Oranjeboekje weet van de prinsen geen kwaad Nixon licht zijn regering en staf door £eidóc(Somont Debat in Israël over toekomst bezet gebied Zoeterwoudse kaas daalde in kwaliteit N iiiiiiiiiiffiiiiiMiiia'iiisiiiHiiiiiiiiiMiiiiBiiBUiiimiwimwiii VORSTELIJKE BEURTZANG VAN BERNHARD EN CLAUS Even wachten met federatie van vakbonden Adoptie neemt iets toe Maankern vloeibaar L ^VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA (Van een onzer redacteuren) Nederlanders die niet in de gelegenheid zijn om paleis Soestdijk en kasteel Drakesteyn in en uit (e lopen, behoeven toch niet langer in martelende onzekerheid te verkeren over vele zaken, die door de hoofden van de aldaar wonende prinsen spo ken. Dit dankzij uitgeverij Paris-Manteau, die een prinselijk citatenboekje op de markt heeft ge bracht. waarin prins Bernhard en zijn schoonzoon Claus in een vorstelijke beurtzang aan het woord komen. Het ziet er niet naar uit dat dit oranje boekje dezelfde revolutionaire omwenteling te weeg zal brengen als het rode boekje van kame raad Mao. De heren van Oranje zijn kennelijk n^et voornemens de maatschappelijke orde omver te werpen. 3rins Claus: ik denk in het Nederlands. Met reke- ien gaat dat wat moeilijker. „Je kunt natuurlijk aan zelfoverschatting lijden", zo deelt prins Claus in een NOS-interview in 1970 mede, „je kunt ook je eigen kwaliteiten hoger schatten dan ze in werkelijkheid kunnen zijn, maar ik heb soms het gevoel, heel eerlijk, dat men van ons meer gebruik zou kunnen maken". „Wanneer de koningin of ik zaken doen, die we belangrijk vinden", zo roept zijn schoonvader uit, „dan wordt daarvan melding gemaakt in drie. vier kranten. Zes of zeven andere bladen vermel den er geen woord van". Deze is ook van Prins Bernhard: „Nieuws, dat gewoon ongekleurd had kunnen worden weergege ven, wordt in het bijzonder de laatste jaren door spekt met commentariërende opmerkingen van de verslaggever''. Deze hartekreet liet hij overi gens in De Telegraaf afdrukken. Prins Bernhard leest niet alleen kranten, hij kijkt ook naar de televisie. Van hem is dit doorkijkje op zijn gezinsleven: „Wat ik me zo gauw herin ner over tv-kijken, is die Amerikaanse detective serie Ironside. Als ik iets moois zie en het bevalt me, dan blijf ik wel kijken. Maar het journaal zie ik bijvoorbeeld praktisch nooit, omdat we dan meestal net aan tafel gaan". Bij Claus stroomt Neerlands bloed door de ade ren: „Ik denk en droom in het Nederlands, behal ve rekenen als het heel snel moet gaan. Ik voel me ook intensief betrokken bij het politiek gebeu ren in Nederland. Ook voor verkiezingsuitslagen offer ik graag mijn halve nachtrust op". Bernhard over de binnenlandse politiek: „God dank interesseer ik me er niet voor. Als ik daar aan begon zou ik me vermoedelijk ergeren". En over een regelmatig terugkerenden bezigheid: „Weet je wat het is om een brug te openen? Ik bedoel, wat je daadwerkelijk doet? Je knipt een lint door, dat is alles. Je komt aanlopen en met een schaar knip je dat lint door". Claus praat liever niet over zijn huiselijke besog nes: „Ik heb het gevoel dat de kostbare tijd van de NOS beter aan een ander onderwerp besteed zou kunnen worden, dan mij te laten praten over huis en haard". Zijn schoonvader daarentegen: „In het land re geert mijn vrouw, thuis ben ik de baas". En ook: „Ik heb weinig ervaring in zelfbestuur. Ik behoor tot de strengst geregeerde mensen ter wereld". En