Ted Kennedy in 1976 president van Amerika Een dagje ziekenhuis kost in 1980 f 1000.- Vraagteken bij federatie Vakcentrales Engeland verwacht stakingsgolf na loon- en prijsstop De legende leeft nog Overheid betaalt jongeren Als koers niet wordt gewijzigd DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Prof. Steenkamp UTRECHT (ANP) Vier maanden geleden dacht ik er anders over. Maar na wat er de laatste tijd is ge beurd zou ik me er nog eens drie maal op bezin nen. Prof. Dr. P. Steen kamp zei dit gisteren in Utrecht op de vergadering van het Ned. Kath. Onder- beert voor zichzelf te halen wat er te halen valt. Hij stelde, dat moet worden gezocht naar een gemeenschappelijke basis, naar het gezamenlijk dragen van verantwoordelijkheid en het aanvaarden van spelregels. An ders komen we terecht in een jungle waarin de sterkste over wint en dan wordt de overheid to' een speelbal van de machts groepen'" nemersverbond naar aan- Ook het C.N.V. heeft nog leiding van het recente conflict binnen het N.V.V. en de gevolgen daarvan voor het plan om op 1 ja nuari a.s. te starten met een federatie van N.V.V., K.K.V. en C.N.V. Prof. Steenkamp constateerde een toename van groeps-egolsme, verscherping der tegenstellingen en agressie. Iedere groep pro- over die federatie nagedacht. Het conflict binnen het N.V.V. heeft de noodzaak van een ge sprek over de doelstellingen en het beleid van een federatie van vakcentrales nog eens zwaar onderstreept, zo schrijft De Gids, het orgaan van het C.N.V. Juist dat gesprek kan duidelijk maken, dat niet één bond in Ne derland het alleenrecht op actie voor maatschappelijke vernieu wing heeft, aldus het C.N.V. Ted Kennedy: bed gespreid BOSTON Op een vlieg veld in de Amerikaanse staat Vermont stond de menigte bijna twee uur lang in de vrieskou op hem te wachten. In de staat Maine juichten 2000 supporters todat ze een schorre keel had den. Een spandoek in Massachusetts riep uit: „Ted voor 1976". Dezer dagen volgde ik de laat ste der Kennedy's op zijn toernee voor de de mocratische partij, en ik kon niet aan de in druk ontkomen dat men hier al bezig was met een campagne om Ted Kennedy tot president gekozen te krijgen. De toespeling op 1976 kwam niet alleen door de legendari sche aantrekkingskracht van de Kennedy's, de kreten „Teddy, Teddy", en de span doeken „We houden yan je, Ted". Kennedy zorgde er goed voor in bijna al zijn toespraken reclame te maken voor McGovern. Maar veel plaat selijke kandidaten die samen met hem optraden tijdens de bijeenkomst distantieerden zich zoveel mogelijk van McGovern. Het is duidelijk dat de vrees voor een over weldigende republikeinse overwinning zó groot is dat alle democratische politici in New England zich gedekt houden, met uitzondering van de dappersten en hen die er erg zeker voorstaan. Steeds meer democraten be ginnen 1976 te beschouwen als het jaar van de redding. Senator McGovern die de ontwapenende gewoonte heeft om de volle, onver bloemde waarheid gevaarlijk dicht te benaderen, gaf hier van een levendige illustratie, toen hij zich onlangs waagde aan verkiezingshumor: „Vanmorgen liepen we op straat in Pittsburgh en een dame liep me haast onder steboven om de hand van se nator Kennedy te grijpen", „zo vertelde McGovern zijn publiek. „Ze zei „Oh, sena tor Kennedy, ik kan nauwe- bijna altijd een verwijzing te vinden naar zijn twee overle den broers. „We kunnen al les doen wat we moeten doen de dingen die John Kenne dy en Robert Kennedy pro beerden te doen' Bij vormingsonderwijs DEN HAAG (ANP) Leerplicht- vrije, werkende jongeren in dienst van de overheid, die op vrijwillige basis een halve dag vorming genieten, krijgen voor alsnog hun loon doorbetaald. Dit heeft minister Geertsema van Binnenlandse Zaken laten weten op vragen vanuit de Tweede Ka mer. Minister Geertsema is van oor deel dat het voorbarig is te spre ken van in voorbereiding zijnde maatregelen om de doorbetaling van loon aan werkende jongeren te staken. Dit hadden de PvdA —Kamerleden