Provincie geeft 128,5 miljoen uit aan wegen in 1973 McGovern: ik ben te oud om te huilen C^idócSouoont Caballero filter Anders dan andere filters Nixon zoekt nieuw kabinet Vossenplaag in Groot-Londen Minister wil praten over militaire straf Rampzalige vicieuze cirkel VERWARRINGWEKKEND Kauwgum gestolen 7-|ONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) zou te vinden kunnen zijn in N HAAG De provinciale uit- „droge" koeltorens met gesloten iven van Zuid-Holland op de watercircuits, waarbij geen wa- ewone dienst worden voor 1973 ter verjoren gaat. traamd op ruim 92 miljoen Wat de werkgelegenheid betreft plden. In deze uitgaven zit invankelijk tekort van bijna 3 liljoen, dat met enige lasten, trzwaringen en kunstgrepen theel weggewerkt kan worden. deze „normale" uitgave (1 de provincie Zuid-Holland in tt komende jaar nog circa 18,5 miljoen gulden uitgeven kn zogenaamde secundaire. Liver provinciale, wegen. G.S. In Zuid-Holland delen de Sta mleden mede, dat de financiële Isltie zorgelijk is geworden en |t de toelichting op de ont- erp-begroting niet anders dan mineur gesteld kan worden, het begrotingstekort te dek- ln zullen onder meer de preca- prechten verhoogd worden, de trkoopprijzen van provinciale fukwerken omhoog gebracht orden en rechten voor het be- iren van de Gouwe en het ijn-Schiekanaal herzien wor- |n. Voorts zullen enige uitga- in naar de kapitaalsdienst iergebracht worden, de door jntelasten doorverkocht wor- |n aan andere publiekrechtelij- I lichamen en zal een bedrag |put worden uit de algemene iserves. de toelichting op de ontwerp- Igroting wordt een aantal pun- n van beleid aan een beschou- Ing onderworpen, maar zaken i woningbouw, verkeersbeleid, lort en dergelijke ontbreken. tidwegen I wordt, vooral gezien vanuit financiële gezichtshoek ge- fhreven over de landwegen in jjid-Holland. Bij het hoofdstuk jiimtelijke Ordening wordt me- fgedeeld, dat de gemeenten in ienemende mate gebruik ma in van artikel 19 van de Wet kiimtelijke Ordening. In 1970 Bren het er 1050 en in 1971 cir- f1500. streekplan Plassengebied zal initiatief van het Statenlid J. Nooy pas op 25 en 26 okto- 1973 in de Staten van Zuid- alland behandeld worden. Voor streekplan Stadsgewest Den laag omvattende de huidige reekïilannen Haagse agglome- »t\e, Rijnstreek-West, Bolenge- led Westland zal eerst een aeleiüdennota ter discussie ge leld worden in diverse organen a ook in de betreffende ge- leenten. gebreide beschouwingen wor- j. en gewijd aan de mogelijkhe- - - en van opwekking van electri zing. Iteit. Nieuwe centrales waar orp7 geven problemen. Men is op )ek naar alternatieven met jinder overlast. G.S. delen ede, dat zulk een alternatief constateert het provinciaal be stuur een hèr-intrede in het ar beidsproces van 65-jarigen plus sers en van gehuwde vrouwen. De vraag naar jeugdigen is tweemaal zo groot als het aan bod en het aanbod van 50-jari gen en ouder neemt af. In Alphen aan de Rijn zal geen woonwagenkamp komen voor 90 standplaatsen maar slechts voor 40 50. Een tweede kamp moet in Gouda komen. Zoetermeer is aangewezen voor een kamp voor 30 wagens nu het kamp te Leidschendam verminderd wordt tot 50. Op de Farne-archipel, in het poolgebied, is de overheid begonnen met het afschieten van zeerobben en hun jongen. Hier wordt een jong dier gedood door een jager. De robben moeten verdwijnen ten bate van de hele kolonie, aldus het Nationaal beheer van de eilanden, omdat de kolonie ernstig lijdt aan overbevol king. WASHINGTON (Rtr/AP) Het Witte Huis is na de grote over winning van president Nixon gisteren begonnen met bespre kingen over de plannen van de volgende vier jaar. Daarbij was een zeRer ontnuchtering merk baar om het feit dat Nixon er niet in geslaagd is de meerder heid in een van beide huizen van het Congres te behalen. In politieke kringen in de hoofd stad Washington zijn al de nodi ge speculaties over de samen stelling van