voorts: „Voor dit baantje heb je de huid van een olifant nodig". Claus over de monarchie: „Alle instituten, die door mensen zijn geschapen, kunnen verdwijnen. Een en ander lijkt me in eerste instantie af hankelijk van die mensen, die de instituten dra gen en daar vorm en inhoud aan geven. Als ech ter het Nederlandse volk een einde aan de mo narchie zou willen maken, dan geloof ik niet, dat u leden van het koninklijk huis op de barricade zou vinden om het instituut als zodanig te verde digen". Prins Bernhard: „Als het Nederlandse volk de monarchie minder nodig vindt, dan kunnen de le den van het koninklijk huis altijd nog worden in gezet als gewone mensen, die werken voor het Een auto-suggestie van Prins Bernhard: „De auto waarin we rijden is net zo'n auto als waarin meneer Jansen rijdt. En als de koningin of ik er in zitten dan wordt hij hofauto genoemd". Prins Claus: „Persoonlijk heb ik geen schuldge voel tegenover Israël, maar in de collectiviteit draag ik heel duidelijk een gevoel van medever antwoordelijkheid, waaronder ik me onder geen enkel beding wil onttrekken". Prins Bernhard over het uniform van de gemoto riseerde afdeling van de SS, dat hij voor de oor log gedragen heeft: „Ik moet zeggen wat we er keurig in uitzagen". En over een staatsiebezoek aan Duitsland: „Wat mijn vrouw en mij is opge vallen is, dat de Duitse Gemutlichkeit en de nicht überheblichkeit uit onze jeugd weer terug is". Prins Bernhard: echt niet op de barricaden Claus over de toekomst: „Als we zo doorgaan, g oof ik dat we inderdaad geen overlevingskan sen hebben en het is misschien wel onverant woord om nu kinderen te krijgen". Prins Bernhard: Ik zou nog graag een zevende kleinzoon erbij willen hebben, want dan zouden ze een waterpoloteam kunnen vormen". Een wens, die inmiddels in vervulling is gegaan. En over angst, Bernhard: „Ik weet niet wat angst is. Ik ken alleen het woord, niet als erva ring". Pal er voor: „Ik heb, voor zover ik mij kan herinneren, een Tiger Moth volledig gekraakt en twee Spitfires, een Lockheed 12a, een Hurri cane, een Miles Master, een Dakota en een Sin- son beschadigd, gedeeltelijk met, gedeeltelijk zon der eigen schuld". Claus, als hem bij een bezoek aan het reddingwe zen in Katwijk gevraagd wordt of hij door het water gedragen wil worden: „Dat kunt U bij mijn schoonvader doen, maar ik rol mijn eigen sokken wel op". Prins Bernhard heeft in het boekje, dat voor 4,90 bol staat van dit soort citaten, het laatste woord. Namens de prins zegt iemand van de RVD tegen de wachtende journalisten: „Mijne heren, de prins heeft mij zojuist verzocht u mede te delen, dat de één of andere idioot van Buiten landse Zaken hem een telegram heeft gestuurd met het verzoek of hij bij zijn terugkomst op Schiphol een verklaring wilde afleggen. De prins wilde zich hiertoe uiteraard beschikbaar stellen, maar nu blijkt dat er niets te verklaren valt en hij zelf ook niets te zeggen heeft. Hij zou niet we ten wat". 7rins Bernhard naar Australië en Nw.-Zeeland )EN HAAG (ANP) Prins Bernhard zal op verzoek van de Nederlandse regering van 1 tot 14 februari een bezoek brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. Hij zal daar besprekingen voe ren over economische en han delsaangelegenheden, ontmoetin gen hebben met Nederlandse emigranten en in zijn functie van president van het World Wildlife Fund bezoeken brengen aan bekende nationale parken. De reis wordt gemaakt met de regerings Fokker-Fellowship. KEY BISCAINE (AP) De eer ste van honderden pro-forma ontslagaanvragen van Ameri kaanse regeringsfunctionarissen zijn deze week bij president Nixon aangekomen. Nixon wil voor zijn tweede ambts periode het regeringsapparaat grondig doorlichten. 