IN BELGRADO ZAL HET HARD TEGEN HARD GAAN Levi's hield Simonovic in greep KNLTB waste handen in onschuld Levi's coach Rob de Wit na zege Opstandige tennissers voorwaardelijk „zwaar" gestraft VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 l HAARLEM „Ik heb nog steeds het volste vertrou wen in mijn team". Bratis- lac Dordjevic, de coach van Rode Ster Belgrado, zei het met een effen ge zicht, waarvan geen enkele emotie viel af te lezen. De teleurstelling die de neder laag van 88—72 tegen Le vi's ongetwijfeld voor hem betekende, was hem niet aan te zien. „Rode Ster speelde vandaag nerveus, het was niet in zijn gewone doen. Daarbij speelde Si- monovic niet één van zijn beste wedstrijden wat ook zijn neerslag op de ploeg heeft gehad". Rob de Wit, één van de beide coa ches van Levi's kon in eerste instantie maar een zin uitbren gen. „Wie geeft mij wat te drin ken?" Rustig ontspannen vertel de hij later: „Je weet natuurlijk nooit of deze voorsprong genoeg is om de volgende ronde te be reiken. Maar gezien het aantal punten dat wij nu veriameid hebben zou het in Belgrado vol gens de regels van de kunst hard tegen hard moeten gaan". Het Levi's dat gisteren Rode Ster Belgrado, dat als één van de sterkste teams van Europa wordt beschouwd, overwon is een ander Levi's dan het vorig jaar in het veld stond. „Je kunt het aan verschillende dingen merken", zei Rob de Wit. „Een van de zwakke punten van Le vi's was dat als men onder druk kwam te staan, men nog te wei nig als een ploeg speelde. Als het te zwaar werd schakelde men te snel over op zijn indivi duele capaciteiten. Dan zie je bijvoorbeeld bij de bal opbren gen dat het nog niet klopt. Maar een hecht team bouw je niet in een maand, zelfs niet in twee maanden, daar mag je wel een seizoen voor rekenen". Voordat Rode Ster Levi's echter onder druk kon zetten, hadden de Nederlanders lange tijd het beste van het spel gehad. Gestart in de basisopstelling met Walter Ombre, Kees Akerboom, Dick Davidson, Frank Kales en Henry Smith nam Levi's al snel een voorsprong van 64, die la ter werd opgebouwd tot bijna constant acht punten. Vooral Smith en Akerboom brachten met hun doeltreffende schoten de bijna 2500 toeschouwers tel kens tot luide toejuichingen. Si- monovic, speler van het Euro pees basketbalteam en door in siders ook wel Europa's beste speler genoemd, werd door Frank Kales constant aan ban den gelegd. Rob de Wit: ,\HeeI het team van Rode Ster draait om Simonovic. Als je die uit schakelt, leg je een groot deel van hun.aanval lam. Pluspunten Met het spelen van Frank Kales en vooral in de tweede helft Smith, die de dekking van Si monovic gedeeltelijk overnam, noemde Rob de Wit één van de grootste pluspunten die hij in het spel van Levi's had kunnen ontdekken. „Ik geloof ook", ging hij verder, „dat iedereen vanavond met een ander soort basketbal ken nis heeft kunnen maken. Kei hard, recht voor zijn raap en goed verdedigen. Defensief heb ben wij het sterkst gespeeld, of fensief ging het een stuk min der. Het was een kwestie van een voorsprong nemen, verdedi gen en langzaam je voorsprong uitbouwen". Dat was ook hetgeen Levi's had gedaan. Na een stand van 28— 20, liep men uit tot tien punten verschil bij 40—30 om te gaan rusten met 4432. Na de pauze verscheen Levi's in het veld met Harry Kip, Karei Vrolijk, Kees Akerboom, Dick Davidson en Smith. Rob De Wit: „Op een gegeven moment speelden we met onze drie lang ste mannen in het veld om toch maar vooral de rebound te be heersen. Maar dat zij tegelijker tijd speelden is in de competitie nog nooit voorgekomen. Tijdens de wedstrijd ben je zodoende nog aan het experimenteren. Het is ook zeker terecht om te stellen dat wij deze wedstrijd op onze verdediging hebben gewon- Terwijl Simonovic (links) naar de bal reikt, is Kees Akerboom met een zweefsprong net te snel af en in staat om te scoren. Met van spanning vertrokken gezicht volgt Harry Kip (rechts), met aan zijn zijde Pesic, het