Wat Ajax hier presteerde, hebben wij in Bulgarije nog nooit gezien Schimmenspel met FC Twente was te veel voor de Denen Coach Manolov van CSKA: „Nederlanders zijn profs, wij zijn slechts amateurs ft DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 SOFIA De sober geklede CSKA-coach Manolov toon de zich na de toch wel dui delijke nederlaag van zijn club tegen Ajax een wat wereldvreemd soort sfinx. Een van zijn mooiste uit spraken: „Kijk, die Neder landers zijn natuurlijk profs, wij amateurs. Daar zit natuurlijk nog wel even wat verschil tussen". Dat de staatsamateurs van CSKA qua tijd die zij aan voetbal kunnen besteden echt niet te klagen hebben, vergat Manolov maar even. Of hij niet ontevreden was over zijn ploeg? „Fifty-fif- ty. Ik ben blij, dat CSKA de kans heeft gekregen te gen een zo sterke ploeg als Ajax te spelen, ik vind het jammer dat we verloren hebben". Had hij een dergelijk resul taat verwacht? Manolov: „Deze uitslag moet ook voor de Nederlanders een verrassing zijn". Iets zin niger was Stefan Kovacs: „We hebbens soms een Verrast beetje geluk gehad. CSKA had een paar goede kan- Over de gelijkmaker van sen. Maar ook Johan Nees- CSKA: „Blankenburg raak- kens had met wat meer ge luk zeker twee doelpunten kunnen maken. Bij CSKA viel me die linksbuiten Ma- rasjliev erg tegen, daar had ik veel meer van ver wacht". te de bal nog even met zijn hoofd, daardoor werd Stuy verrast. Wat Stuy be treft: hij heeft vaak mis- gegrepen, maar dat kwam omdat het licht juist voor de beide doelen het zwakst was". Stuy: „Soms zag ik in een fractie van een se conde alleen maar een zwarte schijf, daardoor greep ik er een paar keer helemaal naast." Ruud Krol. die een uitsteken de wedstrijd speelde, on danks dat hij tegen de bes te Bulgaarse aanvaller De- nev stond: „Het is me alle maal nogal meegevallen. Je hoorde zoveel wilde ver halen van die club, snel, atletisch en zo. Tegen Pa- nathinaikos hebben ze dan misschien wel goed ge speeld, maar Panathinai- kos is geen Ajax." En Arie Haan: „Niet te geloven, de mensen op de tribunes za ten te lachen als Willem Suurbier op rechts keihard opkwam. Van dat soort dingen hebben ze hier ge woon nog geen benul." i pijn ligt Ajax-aanvoerder Johan Cruijff op de grond. Even later zou hij het veld moeten ver i de aanval. De Bulgaarse verdediger Gaganelov (links) kan de bal niet meer bemach- k» *3 - De eenzame Piet Schrijvers. De doelman van FC Twente staat troosteloos in zijn doel. Voor de rest is er niets dan mist ENSCHEDE Toen de elf spelers van Frem Kopen hagen zich al hadden ge doucht en vervolgens het burgerpak weer had den aangetrokken, beslis te scheidsrechter Ove Dahlberg uit Zweden, dat de twintig minuten voor het einde wegens een steeds dikker wordende Zoekplaatje mist afgebroken wed strijd FC Twente/Frem moest worden hervat. „Het kan nu wel weer", zei Dahlberg, nadat hij zich ervan had overtuigd, dat de beide doelen van uit de middencirkel weer zichtbaar waren. Dat FC Twente het veld nog be- tje nauwelijks zichtbaar. Al leen 'zij die in de eerste helft niet te ver van het Deen se doel verwijderd zaten, wa ren getuigevan de doelpunten van Kick van der Vall (eerste minuut) en Jan Jeuring (25e en 42e minuut) en bij de vier de treffer van René van de Kerkhof in de 64rte minuut was het al niet anders. Het zoekplaatje werd na de her vatting nog ingewikkelder en het was verbazingwekkend, dat Dahlberg die voor rust tot eep korte staking had besloten omdat de toeschouwers te wei