Grappen makende Kovacs: „Enige zwakte van Ajax ligt bij de spelers thuis" De UEFA-Cup zegt mij niets Bulgaren bewonderen Ajax mateloos Spitz Kohn wil tweede duel met Denen niet zien als formaliteit Ernst Happel maakt zich niet druk FC Twente gaat vrijuit DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Van de drie Nederlandse clubs, die nog betrokken zijn bij het Europese bekervoetbal kan FC Twente als enige reeds rekenen op een plaats in de volgende ronde. De overwinning met 5- 0, welke de ploeg van Spitz Kohn twee weken gele den in Kopenhagen behaalde op Frem, is hoewel de return nog moet worden gespeeld, zonder twijfel een garantie voor verdere deelname. Toch wil Spitz Kohn de tweede ontmoeting met de Deense amateurs niet als een formaliteit zien. „Na tuurlijk", zegt Kohn, „re ken ik erop dat we een ronde verder zijn, maar ik wil toch wel graag dat morgenavond een goede wedstrijd wordt gespeeld door FC Twente. In de eerste plaats voor de toe schouwers. Die moeten toch waar voor hun geld hebben en daarom heb ik m'n spelers op het hart gedrukt er van uit te gaan alsof bij een stand van 0-0 wordt begonnen. Zo zie ik het trouwens ook. Dit is een hele nieu we wedstrijd, waarin we toch weer waar zullen moeten maken, dat we momenteel terecht een hoge postie op de rang lijst innemen. In de'twee de plaats gaat het voor ons m het prestige. Ik vind, dat wij ons niet kunnen permitteren er met de pet naar te gooien en dan het risico te lopen ons om het prestige. Ik te moeten slikken dat zou toch een blamage zijn". Spitz Kohn heeft in de afge lopen dagen z'n spelers volgens deze gedachten- gang voorbereid. Hij vindt, dat het een onder deel van professioneel voetbal is geen enkele wedstrijd onder te waar deren. Bovendien is de ontmoeting van morgenavond het eer ste duel voor eigen pu bliek sinds 2x/i week en zal het nog weer ruim 2 we ken duren alvorens FC Twente weer in het Diek- man Stadion in aktie komt. Kohn: „Ik neem aan, dat onze supporters ons wel een keer weer willen zien spelen. En dan zijn wij gewoon ver plicht hun iets te laten zien". Kohn heeft in de beproefde formatie van de afgelopen weken een wijziging aan gebracht. Noodgedwon gen, want Epi Drost is als gevolg van de lies blessure die hem afgelo pen zondag tegen FC Utrecht dwong zich te la ten vervangen door Eddie Achterberg, niet beschik baar. Achterberg fungeert ook dit keer als invaller. Cees van Ierssel zal op nieuw in het Centrum van de defensie opereren. De opstelling van FC Twen te: Schrijvers; Achterberg, Van Iersel, de Vries, Ora- nen; Willy van de Kerk hof, Notten, van der Vall; René van de Kerkhoff, Jeuring en Pahlplatz. Meespelen van Wim Suurbier vrijwel zeker Van onze speciale verslaggever SOFIA Het is vrijwel zeker, dat Ajax morgenavond tegen CSKA Sofia in de sterkste op stelling zal aantreden. Wim Suurbier maakte overigens gis teravond de training in het sta dion niet mee. Ajax' rechter verdediger had last van een spierblessure in de linkerknie. Het is echter niet waarschijnlijk, dat die blessure zondag opge lopen tijdens een botsing met FC Den Bosch speler Schrijver het meespelen van Suurbier on mogelijk maakt. Verzorger Henk de Haan: „Wim is er ze ker bij. Maar het is beter, dat hij het nu even kalm aan doet". (Van onze speciale verslag gever) SOFIA Een ding is zeker: voor de Bulgaarse voetbal liefhebbers is Ajax syno niem met het beste voetbal dat op het ogenblik waar ook ter wereld wordt ge speeld. Ajax wordt in