Meer zorg voor individuele kijker De mythe van Mariene Dietrich en haar ontdekker Cabaretalbum met Willy Corsari TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog RADIO MORGEN TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND LE1DSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 Een ster arriveert in Londen. In maart van het jaar 1931 na haar successen in „Morocco" en Dishonor- Mariene Dietrich als tsarina van Rusland in Von Sternberg's „The scarlet empress" ed" was Mariene ook voor het Engelstalige publiek geen onbekende meer. Verleden week vrijdagavond mocht gelden als een zwarte avond voor tv-kijkers die tevens minnaars van muziek zijn. Om tien uur gaf Ned. I Messa da Re quiem van Verdi door het Radio Philh. Orkest en het Groot Om roepkoor. Vrijwel gelijktijdig ging op het andere net l'Horame armé van Davies, de ontwerper van een nieuw soort muziektheater. Eerder op de avond hadden de liefhebbers van een licht pro gramma het moeilijk. Toen ston den naast elkaar Citroentje met Suiker en Op losse groeven. Voor hen hield de tv-avond om tien uur op. In het verleden speelden Feijen- oord en Ajax eens gelijktijdig. Men kreeg toen niet op elk net een beeldverslag, maar één gehele wedstrijd en een samenvatting na dien van de andere. In Hilversum begreep men. dat men voetballief hebbers niet voor de pijnlijke keus mag zetten en bovendien moest er op het andere net ook iets overblijven voor niet-voetbal- liefhebbers. In het geval van muziekliefheb bers schijnt dit in Hilversum niet te gelden. Daar zet men deze kij kers wel voor de pijnlijke keus, een keus bovendien die tekort doet aan de betekenis van beide programma's, allebei muzieken op niveau. We praten dan nog maar niet over het samenvallen op de dins dagavond van de Onedin-Line van de VARA en Het meisje met de blauwe hoed van de NCRV. Deze laatste serie startte onlangs op vrijdagavond, maar kwam na dien op de dinsdag, een stap die werd genomen om tijdig gereed te zijn voor de geplande uitzendin gen van de nieuwe serie Bartje. Ook hier een moeilijke keus voor wie de eerste afleveringen van beide series heeft gezien. Aan dit opvallend tekort aan coör dinatie is vooralsnog weinig te doen. Als stelregel geldt en daar stemmen de omroepen mee in dat programma's met gelijk soortige inhoud niet op hetzelfde tijdstip uitgezonden mogen wor den. En omdat de Messa van Ver di volgens Hilversumse normen „iets heel anders" is dan l'Hom- me armé van Davies. daarom mochten beide samenvallen. Dat beide muzieken thuis horen onder de noemer „klassieke muziek" is een begrip, dat Hilversum blijk baar niet kent. Men maakt daar wel verschil tussen het spelpa- troon van Ajax en dat van Feyen- oord, maar zodra er goede mu ziek aan de orde is zien ze dat niet zo zitten. Nieuwe regel Mr. H. J. Reinink, kroonlid en voorzitter van de programmacoör dinatiecommissie tv: „In de coör dinatiecommissie hebben we altijd gewerkt met de stelregel, dat pro gramma's alleen mogen samen vallen als ze verschillend van in houd zijn. Aan de hand hiervan hebben we heel wat meer kunnen coördineren dan het grote kijkers publiek vaak denkt. Maar hier mee komen we er niet helemaal uit. Dit blijkt nu uit het samen vallen van de Messa en de l'Hom- me armé. Als kroonlid zou ik kun nen ingrijpen, maar het is beter de autonomie van de omroepen niet aan te tasten. In onze com missie breekt echter het inzicht door, dat het niet alleen gaat om programma's