Gaat de Leidato ook 'n beurs in Haarlem organiseren PAK fulmineert tegen verdediging Merenwijk- bezuinigingen door Kret .Toerusting" is geheel gewijd LC-man Koch kreeg persprijs JHj Hypnose in Eigen Huis' Wandkleden in Academie Groot bouwproject gestart in nieuwe wijk Noord-Hofland „Catena" en de vrijheid in de USSR DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leidato-voorzitter Jan Wolfslag HAARLEM/LEIDEN Een aantal Haarlemse mid denstanders heeft zich tot het Leidato-bestuur gewend met de bedoeling, dat de succesvolle routiniers van de Leidse Najaarsbeurs ook in Haarlem de organi satie van de uhishoudshow ter hand zullen nemen. Aanleiding tot deze stappen was het vooruitzicht, dat er volgend jaar geen Haarlemse Voorjaarsbeurs kon worden gehouden, omdat de organisatoren meenden dat het Haarlems gemeentebestuur geen medewerking wilde verlenen. Ook waren de laatste beurzen in Haarlem geen organisatorische voltreffers geweest. Het Leidato-bestuur is, volgens Haarlemse middenstands- kringen (er is reeds een co mité tot behoud van de beurs in Haarlem opgericht), in principe bereid zijn mede werking te verlenen. Eerst zullen echter enkele moeilijk heden moeten worden opge lost en dient het gemeentebe stuur zijn goedkeuring aan het houden van een beurs te verlenen. Eén van de knel punten is de plaats waar de beurs zal worden /gehouden. Het Leidato-bestuur meent deze plaats te hebben gevon den in de Kennemersporthal met een uitbouw van ca. 2500 m2. Het Leidato-team verwacht, dat ongeveer 100 standhou ders uit Haarlem en omge ving zullen inschrijven; dat vergt een oppervlakte van 7000 m2. De Haarlemmers, die met de Leidato in zee willen gaan omdat de Leidenaars op het gebied van huishoudbeurzen een goede naam in het land hebben, willen hun zo be geerde voorjaarsbeurs „Huishoudshow Haarlem '73" gaan noemen, aangeno men dat alles naar wens verloopt. j£j9§Sfl|| ZOETERWOUDE In aanslui ting op de boeiende avond van 19 oktober waarop Prof. Dr. H. Fiolet informatie verstrekte over het onderwerp „Oecumene met goed geweten" wordt het tweede deel van het Pastorale plan Toerusting donderdag ver volgd met een gespreksavond over hetzelfde thema in de Christus Dienaarkerk welke om 8 uur aanvangt. De ruim 200 deelnemers hebben inmiddels naast de samenvat ting van het betoog van Prof Fiolet ook drie series van elk vier vragen over dit thema thuisgestuurd gekregen. Hoe interessant de gesprekken kunnen zijn blijkt uit enkele van deze vragen: Is verscheidenheid hetzelfde als „verdeeldheid in goed gewe ten", zodat elke kerkgemeen schap naar eigen inzicht kan werken aan de problemen van deze tijd"? ,Bent U bang, dat ons oecume nisch streven verdeeldheid zal brengen binnen onze kerken en de onkerkelijkheid zal toene men"? ,Hoe overbruggen we in Zoeter- woude de kerkelijke drempels en komen we zodoende naar el kaar toe"? ,Wat heb U reeds bij Uw me de christenen van een andere kerk als waardevol ervaren"? ,In hoeverre bent U bang, dat de eigenheid van Uw Christen-zijn minder duidelijk zou worden" ,Voor welk „model" oecumenisch streven kiest U: „volhouden doordouwen" of volhouden „met geduld, veel geduld"? f f De heer A. Koch neemt de oorkonde uit handen van voorzitter Langezaal c LEIDEN Antoon Koch, corres pondent van de Leidse Courant in Oegstgeest, heeft gisteren tij dens een feestelijke bijeenkomst van de afd. Leiden van de Ned. Kapperspatroonsbond de Pers prijs 1972 ontvangen. „Uw arbeid is voor het kappers- bedrijf van grote betekenis ge weest, zo motiveerde voorzitter E. Langezaal de toekenning van de prijs. De prijs, bestaande uit een oorkonde en een geldbe drag, werd