mej. Barendregt en Masman in hun schriftelijke vragen aan de minister gedaan. teletikker 30 Knots van 5000 jaar BERGEN OP ZOOM (ANP) Bij graafwerk voor de aanleg van een waterleiding in de om geving van Klundert is op een diepte van 4 tot 5 mèter een knots gevonden die vermoede lijk 5000 jaar oud is. Het voor werp lijkt op de houten knotsen die op wapenschilden voorko-, men, zoals op de wapens van Antwerpen en Bergen op Zoom. In 1966 werd op enkele kilometers afstand van de plaats waar nu de knots is gevonden, een hou- tep beeldje aangetroffen, dat ook 5000 jaar oud moet zijn. De twee vondsten vormen mogelijk het bewijs dat in die tijd in Noord-West Brabant reeds be woning was. Onderzoek metaalafgifte van aardewerk DEN HAAG (ANP) Een werk groep van de adviescommissie Warenwet bereidt thans eisen voor, die aan keramische pro- dukten moeten worden gesteld met het oog op mogelijke geva ren als gevolg van een metaal afgifte van aardewerk. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft meegedeeld, dat de Keu ringsdienst van Waren reeds re gelmatig onderzoekingen uit voert naar de metaalafgifte van aardewerk, dat voor levensmid delen wordt gebruikt. Wordt die afgifte uit een oogpunt van volksgezondheid te groot bevon den, dan zal men de geëigende maatregel treffen. Verschillende partijen zijn reeds uit de handel genomen. lijks wachten tot 1967". Toen Hij bezit dezelfde charme, de- zelfde aantrekkingskracht, en dezelfde legendarische po pulariteit als zijn twee broers. Als hij zijn verkie- zingsredevoering houdt, is hij een ontzagwekkende, goe de spreker op zijn minst even goed als de twee ande ren. Hij is zo zeker van zijn zaak dat hij bijna met zijn publiek speelt. Hij bezit een buitengewoon kundige staf, en als hij informatie ont vangt (over bijvoorbeeld de stad waar hij spreken moet) neemt hij dat snel in zich op en kan er later op de juiste manier mee omgaan. Hij be zit een bijzonder goed geheu gen en natuurlijk het instinc tieve gevoel van zijn familie. Zijn broer John heeft hem eens beschreven als „de bes te politicus van ons allen". En toch, ondanks al deze goede kwaliteiten, zijn er weinig mensen die willen be weren dat zijn greep op de zaken even krachtig is als die van zijn beide broers. zag ze mij en zei „Het spijt me, senator McGovern, maar zo denken we er nu eenmaal over in Pittsburgh". Senator Kennedy is er snel bij om al dot soort ambities van de hand te wijzen wanneer de vraag ook opduikt, zoals vaak gebeurt op persconfe renties. Maar als men met hem privé praat, is het klaar dat hij zeer duidelijk denkt aan zijn toekomst. „Ik stel voor mezelf geen tijdschema op", zei hij. „De redenen om dit jaar geen kandidaat te zijn, zijn morgen op 8 novem ber nog even hard aanwezig persoonlijke overwegin gen, verantwoordelijkheden voor de familie en die re denen veranderen ook niet de uitslag van een verkie zing". In politieke kringen wordt druk geroddeld dat zijn tromfantelijke verkiezings tournee door het land een ideale manier is om „pun ten" te verzamelen voor 1976. Kennedy atwoordde Maar Ted is de laatste i hierop: „Hoe je het ook i je doet het toch altijd ver keerd. Of je bent er op uit om je bedje te spreiden voor 1976, of je wordt er van be schuldigd niets te doen en te wachten tot de partijkandi daten verliezen". Chappaquiddick wordt nu bijna nooit meer genoemd, maar als men met hem samen reist, wordt men constant herinnerd aan de tragedies die zijn familie getroffen hebben. In zijn toespraken is (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath stopt Groot-Brittanniè vanaf vandaag voor 90 dagen in de vriezer. Tijdens deze perio de zullen alle lonen, prijzen, huishuren en dividenden be vroren blijven. Het is de eerste maal in de geschiedenis van Groot-Brittannië, dat een dergelijke maatregel in de strijd tegen de inflatie wettelijk genomen wordt. Na drie maanden zal de loon- en. zou gaan en aan de vooravond prijsstop acht weken verlengd van de Britse toetreding tot de worden als