Progressief Leiden gaat ,de boer op" „Oosterkwartier" heeft de functie van een buurthuis BUURTVERENIGING IN MAREDORP-OOST Groeiend Alphen heeft 18 h.a. nodig voor spel en sportaccommodatie Leidse agenda Leidse bioscopen GROFVUIL OPHAALDIENSTEN Zoeklicht op: Samen met het wijkcomité naar een trefcentrum LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Mobilisatie van het progressieve kiezersvolk ten einde potentiële niet-stem- mers tot inkeer te brengen en ze te bewegen op 29 november toch het stemhokje binnen te gaan en als ze daar dan toch zijn een vakje rood te maken, dat daar toe namens PvdA, D'66 of PPR uitnodigt. Via huis- gesprekken zijn en worden der gelijke pogingen ondernomen in Amsterdam; ze zullen ook in Leiden worden gedaan Om dat te bereiken, vertoonden progressieve kopstukken als D'66 lijsttrekker Hans van Mierlo en PPR voorman Eric Jurgens zich met de zich bescheiden DONDERDAG 9 NOVEMBER: Socieèteit Horus. KolfmakerssteeK 8 - Lezing over Rusland door Rabbijn Soetendorp. aanvang i' VRIJDAG 10 NOVEMBER:' Academiegebouw, Rapenburg 73 College over studenten tijdens Spaanse burgeroorlog door prof. Lechner. aanvang 11.15 uur. Leid* Volkshuis, Apothekersdijk 33 Roshuizerkado ia! Filmavond van de NCRV. ZATERDAG 11 NOVEMBER: Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33 Vlooienmarkt, aanvang 10 en 14 uur Den Burcht Receptie ..Ons Grunne- gerlaand", aanvang 15 uur. Camern: dag-. 19.00 en 31.15 uur, do. 5 ™n ïo0eJ'Krw:. mï' llht ..Porcile" (ook 14.30). wo. „Méden" allen 18 jr. Malinee: „Aladin en de wonderlamp" a.l. Nachtv. vr./za. 23.30 „De afgrijselijke dokter Fi- Studio 19.00 en 21.15 i 19.00 en 21.15 uur. Lldo: „H nily Life" 18 ja; 14.30. 16.45. tvangstijden zie boven. Trianon: „Zeg maar Ja tegen ger" 14 Jr. Dag. 19 en 21.15 t zo. 16.45. Tevens dag. 14.30. ..plaatselijk partijbaasje" noe mende Roel In 't Veld (PvdA), fractievoorzitter van het PAK in de Leidse gemeenteraad, gister avond in sociëteit Horus in de Kolfmakerssteeg. Hoe maak je politiek populair, was hun uit gangspunt. Niet middels immer in het elkaar vliegen afvangen ontaardende discussies op de beeldbuis, vonden ze. De politi cus moet ,,de boer op". Het was geen traditionele verkiezingsbij eenkomst in Horus (ter illustra tie: de progressieve drie van deze avond stonden niet achter een katheder, maar zaten op het biljard). Nochtans konden Van Mierlo, Jurgens en In 't veld niet onder een, zij het be trekkelijk korte, redevoering uit. En omdat de merendeels jeugdige aanwezigen niet die wat griezelige houding had van ,,de meester spreekt, de meester heeft altijd gelijk" die bepaalde verkiezingsbijeenkomsten zo kenmerkt, kostte het de nodige tijd, alvorens men aan het uit eindelijke doel van de avond toekwam. Van Mierlo verhief in zijn toespraak het milieubeheer tot het belangrijkste issue van de komende verkiezingen. „Dat dreigt te worden vergeten". Jurgens haakte daar min of meer op in en introduceerde de term „bruto nationale lust" als tegenhanger van het bruto na tionaal produkt. Concreet voor beeld: moet er wel nog een luchthaven in Nederland komen, ter verhoging van het laatstge noemde, of niet, ter voorkoming van verdere ondermijning van het eerstgenoemde. In 't Veld was tot taak gesteld, uit te leggen, waarom de Leide- naar op de progressieve drie moet gaan stemmen. Hij noem de de aanzienlijk geringere ont wikkelingskansen. die de jeugd in bijvoorbeeld De Kooi heeft dan die in het Boerhavenkwar tier of in Oegstgeest, ondanks formeel gelijke onderwijskansen Een kwestie van geld. „Het blijkt uiterst moeilijk om die materiële gelijkheid te schep pen. Nu is er een stukje instru ment gevonden: de Schoolad viesdienst.' Wat zegt de regering nu: dat moet Leiden, het arme Leiden zelf maar financierep en vindt een