het nieuwe kabinet gehoord. Tot nu toe staat slechts vast dat minister Laird van defensie wil vertrekken. Ook minister Rogers zou willen De om meer efficiëntie gevraagd. Nixon heeft inmiddels de plaats vervanger van Kissinger, gene raal Haig, naar Saigon gestuurd voor verdere besprekingen met president Thieu over de be standsovereenkomst tussen Washington en Hanoi. Haig moet ook de militaire situatie in ogenschouw nemen. Achteraf blijkt dat de opkomst bij de verkiezingen, hoewel een re cord in aantal, percentueel toch erg laag is geweest. De 77,5 miljoen Amerikanen die hun stem hebben uitgebracht, ma ken slechts 56 procent uit van de stemgerechtigden, een diep terecord sedert 1948. 7T 'V~ J ]VA Amsterdam en Rotterdam hebben nu ook Den Haag en Utrecht hun rampzalig financieel perspectief voor 1973 blootge legd. Nederland's vier grote gemeenten zitten collectief in de misè re en behalve de misère zelf zijn ook de oorzaken daarvan voor een belangrijk deel gemeenschappelijk: o.a. de bodemloze put van de tekorten bij het openbaar vervoer. De landelijke overheid heeft bij gesprekken in Den Haag wel begrip getoond voor de zeer moeilijke positie van onze grootste gemeenten. Maar het begin van de uitkomst moet nog geboren worden. De grote gementen zelf proberen door het opvoeren van tarieven en retribu ties hun aandeel voor het dichten van het gat aan te dragen; maar het baat weinig. In tegendeel; ze draaien in een rampzalige vicieuze cirkel. Een deel van de bevolking trekt weg en meestal niet de economisch zwak- sten; dit verkort de financiële armslag van de gemeentebesturen en elke maatregel die ze nemen om het tekort op hun exploitatiereke ning te verkleinen, schept gevaar dat meer mensen uit de grote ste delijke agglomeraties wegtrekken. De overheidsplannen om eigen diensten naar de regio over te brengen en de investeringen binnen de Randstad in de houdgreep te nemen, doen dan de deur dicht. Sommige achtergebleven gebieden in Ne derland hebben moeilijke jaren achter de rug; de grote steden in het westen des lands staan voor magere jaren, waarvan het aantal als er niet ingegerpen wordt de zeven verre te boven zal gaan. Van i correspondent vertrekken, maar hij zal moedelijk aanblijven als Nixon dit van hem vraagt. Zijn even tuele opvolger Connally zou na melijk buitenlandse zaken niet willen delen met de presidentië le adviseur Henry Kissinger. t van de republikeinen i het Huis van Afgevaardigden bedraagt 11, hun verlies in de senaat 2, onder wie de enige vrouwelijke senator Margaret Chase Smith. Ook bij de gouver neurs van de staten hebben de democraten een zetel gewonnen De vrouwelijke senator van de staat Texas, Barbara Jordan, is de eerste negervrouw geworden die het zuiden vertegenwoordigt in het Huis van afgevaardigden. De 36-jarige afgevaardigde werd gekozen door het district Houston. SIOUX FALLS Van tevoren wist men in het McGovernkamp al bijna zeker, dat de democra ten niet zouden winnen. De ver nietigende opiniepeilingen lieten geen andere keus over. Maar de omvang van de nederlaag kwam toch als een enorme klap wat hem nu nog te doen stond was een verklaring geven over het accepteren van zijn neder laag, een felicitatie-telegram naar Nixon verzenden en ten slotte voorbereidingen treffen voor een vakantie met zijn ge zin op de Maagdeneilanden. jytEN behoeft geen kanp psycholoog te zijn om te vermoeden dat minister Boersma weinig zin heeft nog eens in een kabinet te gaan zitten waarin hij ministers van D.S.-"70 achter de tafel treft. Wanneer toch niet waar zou zijn dat de oorzaak van de juli-crisis een conflict Bocrsma-Drees was, dan weet iedereen wel door uitla tingen tijdens de verkiezingscampagne dat de minister van Sociale Zaken en D.S.-'70 elkaar geen politieke liefde toedragen. Maar of het nu verstandig is, dat minister Boersma zijn verkiezings campagne benut om te verkondigen „Ik niet meer in een kabinet met D.S.