mm Onderwijsexperiment op lagere school Stomp wijk Rijnlandse Molenstichting verwerft de Googermolen Postduivenvereniging Sassenheim kwart eeuw Ouders toonden veel belangstelling Nieuw apparaat voor snelheids controle Katwijk Met een been in het water Vrijblijvend Prenataal Wie is die man? Politiekoor Over de tong Ook voor u Met beide benen Ontboeze mingen DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT STOMPWIJK Onder grote be langstelling is gisteren in de Maerten van den Veldeschool een onderwijsexperiment gehou den onder de naam „klassen zonder muren". Deze naam duidt op het doel van de onder wijsvorm, namelijk het doorbre ken van het klassikale stelsel en daarmee de eenzijdige doceer methode. Bij dit experiment werden de kin deren vrij gelaten in het kiezen van het vak en hoelang zij „les" wilden hebben. Er was een lokaal ingericht voor spelen als dammen, stratego en derge lijke. In een ander lokaal wer den toneelstukjes opgevoerd en was er een poppenkast. Daar naast waren er nog een film zaal, een knutselzaal en een zaal met allerlei muziekinstru menten. De kinderen konden eenvoudige scheikundige proef jes doen door middel van mo derne apparatuur. (ADVERTENTIEI Bij elke hele fles Export Jonge Jenever o f Tom Mix Gin ontvangt U een GOUDKAARTJE van 5 PUNTEN Spaar deze punten. Ze geven recht op aantrekkelijke geschenken, afgebeeld in een folder, verkrijgbaar bij Uw slijter. U kimt de folder ook aanvragen bij: DE KUYPER - NEDERLAND B. V. Postbus 54. Schiedam. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt Drie ton voor reconstructie van Hondsdijk Koudekerk wil drie ton uittrek ken voor verbetering van de Hondsdijk. Zij hoopt hiervoor de medewer king van de raad te krijgen. Eveneens aan de orde in de raadsvergadering van a.s. dins dag zal komen de verhuur van terrein aan de N.H. Kerk en het bezwaarschrift van de heer Dor- repaal inzake de bouw van een caravanloods op zijn grond. De vergunnng hiertoe is door het college geweigerd, omdat deze grond bestemd is voor landelij ke bebouwing. Ondanks herhaal de waarschuwingen van B en W ging de heer Dorrepaal toch over tot bouwen. Het college hopot dat de raad ook n deze achter het college staat en de heer Dorrepaal zodoende dwingt het opgebouwde weer af te bre ken. Van de P.T.T. had de schoollei ding onderwijskundig materiaal ter beschikking gekregen. De leerlingen konden zo leren hoe de posterijen in Nederland func tioneren en hoe een telefoon werkt. De leerlingen werkten in kleine groepen, met in ieder een on derwijzeres) of een van de ou ders van de kinderen als bege- leid(st)er. De kinderen konden gaan en staan waar ze wilden, mits ze elkaar maar niet hin derden. Zij kunnen op hun eigen manier en in hun eigen tempo werken en krijgen een betere be geleiding. Dit leidt tot een groter gevoel van eigenwaarde en zelf standigheid. Van de zijde van de ouders was veel belangstelling voor dit ex periment. De schoolleiding van de Maerten van den Veldeschool was hier bijzonder enthousiast over. De heer A. H. van de Put, hoofd van de lagere school, vindt, dat het huidige onderwijs nodig veranderd moet worden in een soort onderwijsvorm als het experiment. In de toekomst hoopt men deze onderwijsme thode in een geperfectioneerde vorm in de hele school in te voeren. LEIDEN Het socialisti sche kamerlid (en de vrijwel zeker toekomstige Tweede Kamervoorzitter) Vondeling doet tijdens zijn electorale voet-fietstocht door Neder land ook Leiden aan. Vrij dagmiddag arriveert hij