Israël en Syrië slaags met elkaar Geraffineerde Pakistaanse hasj-smokkel opgerold Tilanus (CHU) denkt ineens anders over VVD en DS '70 PRIJS Afrika wil overdracht Portugese gebieden Over en weer vergelding WINNAARS ƒ1000.- /250.- ƒ100.- Bende stal voor ruim f600,000,- Fruitzaak dekmantel voor miljoenenaffaire Kant en klare voor de slanke lijn PORION Samenwerking vervoer bi j voorlichting aan onderwi js VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 5 mild. cel voor mishandelen van burgers LEEUWARDEN (ANP) De Leeuwarder politierechter heeft gisteren tijdens een speciale zit ting vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaar delijk, opgelegd aan vier jonge lui die vorige week vrijdag in het centrum van de Friese hoofdstad enkele voorbijgangers op straat zonder aanleiding aan vielen en mishandelden. Deze tamelijk hoge straf is opge legd, naar de officier van justi- tie zei, omdat er maar eens een einde moest komen aan de praktijken van dit soort groepen i jongelui, die vrijwel dagelijks her en der in ons land argeloze I burgers op straat afranselen. NEW YORK (RTR) - 37 Afri kaanse staten willen dat de Vei- ligheidsraad volgende week woensdag bijeenkomt „om de huidige situatie te bespreken van de gebieden die onder Por tugees beheer staan". Ze wijzen op de „vooruitgang van de be- vrijdingsstrijd" in de betrokken gebieden. De Afrikaanse landen willen dat er een tijdschema wordt opgesteld voor „het over dragen van de macht aan de authentieke vertegenwoordigers van de Afrikaanse volken" en dat er „een eind komt aan de I zinloze oorlog en de anachronis tische koloniale overheersing". De actrice Jane Fonda, die de laatste tijd veel in het nieuws is door haar anti-Vietnam-oorlogscampagnes, filmt niettemin ook nog. Hier zit ze in Londen te wachten op haar vliegtuig naar Noorwegen waar ze weer voor de camera's zal verschijnen. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Jane maakt eerst nog een tussenlanding Parijs, om daar een Noordvietnamese delegatie te ontmoeten. (ADVERTENTIE) levensmiddelencheques 3e week Mevr. J. van Munster, Soestdijk. Mevr. J. Verduyn, Den Haag Mevr.R.van Steenis,Zaltbommel Mevr. K. Brons, De Kaag Mevr. A.E. van Wijk, Zaandam Mevr. W. Houmes, Ede Mevr. E.H. Lindauer, Den Haag Mevr. H. de Bruijn, Rotterdam en nog vele andere winnaars van ƒ100.-, 25.-, ƒ10.- DOE WEKELIJKS MEE MET Afvloeien van personeel is risico van onderneming UTRECHT (ANP) In de huidi ge maatschappij willen werkge vers het volle voordeel genieten van hun ondernemingsrisico. Maar ze vergeten duidelijk, dat het moeten afvloeien van perso neel ook tot dat risico behoort. De heer H Bode. voorzitter van de bedrijfsgroep metaalindustrie van de industriebond NKV, zegt dit in het blad Industrierevu van de bond. Het afvloeiingsrisico mag volgens hem niet op de werknemers oi de maatschappij worden afge wenteld. Werkgevers zijn direkt verantwoordelijk voor de schade die zij hun werknemers berok kenen. Dat in de praktijk an ders wordt geoordeeld is een fout van de maatschappij die het nog steeds pikt. Werkgevers zijn verantwoordelijk voor de werkgelegenheid die zij zelf ge schapen hebben, aldus de heer Bode. Tel Aviv (AP) Israël en Syrië zijn gisteren voor de tweede maal binnen tien dagen met elkaar slaags geraakt. De acties van bei de zijden betroffen vergel dingsmaatregelen. Het eerste incident deed zich gis termorgen voor, toen 18 Pales tijnse commando's op de door Israël bezette Hoogten van Go lan doordrongen en in een hin derlaag vier Israëlische militai- doodden. Israël sloeg middellijk terug. Twee eskaders Daarmee v door in het Syrische luchtruim en bombardeerden twee leger kampen. Volgens Tel Aviv keer den alle toestellen behouden op de bases terug. Radio Damas cus maakte de aanval bekend, maar zei niets over de aange richte schade. Bijna twee uur na de Israëlische luchtaanval begon Syrië met een vergeldingsactie, ditmaal een artilleriebeschieting op Is raëlische stellingen en huizen van burgers langs de