de regering dit no- EEG een nieuwe internationale dig acht. Het is een zware dob- monetaire crisis zou losbarsten, ber voor de conservatieven, die Labourleider Wilson heeft al aan- altijd sterk gekant geweest zijn gekondigd, het bevriezingsplan tegen wettelijke controle op de met alle mogelijke middelen te prijzen en de lonen. zullen bestrijden. Premier Heath werd echter ge- Het welslagen van de bevriezings- dwongen de prijzen en lonen te operatie hangt mede af van de bevriezen, wegens de misluk king van z'n moeizame onder handelingen met de vakbonden en de industriëlen over een so ciaal contract. Hij hoopt deze onderhandelingen later te kun nen hervatten, als de economi sche atmosfeer weer gunstiger is. In afwachting daarvan moest hij drastische maatregelen ne men om te voorkomen, dat het Pond Sterling totaal tenonder vakbonden. De kolossen van de Britse vakbeweging beweren al enkele dagen, dat zij massale stakingen zullen uitlokken om de loonstop te bestrijden. Als zij de daad bij het woord voegen, heeft de regering Heath nog j sombere dagen voor de boeg. Duizenden leerkrachten van Londen hebben al met een sta king gedreigd als hun looneisen niet spoedig worden ingewiligd. Een grote bok zal proberen de 1400 ton metende Cypriotische vracht boot Nefeli los te trekken, die gisteren bij dichte mist op Land's End kwam vast te zitten. De bemanning werd gisteren gedwongen het schip te verlaten. clan en aangezien de Kenne- dy-legende nog altijd even veel aantrekkingskracht uit oefent op het Amerikaanse publiek als tien jaar geleden, zijn de kansen dat hij op ze kere dag het Witte Huis be reikt zeer goed te noemen. Als de resultaten vandaag even slecht zijn als de opi niepeilingen voorspelden, dan zal zijn positie als leider van de partij en rechtmatig erf genaam moeilijk aanvecht baar zijn. Suriname niet gelukkig met uittocht (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Suriname is aller minst gelukkig met de grote uit tocht naar Nederland, zei giste ren bij aankomst op Schiphol de Surinaamse minister van op bouw dr. Essed. Hij is in Neder land voor besprekingen over de vergadering van de Koninkrijks commissie. De oorzaak van de uittocht ligt in het feit, dat Suriname nog on voldoende ontwikkeld is. Wan neer Nederland helpt dat pro bleem op te lossen, fundamen teel en niet met lapmiddelen, zullen de mensen niet naar Ne derland komen en zijn er geen visa nodig, aldus dr. Essed. Statenvoorzitter Lachmon voegde daar nog aan toe, dat de oplos sing voor het probleem de uit breiding van de werkgelegen heid in Suriname is. Elk ander middel zal zijns inziens een lap middel zijn. APELDOORN (ANP) In afwachting van de totstandko- r ming van een nationaal ziekenhuisplan zou er een vrijwel j totale stop moeten gelden voor de bouw of uitbreiding van j ziekenhuizen. De bouwactiviteiten moeten worden beperkt tot de meest spoedeisende voorzieningen die een minima le investering vragen en waarvan uitstel de gezondheids zorg in gevaar zou kunnen brengen. Dit heeft de voorzit- ter van de Unie van Ziekenfondsen, de heer J. Hendriks i vandaag gezegd. De kolossale en op vele plaatsen ongemotiveerd hoge investerin gen in het ziekenhuis- en inrich tingenwezen zulen in de toe- Noodtoestand in Chili opgeheven SANTIAGO (AFP) De noodtoe stand die ongeveer een maand in 20 van de 25 Chileense pro vincies van kracht was, is gis teravond opgeheven. Het besluit daartoe werd genomen tijdens een onderhoud dat de minister van binnenlandse za ken, generaal Carlos Prats, en het hoofd van het noodgebied Santiago, generaal Hector Bra vo, gehad hebben. De noodtoestand werd begin okto ber door het militair gezag af gekondigd na de inmiddels beëindige staking van wegver voerders en winkeliers. Arnhem sluit binnenstad voor verkeer ARNHEM (ANP) De binnen stad van Arnhem wordt verbo den gebied voor auto's. Dat heeft de Arnhemse gemeente raad gisteravond met algemene stemmen beslist. De raad wil het oude stadscen trum aantrekkelijker maken