er. Hij zal van half een tot half twee lunchen in Augustinus (Rapenburg). Verbetering van straten in De Kooi LEDIEN In het kader van de verbeteringen van het leefkli maat in oude stadswijken zijn door medewerkers van de Dienst Gemeentewerken enkele plannen gemaakt voor de Lom bokstraat en de Celebesstraat. In het kort komen deze plannen hierop neer: Lombokstraat: Hier gaat het vooral om aanpassing van de straathoeken; beide hoeken heb ben een groot onbruikbaar op pervlak. Nu is het plan om het parkeren zo te regelen dat op de hoeken en in de Lombok straat zelf ruimte vrijkomt voor andere doeleinden. De bestra ting zal worden aangepast en op de pleintjes komen bomen. Celebesstraat: Hier gaat het voor al om het autovrijmaken van de straathoeken, waardoor er speelgelegenheid komt voor kleine kinderen. Men kan maan dag a.s. met de plannenmakers van gedachten wisselen in de kantine van de Bedrijfstechni- sche school aan de Medusa straat, aanvang 20.00 uur. OÜDE WETERING Onlangs heeft de Rijnlandse Molenstichting weer een poldermolen aan haar bezit toegevoegd, namelijk de molen van de Googerpolder, gelegen aan de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder, nabij Oude Wetering, gemeente Alke made. Het Is een ronde stenen molen, indrukwekkend van afme ting en uitgerust met fokwieken, systeem ir. Fauël. Zijn vlucht bedraagt 28.30 meter, waardoor hij tot de grootste poldermolens van Rijnland behoort en de grootste Is van de 20 molens, die de Rijnlandse Molenstichting in beheer en onderhoud heeft. De mo len heeft een stalen vijzel met een opvoerhoogte van ongeveer 4,30 meter. Op de molenbaard staat 1839, het jaar, waarin molenmaker Joost Timmers de gehele kap vernieuwde. De molen werd gebouwd in 1717. Het bestek voor de bouw van een ronde stenen watermolen dateert van 5 mei 1717 en daarin werd bepaald, dat het gehele werk voltooid moest zijn vóór 1 oktober 1717. De laagste inschrij ver was Dirk Cornelisz van Grieken, die de bouw aannam voor 7.990. Molenmaker Van Grieken had vermoedelijk zijn timmer- winkel aan de Oude Wetering, zijde Leimuiden, het later zo be kende molenmakersbedrijf Van Timmers. In het begin van de 17e eeuw was het gebied van de tegenwoordi ge Googerpolder buitendijks land. Het gebied werd doorsneden door de Googh, een natuurlijk water, lopende van zuid naai noord. In 1647 was het gebied blijkens de kaart van Dou van ka den en een molen voorzien. Bij de molen stond een verlaat, dat de Googh aan de noordzijde afsloot. Vandaar, dat de tegenwoor dige molen iets ter zijde van de molentocht staat. Een deel van de toenmalige polder was voor vervening, turfwinning, geschikt. Omstreeks 1711 was de polder uitgeveend. Op 16 maart 1715 ver leenden de Staten van Holland en West-Friesland octrooi tot het opnieuw bedijken en droogmaken van de uitgeveende polder, het stellen van molens, het maken van sluizen en verlaten enz. aan enkele personen, waaronder de Heer van de Vrije Heerlijkheid van Alkemade, Baron van Wassenaar. In het laatst van de wereldoorlog hadden de Duitsers de polder on der water gezet en na de bevrijding zond de overheid een van de vele nog door de in Londen verblijvende Nederlandse Regering bestelde pomplnstallatie naar de Googerpolder om deze droog te malen. Toen bij de opstelling van de installatie een defect aan het licht kwam, spande de toen 70-jarige molenaar van de Goo gerpolder, Hein de Jong, de windmolen in. Eerst liet hij de molen langzaam draaien, omdat het water gevaarlijk hoog