situatie van ongelijke ontwikkelingskansen dus kenne lijk niet zo erg". In het tweede deel van de avond werden de bezoekers in drie groepen gesplitst en uitgelegd, wat er concreet van hun ver wacht wordt: een progressief praatje aan de kiezersdeur. Door middel van een rollenspel werd daar al voorzichtig in geoefend. De animo bleek vrij groot. Volgende week is er op nieuw een trainingsavond. Daar na kan progressief Leiden aan de slag, in de wijken, die zich daartoe het best lenen. LEIDEN In het stadsdeel Maredorp-oost is een buurtvereniging opgericht. De vereniging gaat de belangen behartigen van de bewoners van de Druc- kerstraat, Grevenstraat, Maredorpsedwarsstraat, Oude Vest en Van der Werffstraat. Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren Van Thorn, Van den Ende en Neuteboom. Samen met de initiatiefnemers wil het bestuur de meest ur gente problemen aanpakken. Zo wil men ijveren voor het doortrekken van de Maredorpsedwarsstraat zodat de Grevenstraat en de Druckerstraat in het midden afgesloten wor den. Hierdoor is doorgaand verkeer niet meer mogelijk, parkeren wel. Voorts worden de handtekeningen, die verzameld zijn samen met het speelplaatsplan naar B W, de partijen en de adviesraad verzonden. Een de finitief bestuur wordt half januari op de komende buurtvergadering, gekozen. Hierbij zullen dan ook bewoners van het overige deel van de wijk, die ligt tussen Mare en Pelikaanstraat, aanwezig LEIDERDORP De 13-jarige Frank Weber kreeg gisteren uit handen van burgemeester M. van der Have een vierkleuren balpen met inscriptie. Frank redde 4 maart een 3-jarig meisje van de verdrinkings dood. Als waardering voor dit kordate optreden schonk het gemeentebestuur hem een bandje voor zijn cassetterecorder. Het voorval werd ook doorgegeven aan het Carnegie Heldenfonds. Vandaar dit cadeau. VRIJDAG 10 NOVEMBER Kort Rapenburg. Kabeljauwsteeg, Ra. penburg, Doelensteeg. Doelengraeht Nonnensteeg, Kolfmakerssteeg, Ze- gersteeg. 5e Binnenvestgracht, Ster- renwacht. Kaiserstraat, Bakker- steeg, Molensteeg. Bolsotkade, Kam perslecg. Conciëntiestraat, Vliet Douzastraat, St. Jacobshof. St. Ja cobsgracht. Jan van Houtkade Hoefstraat. Raamsteeg. Garen markt. Steenschuur. Nleuwsteeg straat. Gerecht. Lokhorslstraa neveldstraat. Pieterskerkkoc Dlefsteeg. Berkendaelstraat. terskerkgracht en straat. I kerkhof en Papengracht. Werkgelegenheid in en rond Alplien onveranderd Alphen De werkgelegenheid in Alphen en omgeving is de afge lopen maanden nauwelijks ver anderd. Volgens het gewestelijk arbeids bureau Alphen ligt de arbeidsre serve op 282. Dat is 1.5 procent van de mannelijke beroepsbe volking. Het gemiddelde voor Zuid-Holland bedraagt 2,69 pro cent. De sector handels- en kan toorpersoneel telt in Alphen e.o. het grootste aantal werklozen nl. 77, daarna volgt de bouw met 68. Het aanbod van vrouwe lijke arbeidskrachten is in okto ber iets toegenomen. Exposities itedclijk museum De Lnkenhal: Oude Singel 28—32. tel. 44044 - Landschap, pen uit de 17-eeuw. Vanaf 10/11 amateurfotografen Leiden. Ma. t/m za. 10—17 uur: zo. 13—17 uur. [rijksmuseum voor Oudbeden: Rapen burg 28. tel. 46246 - „Je tiens l Af- faire" over Champollion. Ma. t/m za. 10—17 uur: zo. 13—17 uur. liiksmuseiim voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641 - Fai-La „Heis de zeilen". Ma. t/m za. 10— 17 uur: zond. 13—17 uur. "■alerle Heuff: Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751—2185 - Marle-Anna Olten- Schuffelen met wandkleden. Tosca van den Haak met plastieken en voort met leramlek, Di. t/m za. 9- 18 uur. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: Wai mond, tel. 01711—3501 - Weefclu NVVH Leiderdorp. Ma. l/m za. 1 —22 uur: zo. 12-22 uur. Rijksmuseum voor Xatuurwetenschaj pen: Stcenslraat 1. tel. _23084. Ml Rljksi Hoo Ma. Nederlands Leger laan. Ma. t/m 13—17 uur. Stedelijk museum nenvestgracht 1. t/m zu. 10—17 u Rijksr teeg 2. De Forse Caters VOORSCHOTEN Tot aan de tweede helft van de twintig ste eeuw heeft het geduurd, maar thans is het zover in Voorschoten. Jarenlang stonden ze te drin gen rondom de grenzen van Voorschoten in mistige zaal tjes van patronaatsgebou wen, maar steeds stond Voorschoten pal. Hoewel jaarlijks de echte fijnproe vers het dorp wisten te ont vluchten, eerst naar het zui den en voor de minder draagkrachtigen naar het buur-dorp Wassenaar, hoeft het dit jaar niet meer. Op de elfde van de elfde maand om elf minuten over elf zal de Raad van Elf zich presente ren en namens de „Forse Caters" hun proclamatie verrichten, waarmede Voor schoten voor het eerst in de geschiedenis van dit eeuwen oude dorp een eigen carna valsvereniging heeft. Omdat het voor een Voorschotenaar eventjes wennen is; zater dagavond om elf minuten over elf treedt de Raad van Elf voor het voetlicht in het Cultureel Centrum tijdens de Nutsavond met als gasten Ramses Shaffey en Liselore Gerritsen. ALPHEN AAN DEN RIJN De tot 1985 in Alphen benodigde nieuwe sportvelden zullen een gebied vergen met een opper vlakte van globaal 18 ha. Dat is de conclusie van de studie, die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft gemaakt van de gewenste voorzieningen ten J behoeve van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding en voor de sportbeoefening. Het jaar 1985 is gesteld, omdat tot dat jaar de groei van het in wonertal redelijk goed bekend is, omdat tegen die tijd het ge- meentedeel Ridderveld zal zijn voltooid. Bij de planning van de velden, al dus de VNG, zal er naar moe ten worden gestreefd om zoveel Babel houdt zich bezig met toekomst I ZOETERWOUDE Vrijdagavond wordt er in Babel een algemene vergadering gehouden over de richting waarin Babel van nu af gaaf. Er wordt dan o.a. gesproken over het Vietnam-weekend van het Medisch Komitee aan 't eind van deze maand, over de plan nen die gemaakt zijn voor 1973, over de interne organisatie van Babel, over de werkgroepen en nog vele andere zaken. Iedereen is op deze vergadering welkom en mag over dit alles meepra ten en meedenken. Het programma voor het a.s. weekeinde ziet er als volgt uit: vrijdag 20.30 uur Algemene ver gadering; zaterdag 20.00 uur koffiebar en amusement; zon dagavond 20.00 uur koffiebar, schaakkaffe (schaakspelen mee nemen) en kreativiteit. mogelijk de wedstrijdsport, de recreatieve sportbeoefening e»i de schoolsport te integreren. Men doet met name de aanbe veling om een wijksportcentrum te creëren in Ridderveld, waar in zouden moeien zijn opgeno men een overdekte zweminrich ting, een openlucht zweminrich ting, 1 of 2 al dan niet halfhar- de velden en 1 of 2 verharde oe fenplateaus voor volleybal, ze venhandbal. basketball en ook vrij tenns, enige atletiekvoorzie- ningen, een kleedgebouwtje met bergruimte en een beheerders woning. Behalve een behoefte aan voetbal- hockey- en korfbal- velden signaleert de VNG ver der de wenselijkheid van een trimparcours, een binnen- en een buitenmanege, 2 landijsba- nen (Alphen en Zwammerdam.) Nodig vindt men verder, dat Al phen tegen 1985 beschikt over 16 tennisbanen. Het VNG-rapport. dat door B en W aan de raad is aangeboden is inmiddels ook voorzien van een commentaar van de Alphense Sportstichting. De Stichting kan zich over het algemeen wel met de conclusies verenigen, maar spreekt als haar oordeel uit, dat het beleid (dat zal mede worden gebaseerd op de VNG-studie) in de komende jaren aangepast moet kunnen worden aan ont wikkelingen op het gebied van de recreatieve sportbeoefening en bij verschuivingen in de be langstelling voor diverse spor ten. De Stichting heeft inmid dels ook aan het