duel van zijn ploeggenoot. Op de achter grond kijkt de Zweedse scheids rechter Parsbo toe. Door de ar men van Simonovic is nog net het gezicht van Henry Smith te zi HAARLEM Hij was lang, mager en leek helemaal niet op de vedette, die door zijn prestaties in Joego slavië vergeleken wordt met wat Crtiyff voor het Ne derlandse voetbal betekent. Simonovic, de Jerry West van Europa, zoals de ongelooflijk populaire ve dette van Rode Ster Belgrado in de volksmond heet, stond in het Europacupduel met Levi's op a?n apart voetstuk. Hij, het onvoorstelbaar beweeglijke pun- tenkanon, zou het in Haarlem moeten gaan maken, dacht iedereen. Maar Levi's coach De Wit, die het afgelopen weekeinde een vergeefse reis naar Belgrado maakte omdat de mist hem in Milnchen liet, had voor dit probleem een speciale tak- tiek ontwikkeld. Dagenlang heeft hij Frank Kales ervan doordrongen: „Als jij erin slaagt Simonovic onder de twintig punten te houden dan speel je voor mij de wed strijd van je leven". Het was een aanwijzing voor de Haarlemse terrier, die wist waar hij aan toe was. Dro mend van de man, die hij als schaduw moest volgen met al zijn fameuze grillen en onvoorstelbare manoeu vres, dook Kales gisteravond naast Siimonovic op. Een avontuur van de reus tegen klein duimpje. „Je beeft dan even", zei de later gelukkig lachende en spontane Haar lemmer. „Maar als het spel loopt denk je niet meer aan Simonovic". De angst voor de tegenstander was verdwe nen en Frank Kales werd daar later rijkelijk met lof voor besprenkeld. Hij was d« man, die het ongelooflijke had waargemaakt en Simo novic voor de rust op slechts acht punten gehouden. Bram BruH -en erlrstd bisket- baüexpert: Kales was voor mij dan ook degene, die de beste prestatie van de avond t geleverd". Dit aspect ,,Hoe Simonovic verstrikt raakte in het spel van de taktiek" belicht de pijlsnelle ontwikkeling, die het snel populairder worden de basketball momenteel doormaakt. Was het tot voor twee Jaar nog haast ondenk baar, dat de Nederlands kampioen verder dan een eerste ronde In het Europa- -uptcernooi zou komen, thans kijkt Levi's niet eens meer tegen de meervoudige finalist op. „Wij", vervolgt Frank Kales, „staan aan het begin van een nieuw tijdperk. Je kunt het om dat beter te begrijpen misschien het beste vergelij ken met het voetbal van zes jaar geleden. Toen keek ook iedereen met vreemde ogen op naar een speler, die bij Real Madrid en Benfica speelde. Dat waren de ster ren. Wij komen daar nu pas bovenuit. Ik heb dat aspect al meer vergeleken met een soort duiventil. Steeds, als je eruitvliegt doe je meer erva ring op en eens moet dat zijn voordelen opleveren". Ook vanuit een ander oogpunt bleek deze gelatenheid. „Als we vroeger met zestien pun ten van een Oosteuropese te genstander hadden gewonnen waren we door het dolle heen. Uniek, schreeuwde ie dereen dan. En nog, denk ik dat, maar met het idee in mijn achterhoofd, dnt de kwalificatie nog geen feit is. Eerst moet straks im Belgra do bewezen worden hoe sterk Levi's wel is. Dan pas zijn we er. Vandaar dat voor mij nu pas de rustperiode is aan gebroken". Een tikkeltje blasé dus van het succes, dat nog niet zo lang geleden onvoorstelbaar leek? „Ja, daar verbaas ik me ook over. Het gaat alle maal zeer snel". Echter niet onverwacht snel. want de weddenschap met Levi's voor zitter viel duidelijk in zijn voordeel uit. Voor elke vijf punten verschil, waarmee de Haarlemmers zouden win nen, kon Kales een fles cog nac tegemoet zien. Het zijn er dus drie geworden. Simonovic, de afgeblufte, had weinig begrip voor de aan pak van de Haarlemmers. „Met mijn prestatie van 21 punten ben ik gewoon onte vreden. Het is ver beneden het niveau waarop Ik de laatste tijd speelde". Rakocivic, die zijn beroemde collega probeerde op te mon teren, dacht er goed aan te doen door op te merken: „Straks in Belgrado, als het publiek weer echter je staat, komt de revanche, daar ken ik je goed genoeg voor". Maar