CeicbcSotiAcwit DUITS VERDRAG NOG DEZE WEEK GEPARAFEERD JOURNALIST BEMIDDELT IN CONFLICT TEHUIS Na twee jaar onderhandelen MIN. VRAACT NOS OM REPORTAGES OMROEPGEI DEN Gratis rechtshulp buiten landers openbreken centrale overeen komst Gekruisigde pater terug uit Vietnam DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 iMERSFOORT (ANP) De be- stemming gegeven, als bemid- zetters van het W. A. Ortthuis delaar op te treden, in Amersfoort hebben Frits Frits Bom heeft de ontwikkelin- Bom, medewerker van VARA's actualiteitenrubriek „dingen van de dag" aangewezen als hun be middelaar in het geschil met het bestuur van de orthopedago gische maatschappij „Zandber- i het Ortthuis uur op de voet gevolgd. Hij trad op als woordvoerder van de jon gens, gaf hen adviezen en heeft de laatste week voortdurend op het Ortthuis vertoefd. gen" over de situatie op het te- Hij zei gisteravond, bij zijn onder huis. handelingen met de door het be stuur aangewezen bemiddelaar te zullen blijven aandringen op rehabilitatie van de geschorste of ontslagen leiders, herstel van een behoorlijk leefklimaat voor de jongens en handhaving van het tehuis. janvankelijk wenste het bestuur Frits Bom niet te accepteren, maar gisteravond laat is men toch door de knieën gegaan. Het bestuur heeft wel als voorwaar de gesteld, dat de VARA-radio- verslaggever zich tijdens de on- 1 derhandelingen zal onthouden van journalistieke werkzaamhe den, waarin hij heeft toege stemd. De VARA heeft hem toe- Dwars door alles heen J^EN van Nederland's knellende problemen, waarover in geen enke le politieke partij eensgezindheid bestaat, is de ruimtelijke orde ning en de hiermee verband houdende spreiding van werkgelegen heid. Zelfs politieke partijen met in hun program prachtige para grafen over een krachtige expansiepoliitek voor het noorden, Lim burg en West-Brabant hebben moeite om daarvan landelijk te getui gen. Het is, zowel voor confessionele, linkse en rechtse politici leuk om bij spreekbeurten in Groningen of Heerlen de trom te roeren voor meer spoed en ver-strekkender beslissingen tot het overbrengen van een deel van ,,'s land's schrijftafel" naar de regie, maar hun partijge noten die spreekbeurten hebben in de Haagse agglomeratie, zingen een ander lied. Straffe investeringsremmen op industriële en andere bedrijven In de Randstad doen het als leuze goed in de provincie, maar in Rotter dam en de IJmond moet dan wel een pasklaar antwoord hebben op de vraag, hoe het daar met de werkgelegenheid moet gaan. Zeker nu hier en daar in de Randstad het werkeloosheidscijfer toeneemt, lukt het geen politicus zich met een „Jantje van de regio" van zul ke vragen af te maken. ties van al of niet geregelde Wanneer vanuit Groningen een gemeentelijk bestuurscollege Den WASHINGTON (AFP) De geheime akkoorden die de belangrijkste Amerikaanse en Noordvietnamese onder handelaars, Henry Kissin ger en Le Doec Tho, in Pa rijs hebben bereikt voor zien met name in en her groepering van de Noord vietnamese strijdkrachten die thans in drie sectoren in Zuid-Vietnam opereren. De eerste sector is een lange strook langs de grens van Laos in het uiterste noorden van Zuid-Vietnam, de tweede ligt in de hoogvlakte aan de grens van Laos en Cambodja en de derde is gelegen in de Mekongdelta. Om de eerbiediging van het be-1 stand te verzekeren en infiltra- Honderden tanks uit de Verenigde Staten staan opgesteld op de kaden van de Vietnamese haven Newport. De Amerikanen voorzien Zuid-Vietnam thans van een grote hoeveelheid wapens, omdat na het te sluiten akkoord alleen vervanging van het aanwezige materieel mogelijk zal zijn. troepen tegen te gaan zullen binnen 24 uur na de onderteke ning van het bestand een paar duizend 'inspecteurs' van de vier landen die met de controle op de wapenstilstand zullen zijn be last (Polen, Hongarije, Canada en Indonesië) in