Driemanschap gaf nieuw boek over Leiden uit Donderende ovatie voor Boskowsky De Groeneveld- stichting i L.A.F.V. ziet Abraham: Leidse foto-amateurs I tonen mooiste platen Onderste Boven trekt politici naar Leiden Nieuw onder komen voor de Zoeterwoudse jeugdbeweging Leideneen Hollandse erfenis Wat krijgen we voor een kabinet j VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT I ,9? ■4- deLEIDEN Er zijn vele boeken geschreven over Leiden. Maar waarschijnlijk is er geen boek dat meer Leids is dan .Leiden, een Hollandse erfenis." Rond een geraamte van foto's door de bekende Leidse fotograaf Her man Kleibrink, heeft Ruud Spruit (o.a. secretaris van „De Leidse Hofjes") een reeks van teksten geschreven. Jan de WOUBRUGGE P. Hooge- boom heeft de veertien daagse klaverjaswedstrijd in de kantine van voetbalver eniging Woubrugge gewon nen. Op de tweede plaats eindigde P. Lieverse en op de derde G. van Luiing. De volgende wedstrijd is op 21 november. •WARMOND Bij de rijks politie in Warmond zijn de volgende voorwerpen als ver loren opgegeven: Een oranje boodschappentas met boodschappen en broek- pak, een portemonnaie met daarin 150,-, een bankbiljet van 25,-, een leesbril. Blau we heren regenjas. Dames horloge. Bruin lederen jack. Gouden broche. GEVON DEN: Blauwe regenjas. Blauw jack. Biljet 10,-. Twee sleutels aan ring. Een jongenshorloge. Eeen step, geel-zwart, plastic zak met twee foto-albums. Blauwe handschoen. WEGGELOPEN: Een hondje, mini colli, donker bruin. AANKOMEN LOPEN: Witte kat met zwart vlekje op kop. (ADVERTENTIE) MUSI CASSETTES Kier, bekend boekverkoper op de Nieuwe Rijn, gaf het uit in een oplage van 3.000 exempla ren. De samenstellers gaven gistermiddag enig reliëf aan de uitgave door de overhandiging van het tweede exemplaar aan burgemeester Vis; het eerste boek van de oplage was met een vriendelijk schrijven per post verzonden aan H.M. de Ko ningin. Het behoeft geen betoog dat bur gemeester Vis, historicus „van den bloede", bijzonder ingeno men was met de nieuwe uitgave over de stad, waarvan hij het dagelijks bestuur voorzit. Natuurlijk kwam bij het aanbie den ook het ontstaan van het boek ter sprake. Het was Herman Kleibrink ver gaan zoals zovelen: Amster dammer van geboorte, kwam hij zo'n veertig jaar geleden naar Leiden. En rondgaand door de stad, kwam hij al gauw in de ban van haar schoonheid en van haar merkwaardigheden als universiteits-, industrie- en garnizoensstad. Hij deed, wat de ras-fotograaf niet laten kan en maakte de ene plaat na de andere. Vaak een kwestie van „kijken door een venster met weglating van wat het oog niet bekoort." „Ik zou nog wel eens een fotoboek over Leiden willen maken", zei hij en toevallig zei dat dat te gen Ruud Spruit, die al even idolaat als hijzelf is van het ty- pisch-Hollandse Leiden met zijn rijke en bewogen verleden. Het idee was er. En met mede werking van de boekhandelaar Jan de Kier „Ik ben geen uitgever; ik geef alleen uit. waar behoefte aan is" werd het idee werkelijkheid. „Leiden, een Hollandse erfenis" is een merkwaardig boek ge worden. Het telt 102 afbeeldingen. Voor het merendeel zeer kunstzinnige foto's van Herman Kleibrink: mensen, stadsbeelden, sfeertjes en evenementen. Anderdeels zijn het reproducties van oude prenten en kaarten, o.a. afkom stig uit de collectie van de heer Jan de Koning: alweer zo ie mand, die helemaal „wèg" is van Leiden. Losjes daaromheen, maar toch in een zeker verband, staan de teksten, veertien hoofdstukken. Ze staan niet in chronologische volgorde maar zijn gerangschikt naar thema omdat in „Leiden, een Hollandse erfenis" niet het jaar centraal staat, waarin zich gedenkwaardige feiten voorde den, maar de mensen die ze be leefden. .Leiden, een Hollandse erfenis" is niet een geschiedenisboek in de geijkte betekenis: Het is ge schreven voor de toekomst, waarin ook wij zullen horen tot de „mensen, die het beleefden". Dat mag een geldig excuus zijn voor het feit, dat de losse hoofd stukken geen eenheid vormen. Spruit's proza, is aanvankelijk zo beeldend, dat men het niet léést maar dat men er deelge