de heer Koch enkele jaren geleden ook al uitgereikt. In het milieu van de kapperspa troons is de heer Koch een ver trouwde figuur geworden. Als verzorger van de algemene be richtgeving uit Oegstgeest voor ons blad kreeg hij een aantal jaren ook de Kapperspatroons bond „onder zijn hoede", omdat zij hun vergaderingen, vaktech nische clubs en shows veelal houden in het Patronaatsge bouw. Het geregelde contact deed daarbij bij de heer Koch een specialisme groeien wat re gelmatig tot uiting komt in arti kelen, die ook in de vakbladen worden opgenomen. De heer Langezaal noemde een aantal artikelen van de hand van de heer Koch waaruit een grote deskundigheid, maar ook betrokkenheid blijkt. Van groot belang zei de afdelingsvoorzitter het te achten, dat een journalis tiek getalenteerd man als de heer Koch de belangen van de kappers en hun vak onder de aandacht brengt van het publiek en daarbij begrip kweekt. De uitreiking van de Persprijs, welke viel in het kader van de viering van het derde lustrum, werd ook vergezeld van atten ties voor mevrouw Koch. Zij kreeg een fruitmand en een boe ket. Nu de uitreiking was er nog een koud buffet en een ge zellig samenzijn. LEIDEN In de mensa van het „Eigen Huis" - Rapenburg 24 - komt de hypnotiseur P. J. Jan sen morgenavond een uiteenzet- j ting geven over de verschillende i aspecten van hypnose. Hij is I voornemens om met medewer- Iking van enkele vrijwilligers uit i de zaal een aantal voorbeelden aanschouwelijk te maken. De séance die georganiseerd wordt door het „Syndicat d'Ini- tiative Artistique" van de Leid se vereniging van Studerenden „A/ugusüinus", is voor al'le be langstellenden toegankelijk. De voordracht begint om zeven uur en zal ongeveer twee en een half uur duren. Confessionelen hielden samen gespreksavond VOORSCHOTEN De Voorscho- tense afdelingen van ARP, CHU en KVP hadden gisteravond als gasten in „De Werf" drie Twee de Kamerleden. Mevr. 'ir. N. C. de Ruijter (CHU); drs. J. de Koning (ARP) en drs. Th. M. Hazekamp (KVP) zetten uiteen aan de ongeveer vijftig belang stellenden de problemen van deze tijd en de mogelijkheden voor de toekomst. Mevrouw De Ruijter noemde de politiek thans een mistige zaak met vooral een blokvorming, die op „links" gevonden wordt op puur programmistische pun ten en daarom zeer kwetsbaar is, maar die door de grote con fessionele partijen gevonden wordt in de beginselen en daar door hechter is. Mevrouw De Ruijter stelde zeer nadrukkelijk dat G.V.P. en S.G.P, niet gezien kunnen worden als politieke partijen maar alleen als kerke lijke groeperingen, die zich trachten in de politiek te doen vertegenwoordigen. Drs. Hazekamp sneed de sociaal- economische problemen aan en noemde het midden- en kleinbedrijf een slachtoffer van de inflatie. Aan de hand van enig-ï stellingen in het gezamen lijke programma van de chris telijke partijen toonde hij de strijd tegen de inflatie aan. Er volgde een levendig debat, dat de politieke mist allerminst he lemaal deed wegnemen. Een van de toehoorders meende dat zeker vanuit de christelijke par tijen een pos'tieve campagne gevoerd moet worden en geen strijd waarmede men zich afzet tegen de linkse drie. Mevrouw de Ruijter noemde de linkse drie een optelsom van een pel, een ei plus een banaan. LEIDEN Het Leids Acade misch Kunstcentrum organi seert een tentoonstelling wandkleden en textielplastieken van Marijke Stultiens-Thunis- sen. De tentoonstelling wordt gehouden van donderdag 9 tot en met vrijdag 15 december ir het Academiegebouw, Rapen burg 74. De kleden zijn daar te bezichtigen van maandag tot er met vrijdag van negen tot zes VOORSCHOTEN - Voorschotens