Vietnam aan komen. Haag bezweert dat het Rijk door subsidies de huren van nieuwe ningen in het noorden goedkoper moet maken omdat anders de emi gratie uit de Randstad niet lukt, vergeet het dat geestverwanten in de Randstad meer financiële ruimte zoeken voor sociale woning bouw in stedelijke saneringswijken opdat mensen die zich daar thuis voelen en werk hebben, er kunnen blijven wonen. De belangengroeperingen die sterke druk uitoefenen op onze nationale politiek, zorgen ook binnen de politieke partijen zelf voor scheidin gen die dwars door de landelijke programs heen lopen. Hoger beroep VVDM-ers na veroor deling groet- plichtactie Van een onzer verslaggevers PEN HAAG Morgen zal voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag het hoger beroep in beahndeüng worden genomen dat enkele bestuursleden van de VVDM tegen hun veroordeling door de krijgsraad hebben aan getekend. De krijgsraad had voor enkele leden, vanwege hun aandeel in de landelijke actie tegen de groetplicht twee tot drie maanden gevangenisstraf geëist. De WDM heeft een aantal agen dapunten van de vergadering I van gisteravond in Zuidlaren niet kunnen behandelen omdat 1 bataljonscommandant overste J. L. Smith het hoofdbestuur giste ren over deze punten een spreekverbod oplegde. Een daarvan was de veroordeling van enige hoofdbestuursïèden voor hun aandeel in de groet- actie. Ook de vrije haardracht was er een van. De aanwezige VVDM-ers hebben het ministe rie van Defensie een protesttele gram gestuurd over het spreek- verbod. (ADVERTENTIE) automatiseringstechniek o.de|g meel-, regel- en besluringsinstallaties Schiedam (0101269485* Mogelijk komt reveille in leger terug DEN HAAG - Naar verluidt zou in hoge legerkringen overwo gen worden er weer toe over te gaan de reveille te laten blazen. Sinds de afschaffing ervan zou den de dienstplichtigen te lang in bed blijven liggen en zich voor het ochtendappel onvol doende tijd gunnen voor toilet en ontbijt. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie wilde het gerucht bevestigen noch ontkennen. De aanbeveling voor herstel van de reveille zou voorkomen in een rapport van de militair geneeskundige dienst, waarin terwille van de hygiëne ook nieuwe voorschrif ten voor de haardracht worden bepleit. is, en waar men voor gratis rechtshulp kan aankloppen als men weinig draagkrach tig is. De door minister Van Agt aangekondigde regeling loopt vooruit op een binnen kort in te dienen wetsont werp waarin met name de kosteloze rechtsbijstand aan buitenlandse werknemers wordt geregeld. Volgens dit ontwerp zullen voor rechts bijstand in aanmerking ko DEN HAAG (ANP) Buiten landse arbeiders en andere men alle vreemdelingen die in Nederland wonen, en ver der andere buitenlanders in- land wonen kunnen vanaf nu op dezelfde voet als Neder landers gratis rechtsbijstand krijgen. Als dat nodig is kan hun een advocaat worden toegevoegd. Minister Van Agt (Justitie) heeft dit mee nationale overeenkomst al recht op rechtshulp hadden. De voorlopige regeling heeft betrekking op rechtshulp in burgerlijke zaken en in ad ministratiefrechtelijke zaken. Uitgezonderd zijn echter za- gedeeld in een circulaire aan de bureaus van consultatie. Deze bureaus zijn instellingen die zich bevinden in elke plaats waar een rechtbank sing van de vreemdelingen wet en de uitleveringswet. Voor die gevallen zal een speciale regeling worden voorgesteld. Binnen 24 uur nadat een oefening op zee was begonnen lag het enorme Amerikaanse vliegdekschip Constellation (80.000 tonweer ii haven van San Diego. Eén van de straalvliegtuigen was bij de landing doorgeschoten en was over de railing blijven hangen. Een kraan zette het toestel weer op dek. BERLIJN (AP) Oost en West-Duitsland hebben gisteren twee jaren van onderhandelingen afgesloten over een ba- - TWT sisverdrag dat de betrekkingen tussen