IMIIII St.-Willibrord wil praten met Simonis HRlSSSI 12 difUÓENE Omroepen moeten eerst eens zuiniger worden HP si' Bouwer Buys getipt als voorzitter NVV Dreigende crisis Belgisch kabinet DENIEUWELINIE VVD en DS 70 tegen hogere omroepbijdrage Vorstelijk oog voor milieu en stedebouw Scotland Yard in opspraak PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De St. Willlbrodvereniging, officieel advies orgaan van het Nederlands episcopaat voor de oecume ne, zal mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam vragen om een gesprek naar aanleiding van het communiqué, dat hij heett uitgegeven na de eucharistieviering met open com munie zondag in de Rijswljkse Bernadetteparochie. Men wil de mogelijkheid nagaan dit gesprek te voeren binnen het provinciaal beraad van kerken in Zuid Holland. jDit bleek gistermiddag tijdens een persconferentie, die werd gehou den naar aanleiding van Willi- brordzondag op 12 november. Men gaf daarbij een uiteenzet ting over de gang van zaken, zoals wij die in grote lijnen al hebben weergegeven. lOpnieuw werd gesteld, dat de voorbereiding van de viering een volledig open zaak is ge weest, waarbij is tegemoetgeko men aan de wensen van mgr. Simonis, dat de deelnemende predikant ds. Van Cruyningen niet de communie zou uitreiken en dat tevoren geen officiële uit- l nodiging om aan de communie deel te nemen zou worden ge daan. Ook zijn op voorstel van mgr. Si monis nog wijzigingen aange bracht in de inleiding, die de pastoor van de parochie, F. J. Bank, voor het K.R.O.-blad „Studio" heeft geschreven. Toen de bisschop zaterdagavond met de eis kwam ook het 'commu nie-uitreiken door protestantse deelnemers aan de viering te la ten vervallen, kon daaraan op zo korte termijn niets meer worden gedaan, pe vice-voorzitter van de St. Wil- librord Vereniging dr. P. van 1 Leeuwen toonde wel begrip voor I het standpunt van mgr. Simo nis: „Zolang de bisschop zo sterk in de gezagslijn zit, moet hij wel zo handelen." Secretaris C. Roeleveld betreurde vooral de wijze waarop het allemaal in zijn werk is gegaan, die hij met name kwetsend achtte voor ds. A. J. van Cruijningen. Op de vraag waarom de predi kant niet voor de dienst van de laatste ontwikkelingen op de hoogte was gebracht, zei hij. dat, nu er toch niets aan tc ver anderen was, men hem niet aan onnodige spanning bloot wilde stellen. Die spanning was er bij de organisatoren toch wel, van wege een telefoontje van een groep uit Den Haag, dat men zou komen „om bonje te schop pen". Elsevier tipt deze week Bram Buys (nu voorzitter van de Bouwbond) als de opvolger van Ter Heide op de voorzittersstoel van het NVV niet in het minst omdat hij de dwarsliggen de Arie Groenevelt heeft weten om te praten. Voorts een inter view met prof. Duynstee, die van een aantal Nijmeegse stu denten geen rector-magnificus mag zijn. Nieuw voor Sinterklaas is de kleu terbrommer. „Kindertjes vanaf drie jaar kunnen hiermee met een snelheid van drie kilometer per uur door het huis, in de tuin of het terras toeren. Het ding werkt op een elektromotor waarvan de accu 's nachts aan het stopcontact wordt opgela den. De klant moet er wel 149 gulden voor over hebben". Verder bladerend stoot men dan op een fiks aantal pagina's ge wijd aan de overwinning van Nixon een journalistieke Drestatie, waar de andere week bladen niet aan toe zijn geko men. Euwe vertelt in twee arti kelen „De waarheid over Spass ki—Fischer" (ook in boekvorm verkrijgbaar). „Wie beschermt ons tegen de bombeschermers?" vraagt Vrij Nederland zich af en waar schuwt: „Het gevaar van een geheime inlichtingendienst die maar al te makkelijk wetsover treding en politieke overtuiging door elkaar haspelt, ligt op de SO O si *3 Q) loer". Han Lammers is een pa gina lang aan het woord over zijn geliefd Amsterdam en zegt: „De stad valt in elkaar". Zijn conclusie: „Als men niet bereid is om het verval van de oude steden en onze te geringe moge lijkheden om het herstel