demarca tielijn. Hierbij zouden twee bur gers zijn gedood. gevechtsvliegtuigen drongen de incidenten nog Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft na een langdu rig onderzoek een elf man ster ke bende opgerold, die het afge lopen half jaar bij 41 inbraken in Nederland en België voor on geveer 6C0.000,- aan geld en goederen buitmaakte. Het grootste deel van de buit werd in Rotterdam bij elkaar gestolen. De bende opereerde echter ook in Den Haag, Leiden en in Antwerpen en Gent. Bijna alle gestolen goederen zijn via helers in de handel ge bracht. Van de opbrengst leid den de bendeleden een „bruin leventje", onder andere aan de kusten van Spanje. PENCENTRUM Spelling nog niet hervormen DEN HAAG (ANP) In het hui dige stadium bestaat er door gebrek aan wetenschappelijke gegevens onvoldoende aanlei ding om de spelling van het Ne derlands te hervormen. Dit is de mening van de algemene vergadering van het Pencen- trum voor Nederland. Het Pen- centrum, vereniging van schrij vers, heeft dit standpunt aan minister Engels van CRM mee gedeeld. niet ten einde. Kort daarop ko zen opnieuw Israëlische vechtsvliegtuigen het luchtruim voor aanvallen op Syrië. Daar bij kwam het tot een luchtge vecht met Syrische toestellen boven de vlakte van Golan. Er zouden twee Syrische toestellen zijn neergeschoten, Migs 21 van Russische makelij. Syrië meld de vier Israëlische toestellen te hebben neergeschoten, maar volgens Tel Aviv keerden alle toestellen behouden terug. AMSTERDAM (A.N.P.) Na een wekenlange speur tocht is de afdeling verdovende middelen van de Am sterdamse recherche, de narcotica brigade, er in ge slaagd het grootste complot van hasj-smokkelaars en dealers op te rollen, dat tot nu toe in Nederland aan het licht is gekomen. Stap voor stap voortschrijdend met het uitgebreide onderzoek werden sinds eind okto ber in de hoofdstad in totaal 10 duur geklede Pakis taanse handelaars gearresteerd en één Engelse vrouw van 31 jaar, vermoedelijk een vriendin van een der or ganisatie-leiders. Als dekmantel voor de geheel door Pakistani georganiseerde mil joenen-smokkel van de hasjiesj fungeerde een importhandel van fruit (sinaasappels en mango's) en van onyx-artikelen (afvalpro- dukt van marmer). Zowel de waardeloze sinaasappelen als de vrij zware onyx-gebruiksartikelen (asbakken en zuilen voor schemerlampen) werden in soliede houten kisten als lucht vracht vanuit Pakistan naar Schiphol gezonden en daar geheel volgens de regels op normale wijze geïmporteerd. Maar naar nu is gebleken waren de zijwanden van de kisten sa mengesteld uit uitgeholde planken, waarin zich de plakken has jiesj bevonden. De planken waren in Pakistan op waarlijk ingenieuze wijze langs de on- derkant dich geplakt met de zelfde houtsoort. De dicht ge plakte kant was overigens on zichtbaar, omdat die zich steeds bevond tegen de platte zijde van de bodemplanken. Maar zelfs als men de kist uit elkaar sloeg was het moeilijk te ontdekken, dat zich in de enkele plank een geheime ruimte bevond, zo vakkundig waren de zijkanten „gerestau reerd". Volgens inspecteur C. M. L. Elbersen, chef van de narcotica brigade in Amster dam, heeft de organisatie in deze kisten in de afgelopen zes maanden duizenden kilo's has jiesj naar Nederland verzon- Zware kisten met sinaasappelen werden per vliegtuig r zat voor grote bedragen aan hasjiesj Nog niet is vastgesteld of deze enorme hoeveelheden inder daad geheel op de Amster damse hasj-markt zijn afgezet, nog minder tegen welke prij zen. Wel mag van een miljoe nenzaak worden gesproken, als men weet, dat de gemid delde prijs voor een kilo hasj uit Pakistan 1600 gulden be draagt. Slechts een klein deel van de gesmokkelde hasj kon worden achterhaald, maar dat deel bestond toch nog uit bijna 350 kilo. Het smokkelcomplot was met alle raffinement van interna- tiQnale bendes in elkaar gezet. In de uitgeholde planken zaten de donkereplakken hasj verborgen Aan één van de vaste stelre gels werd nauwgezet de hand gehouden: de diverse