de twee Duitse sta- yy f 0C0U ten zal normaliseren. Het verdrag zal nu waarschijnlijk eind deze week kunnen worden geparafeerd, indien beide regeringen aan het bereikte akkoord hun goedkeuring hechten. Iet Duitse normaliseringsver drag, vergezeld van een verkla ring van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk over de rechten en door een vrijwel unanieme er kenning van de Duitse Demo cratische Republiek, die tot nu toe in het Westen officieel vrij wel algemeen genegeerd is. verantwoordelijkheden die hun Een Berlijns avondblad heeft gis- in heel Duitsland als overwin naars uit de tweede wereldoor log resten, zou de weg vrijma ken voor toetreding tot de Ver enigde Naties van Oost-Duit9- land en West-Duitsland. Die toetreding alleen reeds zal voor Oost-Duitsiand aanleiding geweest zijn om zich inschikke lijker dan ooit te betonen tegen over de Bondsrepubliek. Zij zal ongetwijfeld worden Gerucht over overlijden Lioe Sjao-sji HONGKONG (AFP) - De In o genade gevallen Chinese oud president Lloe Sjao-sjl zou op 74-jarige leeftijd na een langdu rige ziekte zijn overleden, zo is vernomen van mensen die nau we betrekkingen hebben met de Chinese communistische partij. Waarnemers menen dat de Chine se communisten dit nieuws niet rechtstreeks willen bekendma ken omdat de naam dan in een officieel communiqué zou moe ten worden vermeld. Het nieuws zou op deze manier de wereld moeten bereiken. Het is dan ook onder voorbehoud doorgegeven. teren reeds onthullingen gepu bliceerd over de inhoud van het verdrag zonder te vermelden aan welke bron het zijn weten schap ontleende. Volgens het blad zal: OoSt-Duitsland een ambassadeur naar Bonn zenden, West-Duitsland een minister naar Oost-Berlijn. Beiden zullen zij „gevolmachtigd minister" worden genoemd, gevolgd West-Duitsland zal aan het ver drag een nota toevoegen waarin wordt verklaard dat de Bondsre publiek West-Berlijn zal verte genwoordigen in alle overeen komsten volgend op het norma liseringsverdrag. Oost-Duitsland zal deze nota bevestigen. Weeroverzicht DE BILT Al enkele dagen be vindt ons land zich in zachte en zeer vochtige oceaanlucht. die met Zuidwestelijke winden wordt aangevoerd. In deze lucht waarin veel laaghangende be wolking voorkomt daalde het kwik 's nachts slechts een enkel graad, de temperaturen varieer den 's nachts en overdag in het gehele land tussen de 10 en 14 graden. De zuidwestelijke stroming wordt in stand gehouden door een lan- gerekt gebied van hoge barome terstanden dat zich uitstrekt van Spanje tot aan de Balkan en dat vrijwel stationair is en een diepe stormdepressie ter hoogte van IJsland die zich in snel tempo naar het noordoos ten verplaatst. Tussen deze twee systemen bevindt zich boven de Britse Eilanden en de Noordzee een front dat de begrenzing vormt tussen de zeer vochtige tucht boven onze omgeving en drogere lucht ten noorden er- Verwacht wordt dat dit front mor gen in de buurt van ons land zal komen te liggen en mogelijk zal passeren, waardoor de dro gere lucht ons zal bereiken en het weer minder nevelig zal worden. Vooruitzichten voor donderdag: plaatselijk regen en temperatu ren meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers: voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur Genéve mist 5 m nin. neer- Helsinki regen 2 1 0.4 te mp. temp. slag Innsbrück 15 0 0 Amst.dam motregen 3 12 0.6 Kopenh. motregen 11 10 0.3 De Bilt regen 13 12 2 Lissabon geh. bew. 21 12 Deelen motregen 12 11 3 Locarno onbewolkt 1 Eelde motretgetn 14 10 0.2 Londen regen 17 13 2 Eindh. motregen 13 11 0.2 Luxetmb. motregen 7 6 1 Den Helder geh.bew. 14 12 0 Madrid geh. bew. 16 10 2 Luchth. R'dam regen 14 12 1 Malaga zw. bew. 20 15 0 Twente motregen 12 11 2 Mallorca licht bew. 21 12 0 Vlissingen motregen 13 12 0.5 München mist 14 0 0 Zd. Limb, motregen 12 10 0.5 Nice zw. bew. 19 11 0 Aberdeen zw. bew. 19 7 0 Oslo mist 6 2 4 Athene zw. bew. 20 11 0 Parijs geh. bew. 12 10 0.1 Barcelona zw. bew. 17 13 0 Rome mist 19 8 0 Berlijn geh. bew. 11 10 0.1 Split onbewolkt 6 Bordeaux mist 11 9 0 Stockholm zw. bew. 6 3 1 Brussel motregen 12 10 0.6 Wenen licht bew. 16 7 0 Frankfort motregen 9 8 0.2 Zürich mist 3 Markten BARNEVELD, Coöp. Veluwse Elervcl- ling (6/11). Aanvoer: 838.440 stuks. Stemming: kalm. Prijzen (in gul- VEEMARKT ROTTERDAM. 