voor de voetganger (minder ge luidshinder en last van uitlaat gassen). Aan de rand van de binnenstad zullen parkeergarages verrijzen. Ook zal het openbaar vervoer worden gestimuleerd. komst niet meer getolereerd mogen worden, aldus de heer Hendriks. Verder is overleg noodzakelijk over investeringen die al zijn gedaan en waarvan nu de gevolgen en d efinanciële i consequenties pas zichtbaar j worden. Een schatting uit de ziekenhuiswereld zelf dat de tarieven in 1980 op ongeveer 500 per dag zullen liggen zal, aldus de heer Hendriks, zeer be langrijk worden overschreden misschien zelfs met 100 procent I als de koers niet wordt ge- wijzigd. Hij stelde vast, dat het volstrekt autonoom regeren van bepaalde besturen tot zeer kwalijke ge- j volgen kan leiden. De stijging van het geneesmiddelengebri"k noemde hij onrustbarend, evenals j het nog steeds toenemende aan tal verwijzingen naar specialis-1 ten en ziekenhuizen zonder dat j de noodzaak daartoe overtui gend wordt aangetoond. „De kosten zijn zo hoog opgelopen, dat zij feitelijk ontoelaatbaar hoog zijn te kwalificeren", al dus de heer Hendriks. Gehelmde politiemannen houden de wacht buiten de gevangenis van de Spaanse stad Tarragona. Daar is gisteren een eind gemaakt aan een gevangenisoproer, waarhij acht gevangenen sinds zondagavond vier gijzelaars vasthielden. De gevangenen eisten vrijgeleide naar de Franse grens. Leider van de opstand was een Fransman, een broer van de man die zaterdag bij een schietpartij in Gerona werd gewond en aangehouden. Celstraf voor chanteurs MAASTRICHT (ANP) Wegens het plegen van chantage heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht een jaar en vier maanden gevange nisstraf geëist tegen een 31-jarl- ge koopman uit Heerlen. Tegen zijn medeplichtige een 35-jarige chauffeur uit Geleen eiste hij een Jaar gevangenisstraf. De gepleegde chantage bestond uit het feit dat beide mannen naar een vrouw in Brunssum waren gegaan en haar vertelden dat haar echtgenoot de vrouw van een hunner in zi',n auto had getrokken en geprobeerd had haar aan te randen. De kleren van de aangevallen vrouw wa ren daarbij gesch' urd en daar om eisten zij 190 schadever goeding. Als er niet werd be taald, zouden zij aangifte doen b:j de politie. De echtgenote be taalde. In het tweede geval benaderden zij met eenzelfde verhaal een I bejaard echtnaar in Voerendaol Hier ging het om hun zoon, die I een poging tot aanranding zou hebben gedaan. Met 200 kon den zij dit afkopen. Dit echt paar was verstandiger en deed aangifte bij de politie. In beide gevallen bleken de ver halen verzonnen te zijn. Pachman mag land (nog) niet uit PRAAG (DPA) - Ludek Pach- man, de Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester en aanhan ger van de voormalige partijlei der Dubcek mag Tsjccho-Slowa- klje vooralsnog niet verlaten. Pnchman zou zich in Nederland willen vestigen. Ondanks officiële toezeggingen hebben hij en zijn familie de be nodigde uitreispapieren nog niet ontvangen. Naar Pachmans vrouw gisteren in een telefoongesprek meedeelde had de familie alles in orde ge maakt om het land pp 9 novem ber te verlaten. De schaakgrootmeester werd in mei van dit jaar wegens onder meer staatsvijandige activiteit tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Om gezondheidsre denen lieten de autoriteiten hem echter vrij. Al op 16 oktober zou hij de verzekering hebben ge kregen na betaling van 26.000 Kronen „uitreiskosten" het land te mogen verlaten. Vondeling kreef naam WEERT (ANP) De vondeling, die op dinsdag 17 oktober in een port:ek in Weert aan de Roer- mondstweg 97 gevonden werd en waarvan de moeder zich nog steeds niet heeft gemeld, heeft thans van de ambtenaar van dc burgerlijke stand in Weert de volgende naam gekregen: Vin cent van Moesdijk. De voor naam is een afkorting van Vin- centius, de patroonheilige van zwervende kinderen en de fami lienaam duidt op de Rocrmond- seweg die vroeger „Moesdijk" heette.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7