nig konden zien van hetgeen zich binnen de lijnen afspeel de, tot de 70ste minuut wachtte met de volgende on derbreking. bleek er ook ken, want hij was al na 65 mi nuten naar grensrechter Ake Persson gegaan met het ver zoek er een einde aan te ma ken. „Want", zei Petersen, "deze vertoning heeft met de voetbalwedstrijd niets meer te maken. Natuurlijk waren wij in geslagen positie en was FC Twente winnaar, maar we wil den hier gewoon niet meer aan meedoen". de trad, was in feite niets Frem-voorzitter Sven Petersen meer dan een formele handeling, want de Denen hadden al te kennen gege ven onder geen beding verder te willen spelen. Na de reglementair voorgeschre ven vijf minuten te hebben ge wacht, konden ook de Ensche- deërs inrukken en was de co- medie ten einde. De score zoals die op het moment van de onderbreking was - 40 in het voordeel van FC Twente - Pas nadat de met Frem zou nu tevens als einduitslag gereisde voorzitter vai gelden. De UEFA-regels schrijven weliswaar voor, dat een club wegens schuld aan het staken van een wedstrijd een reglementaire nederlaag van 30 üjdf, maar dat arti kel vervalt wanneer de achter stand al groter is. De gebeurtenissen in het Diek- man-stadion waren niets meer dan een lachertje. De nevel, die kort voor de aftrap erg dicht werd en scheidsrechter Dahlberg voor het eerst na 17 minuten noopte de strijd gedu rende tien minuten te onder breken, maakte met uitzonde ring van het leatste kwartier van de eerste helft het partij dige, beëindiging van de overi gens erg ongelijke strijd - Al leen Frem-doelman Valdemar Hansen had FC Twente op dat moment van een score met dubbele cijfers afgehouden - Petersen: binnen 24 uur opnieuw zou moeten worden aangetreden. En Sven Petersen had daarop geantwoord, dat dat voor Frem onmogelijk zou zijn. ..We hebben al drie spelers thuis moeten laten omdat ze moesten werken, alle anderen moeten zich vrijdagmorgen weer bij hun baas melden", aldus Petersen, die ook nog wel weer naar Enschede zou kunnen komen voor het spelen van een nieuwe wedstrijd. Uitspelen Deense voetbalbond Skousen tegenover Dahlberg had ge dreigd een rapport aan FIFA te zullen zenden, ging de Zweed overstag. Niet defi- Omdat scheidsrechter Dahlberg nitief, want hoewel de Deense later besloot, dat de ontmoe- officials al hadden gezegd, dat ting toch nog moest worden er door Frem in geen geval uitgespeeld, zal Frem zich niet opnieuw zou worden begonnen, opnieuw in Enschede behoeven laste Dahlberg een pauze_ van te melden, weer tien minuten in. En'toen Het is nu, nadat FC Twente in het na die tien minuten 'nog Kopenhagen reeds met 50 steeds erg mistig bleek te zijn, had gewonnen, ook reglemen- rekte hij de time-out met nog eens een kwartier. Walter Ba- resel, de Duitse UEFA-waar- nemer had zowel Sven Peter sen als Skousen al laten we ten, dat bij definitieve voortij- tair verliezer en kan boven dien nog reker.en op andere maatregelen van de kant van de UEFA. Want op schuld aan het staken van een wedstrijd staan straffen, die kunnen va- SOFIA De Bulgaren hebben de voetbal stunt waarop zij heimelijk hadden ge hoopt niet mogen meemaken. In plaats van opgetogenheid heerste slechts verba zing en ontzetting bij de 70.000 toeschou wers in het Vassil Levsky-stadion over de manier waarop CSKA-Sofia door Ajax te kijk was gezet. Niet de nederlaag van 31 van de Bulgaarse kampioen was het meest frustrerend. De naakte waarheid, dat er een ontzettend brede kloof bestaat tussen een Europese klasse