bij de vijzel stond. Geleidelijk voerde hij de snelheid op en al gauw kolkte het polderwater in de Ringvaart. Nog voordat de pompinstallatie hersteld was, had de molen, uitgerust met Dekkerwieken, de pol der op peil en de pompinstallatie kon ongebruikt worden terug gezonden. Het ligt in de bedoeling dat de poldermachinist J. Witteman zodra de molen in- en uitwendig is opgeknapt, op de molen zijn intrek neemt en dan zal de windmolen op gezette tijden in bedrijf wor den gesteld. A. BICKER CAARTEN SASSENHEIM De Postduiven vereniging De Blauwband gaat jubileren. Tweeëntwintig novem ber bestaat deze Sassenheimse vereniging een kwart eeuw. Op-" richters in 1947: de heren L. J. Drost (thans ere-voorzitter); H. J. Krom (ere-lid); en P. v.d. Burg, die tevens het dagelijks bestuur vormden van de vereni ging, die bij de oprichting 18 le den telde en nu 53. Het begon allemaal heel simpel. Zo was er half november '47 een gesprekje achter het huis van L. J. Drost, aan de Zand- slootkade, waar op de rand van de zandbak behalve Drost, M. J. Krom, P. v.d. Burg en S. Oosterbeek over de duivensport spraken, werd besloten op 22 november een oprichtingsverga dering te beleggen in het café van wijlen P. Landstra. Op deze vergadering waren een twintig man, die besloten een zelfstan dige vereniging te vormen. En kelen van hen waren reeds lid van „De Luchtklievers" te Lisse, kenden dus de klappen van de zweep. Via wijlen de heer J. Moolenaar kwamen ze aan man den en gummiringen, materiaal dat Moolenaar voor de Duitse bezetter had achtergehouden. Wel verbond de heer Moolenaar hieraan de voorwaarde dat de nieuwe vereniging er een zou worden van „zaterdagvliegers", wat ook gebeurde en nog zo is. Van de 2000 ringen bleven er na controle nog 400 over. Eén van de moeilijkheden waarmee de vereniging vooral mee te kam pen had was de inkorflokaliteit Eerst huisde men in een oude paardestal aan de Hoofdstraat, daarna op verschillende andere plaatsen, allemaal noodoplossin gen. In de eerste jaren werden de duiven naar Leiden per bak fiets gebracht. Kosten 2 cent pér duif. Met dankbaarheid worden namen genoemd uit de begin tijd, J. Moolenaar die voor het materiaal zorgde, en P. Land stra" bij wie gratis werd verga derd en het klokkenuitslaan plaats had. Behalve het mee doen aan nationale en interna tionale vluchten werd door „de Blauwband" jaarlijks omstreeks Kerstmis exposities gegeven, ja renlang in de magazijnen van Warnaar Co, en de laatste ja ren in „Ontmoeting". De moei lijkheden met het inkorven en andere activiteiten behoren se dert 8 april van dit jaar tot het verleden. Toen kon door burge meester Van Knobelsdorff het eigen clubgebouw, dat in een periode van enkele maanden door de leden werd gebouwd, worden geopend. Voorzitter F. Krom sprak toen van een ver vroegd jubileumcadeau. Gezien de feestelijkheden in april j.l. is het bestuur van mening dat nu met een receptie kan worden volstaan. Die wordt gehouden in het clubgebouw, op vrijdag 24 nov. 