6 Aanvoer: totaal 1331. slachtr rkens 320. Prijzen kwal.) 4,65-5,05 (2e kwal.) 4.4 ■wal.): vaarzen 5.80-6.35 kwal.) 6,IE 6.60-7.05 (le kwal.) kwal.): worstkoelen kens 2.67-2.70 (le kwal. kwal.) 2.60-2.65 (3e kw gen 2.30-2.35: zware 2.63. Overzicht (resp del en prijzen): i' iet! prijshoudend, i prl- 48-51; Prei 30-42; Tor dens per kg)koeion 5.30-5.75 (le ter - stroef - lager, 6.10-6.45 (2e GROENTEVEILING LEIDEN (6 no- 55-4.65; var- vember) Appelen 25-50; Peren 2.65-2.67 2e 62-101. Aardappelen 12: AndUvle 37- 1.) slachtzeu- 60; Snijbonen 2Ü5-4.10. Kroten, ge- .arkens 2.53- kookt. 65. Boerenkool 13-27; P-nde i an voer. han- kool 32-19: Gele kool 15-16; Groene underen gro- kool 26-38; Witte kool 15: Spinazie kens groter - 69-94; Spruiten A 66-72; Spruiten B 8.00-S.2O. Tomaten C 5.80-6.10; Tomaten CC 2.80: Uien mlddelgrof 24-36: Witlof 1.60-2.05; Bloemkool 6 45-48: Komkommers AA 1.03: Komkommers A 90-93, Komkommers B 78-79: Komkom mers C 56-59; Komkommers D 45. Komkommers E 37-39: Sla A 12-21; Bleekselderij 14-24; Radijs 15-16; Selderij 16-21. Brandstichting in Belfast BELFAST (Reuter-AFP) In Belfast hebben jongelui benzine bommen gegooid om te pogen katholieke gezinnen te verdrij ven uit huizen die tevoren door protestanten werden bewoond. Twee huizen werden in brand gestoken. De brandweer bluste het vuur. In het Ierse dorp Lifford werden zeven politiemannen en een jon gen gewond toen 200 jongeren In verzet kwamen nadat wapens en explosieven in beslag waren genomen. Het politiebureau werd met stenen bekogeld. Toen de politie versterking kreeg, gingen de jongelui uiteen. Dreigende stakingen in Frankrijk PARIJS (AP) —Het openbare le ven in Frankrijk dreigt volgen de week verstoord te worden door het vooruitzicht van een aantal stakingen door spoorweg personeel, postbeambten, haven arbeiders en ambtenaren die allen loonsverhoging eisen om de gevolgen der inflatie onge daan te maken. De bonden van spoorwegpersoneel hebben sta kingen uitgeschreven voor de periode van 14 tot 18 november. Ambtenaren zijn opgeroepen om 14 november het werk neer te leggen. Shirley Temple, eens het aanvallige filmmeisje met het hoge stemme tje (thans 44) heeft in een ziekenhuis te Stanford (Californië) een operatie ondergaan waarbij een kwaadaardig gezwel is weggenomen. De operatie is met succes bekroond. Shirley die zich in 1967 kandidaat stelde voor een republikeinse zetel in het congres, kreeg twee jaar later een functie bij de Verenigde Naties. Zij is getrouwd met de zakenman Charles Black. DEN HAAG (ANP) Het Neder lands Christelijk Werkgevers Verbond is tegen het openbre- j ken van de centrale overeen komst, zoals deze thans gesloten Is. De eenheid binnen het N.V.V. is namelijk hersteld op voorwaarde, dat de overeen komst opengebroken moet kun nen worden, wanneer dit vol gens de bonden noodzakelijk (Van De Industriebond N.V.V. heeft deze voorwaarden nadrukkelijk gesteld. Heropening van het overleg tussen de centrale orga nisaties van werkgevers en werknemers over wijziging van het concept is volgens drs. D. E. Cnossen, secretaris van het N.C.W. niet mogelijk. De over eenkomst moet volgens hem ze ker voor het jaar 1973 gelden. Het is voor de N.C.W. echter wel aanvaardbaar, wanneer de werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid het ogenblik bepalen, wanneer tot openbreking besloten moet wor den. Dit mag niet afhangen van individuele