burgemeester J. van der Haar sloeg gistermiddag de eerste heipaal de grond in voor de bouw van 120 eengezinswonin gen in het complex „Noord-Hof land" nabij de Thorbeckeweg. Deze voor Voorschoten allang niet meer alledaagse gebeurtenis is LEIDEN „Catena" een van de Leidse studentenverenigingen, organiseert in het kader van haar vierde lustrum en aantal lezingen over „Vrijheid en On vrijheid in de Sowjet-Unie". Deze serie bijeenkomsten is voor alle belangstellenden toeganke lijk. Hedenavond de tweede van de drie voordrachtsavonden, spreekt prof. dr. K. van 't Reve over „Persvrijheid en -onvrij heid in de USSR". En morgen avond woensdag 8 november, houdt prof. dr. A. J. Rasker een causerie over „Het Vrijheidsbe grip in het Marxisme-Leninis- me". Na afloop van deze laatste voordracht wordt, te midder nacht, de film „Lenin in okto ber" vertoond. De bijeenkom sten worden gehouden in de so ciëteit „Horus" aan de Kolfma- kerssteeg 8. een gevolg van het raadsvoor stel van 24 september 1971, waarbij de gemeenteraad aan de bouwonderneming Reym N.V. te Waddinxveen grond ver kocht voor de bouw van eenge zinswoningen. De 120 eengezinswoningen zijn verdeeld in vijf typen. De goed koopste woning gaat kosten 78.500, en de duurste 145.000, (kosten koper). De woningnood zal met deze bouw niet opgelost worden, maar misschien komt er enige verlichting via de door stromingsregeling. De woningen zullen medio volgend jaar opge leverd worden. De onderverdeling is type A: 24 stuks b 134.000,; type B: 46 stuks b f 145.000,; type C: 10 stuks b f 130.500,; type D: 10 stuks b 120.500, en type VD: 30 stuks met een verkoopsprijs tussen 78.500, en 106.500. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „Wethouder Kret heeft zich gedragen als een dolle hond, door zich vast te bijten in iets dat niet te ver dedigen was." Roel In 't Veld was gisteravond ruim schoots op tijd aanwezig om mede zijn stem te geven aan een drieste motie van wan trouwen tegen de figuur van wethouder Kret van Stads ontwikkeling. Eerder had mevrouw Kerling (die wel meer voor dergelijke op drachten te vinden was) na mens haar oppositionele geestverwanten politieke fio len van toorn uitgegoten over het hoofd van de heer Kret vanwege zijn verdedi ging van Merenwijk-bezuini- glngen. Eenzelfde donderbui, die begin van dit jaar wet houder Menken als lid van B en W had geveld, barstte gis teren los boven de „sterke man" in het college en als een bliksem vloog de motie naar „gene zijde van de ta fel." Numeriek leek „rechts" even kwetsbaar en rond elf uur kwamen de ijlings opge trommelde collegegetrouwe heren De Jong (VVD) en Cornelisse (KVP) de raad zaal binnen. Ze hadden op een vrij avondje gerekend. En zie daar. „Eén hoeraatje voor meneer De Jong", riep een PAK-stem kwasi enthou siast. Destijds was het Port- heine, di eeen haastig en op vallend nachtelijk entree maakte tijdens de aanval op Menken. Kwart over 12 werd de motie verworpen met 21 tegen 16 stemmen. Felicita ties voor de heer Kret van rechts. En dan dat schouw spel, dat Iedere niet-polltie- keling met stomheid slaat, de handdruk van Roel: „Bram, jongen, geef me de vijf, je hebt het verdiend," Roel heeft Bram persoonlijk altijd een aardige man ge vonden. Cabaret in Sater LEIDSCHENDAM —Zaterdag ganiseert de Stichting Kreatlef Kultureel Ontmoetingscentrum Leidschendam in „Sater" aan de Koningin Julianaweg een ca baret-avond met optreden van de groep „Geen bezoek, geen bloemen" uit Voorschoten. Het repertoire van de uit drie personen bestaande groep be staat voornamelijk uit politieke liedjes. „Sater" zal zaterdag voor het eerst de eigen lichtin stallatie van