FC Den Haag kon Ajax niet dwingen tot meer inspanning I Weimar „probleem" na drie reddingen KARELl KARELl DEN HAAG Bij Ajax leven twee opvattingen over de wijze waarop kan worden bevorderd dat het publiek de voetbalvelden gaat mijden: indien de tegenstander lou ter defensief is ingesteld, en professioneel voetbal. Het eerste slaat op de tegenpartij, het tweede op Ajax. In derdaad is het fnuikend voor het voetbal als een ploeg zich ingraaft voor het doel maar het is dodelijk als een team weigert de kwaliteiten te etaleren en dat was gis teren in het Zuiderpark het geval. Ajax nam snel een voorsprong, hield die op waarlijk grootse wijze vast maar voelde er totaal niets voor om de 1—0 uit te bou wen. Daar stond tegfenover dat FC Den Haag niet in staat was Ajax tot meer inspanning te dwingen. FC Den Haag het is een harde constatering miste er de kwaliteit voor. Het verschil tussen werkelijke top en (het uitgevonden woord) „subtop" wat dat dan ook mag zijn —is op even duidelijke als voor Den Haag ontstellende wijze uitgedrukt in het duel, dat voor het publiek op de eivolle tribunes weinig aantrekkelijk, dik wijls saai en vervelend was. En op zo'n wijze wordt het eveneens weggejaagd, het fraaie (ook uitgevonden) woord professioneel ten spijt. Ajax had lak aan het publiek. Als het een thuiswedstrijd speelt, wil het tegen erkend zwakkere ploegen wel eens fors uithalen (een week tevoren FC Den Bosch: 9—0) maar dan is de eigen aanhang in het geding. „Maar we hebben toch ijzersterk ge speeld?", zei Johan Cruyff na afloop verbaasd. Hij was er niet bij omdat dokter Rolink en trainer Kovacs geen cent risico wil len nemen. Cruyff: „Ik blijf tot vrijdag onder behandeling voor mijn blessure en ga dan pas naar het trainingskamp van het Ne derlands elftal". Verder over het spel van zijn ploeg: „Het had ook 3—0 kunnen zijn. Dat was een kwestie van het missen van kansen". Die uitslag had inderdaad op het formulier kunnen komen maar dat waren kansen geweest die meer ontstonden uit zwakke mo- menten van de Haagse defensie dan van welbewust aansturen op het maken van een doelpunt. Niet voor niets waren 28.500 men sen naar het Zuiderpark gekomen. Zij verwachtten als tegen Feyenoord een daverende wedstrijd. Maar Feyenoord is Ajax niet, dat is zo langzamerhand wel bekend. In Feyenoord zijn zwakke elementen geslopen. Ajax is een homo geen sterk team dat eerst tegen FC Twente demonstreerde hoe een snel verkregen voorsprong moet worden behouden en het gis teren tegen FC Den Haag nogmaals deed. Maar het publiek mis te daardoor de fonkelende show die het, althans van Ajax, mocht verwachten. Ajax vergenoegde zich met het vasthouden van twee punten en dat gebeurde dan wel op een uiterst knappe manier maar het werd op den duur stomvervelend om aan te zien. En weer was het (ditmaal aanvoerder) Sjaak Swart die scoorde. Hoeveel maal zal hij, evenals destijds Kindvall bij Feyenoord, al een waardevol doelpunt hebben gemaakt? Na vijf minuten had Ajax het al helemaal gezien. Het doelpunt kwam voort uit de tweede hoekschop die Ajax, toen al, kreeg te nemen. Gerrie Mühren bracht de bal voor het doel. Johnny Rep kopte in, Thie duwde de bal met zijn hand weg maar daar stond Swart, die droog uithaalde (0—1). Pal daarop ont stond eenzelfde situatie toen Keizer voorzette. Weer duwde Thie te slap tegen de bal, de inzet van Mühren kon Weimar nog van de doellijn werken hij zou later