bonden. iroepcor respondent) HILVERSUM Minister P. J. Engels van CRM heeft het be stuur van de NOS verzocht een reportage te maken over het werk van de dienst omroepbij dragen van de PTT en tevens om voor en na de journaals dia's over deze dienst uit te zen den en berichten of features te (laten) maken. De bewindsman zegt deze sugges tie te hebben gegeven naar aanleiding van het jaarverslag van de dienst omroepbijdragen. Daarin wordt gepleit voor me dewerking van de omroep aan het streven van de dienst om roepbijdragen naar een zo hoog mogelijk opvoeren van de ont vangsten. Als voorbeeld diene, dat in oktober 1971 voor het eerst in het tv-journaal gewug werd gemaakt van resultaten van een aantal opsporingsacties van de controledienst. Eenzelfde bericht werd door vele dagbla den opgenomen met als resul taat, dat rond 20.000 aangiften van ontvangtoestellen meer werden ontvangen dan in verge lijking met andere jaren. Grote schildpad aangespoeld SCHOORL (ANP) Aan de Hondsbossche Zeewering tussen Petten en Kamperduin is een dode zeeschildpad aangespoeld met een lengte van twee meter en een hoogte van zestig centi meter. De schildpad is volgens deskundi gen afkomstig uit Zuideuropese zeeën of uit de Amerikaanse kustwateren. Het dier, dat een paar weken geleden gestorven moet zijn, wordt overgebracht naar het museum voor natuur lijke historie in Leiden. Burgemeester De Graaf van Nijmegen (geheel links) bezocht gisteren in Den Haag staatssecretaris Grosheide (geheel rechts) om de moei lijkheden rond de Pompekliniek in Nijmegen te bespreken. Bewoner» van Nijmegen die in de buurt van de Pompekliniek wonen, voelen zich bedreigd doordat steeds meer patiënten uit de kliniek ontsnap pen. VATICAANSTAD (AFP) De Franse missionaris Paul Carat, die volgens onjuiste berichten in de westelijke pers door de Vict- cong gekruisigd zou zijn, Is in Vaticaanstad door paus Paulus ontvangen. Pater Carat, lid van de congrega tie voor vreemde missiën in Pa rijs, heeft gewerkt in Dak To ten noorden van Kontum. Hij veronderstelt dat het bericht van zijn „kruisiging", verspreid door een Amerikaans militaire adviseur, is voortgekomen uit het feit dat hij samen met zijn confrater uit Kongh Rinh werd weggevoerd, naar de Noordviet- namezen zeiden, „om hem voor de Amerikaanse bombardemen ten te behoeden. „De Vietcong", aldus pater Carat, „trekt zich niet te veel aan van de beschuldigingen van de Ame rikanen over wreedheden die de katholieken te verduren zouden krijgen, want aan de hand van de feiten, kan men ze nader hand als kwaadsprekerij aan de kaak stellen". Ontslag voor vijftien journalisten Limb. Dagblad HEF.RLFN (ANP) De directie van het Limburgs Dagblad gaat nu definitief bij het arbeidsbureau in Heerlen ontslag aunvrugen voor vijftien redacteuren. Deze vijftien hadden na de overname van de krant door de Telegraaf wegens hun gewetensbezwaren een speciale afvloeiingsregeling ge vraagd, waarin de cao voor dagbladjournalisten voorziet. De direc tie eiste vrijdag dat de redacteuren hun verzoek zouden intrekken. Geen van hen heeft dit gedaan. Drie redacteuren hoeven van hoofdredacteur Huyskens met onmiddel lijke ingang niet meer op de redactie te verschijnen. De betrokken redacteuren zeggen in een verklaring, er van overtuigd te zijn, dat de invloed van de Telegraaf in de toekomst niet uit hel Limburgs Dagblad te weren zal zijn. Ambassadeur loopt kwaad uit Kremlin MOSKOU (Reuter-DPA) De Chinese ambassadeur in Mos kou, Lloe Hsioe-tsjocun, is giste ren kwaad weggelopen uit het Kremlin tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de 55ste verjaardag van de oktoberrevo lutie. Hij protesteerde daarmee tegen de beschuldigingen van het Rus sische politburo dat Peking een anti-russisch beleid voert en de communistische wereldbeweging ondermijnt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9