BANG FEYENOORD TE ZWAK VOOR INTERNATIONALE MARKT Tottenham gunde Olympiakos eer kleinste zege Celtic door uitgeschakeld Ujpest Dosza Europacup I Europacup UEFA-Cup Experiment in Rotterdam brak Happel op DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Belgrado De echo van Arad klonk rondom het stadion van OFK Beograd. Toen was het Roemeense pu bliek trots/ dat hun kleine provincieploeg het succes team van Feyenoord had verslagen en uit het toer nooi om de Europa Cup I had gestoten. Gisteren schamperde het Joegosla vische publiek dat het wel eens wilde weten hoe deze ploeg ooit wereldkampioen had kunnen worden. Het wist niet dat dit Feyenoord geen schaduw meer is van het team dat tot de hoogste toppen klom. Dit Feyen oord is een schuwe ploeg geworden, die bevreesd is voor het initiatief en eerst en vooral een persoonlijk heid mist die het team over een barricade van ge brek aan zelfbewustheid heen kan helpen. Trainer Ernst Happel gaf het dit maal volmondig toe: ,,Ik heb spijt dat ik niet van het begin af offensief heb laten spelen". Dit bange Feyenoord speelde een helft lang op 0—0, louter re sultaat-voetbal. Maar in de laat ste fase van het eerste duel in Rotterdam had OFK Beograd al laten zien hoe het kan Voetbal len. Er werd op het eigen, door zo'n 20.000 man publiek om zoomd terrein waarop de laatste jaren niet werd verloren, een verlengstuk aangebracht. Met slagvaardig, snel, werklustig, artistiek spel, geschraagd door een knappe techniek en geloof in eigen kunnen zowel Petko- vic als trainer Marovic na af loop: „We voelden ons sterk en zeker na het resultaat in Rotter dam" werd Feyenoord op sommige momenten zelfs geheel weggespeeld. Zo simpel werden de Rotterdammers snel en ge wiekst gepasseerd, zo mathema- j 2—1 brengt. Niet voldoende voor het eens zo trotse Feyenoord om de volgende ronde te halen in het troost- tisch zuiver waren meermalen de combinaties dat verscheidene Feyenoorders totaal werden ge- deklasseerd. Pas toen er een vrijwel hopeloze achterstand was ontstaan, kwam er meer actie in het team, werden offen sieve daden gesteld en zakte wonderlijkerwijs OFK meteen ontstellend terug. Trainer Maro vic later: „De ploeg was moe. Mijn spelers hadden tot en met de 2—0 zeer veel van zichzelf gevergd". Happel kon er dan ook terecht op wijzen dat de Joegoslavische defensie, zodra Feyenoord meer druk achter de acties zette, weer zwakke plek ken toonde maar Feyenoord kon er slechts eenmaal gebruik van maken. Ook dat typeert het elftal van het ogenblik. Er zit in de aanval totaal geen kracht, geen raffinement, geen kwaliteit om internationaal succes te kunnen verwerven. Welk een verschil met de aanval van OFK, waarin Petkovic niet eens in zijn allerbeste vorm was maar toch veel te snel en tech nisch te groot om Rijsbergen het ene probleem na het andere te bezorgen. Omvergespeeld Turudlja, Santrac maar bovenal de formidabel spelende Ninoslav Zee, voorbereider van beide doelpunten, speelden meermalen de gehele Rotterdamse defensie omver. Geen risico nemen, had Happel verordonneerd. Hij had het ex periment van Rotterdam niet durven herhalen. Tot aller ver- Ler Schoenmaker, weer eens van stal gehaald, schiet hard naast. Feyenoord kon weer eens niet scoren. Dat had de op de grond liggende Borota al gezien. bazing stapte Jan Boskamp het veld op, van wie Happel tevoren in alle toonaarden had beweerd dat hij na zijn blessure nog on voldoende wedstrijdconditie had. Met een zuurzoet glimlachje zei Happel na afloop: „Dat was een