nog tweemaal een treffer voorkomen en Swart schoot tegen de paal. Die kans had Ajax dan nog wel willen verzilveren. Toen dat niet gebeurde, schakelden de Amsterdammers over op „professioneel voetbal". Een ploeg met meer kwaliteit dan FC Den Haag zou daarvan hebben kunnen profiteren door te trachten het initiatief te nemen. FC Den Haag kon wel af en toe „drukken" maar dat gebeurde te primitief. Met steun van het middenveld —een uit stekende Berg, een zwoegende en waardevolle Advocaat en een nimmer geïntimideerde Simon van Vliet kon FC Den Haag tot aanvallen komen maar alleen Fuglset, die in vrijwel alle kop duels Hulshoff (en dat zegt wat) de baas was, haalde een vol doende. Bregman presteerde bitter weinig en werd na de rust vervangen door Barend van Hijkoop, omdat er niemand anders meer is. Maar het is niet verantwoord een „Klein Duimpje" als Van Hijkoop tegen de „reuzen van Ajax" te laten optornen. Bres ondervond het nadeel van zijn bewezen schutterscapaciteiten, kreeg geen meter ruimte en is technisch (nog) te zwak om zich met succes in de persoonlijke duels te kunnen meten. En daar Fuglset niet de gedroomde afmaker is, kwam er als logisch ge volg nauwelijks enig gevaar uit de Haagse aanval. Neeskens kreeg van de te wisselvallig fluitende Pijper ook Rep die langzamerhand een straflijst van meters heeft opge bouwd de gele kaart. Cruyff: „Het is toch waanzin dat Neeskens die kaart kreeg". Neeskens was tevoren tweemaal keihard gevloerd zonder dat Pij per iets deed. Sjaak Swart: „De ene geeft hem, de andere niet. Er is geen ge lijkvormigheid in het tonen. Het is waardeloos". Voor hen, die waren gekomen om een glinsterend Ajax te zien optreden, werd het ook waardeloos. De stugge, meest brokkelige pogingen van FC Den Haag om de superioriteit van Ajax te ondermijnen, le den schipbreuk op het enorme surplus aan kwaliteit van de Am sterdammers, die dikwijls hautain, autoritair speelden, elkaar met lome bewegingen de bal toespeelden en moeiteloos het zwak ke aanvalsspel van de Haagse formatie onderbraken. „Het is voor het eerst dat ik het als excuus gebruik", zei FC Den Haags trainer Evert Theunissen, „maar vergaat niet dat bij ons Van Ede, Wijngaarde, Kila, De Caluwé en Augustsson al we ken geblesseerd zijn". Hij hield gisteren niet meer over dan de uitblinkende Berg, Advocaat, Van Vliet, Fuglset, De Zoete en Weimar die een royale voldoende haalden. De rest bleef onder de maat, soms tot onthutsend toe. HERMAN VAN BERGEM FC Den Haag: Thie; Weimar, Mansveld, De Zoete en Korevaar; Advocaat, Berg en Van Vliet; Bregman (Van Hijkoop), Fuglset en Bres. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff. Blankenburg en Krol; Haan, Neeskens en G. Mühren; Swart, Rep en Keizer. KNVB Vit de hoekschop van Gerrie Mühren kopt Johnny Rep (16) in. Drie Hagenaars kijken toe De bal stuit van de paal terug en Sjaak Swart schiet op doel. Een Hagenaar kijkt toe JUS.' V VKNIJ1 ui DEN HAAG De man, die FC Den Haag gisteren drie keer op de doellijn redde, leeft in twee totaal andere werelden met één doel: maatschappelijk sla gen. Dat streven is zeer gezond, ware het niet dat Kees Weimar want om hem gaat het na zijn hardnekkige blessure van twee jaar geleden een probleemzoeker is gewor den. Een man, die het moeilijk heeft met het ne men van een duidelijke beslissing en zich hierdoor kregel gedraagt. Want wat is er aan de hand? Kees Weimar leek tot Ajax het