'prssecretaris Ronald Ziegler van )iet Witte Huis heeft bekend ge maakt dat Nixon in zijn huis in Key Biscaine, Florida, overleg jkeeft gepleegd met zijn naaste jnedewerkers over de structuur van zijn regering in de komen de jaren. inkele uren na zijn herverkiezing heeft Nixon allen die door hem zijn benoemd opdracht gegeven pro forma hun ontslag in te die hen. Het is in de Verenigde Sta ten gebruikelijk dat dit gebeurt, maar slechts zelden is deze tra- jlitie zo nadrukkelijk onder streept door een aankondiging Van de zijde van het Witte Huis. liegler voegde hieraan toe dat de president dat vrije hand wil hebben bij de samenstelling van fcijn nieuwe regering. Er is nog geen besluit genomen over wie blijft en wie gaat. Nixon zal waarschijnlijk bij het congres opnieuw voorstellen indienen voor een nieuwe structuur van verschillende departementen. Ziegler bevestigde dat de presi dent op zijn verzoek inmiddels een speciale studie heeft ont vangen van het bureau van landsbestuur en begroting over de bevoegdheden die hij bezit ten aanzien van de wijziging van het regeringsapparaat. Het doel is een minder duur en meer efficiënt regeringsappa raat. Nixon zelf heeft in een gisteren door de Washington Star-News gepubliceerd vraaggesprek ge zegd: Ik ben oprecht van me ning dat de regering in Wash ington te groot is en te duur. De Britse anthropoloog Richard Leaky (op de foto rechtsmet twee modellen van de oudste mensachtige schedel die ooit gevonden is. De ouderdom wordt geschat op twee en 'n half mil joen jaar. De oudste vondst voordien was an derhalf miljoen jaar. De hersenomvang moet naar schatting 800 kubieke centimeter zijn ge weest (tegenwoordig 1500). Leaky meent dat de hypothese dat de homo sapiens zich ontwikkel de uit de australopithecus, waarvan restanten in Zuid-Afrika zijn gevonden, herzien moet worden. De vondst van deze nieuwe schedel, tezamen met twee complete dijbeenderen en delen van het onderbeen is een aanwijzing, dat naast de australopithecus (mogelijk een dood lopende tak in de evolutiein Oost-Afrika een mensensoort voorkwam met grotere schedelin. houd en rechtop lopend. De vondst is gedaan in Kenia bij het Rudolfmeer. Amerikaanse geologen staan voor een raadsel: zijn dit nu fossielen of niet? Deze fossielachtige voorwerpen (foto boven) zijn gevonden in een 1200 miljoen jaar oude zandsteenformatie in de Sierra Anchastreek bij Phoenix in Arizona. De voorwerpen doen denken aan delen van geleed- potige dieren als krabben en schorpioenen, die voorkomen in vondsten, jonger dan 600 miljoen jaar. Gesteente, ouder dan 600 miljoen jaar was tot dusverre verstoken van fossielen van hogere ongewervelde dieren. N.C.B.O.: UTRECHT (ANP) De Neder landse christelijke bond van overheidspersoneel vindt niet, dat een federatie van de drie vakcentrales na de recente moeilijkheden binnen het NVV in de ijskast moet worden gezet. Hij meent echter wel, dat de plannen „nog even de broeikas in moeten". De voorzitter van de NCBO, de heer W. Wieringa, zegt in het bondsblad, dat, nu de industrie bond NVV alsnog heeft besloten het centraal akkoord te aan vaarden, binnen het NW welis waar