Bul garije mateloos bewon derd, dat bleek al op de luchthaven in Sofia waar waarderende blikken ge paard gingen met een gro te vraag naar handtekenin gen. Een ander bewijs van de roem die Ajax vooruit is gesneld: het Vassill Levs- ky-stadion (70.000 toeschou wers) is al geruime tijd totaal uitverkocht. En dat gebeurt niet zo heel gauw. Zeker niet bij wed strijden van Ajax' tegen stander C.S.K.A. Sofia, die in de Bulgaarse hoofdstad beduidend minder populair is dan stadgenoten Levski en Lokomotiva. Er is overigens geen sprake van, dat er alleen maar over de Eu ropacup wedstrijd van morgen avond wordt gesproken. De in woners van Sofia hadden giste ren en hebben vandaag wel wat anders aan hun hoofd. Bulgarije Ajax is populair in Bulgarije, Bij aankomst werd Johan Cruijff al direct bestormd door handtekeningen jagers. staat namelijk in het teken van de viering van de oktober-revo- lutie en dat is een belevenis die het veelbesproken toptreffen C.S.K.A.-Ajax vooralsnog even overschaduwt. Maar dat de juiste stemming er op tijd is. daarvan kan Ajax overtuigd zijn. En dan is het maar afwachten welk gezicht de Bulgaarse kampioensploeg laat zien: dat van de tweede uitwedstrijd tegen Panathinai- kos of dat van afgelopen zater dag tegen Lokomotiva in Sofia. In Athene bewees C.S.K.A. waarom het door vrijwel alle clubs wordt gevreesd, tegen Lo komotiva was de club geen schaduw van zichzelf. Pikant verschil tussen die twee wed strijden: In Athene (C.S.K.A. won er met 2—0) had de ploeg al heel snel de steun van een Huldiging van Wim de Vries ENSCHEDE Voor het begin van het UEFA-Cupduel tussen FC Twente en Frem Kopenha gen zal de centrale verdediger van de Enschedese eredivisie club Willem de Vries worden gehuldigd. De 30-jarige De Vries speelt morgenavond voor de 250ste keer in het eerste elf tal van FC Twente sinds de op richting in 1965. Roemenië wil Kovacs terug Van onze speciale verslaggever SOFIA Voor het eind van het jaar wil Stefan Kovacs weten of hij bij Ajax kan blijven wat hij na het aflopen van zijn con tract aan het eind van het sei zoen zeker wil of dat hij te rug moet naar Roemenië. Moet ja, want in Roemenië wordt steeds meer de terugkeer van Kovacs als coach van het natio nale team gewenst. Reden: de tegenvallende prestaties van Roemenië na het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1970 in Mexico. In ieder geval wil Kovacs niet tot volgend jaar in onzekerheid verkeren. Boven dien ligt er voor hem al enige tijd een lucratief aanbod van Atletico Madrid. Of Kovacs daarop eventueel zou ingaan, liet hij zich niet uit. Van onze speciale verslaggever BELGRADO Trainer Ernst Happel had zijn geheimzinni ge jasje weer aangetrokken. Voor de eerste wedstrijd te gen OFK Beograd, in Rotterdam, had hij tot ieders ver bazing zonder meer de opstelling prijsgegeven. Op het slechte veld in Belgrado waar Feyenoord gisteren onmid dellijk na aankomst een lichte training onderging, hulde hij zich weer in raadselen. Meer dan aanwijzingen gaf hij niet. Hij was vertrokken met een groep waaraan Atil- la Ladinsky ontbrak wegens een enkelblessure. In Belgra do bleef Jörgen Kristensen in het blauwe Feyenoord kos tuum omdat hij last had van een nagel aan zijn linker voet. Diagnose van clubarts Abarbanel: „Hij kan woens dag zeker spelen". Maar of Ernst Happel weer zoals in de Kuip 3-3-4 zal spelen wenste hij niet rechtstreeks te beant woorden. Wel liet hij wederom doorschemeren dat dit toernooi om de UEFA-cup