negen gekleurde spots gebruiken. De scheiding der geesten was compleet geweest. De belangen van Leiden worden geschaad. „Links" vond, dat Kret dit deed, en „rechts" beschuldigde het PAK hiervan. Twee uur van de vier en een half uur vergade ren werd besteed aan een gehei me zitting en schorsingen. Er moesten een paar hartige woor den worden gezegd over de Me- renwijk-planning, cijfers en ambtenaren. Daar kon het pu bliek niet bij wezen, ondanks protesten van het PAK, dat het college ervan beschuldigde, zijn vuile war niet buiten te willen hangen. Burgemeester Vis nam dadelijk al artikel 49 van de Ge meentewet ter hand en liet de deuren sluiten. „Het had hele maal niet gehoeven", zei me vrouw Kerling later, „maar het PAK heeft zich onderworpen." Nadat het volk en de pers weer tot hun tribunes waren toegela ten, deelde wethouder Kret mede, dat er een geheel nieuwe nota inzake de ontwikkeling van het bestemmingsplan voor de Merenwijk aan de raad zal wor den aangeboden. De bezuinigin gen (op 28 september nog be groot op 10 miljoen gulden) zul len sterk worden ingekrompen. Vóór 15 november zal de nota, op basis van nieuwe uitkomsten, in de raadscommissies worden behandeld en vervolgens in de raad zelf. Tenslotte, aldus de heer Kret, zal regelmatig con tact worden opgenomen met be trokken instanties en bewoners van de Merenwijk. Het PAK, dat mevrouw Kerling hierop dc vuurlinie instuurde, nam de mededelingen van wet houder Kret niet voor zoete koek aan. „B en W hebben op 28 september volledig gefaald. In één maand tijd is er na bik kelharde ambtelijke arbeid weer veel ingeslikt, maar dit zouden B en W niet graag in het openbaar willen toegeven. Door al deze belemmeringen worden wij gemuilkorfd", aldus mevrouw Kerling, die met haar spreekbeurt eerder het tegen deel bewees. „De heer Kret." zo ging zij verder, „heeft nooit verteld, dat hij op 20 september ernstig beeft gefaald in zijn op treden. Dat hij op die avond zijn vinger naar de PAK-fractie heeft uitgestoken, zal ik mijn le ven niet vergeten. Thans blijkt, dat niet goed is wat tóén, vol gens de wethouder, wèl goed De neer Leeuwenburgh (PC) vroeg het college wat er aan al ternatieven voor de opzet van de Merenwijk was bestudeerd bij de poging tot herschrijven van de nota. KVP-fractievoorzit- ter Driessen vond het heel nor maal, dat er in het geheim be raadslaagd was over vertrouwe lijke stukken. „U kunt B en W", zo richtte hij zich tot het PAK, „niet verwijten, dat ze stiekem iets verdonkeremanen. In deze raad is evenwichtig overleg vaak al geen doen; B en W zijn gelukkig óók geen supermen sen." „Waarschijnlijk", aldus wethou der Kret, „zullen in de nieuwe nota twee alternatieven ge noemd worden: het bouwen van woningen op fifty-fifty-basis in hoog- en laagbouw èn het ple gen van meer laagbouw." De wethouder bleef erbij, dat op de aanvankelijk uitgezette manier een verantwoorde exploitatie van de Merenwijk niet mogelijk was: „Het werken met een vlekkenplan in Leiden is niet vlekkeloos gegaan. Er heeft een voorbereiding plaats gehad zon der strakke begeleiding en coör dinatie. Daar zijn wij nu in ge slaagd; we hebben nu een basis gevonden waarop met nieuwe gegevens wel te werken valt," Het antwoord op de vraag, waar de fouten zijn gemaakt, bleef binnenskamers. „Het siert een college, als het zijn ambte naren dekt", getuigde de heer Kret. De ambtenaren in hun bank zaten er wat sip en verbe ten kijkend bij, als jongens die een standje verwachtten, omdat ze hun huiswerk niet goed ge maakt hadden. Het PAK vroeg een kwartier schorsing. Na 40 minuten kwam de falanx als een kampioenself tal weer binnen, begroet door