noot door wordt van een boeiend schouwspel. Maar naar mate hij dichter bij de 20e eeuw komt, meldt hij uit de veelheid van beschikbaar komende gege vens een aantal feitjes die te onvolledig zijn om voor anecdo te te kunnen doorgaan in één adem met gebeurtenissen van nationale en internationale bete kenis. Dat geeft de ogenschijn lijke kleinsteedsheid van Leiden een verrassend perspectief. Het draagt bij tot de vorming van historisch inzicht maar bemoei lijkt het lezen voor degenen die maar weinig van de jongste ge schiedenis weten. De hoofdstukken „Leven in Lei den", „Leiden in Leven" en „Haec Libertatis ergo" vormen vooral voor „later" waardevolle bijdragen omdat ze een geau toriseerde weergave zijn van de recente inzichten in het ge meentelijk en universitair toe- komstbeleid. In zoverre houden ze op sommige punten ook een waarschuwing in tegen verder gaande aantasting van het his torisch erfgoed in Leiden. Op de Leidse hofjes is Spruit schrij ver van het „Hofjesboek" kennelijk leeggeschreven en pas in zijn hoofdstuk over het stu dentenleven hanteert hij weer HERMAN KLEIBRINK EI? RUUD SPRUIT zijn eigen, zwierige stijl. Maar dan wordt het boek abrupt tot 184 pagina's aangevuld met een rondgang langs de beziens waardigheden van de stad, lijs ten van musea en hofjes en met een samenvatting in de En- se taa Dat i middels de belangstelling van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft getrokken: het nieuwe boek is een uitstekend relatiegeschenk. Burgemeester Vis krijgt van de heren Spruyt, Kleibrink en De Kier het eerste exemplaar aangeboden LEIDEN Het formeren van een kabinet is in Nederland steeds weer een bijzonder moeizame procedure, die goed is voor heel wat gepraat. Van dat gepraat kan men vrijdag, 17 november a.s. in het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat een kor reltje meepikken. Dan komen daar de kamerleden J. van Lier en F. v.d. Gun hun zienswijze geven op de gemiste en opgeleg de kansen. Van Lier is lid van de P.v.d.A.-fraktie, F. v.d. Gun maakt deel uit van de KVP-af- vaardiging, welke twee partijen door hun omvang de kern vor men van de twee grote blokken, die in het politieke bedrijf steeds weer botsen. De vraag die de beide sprekers zullen beantwoorden luidt: „Wat voor kabinet krijgen wij?" Wie nieuwsgiering is, is vrijdag 17 november welkom. Want gewa pend met de wetenschap, die men in het Praethuys opdoet, zal men groter vreugde beleven aan de verrassing die het nieu we kabinet zal zijn. pi REIDEN Om luister bij te zet ten aan haar 50-jarig bestaan, 1 heeft de Leidse Amateur Fofo- lanl grafeh Vereniging een tentoon- het stelling ingericht in het stedelijk I ti museum „De Lakenhal". Me- vrouw N. A. den Haan- Groen, ■ecfc wethouder van CRM, heeft de ligd expositie gisteravond geopend, ga» levrouw Den Haag gaf in 'n jubi- ïlle) leumspeechje een overzicht van d^het wel en wee van de Leidse dint foto-amateurs, van wie er heel wat lauweren oogstten op natio- In het kader van haar vijftigste nale- en internationale fotowed strijden. Van dat niveau getuigt ook de jubileum-tentoonstelling. L.A.F.V., die na een hoge vlucht de laatste jaren een in zinking moest doormaken - geen vergaderruimte en daardoor een dalend ledental - hoopt, dat deze schouw van de beste zwart-wit en kleurenprentjes van haar le- De tentoonstelling in de Lakenhal den een stimulans zal zijn voor is tot 26 november a.s. op de een heerlijke vorm van ontspan- gebruikelijke uren voor iedereen De voorzitter v nen bezig-zijn. toeganklijk Haan, Groen verjaardag organiseert L.A.F.V. op donderdag, 23 november, in de benedenzaal van gebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg 10 een dia-projectieavond waar leden en niet-leden hun dia's kunnen laten vertonen en beoor delen. LEIDEN De actie „Onderste Boven" blijkt, ook vóór de Kamer verkiezingen al, ruime aandacht getrokken te hebben op de proble matiek van Leiden. Kamerleden van vier grote partijen hebben tij dens propagandabijeenkomsten de afgelopen weken, toegezegd dat ze zich na de verkiezingen graag in Leiden op de