hem niet zo veel doet. Happel: „Als je de Europa-cup en de wereldbeker hebt gewonnen moet je je dan overdadig drukmaken om zo'n UEFA-cup. We willen best de volgende ronde halen, maar de compe titie blijft het belangrijkste. Daarom maak ik me ook geen zorgen voor woensdag. Dat Ladinsky niet beschik baar is is geen probleem. Hij heeft de laatste wedstrijden toch niets gepresteerd". Jan Boskamp behoorde wel tot de groep die in het stadion dat de vorm heeft van een opvallend langgerekt ovaal en waar de sombere-grauwe betonnen tribu nes alleen staanplaatsen geen opgewekte indruk maken, zeer snel weer de kleedkamers opzocht. Happel: „Boskamp heeft na zijn langdurige blessu retijd nog geen voldoende wed strijdconditie. Hij mist de nodi ge lichaamsbeheersing en het gaat hem allemaal nog te snel". De enige oplossing lijkt dan dat Lex Schoenmaker de spitsplaats zal bezetten. Het gebaar „wie weet" was er Happels antwoord op. Hij wekte sterk de indruk plicht matig naar Belgrado te zijn ge komen. Hij vindt dit toernooi kennelijk van inferieure kwali teit hoewel het legion daarover anders denkt. Een klein groepje Br Geen tv voor Joegoslaven Van onze speciale verslag gever BELGRADO De eerste wedstrijd tussen Feyen oord en OFK twee weken geleden is door de Joe goslavische televisie rechtstreeks en in zijn ge heel uitgezonden. Het tweede duel zullen de Joegoslaven echter niet op het scherm zien. Er zullen toch camera's zijn want op verzoek van Ne derland zullen in de avond flitsen van de wed strijd op de Nederlandse schermen worden uitge zonden. „Wie moet er hard spelen?" Van onze speciale verslag gever BELGRADO De scheids rechter bij OFK—Feyen oord is Francesco Fran- cescon, die destijds ook Legia Warschau tegen Feyenoord heeft geleld. Hij is een tegenstander van hard spel. In War schau gaf hij Kindvall een waarschuwing. Hap pel: „Hard spel? Wie moet dat doen? Laseroms en Israel zijn er niet". Een van de eerste bezigheden van Feyenoord na aankomst in Belgrado, een lichte training in het stadion Enschede FC Twente heeft naar aanleiding van het door scheidsrechter Van Gemert ge rapporteerde gooien met bier- blikken tijdens de thuiswedstrijd tegen Ajax een brief van de KNVB ontvangen, waarin de Enschedese stichting wordt meegedeeld, dat het onbehoorlij ke gedrag van een aantal toe schouwers niet door strafmaat regelen zal worden gevolgd. Wel heeft de voetbalbond er bij FC Twente op aangedrongen de toe schouwers erop te wijzen, dat herhaling van dit soort ongere geldheden in de toekomst ernsti ge consequenties kan krijgen. supporters vergezelde de ploeg maar op de wedstrijddag komen nog enige vliegtuigen aan. Van een hoera-stemming is evenwel geen sprake. Standing Men vindt het leuk erbij te zijn, verdiept zich echter niet in prognoses, maar zou het voor de standing van Feyenoord wel betreuren als OFK Beograd de Rotterdammers uit het toernooi zou stoten. Happel: „Dit is een mooie gele genheid om de jongere spelers internationale ervaring te laten opdoen. Vergeet niet dat negen spelers van ons succeselftal zijn verdwenen" Hij somde ze in snelle opeenvolging op: Pieters Graafland, Laseroms, Romeijn, Veldhoen, Haak, Moulijn en Wery en Israël die evenmin be schikbaar zijn. Spelers als Rijs- bergen. Vos. Ressel. De Jong kunnen zich internationaal in spelen. Maar die UEFA-cup zegt me verder niets". OFK Beograd denkt er radicaal anders over. Er is toch besloten in het eigen stadion te spelen dat geen lichtinstallatie