met verschillende inhouden, maar om programma's die kennelijk dezelfde groep kij kers boeien. Deze zouden niet meer samen mogen vallen. Op dit punt zijn we momenteel bezig de coördinatie verder uit te bouwen. We gaan ons meer op het stand punt stellen van de individuele kijker. In de toekomst zullen dus ook programma's van verschillende inhoud, maar bestemd voor ken nelijk dezelfde geïnteresseerde kijkers niet meer op hetzelfde tijdstip mogen worden uitgezon den. De series blijven echter een heel moeilijk punt. ook al omdat hierin voor de omroepen het ele ment van klantenbinding mee speelt." In de coördinatiecommissie waar veel wordt gepraat en weinig wordt ingegrepen, gaat het er de mocratisch aan toe. En daarom krijgt men bepaalde omroepen niet van hun stokpaardjes af. Het sterkste voorbeeld daarvan levert momenteel de AVRO. die ondanks verplichtingen jegens de KRO op grond van vroegere afspraken Peyton Place in het hart van de avond blijft plaatsen en daarmee de filmkijkers min of meer frus treert. TON OLIEMULLER Speciale gast in de eerste afleve ring van Wim lbo en Rob Toubers kleinkunstprogramma Van wie is die tekst, is Willy Corsari. Deze Nederlandse schrijfster oogstte veel succes met haar detectivero mans. Vanavond treedt zij echter voor het voetlicht als autrice van chansonteksten. Thérèse Steinmetz zingt vanavond een liedje van Willy Corsari. Het is overigens een druk tv-weekje voor Willy Corsari. Late- in de week zal zij ook te zien zijn'bij de NCRV. als panellid bij Jan de Waart's spelletje Waar of niet Ned. I. 21.45 uur. Onedin-lijn James Onedin laat zijn vrouw Anne achter in Engeland. Zij moet er maar op toe zien dat de voorbereidingen voor Elizabeth's huwelijk met Daniel Fogarty op de juiste manier worden getrof fen. Hij zelf vaart naar Lissabon en treft er een radeloze Braganza aan. Zijn wijnstokken zijn door de meeldauw, die ook de rest van Europa's wijngaarden heeft ge teisterd, vernield. James weet er wel iets op. Hij haalt Brajanza erto over The Pampero, een gro te klipper, te kopen. Ned. I. 20.21 uur. Welkom in Saigon Een programma over het Ameri kaan-zijn in Vietnam aan de hand van uitspraken en gedichten. Ned. I, 22.25 uur. Achtergronden van de bijbel Zelfs in Israël is het moeilijk een authentieke heilige plaats te vin den. Waar ligt Jezus' graf, waar het Berseba van Abraham? Ook de plaatsen uit de Koningstijd, die deze uitzending in beeld brengt, zijn daarom aangewezen op de re sultaten van het onderzoek van de j archeologen. Ned. II, 19.30 uur. Hendrik VII Hendrik VII ziet zich geplaatst voor het probleem dat hij zijn leger heeft weggestuurd naar Schotland, terwijl een groep rebellen optrekt naar Londen. In Schotland wordt de (valse) pre tendent Perkin Warbeck als enig echte koning van Engeland er kend. Hendrik stuurt zijn leger onder Daubenay erop af, maar te gelijkertijd begint het in Cornwall te rommelen. Ned. II. 21.15 uur. De koude oorlog die AVRO en KRO op de maandagavond tegen elkaar uitvechten (over de rug gen van de kijkers overigens) be gint lekker op temperatuur te komen. Tegen de oude speelfilm (KRO) met Marlène Dietrich stonden de AVRO-speelfilms Pey ton Place en Salto Mortaie. Maar de KRO had een nieuw wapen gisteren, tegenover AVRO's Televizier een soort KRO's Televizier met reportages over achtergronden van Joego slavische gastarbeiders, een erg aardig uitgevallen kenschets van hoe het staat met de „image" van