Rakocivic keek toch vreemd op, toen de anders van optimisme sprankelende Simonovic geduldig zei: „Ik ben er nog niet zo zeker Het merkwaardige was dat ook bij Levi's een speler en nog wel een van de top scorers met 20 punten rondliep, die zichzelf geen compliment wilde maken. Henry Smith, de Haarlemse center forward, die afkom stig is van de Missouri Uni versiteit, had na rust prach tig verdedigend werk ver richt, toen zijn aanwezigheid roor .Se bewaking van Simo novic vereist was. Maar hij vond toch dat zijn prestatie onder zijn Amerikaanse vorm was gebleven. „Ik kan veel beter, maar ik geloof dat het ook door de vloïr komt. Die is anders, moeilijker bespeelbaar, v.nd lk. Door eraan te wennen zal dit probleem langzaam aan wel overgaan, hoop ik". De onvrede van Smith, die m 1971 nog een „honorable mention" kreeg van de Ame rikaanse basket ba llbond. maakte op de rest van de ploeg grote Indruk. Hij ver diende dat namelijk niet. Ka- les: „Smith is er waarschijn lijk te verlegen, te beschei den voor. Het is een enorm royale vent voor het hele team, die als er ruzie is er alles aandoet om de problemen zo snel mogelijk de wereld uit te helpen. Je krijgt van hem dan ook niet de indruk dat het een speler is die in Europa even zijn geld komt ophalen en er ver der niets aan doet". Henry Smith was alleen blij met wat hij van Kales hoorde. De Kennemersporthal had echter ook wat anders mee gemaakt. waarover men zich verheugde. HANS DE BRUYN handhaven". De kansen in Bel grado? Ik weet dat Rode Ster thuis erg goed speelt, maar ik geloof dat je het fifty, fifty kan stellen". En Harry Kip: „Ik ga de wedstrijd met vertrouwen te gemoet. Als wij daar net zo rustig spelen als hier, moeten we het redden". De Joegoslavische coach stond stilletjes te luisteren. Toen zei hij, toch een tikkeltje bitter. „Nee, wij hebben Levi's echt niet onderschat, maar welke speler was vanavond nu niet PAUL HOVIUS Inzinking Toch kwam in de tweede helft de door iedereen zo gevreesde in zinking. Langzaam maar zeker kwam Rode Ster weer dichter bij, de voorsprong van Levi's slonk zelfs tot zes punten terug. Het zuivere van afstand schieten van vooral Akerboom en Kales hield Levi's echter uit alle ■moeilijkheden. „Het was jam mer dat het in die laatste se conden nog even fout liep", mompelde Rob de Wit, „daar door konden wij dat verschil van twintig punten net niet DEN HAAG Voor de jeugd ten- nisinterlandwedstrijd (tot en met 16 jaar), België-Nederland, die volgende week zaterdag en zondag 18 en 19 november in Lom mei wordt gehouden, zijn de volgende jongens en meisjes uitgenodigd: Marcel Rederlijk (Breda), Bart Brouwer (Eindho ven). Theo Gorter (Amster dam). Roelof Dijkman (Eindho ven). Max Oolders (Roden). Pe ter Driebergen (Amersfoort), Leonne van de Wildenberg (Goirle), Roel Groten (Tilburg) en Bemardine Sluyter (Rotter dam). AMSTELVEEN Het bondsbestuur van de KNLTB had de grootste „verrassing" tot het slot bewaard. Na de opsomming van een indrukwekkende reeks strafmaatrege len tegen de betrokkenen uit de Koning Gustaaf-bekeraffaire volgde het simpele doch alles ontkrachtende woord „voor waardelijk". Vrijwel eenstemmig klonk uit de monden van de heren Dikker (se cretaris), Beek (voorzitter), Steensma en Mulder deze toevoeging met een toon van onbegrip dat de heren van de pers dat niet begrepen zouden hebben. Vervolgens werd de laatste dooddoener met groot succes gelanceerd. Het bestuur stak de hand in eigen boezem door te verklaren dat „de milde uitspraak" mede was geba seerd op grond van geconstateerde orga nisatorische tekortkomingen. Vooral dit laatste werd de kapstok waaraan het hoofdbestuur elk verwijt kon ophangen. Bij elke vraag werd met een glimlachje verwezen naar dit punt, waardoor de bond de handen voorlopig in onschuld kan wassen. gen Jan Hordijk, Rolf Thung, Nick Fleury, Jan Hajer, Fred Hemmes en Marian Laudin op te noemen. Hemmes werd vrijgesproken, omdat van onbetamelijk gedrag