handlan gers ir Nederland kenden el kaar niet of nauwelijks en voor zover dat was vol te hou den wisten sommigen niet eens van het bestaan van de collega-dealers af. Dit is een van de oorzaken geweest waarom het onderzoek moei zaam ic geweest en weken in beslag heeft genomen. Achteraf kan meh alleen maar zeggen, dat de organisatie toch in één opzicht onvoorzich- voorzichtigheid is hen echter tig heeft gewerkt: het had op niet fataal geworden. Schiphol argwaan kunnen wek- De eerste achterdocht werd te ken, dat geregeld naasappels door de lucht uit Pakistan werden aangevoerd, terwijl de opbrengst ervan nauwelijks voldoende kon zijn om de kostbare luchtvracht te betalen. Bovendien waren deze sinaasappels niet verpakt in flinterdunne gebruikelijke ita- gen het eind van deze zomer bij de politie gewekt, doordat telkens hasj-handelaars in de val liepen, die tientallen kilo's hasj bleken te bezitten. Bij de verhoren kwam geleidelijk lijn in het onderzoek: er moest een enorme organisatie achter zitten. liaanse kistjes, maar in echte Het spoor leidde eind oktober kisten, vervaardigd van centi- naar dc 33-jarige Pakistaanse meter-dikke planken. Deze on- monteur G. B., die sinds enke- r Nederland gezonden. In de dikke planken le maanden in ons land was en in een flat in de Bijlmer meer bleek te wonen. In zijn fietsenbox trof de recherche 42 Kilo hasj aan. Bovendien vond men er import-documenten, waaruit bleek, dat de man een lading Pakistaans fruit uit het vrachtgebouw op Schiphol had afgehaald. Het vcidere onderzoek werd verricht in nauwe samenwer king met de rijkspolitie op Schiphol en de douane-recher che. In het vrachtgebouw trof men zowaar een andere zen ding aan van 40 fruitkistjes en 10 grotere kisten met onyx- materiaal. Nog geen week later werden daarop de twee Pakistani gearresteerd, die in Amster dam do leiders bleken te zijn van de zogenaamde fruit-lm- port-zaak. Een vast adres had de firma niet, noch een vast pakhuis. De zendingen waren meestal geadresseerd aan een postbusnummer. Als de kisten waren afgehaald, brachten ze deze telkens naar andere sou terrains, die ze voor zeer kor- 'te tijd huurden. Daar werd de hasj uit de kistplanken ge haald en weggehaald. De meeste sinaasappelen gingen regelrecht de vuilnisbakken in, maar soms werd een zending naar een „schijnwinkeltje" ge bracht voor de verkoop. (ADVERTENTIE) DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! In Amsterdam 1139 werldoze Surinamers AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam, dat een grote aantrek kingskracht uitoefent op Surina mers, neemt het aantal werklo ze Surinamers met de maand toe. In totaal waren eind okto ber bij het Gewestelijk Arbeids bureau 1139 werkloze Surinaam se rijksgenoten geregistreerd: 951 mannen en 188 vrouwen. Eind september was het totaal ongeveer 1.000. (ADVERTENTIE) SPECIAAL-SINAS tijdelijk van loe voor Van een onzer verslaggevers) Bergen op Zoom De mensen die zeggen dat politiek en al les wat daarmee samenhangt niet altijd even duidelijk is, hebben weer een nieuw voorbeeld ter staving van die ge dachte. Stelde C.H.U.-lijsttrekker drs Tilanus dinsdag j.l. in een rede te Scheveningen zich nog positief op tegen een terugkeer van een vijf-partijenkabinet (de drie confessio nelen met VVD en DS'70) gisteravond in Bergen op Zoom bleek hij - onder druk? - radicaal te zijn omgedraaid. Nu zei hij, niet tot elke prijs be reid te zijn tot samenwerking na de verkiezingen met VVD en DS'70. De confessionelen zijn niet voornemens tijdens de for matie als voetveeg van de libe ralen te fungeren, aldus de heer Tilanus. „Als Wiegel (VVD) denkt dat hij de christen-demo cratische partijen als een soort „koopje uit de opruiming" reeds in zijn boodschappentas heeft, moet ik hem zeggen dat hij dan bij de formatie van een koude kermis thuis kon komen", aldus de heer Tilanus, Over DS'70 zei Tilanus dinsdag in Scheveningen: „Wij zijn bereid met DS'70 een regering te vor men wanneer dit op basis van de verkiezingsuitslag mogelijk blijkt". Gisteravond zei Tilanus over dezelfde partij: DS'70 heeft tot nu toe een politieke on rijpheid getoond die haar als kabinetspartner hoogst twijfel achtig maakt". Oud-minister De Brauw van DS'70 zei gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst het ondenk baar te achten dat in het nieu- /ikkelde universele kunsthars VUL/ST0P/PLAMUUR-MA8SA. lebi oik gen1, geen voriies vaa resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout. steen, beton, metaal, tegels, glas. noem ma.ir op. en zowel op drogo als vochtige ondorgrond. we kabinet zowel de A.R.