truc van mij. Ik heb jullie wil len misleiden". Dat was dan ook gelukt maar welk een truc zat er in hemelsnaam achter het opstellen van Boskamp: alleen gebrek aan een ander want Bos kamp is niet de man die Feyen oord over de malaise kan tillen. Hij liep droomverloren rond op de rechterflank van het midden veld waar ook nog eens Van Hanegem, De Jong en Hasil ronddwaalden, want veel meer was het niet. Zelden kwam ie mand vanuit die linie op met het gevolg dat in de aanval Ressel en Kristensen. beiden fa lend, niets konden doen met de ballen die te hooi en te gras bij hen belandden. Pruilend kind In Rotterdam kon Happel er nog op wijzen dat er zo veel kansen waren gemist. In Belgrado kréég Feyenoord de gehele eer ste helft zelfs niet een enkele kans. Het middenveld, dat nog steeds de sterke ruggegraat van de ploeg moet zijn bleef zo angstvallig achter dat OFK alle vrijheid kreeg de ene glanzende aanval na de andere op te bou wen. De eerste momenten voor het doel van Treytel waren al tumultueus want OFK liet er geen twijfel over bestaan dat het fel in de aanval zou gaan, gedachtig de wijze woorden van trainer Marovic dat je met een verdedigende ploeg geen doel punten kunt maken, zeker niet als er geen contra-attaques wor den opgezet en men zich verge noegt met het blank houden van de score. Feyenoord speelde in die periode dan ook als een pruilend kind dat geen zin heeft in het spel en Dulvenbode een ontstemd is omdat het niet gaat zoals het wil. Er hing een onbe grijpelijke sloomheid over het spel van de Rotterdammers. Men kan zich gaan afvragen of dit ook geen gevolg kan zijn van de geestdodende dagen vóór zulk een wedstrijd. De spelers worden niet voldoende bezig ge- hpuden. Op dinsdag hadden ze wat gewinkeld, wat getraind en toen moesten met hangen in de hall van het luxe hotel Jougo- slavija de uren tot half elf bed tijd worden doorgezeten. Feilloos Terwijl Feyenoord nog doende was uit de sloomheid te ontwa ken, vlogen de schoten van Ste- panovic trainer Marovic: „Inderdaad had deze opkomen de verdediger de opdracht door het midden te gaan" Petko vic en Turudija al om Treytels oren. Met simpele voetbewegin gen werden Schneider, Rijsber gen en Vos gepasseerd of op snelheid verslagen. Het vertra gende spel van Feyenoord zat opgesloten in de poging op 0—0 te spelen maar stak schril af bij de dikwijls virtuoze speelwijze van OFK dat na ruim een half uur, in de 39e minuut, loon kreeg voor het werk, waarnaar het aangenaam was te kijken. Een feilloze combinatie, opgezet door Jokic, bracht de bal. bij Zee, die meteen doorspeelde naar het grote gat dat was ge vallen en waarin Santrac het werk afmaakte (1—0). Er volgde een ogenblik van tu mult toen Santrac te hoog schopte en Schneider werd ge raakt. Er werden even vuisten geheven maar de Italiaanse scheidsrechter Francescon, die voor alles floot en daardoor na de rust Wim Jansen zo irriteerde dat hem de gele kaart werd getoond wegens aanmerkingen maken op de leiding, kon begin van onenigheid toch snel sussen. Het zeer zwak spelende Feyenoord ging de rust in met een achterstand die al voldoen de was om verder doordringen in het UEFA-Cuptoernool te verhinderen. De drie doelpunten die Happel door zijn speelwijze In Rotter dam had toegestaan aan OFK, zouden hem zuur opbreken bij dit gelijke resultaat (4—3 —2) waarbij de treffers in uit wedstrijden dubbel telden, zodat OFK tot 8—6 kwam. OFK piekerde er niet over de of fensieve speelwijze te wijzigen. Daarmee kreeg in de tweede helft Theo van Duivenbode te maken die op links ging spelen terwijl Vos naar rechts verhuis de omdat Rijsbergen gebles seerd was geraakt. Van Duiven- bode, lang geleden uit hel hoofdteam gedegradeerd, deed het uitstekond. Hij was eer de weinige beteren in de ploeg, waarin Hasil, Ressel, Kristen sen, Vos, Boskamp zonder meer onvoldoende waren. Bij hen ont brak zelfs de speelvreugde die bij OFK zo verkwikkend aan deed. 