-'70"? Het lijkt een bijdrage tot duidelijkheid, maar het kan de zoveelste bijdrage tot verwarring onder de kiezers vormen. Wanneer de toekomstige formateur inderdaad gaat aansturen op herstel van de coalitie-Biesheuvel (wat onze sympathie niet zou krijgen) en er een beroep op de heer Boersma gedaan wordt, kan hij altijd „neen" zeggen. Eerst in een kabinet gaan zitten en daar na zeggen dat een onder kabinet je liever was geweest (in 1971 ge daan door de heer Boersma en enkele K.V.P.-bewindslieden) is in consequent en onverstandig. Wat Boersma nu doet, kan de inleiding zijn op een consequentere houding. Maar verstandig? Intussen wordt het tijd dat de confessionele drie de kiezers bekend maken wat hun gezamenlijke voorkeursoplossing na 29 november wordt. Hun optreden wekt nu de indruk van drie solisten in plaats van het vroeger door de oppositie zo gewraakte trio-voor-drie-heren. Ook de ministers Romney (wo- Californië heeft zich gelijktijdig ningbouw) en Kleindienst (justi- uitgesproken tegen het gebruik tie) komen voor aftreden in van marihuana en voor het op- aanmerking. In ieder geval nieuw instellen van de dood- heeft Nixon zijn medewerkers straf. Het laatste hotel van de Noordier- se stad Londonderry, The Broom- hall, is gisteren door een zware bom vernield. Danszaal, restau rant en kantoren werden volledig weggevaagd. Alle andere hotels van de stad zijn wegens de slagen gesloten. Klachtenman op ministerie DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Binnenlandse Zaken krijgt - bij wijze van proef - een „klachtenman", die moet zor gen dat binnengekomen klach ten met spoed worden behan deld. Minister Geertsema heeft dit in de Eerste Kamer meege deeld. Een klachtenman. die contact moet blijven houden met de kla ger, kan eventuele frustraties bep'erken, zo vindt de minister. Het idee is van het Eerste-Ka- merlid (VVD) prof. Polak, oud minister van justitie. De nieuwe functionaris zal zelf geen klachten onderzoeken. Zijn positie zal daardoor duidelijk anders zijn dan die dan een om budsman. Later op de avond, toen McGo vern gevraagd werd hoe hij zich voelde, haalde hij het oude ver haal van Lincoln op over die kleine jongen die zijn teen had bezeerd en die toen een vragende belangstellende het ant woord gaf: „Het doet teveel pijn om te lachen, maar ik ben te oud om te huilen". Eleanor, zijn kleine blonde vrouw, zijn dochters en zijn familiele den huilden voor hem, net als enkele van zijn medewerkers. Onbeheerst en met rode ogen zwierven ze door het hotel. Ze waren zelfs te zeer verdoofd om te reageren toen vice-president Agnew verklaarde, dat „dit een H zeer bevredigende avond" was en president Nixon sprak over „één van de grootste overwin ningen in de geschiedenis". Kort voor middernacht kwam de wreedste slag voor McGovern: de voorspelde nederlaag in zijn eigen staat, South Dakota. Alles VALENCE (AFP) In Valence in het zuiden van Frankrijk, zijn acht ton kauwgum gestolen, met de vrachtwagen waarin deze partij was vervoerd. On danks alle naspeuringen heeft de politie nog niets gevonden. Zij vraagt zich wel af hoe de dief de partij kauwgum wil slijten. Als hij het voor eigen gebruik bestemd heeft, kan hij honderd jaar lang elke dag 50 stukjes op maken; het zijn er bijna twee miljoen. (Van onze correspon dent Simons) LONDEN Norman Vessey, de 62-jarige officiële vossendo- der van Bromley, Londens grootste (300.000 inwoners) ton, beleven mo menteel een ware invasie van bruin rode vossen. Rei- naard's infiltratie is echter nergens zo sterk als in Groot- Londen. voorstad, heeft het wilde^ indringers de laatste maanden erg druk. Hij bracht dit jaar al het leven en dingt op dat terrein naar de „kampioenstitel" van Groot-Brittan- nië. Veel Britse steden, waaronder Manches ter, Nottingham, Birmingham, Bris tol en Southhamp- meer voorkomen. Bromley grenst aan het groene heuvel achtige Kent biedt Reinaard veilig onderkomen in