lijsttrekkers Den Uyl, Jongeling en Andriessen. benevens een in teressante aankoop over Ameri kaanse agrariërs die atoomra ketten als buren hebben. De AVRO vond een passend ant woord door eigen Televizier te beginnen met een reportage die „roomser was dan de KRO", t.w. Gestelse woelingen rond de op heffing van de St .Lambertus- parochie. We kunnen hier uit afleiden dat er van het coördinatiefront in elk geval nieuws is: AVRO en KRO zijn bereid te vechten tot de laatste kijker toe. Omdat we allergisch zijn voor Peyton Place hebben we een stuk van de Dietrich-film „Marokko" gezien: 42 jaar oud en behept met alle kwalen die een hoge leeftijd met zich kunnen brengen. In Televizier (de AVRO-versie) zat behalve de levendige repor tage van het Gestelse conflict een schrijnende aanpak van Fons van Westerloo uit Wenen van het lot dat de Aziatische Oegandezen treft. Voorts nuttige informatie over afgestudeerden van de Rijks luchtvaartschool die niet direct, maar wèl op termijn, plaatsings mogelijkheid bij de KLM hebben en uiteraard de heugelijke mede deling dat de voetbalwedstrijd BelgiëNederland op 19 novem ber vrijwel zeker op de t.v. komt. Klapstuk van AVRO's Televizier had de door Jaap van Meekren geleide discussie kunnen zijn tus sen Arie Groeneveld en VVD-se- nator Van Riel. Het werd geen klapstuk omdat Van Riel doodgewoon te vriende lijk is om in zo'n discussie een vechters-mentaliteit op te bren gen. Jammer voor linkse en rechtse kijkers die een gesprek verwachtten waar het politieke vuur hoog zou oplaaien. Vg- Cupvoetbal samenvattingen op radio - op het scherm (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zal morgen geen rechtstreekse te levisiereportages uitzenden van de wedstrijden, die Ajax, Feyenoord en óe F.C. Twente in de verschil lende Europacuptoernooien spe len. Wel zullen via de radio recht streekse verslagen te ho-en zijn op Hilversum 2 en 3. t£' horen van de tweede helft van OFK BeogradFeyenoord en vanaf 16.55 uur van de wedstrijd CSKA Sofia—Ajax. in de rust on derbroken door de radionieuws- d:enst en „Hier en Nu." Van de wedstrijd FC Twente Frem Kopenhagen worden tussen 20.00 en 21.45 uur via Hilversum 3 flitsen uitgezonden. Mogelijk geeft Studio Sport 's avonds samenvattingen van deze wedstrijden. gevarieerd pro gramma met om 9.15 Koning Klant; 9.35 Waterstanden: 9.40 Schoolradio; 10.45 Voor de kleuters en om 11.00 Nieuws. 12.00 Franeker Centraal: gesprekken. 13.00 Nieuws. 13.11 Din- (S.00 Nieuws. 8.02-8.05 Radiojour naal». 9.00 Nieuws. 9.03 De negen uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Ar beidsvitaminen: populair vcrzoekpla- tenprogramma. (11.00 Nieuws). 12 00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet m op. (13.00 Nieuws; 13.03-13.06 NEDERLAND I 18.45 uur Ti-ta t 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur De stratemaker op zee show 19.25 uur Daar komen de schutters 20.00 uur Journaal 20.21 uur De Onedin-lijn 21.10 uur Simon Carmiggelt leest voor uit eigen werk 21.15 uur De Ombudsman 21.45 uur Van wie is die tekst? 