heeft zodat in de vroege middag wordt aangetreden, eerder dan de meeste inwoners van hun werk zijn gekomen. Niettemin worden tussen de 20- en 30.000 toeschouwers verwacht, h rai- son van 4,30. De verklaring voor deze onverwacht grote be langstelling ligt in de competi tiewedstrijd die OFK zondag te gen de regerende kampioen Ze- leznicar uit Serajevo speelde. OFK won met 4—3 en volgens hen die er geweest zijn moet het een indrukwekkend goede wedstrijd zijn geweest waarin linksbuiten Petkovic de grote uitblinker was. Hij kreeg in de dagbladen het waarderingscijfer 10. En dat is in jaren niet gege ven. Spierblessure Spitsspeler Slobodan Santrac scoorde twee van de vier doel punten. Hij was in burger in het stadion terwijl zijn ploeggenoten op een bijveld trainden omdat hij een lichte spierblessure had opgelopen. Een trainingskamp is er voor de spelers van OFK niet bij. San trac jaagt verbeten een doel na. zoals hijzelf verklaarde: „Ik wil het rekord van Kustic verbete ren die 158 doelpunten scoorde. Als ik er nog 9 maak, ben ik hem voorbij en kan ik me de beste schutter aller tijden van Joegoslavië noemen". Met deze ambitieuze speler die in Rotter dam ook twee doelpunten maak te zal Feyenoord dus rekening moeten houden. Voor een spe ciale mandekking is Santrac niet bang. „Dan zullen ze ook een man moeten posteren bij Petkovic en Zee en Turudija". Over het resultaat liet hij zich niet uit. Dad deed wel Paja Samardzic die drie jaar geleden bij Feyenoord vertrok om zijn geluk bij de Franse ploeg St. Etienne te be proeven. Hij slaagde niet en is al een jaar terug in zijn geboor teland waar hij tot nu toe vruchteloze pogingen doet weer te kunnen voetballen. Samarzic in uitstekend Nederlands: „OFK heeft in Rotterdam geluk gehad met die enigszins zorgeloze op stelling van Feyenoord. De cij fers 43 zullen voor OFK niet genoeg zijn. Als Feyenoord een doelpunt maakt is het gebeurd". Zwak En dat moet mogelijk zijn want ondanks de beste wedstrijd die OFK zondag speelde, liet trai ner Boris Marovlc zich n!et bij ster vlijend uit over de defensie die zwak had gespeeld. Marovic: „Maar op dit veld heb ben we al drie jaar niet verlo ren. AI moet ik er bij zeggen dat ik dan op competitiewed strijden doel. Ik schat onze kan sen op 50 procent. Maar als we worden uitgeschakeld is dat geen schande want in Joegosla vië wordt Feyenoord beschouwd als behorend tot de beste ploe gen ter wereld. Ik weet niet hoe Feyenoord woensdag zal spelen maar een doelpunt is voor ons Renoeg. En we zullen vast en zeker in de aanval gaan". Toch bleef Ernst Happel erbij: „Waarom zou ik eigenlijk niet spelen zoals in Rotterdam. Als er wat meer van de zeker vijf tien kansen waren benut en we zouden geen buitenspel-doelpunt tegen hebben gekregen, had het toch een royale overwinning van zo'n 7—2 moeten zijn. En als het misgaat zal er wel een storm van kritiek losbarsten maar die moet je pakken. De UEFA-cup zegt me niets". Opstelling Ernst Happel maakte in Rotter dam een uitzondering door voor de eerste keer vroegtijdig zijn opstelling vrij te geven. Het zal voorlopig wel de laatste keer zijn geweest. Marovic wls we derom openhartig en somde op: Borota; Popadic, Stepanovic, Jo- kic, Mitrovic; Stoyanovic, Zee, Lukic; Tutudija, Santrac, Petko vic. Ten opzichte van Rotter dam is er een wijziging. Jokic die In de Kuip inviel, neemt de plaats over van Mesanovic die in de UEFA-cupwedstrijden te gen Dukla Praag en Feyenoord de gele kaart kreeg