een eind is gekomen aan een gevolg van het verschil van mening over strategie en tak- tiek van de vakbeweging, maar dat de verschillen in uitgangs punten nog levensgroot overeind zijn blijven staan. Hij meent, dat men beter wat la ter kan beginnen als men weet wat men aan elkaar heeft dan te snel van start te gaan met iets dat de kiem van tegen stellingen in zich bergt. pEN HAAG (ANP) In de eer ste helft van dit jaar zijn in ons land 680 verzoeken tot adoptie Joegewezen, tegen 600 in het eerste halfjaar van 1971, zo heeft het Centraal Bureau voor de |tatistiek meegedeeld. pedert november 1956, inwerking treding van de adoptiewet, zijn •800 kinderen geadopteerd. Op 30 juni waren nog 1700 verzoe ken in behandeling. Prix de Rome voor Amsterdamse grafici AMSTERDAM (ANP) In de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam is don derdagmiddag bekend gemaakt, dat twee Amsterdamse grafici de Prix de Rome 1972, grafiek, hebben gewonnen. Het zijn de 26-jarige L. W. J. Heidendael, die bij de minister van CRM wordt voorgedragen voor de gouden erepenning met de daaraan ver bonden jaargelden, en de 25-ja- rige W. Jonkman, aan wie de zilveren ere-penning wordt toe gekend. Volgens de jury komt de grafi cus A. T. J. van Trier, eveneens uit Amsterdam, voor een eer volle vermelding in aanmer king. HOUSTON (UPI) Een grote meteoriet is inge slagen op de achterkant van de maan en heeft trillingen veroorzaakt die voor het eerst doen veronderstellen dat de maan nog een vloeibare kern heeft. Dit heeft de hoofd-seismoioog van Latham het Apollo-project, dr. Gary Latham, onthuld. dat de gegevens nog slechts tot een voorlopi ge conclusie opleveren en fragmentarisch zijn. Maar zij zouden kunnen leiden tot begrip van de evolutie van de maan. „Waar we jaren om gebeden hebben, is nu gebeurd. Nu hebben we seis mische golven geregistreerd, die rechtstreeks door de kern van de maan kwamen." Joeri Galanskov overleden MOSKOU (AFP) - De U-Jarige Russische schrijver Joeri Ga lanskov, die in januari 1968 werd veroordeeld tot zeven jaar werkkamp „met streng re giem", is op 4 november in het kamp van Potma na een maag operatie overleden. Galanskow was op 22 januari 1967 gearres teerd na op het Rode Plein te hebben betoogd voor de vrijla ting van Yoeli Daniel en Alexander Siniavski. Vluchtpoging REGGIO Dl CALABRIA (UPI) Een gevangene in de gevangenis van Reggio di Calabria in Italië heeft bij een mislukte ontsnap pingspoging vier gevangenis- functionarissen neergeschoten, alvorens hij zelf door de politie werd neergeschoten. HUURLIBERALISATIE ¥N de vaderlandse geschiedenis heeft Alkmaar de reputatie gekre- *- gen van stad waar de victorie begon; krijgt het in de huurpoli- tiek het odium van stad, waar de misère van huurliberalisatie de kop boven de grond gestoken heeft? We zitten met twee feiten: ten eerste dat waar sedert onderminister Bogaers de huurliberalisatie begon, de klachten elders feitelijk heel beperkt zijn gebleven en conflicten om de gevolgen van de huurlibe ralisatie meestal door uitspraken van de rechter of hulp van da overheid in der minne konden worden geschikt. Ten tweede dat in Alkmaar en omgeving zich een aantal feiten heeft voorgedaan dat niet met de verklaring „opblazen wegens verkie- zingspolitieke redenen" kan worden afgedaan. Er zijn gevallen waar bejaarden uit hun huurhuis gezet worden om dat dat huis inmiddels door andere woningzoekenden is gekocht; er