22.25 uur Welkom in zonnig Saigon 22.50 uur Journaal 22.55 uur Teleac NEDERLAND II i' 18,45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal NCRV: 19.05 uur Tweekamp 19.30 uur Achtergronden van de bijbel uur Journaal uur Mensen mensen mensen uur Hendrik VII uur Hier en nu uur Frisia cantat (muziek) uur Den Haag vandaag uur Journaal uur Amerikaanse presidentsverkiezingen 14.00 u jr School-t.v. 18.00 u ïr De Fabeltjeskrant 18.05 u ir Skippy 18.30 u ar Tienerklanken 19.05 u ir Gastprogramma 19.35 u ar Hier spreekt men Nederlands 19.43 u ar Mededelingen 19.45 u ar Journaal 20.10 u ar Uit de dierenwereld 20.35 u ar De kinderen van Valparaiso (speelfilm) 22.10 u ar Journaal 22.15 u ar Amerikaanse presidentsverkiezingen NEDERLAND I iur Nabeschouwing Ameri kaanse presidentsver kiezingen uur Schooltelevisie uur De wind in de wilgen uur Ti-Ta Tovenaar uur Journaal uur Van gewest tot gewest uur Stichting Socutera uur Journaal uur Zendtijd BP uur The whole truth (film) uur E 72 (dokumentaire) uur Studio Sport uur Den Haag vandaag uur Journaal BELGIËNEDERLANDS 7.00 uur Amerikaanse verkie zingen Jevanjong De Fabeltjeskrant Keurig Frans Politieke tribune r Mededelingen en de NEDERLAND II 18.45 uur Ti-Ta Tovenaar 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur Dagje ouder Mariene Dietrich liet zich vaak vereeuwigen in een huiselijke pose met haar Mariene Dietrich in rokkostuum en met hoge hoed, zelfs in 1959 nog haar „ontdekker" Josef von Sternberg. geliefkoosde dracht om op te vallen. Het schrijven van roddelrubrieken is in Hollywood altijd een dankbaar werk en een lucratieve bezig heid geweest. Maar geen ster stond in zijn of haar glorietijd zo vaak in het nieuws als de Europese ontdekking Mariene Dietrich, die het dan mis schien niet in ondoorgrondelijkheid won van haar collega Greta Garbo, maar wier relatie tot haar ontdekker Josef von Stemberg heel wat meer stof tot speculaties bood dan de verhouding van de „goddelijke" Garbo tot haar mentor Mauritz Stil ler. Nu de KRO-televisie na gisteravond nog vijf films van het tweetal uitzendt - „Der blaue Engel" is volgens de KRO-persdienst niet meer in Nederland te krijgen, terwijl er nog een gloednieuwe kopie bij Fugetive-cinema in Amsterdam ligt - is het wel aar dig om de samenwerking tussen de regisseur en zijn „ontdekking" nog eens nader onder de loupe Gisteravond werd dus Marlene's Hollywood-debuut „Marocco" uitgezonden. Volgens Von Stemberg was de keuze van het onderwerp destijds beslist geen toeval, maar kwam voort uit een zachte wenk van zijn ster nog vóór zij besloten had het fraaie contract, dat Paramount haar aanbood na het zien van „Der blaue Engel", te accepteren. „Frau Dietrich was in enkele weken veranderd van een actricetje dat eigenlijk niet in haar eigen kunnen geloofde tot een ster volledig bewust van haar handelswaarde", weet Von Sternberg zich te herinneren. „Dat ergerde mij. Toen ik haar open lijk vroeg of zij met mij mee ging naar Hollywood om nóg een film met mij te maken, zei ze me in mijn gezicht dat de voorwaarden in het Para mount-contract gewoon belachelijk waren. Maar de volgende dag kwam zij met een afscheidscadeau tje, een romannetje van Benni Vigny over het vreemdelingenlegioen „Amy Jolly". Ik keerde te rug naar Amerika en verwachtte haar nooit meer te zien. Wie schetst mijn verbazing toen ik even la ter hoorde, dat zij tóch maar voor Paramount had getekend en naar Hollywood kwam. Ze informeer de ook naar het gegeven van haar eerstvolgende film en toen ik „Amy Jolly" suggereerde, ant woordde ze verontwaardigd dat het „schwache Li monade" was. Vanaf het schip zond zij een tele gram om te vragen wie haar tegenspeler zou zijn. Ik antwoordde Gary Cooper, maar had een paar andere krachttermen in mijn gedachten". Inmiddels was Von Sternberg's „nieuwe Garbo" al het gesprek van