niets was gebleken. Laudin kreeg de opmerking dat het bestuur be treurde dat hij zich tijdens de landenwedstrijden tegen West-Duitsland en België niet zou hebben gedragen zoals het behoort en dat er bij voorko mende gevallen geëigende maatregelen zullen worden genomen. Toen volgde de sensationele mededeling dat Hordijk, Thung, Fleury en Hajer een jaar waren geschorst. Bovendien kreeg het viertal een proeftijd van een jaar opgelegd met onmiddellijke ingang. De motivering bestond uit het „ontbreken van voldoende inzet en het ge drag dat indruist tegen de normen die in Neder land gelden voor sport en maatschappij". Wat die normen nu precies zijn, kon het bestuur niet helemaal duidelijk maken. De aanwezige bonds- bestuurders lieten wel doorschemeren dat het om ernstiger zaken ging dan de veelbesproken fles wijn. Het college weigerde echter enkele concrete feiten te noemen. Molens Bleef echter bestaan het door velen afgekeurde an nuleren van de Koning Gustaafbekerwedstrijd te gen Engeland, later oorzaak van een kort geding dat overigens door de bond werd gewonnen. Deze algemeen als wat overhaast beschouwde beslis sing praatte het bestuurscollege goed door erop te wijzen dat er vrees bestond dat het aangewe zen team wel eens niet een visitekaartje voor de bond zou kunnen zijn. Hangende het onderzoek werd alvast maar besloten het duel af te zeggen. De ambtelijke molens van de bond draaiden ech ter zo langzaam, dat pas gisteren de uitspraak kon worden gedaan over het onderzoek dat we ken geleden is begonnen. Inmiddels is de commissie speltechniek vrijwel en bloc afgetreden, slechts voorzitter Tienstra hleef in functie, maar over dit probleem heeft het be stuur nog niet gepraat. Of dat op korte termijn gaat gebeuren, konden de heren nog niet meede len. Evenmin kon het college zich uitlaten over het te voeren beleid bij de gewraakte landenwed strijden, waar de moeilijkheden in feite zijn be gonnen. „Er moet iets veranderen", werd collec tief meegedeeld. En opnieuw werd hef stokpaard je van de „organisatorische onvolkomenheden" bereden om zich al bij voorbaat te wapenen te gen elke vorm van kritiek. Laakbaar Deze veel gebezigde term kon echter niet worden aangevoerd toen werd gesteld dat er in de hele procedure op zijn zachtst gezegd merkwaardige elementen zitten. Zo is het hoofdbestuur het on derzoek naar het gedrag van de spelers begon nen. Op zich niet onjuist, maar vervolgens heeft ditzelfde college de strafmaat bepaald. En dat is een laakbare gang van zaken. Een strafcommis- sie is daarvoor de aangewezen instantie, maar de tennisbond kent in zijn reglementen geen derge lijke commissie, zodat dit soort zaken automa tisch bij het hoofdbestuur terechtkomt. Bij dit bestuur blijkt geen behoefte te worden gevoeld om deze lacune in de rechtspleging op te vullen. „Daar wordt niet over gedacht", deelde voorzit ter Bleek mede. Deze affaire, die achteraf in aanmerking komt voor het cliché „Storm in een glas water", had eigenlijk geen andere afloop kunnen krijgen. De bond heeft enigszins zijn gezicht gered door in principe een iware straf uit te spreken, maar daaraan wel de toevoeging „voorwaardelijk" te verbinden. Dat betekent dat alles zonder conse quenties blijft. De spelers kunnen weer rustig in alle mogelijke toernooien en wedstrijden uitko men. Maar de vruag: „Waarom moest nou zono dig het duel tegen Engeland worden afgezegd", werd niet beantwoord. Degenen die de rapporten van de captains bij de wedstrijden tegen België en West-Duitsland hebben gelezen, menen dat er zich in feite geen schokkende dingen hebben voorgedaan. De bond zegt echter: „Er zijn ern stiger voorvallen gebeurd die onze maatregel rechtvaardigen". Zo Is de zoveelste rel in de tenniswereld weer tot een goed einde gekomen. De indruk dat er iets moet veranderen Is echter sterk. Het bestuur schijnt bij die gedachte niet aan zijn eigen posi tie te denken. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13