zijn gevallen van aankondiging dat de huur binnen een tijdsbestek van een paar jaar met percentages van 50 tot 100 zal worden ver hoogd, waarmee huurders zich nu bij voorbaat akkoord zouden moeten verklaren. Onderzoek fEEN wonder dat hierdoor bij een deel van de publieke opinie de vraag rijst, of in Noord-Holland de liberalisatie dan toch niet te vroeg is afgekondigd en of de opvolger van minister Udink zich niet driemaal moet bezinnen vóór hij in de overgebleven niet-gelibe- raliseerde gebieden tot maatregelen overgaat. In elk geval is naast de bemoeiingen van politici en andere geïnteres seerden ook een nauwkeurig onderzoek naar de feiten rond Alk maar en de Zaanstreek nodig. Op zijn minst zal de overheid ter kennis van de burgerij moeten brengen wat er ook naar haar me ning fout is gegaan, wat daaraan gedaan had moeten worden en nog gedaan kan worden en hoe eventuele rechterlijke uitspraken als preventief middel benut kunnen worden. Opheldering l^OOR haar zelf zal de overheid dan, met het oog op de verdere toekomst van het liberalisatiebeleid, moeten nagaan hoe bevor derd kan worden, dat huurliberalisatie sociaal verantwoord tot de gunstige effecten kan leiden welke zij bij voorbeeld vin doorstro ming ervan verwacht heeft. Want nu gaat langzamerhand de gekke toestand ontstaan, dat de libe ralisatie mensen met een redelijke verhouding tussen huur en inko men uit woningen van particuliere eigenaren jaagt, terwijl in de sector van de sociale en gepremieerde woningbouw door „plakkers" ten onrechte van gemeenschapssubsidie kan worden genoten. Misschien kan wat dit betreft rond Alkmaar de opheldering beginnen. Variatie op oer-oud thema TEN tijde van onze grootouders was het bekende thema nog: „Melkboer, hoeveel water heb je weer bij de melk gedaan?". Sinds ons geleerd wordt dat vet-arme melk beter is voor de gezond heid, is dat thema een beetje gedevalueerd. Maar in Rotterdam en omgeving gaat het thema door een nieuwe va riatie weer actueel worden. Dat kan doordat de Melk Unie er rai- son van 32 cent per liter drinkwater uit Gelderse bronnen gaat ver kopen. De toekomstige klacht van moeder-de-vrouw zou daardoor wel eens kunnen worden: „Melkboer, wat heeft je Unie weer veel melk bij het water gedaan". TEL AVIV (AP) De top van de Israëlische arbeiderspartij is gis teren begonnen met besprekin gen over de toekomst van de door Israël bezette Arabische gebieden. De uitslag van het de bat over deze kwestie, waaraan zowel „haviken" als „duiven" deelnemen, zal van grofe in vloed zijn op de toekomstige loop van dc grenzen in het Midden- Oosten. De Israëlische regering ziet zich gesteld voor een groot dillemma bij de vraag hoe vrede en sa menwerking met de Arabieren kunnen worden verwezenlijkt. De grote tegenstanders in de kwestie zijn minister van defen sie Mosje Dayan, enerzijds „wiens opvattingen werden ver tolkt door minister van vervoer Sjimon Peres, en vice-premier Yigal Allon en minister van fi nanciën Pinhas Sapir, ander zijds de gematigden binnen de regering. Sapir waarschuwde Israël tegen het opnemen in de staat Israël van grote aantallen Arabieren door het verleggen van de gren zen. Peres is het daar niet mee eens en stelde de vraag: „Als het zulk een catastrofe is als Sapir zegt, waarom trekken wij ons dan niet onmiddellijk terug?". Vice-premier Allon, de grootste ri vaal van Dayan bij de eventue le opvolging van premier Golda Meir, meent dat Israël zich moet beschouwen als de enige i permanente regering op de wes telijke oever maar de bewoners van dit gebied Jordaans staats burger moet laten blijven. In oude verlaten gouddelvcrsneder- zettingen in Arizona treft men nog vaak goudzoekers aan die in de uitgeputte mijnen een karige boterham bil elkaar proberen te schrapen. Eén van hen Is een vrouw, Silver King. Over haar leeftijd praat ze niet, maar ze doet dit werk al van 1940 af. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse zelfkazers hadden giste ren de jaarlijkse kaasdag. Hun ingezonden produkten werden 's middags beoordeeld en 's avonds kwamen de bereiders(sters) naar het Don Boscohuis om kennis te nemen van het resultaat. Dit bleef wat achter bij de prestaties van de voorgaande jaren, maar die waren dan ook wel erg hoog geweest. Speciaal de bele gen kaas welke vorig jaar gemiddeld 90,7 punten kreeg bleef nu met 83,3 punten duidelijk achter. De heer Joh. Nusselder uit Gouda, samen de jury vomend met ir. D. Roseboom uit Woerden en de heer J. Kok uit Westzaan, kon tot troost mededelen dat dit een vrij algemeen beeld is bij de kaaskeuringen welke momenteel plaatshebben. De jonge kaas kwam met gemiddeld 90,5 tegen 92,3 punten in 1971 tot een aanmerkelijk hogere score. Voorzitter A. W. Paardeko- per sprak in zijn openingswoord van „geen gemakkelijke zomer voor de zelfkazers" door de sterke temperatuurschommelingen. De heer Nusselder gaf een toelichting op (le jury-beoordeling. De verzorging van de kaas was opnieuw goed geweest. De lagere punten betroffen vooral de geur en smaak. De afwijkingen die hier waren geconsateerd vinden veelal hun oorzaak in een bacterie besmetting. Spr. deed een oproep om de melkapparatuur zo ste riel mogelijk te houden. Opvallend is dat juist in de geheel ge mechaniseerde bedrijven nogal eens feilen in de reiniging wor den ontdekt. Ook de bereiding, opslag en gebruik van het zuursel Toch nog veel eerste soort vragen veel accuratesse. Voordat de prijzen door ir. Roseboom werden uitgereikt kreeg ook het publiek de gelegenheid om kaas te beoordelen. Er werden monsters van vier kazen voorgelegd waarvan de leeftijd, smedigheid, de smaakwaardering en de aard van de smaakafwijking moest worden genoteerd. De eerste prijs daarbij was voor dc heer J. Captein met 86 punten direct gevolgd door de dames A. Paardekooper-v. d. Hulst en A. Straat- hof-v.d. Salm met resp. 85 en 84 punten. Daarbij moet het maar eens gezegd zijn dat uw verslaggever met 82 punten uitstekend voor de dag kwam. Overigens verloren de Zoeterwoudse zelfkazers onlangs één van hun vakgenoten die zijn bedrijf beëindigde. Velen zijn inmiddels overgestapt op een dagkaas-lnstallatie maar dit heeft plaatselijk nog niet tot uitbreiding van het aantal zelfkazers geleid, maar zeker wel voorkomen dat nog meer leden van dit edele gilde af vielen. Landelijk is men over het dieptepunt van 1970 heen. Toen liep het aantal zelfkazers voor het eerst terug tot beneden 1000. Inzenders van le kwaliteit Jonge Kaas: A. G. Noortim an, 06 punten; Chr. Straathof. 96 pnt: W. G. v. Veen. 96 pnt; H. W. Versloegen. 94 pnt Ka. G. vd Hulst. 94 pnt.; J. G. Captain. 91 pnt; G. de Jong. 89 pnt; P. Cap- Inzenders van le kwaliteit Belegen Kaas; C. J. v. Leeuwen. 99 punten; Chr. Straathof. 92 pntW. G. v. Veen. 86 pntG. dc Jong. 86 pnt.Mevr. J. Vertteegen-VInk. 86 pnt

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9