-minis ter Boersma als DS'70-ministers zitting zullen hebben. „Daar- Onschadelijk voordo handen. Krimpt voor zijn de opvattingen over niet, zot niot uit, scheurt niet. sociaal beleid te zeer verschil lend". Hij bevestigde daarmee de reeds eerder bekend ge maakte opvatting van minister Boersma. 1 kg IRA tuchtigt meisje van 13 BELFAST (UPI) De arrestatie van een IRA-commandant en vier van zijn stafofficieren door het Engelse leger is gisteren in Belfast gevolgd door een bom explosie, waarbij zes personen werden gewond. Een andere bom kon tijdig onschadelijk worden gemaakt. In de straten van Belfast werd een 13-jarig meisje gevonden, dat was geslagen en wier hoofd was kaal geschoren. Leden van het IRA hebben in het verleden al meer vrouwen geslagen, kuul geschoren en met teer of Inkt ingesmeerd omdat zij met Brit se militairen hadden staan pra ten. Israëlische ambassadeur weer in Bonn BONN (DPA) De Israëlische ambassadeur in Bonn, Eliasjiv Benhorin, die door zijn regering voor overleg naar Israël was ontboden, is naar West-Dults- land teruggekeerd. Hij was ont boden uit protest tegen de West- duitsc houding bij de vrijlating van drie Arabische commando's die deelnamen aan de aanslag op Israëlische atleten in Miin- chen. e Westduitse Bondskanselier, Willy Brandt, heeft inmiddels een persoonlijke boodschap aan de Israëlische premier, Golda Meir, doen toekomen. Daarin verzekert hij dat de Bondsrepu bliek niet voor het terrorisme capituleert en ook in de toe komst terreur zal bestrijden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Stichting Ver- voersvoorlichting voor het On derwijs (Stivon) heeft deze week in Den Haag een eerste losbladig boekwerk met voor lichtingsmateriaal over de voor naamste aspecten van het ver voer gepresenteerd. Deze docu mentatie wordt toegezonden aan alle (8800) in ons land gevestig- In de Stivon werken samen het de basisscholen. De Stivon is eind februari opgericht op Ini tiatief van een aantal voorlich tingsfunctionarissen uit diverse takken van het Nederlandse vervoerswezen en het onderwijs met als doel de voorlichting zend personeel, over het vervoer ten behoeve De Stivon beperkt zich voorlopig van het onderwijs te coördine- tot voorlichting aan het basis- ren. onderwijs. Men hoopt het terrein De behoefte bij het onderwijs aan in de nabije toekomst uit te informatief materiaal i3 de laat- breiden tot het voortgezet on- krijgen deze maand de losbladige documen tatiemappen gratis toegezonden. Zij kunnen zich vervolgens voor 7,50 abonneren op de jaarlijk se toezending van nanvullings- en wijzigingsbladen, en op een enkele malen per jaar verschij nend geïllustreerd tijdschrift, dat ter beschikking komt van de leerlingen van de hoogste klas. het railvervoer, de luchtvaart In later stadium hoopt de Stivon en -havens, en oorts voor het ook audiovisuele voorlichlings- onderwijs de pedagogische een- middelen beschikbaar te stellen. bonden voor onderwij- Scholen zullen zich in het vervolg verzoeken om dergelijk mate riaal bij het bedrijfsleven. Het documentatiemateriaal waar over het bedrijfsleven beschikt is doorgaans echter meer afge stemd op volwassenen en daur- door minder bruikbaar voor het onderwijs. bij gewenste voorlichting over het vervoer niet meer hoeven te wenden tot een van dc 25.000 vestigingen op dit gebied in ons land. Maar rechtstreeks tot de Stivon.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7