Adviesorgaan voor bad- en zweminrichtingen gevraagd een onderzoek in te stellen naar de situatie met de zwemgelegenhedcn. SASSENHEIM - De rijks politie in Sassenheim heeft een 48-jarige Lissenaar aan gehouden op verdenking van diefstal van bromfietsen. Ge bleken is dat de man in de hele Bollenstreek bromfiet sen heeft gestolen. Hij is overgebracht naar Haarlem waar hij is ingesloten voor nader onderzoek. LEIDERDORP In Lei derdorp wordt binnenkort ge start met een gespreksgroep relatievorming. Gesprekslei ders zijn Mieke Zaalberg (Hoge Rijndijk 70, Zoeter- woude) en Piet van 'l Wout (Hoofdstraat 40, Leiderdorp) De gespreksgroep is opgezet voor jongens en meisjes tus sen 15 en 17 jaar. Bezoekuren ziekenhuizen nrmlueh rlekenhulsOngelijk* he lve op dlnsdUK vuii 19.00-19.4b ir; dinsdag vrui 13.00-14,00 uur; /:•- raag en zondag vim t4.30-15.3u geren vun 10.00-12.30 20.00 uur. Voor krn.imv 10 00-11.30. 15 00-17 30. 1H.3I r de gehele dag - ouder»)dinsdag 18,45-19,30; 2de kin*: rille dngen kin» alle dngen van 14-15 en 11.30-12 van 14-15 en van 18.45- !0 uur: 1st O Hiee Alle dngen /anlf. Krnamafdellng: 19.30; 2de kin* 10.30-11.00 18.00-1900 15.00 3de kin*: voa uur, van 18.00-19 30 mafdellng van 14 00-16.00 19.00-19 30 uur alléén V kinderafdeling van 14 00- 16.00 uur, van 18.00-l\30 uur. dins dag en donderdag alléén voor va der*. Kinderen beneden 16 Jaar geen toegang. tniiakllnleli3e kin* 1J30-K30 en J8- 19.20 i klos 13.30-16.30 t LEIDEN Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" vervult een centrale functie in de Kooiwijk. Niet alleen omdat zij al zo'n twintig jaar in de Kooi staat, maar ook door de vele clubs die er zijn. Meestal zijn het vrijwil ligsters die leiding geven aan de clubs. Zo zijn er handwerkclubs, naaiclubs, huisvrouwengymnas- tiek, enkele koorklassen en bal- let (dit laatste wordt door een beroepskracht gegeven). I JOosterkwartier is met zijn vele activiteiten eigenlijk meer dan alleen een speeltuinvereniging. Het vervult de functie van een buurthuis. „Daarom vind ik het I zo oneerlijk dat de subsidie I voor één clubhuis (met beroeps- I krachten) meer is dan de subsi- I die voor 13 speeltuinen", aldus j de heer Harteveld, secretarie I van de speeltuinvereniging en j enthousiast leider van het koor. Toch is de heer Harteveld niet I nessimistisch zoals hii ons ver zekerde. „We gaan binnenkort naar mevrouw den Haan om over die subsidie te praten. Een grotere subsidie zou geen over bodige luxe zijn voor speeltuin Oosterkwartier. Er komt jaar lijks iets van 500 gld. binnen aan subsidie, daarvan gaat er een deel naar de portier, een deel naar de rente en aflossing van de lening die gesloten is om het clubhuis te betalen. Boven dien zijn de kosten per les niet hoger dan 20 cent. Harteveld: „Daar kunnen we ook geen winst op maken en dat is ook niet nodig. Wij zijn als bestuur helemaal niet materialistisch. We doen dit in onze vrije tijd zo maar, omdat we het fijn vinden. Het gaat er ons niet om, als vereniging met winst te draaien, maar om zoveel moge lijk geld te hebben om activitei ten te organiseren". Het bestuur heeft weieens overwogen de prijzen voor de diverse activi teiten dan maar omhoog te la ten gaan. „Dat is echter on doenlijk. Je moet er rekening mee houden dat er hier vaak gezinnen zijn met zeven kinde ren. Voor 15 cent per kind kun nen al die kinderen bij wijze van spreken nog wel op het koor komen. Als de prijs vijfitg cent wordt, dan zouden waarschijn lijk twee van de drie kinderen niet meer komen. En het gaat er ons nu juist om zoveel moge lijk kinderen te bereiken". Het komende sinterklaasfeest met kinderen die geen lid zijn van de vereniging zal weer een be wijs zijn van hetgeen het be stuur nastreeft: de jeugd van de straat te houden. ..We organise ren dit samen met