te be vorderen als een nationale ramp te zien en geen Delta wet-oplossing zoekt zoals in 1953, gebeuren er gewoon grote ongelukken, sociaal en politiek". Tot slot een groot interview met Pol van Himst aanvoerder van het Belgische elftal. Of het tegen Nederland een harde wed strijd wordt? „Ja, ja, dat denk ik wel. Ge kunt hard en onhan dig zijn, verstaat u mij? Die Noren waren dat en dat kan ge vaarlijk zijn. Wij hebben ook wel wat spelers die onhandig zijn, die ingaan, zaken doen en dan erg ruw kunnen zijn". De Haagse Post reed deze week mee met een Rotterdamse vrachtwagenchauffeur, die 80 uur per week maakt voor hoog uit 300 gulden. Maar het kan nog erger, blijkens deze obser vatie. „In een chauffeurscafé langs de weg zit een Belg ach ter de koffie te vloeken. Hij ziet er uit als een lijk en heeft dan ook maar 12 hele uren geslapen van zondagavond tot zaterdag. Die uren slaap genoot hij overi gens niet in de slaapkabine, maar hangend over het stuur, dan word je makkelijker wak ker". Een andere verslaggever ging kijken achter de tralies van de Mesdagkliniek, waar fijn trekje psychiatrisch ge stoorde delinquenten onder meer bezig worden gehouden met het stikken van pistooltas sen voor de politie. Voorts een erg leuk gesprek met Anne Von deling over zijn fiets. „Ik ga vaak met twee tassen naar Den Haag, dus die heb ik bungelend aan het stuur, als ik snel naar de trein moet. Dat is natuurlijk heel erg slecht. Als een agent mij daar eens een proces over zou maken, dan zou ik hem groot gelijk geven". Tot slot naar aanleiding van 25 jaar „De avonden" verhelderende gesprekken met die sleutelfigu ren uit het boek, die Van 't Reve in zijn jeugd goed gekend hebben, waaronder zijn broer Karei. die zegt: „Ik denk wel eens als ik naar een uitzending luister of kijk: Wie is dat mannetje, dat «hij voor die opvatting de micro foon of het scherm zou mogen hebben: hij wordt ook niet door enige bescheidenheid geplaagd. Maar de medewerkers hebben bij de Vara een enorm stuk vrijheid". De vernieuwing bin nen de katholieke kerk wordt vergeleken met de modernisten crisis aan het begin van deze Voorts beschouwingen over de zuiveringen in Joegoslavië, de gastarbeiders en het warmer wordende koudste front van de koude oorlog: Korea. De Nieuwe Linie spreekt uitge breid met Vara's André Kloos, Accent vervolgt zijn Peyton Place van vragen beantwoordende lijsttrekkers. Ditmaal is KVP's Andriessen aan de beurt, die het volk geruststelt. „De vleu gels in de KVP weten elkaar al tijd weer te vinden". In ver schillende artikelen wordt Groe nevelt verketterd. Oud-bondscoach. nu Anderlegt- trainer Kessler over de aan staande interland: „Technisch zijn de spelers hier net zo goed. conditioneel liggen ze nog wat achter bij de Nederlanders, zij het niet zo veel meer, maar qua tactiek zijn de Belgen erg slim". Wie heimwee heeft naar de vroe gere body-builder van Avro's Televizier Wibo van der Linden, kan uitvoerig over hem lezen. Een citaat: „Ik moet zeggen: ik ben misschien indertijd wel al te snel ggweest met conclusies. Laat ik maar zeggen: het ver stand komt met de jaren". De Groene voorspelt verkiezings winst voor de communisten, maar concludeert in één adem: „Dat ook de CPN geen duidelij ke partij is. Stemmen op de CPN is dan ook voornamelijk een uiting van afwijzing van het bestaande of van kritek op het program van de progressieve drie". Veel aandacht voorts voor de In dustriebond NW. De bekende architect prof. Bakema schrijft kritisch over zijn vak. Dit aanplakbiljet van een kat in moeilijke situatie is het zinnebeeld van de positie waarin Cana da's premier Trudeau zich, da de' algemene verkiezingen, bevindt. Er hoeft niet veel te gebeuren of de kat valt. Trudeau's partij bezet 109 van de 264 zetels in het parlement. Zijn conservatieve tegenspelers hebben 108 zetels. Links een blik in Trudeau's werkvertrek. Op de achtergrond Trudeau zelf; op de voorgrond twee van zijn medewerkers. BRUSSEL (ANP) De Bel gische regering Eyskens, die sinds begin van dit jaar aan het bewind is, wankelt. De socialistische- katholieke coalitie heeft vandaag in Brussel een top- overleg en als dat mis lukt, zal Gaston Eyskens waarschijnlijk het ontslag van zijn regering aanbie den. Omdat Koning Boude- wijn deze week in Ethiopië op bezoek is, zal dat ont slag niet eerder dan zater dag kunnen worden aange boden. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden waarin de Belgi sche regering zich bevindt is de aan Nederlands Limburg gren zende voerstreek, een streek met amper 5000 inwoners, die in 1962, toen België de taalgrens tussen het Waalse en Vlaamse gebied trok, werd overgeheveld van de Franstalige provincie Luik naar de Vlaamstalige pro vincie Limburg. In ruil daar voor stond Vlaanderen het ge bied rondom Moeskroen. met ruim 60.000 inwoners, af aan Wallonië. let voerstreekprobleem houdt voornamelijk verband met elec torale problemen. Van de in twee vleugels (Waals en Vlaams) gesplitste christelijke (katholieke) volkspartij, ver wacht de Waalse vleugel voor deel van een opnieuw overheve len van de voerstreek naar de Franstalige provincie Luik. Van de verdeeldheid van hun coali tiepartners trachten de socialis ten gebruik te maken om de macht te grijpen, dat wil zeg gen het premierschap in de Bel gische regering voor zich op te eisen. Meyer Lansky in Ziekenhuis MIAMI (AFP) - Meyer Lansky, het „financiële brein" van de Amerikaanse maffia, is met hartklachten in et ziekenhuis „Berg Sinai" in Miami opgeno men, zo is officieel meegedeeld. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. Dinsdag was hij in Miami gear resteerd nadat zes Zuidameri- kaanse landen hem de toegang hadden geweigerd. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de Tweede Kamer zijn VVD en DS'70 te gen de verhoging van de omroepbijdrage van 75 naar 108 per jaar, zoals CRM-minister Engels in een wets ontwerp voorstelt. De NOS zegt dat een verhoging tot 140 nodig is. Maar VVD en DS'70 vinden dat in omroep land eerst maar eens de etïiciency verbeterd moet wor den voordat een verhoging van het kijk- en luistergeld re delijk is. Morgen moeten de partijen in de Tweede Kamer hun voorlopige standpunten schriftelijk indie nen. Het wetsontwerp zal echter pas na de verkiezingen worden behandeld. Hij mag geen cijfers noemen uit het rapport, want minister En gels weigert het rapport te laten publiceren. Maar het gebrek aan efficiency druipt eruit, zegt hij Drs. Verwoert (DS'70) heeft giste- Verwoert heeft brieven ontvangen van omroepmedewerkers waar in ze de financieel onverant woorde toestanden bevestigen. Namen van deze briefschrijvers kan Verwoert echter niet geven omdat dat repercussies voor de betrokkenen zou kunnen hebben. Lezing van het rapport heeft Ver woert verder tot de conclusie gebracht dat de toelichting van minister Engels op het wetsont werp wemelt van de fouten. De argumentatie waarin de minis ter tot zijn 108-voorstel conclu deert, is in elk geval verre van waterdicht, aldus Verwoert. Carnavals actie voor Rode Kruis UTRECHT (ANP) Alle carna valsverenigingen in Nederland zullen op initiatief van de Fede ratie van carnavalsverenigingen Midden-Nederland een actie gaan voeren voor het Rode Kruis. )e carnavalsprinsen zullen de carnavalsvierders (naar schat ting 800.000) voordat zij zich in de feestroes storten opwekken, lid te worden van het Rode Kruis voor minimaal 6 per jaar. Dit lidmaatschap wordt dan gehonoreerd met een prin selijke onderscheiding in de vorm van een Gouden Druppel. Op het ogenblik worden duizen den van deze onderscheidingen aangemaakt, terwijl op het hoofdkantoor van het Neder landse Rode Kruis de compu ter wordt voorbereid op het ver werken van een naar men hoopt grote stroom nieuwe le den. (ADVERTENTIE) Statenlid uit vliegtuig gezet WILLEMSTAD (ANP) Het An tilliaanse Statenlid W. Godett is met behulp van de politie en de substituut officier