'let op het certificaat! H van der Heijden beter in banden O. India M8, Taltloen M8J00 DEN HAAG Van de gisteren om de UEFA-cup gespeelde wedstrijden is de uitschakeling van Feyenoord natuurlijk wel zeer verrassend. De Rotterdam mers die thuis met 4-3 wonnen maar In Belgrado met 2-1 ver loren, haalden de derde ronde niet. Dat deed Twente wel. On danks de mist en slechts zeven tig minuten voetbal werd het ln Enschede 4-0, gevoegd bij de 5-0 van veertien dagen terug ls dat meer dan voldoende om de der de ronde te halen. Inter Milan dat op eigen veld niet verder kwam dan een gelijk spel van 2-2 tegen het Zweedse Norköping. plaatste zich toch voor de derde ronde door tegen de verwachting in. in de Zweedse havenstad met 2-0 te winnen. De Londense vertegenwoordiger Tottenham Hotspur gunde te genstander Olympiakos uit Pi raeus de eer van de kleinste zege. (1-0). De in Engeland ge speelde ontmoeting eindigde al in een zege van 4-0 voor de Lon- denaren, voldoende om ook een ronde verder te komen. Trnava verraste in Brussel Anderlecht met een zege van 1—0. En legde daarmee het euvel van de Belgi. sche kampioen bloot: doelpunten maken is een zeldzaamheid. De Belgische aanvaller ontmoet op xijn weg de eminente Tsjechische doelman, die het alleen met de steun van de blikken van twee ploegmakkers moet doen. Ongrijpbaar (Van onze sportredactie) DEN HAAG In het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen behaalde Ajax een riante zege van 3-1 op CSKA So fia. De grote verrassing vormde de uitschakeling van de Schotse kampioen Celtic door het Hon gaarse Ujpest Dosza. Nadat de Hongaren ln Schotland twee weken geleden met 2-1 hadden verloren boekten zij gis teren een overwinning van maar liefst 3-0. Een andere ver rassing vormde de tweede over winning die Spartak Trnava, ditmaal in Brussel, behaalde op FC Anderlecht. ook nu werd het weer 1-0. Benfica bewees weer zijn faam als cupfighter door in Engeland tegen Derby County gelijk te spelen en daarmee de Engelsen uit te schakelen. In het toernooi om Europacup 2 bereikte Spartak Moskou de kwartfinale. De Russen, die eer der FC Den Haag uitschakel den, bleken nu te sterk voor At- letico Madrid. AC Milan bereik te eveneens de kwartfinales, maar had togen de Poolse leger- ploeg Legia Warschau wel een verlenging nodig om zover te komen. Lazar Radovic, eens steunpilaar van PSV, legde na afloop pleister op de wonde: "Vergeet niet dat OFK momenteel de ploeg is die het beste voetbal speelt van Joegoslavië", heeft Feyenoord dan ondervon den want nadat Theo de Jong uit een vrije trap van Hasil in de handen van doelman Borota had gekopt, werd door OFK weer zo'n ongrijpbare aanval opgezet. Petkovic en Stepanovic brachten de bal bij (weer) Zee die haarzuiver de doorgegane Stepanovic aanspeelde (2—0), Eddy Treytel later: „Dat was zuiver buitenspel. De bal hing In de lucht en Stepanovic moest zelfs achteruit om hem te kun nen opvangen. Is dat buitenspel of niet?" Ook Radovic was positief in zijn bewering dat het tweede doelpunt In buitenspelpo sitie was gescoord. Treytel wilde toch ook wel even