Veghel te plannen. Ver van alle centra waar tafeltennis leeft. Waar de belangstelling groot ge noeg is voor een boeiend de- (Van onze schaakmedewerker) DEN HAAG De competitie van de Haagse Schaakbond werd in de afgelopen week weer voort gezet. De volledige uitslagen in de verschillende klassen zijn: 'romotleklas: Moer* I 34—54 (vrl.). Den Haag II—Den Haag m 44—34 (vrl.) Serste klas A: DSC III—HPSV I 4—5 (vrl.). Moerwijk VBelgische Park I 4-5 (vrl Rijswijk II—RSC I 4— 6. Serste klas B: DCSV I—Wassenaar 1 31-5' (vrl.). [Woede Klos A: Vogelwijk I—Rijswijk IV 4'ï—4'i (vrl.). [Weede klas B: Schaakmat I—Belgi sche Park II 4V&—5%. Raads heer/Campanile II—Rijswijk V 2% 1—Sch. Iweede klas D: Centrum II—Promotie I 24—74. Derde klas A: Slo n—Voorburg II 5 (vrl.». Centrum III—DD VI 3—6 (vrl.). SHGP III—Den Haag VII 44-44 (vrl.) Derder klas B: DCSV II—Den Haag VIII 5!-—34 (vrl.). Derde klas C: Prometheus HI—NNPV II 7—3, Den Hang IX—Avanll I 4—6. Derde klas D: Schaakmat II—SIO IV 5444. Rijswijk VI—Raads heer/Campanile IV 44—D44 (vrl Vierde klas A: Belgisch Park V- Wassenaar III 5444 Vierde klas B: Arena UI—Den Haag X 24—74 Vierde klas C: HPSV IU—Corbulo U cor. Goed, zondagavond werd in Amsterdam tegen Delta Lloyd een demonstra tie verzorgd, maar de echte kraker speelde zich toch af in een erg tamme sfeer. Het maakte alles nog triester, omdat van tegenstand nau- weiijk sprake was. De ma chinaal acterende Japanners deden alsof ze zich inspan den maar maakten zich wei nig druk. Zij wonnen toch. Wat in de uitslag heel duide lijk tot uitdrukking kwam: In Veghel 81 en in Amster dam 9—0. Beide wedstrijden werden bezocht door slechts vierhonderd bezoekers. Ito, die onlangs niet meeging op de veelbesproken trip van Japan naar China, maar in Peru tafeltennis stond te pro pageren, beschouwde deze wedstrijd dan ook meer als een aangename oefening. En niet meer dan dat, temeer omdat hij ook nog last van een voetblessure had. Voor de uitspraken van Du Buy en Bela Simon bracht hij wel begrip op maar accentueerde dat een en ander nu eenmaal gevolg van de ontwikkeling in het tafeltennis is. Hii ver wacht dat het persoonlijk ini tiatief sterker dan nu het ge val is ontwikkeld zal worden en zei daaraan toevoegend: „Maar jullie Europeanen, die ik momenteel sterker dan de Aziaten vindt spelen, zijn reeds op de goede weg. Stellan Bengtsson, de Zweed, die in Nagoya 1971 de we reldtitel van mij overnam, is voor mij een duidelijke expo nent daarvan." Dus toch niet zoveel pessimis me zoals Cor du Buy en Bela Simon uitstraalden, toen ze zaterdagavond voor tijdig wegliepen. Ito, die met Kono maar zonder Hasaga- wa speelde, zegt daar vol mondig „ja" op. Het is maar te hopen dat hij gelijk krijgt. HANS DE BRUYN VEGHEL De Nederlandse tafeltennisteams hebben terdagavond in Veghel verlo ren van Japan. De heren en de dames werden met 18 verslagen, Bert van Helm en Renee Vierlier zorgden voor de winstpartij- De uitslagen zijn: heren: Lin- gen - Kono 14—21 11—21, Van der Helm-Kuse 2114 24—22 Deken - Ito 20—22 19 21 Schoofs - Takashima 9 —21 11—21 Van der Helm/Schoofs—Ito/Kono 8— 21. 14—21. Van der Helm - Kono 821 1621 Lingen - Kuse 18—21 16—21 Schoofs - Ito 10—21 14—21 Deken - Ta kashima 8—21 9—21. Dames: Ellen Klatt - Tatsuko Abe 1521 1721 Sonja Helt- zel - Tomie Edano 15—21 17—21 Renee Vierlier - Sa chiko Yokota 14—21 14—21 Ellen van der Helm—Rivuko Takase 18—21 13—21 Helt- zèl/Klatt - Abe/Edano 15—21 12—21 Heltzel - Abe 17—21 3—21 Klatt - Edano 26—24 16—21 17—21 Van der Helm - Yokota 13—21 15—21 Verlier - Takase 21—15 11—21 21—18. - Takase 21—15 11—21 21—18.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18