Hollywood. Het stilzwijgen van de regisseur over zijn Duitse ontdekking bewaarde maakte dat men hem met Svengali vergeleek, die straks een nieuwe Trilby uit z'n hoge hoed zou to veren. Mariene Dietrich zou later zeggen, dat zij zichzelf meer zag als een Eliza Doolittle van Von Sternberg's professor Higgins. Rokkostuum Al deze publiciteit was de niet geheel van ijdelheid gespeende regisseur overigens niet onwelgevallig. Hij zocht naar een passende introductie van zijn ster in Hollywood en vond die in een kort promotie- filmpje waarin Mariene in rokkostuum een lied in het Frans zong, een taal die zij aanzienlijk beter beheerste dan het Engels. Von Sternberg wilde daarmee aantonen, dat zijn protégée écht niet haar mooie benen nodig had om indruk te maken, maar het ongeluk wilde, dat dit rokkostuum nog jaren lang als een soort etiket aan Mariene zou blijven hangen. Ondanks een desastreuze eerste opnamedag, waar bleek dat de nieuwe ster een afschuwelijk Duits ac cent had, dat nog jaren later door revuekomieken zou worden gebruikt om de zaal krom van het lachen te laten liggen, was „Marocco" een groot commercieel succes. Een ster was geboren in Hol lywood en Mariene werd haastig in een volgend project gestopt, dit keer een spionageverhaal van Von Sternberg zelf over een Weens meisje van lichte zeden dat dood en verderf zaait in officiers kringen. Tegen de zin van de regisseur, die er op wees, dat zijn spionne niet werd onteerd maar doodgeschoten bracht Paramount de film uit onder de titel „Dishonored". Heel handig wuifde Mariene alle lof. die haar werd toegeschoven van zich af en gaf Von Sternberg de eer, daarmee de mythe waarin Hollywood zo graag wilde geloven een nieu we voedingsbodem gevend. Maar Von Sternberg zelf had het spelletje door. „Door haar bescheiden heid kreeg juist zij alle aandacht en had niemand oog voor de geraffineerde visuele effecten, die ik om haar heenbouwde" verzuchtte hij in zijn auto biografie. Na „Dishonored" ging Mariene terug naar Duits land om van een welverdiende rust te genieten, terwijl Von Sternberg Theodore Dreiser's „An American tragedy" verfilmde voor Paramount toen Sergei Eisenstein niet bij machte bleek in de Hol- lywood-molen mee te lopen. Maar in 1932 stond Mariene weer vóór met Von Sternberg achter de camera in „Shanghai ex press" en „Blonde Venus", twee films, die evenzo- vele felle vóór- als tegenstanders kregen. In Neder land leidden de verhitte discussies zelfs tot een cri sis in de oude filmliga. Dietrich was groots, maar Von Sternberg niet meer dan een handelaar in kitsch. Toch zou de regisseur nog twee films met zijn Trilby maken. „The scarlet empress", waarin Dietrich Catherina van Rusland speelde en „The devil is a woman", een film waartegen de Spaanse Guardia Civil meteen krachtig protesteerde en die dan ook prompt uit roulatie werd genomen om vele jaren later - in minder rumoerige tijden - opnieuw te worden verfilmd, ditmaal met Brigitte Bardot in de hoofdrol. Het lot van „The devil is a woman" was beslissend voor het partnership Dietrich - Von Sternberg. Ie der ging daarna zijn eigen weg. Voor Mariene zou den nog vele triomfen zijn weggelegd, de regisseur duikelde echter als een verbitterd man van de ene mislukking in de andere, culminerend in het deba cle van „I, Claudius" met Charles Laughton, een productie die zelfs halverwege moest worden stop gezet. MILQ.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2