de heer Vis: „Een stief kwar tiertje, heet dat.". „Maar het loont de moeite", beloofde een PAK-woordvoerder. Het loon werd dc motie, ingediend door mevrouw Kerling: Het beleid van de wethouder van Stadsont wikkeling had de belangen van de gemeente geschaad door zijn hardnekkig verdedigen van on juiste gegevens en door ver dachtmaking van „anderen"; „in ds. A. J. Kret als wet houder kunnen wij geen ver trouwen meer hebben." Prompt daarop kwamen de bodes (er viel wéér een glas om. gister avond) met een rondje frisdran ken aanzetten, ter versterking van de koude douche. Van Aken nam de vonnissende taak van zijn partijgenote over en diende een voorstel in: een onverwijld onderzoek door een commissie uit de raad naar aanleiding en oorzaak van de onverantwoorde beleidsvoorbe reiding inzake het Merenwijk- plan en het stuk met de bespa WETH. KRET regelmatig contact ringen ter waarde van 10 mil joen. Dit voorstel werd door Kret afgewezen, omdat vanwege de Vereniging Nederlandse Ge meenten een organisatieonder zoek komt waarin alle gegevens beschikbaar worden gesteld. Vervolgens een sketch tussen een Heer alleen (Driessen en een sterke groep (PAK). Driessen, emotioneel: „Na Menken moet, met de verkiezingen in het voor uitzicht, nu ook Kret hangen, de z.g. „sterke man in dit college." Een rei van PAK-engelen: „Hó; hó, hó. en wie zegt dat daar?" „En wie zijn die „anderen", zong Driessen, „wie schaadt de be langen der gemeente? Wonder lijk, zoiets te horen van PAK- mensen. Dat schaden tref ik juist aan bij die fractie. U moet heel voorzichtig zijn met deze beschuldiging." Verwarring alom. „Het PAK wordt gedre ven door een pathologisch wan trouwen; volg liever de grote beleidslijnen in plaats van u te ontpoppen als enquêteurs in een toenemend aantal commissies", aldus de bewogen KVP-er, die het duidelijk achtte, dat er in de Merenwijk tot een aanzien lijk bedrag bezuinigd zal moe ten worden. In 't Veld had het over „al die naïeve, lieve fracties, die alles met de. mantel der liefde willen bedekken en geloven in een mooie Merenwijk." Wiebenga (VVD) had op 28 sept. de verde diging van B en W ook ongeluk kig gevonden; de activiteiten van B en W. en de ambtenaren daarna waren herstelpogingen „en od dit moment, meneer de voorzitter, vinden wij, dat de si tuatie in de Merenwijk ten goede kan werden gekeerd." Mevrouw Geerkerken (PC) herinnerde zich het „jeugdsamenspel agen- tje pesten," Het PAK nam vol gens haar tegenover de heer Kret, die zo hard werkt met een volle inzet en veel kennis van zaken, een buitengewoon onjuist standpunt in. Zunderman (DS'70) was tegen de motie („wethouder Piena, socialist, heeft jaren geleden de Meren wijk geïntroduceerd; als liefde omslaat in haat is er geen gro ter kwaad..."), maar stond ach ter het voorstel-Van Aken. In zijn laatste woord wilde de heer Kret „geen vertrouwen gaan kopen." „Ik begrijp met de beste wil van de wereld niet, dat men kan stellen dat het col lege niet zou erkennen op 28 september te zijn uitgegaan van gegevens, die daarna tot andere uitkomsten hebben geleld. We zijn nu op een ander spoor ge zet. We gaan het roer omgooien binnen de beschikbaar gekomen mogelijkheden. B en W hebben getracht het maximale eruit te halen." In 't Veld zag alleen iets in een totale herstructure ring; „dan pas is de Merenwijk te redden," Nadat de motie was verwerpen verdween ook (met 19 tegen 18 stemmen) het voor stel-Van Aken van het toneel. Tegen de nieuwe Merenwijknota c.a. had niemand bezwaar. Dinsdagavond 14 november komt de raad weer bijeen. MEVR. KERLING-SIMONS KRET: ernstig gefaald

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3