's avonds van half 8 tot half 9. Een jubileum-comité be staande uit de heren G. Ammer- lar.n, Th. Onderwater, J. Möhl- mann en Nico Koelewijn heeft o.a. een leuk jubileumboekje mengesteld. - AARLANDERVEEN De KPJ afd. Aarlanderveen heeft het winterseizoen met een groot dansfestijn ge opend. In het Dorpshuis werd op de muziek van de beatgroep The Rengers-set uit Uithoorn gedanst. RIJNSBURG Het genoot schap Nederland-Israël houdt op donderdag 23 november een bijeenkomst in de Tuin bouwschool. Vertoond wordt de door de CIA vervaardigde film „Let my people live". Aanvang 20.00 uur. LISSE Het winkelbedrijf De Spar in Lisse bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt aan staande zaterdag in gebouw Salvatori door poppentheater De Piggel uit Apeldoorn twee voorstellingen gegeven. KATWIJK Het snelheidscontro le-apparaat van de Katwijkse gemeentepolitie wordt deze week nog vervangen. Hef oude appar- raat werkte door middel van ka bels die door de automobilist snel op het wegdek herkend konden Het was met de oude appa ratuur slechts mogelijk op goed vlakke, voornamelijk asfaltwe gen te controleren. Die bezwa ren kleven niet aan de nieuwe snelheidsmeter. Het apparaat werkt door middel van radar. Daardoor is het mogelijk op alle plaatsen van het dorp controles uit te voeren. Ook op die plaat sen waar dat tot op heden tech nisch onmogelijk was. Hij kan op iedere gewenste plaats wor den neergezet. Tevens is het mogelijk metingen te verrichten via de achterruit van een auto. Met het oude controleapparaat was het erg moeilijk snelheids controle te houden op bromfiet sers, omdat die niet altijd zwaar genoeg zijn om de kabel in werking te stellen. Voor het apparaat is ook dat geen belem mering. Men wil het apparaat intensief gaan gebruiken. Liefst elke dag. De apparatuur bestaat uit drie onderdelen: de eigenlij ke meter, een fotoapparaat en een flitsapparaat, om ook in het duister foto's te kunnen maken van auto's in overtreding. Het liefst wil de Katwijkse politie echter overtreders direct aan houden, om hen met de overtre ding te kunnen confronteren. Wanneer een procesverbaal moet worden nagezonden, herin nert de verbalisant zich dikwijls niet eens meer op de bewuste plaats te zijn geweest. Dat ver mindert het effect dat de con troles moeten sorteren. Korps schef Provily vindt dat het ap paraat een hoofdzakelijk pre ventieve functie zal krijgen. „Je hoeft niet te solliciteren naar een politiebaan om er alles over te weten te komen", brult de Grote Ronselaar van de Haagse politie de jonge mensen van Leiden toe. „Leg al je vragen over de politie eens VRIJBLIJVEND op tafel in Old Dutch", nodigt hij per adver tentie uit. Maar zolang men voor het antwoord naar Old Dutch moet gaan, is het vragen toch niet zó vrijblijvend. Daarom vanuit J mijn stoel, vrijblijvend, een vraag aan de heer Ronselaar: „Wat heeft de Haagse politie onder haar pet?" Een illustratie bij de ad vertentie doet vermoeden: een plank (voor het hoofd). jGB^W politic j Mevrouw Alma-Pieters, de „onaf hankelijke" politieke eenling in de Leidschendamse raad, heeft b. en w. bij de beschouwingen die daar schriftelijk worden ge houden, meegedeeld, dat zij niet erg gelukkig is met de ontwik keling en de vernieuwing in de samenleving. Wethouder Boone had in de toe lichting bij de begroting bij het hoofdstuk onderwijs geschreven dat de ontwikkeling in het on derwijs sterker dan ooit in het teken van de vernieuwing van de samenleving staat en me vrouw Alma deelde b. en w. nu mee dat die regel „mij in tra nen van ontroering zou moeten doen uitbarsten". Ze bedoelde natuurlijk het tegendeel, tranen van verdriet of misschien wel van gramschap. Mevrouw Alma vervolgt dan: „met de horden psychologen, sociologen en pedagogen die momenteel op de gemeenschap worden losgelaten, lijkt mij de dag niet ver meer dat ook het prae-natale onderwijs de aan dacht zal krijgen." Dat zal dan voor sommige vrou wen betekenen: onderwijzeres in eigen buik. Een foto-amateur uit Haarlem stuurde ons een