moeilijkheden zul len komen oriënteren. Toezeggingen in deze zin kwamen van ARP, CHU. P.v.d.A. en VVD (als eerste). De heer J. Werter, voorzitter van de KVP-afdeling Lei den heeft toegezegd, alles in het werk te stellen om leden van de KVP-fractie die zitting hebben in de vaste commissies voor Onder wijs, Financiën, CRM en Volkshuisvesting naar Leiden te krijgen. Het actiecomité stelt zich voor, nu eens niet de geijkte forum-verga dering te houden waarbij de kamerleden achter de (groene) tafel zitting nemen maar om hen in de gelegenheid te stellen vanuit de zaal vragen te stellen aan deskundigen en representatieve bewoners van de stress-wijken. Ook die procedure is geheel in de stijl van de actie "Onderste Boven". Verheugend is ook. dat - mede onder in vloed van deze ontwikkeling - de weerstand van bepaalde Leidse po litici tegen de actie duidelijk afneemt. ZOETERWOUDE Nadat het jeugdhuis aan de Miening aan zijn bestemming was onttrokken krijgen de verkenners en de gidsen weer een nieuwe behui zing. Met financiële steun van het kerkbestuur is achter het gemeentehuis een grote houten gebouw geplaatst met de afme tingen van 24 meter bij 6"2 me ter. Dit staat in de directe om geving van de Weekender, het onderkomen van de kabouters en de welpen dat in het begin van de zestiger jaren verrees. Met de naam van dit gebouw wor den de bouwers geëerd die hier aan in het weekeinde vele uren werkten. Ook bij de afwerking van het nieuwe gebouw is in het bijzonder na de zomerkampen door stafleden en vrijwilligers hard gewerkt om dit om te vor men tot een ideale lokaliteit voor gidsen en verkenners. Dit alles geschiedde o.l.v. groepslei der Gerard van Cromvoirt. De verwarming baarde nogal wat zorgen maar dit is thans door de plaatsing van oliekachels ook geklaard. De twee groepen heb ben ieder hun eigen afdeling, bovendien beschikt men nu ook over een leiderskamer. Een groot pluspunt bij dit alles is dat de onderkomens van de geüniformeerde jeugd nu op één plaats geconcentreerd zijn. Een officiële opening zal er niet plaats hebben maar wel wordt op zondag 19 november een open dag gehouden. De deuren zullen 's middags van 25 uur uitnodigend openstaan. Omdat de staf dit nieuwe jeugdhuis een toepasselijke naam wil geven wordt gevraagd een naam te bedenken en deze op de open dag in een daartoe bestemde bus deponeren. De staf zal hier uit een keus doen waarna dege ne die de uitverkoren naam heeft ingezonden een prijs zal ontvangen. Vrijmetselaars loge gaal boom planten op de Steenschuur LEIDEN Burgemeester Vis zal a.s. dinsdag aanwezig zijn bij de planting van een boom op de Steenschuur. De boom wordt de gemeente aangeboden door de vrijmetselaarsloge „La Vertu" ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van het eigen ge bouw aan de Steenschuur 4-6. De eenvoudige gebeurtenis heeft plaats om 15.00 uur. Na afloop worden de aanwezigen ontvan ger in het Logegebouw, waar enige zeer oude en kostbare be zittingen van de Loge tentoonge steld zijn. Aktie voor Rien van Nunrti LEIDEN/NOORDWIJK Me vrouw Beenhakker - Stringer zamelt op het ogenblik geld in. waarvan zij te zijnertijd een St. Nicolaasgeschenk voor de acteur Rien van Nunen hoopt te kopen. De vertolker van o.a. Stiefbeen en de bur gemeester van Swiebertje ligt, zoals bekend, in het Noordwijkse ziekenhuis Solo- mio. „Hij trad altijd in program ma's op zonder sex en zon der bloot. Deze man bleef al tijd fijn", motiveert ze haar actie. Mevrouw Beenhakker (Boskadc 4 in Leiden) zit elke middag van 2 tot 5 uur klaar om het geld van ande re gulle gevers in ontvangst te nemen. tu| LEIDEN Een jaar geleden heeft een ander orkest met een an- vaI dere dirigent een soortgelijk concert gegeven als donderdag- US1 avond het Rotterdams Philharmonisch orkest. Toen heette het een abonnementsconcert en het werd beluisterd door een audito- v* rium. Nu weet men hier, dank zij dirigent Willy Boskowsky en het Rotterdams Philharmonisch orkest wat een Promenadecon cert is. Met zijn meeslepende charme bracht hij de zaal in een soort „champagne-extase". Dit was muziek maken! Willy