het wijkco- mité en pater de Ponti. Het is voor het eerst dit jaar. Vorig jaar stonden we nog een beetje wantrouwend tegenover elkaar. Wij dachten dat het wijkcomité alleen maar toenadering zocht omdat me»i ons clubhuis hard nodig had. Nu dit allemaal op- gehclderd is, zie ik de verschil lende organisaties (dienstencen trum. honken, wijkcomité en speeltuinvereniging) wel samen klonteren tot één comité". Uiteindelijk staan ze nu al voor de zelfde dingen. Ze organiseren niet alleen een sinterklaasfeest voor de hele wijk. maar ook sa men met het dienstencentrum en wijkcomité wordt er 19 decem ber een kerstmiddag gehouden voor de bejaarden. Ook wordt er gezamenlijk voor verbetering van de wijk gestre den. De heer Harteveld: „We helpen Westbroek met het reali seren van het plan een dokter hierheen te halen. Voor hetzelf de geld gaat hij met ons mee naar de gemeente om de plannen van een trefcentrum, dat door ons op ons terrein gepland is, door te praten. Met een trefcentrum zouden inder daad veel moeilijkheden in de Kooi opgelost zijn. Er kan dan ruimte zijn voor een dokter, voor het dienstencentrum, voor feesten van de bewoners zelf enz. Dit laatste is voor Ooster kwartier een opluchting. Door geldgebrek gedwongen, moet zij vaak het clubhuis verhuren. „Er wordt meestal wel van te voren besproken of we de aan vragers er in laten. Er zijn bij voorbeeld verenigingen die geen voet meer over de drempel kun nen zetten bij Oosterkwartier". Ook wil het bestuur een folo-hob- by-club oprichten. „Daar heb ben we 'n permanent donkere ka mer voor nodig. Die kan echter niet worden ingericht als het ge bouw elke keer verhuurd wordt". Ondanks alle activiteiten in het clubhuis wordt de speeltuin en de entourage van het clubhuis niet vergeten. „We hebben door de week een portier, die toezicht houdt, maar omdat we, gezien het budget, hem maar 40 gld. in de week kunnen betalen, kunnen we geen al te hoge eisen aan hem stellen. We vinden het bij voorbeeld een vereiste dat een portier een HHBO-dlploma heeft. Dat kan je wel vragen aan iemund die goed betaald wordt". Voor het onderhoud van de tuin heeft Oosterkwar tier vier jongens van 13 jaar, •die telkens weer de toestellen een verfje geven of het bestuur alarmeren wanneer er iets be schadigd is. „Ook met de ou ders hebben we aardig contact. Neem nou die 20 dames, die zorgen voor kleren, wanneer er een uitvoering gegeven moet worden. Intussen hebben we hele kasten vol". Aanvankelijk stond de heer Harte veld wat argwanend tegenover het plan om studenten in de groentijd het clubhuis een nieuw verfje iv laten geven. „Ik heb namelijk wat tegen dat ontgroe nen. Bovendien wil ik geen ver plichtingen hebben tegenover die mensen. Toch hebben ze het geweldig gedaan. Enkele weken geleden zijn ze zelfs teruggeko men om het zaakje af te ma ken". Gezien de vele gelijke activitei ten van pater de Ponti In zijn honken en Oosttrkwartier m het clubhuis, zou het op het eerste gezicht lijken alsof men elkaar in de wielen rijdt. „Niets is minder waar", zegt de heer Harteveld. „Als je alleen al de subsidie in aanmerking neemt, kunnen zij <eel vaker beschik baar zijn. Bovendien werkt pa ter de Ponti met beroepskrach ten terwijl wij maar mensen van de praktijk zijn". Dit houdt volgens dhr. Harteveld helemaal niet in dat de praktijk mensen minder goed zouden zijn. „Het is meer de inzet waar het op aan komt. Ik ben nou vaak in contact geweest met pedagogen maar ook met praktijkmeasen. Als je die twee tegenover elkaar zet, blijkt dat de één de kinderen meer obser veert terwijl de ander het meer van zijn feeling en inzet moet hebben Het belangrijkste ech ter waar het op aankomt is lief de voor de kinderen waarvoor je werkt". Elisabeth Vogels

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3