impressie van het ,.3-Octoberfeest": de afbeel ding (dia-positief) van een man netje met een ruitjesbroek, re- genjas en hoedje-met-veer dat midden op straat, vóór de dranghekken, zijn gezag met beide armen bijeenhoudt. De fo tograaf, nog steeds gekweld door de ervaring van een ver gald feest, stelt de vraag: „Wie is deze gewichtige man. die niet achter de hekken blijven kan De verklaring bij het plaatje: „Mooi weer, een snipperdag en met de vrouw een dagje naar Leiden. Fotoapparaat mee. zo dat er van het 3-Octoberfeest enkele plaatjes mee naar huis kunnen. Je stelt je achter het hek op om een mooi plaatsje te hebben-, waar niemand voor je staat en wacht vervolgens ge duldig, bijna een uur lang. Maar wat gebeurt? Plotseling komt er een gewichtig doend mannetje dat steeds voor je lens blijft draaien. Op je vrien delijk verzoek om wat opzij te gaan, krijg je het antwoord dat Toen wij in de schriftelijke bijdra ge bij de begroting van de Leid schendamse KVP lazen dat er kennis van was genomen „dat per 1 januari 1973 het politie koor met een inspecteur wordt uitgebreid" hebben wij ons af gevraagd wat er bij de uitvoe ringen van het koor dan wel op het programma zou staan. Voorop natuurlijk „Die Rali- ber". dat successtuk van de Maastrichter Staar. Bij informatie bleek er echter he lemaal geen Leidschendams po litiekoor te bestaan. De fractie had alleen maar de fonetische schrijfwijze voor politiecorps gebruikt. Jammer, een politiekoor zou zo'n mooie aanvulling zijn geweest voor het culturele programma. teraad. Op elk moment, dat daarvoor geschikt lijkt, weet hij moppen te ventileren, die zijn naaste omgeving in luid gebrul doen uitbarsten. Let wel, zijn naaste omgeving, want wie iets verder van het nieuwbakken li berale raadslid verwijderd Is, verstaat er niets van, ook al is de kolonel iemand, die veel in woord, maar nog meer in ge baar zegt. Een bepaald frustre rende zaak voor pers en pu blick, die voor het overige zo veel sombere geluiden te ver werken krijgen. Wij zouden dan ook het volgende voorstel van orde willen maken: laat de heer Wessels zijn ontboezemingen, die, nogmauls gelet op zijn ge baren, welhaast gebeurtenissen uit zijn militaire loopbaan moe ten zijn, voortaan microfonisch doen. Het lijkt ons een schor sing van een „stief kwartiertje" waard. En zo was Kret bijna Uit 't Veld gestuurd. De Merenwijk heet voortaan Slotenwijh Nixon—McGovern: Ajax—FC Den Bosvh Ziek zijn, arm worden. hij ook niet aan de kapstok kan gaan hangen. Nou, van mij mócht 'ie. Wat dat arrogante mannetje nu buiten de afzetting moest, is mij een raadsel. Er stonden al twee agenten op dat kleine stukje. Wie was die „boer", die zoveel interesse voor een kunstmeststrooier had? Mocht het een lid van de feestcommissie zijn, dan het ad vies: gauw wippen. Want zo ie mand moet zich bescheiden op de achtergrond houden. Nu deed 'ie het feest alleen maar af breuk". Dagenlang wapperde het boven I de Breestraat: Al Americain Night, ook voor U. Vol goede i moed gingen we dinsdag na het middernachtelijk uur dan ook naar Minerva. We hadden een halve voet over de drempel ge zet of daar zei iemand, die ken nelijk portier was: Heb jeij je collegekaert beij je? „Maar dat spand „Nee het leijkt me niet nodig. Er zeijn al genoeg mensen boven." Waar mee het maar weer duidelijk werd: je hebt mensen en stu-i denten. O Kolonel b.d. Wessels ontpopt zich I meer en meer als de Max I Tailleur van de Leidse gemeen-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5