van justitie uit het vliegtuig gezet dat van I Curasao op weg was naar St. Maarten. De heer Godett had zich erg kwaad gemaakt toen een blanke mannelijke passagier een ge-1 kleurde dame verzocht haar plaats aan hem af te staan. „Discriminatie", schreeuwde het Statenlid en ondanks her haalde verzoeken van de vlucht- leiding zich rustig te houden bleef hij doorschreeuwen. De gezagvoerder deelde daarop mee niet bereid te zijn op te stijgen met de heer Godett aan boord. Het Statenlid werd daar na door een rechercheur en de substituut officier van justitie uit het vliegtuig gezet. Rijksdiensten ook in Zwolle en Kampen (Van onze parementaire redactie) DEN HAAG Het vertrek van de rijksdienst IJsselmeerpolders uit Zwolle en Kampen is een ex tra argument om aan deze bei de gemeenten te denken bij het kiezen van vestigingsplaatsen voor te spreiden rijksdiensten. Dat vinden de Kamerleden Meyer (PvdA) en Schouten (ARP). Zij hebben de m'iv'sters U."n'; (Volkshuisvesting en Ruim.e- teüjke Ordening) en Lang n (Economische Zaken) gevraagd om Zwolle en Kampen extra in het vizier te houden bij de ver deling van de rijksdiensten. Koningin Juliana gebogen over een stukje miniatuur-Amsterdam. Zij reikte gisteren in de hoofdstad zilveren speldjes uit aan 150 leerlingen, afgevaardigden van 50 Amsterdamse scholen die hadden meegedaan aan de actie „vuile stad schone stad". De maquette is een van hun werkstukken. In het kader van Wereldstedebouwdag bracht prins Claus gisteren een bezoe' t L \jaar schoolkinderen vertelden over een zelf ontwikkeld project voor stedebouw. Goedkope charters houden ROTTERDAM (ANP) De voorzitter van de Rotter damse vereniging van emi- grantenouders OVE, de heer D. Dil, heeft zijn mis noegen uitgesproken over de aangekondigde goedko pe charters van Aerocon- tacts naar de Verenigde Staten en Canada. Hij is namelijk bang, dat vele ouders die jarenlang heb ben gespaard voor de „reis van hun leven" zich zullen laten verleiden door de goedkope aanbiedingen. Dft zal volgens hem voor beien grote teleurstellingen met zich brengen, omdat de mensen niet gewend aan verre reizen en veelal geen kennis van de taal aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zich na de landing zelf maar moeten red den. Aerocontacts kan niet de verzor ging bieden, die wij de mensen geven, aldus de heer Dil, „Bo vendien zijn onze passagiers tij dens de reis en het verblijf overzee met allerlei verzekerin gen omringd, zodat hun niets kan overkomen. Dit alles is in de prijs, die wij voor de reizen rekenen, inbegrepen. Hierdoor is het werkelijk verschil niet groter dan 50 A 75. LONDEN (AFP) Vijf Inspec teurs van Scotland Yard zijn geschorst nadat zij officieel zijn beschuldigd van „samenzwering om de loop van het recht te hin deren". Het vijftal maakt deel uit van de brigade tot bestrij ding van de handel In verdoven de mddelen. Een zesde inspecteur tegen wie een aanhoudingsbevel is uitge vaardigd. is in juli uit Engeland vertrokken. Naar verluidt zou hij zijn toevlucht in Australië hebben gezocht. De maatregelen zijn genomen naar aanleiding van een geheim onderzoek naar beschuldigingen dat verscheidene politiemannen betrokken zouden zijn bij de handel in narcotica, dan wel nauwe relaties zouden hebben onderhouden met drughande- Onder de betrokken inspecteurs bevindt zich de 42-jarige Victor Kelaher, voormalig hoofd van de narcotica-brigade van Scot land Yard. Laatste groep Aziaten morden uit Oeganda r,r"W VORK fRfr/DPA) De laatste proen staatloze Aziaten die Ocgc-'- -o-.cn verlaten rr' rof-n "frul* Kampala ver'rekken. Dit hoeft een r oe-ctvnerder van d.- Verenigde Naties bekendgemaakt. Hoewel he* ultimatum van presi- d"rt Ar-i- nfiien neemt men aan dot her vertrek ven de laat ste Aziaten ongehoord zal kun ne' verlopen. In I .aal zijn nu ongeveer 35.000 men uit Oe ganda verdreven. Het grootste deel Is door Er geland opgeno men.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7