kwijt, dat het de bedoeling was geweest dat er van de vier op het middenveld regelmatig een of twee uit zouden komen en dat was niet gebeurd. „En", zei Treytel, „we missen Jansen op het middenveld. Hij is de man die een opkomende speler moet afstoppen maar als je hem als voorstopper nodig hebt wie kan dat anders? zit Je met een probleem". Wim van Hane gem: „We missen Rlnus Israël. Als die erbij is, stéAt er iemand achter. Nu durven we niet naar voren te gaan". Happel: „Zes tig procent van de spelers is te zacht en te netjes voor Interna tionaal voetbal". Van Hanegem: „De grensrechter heeft na af loop zijn excuses aangeboden omdat hij niet had gevlagd bij het tweede doelpunt. Maar wat heb je daar nog aan?" Allemaal excuses, uitvluchten die niet uitwissen dat Feyenoord sterk gezakt is op de Internatio nale markt, en dat de ploeg, vergeleken met drie Jaar gele den, onherkenbaar is geworden, zoals Paja Samardzlc opmerkte die destijds bij Feyenoord speel de. Inderdaad zijn vrijwel alle spelers uit die glorieperiode verdwenen Gornlk Zabre (Pol.)—Dynamo Kiev 2—1 (0—2). Doelpunten Gornik Zabre: Lubankski en Gorgon. Dynamo Kiev: Bloksjin. Toeschouwers: 60.000. Dynamo Kiev naar volgende ronde. CSKA Sofia (Buig.)—Ajax (Ned.) 1—3 (eerste wedstrijd, return op 29—11) Doelpunt CSKA Sofia: Zjekov. Ajax: Swart, Keizer en Haan. Toeschouwers: 70.000. Ujpest Dosza (Hong.)—Celtic (Schotl.) 3—0 (1—2). Doelpunten Ujpest Dosza: Bene (2x) en Fazekas (strafschop). Toeschouwers: 20.000. Ujpest Dosza naar volgende ronde. FC Magdeburg (O.Did.)Juventus (It.) 01 (01) Doelpunt Juventus: Anastasi. Toeschouwers: 45.000. Juventus naar volgende ronde. Anderlecht (Belg.)—Spartak Trnava (Tsj.) 0—1 (0—1) Doelpunten Spartak Trnava: Masrna. Toeschouwers: 30.000. Spartak Trnava naar volgende ronde. Benfica (Port.)—Derby Country (Eng.) 0—0 (0—3). Benfica naar volgende ronde. Spartak Praag (Tsj)—Ferencvaros (Hong.) 4—1 (0—2). Doelpunten Spartak Praag: Barton (2x) en Urban (2x) Ferencvaros: Mucha. Toeschouwers: 20.000. Spartak Praag naar volgende ronde. Rapid Boekarest (Roem.)—Rapid Wien (Oost.) 3—1 (1—1). Doelpunten Rapid Boekarest: Boe, Petrcanu en Krankl (eigen doel). Rapid Wien: Hof. Toeschouwers: 15.000. Rapid Boekarest naar volgende ronde. Spartak Moskou (Rusl.)— Atletico Madrid (Sp.) 1—2 (4—3). Doelpunt Spartak Moskou: Khoesalnov. Atletico Madrid: Salcedo (2x). Toeschouwers: 25.000. Spartak Moskou door naar volgende ronde. FC Besa (Alb.)—Hibernian (Schotl.) 1—1 (1—7) Doelpunt FC Besa: Pagria. Hibernian: Gordon. Toeschouwers: 20.000. Hibernian naar volgende ronde. Hajduk SpUt (Joeg.)—Wrexham (Wales) 2—0 (1—3). Doelpunten Hajduk Split: Hadoveza (2x). Toeschouwers: 18.000. Hajduk Spilt naar volgende ronde. Leeds United (Eng.)—Carl Zeiss Jena (O.Dld.) 2—0 (0—0) Doelpunten Leeds United: Cherry en Jones. Toeschouwers: 27.000. Leeds United naar volgende ronde. Schalke 04 (Did.)—Cork Hibernians (Ierl.) 3—0 (0—0) Doelpunten Schalke 04: Ehmke, Braun en Kremers. Toeschouwers: 35.000. Schalke 04 naar volgende ronde. AC Milan (It.)—Legia Warschau (Pol.) 2—1 na verlenging (1—1). Doelpunten AC Milan: Zignoli en Chiarugl. Legia Warschau Pienszo. Toeschouwers: 15.000. AC Milan naar volgende ronde. Tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd. OFK Belgrado (Joeg.)