Boskowsky is een groot dirigent. Zijn aandacht voor het de- t- tail vooral geeft dat tintelende dat een programma als hier ge- 't speeld, verheft boven het gewone routinewerk. Maar hij heeft a ook een fijne neus voor stijl en dat bewees hij in Schuberts 5e DSymphonie in Bes gr.t. De vierdelige bouw (met Menuet) van deze symphonie, maar ook de muziek zelf geeft een duidelijke richting aan naar de klassieke voorgangers van de componist. Willy Boskowsky ontdeed het werk van een te dik opgelegde ro- mantiek, en plaatste het in een transparente (klassieke) visie, J waardoor de onderlinge stemverhoudingen meer recht werd ge daan. En dan de drie Hongaarse dansen van Brahms, verrukkelijk en meeslepend uitgevoerd! Knap werk van dit prachtige orkest. Na de pauze werd er ge-Strauss-t, Johann jr. en Joseph, en Joseph Johann jr., in respectievelijk de Kaiserwalzer, Ohne Sorgen- #>lka, die Schwarzerin met Plappermaulchen, en Geschichten aus dem Wienerwald. Met de Wiener BUrger wals van Ziehrer en de Fatinitza mars van Franz von Suppé werd het allemaal zo overweldigend, dat alle aanwezigen het grote Londense voor beeld volgden en meeklapten, tot zichtbare vreugde van dirigent en orkest. Na twee toegiften moest de dirigent er met grote be slistheid een punt achter zetten. Zijn belofte, spoedig nog wel eens terug te willen komen, werd met een donderende ovatie be groet. Een ovatie, waarbij wij ons graag aansluiten. B. Rijnders LEIDEN Het laatste van de vijfendertig hofjes, die Leiden zijn overgebleven, is de Groeneveldstichting Oude Vest 41. "O nee, maar dit is geen hofje", vermaant mej. M. W, Vossers - portier ster - "dit is een stichting". Dat verschil blijkt maar heel subtiel. De Groeneveldstichting werd in het leven geroepen bij testament van ds. E. G. Groeneveld, hervormd predikant te Leiden. De dominé werd gekweld door een spraakgebrek dat hem het voorgaart in de dienst des woords vrijwel onmogelijk maakte. Dat gebrek werd ruimschoots vergoed door het huwelijk met een zeer vermogende vrouw. Daardoor kon het dominees-echtpaar zich vesti gen in een van de rijke patriciërshuizen aan de Oude Vest - vlak naast de Leidse Schouwburg - waar de eerwaarde heer Groeneveld zich geheel kon wijden aan de studie en aan theologische publica ties. Toen hij in 1879 overleed, liet hij het huis met de geweldige tuin, die zich uitstrekt tot aan de Ceciliastraat benevens een ruim legaat na. met de opdracht dat ze zouden dienen tot onderdak van "min- of onvermogende predikantsweduwen of -dochters" van her vormde huize. In zijn contact met collega's had hij ervaren dat aan zo'n onderdak grote behoefte bestond omdat vele predikanten onder houden werden door kleine en verre van rijke gemeenten. Vier jaar later, in 1882, ging zijn laatste wens in vervulling: in de tuin ver rees een rijtje van acht eenvoudige woningen, die tot op de dag van vandaag bewoond worden door predikantsweduwen. Het grootste deel van de tuin met zijn prachtige bomen bleef behouden. Welis waar kijken de huisjes uit op de hoge zijmuur van de Schouwburg maar, zegt mejuffrouw Vossers - bewoonster van de vroegere pas torie - "die muur is prachtig begroeid en met een beetje fantasie waan je je in een groot bos." Eigenlijk vindt ze het helemaal niet leuk dat de Groeneveldstichting in de krant genoemd wordt in de rij van Leidse hofjes want "We krijgen al zoveel belangstelling. De mensen lopen hier in en uit. Dat is niet zo gezellig meer'. Minder gezellig is, lijkt ons, dat er in het kader van de Schouwburg-reno vatie, sprake is van de bouw van een 18 meter hoge toneeltoren vlak naast de prachtige tuin en van de aanleg van een brandtrap langs de "mooie" schouwburgmuur, waarlangs in geval van nood de benarde schouwburgbezoekers zich in groten getale in veiligheid zullen stellen. Wat noch voor de vluchtelingen, noch voor de be woonsters "zo gezellig meer" is. Maar zelfs als er in de Schouw burg nooit brand zou uitbreken, wordt de charme van het laatste hofje toch deerlijk aangetast. LEIDSE HOFJES (35)

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3