vorig jaar bij FC Den Haag op bezoek kwam een vaste eer- ste-elftalkracht. Maar de lako- nieke wijze, waarop hij in die wedstrijd Johan Cruijff liet wegglippen, betekende een breekpunt in zijn carrière. Weimar wilde èn studeren èn werken èn voetballen. Een prachtig voornemen, dat echter niet met topvoetbal valt te com bineren. Goed, zei Weimar toen. geef me maar een fullprofcon- tract dat in verhouding staat tot wat ik verdien. Dat paste echter niet in het salarisschema van FC Den Haag en Weimar ver dween. Zijn carrière leek voor bij. Maar zonder voetbal kan hij niet leven en er werd aan het begin van het seizoen afge sproken: FC Den Haag heeft vertrouwen in je, regel je trai ningstijden zelf maar. Een concessie van de Haagse club, die Weimar toch liever niet voor de voetballerij verloren zag gaan. En zowaar, heel langzaam bloeide het talent van de man. die vier jaar geleden nog werd gezien als de beste voorstopper van Nederland, weer op en in Moskou tegen Spartak vierde hij zijn rentree. Een goede co me-back, zonder meer, maar wel een kortstondige. Want de vaste kracht keerde niet terug omdat zijn trainingsmogelijk heden er te beperkt voor wa ren, ondanks zijn ontzettende dosis ijver, die hij in de strijd wierp. De speler, die het afge lopen seizoen terugviel, speel de gisteren toch, omdat Kila niet beschikbaar was. De her innering aan de laatste wed strijd tegen Ajax in het Zuider park was een fraai uitgangs punt voor Weimar om zichzelf te bewijzen dat hij nog steeds kan wat anderen al jaren we ten. Maar nu het gelukt is, heeft Weimar alleen bereikt dat zijn moeilijkheid nog gro ter is geworden. En juist op een zeer kritiek moment in zijn carrière. De afgelopen week heeft de veel besproken semi-prof namelijk met het bestuur om de tafel gezeten, om een nieuw licht op zijn situatie te werpen in ver band met sollicitaties, die in zijn vak rondom de jaarwisse ling plegen plaats te vinden. Maar dat gesprek is finaal vastgelopen omdat, nog voor het voorstel helemaal ont vouwd was, zijn „onaanvaard baar" reeds had geklonken. „Dit is dan ook mijn laatste jaar als voetballer", zei hij la ter triest, terwijl zijn optreden hem toch tot tevredenheid had moeten stemmen. „Daar zijn twee redenen voor. Financieel kom ik er in de verste verte met FC Den Haag niet uit en verder is er nog iets." Dat laatste blijkt de Kees Wei- mar van nu de besluiteloze te typeren. Hij wil naar Brabant verhuizen omdat zijn vrouw er waarschijnlijk een baan als lerares prefereert en het klimaat er voor de opvoe ding van kinderen beter is. Dat streven is echter onver enigbaar met wat FC Den Haag wil. En terecht. Commercieel directeur Gerard Slager: „Voorbeelden van spe- 'lers, die ver weg wonen en mislukken zijn er bij de vleet." Maar Kees Weimar, die in de greep van het maat schappelijk slagen leeft, wil dat niet inzien omdat de finan ciële vergoeding als prof niet in overeenstemming is met wat hij wil „vangen". Zijn theorie: „Als ik in de maatschappij net zoveel kan verdienen als op het voetbal veld, zou ik wel gek zijn wan neer ik er in trapte. Ik prefe reer dan liever de zekerheid van een baan als leraar bii het onderwijs. Want als ik straks met voetballen stop en er staan misschien duizenden leerkrachten op straat, dan zegt men heus niet: Kees, jij was toen zo'n goede speler, nu nemen we je als leraar. De man met de meeste ervaring heeft dan de voorkeur." Een