—Feyenoord (Ned.) 2—1 (3—4). Doelpunten OFK: Santrac en Ste'anovlc Feyenoord: De Jong Toeschouwers: 15000 OFK naar de volgende ronde. Olympiakos PiraeusTottenham Hotspur 1-0 (0-4) Doelpunten Olympiakos: Argyroudes Toeschouwers: 40.000 Tottenham Hotspur naar de volgende ronde. FC Twente— Frem Kopenhagen bij de stand 4-0 gestaakt (3-0) Doelpunten Twente: Van der Vall, Jeuring (2x) en René v. d. Kerkhoff Toeschouwers: 10.000 Twente naar de volgende ronde. Jerewan Ararat (Rusl)-Grasshoppers (Zwl) 4-2 (3-1) Doelpunten Jerawan: Kazaryan (2x) Markaro (2x) Grasshoppers: Grobli en Muller Toeschouwers: 10.000 Jerewan Ararat naar de volgende ronde. Dresden O.-Dld.)—Chorzow (Pol.) 3—0 (1—0) Doelpunten Dresden: Kreische (2x) en Sammer Toeschouwers: 25.000 Dresden naar de volgende ronde. Hvldovre (Den.)—Milnchen Gladbach (W.-Dld.) 1—3 (0—3) Doelpunton Hvidovre: Nörregaard Mönchen Gladbach: Netzer (2x) en Heynckes Toeschouwers: 4.000 Mönchen Gladbach naar de volgende ronde. IFK Norrköplng (Zweden)—Inter Milan (Italië) 0—2 (2—2) Doelpunten Inter: Boninsegna en Magistrelli Toeschouwers: 35.000 Inter naar de volgende ronde. Slovan Bratislava (Tsj)—Las Pulmas (Spa) 0-1 (2-2) Doelpunten Las Palmas: Fernandez Toeschouwers: 15.000 Las Palmas naar de volgende ronde. Hajduk (Joeg)—Wrexham (Wnles) 2-0 (1-3) Doelpunten Hajduk: Nadoveza Toeschouwers: 40.000 Hajduk naar de volgende ronde. Valencia (Spa)—Rode Ster Belgrado (Joeg) 0-1 (1-3) Doelpunten Rode Ster: Lanzarevic Toeschouwers: 25.000 Rode Ster over naar volgende ronde. Kaiserslautcrn (W.-Dld.)-CUF Barrelrense (Port.) 0-1 (S-l) Doelpunten CUF Barreirense: Eduardo Toeschouwers: 16.000 Kalserslautern naar de volgende ronde. FC Brugge (België)—FC Porto (Portugal) 3—2 (1—2) Doelpunten FC Brugge: Geels, Thlo en RIJnders FC Porto: Abel en Vlavio Toeschouwers: 18,000 Porto naar de volgende ronde. of thans geblesseerd maar het ontbreekt aan waardige vervan gers, althans vervangers die niet opvallend veel minder zijn. Na het klassieke voorbeeld hoe een defensie moet worden uitge speeld, zoals OFK dat had gede monstreerd bij het tweede doel punt, volgde een beschamende periode waarin Feyenoord geen voet aan de bal kreeg. Tot eens klaps Ressel door een blunder van Stepanovic kon voorzetten en Theo de Jong meteen zijn voet onder de bal zette (21). Er waren toen nog 21 minuten te spelen. Pal daarop bood San trac de geheel vrijstaande Pet kovic een glorieuze scorings kans maar de kleine linkervleu gelman. die af en toe ook rechts opduikt omdat hij door Maro vic geheel vrij wordt gelaten, liet de bal op kinderlijke wijze van zijn schoen lopen. Happel zette Schoenmaker het laatste kwartier in voor Boskamp, Ma rovic wisselde Luklc voor DJu- jic. Feyenoord toonde meer ac tie, de defensie van OFK begon te wankelen maar meer dan een schot van Hasil dat Borota zwak verwerkte waardoor voor Grootste fout Feyenoord kan zich volledig gpan concentreren op de competitie maar het was voor het sterk ge krompen legioen een bittere te leurstelling dat hun ploeg wéér snel uit een Internationaal toer nooi was verwijderd. De echo van Arad klonk ook door in hun sombere kritiek. Trainer Marovic: „De grootste fout van Feyenoord is geweest, dat de ploeg verdedigend is be gonnen en dat zo lang heeft voortgezet". Het gebeurt niet zo vaak dat de ene trainer na afloop zegt hoe de andere het had moeten doen. Boris Marovtc zei echter pre cies waar de fout heeft gezeten. Een van de fouten nog wel liefst. Dat defensieve concept was alleen maar de hoofdfout, die rechtstreeks op het hoofd van Happel terecht komt, die zich zelfs niet meer geneert om bewust de aanhang met „trucs" bij de neus te nemen. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13