en een UEFA-schorsing heeft opgelo pen. Dat Ernst Happel het sy steem-Rotterdam handhaaft lijkt toch onwaarschijnlijk getui ge zijn uitlating: „In Rotterdam had ik rekening te houden met het publiek maar deze toeschou wers interesseren me niets". HERMAN VAN BERGEM voorsprong, tegen Lokomotiva (nederlaag van 2—0) kwam zij snel op een achterstand. Het duidt wellicht op mentale kwets baarheid. Ajax-spion Ajax-spion Henk Groot, die belde wedstrijden zag, is in ieder ge val niet geneigd, om op de wed strijd tegen Lokomotiva, die C.S.K.A. de eerste plaats in de competitie kostte, af te gaan. „Ir Athene was C.S.K.A. echt sterk, en tegen Lokomotiva be gon het ook goed. Opvallend was vooral, dat er zoveel ge schoten werd. Voorzet-pats-in- eens knallen. Toen dat tegen doelpunt kwam zakte het offen sief weg". Ook tegen Ajax zal het ongetwij feld tot het uiterste geladen C.S.K.A. onstuimig beginnen. Het meest doeltreffende om zo'n offensief te ontregelen is, Loko motiva bewees het, snel voor een antwoord zorgen. Ajax coach Stefan Kovacs: „Bij C.S.K.A. zijn vooral de snelle buitenspelers Assanutov en Ma- lisjiev levensgevaarlijk. En die spits Zjekov weet wat doelpun ten maken is. Het is echt een sterke, gevaarlijke tegenstan der. Maar dat zei ik direkt na de loting al". Het was zo'n beetje de enige se rieuze bijdrage van showmaker Kovacs tijdens een persconferen tie in het snikhete zaaltje van het Balkan hotel in het hart van de stad, waar Ajax onderdak heeft gevonden. Een Bulgaarse journalist: „We weten allemaal hoe sterk Ajax is, maar kunt u ook zeggen waar de zwakte van de ploeg ligt". Kovacs: „bij de spelers thuis". Dezelfde journalist: „Heeft u angst voor een tegenstander als bijvoorbeeld Bayern"? Kovacs: „Wij hebben net zoveel angst voor AZ'67". Daar konden de buitenlandcollega's het mee doen Geen lolletje Maar Stefan Kovacs ziet de wed strijd tegen C.S.K.A. Sofia toch echt niet als een lolletje. „We hebben respect voor C.S.K.A. Natuurlijk hebben we dat. In een Europacup-wedstrijd, tegen welke club dan ook, is een opti male instelling vereist. Daar is het toernooi, ook voor Ajax, te belangrijk voor". Onderschatting van de C.S.K.A. Sofia zou niet alleen onverstan dig zijn, een dergelijke instel ling zou bovendien spotten met het internationale voetbalverle den van Bulgarije. Want Ajax mag dan favoriet zijn, er zijn meer favoriete clubs aangeslagen uit een confrontatie op Bulgaars terrein gekomen. P.S.V. was, nu al weer bijna tien jaar geleden, de eerste club die in Bulgarije tot winst kwam (1—0 tegen Spartak Plovdiv). Het voorbeeld van de Eindho- vense club is nadien vrijwel nooit meer gevolgd Een Bulgaarse zegsman: „Daar om rekenen we ook op een goed resultaat van C.S.K.A.. De enor me belangstelling voor deze wedstrijd kan bovendien stimu lerend werken". Henk Groot: „C.S.K.A. moet niet worden vastgebakken aan die nederlaag tegen Lokomotiva. De club kan veol meer, daar moeten we van uitgaan. Sterke punten zijn vooral de inzet, dc conditie en het atletisch vermogen. C.S.K.A. voetbalt niet zacht zinnig. maar zeker niet ge meen". Tot morgenavond blijft de onze kerheid over het „mysterie" C.S.K.A. bestaan. Buigt het team voor dc klasse en de routi ne van zijn tegenstander of stijgt het, geprikkeld door de naam Ajax en vooral door dc beslist niet „gespeelde" neder laag tegen Lokomotiva. naar een prestatie waar Sofia naar hunkert? BERT BREEVOORD

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13