als die van CSKA en een topklasse als Ajax was veel schrijnender. Het was dan ook bijna gê nant om te zien hoeveel CSKA van het moderne voetbal nog te leren heeft. Ma nager Stefan Boskov en zijn secondanten weten dat hen nog heel veel werk wacht. Doodstil was het af en toe op de tribunes als de Ajacieden de tijd rijp achtten om voetbalcollege te geven. Die momenten hadden een demoralise rende invloed op de Bulgaren, die zich vooral dan realiseerden, dat grote werklust en een perfecte condi- «m»— tie in het moderne voetbal slechts een deel van een geheel uitmaken. Een Bulgaarse jour nalist: „Wat Ajax hier doet, hebben we hier nog nooit ge zien. Dit is geheel nieuw voor riëren van een geldboete tot uitsluiting van het deelnemen aan een Europees bekertoer nooi voor een of meer seizoe- „Wij zullen bij de UEFA ons beklag doen over deze wijze van arbritage. Want we zijn van mening, dat het niet onze schuld is, dat de wedstrijd niet tot het einde is uitgespeeld. En dat wij niet in staat zouden zijn geweest bin nen 24 uur opnieuw te spelen, kan ook niemand ons kwalijk nemen. Uiteindelijk zijn wij echte amateurs". dat Frem volgende week FC Twente vond het allang prachtig, dat Frem niet meer wilde. Omdat het zondag weer voor de competitie moet spe len, had een nieuwe wedstrijd vanavond toch wel de nodige problemen kunnen opleveren. Sneu waren de gebeurtenissen daarom voornamelijk voor de toeschouwers, die voor hun geld bitter weinig te zien had den gekregen. De meesten wa ren trouwens na de opschor ting van de tweede onderbre king het wachten al beu. Toen scheidsrechter Dahlberg op nieuw wilde laten opdraven, maar alleen FC Twente het veld betrad, zat nog slechts een handjevol mensen op de tribunes. TON VAN DALEN Heinz Stuy In actie. Hoog opspringend ontneemt hij CSKA-aanvaller Marashliev scoringskans. Cruyff niet in Den Haai'? minuten duurde: van de 27e tot over de muur In de touwen had Een heel duidelijk bewijs daarvan was het tot stand komen van het derde doelpunt van Ajax. Johan Cruyff kreeg de bal toe gespeeld en werd door vijf ver dedigers omringd, hij wachtte rustig op het moment waarop de in de diepte sprintende Arie Haan het best aangespeeld kon worden. De defensie van CSKA stond als aan de grond gena geld. Niemand deed een poging om Haan af te stoppen. Een doelpunt, dat een schoolvoor beeld was van het grote ver schil in modern voetbaltech- nisch denken. Er waren meer voorbeelden. De komische ma nier waarop de verdediging van Ajax de aanval van CSKA mas saal in de buitenspelval liet tip pelen was er ook een. Ajax-coach Stefan Kovacs: „Dit was een tactische overwinning. De opdrachten zijn perfect uit gevoerd. CSKA kreeg geen kans in zijn ritme te komen." Johan Cruyff, in de tweede helft ge blesseerd uitgevallen: „Het is helemaal gegaan zoals we had den gedacht. We waren op alles voorbereid." SOFIA Johan Cruyff zal zon dag mogelijk de uitwedstrijd van Ajax tegen FC Den Haag moeten missen. Cruyff liep 20 minuten na de rust een scheur tje in zijn rechterenkel op, toen hij zich verstapte bij het geven van een voorzet. Dr. Rolink: „Er zit een flinke bloeduitstor ting op die enkel. Ik heb hem een spuit gegeven en die enkel goed gezwachteld. Ik denk dat het een kwestie Is van een week. Maar misschien valt het nog mee en is Johan voor zon dag fit". de 32e minuut van de eerste helft: de periode tussen de harts tochtelijk bejubelde gelijkma ker van schutterskoning Jekov en het tweede Amsterdamse doelpunt van Piet