talrijke uitge strekte parken op sportvelden. Via Bromley en andere voorsteden, grenzen aan bosrijke graafschap Surrey, trekken de vossen steeds die per Groot-Londen Senator McGovern en zijn running mate Sargent Shriver zijn in Washington teruggekeerd na hun nederlaag. Een kleine groep trouwe aanhangers juichte hen zodanig verstedelijkt, dat zij volgens deskun digen geen schijn van kans meer zou den hebben om in het leven te blijven op het platteland. in. Hun trektocht naar Hij neust rond in de steden is een nen, rommelt jaar of zeven gele- vuilnisbakken, den begonnen, om- als men niet op dat in Groot-Brit- past, gaat hij tannië bijna geen met de kat van- wilde konijnen door. Een Boeddhistische priester, die zijn soetra's bege "idt met een trom. houdt in Jokohama een militaire truck tegen, ondanks pogingen van Japanse oproerpolitie dit te verhinderen. De priester nam deel een demonstratie tegen het transport van oorlogsvoertuigen vanuit een Amerikaans depot bij Tokio i de haven van Jokohama. De Amerikaanse voorraden zijn bestemd voor Vietnam. Bestaansrecht Eerste Kamer weer in discussie DEN HAAG (ANP) De vraag of de Eerste Kamer al dan niet moet blijven bestaan, dient aan de orde te komen in de nog te verschijnen nota over het beleid inzake grondwetsherzie ning, zo heeft minister Geertse ma van Binnenlandse Zaken gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. Het huidige kabinet zal deze nota niet meer aan het parlement aanbieden. Het bestaansrecht van de Eerste Kamer is aan de orde gesteld door senator Troostwijk (PvdA). Hij vindt dat de Eerste Kamer kan verdwijnen. Enkele andere uitspraken van mi nister Geertsema: - het militair georganiseerd overleg behandelt binnenkort „een aanwijziging" over de vrijheid van meningsui ting van militaire ambtenaren. I De minister staat positief tegen over de invoering van een lan delijk alarmnummer. De erva ringen met de proef in Breda zijn ..bepaald gunstig". De fi nanciële gevolgen moeten ech ter niet worden onderschat. De commissie-Koopmans, die een onderzoek instelt naar de be scherming van de persoonlijke levenssfeer, ontvangt rond de jaarwisseling voor advies het ontwerp van wet tot invoering van een centrale persoonsadmi nistratie (cpa). (Van een verslaggevers) DEN HAAG De ministers Van Agt (Justitie) en De Koster (De* fensie) zijn van plan „te zijner tijd" met de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof te praten over een aantal algemene aspecten van het ver volgingsbeleid voor militairen. (ADVERTENTIE) Tijdelijk twee grappigo stickers van Loeki ais Sportheld in elk pak Bambix. De hole serie be staat uit twaalf vrolijke afbeel dingen. Het sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom Is het nu extra fijn om uw kinderen Bambix te geven. Bambix - beter voor uw kind. nutbici* Zij delen dit mee In antwoord op vragen van de socialistische Tweede-Kamerleden Stemerdnk en Wieldrayer. De twee Kamerleden hadden de minister van Justitie gevraagd of hij de straffen, die tegen ze ven hoofdbestuursleden van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (V.V.D.M.) door de Arnhemse krijgsraad geëist wa ren niet veel te hoog vond. Gis teren diende deze zaak in hoger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal bij dit hof eiste tegen de zeven bestuursle den twee maanden onvoorwaar delijke militaire detentie. Na afloop sprak het V.V.D.M.- hoofdbestuur zijn verbouwe reerdheid uit over deze eis. „Wanneer zij omgezet wordt in een uitspraak, zit de V.V.D.M. twee maanden zonder hoofdbe stuur", aldus de reactie van de zeven bestuursleden. Op 18 november organiseert het comité „Handen af van de V.V.D.M." een demonstratie in Amsterdam voor vrijspraak van de bestuursleden, voor hogere wedde, verkorting van de diensttijd, blijvende vrije haar dracht en herziening van het straf- en tuchtrecht. Examens

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9