prachtige stelling, die echter botst met wat hij het liefst doet: voetballen. Meestal is Weimar keihard za kelijk, maar niet altijd in voet balzaken. Dan is hij vaak de topsporter, die vreugde beleeft in wat hij aan het doen is. Ge rard Slager zoekt de diepere oorzaak waarom Kees Weimar zo'n probleem is in een heel andere richting. „Hij wil er kenning. Als de een honderd gulden zou verdienen, wil hij een gulden meer èn nog het aanvoerderschap ook." Maar dat lukt Weimar waarschijnlijk nooit en zolang zal hij als voet baller nooit die reputatie van vroeger terugkrijgen, ook al redt hij FC Den Haag nog zo veel keren.... van de diverse bestuurscolleges in de KNVB. Er is een hele trits vergaderingen: zon dagamateurs, zaterdagama teurs, afdelingen, gezamenlijke amateurs, betaald voetbal, bondsvergadering. De laatste bijeenkomst moet derhalve al les bevatten waarop in de voorgaande vergaderingen kri tiek wordt geleverd. Maar wat gebeurde. Vóór de bondsverga dering komt men bijeen en worden de scherpe kanten af geslepen, worden wellicht on derhands toezeggingen ge daan. Wie weet, want die bij eenkomsten zijn niet openbaar. Wel de officiële vergadering die uitmondt in een gezellig onderonsje waarop iedereen zijn mond houdt, behalve de heer Dé Stoop (FC Amster dam) die zijn hele voetballe ven al onweerstaanbaar door de microfoon wordt aangetrok ken en zaterdag gelukkig daar van niet afweek anders was men voor nog minder tijd naar Den Haag gekomen. Dergelijke vergaderingen hebben geen en kele zin. Alles wordt tevoren beklonken. Indien de KNVB wil bezuinigen, ligt hier een terrein. Ajax T^r zu eens een proef geno- men kunnen worden met een gedeeltelijk concert van het Residentie (of welk ander ook)-orkest. Na een briljant gespeelde ouverture bergt het grootste deel van de orkestle den de instrumenten op, de di rigent draait zich om en zegt tegen het publiek: „We hebben een hele mooie ouverture ge speeld maar dat moet dan ook genoeg zijn. We laten nog wat violisten, een paukenist er een cellist zitten." De zaal zou worden afgebroken. Men üeeft immers betaald voor een volle dige uitvoering door een or kest, bestaande uit beroepsmu sici. Jaap van Praag had gis teren hetzelfde kunnen doen. „We hebben een doelpunt ge maakt; dat is voldoende; we laten niets meer zien." Bij een concert is duizend man publiek veel. Bij FC Den Haag zaten er 28.500 die hadden betaald voor een volledige uitvoering van veel zwaarder dan orkest leden betaalde beroepsvoetbal lers. Voorkomen TAe Nederlandse tafeltennls- ^bond heeft dit seizoen niet voor de wedstrijden om de Eu ropa Cup ingeschreven. Men wilde trainingskampen met fa meuze Europese tafeltennis sers houden. Maar deze gaan door allerlei oorzaken niet door en de Nederlandse top dreigt nu tussen de wal en het schip terecht te komen. Een zaak, die kost wat kost voorko men moet worden. Ongematteerd Sjaak Swart juicht. Twee Hagenaars kijken toe. Scheidsrechter Pijper loopt naar het midden. FC Den Haag staat met 1—0 achter en heeft na enige minuten al verloren. Duizenden Hagenaars op de trL HANS DE BRUYN bunes keken toe. Zeer te prijzen en met recht door de prijs. Karei I export de kloeke, natuurgedroogde, ongematteerde senoritas is met recht een prijzenswaardige sigaar. De sigarenwinkelier prijst zowel de kwaliteit als de prijs. EXPORT cMtmuyedroocjcb er is maar een

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13