Keizer. Tot de gelijkmaker had Ajax het spel totaal in handen, niet in de laatste plaats dank zij een snel door Sjaak Swart bij toeval ge scoorde openingstreffer in de 13e Toch had Ajax dat doelpunt niet eens nodig om zich te realiseren dat het superieur was. Het kon dat wel afleiden uit het nerveu ze verzet dat CSKA in die door de Ajacieden moeilijk geachte openingsfaze bood. Sjaak Swart bal uit eei (Arie Haan misleidde doelman Filipov) in het doel. gejaagd. Swart: „Tot die gelijk maker wilden we inderdaad een beetje uit de hoogte voetbullen. Ik vond trouwens toch dat het voor de rust niet zo daverend liep." Maar Ajax, dat ineens in moeilijkheden kwam, kreeg op tijd de helpende hand toegesto ken van de Bulgaarse verdedi ging, die Keizer niet stoorde bij een solo, en ook van de bewie rookte doelman Filipov, die ont stellend blunderde bij het schot dat Keizer van zeker 25 meter loste. Onbenullig liet hij de, wel iswaar met effect geladen, bal van zijn lichaam in het doel springen. Kovacs: „Dat was een heel gelukkig moment voor terrein onder druk worden ge-' zet. Dan raken ze in verwar ring, ze zijn dat niet gewend. Daarom moet je zo'n tegenstan der opsluiten en geen ruimte ge ven, veel storen. Dat is vooral op het middenveld uitstekend gedaan. Kijk bij voorbeeld naar Gerrie MUhren, die spelverdeler Kolev helemaal inpakte." zwak liep de yanaf dat doelpunt heeft Ajax Cruyff m(,t csKA kunnen doen wat het wilde en dat was soms heel veel, al werd toch nooit de in druk gewekt, dat de Amster dammers tot het uiterste gin gen. Zeker niet na het sublieme doelpunt van Arie Haan, zeven minuten na de rust. toen dodl- man Filipov inmiddels plaats had moeten maken voor Jorda- Eén fout maakte Ajax toen: het ging hooghartig lopen tikken. Dat streek CSKA tegen de ha ren. Waarschuwingsschoten van Jekov en een door Blankenburg gestuite doorbraak van Denev (scheidsrechter Angonese wuif de de door CSKA geëiste straf schop weg) en een gemiste kans Het uitvallen i Denev na een fout van Stuy hadden Ajax tot de orde moeten roepen. i Cruyff, die zich Superieur Uit de hoogte Kovacs weer: „CSKA tn alle Oost- europese ploegen raken hele- De superioriteit van Ajax kende maal van slag als ze op eigen slechts één dissonant, die zes Maar dat gebeurde pas nadat Je kov de bal uit een vrije schop, na een overtreding van Krol. Het eerste doelpunt van Ajax. Sjaak Swart (links) schiet raak. De toegesnelde Bulgaren komen te laat. bij het geven van een voorzet verstapte Rep verving hem, Swart werd aanvoerder brak het ritme nog enigszins, maar van wezenlijk belang was het al lang niet meer. ('SKA bleef moedig proberen het klassever- schil met veel inzet te compen seren. maar deed dat met veel te weinig tempo, te omslachtig en te weinig raffinement. Daar hielp ook het wisselen van Jan- kov voor Atanassov een pure buitenspeler niets aan. Onoverbrugbaar Het opportunistische slotoffensief van CSKA bracht Ajax (Stuy nog even aan het wankelen, maar de lat keerde een inzet van Jekov en Krol as sisteerde de soms finaal mistas tende doelman op de lijn. De kloof tussen CSKA en Ajax bleef met twee doelpunten ech ter even onoverbrugbaar als de voetbaltechnische kloof. Ajax had zijn meesterschap toen ten opzichte van CSKA al lang be- Het eerstvolgende probleem is voor de penningmeester van Ajax: hoe krijgt hij na deze uit slag het Olympisch stadion vol bij de returnwedstrijd op 29 no vember. BERT BREVOORD

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11